Wprowadzenie "Regulaminu funkcjonowania systemu Emitent".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KPWiG.2001.3.30

Akt utracił moc
Wersja od: 18 kwietnia 2001 r.

UCHWAŁA NR 307
KOMISJI PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH I GIEŁD
z dnia 18 kwietnia 2001 r.
w sprawie wprowadzenia "Regulaminu funkcjonowania systemu Emitent".

Na podstawie art. 13 pkt 1 i 2 i art. 15 ust. 1 w związku z art. 44 ust. 2, art. 48, art. 59, art. 60 ust. 1 pkt 4), ust. 3 pkt 3) i ust. 5 oraz art. 81 ust. 1 pkt 3) ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715 oraz z 2000 r. Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 702 i 703, Nr 94, poz. 1037, Nr 103, poz. 1099, Nr 114, poz. 1191, Nr 116, poz. 1216 i Nr 122, poz. 1315) uchwala się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się "Regulamin funkcjonowania systemu Emitent", stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchyla się uchwałę nr 361 Komisji Papierów Wartościowych i Giełd z dnia 21 maja 1999 r. w sprawie uchwalenia "Regulaminu funkcjonowania systemu Emitent" (Dz. Urz. KPWiG Nr 11, poz. 216).
§  3.
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN FUNKCJONOWANIA SYSTEMU EMITENT

Rozdział  I

Postanowienia ogólne

§  1.
Regulamin określa zasady funkcjonowania systemu Emitent, którym jest, ujęty w ramy organizacyjne, zespół współpracujących ze sobą środków technicznych i programowych służących do wymiany informacji posiadających ustaloną strukturę, nadzorowany i administrowany przez urząd Komisji Papierów Wartościowych i Giełd.
§  2.
Ilekroć przepisy niniejszego regulaminu mówią o:

1. Komisji - rozumie się przez to Komisję Papierów Wartościowych i Giełd,

2. urzędzie Komisji - rozumie się przez to urząd Komisji Papierów Wartościowych i Giełd,

3. Ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. Nr 118, poz. 754 i Nr 141, poz. 945, z 1998 r. Nr 107, poz. 669 i Nr 113, poz. 715 oraz z 2000 r. Nr 22, poz. 270, Nr 60, poz. 702 i 703, Nr 94, poz. 1037, Nr 103, poz. 1099, Nr 114, poz. 1191, Nr 116, poz. 1216 i Nr 122, poz. 1315),

4. Ustawie o funduszach inwestycyjnych - rozumie się przez to ustawę z dnia 28 sierpnia 1997 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 139, poz. 933, z 1999 r. Nr 72, poz. 801, z 2000 r. Nr 103, poz. 1099 i Nr 114, poz. 1192),

5. Systemie Pocztowym - rozumie się przez to zespół współpracujących ze sobą środków technicznych i programowych służących do wymiany informacji posiadających ustaloną strukturę,

6. Węźle Pocztowym - rozumie się przez to element Systemu Pocztowego, którego zadaniem jest tworzenie struktur organizacyjnych, administracyjnych i wymiany informacji posiadających ustaloną strukturę między uczestnikami Systemu Pocztowego,

7. Stacji Roboczej - rozumie się przez to element Systemu Pocztowego, którego zadaniem jest bezpośrednia współpraca z użytkownikiem, umożliwienie komunikacji z Węzłem Pocztowym i przesyłanie za jego pośrednictwem informacji posiadających ustaloną strukturę,

8. Systemie - rozumie się przez to system Emitent,

9. Wiadomościach - rozumie się przez to posiadające ustaloną strukturę informacje, przekazywane Systemem w formie elektronicznej,

10. Elektronicznym Formularzu Systemu - rozumie się przez to składnik Systemu stanowiący oprogramowanie, którego zadaniem jest umożliwienie przygotowania określonych Wiadomości oraz udostępnienie uczestnikowi Systemu mechanizmów Systemu Pocztowego w celu przesłania Wiadomości do określonego adresata,

11. Operatorze Systemu - rozumie się przez to osobę upoważniona^ przez uczestnika Systemu do technicznej obsługi Systemu w zakresie zależnym od uczestnika Systemu, a w szczególności: przygotowywanie Wiadomości, właściwe zaadresowanie, wysłanie, nadzór nad poprawnym dostarczeniem, prawidłowa eksploatacja oprogramowania Systemu.

