Wykaz gatunków roślin, których odmiany podlegają rejestracji oraz których materiał siewny może być wytwarzany, oceniany i kontrolowany.
Dz.Urz.MRiRW.2021.76
Akt obowiązującyOBWIESZCZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 9 września 2021 r.
w sprawie wykazu gatunków roślin, których odmiany podlegają rejestracji oraz których materiał siewny może być wytwarzany, oceniany i kontrolowany 2
- które obowiązują od dnia 1 lutego 2022 r.
ZAŁĄCZNIKI
ZAŁĄCZNIK Nr 1
Wykaz gatunków roślin, których odmiany podlegają rejestracji
Wykaz gatunków roślin, których odmiany podlegają rejestracji
Nazwa polska | Nazwa botaniczna | |
ROŚLINY ROLNICZE | ||
A. Rośliny zbożowe | ||
1 | Jęczmień | Hordeum vulgare L. |
2 | Kukurydza | Zea mays L. |
3 | Mieszaniec sorga zwyczajnego i sorga sudańskiego* | Sorghum bicolor (L.) Moench subsp. bicolor x Sorghum bicolor (L.) Moench subsp. drummondii (Steud.) de Wet ex Davidse |
4 | Mozga kanaryjska (syn. kanar) | Phalaris canariensis L. |
5 | Owies nagi (syn. owies nagoziarnisty) | Avena nuda L. |
6 | Owies szorstki (syn. owies owsik) | Avena strigosa Schreb. |
7 | Owies zwyczajny, w tym owies bizantyjski | Avena sativa L., w tym Avena byzantina K. Koch |
8 | Pszenica orkisz | Triticum aestivum L. subsp. spelta (L.) Thell. |
9 | Pszenica twarda | Triticum turgidum L. subsp. durum (Desf.) van Slageren |
10 | Pszenica zwyczajna | Triticum aestivum L. subsp. aestivum |
11 | Pszenżyto | xTriticosecale Wittm. ex A. Camus (Triticum spp. x Secale spp.) |
12 | Ryż* | Oryza sativa L. |
13 | Sorgo sudańskie (syn. trawa sudańska)* | Sorghum bicolor (L.) Moench subsp. drummondii (Steud.) de Wet ex Davidse |
14 | Sorgo zwyczajne* | Sorghum bicolor (L.) Moench subsp. bicolor |
15 | Żyto | Secale cereale L. |
B. Rośliny oleiste i włókniste | ||
1 | Bawełna* | Gossypium spp. |
2 | Gorczyca biała | Sinapis alba L. |
3 | Gorczyca czarna* | Brassica nigra (L.) W.D.J. Koch |
4 | Gorczyca sarepska | Brassica juncea (L.) Czern. |
5 | Kminek zwyczajny | Carum carvi L. |
6 | Konopie | Cannabis sativa L. |
7 | Krokosz barwierski (syn. saflor barwierski)* | Carthamus tinctorius L. |
8 | Len zwyczajny | Linum usitatissimum L. |
9 | Mak | Papaver somniferum L. |
10 | Orzech ziemny* | Arachis hypogaea L. |
11 | Rzepak | Brassica napus L. (partim) |
12 | Rzepik | Brassica rapa L. var. silvestris (Lam.) Briggs |
13 | Słonecznik | Helianthus annuus L. |
14 | Soja | Glycine max (L.) Merrill |
C. Rośliny pastewne | ||
Bobowate - Fabaceae (Leguminosae) | ||
1 | Biserula grzebieniasta (syn. traganek grzebieniasty) | Biserrula pelecinus L. |
2 | Bobik | Vicia faba L. (partim) |
3 | Esparceta siewna | Onobrychis viciifolia Scop. |
4 | Groch siewny | Pisum sativum L. (partim) |
5 | Groszek ciecierzycowaty | Lathyrus cicera L. |
6 | Komonica zwyczajna | Lotus corniculatus L. |
7 | Koniczyna biała | Trifolium repens L. |
8 | Koniczyna białoróżowa (syn. koniczyna szwedzka) | Trifolium hybridum L. |
9 | Koniczyna egipska (syn. koniczyna aleksandryjska)* | Trifolium alexandrinum L. |
10 | Koniczyna gruczołkowata | Trifolium glanduliferum Boiss. |
11 | Koniczyna kosmata | Trifolium hirtum All. |
12 | Koniczyna krwistoczerwona (syn. inkarnatka) | Trifolium incarnatum L. |
