Wytyczne do sporządzania sprawozdań o cenach realizacji producentów wyrobów i usług w sferze produkcji materialnej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GUS.1989.36.87

Akt utracił moc
Wersja od: 10 grudnia 1989 r.

ZARZĄDZENIE Nr 82
PREZESA GŁÓWNEGO URZĘDU STATYSTYCZNEGO
z dnia 7 grudnia 1989 r.
w sprawie wytycznych do sporządzania sprawozdań o cenach realizacji producentów wyrobów i usług w sferze produkcji materialnej

(znak: DC-2-01-27)

Na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 16 lutego 1982 r. o statystyce państwowej (tekst jednolity Dz.U. z 1989 r. Nr 40, poz. 221) zarządza się, co następuje:

§  1.
Wprowadza się wytyczne do sporządzania sprawozdań o cenach realizacji producentów wyrobów i usług w sferze produkcji materialnej na formularzu oznaczonym symbolem C-01, stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

WYTYCZNE DO SPORZĄDZANIA SPRAWOZDAŃ O CENACH REALIZACJI PRODUCENTÓW WYROBÓW I USŁUG W SFERZE PRODUKCJI MATERIALNEJ NA FORMULARZU C-01

1.

Zakres badań i podstawowe pojęcia

1.1. Zakres przedmiotowy sprawozdawczości

Przedmiotem sprawozdawczości o cenach realizacji producentów są informacje dotyczące reprezentantów produkowanych wyrobów i świadczonych usług grupowanych zgodnie z obowiązującymi nomenklaturami przedmiotowymi.

Nomenklaturami, które należy stosować w sprawozdawczości są:

a)
Systematyczny Wykaz Wyrobów (SWW) - wydanie III, obowiązujący od 1 stycznia 1981 r. wraz z uzupełnieniami:

nr 1 - zarządzenie nr 31 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 30 marca 1983 r.,

nr 2 - zarządzenie nr 15 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 20 marca 1984 r.,

nr 3 - zarządzenie nr 1 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 11 stycznia 1985 r.,

nr 4 - zarządzenie nr 12 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 13 marca 1986 r.,

nr 5 - zarządzenie nr 5 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 30 stycznia 1987 r.,

nr 6 - zarządzenie nr 88 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 23 grudnia 1987 r.;

b)
Klasyfikacja Usług (KU) obowiązująca od 1 stycznia 1986 r., zeszyt metodyczny GUS nr 57 z 1985 roku oraz rozszerzona umownie Klasyfikacja Usług do 6-cyfrowych symboli w zakresie usług transportowych, zamieszczona w pkt. 2.3.2, 2.3.3 niniejszych wytycznych;
c)
Systematyka Robót Budowlano-Montażowych (SRBM) opracowana dla potrzeb badań cen na formularzu C-01 obowiązująca od 1 stycznia 1990 r. - załącznik nr 1 do wytycznych SRBM obejmuje umowny 3-cyfrowy symbol grupy robót oraz 3- lub 4-cyfrowy numer Katalogu Nakładów Rzeczowych.

Procedury doboru grup towarów i usług oraz ich reprezentantów podano w dalszej części zasad metodycznych.

Kody i określenia odpowiadające tym grupom podane w ww. nomenklaturach należy stosować zarówno przy doborze reprezentantów, jak też przy sporządzaniu sprawozdań.

1.2. Podstawowe pojęcia

Przedmiotem sprawozdania na formularzu C-01 są wyrażone w złotych poziomy średnich cen realizacji wybranych wyrobów i usług sprzedanych zarówno na kraj, jak i na eksport, poziom podstawowej ceny zbytu oraz wartości sprzedaży w miesiącu sprawozdawczym.

Przez ceny realizacji (ceny producentów) należy rozumieć ceny faktycznie uzyskiwane przez jednostki sprawozdawcze w transakcjach z bezpośrednimi odbiorcami za wykonanie dostawy lub świadczenie usługi i uwidocznione na fakturach (efektywne ceny producenta). W zależności od kategorii odbiorców mogą to być ceny zbytu, hurtowe, detaliczne, transakcyjne lub inne uwzględniające dopłaty, opusty i bonifikaty przewidziane w warunkach umowy.

Pod pojęciem skorygowanych cen realizacji należy rozumieć faktyczne ceny realizacji pomniejszone o podatek obrotowy, dodatnie rozliczenia wyrównawcze w handlu zagranicznym i dodatnie różnice wyrównawcze cen lub powiększone o dotacje przedmiotowe, ujemne rozliczenia w handlu zagranicznym i ujemne różnice wyrównawcze cen.

Przez zmianę ceny realizacji wyrobu (usługi) należy rozumieć zarówno zmianę poziomu ceny wprowadzoną w ciągu miesiąca w wyniku decyzji organów uprawnionych do ustalania cen, jak też zmianę średniego poziomu ceny realizacji będącą wynikiem zmian w strukturze sprzedaży poszczególnym odbiorcom, według różnych rodzajów stosowanych cen.

Wskaźnik zmiany cen realizacji wyrobu (usługi) reprezentanta obliczony przez odniesienie poziomu średniej ceny z miesiąca sprawozdawczego do średniej ceny z miesiąca poprzedniego powinien prawidłowo odzwierciedlać zmiany wolumenu (ilościowe) sprzedaży reprezentanta w tym okresie eliminując z jego wartości (dynamiki) w cenach bieżących zmiany cen jednostkowych oraz zmiany w strukturze sprzedaży. Oznacza to, że w wyniku podzielenia dynamiki wartości reprezentanta w cenach bieżących przez tak obliczony wskaźnik zmiany cen uzyskuje się dynamikę wolumenu (ilości), która powinna być zgodna lub bardzo zbliżona do dynamiki ilości liczonej w jednostkach naturalnych.

Produkcja sprzedana obejmuje wartość sprzedanych wyrobów, robót i usług własnej produkcji zapisywaną na odpowiednich kontach zgodnie z zasadami ewidencji finansowo-księgowej.

2.

Zasady doboru wyrobów i usług reprezentantów

W sprawozdaniu na formularzu C-01 podaje się informacje dotyczące poziomów cen oraz wartości sprzedaży imiennie określonych wyrobów i usług wytypowanych przez jednostki sprawozdawcze.

Ze względu na bardzo rozległy zakres działania jednostek całej sfery produkcji materialnej konieczne jest stosowanie różnych kryteriów doboru reprezentantów charakteryzujących różne rodzaje działalności w zależności od jej specyfiki.

Procedura doboru reprezentantów w jednostkach sprawozdawczych z wyjątkiem jednostek zaliczonych do działu "Handel" jest następująca:

- wybór w pierwszej kolejności przeważających rodzajów działalności jednostki sprawozdawczej. W skali roku suma sprzedaży podstawowych rodzajów działalności powinna stanowić co najmniej 75% ogólnej wartości sprzedaży jednostki sprawozdawczej, np. przedsiębiorstwo zaliczone do działu "Przemysł" zajmujące się poza działalnością przemysłową (40% dochodów) również działalnością budowlaną (20% dochodów) lub świadczeniem usług transportowych (20% dochodów) dokonuje wyboru każdego z tych trzech rodzajów działalności,

- wybór w ramach każdego wybranego rodzaju działalności konkretnych reprezentantów według zasad podanych w dalszej części wytycznych.

