Współzawodnictwo pracy oraz wyróżnianie przodujących pracowników uspołecznionych zakładów pracy.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MPiPS.1988.7.12

Akt utracił moc
Wersja od: 13 października 1988 r.

WYTYCZNE Nr 63
MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ
z dnia 13 października 1988 r.
w sprawie współzawodnictwa pracy oraz wyróżniania przodujących pracowników uspołecznionych zakładów pracy.

ORGANIZACJA PRACY

W związku z art. 96 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141, z 1975 r. Nr 16, poz. 91, z 1981 r. Nr 6, poz. 23, z 1982 r. Nr 31, poz. 214, z 1985 r. Nr 20, poz. 85 i Nr 35, poz. 162, z 1986 r. Nr 42, poz. 201, z 1987 r. Nr 21, poz. 124, z 1988 r. Nr 20, poz. 134) w celu wyrażenia uznania dla indywidualnych i zespołowych osiągnięć w pracy oraz podniesienia efektywności gospodarowania i lepszego wykorzystania zasobów pracy - ustala się, co następuje:
§  1.
Zaleca się kierownikom uspołecznionych zakładów pracy tworzenie korzystnych warunków do dobrowolnego udziału załóg we współzawodnictwie pracy oraz realizowanie współzawodnictwa pracy według niniejszych wytycznych.
§  2.
1.
Współzawodnictwo pracy służy rozwijaniu i pobudzaniu aktywności produkcyjnej pracowników. Wyraża się to w świadomym, dobrowolnym realizowaniu zwiększonych zadań, przyspieszających rozwój gospodarki narodowej oraz przyczyniających się do lepszego zaspokajania potrzeb ludności, a jednocześnie dających satysfakcję uczestnikom tej formy rywalizacji.

Udział we współzawodnictwie pracy jest dobrowolny.

Inspiratorami i koordynatorami współzawodnictwa pracy są związki zawodowe.

2.
Współzawodnictwo pracy powinno przyczyniać się do poprawy efektywności gospodarowania na każdym stanowisku pracy, sprzyjając rywalizacji o lepsze wyniki produkcyjne i ekonomiczne.
3.
Rozwijanie współzawodnictwa pracy zmierzającego do osiągania wyższej produkcji i poprawy wyników ekonomicznych poprzez podejmowanie dodatkowych zobowiązań może być realizowane w formach:
1)
współzawodnictwa zakładowego (wewnątrzzakładowego),
2)
współzawodnictwa ponadzakładowego (międzyzakładowego).
4.
Organizatorami współzawodnictwa pracy są dyrektorzy zakładów pracy przy współudziale zakładowych organizacji związkowych, a na szczeblu ponadzakładowym ogólnokrajowe organizacje związkowe i właściwe organy założycielskie.
5.
Zadania w zakresie realizacji współzawodnictwa określa regulamin współzawodnictwa pracy zwany dalej "regulaminem". Regulamin w zakładzie pracy ustala dyrektor w uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową, a na szczeblu ponadzakładowym, organ założycielski w uzgodnieniu z ogólnokrajową organizacją związkową.
6.
Regulamin powinien określać:
1)
pożądane obszary współzawodnictwa pracy,
2)
kryteria oceny,
3)
zasady przyznawania honorowych wyróżnień, nagród pieniężnych oraz rzeczowych pracownikom, zespołom i zakładom pracy osiągającym najlepsze wyniki we współzawodnictwie.
7.
Oceny współzawodnictwa pracy dokonują komisje współzawodnictwa pracy. Komisje zakładowe powołuje dyrektor zakładu pracy na wniosek zakładowej organizacji związkowej. W zależności od struktury organizacyjnej oraz potrzeb, w ramach zakładu pracy może funkcjonować kilka komisji (zakładowa, oddziałowa, wydziałowa itp.). Ponadzakładowe komisje powołuje organ założycielski na wniosek ogólnokrajowych organizacji związkowych. Organ powołujący komisje współzawodnictwa powinien uwzględnić w jej składzie przedstawicieli związków zawodowych, kierownictwa zakładu pracy, organizacji politycznych, stowarzyszeń społeczno-zawodowych. W składzie komisji ponadzakładowej uczestniczy ponadto przedstawiciel organu założycielskiego, a w komisji zakładowej - przedstawiciel rady pracowniczej zakładu pracy.
8.
Pracownikom i zespołom pracowniczym osiągającym najlepsze wyniki we współzawodnictwie pracy można przyznać nagrody pieniężne, rzeczowe oraz wyróżnienia honorowe.

