Wprowadzenie Regulaminu Funduszu Motywacyjnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2010.2.1a

Akt utracił moc
Wersja od: 29 maja 2009 r.

KOMUNIKAT
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 29 maja 2009 r.
o wprowadzeniu Regulaminu Funduszu Motywacyjnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Na podstawie § 3 ust. 3 zarządzenia nr 27 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 5 listopada 2004 r. w sprawie zasad i trybu prac legislacyjnych w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuję, że w dniu 19 maja 2009 r. Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników podjęła uchwałę nr 25 w sprawie Regulaminu Funduszu Motywacyjnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Treść regulaminu stanowiącego załącznik do ww. uchwały podaję niniejszym do wiadomości.

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

REGULAMIN

FUNDUSZU MOTYWACYJNEGO
1.
Regulamin Funduszu Motywacyjnego określa zasady gospodarowania środkami tego funduszu
§  2.
1.
Podstawą prowadzenia gospodarki finansowej funduszu motywacyjnego jest roczny plan finansowy sporządzany na dany rok kalendarzowy.
2.
Plan finansowy funduszu motywacyjnego obejmuje w szczególności:
1)
przychody i wydatki funduszu,
2)
stan początkowy i końcowy funduszu.
3.
Prezes Kasy opracowuje plan funduszu motywacyjnego po decyzji co do jego tworzenia.
4.
Prezes Kasy może dokonywać zmian w planie finansowym funduszu w trakcie roku kalendarzowego.
§  3.
1.
Fundusz motywacyjny tworzy się w ramach odpisu na fundusz administracyjny naliczanego z funduszu składkowego.
2.
Wielkość środków funduszu ustala się co roku.
3.
Wielkość środków ustala Prezes Kasy.
§  4.
Ze środków funduszu motywacyjnego są finansowane:

- nagrody,

- pochodne od nagród,

- koszty prowadzenia rachunku bankowego.

§  5.
1.
Środki finansowe funduszu motywacyjnego są gromadzone na rachunku bankowym w Banku Gospodarstwa Krajowego.
2.
Środki finansowe funduszu motywacyjnego mogą być lokowane.
§  6.
1.
Środkami funduszu motywacyjnego dysponuje Prezes Kasy w porozumieniu z Przewodniczącym Rady Rolników.
2.
W każdym kwartale, w którym wypłacane są nagrody z funduszu motywacyjnego ustala się, w porozumieniu z Przewodniczącym Rady Rolników rezerwę środków na nagrody do dyspozycji Prezesa Kasy.
3.
Środki funduszu motywacyjnego na nagrody oraz pochodne od tych nagród, będące w dyspozycji Prezesa Kasy i nie wykorzystane:
a)
w danym kwartale - przechodzą na następny kwartał,
b)
w danym roku kalendarzowym - przechodzą na rok następny.
§  7.
1.
Nagrodami z funduszu motywacyjnego objęci są pracownicy Centrali, oddziałów regionalnych (łącznie z placówkami terenowymi).
2.
Nagrody wypłacane z funduszu motywacyjnego mają charakter uznaniowy.
3.
Nagrody przyznawane są za okres kwartału i wypłacane po zakończeniu kwartału.
4.
Wysokość przyznanej nagrody za kwartał podlegający ocenie wynika z oceny wykonanej pracy i postawy pracownika dokonanej przez przełożonego po zakończeniu kwartału - wg kryteriów zawartych w "Systemie Oceny Pracownika KRUS" wprowadzonej odrębnym zarządzeniem Prezesa Kasy.
5.
Nagroda ulega zmniejszeniu za okres pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, pobierania zasiłku chorobowego, opiekuńczego, macierzyńskiego i rehabilitacyjnego w zależności od wpływu tych nieobecności na realizację zadań:
1)
w razie nieobecności do 5 dni - do 5 %,
3)
w razie nieobecności od 5-10 dni - od 6-25 %,
4)
w razie nieobecności od 11-30 dni - od 26-50 %,
5)
w razie nieobecności powyżej 30 dni - od 51-100 %.
§  8.
1.
Nagrody z funduszu motywacyjnego ustalają:
1)
Przewodniczący Rady Rolników w porozumieniu z Prezydium Rady Rolników dla Prezesa Kasy,
2)
Prezes Kasy dla:
a)
Zastępców Prezesa, Naczelnego Lekarza Kasy, Głównego Księgowego Kasy, dyrektorów i wicedyrektorów podległych mu bezpośrednio biur Centrali Kasy, Radców Prezesa, kierujących zespołami Centrali Kasy oraz dla Pełnomocników Prezesa,
3)
Prezes Kasy w porozumieniu z Zastępcami Prezesa dla:
a)
dyrektorów, wicedyrektorów biur Centrali Kasy oraz dla dyrektorów oddziałów regionalnych bezpośrednio nadzorowanych przez Zastępców Prezesa.
4)
Dyrektorzy biur Centrali oraz kierujący zespołami Centrali Kasy przyznają nagrody podległym pracownikom w ramach środków przyznanych dla danej komórki organizacyjnej, wynikających z iloczynu liczby etatów w danej komórce i wysokości przeciętnej kwoty nagrody przypadającej na etat pracowniczy.
5)
Dyrektorzy oddziałów regionalnych przyznają nagrody pracownikom oddziału w ramach środków przyznanych dla danej jednostki organizacyjnej, wynikających z iloczynu liczby etatów w danej jednostce i wysokości przeciętnej kwoty nagrody przypadającej na etat pracowniczy.
§  9.
1.
Podziału środków na nagrody dla oddziałów regionalnych dokonuje Prezes Kasy na podstawie wniosków przedłożonych przez komisję powołaną przez Prezesa Kasy.
2.
Środki na nagrody, o których mowa w ust. 1 dzieli się na dwie części:
a)
stałą tzw. część bazową, stanowiącą 40% kwoty środków i przeznaczoną na nagradzanie pracowników w związku z realizowanymi przez pracowników zadaniami.

