Wprowadzenie wskazówek dotyczących wartościowania dokumentacji programów i projektów finansowanych z funduszy europejskich.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NDAP.2020.11

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 maja 2020 r.

ZARZĄDZENIE Nr 11
NACZELNEGO DYREKTORA ARCHIWÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 22 maja 2020 r.
w sprawie wprowadzenia wskazówek dotyczących wartościowania dokumentacji programów i projektów finansowanych z funduszy europejskich

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 i 4 oraz ust. 1a ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2020 r. poz. 164) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Wprowadza się do stosowania w archiwach państwowych podległych Naczelnemu Dyrektorowi Archiwów Państwowych "Wskazówki dotyczące wartościowania dokumentacji programów i projektów finansowanych z funduszy europejskich", stanowiące załącznik do zarządzenia.
§  2. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK

Wskazówki dotyczące wartościowania dokumentacji programów i projektów finansowanych z funduszy europejskich

I. 

Instytucje zarządzające, pośredniczące i wdrażające

1.
W instytucjach zarządzających, pośredniczących i wdrażających materiały archiwalne z zakresu realizacji programów finansowanych z funduszy europejskich, zwanych dalej "programami", stanowią w szczególności:
1)
porozumienia międzyinstytucjonalne;
2)
dokumentacja organów kolegialnych takich jak Komitet Sterujący i Komitet Monitorujący, w tym akty powołania, protokoły i uchwały;
3)
dokumentacja zarządzania realizacją programów, w tym regulaminy, instrukcje, wytyczne i zalecenia;
4)
dokumentacja ustalania wytycznych i kryteriów wyboru projektów do dofinansowania, w tym karty oceny projektów finansowanych z funduszy europejskich, zwanych dalej "projektami";
5)
dokumentacja ustalania wzorów dokumentów;
6)
dokumentacja wyboru projektów do dofinansowania w trybie konkursowym, w tym protokoły komisji konkursowych i listy rankingowe;
7)
dokumentacja wyboru projektów do dofinansowania w trybie pozakonkursowym;
8)
dokumentacja monitorowania realizacji programów;
9)
dokumentacja kontroli realizacji programów;
10)
dokumentacja ewaluacji i sprawozdawczość z realizacji programów;
11)
dokumentacja promocji programów;
12)
raporty dla Komisji Europejskiej dotyczące realizacji programów.
2.
Oprócz dokumentacji wymienionej w ust. 1, w instytucjach zarządzających i pośredniczących (nie będących jednocześnie instytucjami odpowiedzialnymi za wybór projektów i zawieranie umów o dofinansowanie projektów) do materiałów archiwalnych należy zakwalifikować wybraną dokumentację:
1)
zwrotu środków unijnych, w tym wezwania i decyzje o zwrocie;
2)
rozpatrywania odwołań i protestów od decyzji podjętych w pierwszej instancji.
3.
W instytucjach odpowiedzialnych za wybór projektów i zawieranie umów o dofinansowanie projektów do materiałów archiwalnych należy zakwalifikować dokumentację co najmniej jednego projektu dla każdej osi priorytetowej, działania i poddziałania w ramach każdej perspektywy finansowania, realizowanego przez beneficjenta, będącego:
1)
państwową lub samorządową jednostką organizacyjną, w której nie powstają materiały archiwalne;
2)
jednostką organizacyjną, której zasób archiwalny wchodzi w skład ewidencjonowanego niepaństwowego zasobu archiwalnego.
4.
W ramach kwalifikowania, o którym mowa w ust. 3, przy ocenie wartości archiwalnej dokumentacji projektów można zastosować kryteria:
1)
wysokości kwoty dofinansowania projektu;
2)
znaczenia realizowanego projektu dla kraju lub regionu;
3)
medialności projektu;
4)
unikatowości projektu.
5.
Dokumentację projektów, o której mowa w ust. 3, stanowi dokumentacja ogólna projektu: wnioski o dofinansowanie, decyzje o przyznaniu finansowania, umowy i porozumienia zawarte z beneficjentami i aneksy do umów i porozumień, sprawozdania z realizacji projektów, dokumentacja kontroli i audytów oraz korespondencja w tych sprawach.

II. 

Beneficjenci

6.
W jednostkach organizacyjnych, w których powstają materiały archiwalne wchodzące do państwowego zasobu archiwalnego, będących beneficjentami programów, do materiałów archiwalnych kwalifikuje się następującą dokumentację ogólną projektów:
1)
wnioski o dofinansowanie projektów, w tym wnioski odrzucone;
2)
decyzje o przyznaniu finansowania oraz dokumentację dotyczącą wstrzymania finansowania i zwrotu środków;
3)
umowy i porozumienia z instytucjami zarządzającymi, pośredniczącymi i wdrażającymi oraz umowy partnerskie, w tym aneksy do umów i porozumień;
4)
korespondencję w sprawach realizacji projektów z instytucjami zarządzającymi, pośredniczącymi i wdrażającymi;
5)
sprawozdania z realizacji projektów;
6)
dokumentację kontroli i audytów;
7)
dokumentację promocji projektów.
7.
Dokumentację powstającą w ramach realizacji projektów klasyfikuje się rzeczowo i kwalifikuje się do odpowiednich kategorii archiwalnych zgodnie z jednolitym rzeczowym wykazem akt obowiązującym w jednostce organizacyjnej w danym okresie, chyba że przepisy prawa stanowią inaczej, z tym, że:
1)
dokumentację wymienioną w ust. 6 - w klasach dedykowanych wnioskowaniu i realizacji projektu;
2)
dokumentację niewymienioną w ust. 6 - w innych właściwych klasach rzeczowych.
8.
W uzasadnionych przypadkach można zakwalifikować:
1)
do materiałów archiwalnych także inną dokumentację niż wymienioną w ust. 6;
2)
do dokumentacji niearchiwalnej załączniki do wniosku o dofinansowanie lub do sprawozdania z realizacji projektu (będące kopiami oryginalnej dokumentacji beneficjenta, zakwalifikowanej zgodnie z jednolitym rzeczowym wykazem akt) oraz sprawozdania cząstkowe z realizacji projektu, jeżeli są one zgodne co do zakresu i rodzaju danych ze sprawozdaniami o większym zakresie czasowym.