Przy doborze rodzaju działalności w jednostkach zaliczonych do działu "Handel" stosuje się powyższe zasady po wyłączeniu działalności handlowej.

2.1. Zasady doboru reprezentantów wyrobów

W zakresie działalności produkcyjnej: przemysłowej, rolniczej, leśnej i innych działów gospodarki narodowej, gdzie można wytypować konkretne wyroby zaliczane do grup wyrobów objętych SWW zasady postępowania są następujące:

1.
W pierwszej kolejności należy wybrać 5-cyfrowe grupy wyrobów według SWW. Doboru grup wyrobów dokonuje się w oparciu o aktualną oraz przewidywaną strukturę asortymentową produkcji, przy czym:

- dobór powinien uwzględniać grupy wyrobów o znaczącej wartości w danym rodzaju działalności,

- suma wartości produkcji dobranych grup 5-cyfrowych, do których typowane są reprezentanty, powinna stanowić co najmniej 60% wartości danego rodzaju działalności,

- wykaz grup wyrobów, do których są dobierane reprezentanty powinien być aktualizowany w ciągu roku sprawozdawczego, zwłaszcza w przypadku występowania znacznych zmian w strukturze produkcji, tj. zwiększenia udziału w produkcji grup wyrobów nie biorących dotychczas udziału w badaniu bądź wprowadzenia do produkcji nowych grup wyrobów, których udział w produkcji jest znaczący.

2.
W ramach wybranych grup wyrobów 5-cyfrowych SWW typuje się konkretne reprezentanty według następujących kryteriów:

- do każdej grupy wyrobów należy wytypować co najmniej dwa reprezentanty o znaczącym udziale wartości sprzedaży reprezentanta w grupie; o ile grupy 5-cyfrowe zawierają duże zróżnicowanie asortymentowe, wówczas należy wytypować większą liczbę reprezentantów,

- dynamika cen reprezentanta powinna w możliwie największym stopniu charakteryzować zmiany cen zachodzące w grupie, z której został wybrany,

- lista reprezentantów powinna być aktualizowana stosownie do zmian w strukturze asortymentowej wyrobów danej grupy,

- w przypadku produkcji wyrobu w kilku gatunkach, należy jako reprezentanta podawać wyrób w jednym określonym gatunku,

- reprezentantami mogą być wyłącznie te wyroby, które wystąpiły w sprzedaży w miesiącu sprawozdawczym,

- reprezentant powinien utrzymywać się w produkcji przez dłuższy czas,

- we wszystkich gałęziach reprezentantami powinny być imiennie określone, indywidualne wyroby.

Wyjątek stanowią gałęzie przemysłu lekkiego (gałęzie 19-22 według SWW), ceramicznego (gałąź 16), szklarskiego (gałąź 15), gdzie reprezentantem mogą być zarówno indywidualne wyroby i usługi, jak i grupy wyrobów najniższego szczebla podziału SWW.

Grupy te mogą być reprezentantami wyłącznie w następujących branżach SWW: 195 (z wyjątkiem podbranży 1951), 196, 201, 203, 211, 222, 223 oraz w podbranżach SWW: 2027, 2062, 2064, 2181, 2182, 2171, 2272, 2273. W przypadku, gdy w ramach wymienionych podbranż i branż SWW, najniższy szczebel podziału SWW stanowi grupa 7-cyfrowa, wówczas należy tę grupę przyjąć jako reprezentanta do badania średnich cen w przemyśle lekkim. Suma wartości sprzedaży grup reprezentantów najniższego szczebla wytypowanych do badania powinna stanowić znaczący udział w wartości sprzedaży odpowiedniej 5-cyfrowej grupy SWW. Dobór powinien także uwzględniać zróżnicowanie asortymentowe produkowanych wyrobów oraz zróżnicowanie pod względem technologii i stosowanych surowców.

W przypadku, gdy do grupy najniższego szczebla podziału według SWW zaklasyfikowane są wyroby o zbyt dużych dysproporcjach w poziomach cen, wówczas należy w ramach danej grupy SWW wyodrębnić kilka (dwa, trzy lub więcej w zależności od potrzeb) reprezentantów np. wykazując pozycję "Kurtki ponad 18 lat męskie z tkanin wełnianych i wełnopodobnych" (2112-941) należy przy obliczaniu średnich cen uwzględnić rodzaj tkaniny według składu surowcowego z większą szczegółowością niż 7 znak SWW oraz rodzaj wykonania (np. ocieplane i nie ocieplane).

W przemyśle ceramiki szlachetnej w następujących podbranżach SWW: 1611, 1616, 1625, 1631, 1633, 1681 oraz w przemyśle szklarskim w branżach SWW: 151 i 153 reprezentantami mogą być grupy asortymentowe wybrane z najniższego szczebla podziału według SWW.

Przy typowaniu jako reprezentantów grup wyrobów należy pamiętać, że reprezentantem może być grupa wyrobów w jednym określonym gatunku.

Jako reprezentanty powinny być podawane również:

- wyroby nietypowe, zrealizowane na zamówienie konkretnego odbiorcy, wyroby nowe i zmodernizowane, których udział w grupie 5-cyfrowej jest znaczący,

- wyroby nowo uruchomione, które będą miały znaczący udział w produkcji danej grupy w skali roku.

2.2. Zasady doboru reprezentantów do badania cen w zakresie działalności budowlano-montażowej

Jednostki zaliczone do działu "Budownictwo" wytypowane do sporządzania sprawozdania C-01, zajmujące się oprócz działalności budowlano-montażowej, również produkcją i sprzedażą wyrobów, w przypadku znaczącego udziału wartości produkcji sprzedanej tych wyrobów w wartości sprzedaży ogółem przedsiębiorstwa, dokonują wyboru reprezentantów wyrobów według zasad opisanych w pkt. 2.1 niniejszych wytycznych.

W przypadku prowadzenia innych rodzajów działalności poza działalnością przemysłową i budowlano-montażową, a których udział w wartości sprzedaży przedsiębiorstwa jest znaczący, dokonać należy również wyboru reprezentantów dla tych rodzajów działalności według zasad opisanych w pkt. 2.3 niniejszych wytycznych.

W zakresie działalności budowlano-montażowej jednostka dokonując doboru reprezentanta powinna:

1.
Dokonać wyboru podstawowych grup robót określonych 3-cyfrowym symbolem w Systematyce Robót Budowlano-Montażowych. Suma wartości wybranych grup robót powinna stanowić około 70% wartości robót budowlano-montażowych przedsiębiorstwa realizowanych na terenie kraju.
2.
Z wybranych 3-cyfrowych grup robót wytypować podgrupy robót oznaczone w SRBM 3- lub 4-cyfrowym numerem Katalogu Nakładów Rzeczowych. Suma wartości wybranych podgrup robót określonych w kolejnych KNR przyporządkowanych 3-cyfrowej grupie powinna stanowić około 60% wartości grupy.
3.
Z wybranych podgrup dokonać doboru najczęściej wykonywanych konkretnych rodzajów prac o największym udziale w wartości podgrupy, które będą reprezentantami krajowych usług budowlano-montażowych. Wyboru tych reprezentantów należy dokonać uwzględniając kryteria doboru opisane w pkt. 2.1.2.

Pod pojęciem konkretnych rodzajów prac należy rozumieć prace wymienione w KNR szczegółowo określone w tablicach Katalogów.

