Współpraca jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych z sektorem usług leśnych.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2011.8/9.81

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 sierpnia 2011 r.

ZARZĄDZENIE Nr 36
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 11 sierpnia 2011 r.
w sprawie współpracy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych z sektorem usług leśnych

OR-470-1/11

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jednolity Dz. U. Nr 12 z 2011 r., poz. 59 z późn. zm.) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, zarządza się, co następuje:

§  1.
Wprowadzam do stosowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych ramowe wytyczne dotyczące współpracy z firmami świadczącymi usługi leśne.
§  2.
Przy zamawianiu przez kierowników jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych usług leśnych należy kierować się między innymi:
1)
przepisami Prawa zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 113, poz. 759 z późn. zm.);
2)
uregulowaniami wewnętrznymi Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, w tym corocznymi, szczegółowymi wytycznymi w sprawie udzielania zamówień na usługi leśne;
3)
ograniczeniami wynikającymi z umów o zakazie konkurencji, o których mowa w § 9 Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy;
4)
zasadami partnerstwa i dobrych praktyk we współpracy oraz zachowania uczciwej konkurencji;
5)
efektywnością ekonomiczną i wysoką jakością usług;
6)
rozwojem i postępem technologicznym.
§  3.
W ramach dostępnych rozwiązań prawnych oraz organizacyjnych, o których m.in. mowa w § 2, polecam:
1)
zwracać uwagę na podnoszenie poziomu jakości wykonawstwa prac leśnych oraz ich oddziaływania na środowisko leśne, zwłaszcza na obszarach chronionych;
2)
przy zamawianiu usług leśnych na etapie opracowywania dokumentacji przetargowej stosować oprócz ceny również inne kryteria oceny ofert dopuszczone prawem zamówień publicznych;
3)
szerzej wdrażać do praktyki zawieranie umów wieloletnich, które powinny stabilizować rynek usług leśnych;
4)
do wyceny wartości zamówień i przygotowywania specyfikacji istotnych warunków zamówienia na usługi leśne stosować katalog norm czasu dla prac leśnych z 2004 r., wprowadzony zarządzeniem nr 99 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 21 listopada 2003 r. Rozliczanie usług leśnych może odbywać się na podstawie ww. katalogu lub innych wypracowanych i sprawdzonych rozwiązań.
§  4.
1.
Jako formę dobrych praktyk we współpracy należy wprowadzić cykliczne (co najmniej raz w roku) spotkania kierownictwa nadleśnictw z właścicielami (reprezentacją) firm usługowych, świadczących usługi na rzecz nadleśnictwa, dotyczące stanu i problemów na lokalnym rynku usług.
2.
Przyjąć za zasadę zapraszanie przedstawicieli firm usługowych do uczestnictwa w szkoleniach organizowanych przez nadleśnictwa lub RDLP oraz organizowanie wspólnych szkoleń z zakresu wprowadzanych nowych metod postępowania gospodarczego oraz nowych procesów technologicznych, szczególnie zalecanych do stosowania na obszarach objętych różnymi formami ochrony przyrody.
§  5.
1.
Na szczeblu regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych mają funkcjonować stałe komisje do spraw współpracy z firmami usługowymi.
2.
W skład stałych komisji ds. współpracy z firmami usługowymi powinni wchodzić:
a)
pracownicy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych z właściwych komórek organizacyjnych,
b)
wskazani przez regionalne struktury stowarzyszenia przedstawiciele firm usługowych,
c)
wytypowani przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych niestowarzyszeni przedstawiciele firm usługowych,
d)
nadleśniczowie i inni pracownicy nadleśnictwa oraz inne osoby zaproszone przez dyrektora RDLP.
3.
Stałe komisje, o których mowa w pkt 1 i 2, powinny być powołane zarządzeniami dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych, wprowadzającymi również regulaminy pracy tych komisji.
4.
Do zadań stałych komisji należeć powinno m.in.:
a)
przedstawianie do wykorzystania przez dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych oceny procesów zachodzących w sektorze usług leśnych;
b)
opiniowanie projektów wewnętrznych dokumentów odnoszących się do sektora usług leśnych;
c)
wykonywanie innych zadań, wskazanych w regulaminie pracy stałej komisji;
d)
rozstrzyganie lub rozpatrywanie skarg, z wyłączeniem zamówień publicznych.
§  6.
Należy wspierać inicjatywy i pozafinansowe formy działań na rzecz tworzenia i rozwoju stałych form kształcenia lub podwyższania kwalifikacji zawodowych przez pracowników firm usługowych.
§  7.
Traci moc Zarządzenie nr 79/36A Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 14 grudnia 2004 r. w sprawie kreowania rynku usług leśnych przez Lasy Państwowe (znak: OR-470-37/04).
§  8.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.