Wprowadzenie "Regulaminu refinansowania banków przez Narodowy Bank Polski".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1995.23.54

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1996 r.

ZARZĄDZENIE Nr A/6/95
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 4 grudnia 1995 r.
w sprawie wprowadzenia "Regulaminu refinansowania banków przez Narodowy Bank Polski".

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 1992 r. Nr 72, poz. 359, z 1993 r. Nr 6, poz. 29, Nr 28, poz. 127, Nr 134, poz. 646, z 1994 r., Nr 80, poz. 369, Nr 121, poz. 591 oraz z 1995 r. Nr 4, poz. 18) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się "Regulamin refinansowania banków przez Narodowy Bank Polski", zwany dalej "regulaminem", stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Narodowy Bank Polski, zwany dalej "NBP", udziela bankom kredytu refinansowego w złotych:
1)
pod zastaw papierów wartościowych, zwanego dalej "kredytem lombardowym",
2)
do określonej wysokości w rachunku kredytu.
§  3.
Zasady refinansowania inwestycji centralnych oraz zasady redyskontowania weksli regulują odrębne przepisy.
§  4.
Traci moc zarządzenie nr A/2/92 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 18 maja 1992 r. w sprawie refinansowania banków (zmienione zarządzeniem nr A/6/92).
§  5.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 18 grudnia 1995 r.

ZAŁĄCZNIK

Regulamin

refinansowania banków przez Narodowy Bank Polski

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Regulamin określa zasady i tryb udzielania bankom przez NBP kredytu refinansowego w złotych oraz warunki jego wykorzystania i spłaty.
§  2.
1.  
Stopy oprocentowania poszczególnych rodzajów kredytu refinansowego określają odrębne przepisy.
2.
Kwota kredytu nie spłaconego w terminie podlega oprocentowaniu według stopy stanowiącej dwukrotność stopy oprocentowania właściwej dla danego rodzaju kredytu refinansowego.