Przykładowo, reprezentantem robót ziemnych (symbol robót - 311) mogą być prace wymienione w Katalogu 2-01 "Budowle i roboty ziemne", takie jak:

- przemieszczanie spycharkami mas ziemnych uprzednio odspojonych określone szczegółowo w tablicy 0228 Katalogu 2-01,

- formowanie i zagęszczanie wałów przeciwpowodziowych z ziemi dostarczanej zgarniarkami określone szczegółowo w tablicy 0234 Katalogu 2-01.

Jednostki obsługi sprzętowo-transportowej budownictwa wybierają reprezentanty z 5-cyfrowej podgrupy oznaczonej w KU symbolem 38101 - "Wynajem i składowanie maszyn i urządzeń budowlanych". Należy wybrać kilka lub kilkanaście wynajmowanych konkretnych maszyn i urządzeń wykorzystywanych w pracach budowlano-montażowych.

W przypadku wykonywania przez jednostki obsługi sprzętowo-transportowej konkretnych prac we własnym zakresie (roboty ziemne, remontowe itp.), których udział w działalności jednostki jest znaczący, wybierają one reprezentantów tych prac według zasad opisanych w pkt. 2.2.

2.3. Zasady doboru reprezentantów innych usług materialnych

2.3.1. Zasady ogólne

Jednostka sprawozdawcza, w której udział dochodów z tytułu świadczonych usług jest znaczący w ogólnej wartości sprzedaży jednostki dokonuje:

1.
Wyboru ważniejszych rodzajów usług oznaczonych 5-cyfrowym symbolem Klasyfikacji Usług. Dla usług transportowych wprowadza się dla potrzeb badania cen umowną, rozszerzoną do 6-cyfrowego szczebla klasyfikację omówioną w punkcie 2.3.2 i 2.3.3.
2.
Z wybranych 5-cyfrowych grup usług (6-cyfrowych grup w zakresie usług transportowych) jednostka dokonuje wyboru kilku konkretnych reprezentantów usług najczęściej świadczonych, o największym udziale w wartości grupy 5- lub 6-cyfrowej.

Uwaga. Zasady powyższe dotyczą również doboru usług przemysłowych, co stanowi zmianę w stosunku do dotychczas stosowanych rozwiązań w sprawozdaniu P-29, gdzie usługa przemysłowa klasyfikowana była według 4-cyfrowego symbolu SWW wyrobu, z którym usługa była związana.

Przerób zlecony należy również traktować jako działalność usługową i wykazywać w sprawozdaniu C-01, przyjmując kryteria doboru reprezentanta według zasad opisanych wyżej.

2.3.2. Przewozy ładunków środkami transportu kolejowego

W zakresie usług związanych z przewozami ładunków kolejami normalnotorowymi i wąskotorowymi, wprowadza się następującą klasyfikację:

Symbol klasyfikacji usługWyszczególnienieJednostka miary
podbranżyrozszerzonyoznaczenia
literowecyfrowe
50102Przewozy ładunków kolejami normalnotorowymi i wąskotorowymi
501021- przewozy w ruchu towarowymt/km512
501022- tranzyt handlowyt/km512
501023- inne usługi związane z przewozem ładunkux

x Wyjaśnienie, jak pod tablicą w pkt. 2.3.3.

Pod pojęciem "przewozy w ruchu towarowym" rozumie się przewozy przesyłek handlowych (zwyczajnych, pospiesznych, stacyjnych, wojskowych) dokonywane w obrocie krajowym, w eksporcie i imporcie.

Pod pojęciem "tranzyt handlowy" rozumie się usługi związane z obsługą przewozu tranzytowego liniami Polskich Kolei Państwowych łącznie z tranzytem pozostałym, czyli przewozami tranzytowymi wojskowymi.

Na wartość innych usług związanych z przewozem ładunków składają się opłaty dodatkowe za usługi towarzyszące usłudze podstawowej jaką jest przewóz ładunków np.: opłaty bocznicowe - za podstawienie wagonów, za czynności ładunkowe szczególnie przy punktach granicznych, za pozostawienie wagonów w dyspozycji klienta itp.

2.3.3. Przewozy ładunków taborem samochodowym

W zakresie usług związanych z przewozami ładunków taborem samochodowym wprowadza się następującą klasyfikację:

Symbol klasyfikacji usługWyszczególnienieJednostka miary
podbranżyrozszerzonyoznaczenie
literowecyfrowe
511021Przewozy ładunków taborem samochodowym
511021- przewozy ogólnet/km512
511022- przewozy materiałów budowlanycht/km lub x512
511023- przewozy przesyłek w dystrybucji i skupie towarówt/km lub x512
511024- przewozy ładunków pojazdami specjalizowanymix
511025- przewozy zagraniczne taborem samochodowymt/km lub x512
511026- usługi spedycyjnex
511027- usługi ładunkowex
511028- wynajem środków transportu do przewozu towarówx
511029- przewozy taksówkami bagażowymix

x Przy tych rodzajach usług, gdzie nie podano konkretnej jednostki miary istnieje dowolność w zależności od stosowanej w umowie taryfy (za godzinę, za tonę, za kilometr,...). Należy jednak pamiętać, że dla konkretnego reprezentanta z danego rodzaju usługi należy stosować zawsze tę samą jednostkę miary. W przypadku stosowania różnych taryf przy realizacji konkretnych zleceń, należy dokonać przeliczeń na stałą jednostkę miary stosowaną w sprawozdaniu C-01.

Za przewozy ogólne uważać należy wszelkie przewozy przesyłek (ładunków) o charakterze uniwersalnym nie objęte innymi rodzajami przewozów (o symbolach 511022 do 511029).

Dobór reprezentantów powinien uwzględniać rodzaj środka transportu, rodzaj ładunku i odległość na jaką dany ładunek jest przewożony. Inne elementy określające wartość przewozów i usług, o których mowa niżej, nie stanowią kryterium doboru reprezentantów, a tylko wpływają na poziom uzyskiwanej ceny.

Na wartość przewozu materiałów budowlanych składa się dochód za przewóz uzależniony od rodzaju środka transportu, rodzaju ładunku, ciężaru przesyłki, od odległości przewozu oraz inne opłaty wynikające z aktualnej "Taryfy towarowej transportu samochodowego i spedycji" lub warunków umowy między zleceniodawcą a wykonawcą, np.: podwyższenie opłat przewozowych z tytułu złego stanu drogi, za przewóz materiałów niebezpiecznych; materiałów podatnych na uszkodzenie, rabat za wykorzystanie pojazdu do przewozu w obu kierunkach jazdy itp.

Za przewozy przesyłek w dystrybucji i skupie uważa się przewozy:

1)
wykonane na odległość 100 km łącznie z czynnościami spedycyjno-ładunkowymi z częściowym doładowaniem w kolejnych miejscach nadania lub częściowym rozładowaniem w kolejnych miejscach odbioru w relacjach magazyn lub zakład wytwórczy handlu-punkt sprzedaży detalicznej, punkty skupu (gospodarstwa rolne)-magazyn lub zakład handlu, punkty sprzedaży detalicznej-domy indywidualnych nabywców,
2)
w innych relacjach, gdy przy ich wykonywaniu następuje częściowe doładowanie lub rozładowanie ładunku w co najmniej dwóch miejscach,
3)
przewozy całopojazdowe, wykonane pojazdami do 6 ton w relacjach omówionych w pkt. 1.

