Wycena i sposób ewidencji trofeów łowieckich (samców zwierzyny płowej, muflonów i dzików) pozyskanych w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych, które na wycenie wstępnej uzyskały liczbę punktów kwalifikujących je do ubiegania się o medal.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2014.11.77

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 października 2014 r.

ZARZĄDZENIE Nr 58
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 1 października 2014 r.
w sprawie wyceny i sposobu ewidencji trofeów łowieckich (samców zwierzyny płowej, muflonów i dzików) pozyskanych w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych, które na wycenie wstępnej uzyskały liczbę punktów kwalifikujących je do ubiegania się o medal

Zł-751-3/2014

Na podstawie § 6 i 10 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik nr 50 do Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, w związku z upoważnieniem zawartym w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity w Dz. U. z 2011 r. Nr 12, poz. 59 z późniejszymi zmianami), zarządzam, co następuje:

§  1.
1.
Wprowadzam obowiązek wyceny trofeów łowieckich (samców zwierzyny płowej, muflonów i dzików) pozyskanych w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych, w oparciu o kryteria Międzynarodowej Rady Łowiectwa i Ochrony Zwierzyny.
2.
Wycena ta powinna być przeprowadzona łącznie z wyceną wstępną, o której mowa w § 2 pkt 1 oraz § 3 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 19 maja 2005 r. w sprawie sposobu wyceny oraz ewidencji trofeów łowieckich.
§  2.
1.
Ewidencja trofeów prowadzona jest za pomocą aplikacji elektronicznej, dostępnej na stronie internetowej: https://trofea.lasy.gov.pl i funkcjonującej pod nazwą: "Katalog trofeów łowieckich pozyskiwanych w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych, które na wycenie wstępnej uzyskały liczbę punktów kwalifikujących je do ubiegania się o medal".
§  3.
1.
Zarządcy OHZ LP - nadleśniczowie na bieżąco, w miarę realizacji planu pozyskania zwierzyny, ewidencjonują poszczególne trofea na elektronicznych kartach wyceny, publikując je w rejestrze ogólnym, najpóźniej ostatniego dnia każdego miesiąca.
2.
Ewidencji podlegają trofea pozyskane w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych, które na wycenie wstępnej uzyskały następujące ilości punktów CIC:
-
łoś - powyżej 249 pkt,
-
jeleń - powyżej 169 pkt,
-
jeleń sika - powyżej 224 pkt,
-
daniel - powyżej 159 pkt,
-
sarna - powyżej 104 pkt,
-
muflon - powyżej 184 pkt,
-
dzik - powyżej 109 pkt.
3.
Nadzór nad realizacją obowiązku wynikającego z pkt 1 i 2 sprawują dyrektorzy Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.
§  4.
1.
Nadzór merytoryczny nad "Katalogiem trofeów łowieckich" sprawuje Zespół ds. Łowiectwa w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, natomiast konserwację aplikacji prowadzi Zakład Informatyki Lasów Państwowych.
2.
Szczegółowy opis aplikacji stanowi załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia, natomiast instrukcję wykonywania fotografii, załącznik nr 2.
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KATALOG TROFEÓW ŁOWIECKICH

pozyskiwanych w ośrodkach hodowli zwierzyny Lasów Państwowych,

które na wycenie wstępnej uzyskały liczbę punktów kwalifikujących je

do ubiegania się o medal - opis aplikacji

1. Aplikacja "Katalog trofeów łowieckich" dostępna jest na stronie internetowej: https://trofea.lasy.gov.pl. Link do strony został zamieszczony na stronie głównej Lasów Państwowych: www.lasy.gov.pl.

2. Aplikacja składa się z dwóch części: elektronicznych kart wyceny trofeów dla poszczególnych gatunków (łoś, jeleń szlachetny, jeleń sika, daniel, sarna, muflon, dzik), dostępnej dla ograniczonej liczby użytkowników LP (wcześniej wskazanych przez zarządców OHZ LP), z koniecznością logowania domenowego oraz publicznego katalogu wcześniej zaewidencjonowanych kart, dostępnego dla ogółu użytkowników Internetu, bez konieczności logowania, jak również bez możliwości jakiejkolwiek edycji zarejestrowanych kart.

