Wprowadzenie "Regulaminu gospodarowania ZFŚS w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych".

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2010.3.23

Akt utracił moc
Wersja od: 28 stycznia 2010 r.

DECYZJA Nr 3
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 28 stycznia 2010 r.
w sprawie wprowadzenia "Regulaminu gospodarowania ZFŚS w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych"

GK-362-2/10

Na podstawie art. 8, ust 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 336 z późn. zmianami) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, stanowiącego załącznik do Zarządzenia nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, postanawiam, co następuje:

§  1.
Wprowadzam do stosowania "Regulamin gospodarowania Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych".
§  2.
Traci moc Decyzja nr 20 Dyrektora Generalnego LP z dnia 17 marca 2009 r. w sprawie wprowadzenia Regulaminu Gospodarowania Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, znak: GK-171-1/09.
§  3.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK 

REGULAMIN GOSPODAROWANIA

Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych

w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych

Na podstawie art. 8, ust. 2 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zmianami), zwanej w dalszym ciągu regulaminu "ustawą", ustala się w uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi niniejszy regulamin.

§ 1.
Zasady tworzenia i gospodarowania zakładowym funduszem świadczeń socjalnych regulują przepisy:

1. Ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jednolity Dz. U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 z późn. zmianami).

2. Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1994 r. nr 43, poz. 168 z późn. zmianami).