Część bazową stanowi kwota wynikająca z przemnożenia liczby etatów kalkulacyjnych w oddziale x 40% ustalonej średniej kwoty nagrody na etat pracowniczy dla pracowników jednostek organizacyjnych Kasy.

b)
część ruchomą, stanowiącą 60% kwoty środków przyznawanych jednostkom organizacyjnym Kasy w oparciu o lokatę zajętą przez daną jednostkę w rankingu i uzależnioną od sumy punktów uzyskanych za poszczególne kryteria oceny pracy.
§  10.
Kryteriami oceny pracy oddziału regionalnego są:

1. wskaźnik dynamiki wzrostu zadłużenia przypadającego na jednego ubezpieczonego liczony jako procentowy stosunek zadłużeń przypadających na jednego ubezpieczonego w bieżącym kwartale do tej samej wartości z kwartału poprzedniego (kwota zadłużeń na koniec danego kwartału podzielona przez liczbę ubezpieczonych na koniec danego kwartału),

2. ogólny wskaźnik ściągalności należności składkowych (wskaźnik ściągalności zwykły) liczony jako procentowy stosunek wpływów uzyskanych z tytułu należności składkowych w kwartale do przypisanych w kwartale należności składkowych netto (przypis netto - pomniejszony jest o dokonane w kwartale wszystkie umorzenia oraz odpisy z powodu przedawnienia, uwzględnia również przypisane w danym kwartale należności powstałe za okresy wsteczne),

3. wskaźnik ściągalności bieżący wyliczany podobnie jak poprzedni, jednakże uwzględnia przypis należności składkowych dotyczących tylko bieżącego kwartału i to brutto (przypis brutto - jest to kwota bieżącej składki bez odpisów i pomniejszeń z tytułu umorzeń),

4. kwota ujawnionych w kwartale nienależnie wypłaconych świadczeń emerytalno-rentowych powstałych z winy pracowników Kasy liczona na tysiąc emerytów i rencistów,

5. wysokość odsetek wypłaconych przez oddział z pominięciem odsetek wypłaconych ze środków ZUS, jak i ustalonych prawomocnym wyrokiem sądu, liczona na tysiąc emerytów i rencistów,

6. ilość skarg uzasadnionych wniesionych w danej jednostce organizacyjnej w danym kwartale,

7. terminowość rozpatrywania skarg (zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego i zarządzeniem nr 1 Prezesa KRUS z dnia 3 stycznia 2003 roku w sprawie organizacji przyjmowania i rozpatrywania skarg i wniosków w KRUS),

8. wskaźnik kosztów obsługi wynikający z podzielenia wydatków z funduszu administracyjnego poniesionych w danym kwartale przez oddział regionalny przez przeciętną w kwartale liczbę obsługiwanych ubezpieczonych i świadczeniobiorców z wyłączeniem:

- kosztów związanych z prowadzeniem pokoi gościnnych,

- kosztów czynszu,

- opłaty rocznej z tytułu trwałego zarządu nieruchomością,

- wydatków inwestycyjnych,

- kosztów obsługi świadczeń zagranicznych wypłacanych na mocy rozporządzeń 1408/71 i 574/72 oraz umów międzynarodowych tj. opłat pocztowych za przesyłki zagraniczne, rozmowy telefoniczne (połączenia międzystrefowe), kosztów przelewów zagranicznych oraz kosztów tłumaczeń (w tym: specjalistycznej dokumentacji medycznej),

- kosztów, które znajdują pokrycie w dochodach z tytułu wynajmowania przez KRUS powierzchni lokalowych podmiotom obcym,

9. wykorzystanie przyznanego limitu miejsc do centrów i ośrodków Kasy oraz sanatoriów współpracujących,

10. efektywność działalności prewencyjnej,

11. wyniki kontroli.