W aplikacji przewidziano możliwość awaryjnego dostępu do części ewidencyjnej katalogu, dla osób spoza grupy uprzywilejowanych użytkowników. Wymaga to każdorazowo wypełnienia formularza dostępności i uzyskania indywidualnej zgody moderatora aplikacji.

3. Zalogowany użytkownik ma możliwość podglądu jedynie kart zarejestrowanych przez siebie samego, co wynika z faktu zminimalizowania ryzyka dublowania kart, publikacji kart niekompletnych, a tym samym błędów i niewiarygodnych danych w dostępnym dla ogółu użytkowników Internetu, katalogu.

4. Rejestracja elektronicznych kart wyceny polega na wypełnieniu poszczególnych pól na danej karcie, właściwej dla trofeum danego gatunku. Na kartach dostępne są zarówno pola rozwijane z listy słownikowej, jak i pola alfanumeryczne do wpisywania danych "z ręki". Aplikacja automatycznie wylicza punkty za poszczególne elementy wyceny, jak również po wypełnieniu wszystkich pól, za które naliczane są punkty, kwalifikuje trofeum do konkretnego medalu. Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól danej karty, w tym obligatoryjnym dodaniu dwóch fotografii, zgodnie z wytycznymi zawartymi w instrukcji stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia, karta może być zapisana, co daje możliwość późniejszej modyfikacji i korekty, bądź zapisana i opublikowana, co automatycznie zapisuje ją w ogólnodostępnym katalogu i zamyka możliwość jakiejkolwiek edycji. Funkcja "publikuj" każdorazowo poprzedzona jest komunikatem o braku możliwości modyfikacji danej karty! Karty zapisane w rejestrze muszą zostać opublikowane w terminie określonym zapisami niniejszego zarządzenia. Aplikacja umożliwia publikację wszystkich zapisanych kart za pomocą jednorazowego użycia polecenia "publikuj wszystkie".

5. Po kompletnym wypełnieniu karty (przed publikacją) istnieje możliwość jej wydruku.

6. W aplikacji przewidziano możliwość wydruku rejestru kart nieopublikowanych.

7. Katalog trofeów łowieckich dostępny dla ogółu użytkowników Internetu stanowi usystematyzowany rejestr wcześniej zaewidencjonowanych kart. Głównym parametrem kwalifikującym zarejestrowane karty jest gatunek zwierzyny. W obrębie tego parametru dane można dowolnie agregować za pomocą wybranych elementów przypisanych do poszczególnych trofeów, tj. medalu, sezonu pozyskania, miejsca pozyskania czy nazwiska myśliwego. W katalogu istnieje możliwość zarówno podglądu kompletnej karty wyceny dla danego trofeum, jak i jego fotografii.

8. W celu zgłoszenia błędów w działaniu aplikacji lub koniecznych i uzasadnionych modyfikacji, dla użytkowników LP, w Systemie Zgłaszania Błędów i Modyfikacji SILP został utworzony nowy zakres pod nazwą: "Katalog trofeów łowieckich". Wszelkie problemy techniczne i merytoryczne dotyczące aplikacji uwzględniane są na podstawie zgłoszeń.

9. Usunięcie karty opublikowanej w katalogu możliwe jest jedynie przez moderatora aplikacji, po uprzednim indywidualnym zgłoszeniu, dokonanym za pośrednictwem SZBiMS, wyłącznie przez użytkownika, który daną kartę wprowadził.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

INSTRUKCJA

wykonania dokumentacji fotograficznej trofeum

1. Wymogi techniczne wykonywanych zdjęć:

- format - JPG,

- rozdzielczość - minimum 2500 pikseli.

2. Trofeum powinno być sfotografowane w dwóch płaszczyznach: na wprost oraz z boku, na jednolitym, stonowanym tle, bez widocznych krawędzi, np. podłogi, narożnika ściany itp.

3. Odległość od fotografowanego trofeum powinna być taka, żeby wypełniało ono cały kadr i mieściły się wszystkie jego elementy (odnogi, sęki w łopacie itp.).

4. Należy unikać robienia tzw. zdjęć z góry lub innych pozycji, które mogą zniekształcić faktyczny wygląd trofeum.

5. Dokumentację fotograficzną należy wykonać po spreparowaniu trofeum.