13 | Koniczyna łąkowa (syn. koniczyna czerwona) | Trifolium pratense L. |
14 | Koniczyna łuskowata | Trifolium squarrosum L. |
15 | Koniczyna Michela | Trifolium michelianum Savi |
16 | Koniczyna perska | Trifolium resupinatum L. |
17 | Koniczyna pęcherzykowata | Trifolium vesiculosum Savi |
18 | Koniczyna podziemna | Trifolium subterraneum L. |
19 | Koniczyna przewężona | Trifolium isthmocarpum Brot. |
20 | Koniczyna rozdęta | Trifolium fragiferum L. |
21 | Kozieradka pospolita (syn. koniczyna grecka)* | Trigonella foenum-graecum L. |
22 | Lucerna chmielowa | Medicago lupulina L. |
23 | Lucerna kolczasta | Medicago doliata Carmign. |
24 | Lucerna mieszańcowa | Medicago x varia T. Martyn |
25 | Lucerna nadbrzeżna | Medicago littoralis Rohde ex Loisel. |
26 | Lucerna ostrostrąkowa | Medicago murex Willd. |
27 | Lucerna pomarszczona | Medicago rugosa Desr. |
28 | Lucerna siewna | Medicago sativa L. |
29 | Lucerna ściętolistkowa | Medicago truncatula Gaertn. |
30 | Lucerna tarczowata | Medicago scutellata (L.) Mill. |
31 | Lucerna wielokształtna | Medicago polymorpha L. |
32 | Lucerna włoska | Medicago italica (Mill.) Fiori |
33 | Łubin biały | Lupinus albus L. |
34 | Łubin wąskolistny | Lupinus angustifolius L. |
35 | Łubin żółty | Lupinus luteus L. |
36 | Rutwica wschodnia | Galega orientalis Lam. |
37 | Seradela pastewna | Ornithopus sativus Brot. |
38 | Seradela zwarta | Ornithopus compressus L. |
39 | Siekiernica włoska* | Hedysarum coronarium L. |
40 | Wyka bengalska | Vicia benghalensis L. |
41 | Wyka kosmata | Vicia villosa Roth |
42 | Wyka pannońska* | Vicia pannonica Crantz |
43 | Wyka siewna | Vicia sativa L. |
Wiechlinowate - Poaceae (Gramineae) | ||
1 | Cynodon palczasty* | Cynodon dactylon (L.) Pers. |
2 | Festulolium | xFestulolium Asch. & Graebn. (Festuca spp. x Lolium spp.) |
3 | Konietlica łąkowa* | Trisetum flavescens (L.) P. Beauv. |
4 | Kostrzewa czerwona | Festuca rubra L. |
5 | Kostrzewa łąkowa | Festuca pratensis Huds. |
6 | Kostrzewa nitkowata | Festuca filiformis Pourr. |
7 | Kostrzewa owcza | Festuca ovina L. |
8 | Kostrzewa szczeciniasta | Festuca trachyphylla (Hack.) Hack. |
9 | Kostrzewa trzcinowa | Festuca arundinacea Schreber |
10 | Kupkówka pospolita | Dactylis glomerata L. |
11 | Mietlica biaława | Agrostis gigantea Roth |
12 | Mietlica pospolita | Agrostis capillaris L. |
13 | Mietlica psia | Agrostis canina L. |
14 | Mietlica rozłogowa | Agrostis stolonifera L. |
15 | Mozga Hardinga* | Phalaris aquatica L. |
16 | Rajgras wyniosły (syn. rajgras francuski) | Arrhenatherum elatius (L.) P. Beauv. ex J. Presi & C. Presi |
17 | Stokłosa alaskańska* | Bromus sitchensis Trin. |
18 | Stokłosa uniolowata | Bromus catharticus Vahl |
19 | Tymotka kolankowata | Phleum nodosum L. |
20 | Tymotka łąkowa | Phleum pratense L. |
21 | Wiechlina błotna | Poa palustris L. |
22 | Wiechlina gajowa | Poa nemoralis L. |
23 | Wiechlina łąkowa | Poa pratensis L. |
24 | Wiechlina roczna* | Poa annua L. |
25 | Wiechlina zwyczajna | Poa trivialis L. |
26 | Wyczyniec łąkowy | Alopecurus pratensis L. |
27 | Życica mieszańcowa (syn. rajgras oldenburski) | Lolium x hybridum Hausskn |
