Współpraca zagraniczna komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji, komend wojewódzkich Policji, Wyższej Szkoły Policji oraz szkół policyjnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGP.2000.5.60

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2000 r.

DECYZJA Nr 143
KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI
z dnia 16 czerwca 2000 r.
w sprawie współpracy zagranicznej komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji, komend wojewódzkich Policji, Wyższej Szkoły Policji oraz szkół policyjnych

§  1.
Decyzja określa postępowanie przy zagranicznych podróżach służbowych i przyjmowaniu delegacji zagranicznych w komórkach organizacyjnych Komendy Głównej Policji, komendach wojewódzkich Policji, Wyższej Szkole Policji oraz szkołach policyjnych, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi", a także sposób prowadzenia współpracy zagranicznej przez te jednostki.
§  2.
Ilekroć w decyzji jest mowa o:
1)
komendancie wojewódzkim Policji i komendzie wojewódzkiej Policji - należy przez to rozumieć odpowiednio Komendanta Stołecznego Policji i Komendę Stołeczną Policji,
2)
dyrektorze biura Komendy Głównej Policji i biurze Komendy Głównej Policji - należy przez to rozumieć odpowiednio kierownika równorzędnej komórki organizacyjnej i równorzędną komórkę organizacyjną,
3)
komórce wiodącej - należy przez to rozumieć jednostkę organizacyjną inicjującą, realizującą lub organizującą spotkanie z udziałem przedstawicieli innych państw lub inne przedsięwzięcie w ramach współpracy zagranicznej Policji,
4)
kierowniku komórki wiodącej - należy przez to rozumieć dyrektora biura Komendy Głównej Policji, komendanta wojewódzkiego Policji, komendanta Wyższej Szkoły Policji, komendanta szkoły Policji lub ich zastępców.
§  3.
Przepisy decyzji stosuje się odpowiednio do współpracy zagranicznej z udziałem Policji inicjowanej, realizowanej lub organizowanej przez podmioty inne niż Policja.
§  4.
1.
Przy planowaniu i organizacji kontaktów zagranicznych jednostek organizacyjnych należy uwzględniać zasadę wzajemności świadczeń w kontaktach z partnerem zagranicznym, jednakże zakres tych świadczeń powinien być zgodny z przepisami prawa polskiego.
2.
Za realizację trybu postępowania określonego decyzją odpowiedzialność ponoszą kierownicy jednostek organizacyjnych.
§  5.
Sprawy związane z zagranicznymi podróżami służbowymi oraz przyjmowaniem delegacji zagranicznych nie uregulowane decyzją, wymagają indywidualnego rozstrzygnięcia przez Komendanta Głównego Policji.
§  6.
Zgody na zagraniczną podróż służbową oraz na przyjęcie delegacji zagranicznej w jednostce organizacyjnej udziela Komendant Główny Policji.
§  7.
1.
Wniosek o wyrażenie zgody na odbycie zagranicznej podróży służbowej albo na przyjęcie delegacji zagranicznej w jednostce organizacyjnej przedkładany jest Dyrektorowi Biura Prezydialnego Komendy Głównej Policji przez właściwego kierownika komórki wiodącej.
2.
Wniosek o wyrażenie zgody na odbycie zagranicznej podróży służbowej powinien zawierać:
1)
dokładną informację o składzie delegacji (stopień, imię i nazwisko, stanowisko służbowe, jednostka macierzysta uczestnika delegacji) wraz ze wskazaniem jej przewodniczącego,
2)
określenie kraju (miasta), w którym wizyta ma być złożona oraz wskazanie podmiotu będącego jej gospodarzem,
3)
określenie terminu przekroczenia granicy państwowej przy wyjeździe oraz powrocie delegacji, a także środka transportu,
4)
określenie przewidywanej tematyki spotkania z merytorycznym uzasadnieniem celowości podróży i o ile jest to możliwe - program pobytu,
5)
informacje na temat źródła finansowania udziału delegacji polskiej.
3.
Wniosek o wyrażenie zgody na przyjęcie delegacji zagranicznej w jednostce organizacyjnej powinien zawierać:
1)
informację o planowanym składzie delegacji zagranicznej,
2)
informację o terminie jej przyjazdu i wyjazdu,
3)
określenie planowanej tematyki spotkania, z merytorycznym uzasadnieniem celowości przyjęcia delegacji,
4)
ramowy program pobytu delegacji,
5)
informacje na temat źródła finansowania spotkania.
