Dziennik resortowy

Dz.Urz.MRiRW.2013.3

| Akt obowiązujący
Wersja od: 28 stycznia 2013 r.

OBWIESZCZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 28 stycznia 2013 r.
w sprawie wykazu gatunków roślin, których odmiany podlegają rejestracji oraz których materiał siewny może być wytwarzany, oceniany i kontrolowany

Na podstawie art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 9 grudnia 2012 r. o nasiennictwie (Dz. U. poz. 1512) ogłasza się wykaz gatunków roślin, których odmiany podlegają rejestracji oraz których materiał siewny może być wytwarzany, oceniany i kontrolowany, stanowiący załącznik do obwieszczenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 248, poz. 1486).

ZAŁĄCZNIK

Wykaz gatunków roślin, których odmiany podlegają rejestracji oraz których materiał siewny może być wytwarzany, oceniany i kontrolowany

Nazwa polskaNazwa botaniczna
ROŚLINY ROLNICZE
A. Rośliny zbożowe
1JęczmieńHordeum vulgare L.
2KukurydzaZea mays L.
3Mieszaniec sorga zwyczajnego i sorga sudańskiego *Sorghum bicolor (L.) Moench x Sorghum sudanense (Piper) Stapf
4Mozga kanaryjska (syn.kanar)Phalaris canariensis L.
5Owies nagi (syn.owies nagoziarnisty)Avena nuda L.
6Owies szorstki (syn.owies owsik)Avena strigosa Schreb.
7Owies zwyczajny, w tym owies bizantyjskiAvena sativa L., w tym Avena byzantina K. Koch
8Pszenica orkiszTriticum spelta L.
9Pszenica twardaTriticum durum Desf.
10Pszenica zwyczajnaTriticum aestivum L.
11PszenżytoxTriticosecale Wittm. ex A. Camus (Triticum spp. xSecale spp.)
12Ryż *Oryza sativa L.
13Sorgo zwyczajne *Sorghum bicolor (L.) Moench
14Sorgo sudańskie (syn.trawa sudańska) *Sorghum sudanense (Piper) Stapf
15ŻytoSecale cereale L.
B. Rośliny oleiste i włókniste
1Bawełna *Gossypium spp.
2Gorczyca białaSinapis alba L.
3Gorczyca czarna *Brassica nigra (L.) W.D.J. Koch
4Gorczyca sarepskaBrassica juncea (L.) Czern.
5Kminek zwyczajnyCarum carvi L.
6KonopieCannabis sativa L.
7Krokosz barwierski (syn.saflor barwierski) *Carthamus tinctorius L.
8Len zwyczajnyLinum usitatissimum L.
9MakPapaver somniferum L.
10Orzech ziemny *Arachis hypogaea L.
11RzepakBrassica napus L. (partim)
12RzepikBrassica rapa L. var. silvestris (Lam.) Briggs
13SłonecznikHelianthus annuus L.
14SojaGlycine max (L.) Merrill
C. Rośliny pastewne
Bobowate - Fabaceae (Leguminosae)
1BobikVicia faba L. (partim)
2Esparceta siewnaOnobrychis viciifolia Scop.
3Groch siewnyPisum sativum L. (partim)
4Komonica zwyczajnaLotus corniculatus L.
5Koniczyna białaTrifolium repens L.
6Koniczyna białoróżowa

(syn.koniczyna szwedzka)

