Wprowadzenie "Regulaminu zakupu i sprzedaży przez banki walut obcych w Narodowym Banku Polskim".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1998.26.59

Akt utracił moc
Wersja od: 11 grudnia 1998 r.

UCHWAŁA Nr 32/98
Zarządu Narodowego Banku Polskiego
z dnia 4 grudnia 1998 r.
w sprawie wprowadzenia "Regulaminu zakupu i sprzedaży przez banki walut obcych w Narodowym Banku Polskim"

Na podstawie art. 109 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 140, poz. 939) uchwala się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się "Regulamin zakupu i sprzedaży przez banki walut obcych w Narodowym Banku Polskim", zwany dalej "regulaminem", stanowiący załącznik do uchwały.
§  2.
Narodowy Bank Polski, zwany dalej "NBP", zawiera umowy zakupu i sprzedaży walut obcych z bankami upoważnionymi do dokonywania określonych czynności obrotu dewizowego na podstawie art. 99 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 140, poz. 939).
§  3.
Traci moc zarządzenie Nr B/1/VI/95 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 10 maja 1995 r. w sprawie wprowadzenia "Regulaminu zakupu i sprzedaży zagranicznych środków płatniczych w Narodowym Banku Polskim przez banki" (Dz. Urz. NBP Nr 12, poz. 26).
§  4.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 15 grudnia 1998 r.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

zakupu i sprzedaży przez banki walut obcych w Narodowym Banku Polskim

§  1.
Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
1)
data waluty - dzień, w którym następuje rozrachunek i w którym środki zostają postawione do dyspozycji kontrahenta,
2)
fixing - okres czasu, w którym NBP otrzymuje od banków oferty sprzedaży lub zakupu walut obcych w NBP w celu ustalenia i ogłoszenia kursu średniego NBP oraz zawarcia umowy z bankami, które złożyły stosowne oferty sprzedaży lub zakupu walut obcych, po fixingowych kursach kupna i fixingowych kursach sprzedaży,
3)
fixingowy kurs kupna - kurs średni pomniejszony o 0,0030 PLN, po którym zawierane są z NBP umowy sprzedaży walut obcych przez banki, na zasadach określonych w niniejszym regulaminie, i ogłaszany przez NBP w systemach informacyjnych po zakończeniu procedur fixingu,
4)
fixingowy kurs sprzedaży - kurs średni powiększony o 0,0030 PLN, po którym zawierane są z NBP umowy kupna walut obcych przez banki, na zasadach określonych w niniejszym regulaminie, i ogłaszany przez NBP w systemach informacyjnych po zakończeniu procedur fixingu.
§  2.
Sprzedaż walut obcych bankom przez NBP lub zakup walut obcych przez NBP od banków dokonywane są w drodze umowy, w której NBP reprezentowany jest przez Departament Operacji Zagranicznych Centrali NBP, zwany dalej "DOZ".
§  3.
1.