28 | Życica trwała (syn. rajgras angielski) | Lolium perenne L. |
29 | Życica wielokwiatowa, w tym życica wielokwiatowa westerwoldzka (syn. rajgras włoski, w tym rajgras holenderski) | Lolium multiflorum Lam. |
Inne gatunki | ||
1 | Babka lancetowata | Plantago lanceolata L. |
2 | Brukiew | Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Rchb. |
3 | Facelia błękitna | Phacelia tanacetifolia Benth. |
4 | Kapusta pastewna | Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. medullosa Thell. + var. viridis L. |
5 | Rzodkiew oleista | Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers. |
D. Burak | ||
1 | Burak cukrowy | Beta vulgaris L. |
2 | Burak pastewny | Beta vulgaris L. |
E. Ziemniak | ||
1 | Ziemniak | Solanum tuberosum L. |
ROŚLINY WARZYWNE** | ||
1 | Arbuz (syn. kawon)*** | Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai |
2 | Bakłażan (syn. oberżyna)*** | Solanum melongena L. |
3 | Bób*** | Vicia faba L. |
4 | Burak a) grupa Burak ćwikłowy b) grupa Burak liściowy | Beta vulgaris L. |
5 | Cebula a) grupa Cepa - Cebula, Szalotka Echalion b) grupa Aggregatum - Szalotka | Allium cepa L. |
6 | Cebula siedmiolatka (syn. czosnek dęty) *** | Alliumfistulosum L. |
7 | Cykoria a) grupa Cykoria sałatowa b) grupa Cykoria liściowa c) grupa Cykoria korzeniowa | Cichorium intybus L. |
8 | Czosnek pospolity*** | Allium sativum L. |
9 | Dynia olbrzymia*** | Cucurbita maxima Duchesne |
10 | Dynia zwyczajna, w tym dojrzała dynia i patison, lub cukinia, w tym niedojrzały patison*** | Cucurbita pepo L. |
11 | Endywia*** | Cichorium endivia L. |
12 | Fasola wielokwiatowa*** | Phaseolus coccineus L. |
13 | Fasola zwykła a) grupa Fasola zwykła karłowa b) grupa Fasola zwykła tyczna | Phaseolus vulgaris L. |
14 | Groch siewny a) grupa Groch siewny łuskowy - o nasionach gładkich b) grupa Groch siewny łuskowy - o nasionach pomarszczonych c) grupa Groch siewny cukrowy | Pisum sativum L. |
15 | a) grupa Jarmuż b) grupa Kalafior c) grupa Capitata (Kapusta głowiasta czerwona i Kapusta głowiasta biała) d) grupa Kapusta brukselska e) grupa Kalarepa f) grupa Kapusta włoska g) grupa Brokuł h) grupa Kapusta palmowa i) grupa Kapusta portugalska | Brassica oleracea L. |
16 | a) grupa Kapusta pekińska b) grupa Rzepa | Brassica rapa L. |
17 | Karczoch a) grupa Karczoch zwyczajny b) grupa Karczoch hiszpański (syn. kard) | Cynara cardunculus L. |
18 | Koper włoski (syn. fenkuł) - grupa Azoricum | Foeniculum vulgare Mill. |
19 | Kukurydza a) grupa Kukurydza cukrowa b) grupa Kukurydza pękająca | Zea mays L. |
20 | Marchew - jadalna i pastewna*** | Daucus carota L. |
21 | Melon*** | Cucumis melo L. |
22 | Ogórek a) grupa Ogórek sałatkowy b) grupa Ogórek konserwowy | Cucumis sativus L. |
23 | Papryka*** | Capsicum annuum L. |
24 | Pietruszka a) grupa Pietruszka naciowa b) grupa Pietruszka korzeniowa | Petroselinum crispum (Mill.) Nyman ex A.W. Hill |
25 | Pomidor*** | Solanum lycopersicum L. |
26 | Por*** | Allium porrum L. |
27 | Rabarbar*** | Rheum rhabarbarum L. |
28 | Roszponka warzywna*** | Valerianella locusta (L.) Laterr. |
29 | a) grupa Rzodkiewka b) grupa Rzodkiew czarna (syn. rzodkiew) | Raphanus sativus L. |
30 | Sałata *** | Lactuca sativa L. |
