Wykaz dopuszczalnych stężeń substancji szkodliwych dla zdrowia w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1986.4.13

Akt utracił moc
Wersja od: 15 stycznia 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 15 stycznia 1986 r.
w sprawie wykazu dopuszczalnych stężeń substancji szkodliwych dla zdrowia w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

Na podstawie § 5 uchwały Rady Ministrów nr 137/84 z dnia 8 października 1984 r. w sprawie zasad finansowania kosztów usuwania niektórych wad w pomieszczeniach przeznaczonych na stały pobyt ludzi zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy pomieszczeń mieszkalnych bez względu na rodzaj budynku oraz pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynkach użyteczności publicznej, z wyjątkiem pomieszczeń w zakładach pracy, dla których najwyższe dopuszczalne stężenia czynników szkodliwych dla zdrowia określają odrębne przepisy.
§  2.
1.
Zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych i użyteczności publicznej oznacza niepożądane domieszki substancji chemicznych w powietrzu, które ze względu na rodzaj i poziom stężenia mogą wywierać szkodliwy wpływ na zdrowie użytkowników tych obiektów.
2.
Użyte określenie stężenie substancji oznacza stężenie stwierdzone w czasie pobrania prób wynoszących od 2 do 24 godzin i odnoszone do dopuszczalnych wartości średniodobowych.
§  3.
1.
Wielkość dopuszczalnych stężeń substancji zanieczyszczających powietrze w pomieszczeniach, o których mowa w § 1, określa załącznik.
2.
W przypadku substancji nie wymienionych w załączniku, o którym mowa w ust. 1, dopuszczalne stężenia substancji zanieczyszczających powietrze pomieszczeń nie powinny przewyższać najwyższych stężeń średniodobowych tych substancji dopuszczalnych w powietrzu atmosferycznym (zewnętrznym) na obszarach chronionych - określonych w odrębnych przepisach.
3.
W sytuacjach, dla których nie można określić dopuszczalnego stężenia substancji zanieczyszczających powietrze na podstawie ust. 1 i 2, dopuszczalne stężenie substancji ustala Główny Inspektor Sanitarny.
§  4.
Określone zgodnie z § 3 dopuszczalne stężenia substancji w powietrzu uważa się za nieprzekroczone, jeżeli w badanym powietrzu średnie stężenia substancji nie przewyższają podanych wartości a stężenie wykazane w pojedynczych badaniach przekraczają te wartości nie więcej niż o 50%.
§  5.
1.
Substancje zanieczyszczające powietrze, których działanie na organizm może sumować się powinny być oceniane łącznie, a ich stężenie powinno być porównywane z dopuszczalnymi stężeniami tych substancji.
2.
Suma ilorazów złożonych z pomierzonych stężeń poszczególnych substancji w licznikach i ich najwyższych dopuszczalnych stężeń w mianownikach powinna mieścić się poniżej wartości 1.
3.
W szczególnych przypadkach warunki oceny, o której mowa w ust. 1 ustala Państwowy Zakład Higieny lub Instytut Medycyny Morskiej i Tropikalnej - w porozumieniu z Instytutem Techniki Budowlanej.
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

Najwyższe dopuszczalne stężenia substancji w powietrzu pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

Lp.Nazwa substancjiNajwyższe dopuszczalne stężenie w mg/m3
1Akrylonitryl0,02
2Benzen0,07
3Butylowy alkohol0,5
4Chlorobenzeny (bez heksachlorobenzenu) 0,1
5Chlorofenole:
a) mono- i dichlorofenole0,01
b) tri-, tetra- i pentachlorofenol0,005
6Chloronaftaleny0,015
7Cykloheksan0,5
8Fenol0,02
9Formaldehyd0,05
10Lindan (gamma sześciochlorocykloheksan) 0,003
11Naftalen0,02
12Winylu chlorek0,005