Wyjaśnienie wątpliwości w zakresie opodatkowania podatkiem obrotowym obrotów ze sprzedaży produktów i usług luksusowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1984.5.16

Akt indywidualny
Wersja od: 4 maja 1984 r.

OKÓLNIK Nr 9/PO/PD
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 19 kwietnia 1984 r.
w sprawie wyjaśnienia wątpliwości w zakresie opodatkowania podatkiem obrotowym obrotów ze sprzedaży produktów i usług luksusowych.

W związku z wątpliwościami na tle stosowania stawek podatku obrotowego od produktów i usług luksusowych ustalonych w tabeli stawek, stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1982 r. w sprawie ograniczenia wykazu produktów i usług luksusowych oraz w sprawie stawek podatku obrotowego od sprzedaży tych produktów i usług (Dz. U. z 1982 r. Nr 24, poz. 169 i z 1983 r. Nr 34, poz. 162), zwany dalej "załącznikiem do rozporządzenia", wyjaśnia się, co następuje:
1. Zgodnie z uwagą do wykazu produktów i usług luksusowych, stanowiącego załącznik nr 1 do ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. z 1984 r. Nr 16, poz. 75), stawki podatku obrotowego określone w poz. 1-9 i 11-13 tabeli stawek, stanowiącej załącznik do rozporządzenia, dotyczą także produktów wykonywanych przez zakłady usługowe na zlecenie zamawiającego. W wypadku, gdy produkty luksusowe są wykonywane na zlecenie zamawiającego z materiałów własnych podatnika, podstawę opodatkowania stanowi cena realizacji uwzględniająca koszt surowców, koszt usługi, zysk i podatek obrotowy. W razie zaś wykonywania tych produktów z materiałów powierzonych, podstawę opodatkowania stanowi cena usługi (bez wartości powierzonych materiałów).

2. Usługi polegające na naprawie, przeróbkach oraz odświeżaniu produktów luksusowych, nie stanowią usług luksusowych, w rozumieniu ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. o opodatkowaniu jednostek gospodarki uspołecznionej. W związku z tym nie stosuje się do nich stawek podatku obrotowego określonych w załączniku do rozporządzenia.

3. Przez cenę detaliczną wyrobu, o której mowa w poz. 11 i 13 załącznika do rozporządzenia - w wypadku wykonywania wyrobu z materiałów powierzonych przez zamawiającego - należy rozumieć cenę usługi.

4. Dla celów opodatkowania podatkiem obrotowym - za meble stylowe należy uważać meble wykonane współcześnie, wzorowane na meblach wytworzonych w XVII-XIX w. i zawierające elementy charakterystyczne dla takich stylów, jak np. barok, rokoko, chippendale, biedermeier. Meble stylizowane, to meble również wykonane współcześnie, zawierające podstawowe cechy mebli stylowych, często w formie świadomie przetworzonej, ale dostosowanej do możliwości wytwarzania metodami przemysłowymi, z dużym udziałem elementów z drewna litego. Meble stylizowane powinny mieć elementy frontowe wykonane z drewna litego, profilowane lub częściowo wykonane ze sklejki oklejonej okleiną naturalną. Boki i wnętrza również powinny być oklejone okleiną naturalną. Każdy wzór mebla odpowiadający powyższym kryteriom powinien być zakwalifikowany jako stylowy lub stylizowany w uspołecznionych zakładach pracy przez specjalne komisje działające z udziałem plastyka. Wątpliwości, co do charakteru mebli zakwalifikowanych przez zakłady rzemieślnicze do stylowych lub stylizowanych, rozstrzyga organ podatkowy - po zasięgnięciu opinii komisji rzemiosł artystycznych przy właściwej izbie rzemieślniczej.

5. Za produkty luksusowe, o których mowa w poz. 10 załącznika do rozporządzenia, należy uważać porcelanę stołową i zestawy stołowe wykonane z półfabrykatów porcelanowych I gatunku z użyciem złota, platyny i kobaltu.