4.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, powinien być przedłożony najpóźniej na 15 dni przed planowanym wyjazdem albo niezwłocznie po otrzymaniu zaproszenia lub informacji o spotkaniu. W uzasadnionych przypadkach, a w szczególności przy spotkaniach związanych z realizacją czynności o charakterze operacyjnym, dopuszcza się termin krótszy.
5.
Przepisów ust. 1, 3 i 4 nie stosuje się w przypadku bieżących kontaktów roboczych z oficerami łącznikowymi policji innych państw akredytowanymi w Warszawie, przedstawicielami placówek dyplomatycznych innych państw oraz przedstawicielami instytucji zagranicznych, posiadających stałe placówki w Polsce.
§  8.
1.
W przypadku zagranicznych podróży służbowych oraz przyjęć delegacji zagranicznych finansowanych bezpośrednio ze środków budżetowych Komendy Głównej Policji do wniosków, o których mowa w § 7 ust. 1, należy dołączyć preliminarz wydatków.
2.
W preliminarzu wydatków z tytułu zagranicznych podróży służbowych należy w szczególności zamieścić informację o źródłach finansowania wyjazdu, o których mowa w § 9 ust. 1.
3.
Preliminarz, o którym mowa w ust. 1, podlega zaopiniowaniu przez Dyrektora Biura Finansów Komendy Głównej Policji. W przypadku, jeśli preliminarz zawiera wskazanie źródła finansowania innego niż środki własne jednostki organizacyjnej, preliminarz, po zaopiniowaniu przez Dyrektora Biura Finansów Komendy Głównej Policji, podlega akceptacji Dyrektora Biura Prezydialnego Komendy Głównej Policji.
§  9.
1.
Wydatki z tytułu zagranicznych podróży służbowych mogą być finansowane ze środków:
1)
własnych jednostek organizacyjnych,
2)
Komendy Głównej Policji z tworzonych lub otrzymywanych na ten cel w odrębnym trybie:
a)
limitów finansowych dla poszczególnych komórek organizacyjnych Komendy Głównej Policji,
b)
rezerwy Komendanta Głównego Policji,
c)
środków finansowych na szkolenia zagraniczne.
2.
Ustalanie i pokrywanie wydatków związanych z podejmowaniem delegacji zagranicznych przez komórki organizacyjne Komendy Głównej Policji i podległych jej dysponentów środków budżetu państwa określa załącznik do decyzji.
3.
Wydawanie indywidualnych poleceń odbycia zagranicznej podróży służbowej, przyznawanie należności oraz rozliczanie wydatków z tego tytułu regulują odrębne przepisy.
§  10.
Dyrektor Biura Prezydialnego Komendy Głównej Policji, po sprawdzeniu wniosku pod względem formalnym, przedkłada go wraz z opinią, o której mowa w § 8 ust. 3, Komendantowi Głównemu Policji.
§  11.
1.
Wniosek o wyrażenie zgody na odbycie zagranicznej podróży służbowej albo na przyjęcie delegacji zagranicznej w jednostce organizacyjnej w związku z realizowanymi przez służbę kryminalną sprawami operacyjnymi lub w celi wykonania czynności na podstawie umów międzynarodowych o wzajemnej pomocy prawnej przedkłada Komendantowi Głównemu Policji Dyrektor Biura Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach właściwy dyrektor biura Komendy Głównej Policji lub komendant wojewódzki Policji.
2.
Wniosek o wyrażenie zgody na odbycie zagranicznej podróży służbowej albo na przyjęcie delegacji zagranicznej w jednostce organizacyjnej w związku z udziałem policjantów w misjach pokojowych organizacji międzynarodowych przedkłada Komendantowi Głównemu Policji Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji.
§  12.
1.
W terminie 14 dni od zakończenia zagranicznej podróży służbowej lub od daty zakończenia pobytu delegacji innego kraju w jednostce organizacyjnej właściwy kierownik jednostki organizacyjnej, który występował z wnioskiem o wyrażenie zgody na odbycie takiego spotkania, przekaże Dyrektorowi Biura Prezydialnego Komendy Głównej Policji szczegółowe pisemne sprawozdanie z przeprowadzonych rozmów.
2.