12. Regulaminie - rozumie się przez to "Regulamin funkcjonowania systemu Emitent".

§  3.
System funkcjonuje w oparciu o System Pocztowy, zbudowany na połączonych między sobą Węzłach Pocztowych. Do każdego Węzła Pocztowego dołączone są Stacje Robocze umożliwiające Operatorom Systemu przygotowywanie, adresowanie, wysyłanie i odbiór Wiadomości. System wyposażony jest w składniki, które umożliwiają realizację określonych w Regulaminie obowiązków informacyjnych w sposób zorganizowany.
§  4.
1.
Raporty to rodzaj Wiadomości, których obowiązek przekazania wynika z art. 81 ust. 1 pkt 3 Ustawy.
2.
Rodzaj, formę i zakres informacji objętych Raportami określają:
a)
Rozporządzenie Rady Ministrów wydane na podstawie art. 81 ust. 5 Ustawy,
b)
regulaminy, o których mowa w art. 105 i art. 115 ust. 2 Ustawy, wydane zgodnie z art. 82 Ustawy.
3.
Dopuszcza się następujące typy Raportów przesyłanych Systemem:
a)
Raport bieżący opracowany i wysłany z wykorzystaniem Elektronicznego Formularza Systemu,
b)
Raport okresowy opracowany i wysłany z wykorzystaniem Elektronicznego Formularza Systemu - w Raporcie tym dozwolone jest wstawianie obiektów lub plików o następujących standardach informatycznych:

1) dokument w formacie Rich Text Format (RTF),

2) zwykły tekst, przy użyciu strony kodowej systemu Windows 1250 (TXT),

3) Comma Separated Value, wykorzystujący średniki jako separatory wartości (CSV),