Trifolium hybridum L.
7Koniczyna egipska

(syn.koniczyna aleksandryjska) *

Trifolium alexandrinum L.
8Koniczyna krwistoczerwona (syn.inkarnatka)Trifolium incarnatum L.
9Koniczyna łąkowa (syn.koniczyna czerwona)Trifolium pratense L.
10Koniczyna perskaTrifolium resupinatum L.
11Kozieradka pospolita (syn.koniczyna grecka) *Trigonella foenum - graecum L.
12Lucerna chmielowaMedicago lupulina L.
13Lucerna mieszańcowaMedicago x varia T. Martyn
14Lucerna siewnaMedicago sativa L.
15Łubin białyLupinus albus L.
16Łubin wąskolistnyLupinus angustifolius L.
17Łubin żółtyLupinus luteus L.
18Rutwica wschodniaGalega orientalis Lam.
19Siekiernica włoska *Hedysarum coronarium L.
20Wyka kosmataVicia villosa Roth
21Wyka pannońska *Vicia pannonica Crantz
22Wyka siewnaVicia sativa L.
Wiechlinowate - Poaceae (Gramineae)
1Cynodon palczasty *Cynodon dactylon (L.) Pers.
2FestuloliumxFestulolium Asch. Graebn. {Festuca spp. x Lolium spp.)
3Konietlica łąkowa *Trisetum flavescens (L.) P. Beauv.
4Kostrzewa czerwonaFestuca rubra L.
5Kostrzewa łąkowaFestuca pratensis Huds.
6Kostrzewa szczeciniastaFestuca trachyphylla (Hack.) Krajina
7Kostrzewa nitkowataFestuca filiformis Pourr.
8Kostrzewa owczaFestuca ovina L.
9Kostrzewa trzcinowaFestuca arundinacea Schreber
10Kupkówka pospolitaDactylis glomerata L.
11Mietlica białawaAgrostis gigantea Roth
12Mietlica pospolitaAgrostis capillaris L.
13Mietlica psiaAgrostis canina L.
14Mietlica rozłogowaAgrostis stolonifera L.
15Mozga Hardinga *Phalaris aquatica L.
16Rajgras wyniosły

(syn.rajgras francuski)

Arrhenatherum elatius (L.)

P. Beauv. ex J. Presl C. Presl

17Stokłosa alaskańska *Bromus sitchensis Trin.
18Stokłosa uniolowataBromus catharticus Vahl
19Tymotka kolankowataPhleum nodosum L.
20Tymotka łąkowaPhleum pratense L.
21Wiechlina błotnaPoa palustris L.
22Wiechlina gajowaPoa nemoralis L.
23Wiechlina łąkowaPoa pratensis L.
24Wiechlina roczna *Poa annua L.
25Wiechlina zwyczajnaPoa trivialis L.
26Wyczyniec łąkowyAlopecurus pratensis L.
27Życica mieszańcowa

(syn.rajgras oldenburski)