Pod pojęciem "miejsce nadania", "miejsce odbioru" rozumie się domy towarowe, sklepy, kioski, kawiarnie, punkty gastronomiczne i garmażeryjne, gospodarstwa rolne, punkty skupu, hurtownie, magazyny itp.

W wartości przewozów dystrybucyjnych należy uwzględniać wartość usługi przewozowej, czynności spedycyjno-ładunkowych oraz opłaty dodatkowe z tytułu przewozów pojazdami chłodniczymi, cysternami, w dni ustawowo wolne od pracy, ekspresowego wykonania usługi w dniu zlecenia itp.

Za dochód z tytułu przewozów ładunków pojazdami specjalizowanymi uważa się opłaty za przewozy wykonane zespołami niskopodwoziowymi, cysternami, pojazdami izotermicznymi, przystosowanymi do przewozu zbóż luzem, gazów technicznych, zwierząt, ryb, meblowozami, powiększone o dodatkowe opłaty za usługi towarzyszące przewozowi (dodatkowa robocizna, usługi spedycyjne) i opłaty za dodatkowe utrudnienia przewozu, o których mowa w umowie zleceniodawca-wykonawca.

Pod pojęciem usług spedycyjnych rozumieć należy prace związane z wysłaniem przesyłki od nadawcy do odbiorcy lub odbiorem przesyłki w celu dostarczenia jej zleceniodawcy. Do prac tych zalicza się czynności związane z przyjęciem zlecenia, sprawdzeniem stanu przesyłki, zamówieniem potrzebnych środków przewozowych, wypełnieniem należnych dokumentów przewozowych, przekazaniem przesyłki przewoźnikowi oraz nadzorem przy jej załadowaniu, odbiorem przesyłki wraz z dokumentami, sprawdzeniem jej stanu, zawiadomieniem odbiorcy o nadejściu przesyłki i inne prace występujące w umowie o spedycję.

Usługi ładunkowe związane są z przemieszczaniem ładunku z/na środek transportu, a opłaty za te usługi uzależnione są od rodzaju ładunku, ciężaru, ilości jednorazowego zlecenia masy towarowej, rodzaju mechanicznych urządzeń użytych przy przeładunku.

Za dochód wynikający z tytułu wynajmu pojazdów należy rozumieć wpływy za czas wynajmu i przebieg, zróżnicowane w zależności od pojemności pojazdu oraz dodatkowe opłaty za szczególny rodzaj środka transportu, przyłączenie przyczepy najemcy i inne dopłaty wynikające z warunków umowy między najemcą a wynajmującym.

2.3.4. Jednostki, dla których podstawowym rodzajem działalności są usługi w zakresie przewozów osób transportem samochodowym i kolejowym szynowym i linowym, nie sporządzają sprawozdań C-01 z tego zakresu. Jednostki te zobowiązane są do przesyłania do wojewódzkiego urzędu statystycznego aktualnych taryf osobowych i bagażowych na dzień 31 grudnia 1989 r. oraz zmian do tych cenników wprowadzonych w 1990 r.

Jednostki, które obok podstawowej swojej działalności (przemysłowej, budowlanej) świadczą również usługi transportowe w zakresie przewozu osób, wynajmu środków transportu i udział dochodów z tego tytułu jest znaczący w skali przedsiębiorstwa dokonują doboru reprezentantów z 5-cyfrowego symbolu Klasyfikacji Usług.

2.3.5. Jednostki prowadzące działalność usługową w zakresie transportu morskiego, wodno-śródlądowego, lotniczego, rurociągowego, usług spedycyjnych i przeładunkowych oraz usług związanych z utrzymaniem dróg kołowych dokonują wyboru usług reprezentantów z poszczególnych rodzajów usług oznaczonych w KU 5-cyfrowym symbolem podbranży usług.

Wyboru usług reprezentantów należy dokonać uwzględniając wcześniej podane kryteria doboru.

Wybór jednostki miary dla reprezentanta może być różny w zależności od specyfiki świadczonej usługi i możliwości wyliczenia jednostkowej ceny realizacji reprezentanta. Oznaczenia cyfrowe jednostek miar zamieszczone są w IV tomie SWW, wydanie III uzupełnione GUS. Wykaz najczęściej stosowanych jednostek miar zamieszczono w załączniku nr 2 do wytycznych.

2.3.6. Jednostki zaliczone według Klasyfikacji Gospodarki Narodowej do działów "Handel" i "Pozostałe gałęzie produkcji materialnej" sporządzają sprawozdania C-01 dokonując wyboru reprezentantów z działalności produkcyjnej i usługowej według zasad opisanych w pkt. 2, przy czym podstawą doboru reprezentantów z działalności produkcyjnej jest SWW, działalności usługowej - KU, a działalności budowlano-montażowej - SRBM.

3.

Przepisy szczegółowe i wyjaśnienia do poszczególnych rubryk formularza

Jeden arkusz formularza zawiera 27 wierszy umożliwiających podawanie informacji dla 9 reprezentantów. Jeżeli liczba reprezentantów w danym miesiącu jest większa, sprawozdanie może składać się z więcej niż jednego arkusza. Arkusze muszą być kolejno ponumerowane. Numer arkusza należy wpisać z prawej strony pod częścią adresową formularza. Numeracja arkuszy dotyczy jednego miesiąca (nie jest kontynuacją numeracji z miesiąca poprzedniego). Numer arkusza może być wyłącznie jednocyfrowy. Pierwszy arkusz należy oznaczyć numerem 1.

Wyjaśnienia do poszczególnych rubryk formularza

1.
Rubr. 0 - zawiera dwucyfrowe numery wierszy od 10 do 92. Na każdego reprezentanta przypadają trzy wiersze oddzielone pogrubionymi liniami.

Wiersze, których druga cyfra jest zerem, tj. 10, 20, 30 itd. przeznaczone są wyłącznie na nazwę reprezentanta. Nazwa reprezentanta powinna zawierać, w formie maksymalnie skróconej, charakterystykę danego reprezentanta wraz z głównymi parametrami, zapewniającymi jednoznaczną jego identyfikację. Nazwa reprezentanta nie może wykraczać poza miejsce do tego przeznaczone na formularzu. Ponadto nie może zawierać odnośników nawiązujących do nazw pozostałych reprezentantów. Niedopuszczalne jest podawanie wyłącznie symboli określających dane techniczne wyrobu albo skrótów uniemożliwiających ścisłe określenie reprezentanta.

Wyjątek stanowią reprezentanty działalności budowlano-montażowej, które należy określić 3- lub 4-cyfrowym numerem Katalogu, z którego pochodzi reprezentant, 4-cyfrowym numerem tablicy, w której jest opisany, 2-cyfrowym numerem kolumny tablicy, która określa technologiczny wariant reprezentanta oraz skróconą nazwę reprezentanta.

Przykład: Reprezentant "Formowanie i zagęszczanie wałów przeciwpowodziowych z ziemi spoistej III-IV kategorii gruntu dostarczanej zgarniarkami, o średniej wysokości 9 m" powinien być określony w następujący sposób:

numer katalogunumer tablicynumer kolumny
201- 0234- 04Formowanie i zagęszczanie wałów przeciwpowodziowych

W wierszach, których druga cyfra numeru kończy się na "1" i "2" podawać należy dane cyfrowe dotyczące reprezentanta: "1" - dla miesiąca sprawozdawczego, "2" - dla miesiąca poprzedniego. Numeracja wierszy podana jest na formularzu na stałe i nie należy jej zmieniać.

