Wysokość oraz szczegółowe zasady przyznawania i wypłaty funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego z tytułu braku mieszkania.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MS.1997.2.9

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 1997 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 16 kwietnia 1997 r.
w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty funkcjonariuszom Służby Więziennej równoważnika pieniężnego z tytułu braku mieszkania

Na podstawie art. 89 ust. 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariuszowi Służby Więziennej, zwanemu dalej "funkcjonariuszem", nie posiadającemu samodzielnego lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. Nr 105, poz. 509, z 1995 r. Nr 86, poz. 433 i Nr 133, poz. 645, z 1996 r. Nr 56, poz. 257), zwanej dalej "ustawą o najmie", przyznaje się równoważnik pieniężny z tytułu braku mieszkania, zwany dalej "równoważnikiem pieniężnym".
2.
Funkcjonariuszowi, o którym mowa w ust. 1, najmującemu lokal mieszkalny od osoby fizycznej, przyznaje się, z zastrzeżeniem § 5, równoważnik pieniężny, jeżeli z tytułu najmu funkcjonariusz nie opłaca czynszu regulowanego.
3.
Funkcjonariuszowi nie przyznaje się równoważnika pieniężnego, jeżeli małżonek lub dzieci, uwzględniane przy realizacji prawa do lokalu mieszkalnego, posiadają lokal mieszkalny w rozumieniu ust. 1.
§  2.
Funkcjonariuszowi przeniesionemu z urzędu do miejscowości innej niż miejscowość pobliska, w rozumieniu art. 85 ust. 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 1996 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 61, poz. 283 i Nr 106, poz. 496 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zwanej dalej "ustawą", przyznaje się równoważnik pieniężny, jeżeli on sam lub jego małżonek nie posiadają lokalu mieszkalnego lub tymczasowej kwatery w nowym miejscu pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej.
§  3.
1.
Funkcjonariuszowi, mającemu członków rodziny określonych w art. 86 ustawy, wypłaca się równoważnik pieniężny w wysokości stawki diety określonej w przepisach w sprawie zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju, obowiązującej w dniu 1 stycznia, za każdy dzień w danym roku kalendarzowym, począwszy od dnia przyznania równoważnika pieniężnego do dnia, w którym uprawnienie do wypłaty wygaśnie.
2.
Funkcjonariuszowi samotnemu wypłaca się równoważnik pieniężny w wysokości 1/2 stawki określonej w ust. 1.
§  4.
Wypłaty równoważnika pieniężnego dokonuje co miesiąc z dołu jednostka organizacyjna, w której funkcjonariusz pobiera uposażenie.
§  5.
1.
Funkcjonariuszowi, który zajmuje (podnajmuje) lokal mieszkalny, będący w posiadaniu osoby bliskiej jemu lub jego małżonkowi (wstępnej, zstępnej lub rodzeństwa), nie mieszkającej w tym lokalu - nie przyznaje się równoważnika pieniężnego.
2.
Funkcjonariuszowi, który zamieszkuje wspólnie z rodzicami lub teściami w ich lokalu mieszkalnym, nie przyznaje się równoważnika pieniężnego, jeżeli na każdą wspólnie zamieszkałą osobę przypada co najmniej 10 m2 powierzchni mieszkalnej, z uwzględnieniem należnych na podstawie art. 85 ust. 2 ustawy norm dodatkowych. Powinno to być poświadczone dokumentem urzędowym lub protokołem powołanej na wniosek zainteresowanego przez organ określony w § 10.
3.
Nie wypłaca się funkcjonariuszowi równoważnika pieniężnego za okres przebywania na urlopie bezpłatnym.
§  6.
1.
Funkcjonariuszowi, który bezzasadnie odmówił przyjęcia proponowanego mu samodzielnego lokalu mieszkalnego z zasobów gminy lub Skarbu Państwa w miejscowości pełnienia służby lub w miejscowości pobliskiej, odpowiadającego co najmniej przysługującym mu normom powierzchni mieszkalnej, wyposażonego w niezbędne urządzenia sanitarne, nie wypłaca się równoważnika pieniężnego.
