Wprowadzenie "Regulaminu prowadzenia przez Narodowy Bank Polski kont depozytowych bonów skarbowych".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1995.15.34

Akt utracił moc
Wersja od: 15 października 1998 r.

ZARZĄDZENIE Nr A/2/95
Prezesa Narodowego Banku Polskiego
z dnia 14 czerwca 1995 r.
w sprawie wprowadzenia "Regulaminu prowadzenia przez Narodowy Bank Polski kont depozytowych bonów skarbowych".

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz. U. z 1992 r. Nr 72, poz. 359, z 1993 r. Nr 6, poz. 29, Nr 28, poz. 127 i Nr 134, poz. 646, z 1994 r. Nr 80, poz. 369 i Nr 121, poz. 591 oraz z 1995 r. Nr 4, poz. 18) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się "Regulamin prowadzenia przez Narodowy Bank Polski kont depozytowych bonów skarbowych", zwany dalej regulaminem, stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  2.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1995 r.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN

prowadzenia przez Narodowy Bank Polski kont depozytowych bonów skarbowych.

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Regulamin prowadzenia przez Narodowy Bank Polski, zwany dalej "NBP", kont depozytowych bonów skarbowych, określa w szczególności zasady i tryb postępowania przy:
1)
dokonywaniu transakcji kupna/sprzedaży bonów skarbowych na rynku pierwotnym i wtórnym,
2)
dokonywaniu oraz znoszeniu blokady bonów skarbowych na kontach depozytowych,
3)
dokonywaniu odkupu bonów skarbowych przez emitenta,
4)
wykupie bonów skarbowych przez emitenta.
§  2.
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
1)
Centralnym Rejestrze Bonów Skarbowych, zwanym dalej CRBS - rozumie się przez to prowadzony przez NBP system rejestracji stanu i zmian stanu posiadania bonów skarbowych, emitowanych przez Ministra Finansów,
2)
uczestniku CRBS - rozumie się przez to podmiot, dla którego CRBS prowadzi konto depozytowe,
3)
uczestniku przetargu - rozumie się przez to podmiot spełniający warunki określone w § 9, 10 i 11 zarządzenia nr 23 Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 1995 r. w sprawie emitowania bonów skarbowych (Dz. Urz. Min. Fin. nr 8, poz. 25), zwanego dalej "zarządzeniem emisyjnym",
4)
zaewidencjonowaniu transakcji - rozumie się przez to połączenie dwóch zgodnych co do treści zleceń: kupna oraz sprzedaży bonów na rynku wtórnym, nie powodujące żadnych zapisów na kontach depozytowych,
5)
zarejestrowaniu transakcji - rozumie się przez to dokonanie na kontach prowadzonych w CRBS zapisów, wynikających odpowiednio ze zrealizowanych transakcji kupna/sprzedaży bonów, wykupu i odkupu bonów przez emitenta oraz z realizacji przez NBP zleceń, o których mowa w § 12 ust. 1, § 13 oraz § 14 regulaminu,
6)
dniu lub dacie realizacji transakcji - rozumie się przez to dzień płatności z tytułu zawartej transakcji kupna/sprzedaży bonów na rynku pierwotnym lub wtórnym,
7)
banku rozliczającym - rozumie się przez to bank, który dokonuje rozliczeń pieniężnych w imieniu własnym oraz w imieniu innego niż ten bank uczestnika CRBS.
§  3.
1.  
Podmioty uprawnione - zgodnie z odrębnymi przepisami - do posiadania kont depozytowych w CRBS mogą zostać uczestnikami CRBS pod warunkiem:
1)
zawarcia z NBP umowy o prowadzenie konta depozytowego w CRBS, w której zobowiążą się do przestrzegania regulaminu, oraz
2)