4) standard graficzny Joint Photographics Experts Group (JPEG, JPG),

5) skoroszyt programu Microsoft Excel 97 (XLS),

6) dokument programu Microsoft Word 97 (DOC),

c)
Raport przesyłany w formie Wiadomości bez wykorzystania Elektronicznego Formularza Systemu, zawierającej obiekty lub załączniki o standardach informatycznych jak w lit. b) - za zgodą dyrektora generalnego lub upoważnionego przez niego pracownika urzędu Komisji.
§  5.
1.
Sprawozdania to rodzaj Wiadomości, których obowiązek przekazania wynika z art. 48 i art. 60 ust. 1 pkt 4), ust. 3 pkt 3) oraz ust. 5 Ustawy.
2.
Rodzaj, formę i zakres informacji objętych Sprawozdaniami określają:
a)
art. 48 Ustawy,
b)
Rozporządzenie Rady Ministrów wydane na podstawie art. 60 ust. 1 pkt 4) Ustawy,
c)
Rozporządzenie Rady Ministrów wydane na podstawie art. 60 ust. 3 pkt 3) Ustawy,
d)
Rozporządzenie Ministra Finansów wydane na podstawie art. 60 ust. 5 Ustawy.
3.
Dopuszcza się następujące typy Sprawozdań przesyłanych Systemem:
a)
Sprawozdanie bieżące, o którym mowa w ust. 2 lit. a) i b), opracowane i wysłane z wykorzystaniem Elektronicznego Formularza Systemu,
b)
Sprawozdanie okresowe określone Rozporządzeniami, o których mowa w ust. 2 lit. b)-d), opracowane i wysłane z wykorzystaniem Elektronicznego Formularza Systemu - w tym Sprawozdaniu dozwolone jest wstawianie obiektów i plików o standardach informatycznych, o których mowa w § 4 ust. 3 lit. b)
c)
Sprawozdanie w formie Wiadomości bez wykorzystania Elektronicznego Formularza Systemu, zawierające obiekty lub załączniki o standardach informatycznych, o których mowa w § 4 ust. 3 lit. b) - za zgodą dyrektora generalnego lub upoważnionego przez niego pracownika urzędu Komisji.
§  6.
1.
Komunikaty to rodzaj Wiadomości, których obowiązek przekazania wynika z art. 127 ust. 1 Ustawy o funduszach inwestycyjnych.
2.
Rodzaj i zakres informacji objętych Komunikatami określa Rozporządzenie Rady Ministrów wydane na podstawie art. 127 ust. 2 Ustawy o funduszach inwestycyjnych.
3.
Dopuszcza się następujące typy Komunikatów przesyłanych Systemem:
a)
Komunikat bieżący opracowany i wysłany z wykorzystaniem Elektronicznego Formularza Systemu,
b)
Komunikat okresowy opracowany i wysłany z wykorzystaniem Elektronicznego Formularza Systemu - w tym Komunikacie dozwolone jest wstawianie obiektów i plików o standardach informatycznych, o których mowa w § 4 ust. 3 lit. b),
c)
Komunikat w formie Wiadomości bez wykorzystania Elektronicznego Formularza Systemu, zawierający obiekty lub załączniki o standardach informatycznych, o których mowa w § 4 ust. 3 lit. b) - za zgodą dyrektora generalnego lub upoważnionego przez niego pracownika urzędu Komisji.
§  7.
1.
Identyfikacje to rodzaj Wiadomości, których obowiązek przekazania wynika z art. 44 ust. 2 i art. 59 w związku z art. 44 ust. 2 Ustawy.
2.
Dopuszcza się następujące typy Identyfikacji przesyłanych Systemem:
a)
Identyfikacja opracowana i wysłana z wykorzystaniem Elektronicznego Formularza Systemu,
b)
Identyfikacja w formie Wiadomości bez wykorzystania Elektronicznego Formularza Systemu, zawierająca obiekty lub załączniki o standardach informatycznych, o których mowa w § 4 ust. 3 lit. b) - za zgodą dyrektora generalnego lub upoważnionego przez niego pracownika urzędu Komisji.

Rozdział  II

Uczestnicy Systemu

§  8.
1.
Za Uczestnika Podstawowego Systemu, zwanego dalej "Uczestnikiem Podstawowym", uważa się:
a)
Komisję,
b)
podmiot wskazany przez Komisję na podstawie art. 81 ust. 1a Ustawy, zwany dalej "Agencją",
c)
Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie SA, zwaną dalej "Giełdą",
d)
Centralną Tabelę Ofert SA, zwaną dalej "CeTO",
e)
emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu, zwanych dalej "Emitentami",
f)
spółki akcyjne prowadzące działalność maklerską oraz zagraniczne osoby prawne prowadzące działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej "Domami Maklerskimi",
g)
banki prowadzące działalność maklerską, zwane dalej "Biurami Maklerskimi",
h)
banki prowadzące rachunki papierów wartościowych, zwane dalej "Bankami Powierniczymi",
i)
fundusze inwestycyjne zwane dalej "Funduszami",
j)
towarzystwa funduszy inwestycyjnych zwane dalej "Towarzystwami".
2.
O ile poszczególne zapisy Regulaminu dotyczą łącznie Uczestników Podstawowych wskazanych w ust. 1, lit. e)-j), w dalszej części Regulaminu określa się ich wspólną nazwą "Nadawcy".
§  9.
Za Uczestnika Dodatkowego Systemu, zwanego dalej "Uczestnikiem Dodatkowym", uważa się podmiot dołączony do Systemu w celu odbierania Wiadomości, a w szczególności podmiot zajmujący się zawodowo elektronicznym przekazywaniem informacji, jak: agencja informacyjna, agencja prasowa i wydawnictwo prasowe.