2.
W rubr. 1 należy podać:

- dla wyrobów - symbole grup najniższego szczebla podziału SWW, do którego należą wytypowane uprzednio wyroby (nie podawać symboli grup 5-cyfrowych, do których typowane są reprezentanty, o ile nie stanowią najniższego szczebla podziału SWW),

- dla usług - 5- lub 6-cyfrowy symbol KU, z których wytypowany jest reprezentant,

- dla działalności budowlano-montażowej - 3-cyfrowy symbol grupy robót i 3- lub 4-cyfrowy numer katalogu, z którego reprezentant pochodzi.

W przypadku konieczności zmiany lub poprawienia błędnie podanego w miesiącu poprzednim symbolu SWW, KU lub SRBM należy podzielić poziomo rubrykę "1" na dwie części i wpisać:

- w części górnej - aktualnie obowiązujący symbol grupy SWW, KU lub SRBM,

- w części dolnej - symbol grupy SWW, KU lub SRBM z jakim dany wyrób (usługa) występował dotychczas w reprezentacji.

W zakresie usług, jednostki, które uczestniczyły w badaniu na formularzu P-29 w sprawozdaniu C-01 za styczeń 1990 r. w górnej części wpisują nowy symbol usług zgodny z KU, natomiast w dolnej stosowany poprzednio w sprawozdaniu P-29.

3.
W rubryce 2 należy podać numer reprezentanta według następujących zasad:

- reprezentanty muszą być numerowane liczbami od 01 do 99,

- kolejna numeracja reprezentantów (od 01 itd.) musi być prowadzona w ramach grupy najniższego szczebla podziału według SWW (dla wyrobów), w ramach podbranży 5-, 6-cyfrowego szczebla podziału usług według KU lub w ramach symbolu grupy robót i numeru Katalogu według SRBM (dla działalności budowlano-montażowej), np.:

Symbol SWW, KU lub SRBMNumer reprezentanta
Nazwa reprezentanta:Pierścień centrujący GRN 20010
0641-38601
Nazwa reprezentanta:Tarcza nastawcza GRN 020
0641-38602
Nazwa reprezentanta:Rura chłodząca tłok A-25
0719-7101
Nazwa reprezentanta:Zawór płytkowy
0719-7102
Nazwa reprezentanta:Naprawa główna samochodu "ŻUK"
1020401
Nazwa reprezentanta:Naprawa główna samochodu "NYSA"
1020402
Nazwa reprezentanta:Przewóz 20 t węgla na odległość 200 km kolejami PKP
50102101
Nazwa reprezentanta:Przewóz 10 t zboża na odległość 100 km kolejami PKP
50102102
Nazwa reprezentanta:201-0234-04 Formowanie i zagęszczanie wałów przeciwpowodziowych
311-20101
Nazwa reprezentanta:201-0228-03 Przemieszczanie spycharkami mas ziemnych
311-20102

Kolejność wykazywania wyrobów i usług reprezentantów powinna być zgodna z układem SWW, KU lub SRBM.

Wyroby i usługi wprowadzone do reprezentacji po raz pierwszy w miesiącu sprawozdawczym muszą być oznaczone kolejnymi numerami w grupie, wynikającymi z poprzednich sprawozdań. Nie należy nadawać tym reprezentantom numerów wyrobów i usług, które uprzednio były w reprezentacji.

Wyroby i usługi, które wystąpiły już w reprezentacji i są wprowadzone ponownie po przerwie muszą być bezwzględnie oznaczone takimi samymi numerami, jak w sprawozdaniach za miesiące poprzednie.

W przypadku zmiany symboli SWW, KU lub SRBM, podanych w rubr. 1 należy również rubr. 2 podzielić poziomo na dwie części i w górnej części podać aktualny numer reprezentanta, a w dolnej części podać numer występujący dotychczas w sprawozdaniu C-01. Numeracja reprezentantów wykazywanych do grudnia 1989 r. przez jednostki z działu "Przemysł" na sprawozdaniu P-29 powinna być kontynuowana na sprawozdaniu C-01.

4.
W rubr. 3 - należy podać 3-cyfrowe oznaczenie jednostki miary reprezentanta zgodnie z wykazem jednostek miar obowiązujących w statystyce państwowej podanym w III wydaniu SWW (tom IV). Wykaz najczęściej stosowanych jednostek miary poszerzony o umowne jednostki wprowadzone dla potrzeb sprawozdawczości na formularzu C-01 zawiera załącznik nr 2 do wytycznych. Zwraca się uwagę na konieczność ścisłego przestrzegania prawidłowej symbolizacji jednostek miary. Dla każdego reprezentanta należy podawać wyłącznie jedną jednostkę miary, tj. taką w jakiej podawane są poziomy cen. Jednostką miary nie mogą być jednostki pieniężne o symbolu 010-019. W przemyśle lekkim, w grupach dotyczących tkanin surowych i wykończonych należy stosować jednostkę miary 050 i podawać ceny za metr kwadratowy, przy usługach polegających na realizacji przerobu zleconego należy stosować jednostkę miary 500 i podawać cenę za normominutę. Dla danego reprezentanta należy stosować zawsze tę samą jednostkę miary.
5.
Rubr. 4 - zawiera oznaczenie miesiąca, którego dotyczą informacje zawarte w rubr. 5-11 (miesiąc sprawozdawczy) oraz 5-9 (miesiąc poprzedni). Jako miesiąc poprzedni należy rozumieć miesiąc bezpośrednio poprzedzający miesiąc sprawozdawczy.

Sprawozdanie na formularzu C-01 za styczeń 1990 r. powinno mieć wypełnione obydwa wiersze (oznaczone symbolem "1" i "2" w rubr. 4) w zakresie wszystkich reprezentantów z wyjątkiem wyrobów reprezentantów objętych badaniem za grudzień 1989 r. na formularzu P-29.

Wiersz oznaczony symbolem "2" w rubr. 4 dotyczący danych za miesiąc poprzedni w pozostałych miesiącach 1990 r. należy wypełniać tylko w odniesieniu do reprezentantów:

- nowo wprowadzonych do reprezentacji,

- wprowadzonych po przerwie, tj. reprezentantów, które nie występowały w miesiącu poprzednim,

- dla których korygowane są dane podane w sprawozdaniu za miesiąc poprzedni.

6.
W rubr. 5-11, dotyczących poziomów cen i wartości sprzedaży reprezentantów należy stosować następujące zasady:
1)
poziomy średnich cen realizacji wyrobów oraz usług należy obliczać przez podzielenie wartości sprzedaży reprezentanta wyrażonej w odpowiednich cenach przez ilość sprzedaży wyrażoną w jednostce miary stosowanej w sprawozdaniu,
2)
w przypadku, gdy faktury lub inne dokumenty księgowe zawierają wyłącznie ogólne kwoty dla grup wyrobów, wówczas należy prowadzić bardziej szczegółową ewidencję w zakresie wytypowanych do badania grup oraz reprezentantów, pozwalającą na obliczenie wartości, ilości i ceny realizacji reprezentanta za każdy miesiąc sprawozdawczy,
3)
dla reprezentantów dotyczących działalności budowlano-montażowej i usług transportu morskiego, z powodu trudności w zakresie ustalenia ostatecznej wartości sprzedaży wynikających ze specyfiki rozliczeń finansowych (np. częściowe fakturowanie etapów prac w budownictwie, stosowanie wartości kosztorysowych, nie uwzględniających aktualnych zmian cen czynników produkcji, posługiwanie się szacunkową kalkulacją wartości rejsu morskiego nie uwzględniającą aktualnych zmian cen i kursów walut w okresach miesięcznych) jednostki wypełniają tylko rubr. 5 i 10. W rubr. 5 należy wykazać cenę jednostkową wynikającą z cenników, taryf, informacji kosztowo-cenowych, uaktualnianych kosztorysów dla konkretnych wybranych reprezentantów, powiększonych lub pomniejszonych o wartość dopłat, opustów uzgodnionych w umowie z odbiorcą usługi.

