Wprowadzenie Wojskowej Odznaki Ratownika Pola Walki.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2020.111

Akt indywidualny
Wersja od: 2 lipca 2020 r.

DECYZJA Nr 92/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 1 lipca 2020 r.
w sprawie wprowadzenia Wojskowej Odznaki Ratownika Pola Walki

Na podstawie art. 2 pkt 1 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 196) oraz § 1 pkt 7 lit. d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933), w związku z § 34 pkt 3 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 689 oraz z 2013 r. poz. 1636), po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych, ustala się, co następuje:
§  1. 
Wprowadza się Wojskową Odznakę Ratownika Pola Walki, zwaną dalej "odznaką".
§  2. 
Zatwierdza się:
1)
wzór odznaki określony w załączniku Nr 1;
2)
wzór legitymacji odznaki określony w załączniku Nr 2.
§  3. 
Nadaje się regulamin odznaki określony w załączniku Nr 3.
§  4. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR WOJSKOWEJ ODZNAKI RATOWNIKA POLA WALKI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI WOJSKOWEJ ODZNAKI RATOWNIKA POLA WALKI

ZAŁĄCZNIK Nr  3

REGULAMIN WOJSKOWEJ ODZNAKI RATOWNIKA POLA WALKI

1.
Wojskowa Odznaka Ratownika Pola Walki, zwana dalej "odznaką", jest nadawana absolwentom kursu doskonalącego ratownika pola walki (Combat Lifesaver), zwanego dalej "kursem", prowadzonego w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi, zwanym dalej "Centrum".
2.
Odznaka jest zewnętrznym symbolem ukończenia kursu oraz zdobytych kwalifikacji ratownika pola walki. Celem wprowadzenia odznaki jest uhonorowanie żołnierzy, którzy opanowali wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu taktycznej opieki nad poszkodowanymi na polu walki oraz posługiwania się indywidualnym wyposażeniem i sprzętem medycznym.
3.
Podstawą odznaki jest sześcioramienny krzyż, zwany Gwiazdą Życia, o wymiarach 40 mm x 40 mm, w kolorze niebieskim. Pośrodku umieszczony jest wizerunek skrzyżowanego miecza oraz laski Eskulapa, w odcieniach barwy srebrnej.
4.
Prawo do posiadania i noszenia odznaki przysługuje żołnierzom, którzy ukończyli kurs z oceną pozytywną.
5.
Odznakę nadaje Komendant Centrum, zwany dalej "Komendantem", na podstawie wniosku Komisji, o której mowa w pkt 7, na okres trzech lat, z możliwością potwierdzenia przedłużenia na kolejne trzyletnie okresy - po ukończeniu z oceną pozytywną kolejnych kursów doskonalących ratownika pola walki (Combat Lifesaver). Fakt nadania lub potwierdzenia i przedłużenia ważności odznaki stwierdza się w rozkazie Komendanta i odnotowuje w kronice Centrum.
6.
Odznakę nadaje się imiennie wraz z legitymacją i niedopuszczalne jest jej przekazywanie, darowanie, sprzedawanie, użyczanie lub wymienianie.
7.
Komendant, rozkazem organizacyjnym na dany rok, powołuje Komisję do spraw Wojskowej Odznaki Ratownika Pola Walki, zwaną dalej "Komisją", wyznaczając jej przewodniczącego, sekretarza oraz trzech członków. Wszelkie zmiany w składzie komisji odnotowuje się w rozkazie dziennym Komendanta.
8.
Dla ważności posiedzeń Komisji wymagana jest obecności 3/5 jej członków.
9.
Do zadań Komisji w szczególności należy:
1)
wnioskowanie o nadanie odznaki na podstawie wyników ukończenia kursu;
2)
prowadzenie ewidencji osób uprawnionych do posiadania odznaki;
3)
wnioskowanie o pozbawienie prawa do odznaki.
10.
Komisja podejmuje decyzję o wystąpieniu z wnioskiem o nadanie albo pozbawienie prawa do odznaki w trybie głosowania jawnego większością głosów. W przypadku równej liczby głosów, decyduje głos przewodniczącego. Wyniki głosowania odnotowywane są w protokole z posiedzenia.
11.
Prawo do noszenia odznaki tracą osoby, które po upływie trzech lat, podczas kolejnego kursu doskonalącego ratownika pola walki (Combat Lifesaver), nie wykazały się umiejętnościami wymaganymi do potwierdzenia kryteriów niezbędnych do posiadania odznaki lub nie przystąpiły do kursu.
12.
Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Komendant na wniosek Komisji lub z własnej inicjatywy.
13.
Fakt pozbawienia prawa do odznaki odnotowuje się w rozkazie Komendanta.
14.
Odznakę wraz z legitymacją wręcza się podczas uroczystości zakończenia kursu, zgodnie z wymogami ceremoniału wojskowego.
15.
Zasady noszenia odznaki określają przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
16.
Wizerunek odznaki można używać na drukach i wydawnictwach wojskowych oraz materiałach popularyzujących ratownictwo pola walki.
17.
Jeden egzemplarz odznaki przekazuje się do Muzeum Wojska Polskiego.
18.
Zakupu odznak dokonuje się z wydatków bieżących właściwej wojskowej jednostki budżetowej.