Rozdział  III

Kancelarie Systemu

§  10.
1.
Przez Kancelarie Systemu rozumie się te składniki Systemu, których zadaniem jest wykonanie w odniesieniu do każdej nadesłanej Wiadomości usługi umożliwiającej Nadawcy wykonanie obowiązku określonego w przepisach prawa.
2.
Otrzymanie Wiadomości przez Kancelarię Systemu jest przez nią niezwłocznie potwierdzane Nadawcy Wiadomością określaną dalej "Potwierdzeniem".
3.
Potwierdzenie zawiera w swej treści nazwę Kancelarii, która otrzymała potwierdzaną Wiadomość.
§  11.
W Systemie funkcjonują następujące Kancelarie: Kancelaria Publiczna, Kancelaria DSP, Kancelaria DDM, Kancelaria DFI i Kancelaria DNR.
§  12.
1.
Do Kancelarii Publicznej kierowane są Raporty, o których mowa w § 4, z zastrzeżeniem § 13.
2.
Do Kancelarii Publicznej Raporty kierują Emitenci.
3.
Kancelaria Publiczna w sposób automatyczny, niezwłocznie przesyła Raport do Giełdy lub CeTO oraz po upływie 20 minut od otrzymania Raportu do Agencji.
§  13.
1.
Do Kancelarii DSP kierowane są Raporty w trybie art. 81 ust. 4 Ustawy. Raport powinien powoływać się na właściwy przepis Ustawy będący podstawą prawną składanego przez podmiot wniosku oraz być wyraźnie oznaczony klauzulą "Poufne w rozumieniu ustawy Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi", celem umożliwienia zastosowania przez Komisję procedur ochrony informacji niejawnych. Adresatem Raportu może być wyłącznie Kancelaria DSP.
2.
Do Kancelarii DSP Raporty kierują Emitenci.
3.
Raport, o którym mowa w ust. 1 może być złożony do Komisji bez pośrednictwa Systemu, przy zachowaniu przez Emitenta procedur przekazania tej informacji w sposób zapewniający ochronę jego tajemnicy.
§  14.
1.
Do Kancelarii DDM kierowane są Sprawozdania, o których mowa w § 5.
2.
Do Kancelarii DDM Sprawozdania kierują: Domy Maklerskie, Biura Maklerskie lub Banki Powiernicze.
§  15.
1.
Do Kancelarii DFI kierowane są Komunikaty, o których mowa w § 6.
2.
Do Kancelarii DFI Komunikaty kierują: Fundusze i Towarzystwa.
3.
Komunikat, o którym mowa w ust. 1 może być złożony do Komisji bez pośrednictwa Systemu, przy zachowaniu przez Fundusz i Towarzystwo procedur przekazania tej informacji w sposób zapewniający ochronę jego tajemnicy.
§  16.
1.
Do Kancelarii DNR kierowane są Identyfikacje, o których mowa w § 7.
2.
Do Kancelarii DNR Identyfikacje kierują: Domy Maklerskie, Biura Maklerskie lub Banki Powiernicze.

Rozdział  IV

Nadzór i administrowanie Systemem

§  17.
1.
Komisja administruje Systemem oraz sprawuje nadzór nad prawidłowym jego funkcjonowaniem.
2.
Realizacja zadań określonych w ust. 1 polega na wykonywaniu przez Komisję następujących czynności:
a)
prowadzeniu ewidencji uczestników oraz podmiotów ubiegających się o uczestnictwo w Systemie,
b)
przydzielaniu dostępu do Systemu jego uczestnikom,
c)
zapewnieniu ciągłości pracy Systemu w rozumieniu § 23,
d)
konfigurowaniu parametrów pracy Systemu,
e)
kontroli poprawności wykorzystania Systemu przez jego uczestników,
f)
zabezpieczaniu przed utratą Wiadomości przesyłanych za pośrednictwem Systemu,
g)
zarządzaniu elementami Systemu odpowiedzialnymi za uwierzytelnianie i poufność przesyłanych informacji,
h)
określaniu standardów technicznych Systemu,
i)
określaniu standardów Elektronicznych Formularzy Systemu,
j)
opiniowaniu deklaracji, o których mowa w § 19 ust. 3.
3.
Czynności określone w ust. 2 lit. a)-h) należą do obowiązków pionu dyrektora generalnego, natomiast czynności określone w ust. 2 lit. i)-j) należą do obowiązków dyrektora Departamentu Spółek Publicznych i Finansów, dyrektora Departamentu Funduszy Inwestycyjnych oraz dyrektora Departamentu Domów Maklerskich.