Rozdział  2

Kredyt lombardowy - zasady ogólne

§  3.
1.  
NBP udziela kredytu lombardowego pod zastaw papierów wartościowych w postaci zdematerializowanej, a mianowicie:
1)
bonów skarbowych,
2)
obligacji pożyczki państwowej, zwanych dalej "obligacjami".
2.
Warunkiem udzielenia kredytu lombardowego jest:
1)
podpisanie umowy o udzielanie kredytu lombardowego przez NBP według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do regulaminu,
2)
przedłożenie pełnomocnictwa, o którym mowa w § 21, oraz pełnomocnictw, o których mowa w § 23 i 26, jeśli bank jest uczestnikiem bezpośrednim Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych S.A. zwanego dalej "KDPW S.A.",
3) 1
 złożenie deklaracji wykorzystania kredytu lombardowego, zwanej dalej "deklaracją", sporządzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 2A i 2B do regulaminu. Każdą deklarację bank opatruje stemplem dziennym metalowym,
4) 2
 złożenie w Departamencie Polityki Pieniężno-Kredytowej, zwanym dalej "DPPK", karty wzorów podpisów osób upoważnionych do składania w imieniu banku oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych w celu zawarcia umów o kredyt refinansowy lombardowy, sporządzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 10 do regulaminu. Każdorazowa zmiana osób upoważnionych wymaga złożenia nowej karty wzorów podpisów.
§  4.
 Kwota wykorzystanego kredytu lombardowego nie może przekroczyć 0,8 wartości nominalnej papierów wartościowych obciążonych zastawem.
§  5.
Do ustanowienia zastawu na papierach wartościowych stosuje się przepisy kodeksu cywilnego o zastawie na prawach.
§  6.
Zastawione papiery wartościowe nie mogą być obciążone żadnym prawem na rzecz osób trzecich i muszą stanowić wyłączną własność banku.
§  7.
1.  
Kredyt lombardowy udzielany jest bankom, których rachunek bieżący prowadzi Departament Rachunków Bankowych NBP, zwany dalej "DRB".
2.
Rachunki kredytu lombardowego dla banków, o których mowa w ust. 1, prowadzi DRB.
§  8.
1.  
DRB realizuje zlecenie z tytułu wykorzystania kredytu lombardowego po sprawdzeniu: kwoty kredytu określonej w deklaracji oraz stanu papierów wartościowych zastawionych w związku z daną deklaracją z uwzględnieniem współczynnika 0,8, o którym mowa w § 4.
2.
Kwota kredytu określona w zleceniu z tytułu wykorzystania kredytu lombardowego, jest równa kwocie określonej przez bank w deklaracji.
3.
DRB odmawia realizacji zlecenia banku, jeśli kwota określona w tym zleceniu nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 1 i 2.
4. 3
 Bank może wykorzystać kredyt lombardowy pod zastaw danego rodzaju papieru wartościowego tylko jeden raz w danym dniu rozliczeniowym.
§  9.
1.  
DRB nalicza i pobiera odsetki od kwot wykorzystanego kredytu lombardowego w okresach miesięcznych, z uwzględnieniem § 2 ust. 2.
2. 4
 NBP zastrzega sobie pierwszeństwo realizacji własnej dyspozycji obciążenia rachunku bieżącego banku z tytułu odsetek naliczonych w obowiązujących okresach, w następnym dniu roboczym po okresie obrachunkowym z wyjątkiem grudnia kiedy odsetki pobiera się na koniec miesiąca, przed wszystkimi zleceniami własnymi banku.
§  10.
1.  
Termin spłaty kredytu upływa w ostatnim dniu obowiązywania ustanowionego przez bank zastawu lub najpóźniej piątego dnia roboczego przed terminem wykupu przez emitenta zastawionych papierów wartościowych.
2.
Okres wykorzystania kredytu, określony w deklaracji powinien być równy okresowi, na jaki został ustanowiony zastaw, z zastrzeżeniem § 24 ust. 2.
§  11.
1.  
Kwota spłaty kredytu określona w zleceniu z tytułu spłaty kredytu lombardowego jest równa kwocie określonej w deklaracji.
2.
Spłata kredytu lombardowego nie może być dokonana wcześniej niż następnego dnia rozliczeniowego po dniu jego wykorzystania. Kwota spłaty kredytu lombardowego w danym dniu rozliczeniowym nie może być wyższa od stanu zadłużenia na koniec poprzedniego dnia rozliczeniowego.
§  12. 5
1.  
 Deklarację, o której mowa w § 3 ust. 2 pkt 3, bank składa w DPPK w godzinach od 8.30 do 15.30. Jeśli zamierza złożyć deklarację po godzinie 15.30 - nie później jednak niż do godziny 17.30 - przesyła do DPPK, do godziny 15.30, telefaksem zawiadomienie sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 11 do regulaminu.
2.
Zlecenia z tytułu wykorzystania i spłaty kredytu lombardowego bank sporządza zgodnie z warunkami umowy o prowadzenie rachunku bieżącego i składa w DRB w godzinach od 8.30 - 17.30.
§  13.
1.  
Kwota kredytu lombardowego nie spłaconego przez bank w terminie, o którym mowa w § 10, staje się zadłużeniem przeterminowanym:
1)
w następnym dniu roboczym po upływie terminu określonego w deklaracji,
2)
w czwartym dniu roboczym przed terminem wykupu zastawionych papierów wartościowych przez emitenta.
2.
Na podstawie udzielonego przez bank pełnomocnictwa do sprzedaży zastawionych papierów wartościowych oraz pełnomocnictwa do przekazania środków pochodzących z wykupu przez emitenta, na spłatę zadłużenia przeterminowanego wraz z należnymi odsetkami, NBP przystępuje do spełnienia świadczenia obciążonego zastawem:
1)
sprzedaje zastawione papiery wartościowe na rynku wtórnym,
2)
środki uzyskane ze sprzedaży bądź wykupu przez emitenta zastawionych papierów wartościowych przeznacza na spłatę zadłużenia przeterminowanego wraz z należnymi odsetkami oraz zwraca ewentualną nadwyżkę na rachunek bieżący banku.
3.
Jeśli środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży bądź wykupu przez emitenta zastawionych papierów wartościowych nie zaspokoją w całości roszczenia, wówczas NBP wnioskuje wszczęcie postępowania egzekucyjnego w stosunku do niezaspokojonej części roszczenia, po uprzednim wezwaniu banku do zapłaty.
§  14.
Bank zobowiązuje się do niezbywania zastawionych papierów wartościowych stanowiących zabezpieczenie spłaty wykorzystanego kredytu lombardowego.

