Wyjaśnienie niektórych zagadnień związanych z podstawą wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.ZUS.1984.6.15

Akt nienormatywny
Wersja od: 1 czerwca 1984 r.

OKÓLNIK Nr 8
ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH
z dnia 6 kwietnia 1984 r.
w sprawie wyjaśnienia niektórych zagadnień związanych z podstawą wymiaru zasiłków z ubezpieczenia społecznego.

znak Zn-002-2/84

W związku z wątpliwościami wynikłymi na tle stosowania niektórych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 1983 r. w sprawie zasad obliczania zasiłków z ubezpieczenia społecznego oraz pokrywania wydatków na te zasiłki (Dz. U. nr 33, poz. 157) Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia co następuje:

Do § 1

1. W przypadku wypłacania zaliczkowo niektórych składników wynagrodzenia np. premii lub wynagrodzenia akordowego do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się składniki wypłacane zaliczkowo, a po ich wyrównaniu przelicza się podstawę wymiaru zasiłku i wyrównuje się jego wysokość.

Do § 3 ust. 1 pkt 2.

2. W przypadku powstania prawa do zasiłku przed upływem pierwszego miesiąca kalendarzowego po podjęciu zatrudniania i przed otrzymaniem pierwszej premii po podjęciu zatrudnienia, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie bez premii, a po wypłaceniu premii przelicza się podstawę wymiaru zasiłku i wyrównuje jego wysokość.

Do § 3 ust. 2 pkt 2 i § 4 ust. 2 pkt 2.

3. W przypadku przyjmowania do podstawy wymiaru zasiłków wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik przepracował dodatkowe dni wolne od pracy lecz nie przepracował części miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych w myśl przepisów o porządku i dyscyplinie pracy, uzupełnienia wynagrodzenia dokonuje się przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego w danym miesiącu za dni robocze łącznie z wynagrodzeniem za przepracowane dni wolne od pracy, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 2 i 3 przez liczbę dni faktycznie przepracowanych tj. łącznie z przepracowanymi dodatkowymi dniami wolnymi od pracy; wynik dzielenia mnoży się następnie przez liczbę dni, które pracownik obowiązany był przepracować w tym miesiącu, powiększone o liczbę przepracowanych dni dodatkowych wolnych od pracy.

4. W przypadku przyjmowania do podstawy wymiaru zasiłków wynagrodzenia za miesiąc, w którym pracownik otrzymał wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy w dodatkowych dniach wolnych od pracy i nie przepracował część miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych w myśl przepisów o porządku i dyscyplinie pracy, uzupełnienia wynagrodzenia dokonuje się również przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego w danym miesiącu za dni robocze łącznie wynagrodzeniem za urlop wypoczynkowy w dodatkowych dniach wolnych od pracy przez liczbę dnia faktycznie przepracowanych tj. przez liczbę roboczych dni i dni wolnych od pracy, w których pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego; wynik dzielenia mnoży się następnie przez liczbę dni, które pracownik obowiązany był przepracować w tym miesiącu, powiększone o liczbę dni wolnych od pracy, w których pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego.

Do § 6 ust. 1 pkt 1.

5. Wynagrodzenie za pracę w niedziele i święta nie wynikające z rozkładu czasu pracy (harmonogramu pracy), a także wynagrodzenie za pracę przekraczające dobową normę czasu pracy, za którą to pracę pracownik otrzymuje w zamian dni wolne od pracy, wlicza się do podstawy wymiaru zasiłku, bez ewentualnych dodatków za pracę w niedziele i święta (ust. 4 załącznika do rozporządzenia).

6. Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy, premie oraz dodatki stażowe i inne uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku, wlicza się do tej podstawy w całości.

Do § 8 ust. 3.

7. W przypadku przyjmowania do podstawy wymiaru zasiłku przeciętnego wynagrodzenia z okresu 12 miesięcy wlicza się do tego wynagrodzenia premie kwartalne w wysokości 1/12 sumy premii kwartalnych wypłaconych za 4 kolejne kwartały poprzedzające miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku.

Do § 12

8. W przypadku powstania prawa do zasiłku bezpośrednio po urlopie bezpłatnym, wykorzystywanym na podstawie art. 174 Kodeksu Pracy trwającym przez okres równy lub dłuższy od okresu, z którego wynagrodzenie przyjmuje się do podstawy wymiaru zasiłków (3 lub 12 miesięcy) podstawę wymiaru stanowi wynagrodzenie osiągnięte przed tym urlopem bezpłatnym.

Do § 18

9. W przypadku urodzenia dziecka w czasie urlopu wychowawczego do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego przyjmuje się wynagrodzenie osiągnięte przed urlopem wychowawczym z uwzględnieniem zmian wynikających z regulacji płac wprowadzonej w zakładzie pracy w okresie tego urlopu przed miesiącem, w którym powstało prawo do zasiłku. Podstawa wymiaru zasiłku nie może być niższa od kwoty najniższego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w uspołecznionych zakładach pracy, a w przypadku zatrudnienia w niepełnym wymiarze czasu pracy - od odpowiedniej jej części, ani też niższe od zasiłku wychowawczego pobieranego w czasie tego urlopu.

10. Uchyla się postanowienia ust. 205 pkt 4 instrukcji z dn. 6. VII. 83 r. w sprawie świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. Urz. ZUS nr 6, poz. 19).

11. Okólnik wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.