Sprawozdanie, o którym mowa w ust. 1, powinno zawierać:
1)
informację o:
a)
terminie spotkania,
b)
miejscu spotkania (kraj, miasto) wraz ze wskazaniem gospodarza wizyty,
c)
składzie delegacji polskiej oraz delegacji innego kraju,
d)
celu oraz charakterze spotkania,
e)
zakresie tematycznym przeprowadzonych rozmów,
f)
dokonanych uzgodnieniach i podjętych zobowiązaniach ze wskazaniem wynikających z nich korzyści i obowiązków,
g)
rozwiązaniach, których adaptacja jest możliwa w innych jednostkach organizacyjnych,
2)
część wnioskową wraz z oceną możliwości wykonania zaplanowanych przedsięwzięć.
3.
Dyrektor Biura Prezydialnego Komendy Głównej Policji, po sprawdzeniu sprawozdania pod względem formalnym i uzyskaniu opinii właściwego merytorycznie zastępcy Komendanta Głównego Policji, przedkłada sprawozdanie Komendantowi Głównemu Policji a następnie dokonuje jego dalszej dystrybucji zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami i ustaleniami.
4.
Przepisy ust. 1-3 stosuje się odpowiednio do kontaktów, o których mowa w § 7 ust. 5, oraz innych kontaktów służbowych z przedstawicielami innych państw.
5.
Przepisów ust. 1 - 3 nie stosuje się w przypadkach, o których mowa w § 11.
§  13.
1.
Obsługę merytoryczną i organizacyjną spotkań z partnerami zagranicznymi z udziałem Komendanta Głównego Policji oraz jego zastępców koordynuje Dyrektor Biura Prezydialnego Komendy Głównej Policji.
2.
Obsługę merytoryczną i organizacyjną spotkań innych niż wymienione w ust. 1 zapewnia właściwy kierownik komórki wiodącej.
§  14.
1.
Projekt porozumienia, protokołu lub innego dokumentu o podobnym charakterze, zwanych dalej "dokumentem", który ma być podpisany przez kierownika jednostki organizacyjnej w ramach współpracy zagranicznej tej jednostki, wymaga akceptacji Komendanta Głównego Policji.
2.
Projekt dokumentu opracowuje i uzgadnia komórka wiodąca. Dyrektor Biura Prezydialnego Komendy Głównej Policji wskazuje komórkę wiodącą w razie sporu co do właściwości merytorycznej.
3.
Kierownik komórki wiodącej przedkłada projekt dokumentu do zaopiniowania przez Dyrektora Biura Prawnego Komendy Głównej Policji. W uzasadnionych przypadkach przedłożenie projektu Dyrektorowi Biura Prawnego Komendy Głównej Policji winno być poprzedzone uzyskaniem opinii dyrektora właściwego merytorycznie biura Komendy Głównej Policji lub kierownika innej jednostki organizacyjnej.
4.
W przypadku, gdyby realizacja postanowień dokumentu wymagała zaangażowania środków finansowych z budżetu Komendy Głównej Policji, projekt przedkładany Dyrektorowi Biura Prezydialnego Komendy Głównej Policji winien być uzupełniony o wykaz kosztów zaopiniowany przez Dyrektora Biura Finansów Komendy Głównej Policji.
5.
Projekt dokumentu, po uwzględnieniu ewentualnych uwag osób wskazanych w ust. 3, powinien być przekazany przez zainteresowanego kierownika komórki wiodącej najpóźniej na 30 dni przed przewidywanym terminem podpisania takiego dokumentu Dyrektorowi Biura Prezydialnego Komendy Głównej Policji, który przedkłada go Komendantowi Głównemu Policji do akceptacji.
§  15.
1.
Niezwłocznie po podpisaniu dokumentu kierownik komórki wiodącej zobowiązany jest przesłać jego kopię do wiadomości dyrektorów biur: Prezydialnego i Prawnego Komendy Głównej Policji.
2.
Kierownik komórki wiodącej odpowiedzialny jest za dalszą dystrybucję dokumentu wśród podmiotów zaangażowanych w realizację jego postanowień.
§  16.
Dokumenty końcowe i komunikaty wydawane na zakończenie konferencji, seminariów i innych spotkań międzynarodowych o podobnym charakterze mogą być podpisywane (akceptowane) przez przewodniczącego delegacji polskiej na podstawie indywidualnego upoważnienia wydanego przez Komendanta Głównego Policji.
§  17.
Traci moc decyzja Nr 71/97 Komendanta Głównego Policji z dnia 21 kwietnia 1997 r. w sprawie trybu postępowania przy realizacji kontaktów Policji z zagranicą.