przedłożenia w NBP dokumentów stwierdzających utworzenie danego podmiotu zgodnie z przepisami prawa i wskazujących osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie jego praw i obowiązków majątkowych. Dokumenty te mogą być składane w oryginałach, opisach lub w formie kserokopii. Odpisy (kserokopie) nie poświadczone notarialnie podlegają sprawdzeniu przez NBP co do ich zgodności z oryginałem.
2.
Do dokumentów, o których mowa w ust. 1, powinny być dołączone:
1)
karta wzorów podpisów osób upoważnionych do podpisywania ofert przetargowych oraz zleceń zarejestrowania w CRBS operacji na bonach skarbowych,
2)
wykaz osób, wraz z numerami ich telefonów, upoważnionych do potwierdzania autentyczności ofert i zleceń, o których mowa w pkt 1,
3)
lista osób upoważnionych do odbierania z NBP wyciągów z konta depozytowego uczestnika CRBS.
3.
Dokumenty oraz karty wzorów podpisów i wykazy, o których mowa odpowiednio w ust. 1 i 2, powinny być przez uczestników CRBS na bieżąco aktualizowane, w formie pisemnej.
4.
Wzór umowy o prowadzenie konta depozytowego w CRBS stanowi załącznik nr 1 do regulaminu.
5.
Dla podmiotów - innych niż bank lub Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA - posiadających status uczestnika przetargu, które utraciły ten status, konto depozytowe prowadzone jest do dnia wykupu przez emitenta bonów skarbowych wcześniej na nim zarejestrowanych lub do dnia przeniesienia bonów na inne konto depozytowe w CRBS. Powyższą zasadę stosuje się odpowiednio do pozostałych podmiotów uprawnionych do posiadania kont depozytowych w CRBS, tj.:
1)
banków krajowych, z wyjątkiem banków spółdzielczych nie posiadających statusu uczestnika przetargu,
2)
oddziałów banków zagranicznych działających w Polsce,
3)
Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA, w przypadku rozwiązania, przez którąkolwiek ze stron, umowy, o której mowa w ust. 1 pkt 1.
§  4.
1.  
Na kontach depozytowych rejestrowane są:
1)
bony skarbowe będące własnością uczestnika CRBS; stanowią one jego portfel własny,
2)
bony skarbowe będące własnością klientów uczestnika CRBS; bony te stanowią - zbiorczo - portfel klientów, który dzieli się na portfele:
a)
klientów krajowych bankowych (banki krajowe),
b)
klientów krajowych niebankowych (krajowe osoby fizyczne i prawne oraz krajowe jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej),
c)
klientów zagranicznych (zagraniczne osoby fizyczne i prawne, w tym banki).
2.
Portfel klientów, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, mogą prowadzić tylko uczestnicy CRBS posiadający status uczestnika przetargu oraz mający rachunek bieżący w Departamencie Rachunków Banków NBP, zwanym dalej "DRB".
§  5.
1.  
Nadsyłane do NBP oferty przetargowe na zakup bądź sprzedaż bonów skarbowych, zlecenia zarejestrowania operacji na bonach oraz innego rodzaju wnioski i dyspozycje przekazywane w drodze telekomunikacyjnej (telefaks lub inne środki telekomunikacji) traktuje się jako dokumenty równoważne oryginałom, zaś czynności prawne dokonane na ich podstawie uważa się za czynności dokonane z zachowaniem formy szczególnej w rozumieniu art. 73 § 2 Kodeksu cywilnego.
2.
Określone w dalszej części regulaminu terminy godzinowe nadsyłania do NBP ofert, zleceń i wniosków oznaczają, że nie później niż o wskazanej godzinie określona oferta, zlecenie lub wniosek powinny już się znajdować w NBP (wpłynąć telefaksem bądź zostać dostarczone bezpośrednio), a nie - dopiero być wysyłane, np. drogą pocztową, telefaksem czy w inny sposób.