Przedmiotem umów, o których mowa w § 2, mogą być następujące waluty obce, z zastrzeżeniem postanowień § 11 ust. 1:
1)
) dolary amerykańskie, zwane dalej "USD",
2)
marki niemieckie, zwane dalej "DEM".
2.
Umowy, o których mowa w § 2 są zawierane w drodze wymiany ofert:
1)
formułowanych przez NBP, przy czym przedmiotem jednorazowej umowy mogą być kwoty odpowiadające zwyczajom i standardom obowiązującym na międzybankowym rynku walutowym,
2)
formułowanych przez banki, przy zastosowaniu fixingowych kursów kupna i fixingowych kursów sprzedaży, przy czym przedmiotem jednorazowej umowy nie mogą być kwoty niższe niż 5 mln USD lub 10 mln DEM, z zastrzeżeniem postanowień § 11 ust. 2.
3.
Datą waluty dla umów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i pkt 2, jest drugi dzień roboczy od daty zawarcia umowy, wspólny dla każdej z walut.
§  4.
1.
W celu zawarcia umowy sprzedaży lub zakupu walut obcych, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 1, bank podaje na zapytanie NBP kurs kupna i sprzedaży waluty obcej, dla ustalenia przez NBP wartości przedmiotu oferty w walucie obcej, tj. wysokości kwoty na jaką NBP zawiera umowę z bankiem.
2.
Liczba umów, o których mowa w ust. 1, jakie mogą być zawierane w jednym dniu roboczym między tymi samymi stronami jest nieograniczona.
3.
Umowa, o której mowa w ust. 1, może być zawarta za pośrednictwem urządzeń pozwalających na bezpośrednie porozumiewanie się, tj.:
1)
systemów komunikacyjnych Reuters,
2)
telefonów,
3)
teleksów.
§  5.
1.
W celu zawarcia umowy sprzedaży lub zakupu walut obcych, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2, banki składają oferty do DOZ w godzinach od 14.00 do 14.15 każdego dnia roboczego, z zastrzeżeniem ust. 5.
2.
Oferta powinna zawierać w szczególności:
1)
nazwę banku - oferenta,
2)
określenie rodzaju oferty, tj. kupna lub sprzedaży walut obcych,
3)
nazwę waluty - przedmiotu oferty,
4)
wartość przedmiotu oferty w walucie obcej, tj. wysokość kwoty, na jaką bank zobowiązuje się zawrzeć umowę z NBP,
5)
proponowaną przez bank wysokość kursu do zawarcia umowy, ewentualnie zgodę na zawarcie umowy po fixingowym kursie kupna w przypadku ofert sprzedaży lub fixingowym kursie sprzedaży w przypadku ofert kupna, ustalanych w dniu złożenia oferty.
3.
Oferta może być złożona za pośrednictwem:
1)
systemów telekomunikacyjnych Reuters,
2)
telefaksów,
3)
teleksów,
4)
Swiftu.
4.
Oferta złożona za pośrednictwem telefaksu powinna być podpisana przez upoważnione osoby, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 3.
5.
W wyjątkowych sytuacjach, po uprzednim powiadomieniu w serwisach informacyjnych z wyprzedzeniem 3 dni roboczych, fixing może być przeprowadzony w innych godzinach.
§  6.
1.
NBP będzie zawierał umowy sprzedaży lub zakupu walut obcych, o których mowa w:

§ 3 ust. 2 pkt 2 z bankami, o ile złożona przez nie oferta:

1)
zakupu dewiz w NBP będzie zawierała kurs wyższy bądź równy fixingowemu kursowi sprzedaży lub będzie zawierała klauzulę "po fixingowym kursie sprzedaży",
2)
sprzedaży dewiz do NBP będzie zawierała kurs niższy bądź równy fixingowemu kursowi kupna lub będzie zawierała klauzulę "po fixingowym kursie kupna".
2.
Liczba ofert dla każdej z walut będącej przedmiotem umów jest ograniczona do:
1)
jednej oferty kupna lub sprzedaży z proponowaną przez bank wysokością kursu do zawarcia umowy,
2)
jednej oferty kupna lub sprzedaży z klauzulą "po fixingowym kursie sprzedaży" lub klauzulą "po fixingowym kursie kupna".
3.
Zawarcie umowy następuje w drodze przyjęcia przez NBP oferty banku, a umowy będą zawierane poprzez systemy komunikacyjne, o których mowa w § 4 ust. 3.
§  7.
1.
Komórki organizacyjne banków odpowiedzialne za wykonanie płatności wynikających z zawartych umów sprzedaży lub zakupu walut obcych zobowiązane są do obustronnego pisemnego potwierdzenia ich zawarcia, nie później niż do godz. 12.00 dnia poprzedzającego datę waluty.
2.
Potwierdzenie powinno zawierać następujące elementy:
1)
datę zawarcia umowy,
2)
wysokość kwoty w walucie obcej i w walucie krajowej,
3)
kurs waluty krajowej w stosunku do waluty obcej,
4)
dzień realizacji umowy - datę waluty,
5)
warunki rozrachunku tj. nazwy banków korespondentów, numery rachunków w bankach korespondentach i numer rachunku w złotych, prowadzonego w NBP.
§  8.
1.
W przypadku sprzedaży walut obcych przez bank, NBP uznaje rachunek bieżący banku prowadzony w NBP na kwotę waluty krajowej, wynikającą z zawartej umowy. Uznanie rachunku banku następuje w dniu realizacji umowy.
2.
W przypadku zakupu walut obcych przez bank w NBP, bank składa zlecenie płatnicze w jednostce organizacyjnej NBP prowadzącej jego rachunek, na kwotę waluty krajowej wynikającą z zawartej umowy zakupu, dokonując przelewu na wskazany przez DOZ rachunek NBP, nie później niż do godziny 9.00 w dniu realizacji umowy.
§  9.
1.
Banki zobowiązane są przesyłać do DOZ aktualne:
1)
wykazy banków - korespondentów dla dokonywania rozliczeń w walutach obcych, wraz z numerami rachunków,
2)
numery rachunków bieżących w złotych prowadzone w jednostkach organizacyjnych NBP,
3)
listy zawierające imienne wykazy pracowników upoważnionych do składania ofert, zawierania umów, podpisywania potwierdzeń zawartych umów wraz z wzorami podpisów,
4)
numery telefonów, teleksów, telefaksów.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, oraz zawiadomienia o ich aktualizacji powinny być podpisane przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku, określone w odrębnych przepisach.
3.
NBP nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z opóźnienia aktualizacji danych, o których mowa w § 9 ust. 1.
§  10.
1.
W przypadku niedotrzymania terminu płatności w walucie krajowej z tytułu realizacji umów sprzedaży lub zakupu walut obcych, strona winna zwłoki zobowiązana jest do zapłacenia odsetek, obliczonych na zasadach określonych w ust. 2.
2.
Nie zapłacona w terminie kwota w walucie krajowej podlega oprocentowaniu do dnia uregulowania przez stronę jej zobowiązania wobec drugiej strony, według iloczynu stopy oprocentowania kredytu redyskontowego obowiązującej w dniu realizacji płatności, ustalonej w stosunku rocznym i współczynnika 2,0.
3.
W przypadku niedotrzymania terminu płatności w walucie obcej z tytułu realizacji umów sprzedaży lub zakupu walut obcych, strona winna zwłoki zobowiązana jest do zapłacenia odsetek w tej samej walucie obcej, zgodnie z zasadami danego rynku walutowego.
§  11.
1.
W związku z wprowadzeniem z dniem 1 stycznia 1999 r. waluty euro, zwanej dalej "EUR" w krajach należących do Unii Gospodarczej i Walutowej, z dniem 1 stycznia 1999 r. przedmiotem umów, o których mowa w § 2, mogą być następujące waluty obce:
1)
EUR,
2)
USD.
2.
Z dniem 1 stycznia 1999 r. przedmiotem jednorazowej umowy, o której mowa w § 3 ust. 2 pkt 2, nie mogą być kwoty niższe niż 5 mln EUR lub 5 mln USD.
§  12.
Warunkiem przystąpienia przez NBP do zawarcia z bankiem umów, o których mowa w § 2, jest złożenie przez bank w DOZ pisemnego oświadczenia, według wzoru stanowiącego załącznik do regulaminu, o przyjęciu i akceptacji regulaminu jako warunków umownych między stronami, podpisanego przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych banku określone w odrębnych przepisach.
§  13.
Regulamin nie ma zastosowania do umów sprzedaży lub zakupu walut obcych w postaci banknotów i monet.

ZAŁĄCZNIK do Regulaminu

................... miejscowość ............. data

OŚWIADCZENIE

................................... (nazwa banku) niniejszym

oświadcza, iż akceptuje oraz zobowiązuje się do przestrzegania

postanowień Regulaminu zakupu i sprzedaży przez banki

zagranicznych środków płatniczych w Narodowym Banku Polskim,

wprowadzonego uchwałą nr 32/98 Zarządu Narodowego Banku

Polskiego z dnia 4 grudnia 1998 r.

........................ ......................

Przyjmujący oświadczenie Stempel i podpisy osób

ze strony NBP upoważnionych