Metody ustalania poziomu ceny prac budowlano-montażowych z uwzględnieniem wszystkich czynników produkcji przedstawione zostały szczegółowo w załączniku do zarządzenia nr 21 Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 7 grudnia 1988 r. w sprawie metod kosztorysowania obiektów i robót budowlanych. Pomocne mogą być również "Biuletyny cenowe budownictwa" oraz inne opracowania wydawane w ramach "Serwisu informacji cenowych budownictwa" przez IOZ i EPB "ORGBUD"1),

4)
poziomy cen muszą być zawsze podane bez znaku po przecinku i odpowiadać jednostce miary podanej w rubr. 3 sprawozdania. W odniesieniu do wyrobów o niskim poziomie nominalnym ceny, w przypadku których zaokrąglenie ceny mogłoby zniekształcić wskaźnik zmian cen należy stosować jednolicie w rubrykach 3, 5 do 9 sprawozdania jednostkę miary wyższego rzędu (tj. np.: zamiast 020 - szt 022 - sto szt lub 023 - tysiące szt),
5)
w przypadku korekt danych o sprzedaży dokonywanych po sporządzeniu sprawozdania C-01 należy ustalić, czy ich zakres ma wpływ na dynamikę cen reprezentantów wykazanych w sprawozdaniu. Jeżeli w wyniku korekt ulegnie zmianie powyżej ± 3% poziom cen reprezentanta w stosunku do ceny wykazanej na sprawozdaniu w poprzednim miesiącu, należy wówczas w sprawozdaniu za dany miesiąc podać skorygowane ceny dla miesiąca poprzedniego, wypełniając wiersz oznaczony w rubr. 4 symbolem 2,
6)
korekty wymagają także dane miesiąca poprzedniego w przypadku stwierdzenia istotnych błędów po przekazaniu sprawozdania. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie poziomów cen, wartości sprzedaży, zaklasyfikowania reprezentanta do grupy SWW, KU lub SRBM dotyczących miesięcy wcześniejszych niż miesiąc poprzedni należy korekty wysłać w formie pisemnej do właściwego WUS,
7)
wyroby, usługi nietypowe o charakterze jednostkowym oraz wyroby nowo uruchomione należy wykazywać w miesiącu, w którym sprzedano pierwszą ich partię (o ile spełniają kryteria doboru podane w pkt. 2),
8)
jeżeli reprezentant nie brał udziału w badaniu i nie był sprzedawany (wykonywany w przypadku działalności budowlano-montażowej) w miesiącu poprzednim wówczas w wierszu oznaczonym symbolem 2 w rubr. 4 należy podać poziomy cen wynikające z szacunkowego przeliczenia elementów składowych ceny na przeciętne warunki miesiąca poprzedniego lub wynikające z podzielenia poziomu cen z miesiąca sprawozdawczego danego reprezentanta przez wskaźnik zmian cen wyrobu zbliżonego.

Poziom ceny przeliczony na warunki miesiąca ubiegłego musi różnić się od poziomu ceny z miesiąca sprawozdawczego o ile zaistniały następujące okoliczności:

- zmiana ceny przeprowadzona w miesiącu sprawozdawczym lub w ciągu miesiąca poprzedniego na wyroby, usługi zaliczone do tej samej grupy SWW, KU lub SRBM, do której należy reprezentant;

- zmiana ceny w miesiącu sprawozdawczym surowców, materiałów lub półfabrykatów stosowanych do produkcji wyrobu lub przy świadczeniu usługi reprezentanta;

- zmiana innych elementów składowych ceny, takich jak: kosztów zakupu materiałów, płac, kosztów specjalnych, wydziałowych, ogólnozakładowych, sprzedaży, stawek zysku, stawek podatku obrotowego, marż itp.

7.
Rubr. 5 - cena realizacji faktyczna - dotyczy średniej miesięcznej ceny sprzedaży reprezentanta według wszystkich odbiorów. Rubr. 5 należy wypełnić według następujących zasad:

- na podstawie ewidencji faktur sprzedaży należy ustalić pełną wartość sprzedaży wyrobu, usługi reprezentanta w miesiącu stosując faktycznie uzyskane ceny realizacji (sprzedaży),

- uzyskaną wartość sprzedaży reprezentanta w cenach realizacji należy podzielić przez pełną ilość sprzedanych w miesiącu wyrobów lub usług otrzymując średnią cenę realizacji.

Średnia cena realizacji reprezentanta będzie różniła się w poszczególnych miesiącach zarówno z tytułu zmian poziomów poszczególnych rodzajów cen (zbytu, hurtowa, detaliczna, transakcyjna), jak też zmian kierunków i struktury sprzedaży,

- ceną realizacji w przerobie zleconym jest koszt normominuty. Zmiany przeciętnego kosztu normominuty należy traktować jako zmianę ceny. Poziom przeciętnego kosztu normominuty w danym miesiącu należy obliczać przez podzielenie wartości przerobu przez łączną pracochłonność faktyczną reprezentanta wyrażoną w ilości normominut.

Powyższe ustalenia nie dotyczą cen reprezentantów działalności budowlano-montażowej i transportu morskiego, dla których należy stosować wcześniej podane zasady (pkt 3.6.3).

8.
Rubryka 6 - powinna zawierać cenę realizacji skorygowaną obliczoną następująco:

- na podstawie ewidencji faktur sprzedaży oraz innych dokumentów księgowych należy ustalić pełną wartość sprzedaży wyrobu reprezentanta w skorygowanych cenach realizacji (SSK) w miesiącu według następującego wzoru:

SSK = SRZ - p (lub + d) ± rw ± rc

gdzie: SRZ - sprzedaż wyrobu, usługi reprezentanta (pełna) w miesiącu sprawozdawczym w cenach realizacji rzeczywistych przyjęta do obliczenia ceny realizacji rzeczywistej w rubr. 5,

p - podatek obrotowy,

d - dotacja przedmiotowa,

rw - saldo rozliczeń wyrównawczych w handlu zagranicznym,

rc - saldo różnic wyrównawczych cen;

- uzyskaną wartość sprzedaży reprezentanta w cenach realizacji skorygowanych należy podzielić przez pełną ilość sprzedanych w miesiącu wyrobów (tj. ilość przyjęta do obliczeń w rubr. 5), otrzymując średnią cenę realizacji skorygowaną.