Rozdział  2

Rynek pierwotny

§  6.
Oferty przetargowe na zakup bonów skarbowych, sporządzane według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do regulaminu, powinny być nadsyłane przez uczestników przetargu do Departamentu Polityki Pieniężno-Kredytowej NBP, zwanego dalej "DPPK", w którym prowadzony jest CRBS, nie później niż do godz. 11.00 w dniu przetargu.
§  7.
1.  
Uczestnik przetargu, mający rachunek bieżący w DRB, składając oferty zakupu bonów skarbowych w imieniu własnym (portfel własny) lub klientów (zbiorcze portfele klientów) upoważnia NBP do obciążenia swojego rachunku bieżącego w DRB kwotą wynikającą z kosztu zakupu bonów w imieniu własnym oraz swoich klientów wraz z odsetkami w razie opóźnienia zapłaty w oznaczonym terminie. Uczestnik przetargu zobowiązany jest wskazać w formularzu ofertowym, czy zakup bonów następuje do jego portfela własnego czy do portfela klientów (klient krajowy bankowy, klient krajowy niebankowy, klient zagraniczny).
2.
Uczestnik przetargu, nie mający rachunku bieżącego w DRB, wskazuje w ofercie numer swojego konta depozytowego w CRBS oraz nazwę banku rozliczającego transakcję, którego rachunek ma być obciążony kwotą zakupu bonów skarbowych wraz z odsetkami w razie opóźnienia zapłaty w oznaczonym terminie.

Wraz z ofertą przetargową uczestnik przetargu zobowiązany jest przesłać upoważnienie, wystawione przez bank rozliczający, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do regulaminu.

3.
Uczestnik CRBS, nie będący uczestnikami przetargu, składają oferty zakupu bonów skarbowych za pośrednictwem uczestnika przetargu, posiadającego rachunek bieżący w DRB. W takim przypadku uczestnik przetargu wskazuje w ofercie dla kogo nabywa bony, podając numer konta depozytowego w CRBS nabywcy bonów, a także upoważnia NBP do obciążenia swojego rachunku bieżącego w DRB kwotą wynikającą z kosztu zakupu bonów wraz z odsetkami w razie opóźnienia zapłaty w oznaczonym terminie.
§  8.
1.  
Bank rozliczający zobowiązany jest do zgromadzenia środków pieniężnych na rachunku bieżącym w DRB, w kwocie wynikającej z kosztu zakupu bonów w imieniu własnym oraz swoich klientów, nie później niż w drugim dniu roboczym po przetargu, do godziny 14. 00. Niedopełnienie tego wymogu powoduje konsekwencje określone w rozdziale 4 zarządzenia emisyjnego.
2.
Dokonanie zapłaty DRB za zakupione bony stanowi warunek ich rejestracji na kontach depozytowych podmiotów, których oferty zostały przyjęte przez emitenta.

