Wydatki reprezentacyjne i okolicznościowe w resorcie spraw wewnętrznych i administracji.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.2001.5.10

Akt utracił moc
Wersja od: 16 marca 2001 r.

DECYZJA NR 8
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 16 marca 2001 r.
w sprawie wydatków reprezentacyjnych i okolicznościowych w resorcie spraw wewnętrznych i administracji.

Na podstawie art. 34 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o organizacji i trybie pracy Rady Ministrów oraz o zakresie działania ministrów (Dz. U. z 1999 r. Nr 82, poz. 929 oraz z 2000 r. Nr 120, poz. 1268), w związku z art. 67 ust. 4 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 155, poz. 1014, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 49, poz. 485, Nr 70, poz. 778 i Nr 110, poz. 1255 oraz z 2000 r. Nr 6, poz. 69, Nr 12, poz. 136, Nr 48, poz. 550, Nr 95, poz. 1041, Nr 119, poz. 1251 i Nr 122, poz. 1315) postanawia się, co następuje:
§  1.
Decyzja określa zasady dokonywania wydatków reprezentacyjnych i okolicznościowych:
1)
w państwowych jednostkach budżetowych organów i jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
2)
w komórkach organizacyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.
§  2.
Wydatkami reprezentacyjnymi w rozumieniu decyzji są:
1)
koszty podejmowania delegacji zagranicznych obejmujące koszty przyjęć, uczestnictwa w imprezach kulturalnych (łącznie z osobami towarzyszącymi ze strony gospodarzy)oraz wydatki na zakup drobnych upominków,
2)
koszty poczęstunków z okazji:
a)
świąt państwowych i świąt organów i jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (za wyjątkiem organizowanych w jednostkach prowadzących żywienie dla osób skoszarowanych na podstawie przepisów dotyczących należności żywnościowych),
b)
oficjalnych kontaktów z przedstawicielami organów administracji rządowej i samorządowej,
3)
inne wydatki dokonywane na podstawie indywidualnych decyzji kierownika jednostki, o której mowa w § 1 i 3 ust. 2.
§  3.
1.
Stawki wydatków reprezentacyjnych dla poszczególnych stanowisk kierowniczych, z zastrzeżeniem ust. 4 oraz limity tych wydatków dla dysponentów środków budżetu państwa drugiego i trzeciego stopnia bezpośrednio podległych dysponentowi głównemu, określa corocznie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji na wniosek Dyrektora Departamentu Budżetu MSWiA.
2.
Limity wydatków reprezentacyjnych dla innych jednostek, niż wymienione w ust. 1, określają kierownicy jednostek będących dysponentami środków budżetu państwa drugiego stopnia w ramach środków określonych na ten cel przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
3.
Wydatki reprezentacyjne mogą być dokonywane do wysokości limitów, o których mowa w ust. 1 i 2.
4.
Stawki wydatków reprezentacyjnych, o których mowa w ust. 1, w odniesieniu do stanowisk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Sekretarza Stanu, Podsekretarzy Stanu i Dyrektora Generalnego w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, nie obejmują wydatków na napoje.
§  4.
1.
Wydatkami okolicznościowymi w rozumieniu decyzji są wydatki ponoszone na:
1)
zakup kwiatów (wieńców, wiązanek) w związku z udziałem oficjalnych delegacji Ministerstwa lub innych jednostek organizacyjnych resortu spraw wewnętrznych i administracji w okolicznościowych uroczystościach,
2)
poczęstunki z udziałem przedstawicieli jednostek i osób zaproszonych z okazji mianowania na pierwszy stopień chorążego lub oficerski (równorzędny), wręczenia odznaczeń oraz pożegnania zwolnionych ze służby (za wyjątkiem organizowanych w jednostkach prowadzących żywienie dla osób skoszarowanych na podstawie przepisów dotyczących należności żywnościowych),
3)
zakup napojów bezalkoholowych w przypadku organizowania posiedzeń organów kolegialnych i zespołów problemowych powołanych na szczeblu centralnym lub wojewódzkim posiedzeń rad naukowych w wyższych szkołach resortu oraz sympozjów naukowych.
2.
Wydatki na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 2, nie mogą przekroczyć 50% dziennej diety z tytułu podróży służbowej na terenie kraju, na jednego uczestnika.
3.
Wydatki na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 3, nie mogą przekroczyć 15% dziennej diety z tytułu podróży służbowej na terenie kraju, na jednego uczestnika.
4.
W przypadku wręczenia upominków w czasie uroczystości określonych w ust. 1 pkt 2, koszt ich zakupu należy pokrywać ze środków przewidzianych na nagrody.
§  5.
1.
Wydatki, o których mowa w § 2 i 4, są dokonywane na podstawie decyzji kierownika jednostki wymienionej w § 1 i 3 ust. 2, lub osoby przez niego upoważnionej, z uwzględnieniem wymogu oszczędności i gospodarności, a ich wielkość powinna być dostosowana do niezbędnych potrzeb.
2.
Wydatki, o których mowa w § 2 i 4, ponoszone są w ramach środków przeznaczonych na wydatki bieżące i zaliczane do właściwych pozycji klasyfikacji budżetowej.
3.
Rozliczenie wydatków, o których mowa w § 2 i 4, powinno zawierać określenie przedsięwzięcia, liczbę uczestników oraz stwierdzenie udziału przedstawicieli jednostki w oficjalnej delegacji.
§  6.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.