2.
Funkcjonariuszowi, który zrzekł się tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego lub utracił tytuł prawny do lokalu w warunkach określonych w art. 32 ust. 1 ustawy o najmie w miejscowości pełnienia służby lub pobliskiej - nie wypłaca się równoważnika pieniężnego.
§  7.
1.
Funkcjonariuszowi wypłaca się równoważnik pieniężny na zasadach określonych zarządzeniem, począwszy od dnia:
1)
określonego w decyzji o mianowaniu na stałe,
2)
określonego w decyzji o przeniesieniu do pełnienia służby w innej miejscowości,
3)
podjęcia służby po urlopie bezpłatnym,
4)
utraty prawa do lokalu mieszkalnego, w innym trybie niż określonym w § 6 ust. 2,
5)
otwarcia spadku, jeżeli sąd orzeknie o wyłączeniu funkcjonariusza lub małżonka ze spadkobrania lokalu mieszkalnego lub części lokalu.
2.
Wypłatę równoważnika pieniężnego, przyznanego na zasadach określonych zarządzeniem, wstrzymuje się z dniem:
1)
określonym w decyzji o zwolnieniu ze służby,
2)
uprawomocnienia się decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego lub tymczasowej kwatery,
3)
zawarcia umowy o najem w rozumieniu ustawy o najmie,
4)
nabycia własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego,
5)
nabycia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub innego ograniczonego prawa rzeczowego,
6)
otwarcia spadku, gdy funkcjonariusz albo małżonek lub dzieci uwzględniane przy realizacji prawa do lokalu mieszkalnego są ustawowo albo na podstawie testamentu powołani do dziedziczenia lokalu mieszkalnego lub części lokalu, jeżeli orzeczeniem sądu osoby te nie zostaną wyłączone ze spadkobrania,
7)
zamieszkania w lokalu mieszkalnym, o którym mowa w § 5 ust. 1 i 2,
8)
oświadczenia woli o odmowie przyjęcia lokalu mieszkalnego, o którym mowa w § 6 ust. 1.
§  8.
1.
W razie zbiegu uprawnień funkcjonariuszy-małżonków do równoważnika pieniężnego, określonego zarządzeniem, równoważnik wypłaca się jednemu z małżonków, zgodnie z oświadczeniem ich woli.
2.
W razie zbiegu uprawnień funkcjonariuszy-małżonków do równoważnika pieniężnego, określonego zarządzeniem, i równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego, przysługującego na podstawie przepisów odrębnych, wypłaca się jeden, korzystniejszy równoważnik.
§  9.
Funkcjonariusz jest obowiązany powiadomić jednostkę organizacyjną o każdej zmianie, mającej wpływ na uprawnienie do równoważnika pieniężnego. W razie niedopełnienia obowiązku nienależnie pobrane świadczenie podlega zwrotowi w trybie przepisów zarządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie postępowania o naprawienie szkód wyrządzonych przez funkcjonariuszy Służby Więziennej w mieniu jednostek organizacyjnych więziennictwa.
§  10.
Decyzje w sprawach uregulowanych zarządzeniem podejmują właściwe organy kwaterunkowe, uprawnione do przydzielania i opróżniania lokali mieszkalnych pozostających w dyspozycji jednostek organizacyjnych Służby Więziennej.
§  11.
Dyrektor Generalny Służby Więziennej sprawuje ogólny nadzór nad realizacją przepisów zarządzenia.
§  12.
Traci moc zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 29 maja 1992 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad przyznawania i wypłaty równoważnika pieniężnego w razie braku lokalu mieszkalnego (Dz. Urz. Min. Sprawiedl. Nr 4, poz. 30 i z 1993 r. Nr 6, poz. 26).
§  13.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą od dnia 1 kwietnia 1997 r.