Zakładom pracy osiągającym najlepsze wyniki we współzawodnictwie ponadzakładowym mogą być przyznane proporce, sztandary, nagrody rzeczowe i pieniężne. Przyznanie nagród uczestnikom współzawodnictwa następuje na podstawie uchwały właściwej komisji współzawodnictwa pracy podjętej w trybie i z uwzględnieniem zasad określonych w regulaminie.

9.
Współzawodnictwo pracy należy koncentrować na zadaniach, których realizacja przyczyni się do:
1)
wzrostu wydajności pracy w nominalnym czasie pracy,
2)
wzrostu innowacyjności produkcji,
3)
wzrostu eksportu i produkcji antyimportowej,
4)
oszczędności materiałów, surowców, paliw i energii,
5)
poprawy jakości, trwałości i nowoczesności wyrobów,
6)
osiągnięcia poprawy wskaźników ekonomicznych,
7)
poprawy warunków pracy,
8)
rozwoju ruchu wynalazczego wśród załogi,
9)
podnoszenia poziomu kwalifikacji zawodowych, kultury pracy i współżycia w zespole,
10)
poprawy warunków socjalnych załogi,
11)
rozwiązywania problemów ochrony środowiska.
10.
Kierunki i formy współzawodnictwa pracy należy co roku dostosowywać do zadań społeczno-gospodarczych oraz specyfiki prowadzonej działalności gospodarczej.
11.
Udział załóg we współzawodnictwie wewnątrzzakładowym powinien przejawiać się w podejmowaniu indywidualnych i zespołowych zobowiązań sprzyjających poprawie efektywności gospodarczej.

Zadania podejmowane w ramach współzawodnictwa pracy powinny być określane w sposób konkretny, zmierzający do osiągnięcia wymiernych efektów w ich realizacji.