Rozdział  3

Rynek wtórny

§  9.
1.  
W porządku transakcji kupna/sprzedaży bonów skarbowych między portfelami własnymi, której stronami są uczestnicy CRBS, posiadający rachunek bieżący w DRB, strony transakcji przesyłają do DPPK zlecenia jej zarejestrowania, sporządzone według wzorów stanowiących odpowiednio załączniki nr 4 i 5 do regulaminu, w godzinach:
1)
8.00 - 15.00 - w dniu realizacji transakcji,
2)
8.00 - 19.00 - w dniach operacyjnych poprzedzających dzień realizacji transakcji.
2.
Strona transakcji nabywająca bony powinna, wraz ze zleceniem zarejestrowania transakcji, przekazać do DPPK wystawione przez siebie zlecenie płatnicze, sporządzone zgodnie z warunkami umowy rachunku bankowego.
3.
Do czasu zarejestrowania transakcji następuje jej zaewidencjonowanie w CRBS, warunkiem którego jest zgodność - pod względem formalnym i rachunkowym - otrzymanych przez DPPK od obu stron transakcji zleceń zarejestrowania. W razie wystąpienia niezgodności następuje zawieszenie zaewidencjonowania transakcji do czasu ich wyjaśnienia przez obydwie strony. Jeżeli do godz. 16.00 dnia realizacji transakcji rozbieżności nie zostaną przez strony transakcji wyjaśnione i usunięte, transakcje te nie zostaną zaewidencjonowane i zarejestrowane.
§  10.
Anulowanie zaewidencjonowanej transakcji kupna/sprzedaży bonów skarbowych może nastąpić tylko na podstawie zgodnych wniosków obu zainteresowanych stron, sporządzonych według wzoru stanowiącego odpowiednio załącznik nr 6 i 7 do regulaminu, przesłanych do DPPK przed dniem realizacji transakcji.
§  11.
W przypadku zgodności informacji, zawartych w przesłanych DPPK zleceniach zarejestrowania transakcji kupna/sprzedaży bonów skarbowych i zleceniu płatniczym oraz po sprawdzeniu, czy podmiot sprzedający bony jest w ich posiadaniu i czy nie są one zablokowane, następuje - w dniu realizacji transakcji - ich blokowanie na koncie sprzedającego i przekazanie zlecenia płatniczego do DRB, gdzie następuje jego realizacja. Po realizacji zlecenia płatniczego przez DRB blokada bonów zostaje zniesiona i następuje zarejestrowanie transakcji w CRBS.
§  12.
1.  
W przypadku pozostałych - poza określonymi w § 9 i 13- transakcji kupna/sprzedaży bonów skarbowych na rynku wtórnym zlecenia zarejestrowania transakcji w CRBS przekazują:
1)
uczestnik CRBS, z portfela którego (własnego lub klienta) następuje sprzedaż bonów, oraz
2) 1
 uczestnik CRBS, do portfela którego (własnego lub klienta) następuje zakup bonów,

na formularzach i w terminie określonym w § 8 ust. 1 pkt 1.

2.
W przypadku transakcji, o których mowa w ust. 1, nie są przesyłane do DPPK zlecenia płatnicze, co oznacza, że za dokonanie i prawidłowość rozliczenia pieniężnego takich transakcji NBP nie ponosi odpowiedzialności.
§  13.
W przypadku transakcji kupna/sprzedaży bonów skarbowych pomiędzy portfelem własnym uczestnika CRBS a portfelami jego klientów lub tylko pomiędzy portfelami poszczególnych kategorii klientów, uczestnik ten przesyła do DPPK, w dniu realizacji transakcji, zlecenie, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do regulaminu, na podstawie którego następuje w CRBS przemieszczenie bonów skarbowych w portfelach tego uczestnika.
§  14.
1.  
Przemieszczenie bonów skarbowych między portfelami własnymi poszczególnych uczestników CRBS lub portfelami ich klientów, nie związane z dokonaniem transakcji kupna/sprzedaży (w sytuacji, na przykład, przeniesienia bonów przez klienta danego banku do innego banku, nabycia bonów przez dziedziczenie, w drodze darowizny, na mocy orzeczenia sądowego itp.), następuje na pisemny wniosek uczestnika CRBS, na którego koncie depozytowym stan bonów skarbowych ma być zmniejszony - przekazany do DPPK.

Wniosek, podpisany przez upoważnione osoby, powinien zawierać informacje określające rodzaj i liczbę bonów skarbowych podlegających przesunięciu oraz daty ich zapadalności. Do informacji należy dołączyć fotokopię odpowiednich dokumentów (sądowych, bankowych, oświadczeń woli zainteresowanych podmiotów itp.), potwierdzających zaistnienie okoliczności, stanowiących uzasadnienie wniosku o przemieszczenie bonów.

2.
Uczestnik CRBS, na którego koncie depozytowym stan bonów ma być zwiększony, przekazuje do DPPK oświadczenie, w którym wyraża zgodę na zarejestrowanie bonów na jego koncie.
§  15.
Warunkiem dokonania na kontach depozytowych w CRBS zapisów dotyczących operacji na bonach skarbowych, o których mowa w § 12 i 14, jest wpisanie przez uczestnika CRBS, zlecającego zarejestrowanie transakcji kupna/sprzedaży bonów (§ 12) bądź składającego wniosek o przemieszczenie bonów (§ 14), odpowiednio na zleceniu lub wniosku obowiązującego klucza zgodnie z systemem kluczowania ustalonym przez NBP.