W razie zbycia tych papierów przez bank:

1)
cała kwota wykorzystanego kredytu lombardowego staje się zadłużeniem przeterminowanym w dniu otrzymania kopii wyciągu potwierdzającego zbycie papierów wartościowych,
2)
NBP wzywa bank do zapłaty, a po upływie 7 dni roboczych od daty zbycia zastawionych papierów wartościowych - o ile zadłużenie przeterminowane wraz z należnymi odsetkami pozostaje nadal nie spłacone - wnioskuje wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
§  15.
Przesyłane do NBP deklaracje, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 3, oraz zlecenia, o których mowa w § 17 ust. 1, przekazywane za pośrednictwem telefaksu, traktuje się jako dokumenty równoważne oryginałom, a czynności prawne dokonane na ich podstawie uważa się za czynności dokonane z zachowaniem formy szczególnej, w rozumieniu art. 73 § 2 kodeksu cywilnego.

Rozdział  3

Kredyt lombardowy pod zastaw bonów skarbowych

§  16. 6
 Wykorzystanie kredytu lombardowego następuje po ustanowieniu przez bank, na rzecz NBP, zastawu na bonach skarbowych, których rejestracja prowadzona jest w Centralnym Rejestrze Bonów Skarbowych, zwanym dalej "CRBS", prowadzonym w DPPK.
§  17.
1.   7
 Bank składa w DPPK zlecenie przeniesienia zastawionych bonów skarbowych na blokowane konto zastawionych bonów skarbowych sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do regulaminu wraz z deklaracją, o której mowa w § 3 ust. 2 pkt 3. Zlecenie to bank składa w tych samych godzinach jak deklarację, stosownie do § 12 ust. 1.
2.
 Bony skarbowe objęte zleceniem, o którym mowa w ust. 1, nie mogą być zablokowane w CRBS z innych tytułów.
3.
Potwierdzeniem realizacji zlecenia jest wyciąg z konta depozytowego banku.
§  18.
1.  
Podstawą zwolnienia zastawu na bonach skarbowych jest zrealizowanie przez DRB zlecenia banku z tytułu spłaty kredytu lombardowego.

Wraz ze zleceniem z tytułu spłaty bank składa w DRB zlecenie zwolnienia zastawionych bonów skarbowych sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do regulaminu.

2.
Zlecenie to - po potwierdzeniu przez DRB, że bank nie posiada zobowiązań z tytułu zwalnianej kwoty zastawionych bonów skarbowych - stanowi podstawę przeniesienia przez DPPK zastawionych bonów skarbowych na konto nie zablokowanych bonów skarbowych banku.
§  19.
Bank może anulować złożone zlecenie i deklarację, o których mowa w § 17 ust. 1, jeśli zlecenie z tytułu wykorzystania kredytu lombardowego nie zostało jeszcze zrealizowane.

W tym celu bank składa w DPPK oświadczenie o anulowaniu sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do regulaminu. Oświadczenie to podpisują osoby, które podpisały dokumenty podlegające anulowaniu.

§  20. 8
 Wymogi w zakresie podpisywania i przesyłania zleceń przeniesienia zastawionych bonów skarbowych na blokowane konto zastawionych bonów skarbowych oraz zleceń zwolnienia zastawionych bonów skarbowych, określa niniejszy regulamin oraz Regulamin prowadzenia przez Narodowy Bank Polski kont depozytowych bonów skarbowych, wprowadzony zarządzeniem nr A/2/95 Prezesa NBP z dnia 14 czerwca 1995 r. (Dz. Urz. NBP Nr 15, poz. 33). Każde zlecenie bank opatruje stemplem dziennym metalowym.
§  21.
 Bank udziela NBP pełnomocnictwa do:
1)
sprzedaży w jego imieniu zastawionych bonów skarbowych, z przeznaczeniem uzyskanych środków na spłatę zadłużenia przeterminowanego wraz z należnymi odsetkami,
2)
przeznaczania środków uzyskanych z wykupu przez emitenta zastawionych bonów skarbowych, na spłatę zadłużenia przeterminowanego wraz z należnymi odsetkami.

Pełnomocnictwo to bank sporządza według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do regulaminu.