§  18.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

Ustalanie i pokrywanie wydatków związanych z podejmowaniem delegacji zagranicznych przez komórki organizacyjne Komendy Głównej Policji i podległych jej dysponentów środków budżetu państwa

§ 1.
1.
Wydatki związane z podejmowaniem delegacji zagranicznych przez komórki organizacyjne Komendy Głównej Policji i podległych jej dysponentów środków budżetu państwa, są pokrywane, w ramach limitów określonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ze środków budżetowych umieszczonych w planie Biura Finansów Komendy Głównej Policji.
2.
W przypadku przejściowej realizacji przedmiotowych wydatków przez kierowników innych jednostek organizacyjnych Policji, Biuro Finansów Komendy Głównej Policji udziela na ten cel zaliczki do rozliczenia lub dokonuje refundacji środków czasowo zaangażowanych przez jednostkę realizującą, na podstawie dokumentów księgowych.
3.
Rozliczenia zaliczki, o której mowa w ust. 2, dokonuje osoba wyznaczona przez kierownika jednostki organizacyjnej występującego z wnioskiem, o wyrażenie zgody na przyjęcie delegacji zagranicznej w terminie 14 dni licząc od dnia zakończenia wizyty.
§  2.
Wydatki na rzecz delegacji zagranicznych mogą obejmować:
1)
koszty wyżywienia:
a)
za każdą pełną lub rozpoczętą powyżej 8 godzin dobę pobytu delegacji - do wysokości czterokrotnej stawki zasadniczej normy wyżywienia "Z", na osobę,
b)
za rozpoczętą, lecz nie przekraczającą 8 godzin dobę pobytu - do wysokości dwukrotnej stawki zasadniczej normy wyżywienia "Z", na osobę,
2)
jednorazowe przyjęcie powitalne lub pożegnalne - do wysokości czterokrotnej stawki zasadniczej normy wyżywienia "Z", na osobę,
3)
zakup drobnego upominku - do wysokości sześciokrotnej stawki zasadniczej normy wyżywienia "Z", na osobę,
4)
wydatki na imprezy kulturalne - do wysokości czterokrotnej stawki zasadniczej normy wyżywienia "Z", na osobę,
5)
inne uzasadnione wydatki, a w szczególności dotyczące zakwaterowania, opłat za usługi przewodników turystycznych, przejazdów - w wysokości faktycznie poniesionych i udokumentowanych kosztów.
§  3.
Czas pobytu delegacji zagranicznej, o którym mowa w § 2 pkt 1, liczy się od chwili powitania do momentu pożegnania delegacji zagranicznej przez podejmującą ją jednostkę organizacyjną.
§  4.
Przy organizacji wyżywienia i jednorazowego przyjęcia, realizowanych systemem zleconym, stawki określone w § 2 pkt 1 i 2 - mogą być zwiększone o kwotę marży jednak nie więcej niż o 100%.
§  5.
Przy ustalaniu wysokości świadczeń na rzecz uczestników delegacji zagranicznej mających charakter instruktażowo-szkoleniowy, organizowanych w szkołach Policji - limity określone w § 2 pkt 1 i 2 obniża się o 50%.
§  6.
1.
W ramach kosztów podejmowania delegacji zagranicznych mogą być pokrywane, do wysokości limitów określonych w § 2 pkt 2, wydatki z tytułu uczestnictwa w jednorazowym przyjęciu przedstawicieli strony zapraszającej:
1)
opiekuna delegacji zagranicznej (osoby towarzyszącej),
2)
tłumacza,
3)
innych osób w liczbie nie przekraczającej liczby uczestników przyjęcia ze strony delegacji zagranicznej.
2.
Osobom wymienionym w ust. 1 pkt 1 i 2 przysługują również świadczenia określone w § 2 pkt 1, 2, 4 i 5, z tym że wydatki dotyczące zakwaterowania i przejazdów są finansowane ze środków przeznaczonych na podróże służbowe na terenie kraju.
§  7.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach stawki określone w § 2, 5 i 6, z wyjątkiem należności z tytułu podróży służbowych na terenie kraju, mogą być przekroczone po uzyskaniu pisemnej zgody Komendanta Głównego Policji.
§  8.
W przypadku delegacji zagranicznych podejmowanych na indywidualne zaproszenie Komendanta Głównego Policji koszty obsługi delegacji określa każdorazowo Komendant Główny Policji.