Wprowadzenie w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Kodeksu etyki pracowników.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2009.2.113

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lutego 2009 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 3 czerwca 2008 r.
w sprawie wprowadzenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Kodeksu etyki pracowników

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tj. Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 z późniejszymi zmianami) zarządzam, co następuje:
§  1.
Wprowadza się Kodeks etyki pracowników KRUS, stanowiący załącznik do niniejszego zarządzenia.
§  2.
1.
Kodeks, o którym mowa w § 1, wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia podania go do wiadomości pracowników KRUS.
2.
Sposobem podania treści Kodeksu etyki do wiadomości pracowników jest jego złożenie do wglądu w każdej komórce organizacyjnej Centrali Kasy, Oddziałów Regionalnych, Placówkach Terenowych w dniach 4-13 czerwca 2008 r.
§  3.
1.
Zobowiązuje się dyrektorów komórek organizacyjnych Centrali Kasy, dyrektorów Oddziałów Regionalnych, kierowników Placówek Terenowych do zapoznania pracowników z treścią Kodeksu etyki oraz do przyjęcia od pracowników oświadczeń o zapoznaniu się z Kodeksem etyki.
2.
Za dołączenie do akt osobowych oświadczeń, o których mowa w ust. 1, odpowiedzialny jest Dyrektor Biura Spraw Pracowniczych w Centrali KRUS, a w Oddziałach Regionalnych i Placówkach Terenowych - Dyrektor Oddziału Regionalnego.
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od podania go do wiadomości pracownikom.

ZAŁĄCZNIK 

KODEKS ETYKI

PRACOWNIKÓW KASY ROLNICZEGO

UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

ZASADY OGÓLNE

§  1.
1.
Kodeks Etyki Pracowników Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), zwany dalej Kodeksem, wyznacza zasady postępowania pracowników zatrudnionych w KRUS w związku z wykonywaniem przez nich zadań publicznych.
2.
Kodeks stanowi zbiór wartości i zasad, którymi powinni się kierować pracownicy KRUS w relacjach z interesantami, współpracownikami, przełożonymi oraz podwładnymi, jak również w relacjach interpersonalnych, nie związanych bezpośrednio z obowiązkami służbowymi.

ZASADY POSTĘPOWANIA

§  2.
Pracownicy KRUS powinni postępować zgodnie z zasadami:
1)
praworządności,
2)
bezstronności i bezinteresowności,
3)
obiektywizmu,
4)
uczciwości i rzetelności,
5)
odpowiedzialności,
6)
jawności,
7)
dbałości o dobre imię KRUS,
8)
godnego zachowania w miejscu pracy i poza nim,
9)
uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, podwładnymi i współpracownikami.