Lolium x boucheanum Kunth
28Życica trwała (syn.rajgras angielski)Lolium perenne L.
29Życica wielokwiatowa, w tym życica wielokwiatowa westerwoldzka (syn.rajgras włoski, w tymrajgras holenderski)Lolium multiflorum Lam.
Inne gatunki
1BrukiewBrassica napus L. var. napobrassica (L.) Rchb.
2Facelia błękitnaPhacelia tanacetifolia Benth.
3Kapusta pastewnaBrassica oleracea L. convar. acephala (DC.) Alef. var. medullosa Thell. + var. viridis L.
4Rzodkiew oleistaRaphanus sativus L. var. oleiformis Pers.
D. Burak
1Burak cukrowyBeta vulgaris L.
2Burak pastewnyBeta vulgaris L.
E. Ziemniak
1ZiemniakSolarium tuberosum L.
ROŚLINY WARZYWNE
1BóbVicia faba L. (partim)
2BrokułBrassica oleracea L.
3Burak ćwikłowyBeta vulgaris L.
4Burak liściowyBeta vulgaris L.
5Cebula siedmiolatka (syn.czosnek dęty)Allium fistulosum L.
6Cebula, w tymechalionAllium cepa L. - grupa Cepa
7Cykoria korzeniowaCichorium intybus L.
8Cykoria liściowa i cykoria sałatowaCichorium intybus L.
9Czosnek pospolityAllium sativum L.
10Dynia olbrzymiaCucurbita maxima Duchesne
11Dynia zwyczajnaCucurbita pepo L.
12Endywia - endywia eskariola i endywia kędzierzawaCichorium endivia L.
13Fasola wielokwiatowaPhaseolus coccineus L.
14Fasola zwykła karłowaPhaseolus vulgaris L.
15Fasola zwykła tycznaPhaseolus vulgaris L.
16Groch siewny cukrowyPisum sativum L. (partim)
17Groch siewny łuskowy - o nasionach pomarszczonych i o nasionach gładkichPisum sativum L. (partim)
18JarmużBrassica oleracea L.
19KalafiorBrassica oleracea L.
20KalarepaBrassica oleracea L.
21Kapusta brukselskaBrassica oleracea L.
22Kapusta głowiasta białaBrassica oleracea L.
23Kapusta głowiasta czerwonaBrassica oleracea L.
24Kapusta pekińskaBrassica rapa L.
25Kapusta włoskaBrassica oleracea L.
26Karczoch - karczoch hiszpański (syn.kard) i karczoch zwyczajnyCynara cardunculus L.
27Kawon (syn.arbuz)Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai
28Koper włoski (syn.fenkuł)Foeniculum vulgare Mill.
29Kukurydza cukrowaZea mays L. (partim)
30Kukurydza pękającaZea mays L. (partim)
31Marchew - jadalna i pastewnaDaucus carota L.
32MelonCucumis melo L.
33OberżynaSolarium melongena L.
34Ogórek - sałatkowy i konserwowyCucumis sativus L.
35PaprykaCapsicum annuum L.
36PietruszkaPetroselinum crispum (Mill.) Nyman ex A.W. Hill
37PomidorLycopersicon esculentum Mill.
38PorAllium porrum L.
39RabarbarRheum rhabarbarum L.
40Roszponka warzywnaValerianella locusta (L.) Laterr.
41RzepaBrassica rapa L.
42RzodkiewRaphanus sativus L.
43RzodkiewkaRaphanus sativus L.
44SałataLactuca sativa L.
45Seler korzeniowyApium graveolens L.
46Seler naciowyApium graveolens L.
47Skorzonera (syn.wężymord)Scorzonera hispanica L.
48SzalotkaAllium cepa L. - grupa Aggregatum
49SzczypiorekAllium schoenoprasum L.
50SzparagAsparagus officinalis L.
51SzpinakSpinacia oleracea L.
52Trybuła ogrodowaAnthriscus cerefolium (L.) Hoffm.
ROŚLINY SADOWNICZE
1Borówka i żurawinaVaccinium L.
2BrzoskwiniaPrunus persica (L.) Batsch
3CzereśniaPrunus avium (L.) L.
4Figa pospolitaFicus carica L.
5GruszaPyrus L.
6JabłońMalus Mili.
7Kasztan jadalnyCastanea sativa Mili.
8KumkwatFortunella Swingle
9Leszczyna pospolitaCorylus avellana L.
10Malina i jeżynaRubus L.
11MigdałowiecPrunus amygdalus Batsch
12MorelaPrunus armeniaca L.
13Oliwka europejskaOlea europaea L.
14Orzech włoskiJuglans regia L.
15Pigwa pospolitaCydonia oblonga Mili.
16Pistacja właściwaPistacia vera L.
17Pomarańcza, cytryna i inneCitrus L.
18PoncyriaPoncirus Raf.
19Porzeczka i agrestRibes L.
20Śliwa domowaPrunus domestica L.
21Śliwa japońskaPrunus salicina Lindley
22Truskawka i poziomkaFragaria L.
23Winorośl *Vitis spp.
24WiśniaPrunus cerasus L.
* Mają zastosowanie przepisy decyzji Komisji 2010/680/UE z dnia 9 listopada 2010 r. zwalniającej Bułgarię, Republikę Czeską, Danię, Niemcy, Estonię, Irlandię, Hiszpanię, Francję, Cypr, Łotwę, Litwę, Maltę, Niderlandy, Polskę, Słowenię, Słowację, Finlandię, Szwecję i Zjednoczone Królestwo z obowiązku stosowania do niektórych gatunków dyrektyw Rady 66/401/EWG, 66/402/EWG, 68/193/EWG, 1999/105/WE, 2002/54/WE, 2002/55/WE i 2002/57/WE w sprawie obrotu materiałem siewnym roślin pastewnych, materiałem siewnym roślin zbożowych, materiałem do wegetatywnego rozmnażania winorośli, leśnym materiałem rozmnożeniowym, materiałem siewnym buraka, materiałem siewnym warzyw oraz materiałem siewnym roślin oleistych i włóknistych (Dz. Urz. UE L 292 z 10.11.2010, str. 57).