§  2.
1.
Regulamin określa osoby uprawnione do korzystania ze świadczeń i pomocy z Funduszu na cele, na które przeznacza się środki Funduszu, oraz zasady i warunki przyznawania świadczeń i pomocy z Funduszu.
2.
Fundusz tworzy się z:
a)
corocznego odpisu podstawowego, na jednego zatrudnionego w wysokości 37,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą;
b)
zwiększenia o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do opieki socjalnej.
3.
Niezależnie od zwiększenia, o którym mowa w ust. 2, pkt b), Fundusz podlega zwiększeniu o odsetki od środków Funduszu oraz o wpływy z oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe.
4.
Fundusz przeznaczony jest na finansowanie świadczeń socjalnych dla pracowników i osób uprawnionych.
§  3.
1.
Uprawnionymi do korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych są:
a)
pracownicy zatrudnieni bez względu na wymiar czasu pracy na podstawie umowy o pracę na czas określony i nie określony,
b)
pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych,
c)
emeryci i renciści - byli pracownicy,
d)
członkowie rodzin osób uprawnionych.
2.
Przyznanie świadczeń ma charakter fakultatywny i uzależnione jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu.
§  4.
1.
Za członków rodziny osób uprawnionych do korzystania z Funduszu uważa się:
a)
pozostające na utrzymaniu i wychowaniu dzieci własne, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonków, także pozostające na utrzymaniu osoby uprawnionej, wnuki i rodzeństwo w wieku do lat 20;
b)
osoby wymienione w pkt 1, w stosunku do których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności - bez względu na wiek;
c)
współmałżonków, w tym także pozostających w zatrudnieniu.
§  5.
1.
Odpisu na Fundusz dla pracowników Regionów Inspekcyjnych Inspekcji Lasów Państwowych oraz Zespołów Ochrony Lasu dokonują kierownicy jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, prowadzących obsługę finansową Regionu Inspekcyjnego lub/oraz Zespołu Ochrony Lasu.
2.
Wartość odpisu Funduszu, o którym mowa w ust. 1, obciąża koszty utrzymania Regionu Inspekcyjnego oraz Zespołu Ochrony Lasu.
3.
Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych prowadzące obsługę finansową Regionu Inspekcyjnego oraz/lub Zespołu Ochrony Lasu wspólnie gospodarują Funduszem, o którym mowa w ust. 1, na podstawie przepisów zawartych w art. 9 ustawy.
§  6.
1.
W celu usprawnienia procesu uzgadniania stanowisk związków zawodowych i Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych przy podejmowaniu decyzji, w DGLP powołuje się Komisję Socjalną Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, zwaną dalej "Komisją".
2.
W skład Komisji wchodzą:
a)
dwóch przedstawicieli Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, w tym jeden jako przewodniczący Komisji;
b)
upełnomocnieni przedstawiciele organizacji związkowych działających w DGLP;
c)
pracownik DGLP, posiadający w zakresie czynności prowadzenie spraw socjalnych, jako sekretarz Komisji.
3.
Skład personalny oraz zasady i tryb pracy Komisji ustala Dyrektor Generalny Lasów Państwowych w drodze decyzji.
4.
Komisja pracuje na posiedzeniach zwoływanych przez przewodniczącego, z których sporządza się protokoły.
5.
Dopuszcza się pracę Komisji w niepełnym składzie, jednak nie mniejszym niż 4/5 zespołu.
§  7.
1.
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych na wniosek Komisji, o której mowa w § 6, ust. 1, ustala w terminie do 31 stycznia każdego roku kalendarzowego plan wydatków kwoty Funduszu na finansowanie:
a)
działalności socjalnej,
b)
pomocy na cele mieszkaniowe,
c)
pomocy dla emerytów i rencistów.
2.
Decyzje o przyznaniu świadczeń, o których mowa w regulaminie, podejmuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych na podstawie protokołu z posiedzenia Komisji.
3.
Zapisy w protokołach z posiedzenia Komisji traktuje się jako uzgodnione z przedstawicielami zakładowych organizacji związkowych działających w DGLP.
4.
Negatywnie załatwione wnioski osób uprawnionych, ubiegających się o określone świadczenie z Funduszu, nie wymagają uzasadnienia, a wyłącznie opinii Komisji.
5.
Decyzja Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych jest ostateczna.
6.
Podstawę do przyznania świadczeń z Funduszu stanowi wniosek osoby uprawnionej wraz z zaświadczeniem o wysokości dochodu w przeliczeniu na jednego członka rodziny.
§  8.
1.
Kwotę wydzieloną na działalność socjalną przeznacza się na dofinansowanie:
a)
wypoczynku pracownika;
b)
wypoczynku dzieci i młodzieży w formie kolonii, obozów lub zielonych szkół;
c)
działalności kulturalno-oświatowej;
d)
działalności sportowo-rekreacyjnej;
e)
udzielania pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej (paczki świąteczne dla dzieci do ukończenia 14 roku życia w danym roku kalendarzowym, będących na utrzymaniu pracownika, zapomogi).
2.
Podstawą do przyznania refundacji wypoczynku jest kwota określona w przedłożonym przez pracownika rachunku (fakturze).
§  9.
1.
Prawo do dofinansowania wypoczynku dzieci i młodzieży przysługuje raz w roku, na każde dziecko uczęszczające do szkoły w wieku od lat 7 do ukończenia 20 roku życia.
2.
Podstawą do dofinansowania wypoczynku dzieci i młodzieży jest dokument (rachunek, faktura), potwierdzający wysokość poniesionych kosztów.
3.
W przypadku, gdy kwota z faktury lub rachunku jest wyższa od 100% kwoty minimalnego wynagrodzenia podawanego na każdy rok w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, wysokość podstawy refundacji wynosi do 100% minimalnego wynagrodzenia.