§  3.
1.
Współzawodnictwo pracy może przyjmować indywidualne i zespołowe formy organizacyjne stosownie do nakreślonych celów społeczno-gospodarczych, możliwości i potrzeb zakładu pracy oraz jego załogi.
2.
Wyniki osiągane we współzawodnictwie pracy powinny stanowić istotny element oceny pracowniczej oraz być uwzględniane w polityce kadrowej i systemie wyróżnień.
3.
Zgłoszenia o przystąpieniu do współzawodnictwa pracy powinny być dokonywane w formie i terminach określonych w regulaminie.
4.
Do współzawodnictwa zespołowego mogą przystępować zespoły (brygady, wydziały, budowy itp.) liczące nie mniej niż 5 pracowników.
5.
Oceny współzawodnictwa przeprowadzają zakładowe komisje na podstawie zatwierdzonego regulaminu.
6.
Postanowienia w sprawie przyznania tytułu najlepszego zespołu (brygady, wydziału, budowy itp.) oraz najlepszego pracownika podejmuje dyrektor zakładu pracy wspólnie z zakładową organizacją związkową na wniosek komisji współzawodnictwa pracy. Tytuły najlepszego zespołu lub pracownika nadaje się na okres jednego roku.
§  4.
1.
Do współzawodnictwa ponadzakładowego (międzyzakładowego w branży) mogą przystąpić załogi zakładów pracy, w których funkcjonuje współzawodnictwo wewnątrzzakładowe (indywidualne lub zespołowe), a liczba pracowników biorących w nim udział stanowi co najmniej 10% ogółu zatrudnionych.
2.
Decyzję o przystąpieniu do współzawodnictwa ponadzakładowego podejmuje dyrektor i zakładowa organizacja związkowa na wniosek zakładowej komisji współzawodnictwa.
3.
Zgłoszenia o przystąpieniu do współzawodnictwa ponadzakładowego dokonuje dyrektor zakładu pracy oraz zakładowa organizacja związkowa.
4.
Kryteriami oceny w międzyzakładowym współzawodnictwie pracy, stanowiącymi podstawę oceny ogólnej i rocznych podsumowań wyników współzawodnictwa pracy są:
1)
stopień wzrostu wydajności pracy na 1 zatrudnionego,
2)
stopień wykonania rocznego planu produkcji (usług),
3)
stopień poprawy wskaźnika udziału kosztów produkcji w wartości sprzedaży,
4)
wysokość zapasów w stosunku do zapasów planowanych i normatywnych,
5)
udział kosztów nieuzasadnionych,
6)
stopień poprawy wskaźnika zareklamowanych przez odbiorców wyrobów do produkcji ogółem w porównaniu z analogicznym wskaźnikiem roku poprzedniego,
7)
poziom wzrostu innowacyjności produkcji, w tym wzrost udziału wyrobów oznaczonych znakiem jakości Q, poprawa wskaźnika wdrożeń projektów wynalazczych i racjonalizatorskich oraz efektów ekonomicznych uzyskanych z tytułu realizacji tych projektów w stosunku do roku ubiegłego, liczba projektów wdrożonych na 1000 zatrudnionych i wysokość efektów na 1 zatrudnionego, liczba projektów zgłoszonych na 1000 zatrudnionych,
8)
poziom i stopień zmniejszenia liczby godzin nadliczbowych przepracowanych przez 1 zatrudnionego w stosunku do roku poprzedniego,
9)
poprawa stanu bhp zakładu pracy wyrażająca się:

- spadkiem liczby osób zatrudnionych w warunkach przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń w środowisku pracy,

- spadkiem liczby zachorowań na choroby zawodowe oraz liczby wypadków przy pracy,

oraz wynikająca z protokołów i zaleceń organu założycielskiego, organu nadzoru i kontroli nad warunkami pracy,

10)
gospodarka kadrowa zakładu pracy ze szczególnym uwzględnieniem poziomu kwalifikacji zawodowych pracowników i stopnia ich wykorzystania,
11)
udział pracowników uczestniczących w zakładowym współzawodnictwie pracy do liczby zatrudnionych ogółem.
5.
Współzawodnictwo pracy oceniają komisje ponadzakładowe (branżowe), w skład których wchodzą przedstawiciele ogólnokrajowych organizacji związkowych, organizacji społeczno-politycznych oraz organów założycielskich. W skład komisji mogą wchodzić również przedstawiciele innych organizacji i osoby mogące przyczynić się do prawidłowego funkcjonowania i oceny współzawodnictwa pracy.
6.
Ponadzakładowe (branżowe) komisje współzawodnictwa pracy dokonują oceny rywalizacji zakładów pracy na podstawie regulaminów i przedstawiają Ogólnopolskiemu Porozumieniu Związków Zawodowych sprawozdanie wraz z wnioskami o przyznanie nagród i wyróżnień.
7.
Nagrody jakie mogą uzyskać zakłady pracy we współzawodnictwie ponadzakładowym powinny być wykorzystane na poprawę warunków socjalno-bytowych załogi, a w szczególności na dofinansowanie funduszu socjalnego, zakup środków transportu, poszerzenie oraz poprawę wyposażenia bazy wypoczynkowej, leczniczej itp. Ze środków tych nie mogą być przyznawane nagrody indywidualne.