Rozdział  V

Uczestnictwo Uczestników Podstawowych w Systemie

§  18.
Przystąpienie i korzystanie z Systemu przez Uczestnika Podstawowego następuje na podstawie umowy pomiędzy Komisją i Uczestnikiem Podstawowym, zawieranej pod warunkiem zobowiązania się do przestrzegania przepisów Regulaminu.
§  19.
1.
W celu przystąpienia do Systemu Nadawca powinien dodatkowo złożyć deklarację o chęci przystąpienia do Systemu i spełnić warunki techniczne zamieszczone w "Opisie systemu Emitent", stanowiącym załącznik do "Umowy o korzystanie z systemu Emitent".
2.
Formularz deklaracji przystąpienia do Systemu z "Opisem systemu Emitent" Nadawca otrzymuje wraz z pierwszą korespondencją dotyczącą postępowania administracyjnego o wyrażenie zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu, o udzielenie zezwolenia na utworzenie funduszu inwestycyjnego, o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej lub o udzielenie zezwolenia na prowadzenie rachunków papierów wartościowych.
3.
Deklaracja zawiera informacje niezbędne do przydzielenia Nadawcy dostępu oraz skonfigurowania parametrów pracy.
4.
Nadawca składa deklarację przystąpienia do Systemu do dnia wyrażenia zgody na wprowadzenie papierów wartościowych do publicznego obrotu, udzielenia zezwolenia na utworzenie funduszu inwestycyjnego, zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej lub na prowadzenie rachunków papierów wartościowych.
5.
Podpisanie umowy o korzystanie z Systemu pomiędzy Nadawcą a Komisją następuje niezwłocznie po uzyskaniu zgód lub zezwoleń, o których mowa w ust. 4.
6.
W terminie 7 dni roboczych od dnia podpisania umowy, o której mowa w ust. 5, Komisja dokonuje przydziału konta w Systemie i powiadamia o tym fakcie Nadawcę.
7.
Zakupu niezbędnego sprzętu, oprogramowania oraz dołączenia do Systemu Nadawca dokonuje na koszt własny.
8.
Instrukcję obsługi Systemu Nadawca otrzymuje w chwili dołączenia do Systemu.
9.
Niezwłocznie po dołączeniu do Systemu, Emitent przekazuje informację o przystąpieniu do Systemu: Komisji, Agencji i Giełdzie lub CeTO, wraz z podaniem terminu rozpoczęcia przekazywania informacji z wykorzystaniem Systemu.
10.
Niezwłocznie po dołączeniu do Systemu, Dom Maklerski, Biuro Maklerskie lub Bank Powierniczy przekazuje informację o przystąpieniu do Systemu Komisji, wraz z podaniem terminu rozpoczęcia przekazywania informacji z wykorzystaniem Systemu.
11.
Rozpoczęcie przekazywania Wiadomości za pomocą Systemu powinno nastąpić w terminie nie dłuższym niż 7 dni roboczych od dnia dołączenia do Systemu.
12.
W przypadku gdy z wniosku Nadawcy nie toczy się postępowanie administracyjne, o którym mowa w ust. 2, zaś Domy Maklerskie, Biura Maklerskie, Banki Powiernicze, Towarzystwa i Fundusze posiadają już odpowiednio zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej, zezwolenie na prowadzenie rachunków papierów wartościowych, zezwolenie na utworzenie Towarzystwa lub Funduszu, deklarację o chęci przystąpienia do Systemu Nadawca otrzymuje na swój wniosek. Niezwłocznie po złożeniu w urzędzie Komisji wypełnionej deklaracji przystąpienia do Systemu następuje podpisanie umowy o korzystanie z Systemu. Przepisy ust. 6-11 stosuje się odpowiednio.