31 | Seler a) grupa Seler naciowy b) grupa Seler korzeniowy | Apium graveolens L. |
32 | Skorzonera (syn. wężymord)*** | Scorzonera hispanica L. |
33 | Szczypiorek*** | Allium schoenoprasum L. |
34 | Szparag*** | Asparagus officinalis L. |
35 | Szpinak*** | Spinacia oleracea L. |
36 | Trybuła ogrodowa (syn. trybula ogrodowa)*** | Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm. |
Wszystkie mieszańce gatunków i grup wymienionych w obrębie roślin warzywnych | ||
ROŚLINY SADOWNICZE | ||
1 | Borówka i żurawina | Vaccinium L. |
2 | Brzoskwinia | Prunuspersica (L.) Batsch |
3 | Czereśnia | Prunus avium (L.) L. |
4 | Figa pospolita | Ficus carica L. |
5 | Grusza | Pyrus L. |
6 | Jabłoń | Malus Mill. |
7 | Kasztan jadalny | Castanea sativa Mill. |
8 | Kumkwat | Fortunella Swingle |
9 | Leszczyna pospolita | Corylus avellana L. |
10 | Malina i jeżyna | Rubus L. |
11 | Migdałowiec | Prunus amygdalus Batsch |
12 | Morela | Prunus armeniaca L. |
13 | Oliwka europejska | Olea europaea L. |
14 | Orzech włoski | Juglans regia L. |
15 | Pigwa pospolita | Cydonia oblonga Mill. |
16 | Pistacja właściwa | Pistacia vera L. |
17 | Pomarańcza, cytryna i inne | Citrus L. |
18 | Poncyria | Poncirus Raf. |
19 | Porzeczka i agrest | Ribes L. |
20 | Śliwa domowa | Prunus domestica L. |
21 | Śliwa japońska | Prunus salicina Lindley |
22 | Truskawka i poziomka | Fragaria L. |
23 | Winorośl* | Vitis spp. |
24 | Wiśnia | Prunus cerasus L. |
** Gatunki roślin warzywnych przeznaczone do produkcji rolniczej lub ogrodniczej, z wyłączeniem produkcji do celów ozdobnych.
*** Wszystkie odmiany.
ZAŁĄCZNIK Nr 2
Wykaz gatunków roślin, których materiał siewny może być wytwarzany, oceniany i kontrolowany
Wykaz gatunków roślin, których materiał siewny może być wytwarzany, oceniany i kontrolowany
Nazwa polska | Nazwa botaniczna | |
ROŚLINY ROLNICZE | ||
A. Rośliny zbożowe | ||
1 | Jęczmień | Hordeum vulgare L. |
2 | Kukurydza | Zea mays L. |
3 | Mieszaniec sorga zwyczajnego i sorga sudańskiego* | Sorghum bicolor (L.) Moench subsp. bicolor x Sorghum bicolor (L.) Moench subsp. drummondii (Steud.) de Wet ex Davidse |
4 | Mozga kanaryjska (syn. kanar) | Phalaris canariensis L. |
5 | Owies nagi (syn. owies nagoziarnisty) | Avena nuda L. |
6 | Owies szorstki (syn. owies owsik) | Avena strigosa Schreb. |
7 | Owies zwyczajny, w tym owies bizantyjski | Avena saliva L., w tym Avena byzantina K. Koch |
8 | Pszenica orkisz | Triticum aestivum L. subsp. spella (L.) Thell. |
9 | Pszenica twarda | Triticum turgidum L. subsp. durum (Desf.) van Slageren |
10 | Pszenica zwyczajna | Triticum aestivum L. subsp. aestivum |
11 | Pszenżyto | xTriticosecale Wittm. ex A. Camus (Triticum spp. x Secale spp.) |
12 | Ryż* | Oryza sativa L. |
13 | Sorgo sudańskie (syn. trawa sudańska)* | Sorghum bicolor (L.) Moench subsp. drummondii (Steud.) de Wet ex Davidse |
14 | Sorgo zwyczajne* | Sorghum bicolor (L.) Moench subsp. bicolor |
15 | Żyto | Secale cereale L. |
B. Rośliny oleiste i włókniste | ||
1 | Bawełna* | Gossypium spp. |
2 | Gorczyca biała | Sinapis alba L. |
3 | Gorczyca czarna* | Brassica nigra (L.) W.D.J. Koch |
4 | Gorczyca sarepska | Brassica juncea (L.) Czern. |
5 | Kminek zwyczajny | Carum carvi L. |
