Wprowadzenie X Rewizji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1996.13.35

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 listopada 1996 r.

KOMUNIKAT
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 28 października 1996 r.
w sprawie wprowadzenia X Rewizji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych

W celu zapewnienia porównywalności danych w skali międzynarodowej oraz dla podniesienia jakości, rzetelności i wiarygodności gromadzonych informacji i lepszego ich wykorzystania, jak również w celu wprowadzenia standardów europejskich w dokumentacji medycznej obowiązującej w Polsce, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej informuje, że z dniem 1 stycznia 1997 r. wprowadza się jako obowiązującą w dokumentacji medycznej i statystycznej, zalecaną przez Międzynarodową Konferencję zwołaną przez Światową Organizację Zdrowia w Genewie w dniach od 26 września do 2 października 1989 r., X Rewizję Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10).
W związku z wprowadzeniem X Rewizji ICD podaje się do wiadomości sposób postępowania związany z obowiązkiem zamieszczania kodów w dokumentacji medycznej i statystycznej:
1.
W następujących dokumentach: Karta Statystyczna Leczenia Szpitalnego, Karta Statystyczna Psychiatryczna, Zgłoszenie Nowotworu Złośliwego, Zgłoszenie Choroby Zakaźnej, Zaświadczenie o Czasowej Niezdolności do Pracy, Dokumentacja Rejestru Usług Medycznych, prowadzący dokumentację medyczną obowiązany jest wpisać kod jednostki chorobowej złożony z trzech znaków (tzw. kod trzyznakowy) wg X Rewizji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, zgodny z wpisaną słownie diagnozą.
2.
W Karcie Statystycznej do Karty Zgonu lekarz stwierdzający zgon obowiązany jest wpisać słownie i czytelnie przyczynę zgonu w języku polskim, nie kodując jednocześnie przyczyny zgonu. Przypisanie kodu - kodowanie przyczyn zgonu - ma obowiązek wykonać wytypowana osoba/osoby w województwie. Osoba/osoby te mają obowiązek wpisania do Karty Zgonu kodu złożonego z czterech znaków (tzw. kod czteroznakowy) wg X Rewizji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, zgodnego z wpisaną słownie, przez lekarza stwierdzającego zgon, przyczyną zgonu.

X Rewizja Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych została opublikowana w odrębnym wydawnictwie.