4.
Do określenia wysokości dofinansowania wypoczynku dzieci i młodzieży stosuje się odpowiednio § 10, ust. 3.
§  10.
1.
Pracownik ma prawo do dofinansowania wypoczynku raz w roku, po wykorzystaniu 14 kolejnych dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego.
2.
Podstawą do wypłaty dofinansowania wypoczynku pracownika jest oświadczenie (potwierdzone przez Wydział Kadr i Doskonalenia Zawodowego), dotyczące wykorzystania urlopu minimum w wymiarze, o którym mowa w ust. 1.
3.
Wysokość dofinansowania wypoczynku pracownika zależy od łącznego rocznego dochodu w rodzinie za rok poprzedzający wniosek o dofinansowanie, pomniejszonego o potrącone składki na ubezpieczenie społeczne, w przeliczeniu na jednego członka rodziny, o którym mowa w § 4, a także członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym. Warunkiem otrzymania dofinansowania jest złożenie wniosku zawierającego oświadczenie o wysokości rocznego dochodu w przeliczeniu na jednego członka rodziny.
4.
Wysokość dofinansowania wypoczynku ustalana jest co roku i podawana do wiadomości wszystkim pracownikom.
§  11.
1.
Kwotę Funduszu wydzieloną na finansowanie potrzeb mieszkaniowych w formie zwrotnych pożyczek przeznacza się na:
a)
remonty i modernizację mieszkań, domów jednorodzinnych oraz lokali stanowiących odrębną nieruchomość;
b)
kupno (wykup) domu (mieszkania);
c)
budowę domu.
2.
Pożyczkę udziela się na podstawie wniosku zainteresowanego, po spisaniu umowy określającej warunki spłaty pożyczki. Wzór wniosku i umowy stanowią załączniki do niniejszego regulaminu. (Załączników nie drukujemy*) - red.).
3.
Warunkiem udzielenia pożyczki jest poręczenie jej spłaty przez dwóch poręczycieli zatrudnionych w DGLP, a w przypadku zakupu przedłożenie przez wnioskodawcę aktu notarialnego lub umowy przedwstępnej.
4.
Spłata pożyczki łącznie z oprocentowaniem następuje w 36 miesięcznych ratach, począwszy od następnego miesiąca po otrzymaniu pożyczki.
5.
Pożyczkę na kupno/wykup domu/mieszkania oraz na budowę domu można otrzymać raz na 10 lat.
6.
W przypadku kupna mieszkania lub budowy domu, albo w innych uzasadnionych przypadkach, spłata pożyczki może być odroczona, jednak na okres nie dłuższy niż jeden rok.
7.
Niespłacona pożyczka, udzielona z Funduszu, staje się natychmiast wymagalna w przypadkach:
a)
przeznaczenia pożyczki na inny cel niż deklarowany przez pożyczkobiorcę;
b)
rozwiązania stosunku pracy w trybie art. 52, § 1 Kodeksu pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika;
c)
rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem z powodu nienależytego wywiązywania się pracownika z jego obowiązków;
d)
rozwiązania stosunku pracy przez pracownika za wypowiedzeniem.
8.
W przypadku rozwiązania stosunku pracy w drodze porozumienia stron lub z przyczyn leżących po stronie pracodawcy (art. 361 Kp), a także osób przechodzących na emeryturę i rentę lub świadczenie przedemerytalne, warunki i zasady spłaty pożyczki ustala Dyrektor Generalny Lasów Państwowych na wniosek Komisji.
9.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach losowych (śmierć, ciężka choroba, kradzież, pożar itp.) Dyrektor Generalny Lasów Państwowych może umorzyć w całości lub części niespłaconą pożyczkę.
10.
Uprawniony do otrzymania pomocy z Funduszu na cele mieszkaniowe może otrzymać jednorazowo pomoc tylko na jeden tytuł, o których mowa w ust. 1.
11.
Pracownik zatrudniony na czas określony może otrzymać pożyczkę na cele mieszkaniowe pod warunkiem, że okres spłacania pożyczki nie może być dłuższy niż okres obowiązywania umowy o pracę.
12.
Wysokość udzielanych pożyczek mieszkaniowych w danym roku kalendarzowym ustala Komisja na pierwszym posiedzeniu w danym roku kalendarzowym, w terminie do 31 stycznia. Oprocentowanie pożyczek wynosi 1% w stosunku rocznym.
13.
Pracownik może ubiegać się o udzielenie następnej pożyczki po spłacie poprzedniej.
§  12.
1.
Dla emerytów i rencistów, nad którymi DGLP sprawuje opiekę socjalną, mogą być udzielane świadczenia, o których mowa w § 8, ust 1, w tym:
a)
zapomogi bezzwrotne w ciężkich sytuacjach życiowych,
b)
dofinansowanie do wypoczynku,
c)
dofinansowanie do leczenia sanatoryjnego,
d)
dofinansowanie leczenia rehabilitacyjnego - na uzasadniony wniosek zainteresowanego.
2.
Zapomogi, o których mowa w ust. 1, pkt a), udziela się na uzasadniony wniosek zainteresowanego oraz po załączeniu do wniosku stosownych dokumentów (faktury, rachunki, zaświadczenia, oświadczenia itp.).
3.
Dofinansowanie świadczeń, o których mowa w ust. 1, ppkt: b), c), d), odbywać się będzie na podstawie przedstawionych rachunków oraz oświadczenia o dochodach na jednego członka rodziny za poprzedni rok.
4.
Pomoc, o której mowa wyżej, przydzielana jest przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych na podstawie protokołu z posiedzenia Komisji.
§  13.
1.
Traci moc Regulamin Gospodarowania Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych z dnia 11 marca 2009 r.
2.
Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania, z mocą obowiązującą od dnia 1 stycznia 2010 r.

______

*) z chwilą ukazania się drukiem "Biuletynu Informacyjnego Lasów Państwowych" wszystkie zarządzenia i decyzje Dyrektora Generalnego LP wraz z załącznikami publikowane są na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej PGL LP: http://bip.lasy.gov.pl