Rozdział  VI

Uczestnictwo Uczestników Dodatkowych w Systemie

§  20.
1.
Uczestnictwo w Systemie Uczestników Dodatkowych następuje na podstawie umowy i może być odpłatne.
2.
Uczestnictwo Uczestników Dodatkowych może odbywać się za pośrednictwem Telekomunikacji Polskiej SA.

Rozdział  VII

Ogólne zasady organizacyjne

§  21.
Operator Systemu odpowiada za poprawną eksploatację Systemu w zależnym od siebie zakresie, w szczególności za technicznie prawidłowe i właściwe przekazywanie i odbieranie Wiadomości, zgodnie z Regulaminem i instrukcją obsługi Systemu.
§  22.
Uczestnicy Podstawowi zobowiązani są do:

1. zapewnienia gotowości Operatorów Systemu do odbierania i wysyłania Wiadomości co najmniej w godzinach pracy Uczestnika Podstawowego,

2. opracowania wewnętrznych regulaminów obsługi Systemu,

3. zapewnienia bezpieczeństwa pracy Systemu w zakresie od nich zależnym, w tym ochrony przed: niepowołanym dostępem do danych, utratą danych, niepowołaną modyfikacją danych, zwłaszcza powodowaną przez wirusy komputerowe.

§  23.
Komisja obowiązana jest do zapewnienia gotowości Operatorów Systemu w Komisji do odbierania i wysyłania Wiadomości co najmniej w godzinach 7:30-18:00 w dniach roboczych.
§  24.
Uczestnik Podstawowy wyposażony w Stację Roboczą obowiązany jest do zapewnienia zdolności do poprawnego funkcjonowania swoich Stacji Roboczych co najmniej w godzinach pracy Uczestnika.
§  25.
Uczestnik posiadający Węzeł Pocztowy zobowiązany jest do:

1. zapewnienia funkcjonowania swojego Węzła Pocztowego przez całą dobę, z wyłączeniem czasu przeznaczonego na czynności konserwacyjne, rozpoczynające się o godzinie 22:30 każdego dnia i kończące się o godzinie 5:00 dnia następnego,

2. skonfigurowania dzienników oprogramowania Węzła Pocztowego, w celu śledzenia poprawności przepływu korespondencji,

3. utrzymywania bieżących dzienników Węzła Pocztowego za okres ostatnich 99 dni,

4. archiwizowania przez okres 5 lat dzienników, w technologii umożliwiającej uzyskanie dostępu do zapisów dziennika z określonego dnia w czasie nie dłuższym niż 30 minut,

5. zapewnienia, na żądanie urzędu Komisji, upoważnionym pracownikom urzędu dostępu do dzienników bieżących i archiwum.

§  26.
1.
W przypadku awarii Systemu lub powstania zdarzeń losowych uniemożliwiających przekazanie Raportu, Sprawozdania, Komunikatu lub Identyfikacji za pośrednictwem Systemu, Nadawca obowiązany jest dostarczyć Raport, Sprawozdanie, Komunikat lub Identyfikację zgodnie z przepisami prawa w inny sposób, np. na dyskietce korzystając ze stosownych funkcji Elektronicznego Formularza Systemu lub w formie dokumentu papierowego korzystając z posłańca lub poczty kurierskiej, bądź telefaksem na wskazane przez Uczestników Podstawowych numery, o których mowa w § 28.
2.
W celu zapewnienia skuteczności dostarczenia Raportu, Sprawozdania, Komunikatu lub Identyfikacji telefaksem, Nadawca zobowiązany jest potwierdzić telefonicznie lub w inny sposób poprawność przekazu.
§  27.
1.
Komisja udostępni Nadawcom adresy pocztowe Kancelarii, na które powinny być wysyłane Raporty, Sprawozdania lub Identyfikacje.
2.
Komisja na bieżąco informować będzie o każdej zmianie udostępnionych adresów.
§  28.
Komisja, Agencja, Giełda i CeTO udostępnią Nadawcom numery telefaksów, na które przyjmować będą przesyłane informacje w przypadku awarii urządzeń Systemu. Uczestnicy ci na bieżąco informować będą o każdej zmianie udostępnionych numerów telefaksów.