6 | Konopie | Cannabis saliva L. |
7 | Krokosz barwierski (syn. saflor barwierski)* | Carthamus tinctorius L. |
8 | Len zwyczajny | Linum usitatissimum L. |
9 | Mak | Papaver somniferum L. |
10 | Orzech ziemny* | Arachis hypogaea L. |
11 | Rzepak | Brassica napus L. (partim) |
12 | Rzepik | Brassica rapa L. var. silveslris (Lam.) Briggs |
13 | Słonecznik | Helianthus annuus L. |
14 | Soja | Glycine max (L.) Merrill |
C. Rośliny pastewne | ||
Bobowate - Fabaceae (Leguminosae) | ||
1 | Biserula grzebieniasta (syn. traganek grzebieniasty) | Biserrulapelecinus L. |
2 | Bobik | Vicia faba L. (partim) |
3 | Esparceta siewna | Onobrychis viciifolia Scop. |
4 | Groch siewny | Pisum sativum L. (partim) |
5 | Groszek ciecierzycowaty | Lathyrus cicera L. |
6 | Komonica zwyczajna | Lotus corniculatus L. |
7 | Koniczyna biała | Trifolium repens L. |
8 | Koniczyna białoróżowa (syn. koniczyna szwedzka) | Trifolium hybridum L. |
9 | Koniczyna egipska (syn. koniczyna aleksandryjska)* | Trifolium alexandrinum L. |
10 | Koniczyna gruczołkowata | Trifolium glanduliferum Boiss. |
11 | Koniczyna kosmata | Trifolium hirtum All. |
12 | Koniczyna krwistoczerwona (syn. inkarnatka) | Trifolium incarnatum L. |
13 | Koniczyna łąkowa (syn. koniczyna czerwona) | Trifolium pratense L. |
14 | Koniczyna łuskowata | Trifolium squarrosum L. |
15 | Koniczyna Michela | Trifolium michelianum Savi |
16 | Koniczyna perska | Trifolium resupinatum L. |
17 | Koniczyna pęcherzykowata | Trifolium vesiculosum Savi |
18 | Koniczyna podziemna | Trifolium subterraneum L. |
19 | Koniczyna przewężona | Trifolium isthmocarpum Brot. |
20 | Koniczyna rozdęta | Trifolium fragiferum L. |
21 | Kozieradka pospolita (syn. koniczyna grecka)* | Trigonella foenum-graecum L. |
22 | Lucerna chmielowa | Medicago lupulina L. |
23 | Lucerna kolczasta | Medicago doliata Carmign. |
24 | Lucerna mieszańcowa | Medicago x varia T. Martyn |
25 | Lucerna nadbrzeżna | Medicago littoralis Rohde ex Loisel. |
26 | Lucerna ostrostrąkowa | Medicago murex Willd. |
27 | Lucerna pomarszczona | Medicago rugosa Desr. |
28 | Lucerna siewna | Medicago saliva L. |
29 | Lucerna ściętolistkowa | Medicago truncatula Gaertn. |
30 | Lucerna tarczowata | Medicago scutellata (L.) Mill. |
31 | Lucerna wielokształtna | Medicago polymorpha L. |
32 | Lucerna włoska | Medicago italica (Mill.) Fiori |
33 | Łubin biały | Lupinus albus L. |
34 | Łubin wąskolistny | Lupinus angustifolius L. |
35 | Łubin żółty | Lupinus luteus L. |
36 | Rutwica wschodnia | Galega orientalis Lam. |
37 | Seradela pastewna | Ornithopus sativus Brot. |
38 | Seradela zwarta | Ornithopus compressus L. |
39 | Siekiernica włoska* | Hedysarum coronarium L. |
40 | Wyka bengalska | Vicia benghalensis L. |
41 | Wyka kosmata | Vicia villosa Roth |
42 | Wyka pannońska* | Vicia pannonica Crantz |
43 | Wyka siewna | Vicia sativa L. |
Wiechlinowate - Poaceae (Gramineae) | ||
1 | Cynodon palczasty* | Cynodon dactylon (L.) Pers. |
2 | Festulolium | xFestulolium Asch. & Graebn. (Festuca spp. x Lolium spp.) |
3 | Konietlica łąkowa* | Trisetum flavescens (L.) P. Beauv. |
4 | Kostrzewa czerwona | Festuca rubra L. |
5 | Kostrzewa łąkowa | Festuca pratensis Huds. |