Rozdział  4

Kredyt lombardowy pod zastaw obligacji pożyczki państwowej

§  22.
Zasady i tryb ustanawiania - na rzecz NBP - zastawu na obligacjach przechowywanych na kontach banków uczestników bezpośrednich KDPW S.A. reguluje umowa zawarta pomiędzy NBP a KDPW S.A. w dniu 27 listopada 1995 r.
§  23.
1.  
Wykorzystanie kredytu lombardowego następuje po ustanowieniu zastawu na obligacjach banku oraz po przedłożeniu przez bank w KDPW S.A. pełnomocnictwa udzielonego NBP do:
1)
otrzymywania kopii wyciągów z konta papierów zastawionych,
2)
żądania pisemnego potwierdzania operacji dokonywanych na koncie papierów zastawionych.
3)
wystawiania w imieniu banku przelewu posttransakcyjnego zastawionych obligacji na konto biura maklerskiego, w razie złożenia zlecenia ich sprzedaży w imieniu banku,
4)
odbioru środków uzyskanych ze sprzedaży przez NBP bądź wykupu przez emitenta zastawionych obligacji.
2.
Pełnomocnictwo, o którym mowa w ust. 1, bank sporządza w trzech egzemplarzach według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do regulaminu.
§  24.
1.   9
 Bank sporządza i składa w KDPW S.A. zlecenie przeniesienia zastawionych obligacji na konto papierów zastawionych oraz zlecenie zwolnienia zastawionych obligacji według zasad obowiązujących w KDPW S.A. Na zleceniu do KDPW S.A bank zamieszcza informacje dodatkowe, zawierające dane wyszczególnione w załączniku nr 9 do regulaminu.
2.
  10  Potwierdzeniem dokonania operacji na koncie papierów zastawionych jest wyciąg z tego konta wraz z wydrukiem pomocniczym zawierającym dane wyszczególnione w załączniku nr 9 do regulaminu przesyłany każdorazowo bankowi przez KDPW S.A.

Kopię wyciągu KDPW S.A. przekazuje do DRB w terminie:

1)
do godziny 9.00 w dniu następnym po dniu złożenia zlecenia, jeżeli zlecenie zostało złożone do godziny 9.00, lub
2)
do godziny 9.00 drugiego dnia po dniu złożenia zlecenia, jeżeli zlecenie zostało złożone po godzinie 9.00.
3. 11
 Bank składa bądź przesyła do DPPK telefaksem deklarację, o której mowa w § 3 ust. 2 pkt 3 oraz w § 12 ust. 1, wraz z zawiadomieniem o ustanowieniu zastawu na obligacjach, sporządzonym według wzoru stanowiącego załącznik nr 3A do regulaminu.
4.
  12  Wraz ze zleceniem spłaty z tytułu kredytu lombardowego bank składa bądź przesyła do DRB telefaksem zawiadomienie o zwolnieniu zastawionych obligacji sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 4A do regulaminu.
5.
  13  Bank może anulować deklarację, o której mowa w ust. 3, jeśli zlecenie z tytułu wykorzystania kredytu lombardowego nie zostało jeszcze zrealizowane, przesyłając do DPPK oświadczenie o anulowaniu, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 8A do regulaminu. Oświadczenie podpisują osoby, które podpisały deklarację podlegającą anulowaniu.
§  25.
 Bank zobowiązuje się do niezwalniania zastawu na obligacjach stanowiących zabezpieczenie wykorzystanego kredytu lombardowego. W razie zwolnienia zastawu, mają zastosowanie przepisy § 14.
§  26.
1.  
Bank udziela NBP pełnomocnictwa do sprzedaży w jego imieniu zastawionych obligacji z przeznaczeniem uzyskanych środków na spłatę zadłużenia przeterminowanego wraz z należnymi odsetkami.

Pełnomocnictwo to bank sporządza według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do regulaminu.

2.
NBP, działając na podstawie pełnomocnictw, o których mowa w ust. 1 oraz w § 23, składa:
1)
w biurze maklerskim - zlecenie sprzedaży zastawionych obligacji po cenie rynkowej wraz z żądaniem przelania środków pieniężnych uzyskanych z tej sprzedaży na rachunek KDPW S.A. w banku rozliczeniowym,
12)
KDPW S.A. - żądanie przelania środków pochodzących z wykupu przez emitenta zastawionych obligacji.
3.
Opłatę za dokonanie operacji sprzedaży przez NBP obligacji na rynku wtórnym biuro maklerskie pobiera ze środków pochodzących ze sprzedaży zastawionych obligacji.
4.
Środki pochodzące ze sprzedaży przez NBP bądź wykupu przez emitenta zastawionych obligacji, KDPW S.A. przekazuje na wskazany rachunek w Oddziale Okręgowym NBP w Warszawie.

