Wypłacanie i rozliczanie przez nie uspołecznione zakłady pracy dodatków z tytułu wzrostu cen podstawowych artykułów żywnościowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1989.6.11

Akt utracił moc
Wersja od: 22 sierpnia 1989 r.

KOMUNIKAT
Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 3 sierpnia 1989 r.
w sprawie wypłacania i rozliczania przez nie uspołecznione zakłady pracy dodatków z tytułu wzrostu cen podstawowych artykułów żywnościowych

W związku z przepisami uchwały nr 110 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1989 r. w sprawie dodatków z tytułu wzrostu cen podstawowych artykułów żywnościowych dla niektórych osób (Mon. Pol. nr 24, poz. 186) oraz uchwały nr 111 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1989 r. w sprawie dodatków z tytułu wzrostu cen podstawowych artykułów żywnościowych do świadczeń emerytalno-rentowych i innych pieniężnych świadczeń z ubezpieczenia społecznego (Mon. Pol. nr 24, poz. 187) Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia:
1.
Nie uspołecznione zakłady pracy upoważnione do ustalania i do wypłaty zasiłków rodzinnych wypłacają na członków rodzin pracowników uprawnionych do zasiłków rodzinnych również dodatki z tytułu wzrostu cen podstawowych artykułów żywnościowych. Wypłat dodatków nie dokonuje się na członków rodziny uprawnionych do renty rodzinnej wypłacanej na więcej niż jedną osobę, choćby przysługiwał na nich zasiłek rodzinny.
2.
Dodatki powinny być wypłacane także na członków rodzin pracowników, na których nie przysługuje zasiłek rodzinny, jeżeli osoby te pozostają na utrzymaniu pracowników i nie pobierają dodatków z innego tytułu.
3.
Osobami pozostającymi na utrzymaniu pracowników, o których mowa w ust. 2 są:
1)
żony pracowników,
2)
osoby uczące się w szkołach,
3)
osoby, które nie ukończyły 19 lat lub ukończyły: mężczyźni 60 lat, kobiety 55 lat,
4)
osoby będące inwalidami I lub II grupy,
5)
osoby alimentowane przez pracowników, jeżeli spełniają warunki wymienione w pkt. 1-4.

Okoliczności, o których mowa w ust. 2 i 3 stwierdza się na podstawie oświadczenia pracownika, z tym że inwalidztwo dokumentuje się orzeczeniem komisji lekarskiej do spraw inwalidztwa i zatrudnienia.

4.
Nie uspołecznione zakłady pracy, upoważnione do ustalania uprawnień i wypłacania zasiłków wychowawczych, wypłacają dodatki osobom korzystającym z urlopów wychowawczych, na które nie przysługuje zasiłek rodzinny oraz które nie otrzymują dodatku z innego tytułu, co stwierdza się na podstawie oświadczenia.
5.
Wypłaty dodatków dokonuje się z góry w terminach wypłat zasiłków rodzinnych, w wysokości określonej w powołanych przepisach, zgodnie z przysługującą w sierpniu 1989 r. kartkową normą zaopatrzenia w mięso. W kolejnych miesiącach wysokość dodatku nie ulega zmianie.
6.
Wypłacone przez nie uspołecznione zakłady pracy dodatki, o których mowa w ust. 1, 2 i 4, podlegają potrąceniu ze składek na ubezpieczenie społeczne.
7.
Wypłacone dodatki wykazuje się w deklaracji rozliczeniowej (formularz ZUS S-8 i ZUS S-8a), podając ich kwoty na marginesie deklaracji przy nazwiskach pracowników oraz sumę wypłaconych dodatków, którą dolicza się do kwoty wypłaconych świadczeń z ubezpieczenia społecznego i rekompensat w cz. II deklaracji w wierszu 2.

Dodatkowo nie uspołecznione zakłady pracy podają na stronie 1 deklaracji odrębnie następujące dane:

- kwotę wypłaconych dodatków ogółem: ............. zł

w tym:

1)
liczbę i kwotę dodatków przy zasiłkach rodzinnych .................. zł
2)
liczbę i kwotę dodatków przy zasiłkach wychowawczych .................... zł
3)
liczbę i kwotę dodatków dla członków rodziny pozostających na utrzymaniu pracownika, na których nie przysługują zasiłki rodzinne oraz dodatków wypłaconych pracownikom korzystającym z urlopu wychowawczego, nie uprawnionym do zasiłku wychowawczego .................... zł
8.
Wypłaty dodatków na członków rodzin pracowników zatrudnionych w nie uspołecznionych zakładach pracy nie upoważnionych do ustalania uprawnień i wypłaty zasiłków rodzinnych dokonywane będą przez oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tym samym trybie, co zasiłki rodzinne.
9.
Jeżeli nie uspołeczniony zakład pracy podejmuje wypłatę dodatków dla zatrudnionych pracowników (uczniów zawodu), to dodatki te traktuje się jako podwyżkę wynagrodzenia i stanowią one podstawę wymiaru składek.