9.
Rubrykę 7 - cena realizacji sprzedaży krajowej przeciętna oraz rubrykę 9 - cena realizacji sprzedaży na eksport, należy wypełnić w ścisłym powiązaniu ze sobą:

- w pierwszej kolejności należy ustalić sprzedaż reprezentanta na eksport, wliczając do tej kwoty: sprzedaż eksportową na rachunek własny według cen transakcyjnych, jak też sprzedaż na rzecz jednostek handlu zagranicznego z przeznaczeniem na eksport. Sprzedaż eksportowa powinna być udokumentowana fakturą FE, fakturą producenta, notą generalnego dostawcy (wykonawcy) lub dokumentem zakupu. Przy obliczaniu eksportu w cenach realizacji należy przyjmować dla eksportu realizowanego na rachunek własny przedsiębiorstwa - producenta (oznaczonego w polu 12 faktury FE cyfrą "0") - wartość z pola 44 faktury FE, natomiast dla eksportu realizowanego na rachunek przedsiębiorstwa handlu zagranicznego - wartość na podstawie faktury producenta lub faktury FE, jeżeli stanowi ona podstawę rozliczania sprzedaży (wartość z pola 51 jeżeli w polu 12 podano cyfrę "1"). Ustaloną w ten sposób sprzedaż wyrobu (usługi) na eksport należy odjąć od pełnej wartości sprzedaży tego wyrobu (usługi), którą wykorzystano do obliczenia rzeczywistej ceny realizacji w rubr. 5, otrzymując wartość sprzedaży krajowej. W przypadku braku eksportu reprezentanta w miesiącu sprawozdawczym cena w rubryce 7 musi być równa cenie w rubryce 5;

- ilość jednostek wyrobu (usługi) sprzedaną odbiorcom krajowym należy ustalić, podobnie jak wartość sprzedaży według wyżej omówionych zasad;

- następnie należy podzielić wartość przez ilość sprzedaży krajowej, otrzymując cenę realizacji sprzedaży krajowej wyrobu (usługi) przeciętną według wszystkich odbiorców i wstawić w rubryce 7.

W rubr. 8 - podstawowa cena zbytu reprezentanta - należy wpisać cenę zbytu obowiązującą w ostatnim dniu miesiąca sprawozdawczego, której poziom wynika z faktycznej kalkulacji cenowej z uwzględnieniem podstawowej stawki zysku i która stanowi podstawę przy negocjowaniu cen umownych z odbiorcami.

W rubr. 9 - cena realizacji sprzedaży na eksport - należy podać średni miesięczny poziom ceny wynikający z podzielenia wartości sprzedaży eksportowej przez ilość sprzedaży na eksport. Wartość sprzedaży eksportowej, przyjęta do obliczeń dla rubr. 9 oraz wartość sprzedaży krajowej przyjęta do obliczeń dla rubr. 7 musi w sumie stanowić pełną wartość sprzedaży w cenach realizacji ustaloną dla rubr. 5. W przypadku braku sprzedaży krajowej w miesiącu sprawozdawczym, cena w rubr. 9 musi być równa cenie w rubr. 5.

W rubr. 10 - wartość sprzedaży ogółem - należy:

- w zakresie reprezentantów działalności budowlano-montażowej, podać wartość wynikającą z pomnożenia ceny z rubr. 5 przez ilość wykonanych jednostek w danym miesiącu,

- dla pozostałych reprezentantów wartość wynikającą z ewidencji faktur sprzedaży.