6 | Kostrzewa nitkowata | Festuca filiformis Pourr. |
7 | Kostrzewa owcza | Festuca ovina L. |
8 | Kostrzewa szczeciniasta | Festuca trachyphylla (Hack.) Hack. |
9 | Kostrzewa trzcinowa | Festuca arundinacea Schreber |
10 | Kupkówka pospolita | Dactylis glomerata L. |
11 | Mietlica biaława | Agrostis gigantea Roth |
12 | Mietlica pospolita | Agrostis capillaris L. |
13 | Mietlica psia | Agrostis canina L. |
14 | Mietlica rozłogowa | Agrostis stolonifera L. |
15 | Mozga Hardinga* | Phalaris aquatica L. |
16 | Rajgras wyniosły (syn. rajgras francuski) | Arrhenatherum elatius (L.) P. Beauv. ex J. Presi & C. Presi |
17 | Stokłosa alaskańska* | Bromus sitchensis Trin. |
18 | Stokłosa uniolowata | Bromus catharticus Vahl |
19 | Tymotka kolankowata | Phleum nodosum L. |
20 | Tymotka łąkowa | Phleum pratense L. |
21 | Wiechlina błotna | Poa palustris L. |
22 | Wiechlina gajowa | Poa nemoralis L. |
23 | Wiechlina łąkowa | Poa pratensis L. |
24 | Wiechlina roczna* | Poa annua L. |
25 | Wiechlina zwyczajna | Poa trivialis L. |
26 | Wyczyniec łąkowy | Alopecurus pratensis L. |
27 | Życica mieszańcowa (syn. rajgras oldenburski) | Lolium x hybridum Hausskn |
28 | Życica trwała (syn. rajgras angielski) | Lolium perenne L. |
29 | Życica wielokwiatowa, w tym życica wielokwiatowa westerwoldzka (syn. rajgras włoski, w tym rajgras holenderski) | Lolium multiflorum Lam. |
Inne gatunki | ||
1 | Babka lancetowata | Plantago lanceolata L. |
2 | Brukiew | Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Rchb. |
3 | Facelia błękitna | Phacelia tanacetifolia Benth. |
4 | Kapusta pastewna | Brassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. medullosa Thell. + var. viridis L. |
5 | Rzodkiew oleista | Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers. |
D. Burak | ||
1 | Burak cukrowy | Beta vulgaris L. |
2 | Burak pastewny | Beta vulgaris L. |
E. Ziemniak | ||
1 | Ziemniak | Solanum tuberosum L. |
ROŚLINY WARZYWNE** | ||
1 | Bób | Vicia faba L. (partim) |
2 | Brokuł (inne niż grupa Kalafior) | Brassica oleracea L. |
3 | Burak ćwikłowy (grupa Burak ćwikłowy) | Beta vulgaris L. |
4 | Burak liściowy (inne niż grupa Burak ćwikłowy) | Beta vulgaris L. |
5 | Cebula, w tym echalion (syn. szalotka echalion) | Allium cepa L. - grupa Cepa |
6 | Cebula siedmiolatka (syn. czosnek dęty) | Allium fistulosum L. |
7 | Cykoria sałatowa (grupa Cykoria sałatowa) | Cichorium intybus L. |
8 | Cykoria liściowa (grupa Cykoria liściowa) | Cichorium intybus L. |
9 | Cykoria korzeniowa (grupa Cykoria korzeniowa) | Cichorium intybus L. |
10 | Czosnek pospolity | Allium sativum L. |
11 | Dynia olbrzymia | Cucurbita maxima Duchesne |
12 | Dynia zwyczajna | Cucurbita pepo L. |
13 | Endywia - endywia eskariola i endywia kędzierzawa | Cichorium endivia L. |
14 | Fasola wielokwiatowa | Phaseolus coccineus L. |
15 | Fasola zwykła karłowa | Phaseolus vulgaris L. |
16 | Fasola zwykła tyczna | Phaseolus vulgaris L. |
17 | Groch siewny łuskowy o nasionach gładkich | Pisum sativum L. (partim) |
18 | Groch siewny łuskowy o nasionach pomarszczonych | Pisum sativum L. (partim) |
19 | Groch siewny cukrowy | Pisum sativum L. (partim) |
20 | Jarmuż (inne niż grupa Kalafior) | Brassica oleracea L. |