Rozdział  4

Blokowanie bonów skarbowych

§  16.
1.  
Uczestnik CRBS może zlecić NBP dokonanie blokady całości bądź części bonów skarbowych zarejestrowanych na jego koncie depozytowym w portfelu własnym, przekazując w tym celu do DPPK zlecenie zablokowania bonów, sporządzone według wzoru stanowiącego załącznik nr 9 do regulaminu.
2.
Blokady można dokonywać na dowolne okresy mieszczące się w okresie pozostającym do terminu wykupu bonów przez emitenta.
3.
Zlecenia zablokowania bonów powinny być nadsyłane do DPPK w godzinach 8.00 - 19.00 dnia operacyjnego.
§  17.
1.  
Zniesienie blokady bonów skarbowych następuje na podstawie przekazanego do DPPK przez uczestnika CRBS zlecenia, sporządzonego według wzoru stanowiącego załącznik nr 10 do regulaminu.
2.
Zlecenia zniesienia blokady bonów powinny być nadsyłane do DPPK w terminie określonym w § 16 ust. 3.

Rozdział  5

Przetargi odkupu

§  18.
Oferty przetargowe na sprzedaż bonów skarbowych emitentowi powinny być nadsyłane przez uczestników przetargu do DPPK do godz. 11.00 w dniu przetargu. Wzór oferty sprzedaży stanowi załącznik nr 11 do regulaminu.
§  19.
1.  
Złożenie przez uczestnika przetargu oferty sprzedaży bonów skarbowych powoduje ich zablokowanie na jego koncie depozytowym w CRBS:
1)
w dniu przetargu, jeżeli oferta została złożona tego dnia,
2)
w dniu poprzedzającym dzień przetargu, jeżeli oferta została złożona w terminie wcześniejszym.
2.
Po zakończeniu przetargu bony nie odkupione przez emitenta zostają odblokowane.
§  20.
1.  
W dniu ustalonym przez emitenta jako termin zapłaty za odkupione bony skarbowe następuje uznanie rachunków bieżących w DRB:
1)
uczestników przetargu, których oferty zostały przyjęte, mających takie rachunki, bądź
2)
banków, wskazanych przez uczestników przetargów, których oferty zostały przyjęte, nie mających takich rachunków.
2.
Odkupione przez emitenta bony ulegają umorzeniu.

Rozdział  6

Wykup bonów

§  21.
1.  
W dniu wykupu bonów skarbowych przez emitenta DPPK określa, zgodnie ze stanem kont depozytowych w tym dniu, wielkość środków pieniężnych przypadających z tytułu wykupu bonów.
2.
Wykup bonów następuje w drodze uznania rachunków bieżących w DRB:
1)
uczestników CRBS, mających takie rachunki, bądź
2)
banków, wskazanych przez uczestników CRBS, nie mających takich rachunków. Nazwy tych banków i numery rachunków bieżących uczestników CRBS przekazują DPPK na 3 dni przed terminem wykupu bonów przez emitenta, dokonując w razie zaistnienia zmian niezwłocznej ich aktualizacji.
3.
Wraz z wykupem bonów następuje ich umorzenie.
§  22.
Bony zablokowane, których blokada nie została do dnia poprzedzającego termin ich wykupu zniesiona, podlegają w dniu wykupu automatycznemu odblokowaniu, a środki z tytułu ich wykupu zostają przekazane na rachunki bieżące w DRB, o których mowa w § 21 ust. 2 odpowiednio pkt 1 lub 2.