______

1 Do nabycia w Ośrodku wydawniczym "ORGBUD", 02-673 Warszawa, ul. Racjonalizacji 6/8.

Załącznik  Nr 1

Systematyka Robót Budowlano-Montażowych dla potrzeb badań cen

Symbol grupy robótNr kataloguGrupa robót Nazwa katalogu
123
311Roboty ziemne
2-01Budowle i roboty ziemne
2-11Melioracje oraz regulacje rzek i potoków
2-21Tereny zieleni
2-23Terenowe urządzenia sportowe
2-25Urządzenia placu budowy
312Wykonanie konstrukcji budowlanych
2-02Konstrukcje budowlane
2-03Konstrukcje budowlane chłodni kominowych i wentylatorowych
2-04Konstrukcje budowlane pieców przemysłowych, silosów, kotłów i kominów
2-05Konstrukcje metalowe
2-10Fundamenty specjalne
2-13Konstrukcje budowli wodnych śródlądowych
2-14Konstrukcje budowli morskich
2-22Konstrukcje budownictwa rolniczego
2-26Konstrukcje i roboty budowlane metra
2-33Konstrukcje mostowe
15-02Budowle i urządzenia melioracji wodnych i zaopatrzenia wsi w wodę
313Budowa nawierzchni
2-09Nawierzchnie tramwajowe
2-31Nawierzchnie na drogach i ulicach
2-32Nawierzchnie lotniskowe
2-37Nawierzchnie kolejowe w torach o prześwicie normalnym
314Roboty instalacyjne
2-15Instalacje wewnętrzne wodociągowe kanalizacyjne, gazowe i centralnego ogrzewania
2-16Izolacje termiczne
2-17Instalacje wentylacyjne i klimatyzacyjne
2-18Zewnętrzne sieci wodociągowe i kanalizacyjne
2-19Zewnętrzna sieć gazowa
2-20Zewnętrzna sieć cieplna
5-08Instalacje i osprzęt światła, siły i sygnalizacji
315Roboty remontowe
4-01Roboty remontowe budowlane
4-02Roboty remontowe instalacji sanitarnych
4-03Roboty remontowe instalacji elektrycznych
4-04Roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe budynków i budowli
11-02Roboty remontowe w hutnictwie żelaza i stali
11-03Roboty remontowe i modernizacyjne w obiektach koksowniczych
13-22Roboty remontowe i modernizacyjne budowlane konstrukcji chłodni kominowych i wentylatorowych
13-23Roboty remontowe i modernizacyjne budowlane elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
13-24Roboty remontowe i modernizacyjne maszyn, urządzeń, rurociągów technologicznych oraz konstrukcji metalowych elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
13-25Roboty remontowe i modernizacyjne aparatury kontrolno-pomiarowej oraz automatyki elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
13-26Roboty remontowe i modernizacyjne budowlane instalacji i urządzeń elektrycznych elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
15-01Roboty remontowo-konserwacyjne melioracji i zaopatrzenia wsi w wodę
21-01Roboty remontowo-montażowe i modernizacyjne aparatury, maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego
23-01Roboty remontowe i modernizacyjne konstrukcji remontowych maszyn i urządzeń w przemyśle hutniczym
23-02Roboty remontowe i modernizacyjne maszyn i urządzeń przemysłu cementowego, wapienniczego i gipsowego
316Budowa linii przesyłowych
5-01Telekomunikacyjne linie kablowe sieci miejscowych
5-02Telekomunikacyjne linie kablowe międzymiastowe i wewnątrzstrefowe
5-03Telekomunikacyjne linie napowietrzne
5-04Telekomunikacyjne urządzenia elektroenergetyczne i zasilające
5-05Telekomunikacyjne urządzenia komutacyjne
5-06Urządzenia radiowe, antenowe, rozgłaszania przewodowego i dyspozytorskie
5-07Urządzenia teletransmisyjne
5-09Sieci trakcyjne miejskie
5-10Elektroenergetyczne linie kablowe i elektroenergetyczne linie napowietrzne niskiego napięcia. Oświetlenie ulic i placów. Sygnalizacja uliczna
5-12Elektroenergetyczne linie napowietrzne średniego napięcia oraz słupowe stacje transformatorowe
5-13Elektroenergetyczne linie napowietrzne wysokiego napięcia
5-14Rozdzielnie wnętrzowe do 30 kV
5-15Napowietrzne stacje i rozdzielnie elektroenergetyczne wysokiego napięcia
5-16Wyposażenie elektryczne suwnic
5-18Instalacje i osprzęt światła i siły w budownictwie wiejskim
5-24Kolejowa sieć trakcyjna
5-26Urządzenia sterowania ruchem kolejowym
13-21Próby i pomiary pomontażowe instalacji i urządzeń elektrycznych elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
317Montaż maszyn i urządzeń
7-01Montaż urządzeń do skrawania, tłoczenia oraz urządzeń odlewniczych
7-02Maszyny i urządzenia do obróbki drewna
7-03Urządzenia transportowo-podnośne
7-04Montaż urządzeń oczyszczalni ścieków
7-06Montaż urządzeń kotłowni przemysłowych i grzewczych
7-07Montaż pomp i sprężarek
7-08Aparatura kontrolno-pomiarowa i automatyka
7-09Rurociągi technologiczne i armatura
7-10Montaż maszyn elektrycznych wirujących
7-11Pokrycia antykorozyjne i ochronne
7-12Roboty malarskie antykorozyjne i ochronne
7-13Transport maszyn i urządzeń na placu budowy
7-14Montaż maszyn i urządzeń hutnictwa żelaza
7-15Montaż maszyn i urządzeń dla przemysłu metali nieżelaznych
7-16Montaż maszyn i urządzeń przemysłu chemicznego
7-19Urządzenia gazownicze
7-20Montaż urządzeń i mechanizmów w budowlach hydrotechnicznych
7-21Maszyny i urządzenia przemysłu materiałów budowlanych
7-22Montaż maszyn i urządzeń przemysłu celulozowo-papierniczego
7-23Montaż maszyn i urządzeń włókienniczych
7-24Urządzenia i instalacje chłodnicze
7-29Badania nie niszczące metalowych złączy spawanych
7-30Montaż wyposażenia obiektów inwentarskich
7-31Montaż konstrukcji metalowych i urządzeń pieców przemysłowych
13-12Roboty budowlane elektrowni, elektrociepłowni oraz ciepłowni zawodowych
13-13Montaż maszyn, urządzeń, rurociągów technologicznych oraz konstrukcji metalowych elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
13-14Instalacje i urządzenia elektryczne elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
13-15Roboty termoizolacyjne elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
13-16Zabezpieczenia antykorozyjne oraz przeciwogniowe elektrowni, elektrociepłowni i ciepłowni zawodowych
318Roboty górnicze
11-01Podziemne roboty w kopalniach rud
13-01Roboty budowlane budowli górniczych węgla kamiennego
13-02Maszyny i urządzenia mechanicznej przeróbki węgla kamiennego
13-03Maszyny wyciągowe górnictwa węgla kamiennego
13-04Maszyny i urządzenia wydobywcze do transportu pionowego, poziomego i pochylnego górnictwa węgla kamiennego
13-05Roboty górnicze podziemne węgla kamiennego
13-06Roboty elektryczne i teletechniczne w podziemiach kopalń węgla kamiennego
13-07Transport maszyn, urządzeń i materiałów na powierzchni oraz w podziemiach kopalń węgla kamiennego
13-08Rurociągi technologiczne górnictwa węgla kamiennego
13-09Roboty wiertnicze podziemne górnictwa węgla kamiennego
13-10Roboty wiertnicze badawcze mrożeniowe i cementacyjne górnictwa węgla kamiennego
13-11Roboty montażowe górnictwa ropy naftowej i gazu
13-18Roboty remontowe kotłów grzewczych i przemysłowych w kopalniach węgla kamiennego
13-19Roboty remontowe maszyn wirnikowych i tłokowych w kopalniach węgla kamiennego
13-20Roboty remontowe maszyn i urządzeń górniczych
319Roboty w obiektach zabytkowych
19-01Roboty transportu wewnętrznego w obiektach zabytkowych
19-02Roboty ziemne w obiektach zabytkowych
19-03Roboty betonowe w obiektach zabytkowych
19-04Roboty murowe w obiektach zabytkowych
19-05Roboty ciesielskie w obiektach zabytkowych
19-06Roboty pokrywcze w obiektach zabytkowych
19-07Roboty izolacyjne w obiektach zabytkowych
19-08Roboty tynkarskie w obiektach zabytkowych
19-09Roboty sztukatorsko-modelarskie w obiektach zabytkowych
19-10Roboty stiukowe w obiektach zabytkowych
19-11Roboty posadzkarskie w obiektach zabytkowych
19-12Roboty stolarskie w obiektach zabytkowych
19-13Roboty zduńskie w obiektach zabytkowych
19-14Roboty szklarskie w obiektach zabytkowych
19-15Roboty malarskie w obiektach zabytkowych
19-16Roboty kamieniarskie w obiektach zabytkowych
19-17Roboty kamieniarskie - montaż w obiektach zabytkowych
19-18Roboty instalacji elektrycznych w obiektach zabytkowych
19-19Roboty instalacji sanitarnych w obiektach zabytkowych
19-20Roboty blacharki artystycznej w obiektach zabytkowych

Załącznik  Nr 2

Wykaz najczęściej stosowanych jednostek miar

OznaczenieNazwa jednostki
cyfroweliterowe
020sztsztuka
022sto sztsto sztuk
023tys. szttysiąc sztuk
024mln. sztmilion sztuk
026parapara
027tys. partysiąc par
028opakopakowanie
029tys. opaktysiąc opakowań
030ggram
031dagdekagram
033kgkilogram
034ttona
035tys. ttysiąc ton
040mmetr
043kmkilometr
046cmcentymetr
050m2metr kwadratowy
051tys. m2tysiąc metrów kwadratowych
053km2kilometr kwadratowy
066llitr
069hlhektolitr (100 l)
060m3metr sześcienny
063km3kilometr sześcienny
070KWkilowat
071MWmegawat
072Whkilowatogodzina
073MWhmegawatogodzina
077Vwolt
078KVkilowolt
079Jdżul
095ddoba
096hgodzina
097tmtonometr
154jd tłjednostka tłuszczowa w nasionach oleistych
158egzegzemplarz
159tys. egztysiąc egzemplarzy
161arkarkusz
164tuztuzin
170kplkomplet
171tys. kpltysiąc kompletów
173skskrzynia przeliczeniowa zapałek
191mscmiejsce
192tys. msctysiąc miejsc
194wagwagon w zespołach elektrycznych i spalinowych
197osobaosoba
206ststacja urządzenia teletransmisyjnego
215łączezakończenie łącza do łącznic międzymiastowych
218stanstanowisko
221NNNumer w łącznicy (centrali) telefonicznej
230egz.u.f.egzemplarz gazety umownego formatu 42x59,5
233ark wydarkusz wydawniczy
239odbodbitka drukarska
245porcporcja wyrobu garmażeryjnego o określonej masie
254paspasażer
255tys. pastysiąc pasażerów
256mieszk.mieszkanie
257izbaizba (jednostki stosowane w klasyfikacji obiektów budowlanych)
408m2 pumetr kwadratowy powierzchni użytkowej
410m2 prmetr kwadratowy powierzchni produkcyjnej
411m2 psmetr kwadratowy powierzchni składowej
500n-minnormominuta
510pas-kmpasażerokilometr
511t-ładtona ładowności samochodów ciężarowych i ciągników drogowych
512t-kmtonokilometr
513rob-hroboczogodzina