Wykonanie w latach 2020-2024 czwartego cyklu inwentaryzacji wielkoobszarowej lasów kraju wszystkich form własności.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2020.8/9.60

Akt obowiązujący
Wersja od: 29 lipca 2020 r.

ZARZĄDZENIE Nr 41
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 29 lipca 2020 r.
w sprawie wykonania w latach 2020-2024 czwartego cyklu inwentaryzacji wielkoobszarowej lasów kraju wszystkich form własności

ZU.6006.7.2020

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (jednolity tekst Dz. U. z 2020 r., poz. 6 z późn. zm.) oraz § 6 Statutu PGL LP, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, zarządza się, co następuje:

§  1. 
Wykonanie czwartego cyklu wielkoobszarowej inwentaryzacji lasów kraju wszystkich form własności w latach 2020-2024 wykonuje się zgodnie z Instrukcją wykonania wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasu (Sękocin Stary 2020), zatwierdzoną przez Ministra Środowiska w dniu 28 kwietnia 2020 r.
§  2. 
1. 
Zobowiązuję Wydział Urządzania Lasu DGLP do nadzoru nad realizacją umowy dotyczącej inwentaryzacji wielkoobszarowej, w tym: do monitorowania postępu robót, do odbioru prac przygotowawczych, danych przetworzonych, baz danych, programów informatycznych przetwarzających dane i dokumentacji technicznej do tych programów oraz do odbioru ostatecznych wyników inwentaryzacji.
2. 
Upoważniam i zobowiązuję dyrektorów RDLP do kontroli i odbioru robót terenowych z zakresu inwentaryzacji wielkoobszarowej w granicach terytorialnego zasięgu podległych nadleśnictw oraz sporządzenia protokołów z kontroli za wykonane roboty.
3. 
Wprowadzam do stosowania "Wytyczne w sprawie dokumentowania postępu robót z zakresu inwentaryzacji wielkoobszarowej oraz sposobu zapłaty za wykonane i odebrane roboty", stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  3. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYTYCZNE W SPRAWIE DOKUMENTOWANIA POSTĘPU PRAC

dotyczących wykonania wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasów kraju w latach 2020-2024 oraz sposobu zapłaty za wykonane i odebrane prace

1.
Obowiązek wykonywania inwentaryzacji wielkoobszarowej wynika z art. 13a ust. 2 ustawy o lasach, natomiast jej finansowanie jest określone w art. 54 pkt 4 oraz art. 58 ust. 3 tej ustawy.
2.
Na podstawie art. 21a ustawy o lasach wykonawcą inwentaryzacji wielkoobszarowej jest Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej.
§  2. 
1. 
Wykonawca inwentaryzacji wielkoobszarowej przedstawia do zapłaty faktury za udokumentowane wykonanie prac, podzielonych w umowie na podetapy: w 2020 r. za prace wykonane w dwóch podetapach, odpowiednio do połowy września i połowy grudnia, w latach od 2021 do 2024 za prace wykonane w trzech podetapach, odpowiednio do pierwszego kwietnia, połowy września i połowy grudnia każdego roku, w roku 2025 do pierwszego kwietnia wraz z przekazaniem całości opracowania.
2. 
Płatnikiem faktur brutto (z VAT) jest DGLP.
3. 
Faktury za podetapy prac sporządza się według wartości całkowitej podetapu.
§  3. 
Wykonawca inwentaryzacji wielkoobszarowej, wraz ze zgłoszeniem o zakończeniu wykonanych prac podetapów (odpowiednio do połowy września i połowy grudnia), przedstawia do RDLP wykaz powierzchni próbnych założonych i pomierzonych na obszarze w granicach terytorialnego zasięgu działania właściwej RDLP.
§  4. 
Dyrektor RDLP - po zgłoszeniu przez BULiGL prac terenowych do odbioru - przeprowadza kontrolę jakości pomiarów dendrometrycznych dla 5% liczby próbnych powierzchni kołowych WISL w granicach właściwej RDLP, zgodnie z zapisami rozdziału 7 Instrukcji wykonywania wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasu.
§  5. 
1. 
Na potrzeby dokonania odbioru prac terenowych wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasów dyrektor RDLP powołuje stały zespół ds. odbioru robót oraz doraźnie zespół/y ds. kontroli bieżącej pomiarów na powierzchniach próbnych:
1.1.
Pracami stałego zespołu ds. odbioru WISL kieruje naczelnik właściwy ds. urządzania lasu w RDLP. Zadaniem zespołu jest:
a)
wylosowanie powierzchni do kontroli jakości pomiarów ok. 5% liczby powierzchni próbnych oraz przekazanie lokalizacji do odpowiednich zespołów ds. kontroli bieżącej pomiarów,
b)
sporządzenie protokołu odbioru robót danego etapu uznającego bądź odrzucającego pomiary. Protokół sporządza się na podstawie protokołów zespołów kontroli bieżącej jakości pomiarów. Protokół określa uznanie lub odrzucenie pomiarów w danej RDLP zgodnie z zapisami rozdziału 7 Instrukcji wykonywania wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasu oraz jest podstawą do uznania płatności. Protokół podlega akceptacji przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych.
1.2.
W skład zespołu ds. kontroli bieżącej jakości pomiarów wchodzi przedstawiciel RDLP właściwy ds. urządzania lasu, przedstawiciel nadleśnictwa właściwego terytorialnie dla wylosowanych powierzchni do kontroli pomiarów oraz przedstawiciel BULiGL. W pracach mogą uczestniczyć przedstawiciele: IBL, Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa w Ministerstwie Środowiska oraz Wydziału Urządzania Lasu DGLP. Pracami pomiarowymi kieruje przewodniczący zespołu, którego wskazuje dyrektor RDLP. Zadaniem zespołu/ów jest:
a)
sprawdzenia lokalizacji oraz dokonanie kontrolnych pomiarów na powierzchniach próbnych wylosowanych i zlokalizowanych w zasięgu terytorialnym danego nadleśnictwa zgodnie z zapisami rozdziału 7 Instrukcji wykonywania wielkoobszarowej inwentaryzacji stanu lasu,
b)
sporządzenie protokołu z kontroli pomiarów oraz jego przekazanie do stałego zespołu ds. odbioru robót w danej RDLP.
2. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1.1.b oraz protokół odbioru podetapu prac przez Wydział Urządzania Lasu DGLP stanowi podstawę do uregulowania faktury przez płatnika.
§  6. 
1. 
Na podstawie protokołów odbioru robót, o których mowa w § 5 pkt 2, Wykonawca przedkłada fakturę do uregulowania przez płatnika.
2. 
Sposób postępowania ze środkami z budżetu państwa, przyznanymi na inwentaryzację wielkoobszarową, jest odpowiednio taki sam, jak w wypadku środków budżetowych wykorzystywanych na realizację innych zadań z art. 54 ustawy o lasach.