§  11.
Stosuje się system punktowej oceny wyników osiągniętych w każdego rodzaju działalności wymienionej w § 10, a suma uzyskanych punktów decyduje o pozycji oddziału w klasyfikacji ogólnej i o wysokości środków przyznanych przez Prezesa Kasy na nagrody.
§  12.
Dyrektor oddziału regionalnego w zarządzeniu wewnętrznym określa zasady podziału przyznanych dla oddziału środków finansowych z funduszu motywacyjnego na nagrody dla pracowników oddziału stanowiące podstawę przyznawania nagrody - z uwzględnieniem postanowień § 7 ust. 4 i ust. 5 niniejszego Regulaminu.
§  13.
1.
Prezes Kasy może przyznawać nagrody specjalne dla: Naczelnego Lekarza Kasy, Głównego Księgowego Kasy, dyrektorów i wicedyrektorów biur Centrali bezpośrednio podległych Prezesowi Kasy, Radców Prezesa, Pełnomocników Prezesa, Kierujących Zespołami Centrali Kasy oraz pozostałych pracowników na umotywowany wniosek bezpośredniego przełożonego lub członka Rady Rolników tj.: za szczególne osiągnięcia i realizację dodatkowych zadań istotnych z punktu widzenia Kasy.
2.
Wniosek o przyznanie nagrody specjalnej ze środków będących w dyspozycji Prezesa Kasy sporządzają:
a)
Zastępcy Prezesa dla dyrektorów i wicedyrektorów podległych biur centrali oraz dyrektorów oddziałów regionalnych,
b)
Naczelny Lekarz Kasy dla dyrektorów i wicedyrektorów podległych biur centrali oraz kierujących Zespołami Centrali,
c)
Główny Księgowy Kasy dla dyrektorów i wicedyrektorów podległych biur centrali oraz głównych księgowych oddziałów regionalnych,
d)
dyrektorzy biur centrali dla podległych pracowników oraz dyrektorów oddziałów regionalnych - w zakresie realizacji zadań wynikających z działalności oddziału, nadzorowanej przez dyrektora merytorycznego biura centrali,
e)
kierujący zespołami dla podległych pracowników,
f)
przewodniczący komisji powołanych przez Prezesa Kasy dla jej członków,
g)
dyrektorzy oddziałów regionalnych dla podległych pracowników.
§  14.
1.
W ramach środków przyznanych na nagrody dla pracowników oddziału regionalnego dyrektor oddziału może przyznawać pracownikom nagrody specjalne na umotywowany wniosek bezpośredniego przełożonego tj.: za szczególne osiągnięcia i realizację dodatkowych zadań istotnych z punktu widzenia oddziału.
2.
Wniosek o przyznanie nagrody sporządzają:
a)
dyrektor oddziału dla zastępców dyrektora i głównego księgowego oddziału regionalnego oraz dla bezpośrednio nadzorowanej kadry kierowniczej,
b)
zastępca dyrektora i główny księgowy dla bezpośrednio nadzorowanej kadry kierowniczej,
c)
kierownicy (placówek terenowych, wydziałów i referatów) dla podległych pracowników,
d)
kierujący zespołami dla podległych pracowników,
e)
przewodniczący komisji powołanych w oddziale regionalnym przez dyrektora oddziału dla jej członków.
§  15.
1.
Dla pracowników Wydziału Poligrafii Oddziału Regionalnego w Warszawie przeciętną kwotę nagrody na jeden etat kalkulacyjny ustala Prezes Kasy na wniosek Komisji ds. oceny pracy jednostek organizacyjnych podległych i nadzorowanych przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
2.
Nagrody, o których mowa w ust. 1 mogą być podwyższone z tytułu wykonania produkcji poligraficznej zleconej poza planem wydawniczym.
§  16.
Nagroda z funduszu nie przysługuje w szczególności w przypadku:
1)
wyrządzenia szkody zakładowi pracy z winy pracownika,
2)
opuszczenia bez usprawiedliwienia chociażby jednego dnia pracy w kwartale,
3)
rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika,
4)
negatywnej oceny pracy przez przełożonego.
§  17.
Prezes Kasy przedstawia kwartalną informację o wykorzystaniu środków z funduszu motywacyjnego Prezydium Rady Rolników, a roczną informację Radzie Ubezpieczenia Społecznego Rolników.