Rozdział  5

Kredyt refinansowy w rachunku kredytu

§  27.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach może być udzielony bankowi kredyt refinansowy przeznaczony na finansowanie:
1)
zadań o istotnym znaczeniu dla polityki gospodarczej państwa,
2)
programu uzdrowienia gospodarki banku.
§  28.
1.  
Warunkiem udzielenia kredytu refinansowego jest posiadanie przez bank zdolności do jego spłaty wraz z odsetkami, w terminie wynikającym z umowy.
2.
NBP może udzielić kredytu refinansowego bankowi nie posiadającemu zdolności kredytowej pod warunkiem, że realizacja programu uzdrowienia banku przedstawionego przez zarząd komisaryczny, według oceny NBP, umożliwia odzyskanie zdolności kredytowej.
3.
Kredyt udzielany jest na pisemny wniosek banku.
4.
Udzielanie kredytu refinansowego następuje na postawie umowy pomiędzy Centralą NBP a bankiem.
§  29.
Kredyt refinansowy jest udzielany bankom, których rachunki bieżące prowadzone są w NBP.
§  30.
Stawka pobieranej przez NBP prowizji od kwoty kredytu postawionej do dyspozycji banku określana jest każdorazowo w umowie.

ZAŁĄCZNIK nr 1 do Regulaminu

UMOWA O UDZIELANIE KREDYTU LOMBARDOWEGO PRZEZ NBP

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 2a do Regulaminu

Deklaracja

wykorzystania kredytu lombardowego do umowy o udzielanie kredytu lombardowego przez NBP z dnia .....................

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK nr 2b do Regulaminu

Deklaracja

wykorzystania kredytu lombardowego do umowy o udzielanie kredytu lombardowego przez NBP z dnia .....................

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK nr 3 do Regulaminu

ZLECENIE

przeniesienia zastawionych bonów skarbowych na blokowane konto zastawionych bonów skarbowych

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK nr 3a do Regulaminu 14

ZAWIADOMIENIE

o ustanowieniu zastawu na obligacjach pożyczki państwowej

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK nr 4 do Regulaminu

ZLECENIE

zwolnienia zastawionych bonów skarbowych

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK nr 4a do Regulaminu 15

ZAWIADOMIENIE

o zwolnieniu zastawionych obligacji pożyczki państwowej

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK nr 5 do Regulaminu

PEŁNOMOCNICTWO

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK nr 6 do Regulaminu

PEŁNOMOCNICTWO

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK nr 7 do Regulaminu

PEŁNOMOCNICTWO

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK nr 8 do Regulaminu

Oświadczenie o anulowaniu

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK nr 8a do Regulaminu 16

Oświadczenie o anulowaniu

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK nr 9 do Regulaminu 17

Wzór

Informacja dodatkowa

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 10 18

Karta wzorów podpisów

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 11 19

ZAWIADOMIENIE

(pominięto)
1 § 3 ust. 2 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
2 § 3 ust. 2 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
3 § 8 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
4 § 9 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
5 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
6 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
7 § 17 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr A/2/96 z dnia 12 czerwca 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.8.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.

8 § 20 zmieniony przez § 1 pkt 7 zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
9 § 24 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia nr A/2/96 z dnia 12 czerwca 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.8.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
10 § 24 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia nr A/2/96 z dnia 12 czerwca 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.8.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
11 § 24 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
12 § 24 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
13 § 24 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 8 lit. b) zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
14 Załącznik nr 3a dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
15 Załącznik nr 4a dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
16 Załącznik nr 8a dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
17 Załącznik nr 9 dodany przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr A/2/96 z dnia 12 czerwca 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.8.20) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 1996 r.
18 Załącznik nr 10 dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.
19 Załącznik nr 11 dodany przez § 1 pkt 9 zarządzenia nr A/97/96 z dnia 4 grudnia 1996 r. (Dz.Urz.NBP.96.23.60) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 19 grudnia 1996 r.