Rozdział  7

Przepisy końcowe

§  23.
1.  
Uczestnik CRBS zobowiązany jest przekazywać NBP dane liczbowe i opisowe oraz udzielać mu stosownych informacji dotyczących stanu i obrotów bonami skarbowymi w ramach portfela własnego i portfela klientów, a związanych z pełnieniem przez NBP funkcji agenta emisji bonów skarbowych oraz z prowadzeniem CRBS.
2.
NBP zastrzega sobie prawo sprawdzania zgodności informacji i danych, o których mowa w ust. 1, z danymi wynikającymi z ewidencji księgowej i innej uczestnika CRBS - m.in. w drodze inspekcji w siedzibie uczestnika CRBS.
§  24.
1.  
Uczestnicy CRBS prowadzący - stosownie do postanowień § 4 ust. 2 zarządzenia emisyjnego - indywidualne konta depozytowe bonów skarbowych zobowiązani są do prowadzenia ich w sposób zapewniający zgodność dokonywanych na tych kontach zapisów ze stanem bonów skarbowych w portfelach własnych i portfelach ich klientów na kontach depozytowych tychże uczestników w CRBS.
2.
Prowadzenie przez uczestników CRBS indywidualnych kont depozytowych, o których mowa w ust. 1, powinno następować na zasadach i w trybie stosownego regulaminu, wydanego przez podmiot prowadzący takie konta.
§  25.
1.  
Za czynności podejmowane przez uczestnika CRBS w imieniu jego klienta i na jego rzecz odpowiedzialność ponosi tenże uczestnik. Dotyczy to w szczególności obowiązków związanych z rozliczeniem transakcji kupna/sprzedaży bonów skarbowych na rynku pierwotnym i wtórnym.
2.
NBP nie ponosi odpowiedzialności wobec klientów uczestników CRBS za czynności dokonywane przez tychże uczestników w imieniu ich klientów.

ZAŁĄCZNIK Nr 1

UMOWA O PROWADZENIE KONTA DEPOZYTOWEGO W CENTRALNYM REJESTRZE BONÓW SKARBOWYCH

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 2

OFERTA PRZETARGOWA NA ZAKUP BONÓW SKARBOWYCH z ..... - tygodniowym okresem wykupu

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 3

UPOWAŻNIENIE

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 4

ZLECENIE ZAREJESTROWANIA TRANSAKCJI KUPNA/SPRZEDAŻY

na rynku wtórnym

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 5 2

ZLECENIE ZAREJESTROWANIA TRANSAKCJI KUPNA/SPRZEDAŻY

na rynku wtórnym

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 6 3

ZLECENIE ANULOWANIA TRANSAKCJI KUPNA/SPRZEDAŻY

na rynku wtórnym

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 7 4

ZLECENIE ANULOWANIA TRANSAKCJI KUPNA/SPRZEDAŻY

na rynku wtórnym

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 8

ZLECENIE PRZEMIESZCZENIA BONÓW SKARBOWYCH

pomiędzy portfelami uczestnika CRBS

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 9

ZLECENIE ZABLOKOWANIA BONÓW

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 10

ZLECENIE ZNIESIENIA BLOKADY BONÓW

(pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr 11

OFERTA PRZETARGOWA NA SPRZEDAŻ BONÓW SKARBOWYCH o dacie zapadalności .................................................

(pominięto)
1 § 12 ust. 1 zmieniony przez pkt 1 komunikatu z dnia 6 lipca 1995 r. w sprawie sprostowania błędów (Dz.Urz.NBP.95.16.41).
2 Załącznik nr 5 zmieniony przez komunikat z dnia 15 października 1998 r. w sprawie sprostowania błędów (Dz.Urz.NBP.98.22.50).
3 Załącznik nr 6 zmieniony przez komunikat z dnia 15 października 1998 r. w sprawie sprostowania błędów (Dz.Urz.NBP.98.22.50).
4 Załącznik nr 7 zmieniony przez pkt 2 komunikatu z dnia 6 lipca 1995 r. w sprawie sprostowania błędów (Dz.Urz.NBP.95.16.41).