Rozdział  VIII

Użytkowanie systemu

§  29.
1.
Nadawca przekazując Raporty, Sprawozdania, Komunikaty lub Identyfikacje wykorzystuje Formularze Elektroniczne Systemu, wpisując treść informacji odpowiednio w przeznaczone do tego pola.
2.
Przekazywanie Wiadomości za pomocą Systemu może następować w godzinach określonych w § 23.
§  30.
Przekazywanie Raportów, Sprawozdań, Komunikatów lub Identyfikacji przez Nadawców odbywa się według następujących zasad:

1. Raport, Sprawozdanie, Komunikat lub Identyfikacja powinna mieć wypełnioną listę adresatów, zgodnie z Regulaminem i zamiarem Nadawcy w zakresie przekazania tego Raportu, Sprawozdania, Komunikatu lub Identyfikacji.

2. Przed dokonaniem transmisji, wydruk gotowego do przekazania Raportu, Sprawozdania, Komunikatu lub Identyfikacji podpisywany jest przez osoby upoważnione do reprezentowania Nadawcy, z adnotacją "za zgodność z oryginałem" w odniesieniu do opinii i raportu podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych oraz raportu z przeglądu.

3. Podpisany wydruk Raportu, Sprawozdania, Komunikatu lub Identyfikacji jest archiwizowany u Nadawcy przez okres 5 lat.

4. Raport, Sprawozdanie, Komunikat lub Identyfikacja jest przekazywana Systemem.

5. Podpisany przez Operatora Systemu wydruk Potwierdzenia podlega archiwizacji zgodnie z zasadami określonymi w ust. 3.

6. Raport oraz Komunikat półroczny i roczny oraz Raport skonsolidowany półroczny i skonsolidowany roczny powinny być dodatkowo przekazane w formie dokumentu, własnoręcznie podpisanego przez zobowiązane do tego osoby zgodnie z obowiązującymi przepisami, w terminie do 14 dni od przekazania tych Raportów lub Komunikatów za pomocą Systemu.

§  31.
1.
Raport, Sprawozdanie, Komunikat lub Identyfikację uznaje się za przekazaną w momencie otrzymania przez Nadawcę Potwierdzenia z właściwej Kancelarii.
2.
Potwierdzenie powinno być przechowywane w zasobach Stacji Roboczej Nadawcy przez okres co najmniej 12 miesięcy, w celu umożliwienia jego weryfikacji.
3.
Brak pojawienia się Potwierdzenia w ciągu najwyżej 20 minut od momentu wysłania Raportu, Sprawozdania, Komunikatu lub Identyfikacji oznacza awarię Systemu i powoduje uruchomienie procedury awaryjnej, o której mowa w § 26.
§  32.
1.
Szczegółowe zasady eksploatacji Systemu u Uczestnika Podstawowego, w tym reguły bezpieczeństwa, a zwłaszcza: archiwizowania przekazywanych Wiadomości, obsługi merytorycznej i technicznej oraz postępowania w sytuacjach awaryjnych określa Uczestnik Podstawowy w regulaminie wewnętrznym.
2.
Regulamin, o którym mowa w ust. 1 powinien określić zasady zastępstwa Operatora Systemu, z zastrzeżeniem, że liczba osób wyznaczonych do zastępstwa nie może być większa niż dwie. Uczestnik Podstawowy zobowiązany jest do przekazania do urzędu Komisji imienia i nazwiska Operatora Systemu oraz imion i nazwisk osób go zastępujących oraz aktualizacji tych informacji niezwłocznie po każdej zmianie.
3.
Na każde żądanie urzędu Komisji Uczestnik Podstawowy obowiązany jest do przekazania regulaminu wewnętrznego, o którym mowa w ust. 1.