21 | Kalafior (grupa Kalafior) | Brassica oleracea L. |
22 | Kalarepa (inne niż grupa Kalafior) | Brassica oleracea L. |
23 | Kapusta brukselska (inne niż grupa Kalafior) | Brassica oleracea L. |
24 | Kapusta głowiasta biała (inne niż grupa Kalafior) | Brassica oleracea L. |
25 | Kapusta głowiasta czerwona (inne niż grupa Kalafior) | Brassica oleracea L. |
26 | Kapusta palmowa (inne niż grupa Kalafior) | Brassica oleracea L. |
27 | Kapusta pekińska (grupa Kapusta Pekińska) | Brassica rapa L. |
28 | Kapusta portugalska (inne niż grupa Kalafior) | Brassica oleracea L. |
29 | Kapusta włoska (inne niż grupa Kalafior) | Brassica oleracea L. |
30 | Karczoch zwyczajny | Cynara cardunculus L. |
31 | Karczoch hiszpański (syn. kard) | Cynara cardunculus L. |
32 | Kawon (syn. arbuz) | Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai |
33 | Koper włoski (syn. fenkuł) | Foeniculum vulgare Mill. |
34 | Kukurydza cukrowa | Zea mays L. (partim) |
35 | Kukurydza pękająca | Zea mays L. (partim) |
36 | Marchew - jadalna i pastewna | Daucus carota L. |
37 | Melon | Cucumis melo L. |
38 | Oberżyna (syn. bakłażan) | Solanum melongena L. |
39 | Ogórek - sałatkowy i konserwowy | Cucumis sativus L. |
40 | Papryka | Capsicum annuum L. |
41 | Pietruszka | Petroselinum crispum (Mill.) Nyman ex A.W. Hill |
42 | Pomidor | Solanum lycopersicum L. |
43 | Por | Allium porrum L. |
44 | Rabarbar | Rheum rhabarbarum L. |
45 | Roszponka warzywna (syn. roszpunka warzywna) | Valerianella locusta (L.) Laterr. |
46 | Rzepa (grupa Rzepa) | Brassica rapa L. |
47 | Rzodkiew (syn. rzodkiew czarna) | Raphanus sativus L. |
48 | Rzodkiewka | Raphanus sativus L. |
49 | Sałata | Lactuca sativa L. |
50 | Seler korzeniowy | Apium grave olens L. |
51 | Seler naciowy | Apium grave olens L. |
52 | Skorzonera (syn. wężymord) | Scorzonera hispanica L. |
53 | Szalotka | Allium cepa L. - grupa Aggregatum |
54 | Szczypiorek | Allium schoenoprasum L. |
55 | Szparag | Asparagus officinalis L. |
56 | Szpinak | Spinacia oleracea L. |
57 | Trybuła ogrodowa (syn. trybula ogrodowa) | Anthriscus cerefolium (L.) Hoffm. |
ROŚLINY SADOWNICZE | ||
1 | Borówka i żurawina | Vaccinium L. |
2 | Brzoskwinia | Prunuspersica (L.) Batsch |
3 | Czereśnia | Prunus avium (L) L |
4 | Figa pospolita | Ficus carica L. |
5 | Grusza | Pyrus L. |
6 | Jabłoń | Malus Mill. |
7 | Kasztan jadalny | Castanea sativa Mill. |
8 | Kumkwat | Fortunella Swingle |
9 | Leszczyna pospolita | Corylus avellana L. |
10 | Malina i jeżyna | Rubus L. |
11 | Migdałowiec | Prunus amygdalus Batsch |
12 | Morela | Prunus armeniaca L. |
13 | Oliwka europejska | Olea europaea L. |
14 | Orzech włoski | Juglans regia L. |
15 | Pigwa pospolita | Cydonia oblonga Mill. |
16 | Pistacja właściwa | Pistacia vera L. |
17 | Pomarańcza, cytryna i inne | Citrus L. |
18 | Poncyria | Poncirus Raf. |
19 | Porzeczka i agrest | Ribes L. |
20 | Śliwa domowa | Prunus domestica L. |
21 | Śliwa japońska | Prunus salicina Lindley |
22 | Truskawka i poziomka | Fragaria L. |
23 | Winorośl * | Vitis spp. |
24 | Wiśnia | Prunus cerasus L. |
** Gatunki roślin warzywnych przeznaczone do produkcji rolniczej lub ogrodniczej, z wyłączeniem produkcji do celów ozdobnych.