WYKONYWANIE ZADAŃ

§  3.
Pracownicy KRUS zobowiązani są do poszanowania i przestrzegania Konstytucji i prawa oraz stawiania interesu publicznego ponad interes osobisty.
§  4.
1.
Pracownicy KRUS działają bezstronnie i bezinteresownie.
2.
Pracownicy KRUS nie uczestniczą w podejmowaniu decyzji, naradach, opiniowaniu lub głosowaniu w sprawach, w których mają bezpośredni lub pośredni interes osobisty.
3.
Pracownicy okazują szacunek innym osobom poprzez swoje zachowanie.
4.
Pracownicy są świadomi skutków podejmowanych decyzji w rozwiązywaniu spraw ludzkich oraz konsekwencji im towarzyszących.
5.
Pracownicy, w bezpośrednim kontakcie z interesantem, służą mu pomocą, są kulturalni, uprzejmi i życzliwi, komunikatywni i opanowani.
6.
Pracownicy potrafią zachować asertywność w stosunku do interesanta, szanując zarówno godność własną, jak i innych.
§  5.
1.
Pracownicy KRUS są świadomi, że ich indywidualna praca buduje wizerunek całej instytucji.
2.
Pracownicy KRUS nie wykorzystują i nie pozwalają na wykorzystanie powierzonych im zasobów, kadr i mienia publicznego do celów prywatnych. Efektywnie i uczciwie wykorzystują czas pracy i powierzone im mienie urzędu.
§  6.
1.
Pracownicy KRUS nie podejmują prac, ani zajęć kolidujących z pełnionymi obowiązkami służbowymi.
2.
Pracownicy KRUS nie podejmują arbitralnych decyzji, które mogą mieć negatywny wpływ na sytuację obywateli oraz powstrzymują się od wszelkich form faworyzowania.
3.
Pracownicy KRUS wykonują swoją pracę bezstronnie, nie powinni kierować się sympatiami politycznymi, nie powinni ulegać wpływom i naciskom politycznym, które mogą prowadzić do działań stronniczych lub sprzecznych z interesem publicznym.
4.
Pracownicy KRUS, pełniąc obowiązki, kierują się interesem publicznym i nie czerpią dodatkowych korzyści materialnych ani osobistych z tytułu sprawowanej funkcji, nie działają też w prywatnym interesie osób lub grup osób.
§  7.
1.
Pracownicy KRUS nie dopuszczają do powstania konfliktu interesów między interesem publicznym a prywatnym. Pracownicy KRUS korzystają z uprawnień wyłącznie dla osiągnięcia celów, dla których uprawnienia te zostały im nadane mocą odnośnych przepisów.
2.
Pracownicy KRUS nie angażują się w działania, które zagrażają prawidłowemu wypełnianiu obowiązków służbowych lub wpływają negatywnie na obiektywizm podejmowanych decyzji.
§  8.
1.
Pracownicy KRUS wykonują obowiązki rzetelnie, sumiennie, z szacunkiem dla innych i poczuciem godności własnej.
2.
Pracownicy w prowadzonych sprawach równo traktują wszystkich uczestników, nie ulegają żadnym naciskom, nie przyjmują żadnych zobowiązań wynikających z pokrewieństwa lub znajomości, nie przyjmują żadnych korzyści materialnych ani osobistych.
§  9.
1.
Pracownicy KRUS ponosz ą odpowiedzialność za decyzje i działania, nie unikając trudnych rozstrzygnięć. Zarządzając powierzonym majątkiem i środkami publicznymi, winni wykazywać należytą staranność i gospodarność.
2.
Pracownicy KRUS ujawniają próby marnotrawstwa, defraudacji środków publicznych, nadużywania władzy lub korupcji odpowiednim instytucjom lub organom.
3.
Pracownicy KRUS zgłaszają wątpliwości dotyczące celowości lub legalności decyzji podejmowanych w KRUS bezpośredniemu przełożonemu lub w przypadku braku reakcji odpowiednim organom.
§  10.
1.
Pracownicy KRUS udostępniają obywatelom wnioskowanych przez nich informacji w granicach określonych przepisami i umożliwiają dostęp do publicznych dokumentów zgodnie z zasadami określonymi w ustawach. Odmowa udostępnienia informacji wymaga formy pisemnej i uzasadnienia.
2.
Pracownicy KRUS nie ujawniają informacji poufnych ani nie wykorzystują ich dla korzyści finansowych lub osobistych, zarówno w trakcie, jak i po zakończeniu zatrudnienia.
§  11.
1.
Pracownicy KRUS są zatrudniani, awansowani i wynagradzani w oparciu o przesłanki merytoryczne; kwalifikacje i umiejętności zawodowe.
2.
Pracownicy KRUS rozwijają swoje kompetencje i wiedzę zawodową, potrzebne do wykonywania obowiązków, a pracodawca stwarza im po temu możliwości.
3.
Pracownicy KRUS są lojalni wobec pracodawcy i zwierzchników oraz gotowi do wykonywania służbowych poleceń.
4.
W stosunku do przełożonych podwładni:
a)
okazują należny im szacunek,
b)
są dyspozycyjni i lojalni w granicach przestrzegania prawa i zależności służbowej,
c)
uczciwie, rzetelnie i efektywnie wypełniają powierzone im obowiązki służbowe,
d)
są kreatywni oraz innowacyjni w miarę możliwości do zajmowanego stanowiska,
5.
W stosunku do podwładnych przełożeni:
a)
szanują swoich podwładnych,
b)
nie nadużywają władzy, wynikającej z zależności służbowej,
c)
są uczciwi, obiektywni i sprawiedliwi.
6.
Współpracownicy:
a)
mają świadomość, że pracują w jednym zespole,
b)
we wzajemnych relacjach opierają się na szacunku i życzliwości, partnerstwie i tolerancji,
c)
są gotowi do pomocy innym pracownikom, zwłaszcza nowoprzyjętym.
7.
Pracownicy KRUS udzielają obiektywnych, zgodnych z najlepszą wolą oraz wiedzą porad i opinii zwierzchnikom, włącznie z oceną legalności i celowości ich działań.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ DYSCYPLINARNA I PORZĄDKOWA

§  12.
Pracownicy KRUS za nieprzestrzeganie niniejszego Kodeksu ponoszą odpowiedzialność porządkową lub dyscyplinarną.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§  13.
1.
Pracownicy KRUS zobowiązani są do przestrzegania przepisów Kodeksu i kierowania się jego zasadami.
2.
Dyrektorzy Biur Centrali KRUS, oddziałów regionalnych i kierownicy placówek terenowych upowszechniają zasady zawarte w Kodeksie wśród podległych im pracowników, celem propagowania zawartych w nim wartości etycznych i zasad postępowania.