Wprowadzenie Polityki Antymobbingowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.PKRUS.2015.27

Akt obowiązujący
Wersja od: 22 września 2015 r.

ZARZĄDZENIE Nr 26
PREZESA KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO
z dnia 22 września 2015 r.
w sprawie wprowadzenia Polityki Antymobbingowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

Na podstawie art. 59 ust. 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2015 r. poz. 704, z późn. zm.) oraz art. 943 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1.
Wprowadza się "Politykę Antymobbingową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego" stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  2.
1.
Pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego są obowiązani złożyć oświadczenie o zapoznaniu się z Polityką Antymobbingową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, którego wzór określa załącznik nr 2 do zarządzenia, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego zarządzenia. Oświadczenie przechowuje się w aktach osobowych pracownika.
2.
Nowo zatrudniani pracownicy są zapoznawani z Polityką Antymobbingową Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w terminie 14 dni od dnia zatrudnienia.
§  3.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

POLITYKA ANTYMOBBINGOWA

KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1.
Polityka Antymobbingowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zwana dalej "Polityką Antymobbingową", określa zasady przeciwdziałania zjawisku mobbingu w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zwanej dalej "Kasą".
§  2.
Ilekroć w Polityce Antymobbingowej jest mowa o:
1)
jednostce organizacyjnej - należy przez to rozumieć Centralę lub oddział regionalny wraz z podległymi placówkami terenowymi Kasy;
2)
Komisji Antymobbingowej - należy przez to rozumieć wewnętrzny organ kolegialny, powołany przez Pracodawcę w danej jednostce organizacyjnej do rozpatrywania wniosków o wszczęcie postępowania w sprawie mobbingu;
3)
mobbingu - należy przez to rozumieć działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników;
4)
Pracodawcy - należy przez to rozumieć Kasę, jako jednostkę organizacyjną zatrudniającą pracowników; dla pracowników Centrali Pracodawcą jest Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego reprezentowana przez Prezesa Kasy lub osoby upoważnione przez Prezesa Kasy do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy w jego imieniu; dla pracowników Oddziałów Regionalnych Pracodawcą jest Kasa reprezentowana przez Dyrektora Oddziału Regionalnego lub osoby upoważnione przez Prezesa Kasy do wykonywania czynności z zakresu prawa pracy w jego imieniu;
5)
pracowniku - należy przez to rozumieć osobę zatrudnioną w Kasie na podstawie umowy o pracę;
6)
sprawcy - należy przez to rozumieć pracownika lub pracowników, którzy są, zgodnie z posiadanymi informacjami i opinią pracownika wnioskującego o wszczęcie postępowania w sprawie mobbingu, sprawcą bądź sprawcami mobbingu.

Rozdział  2

Przeciwdziałanie mobbingowi

§  3.
1.
Podstawowym celem Polityki Antymobbingowej jest wsparcie dla działań sprzyjających budowaniu pozytywnych relacji między pracownikami Kasy.
2.
Pracodawca podejmuje działania, aby środowisko pracy w Kasie było wolne od mobbingu oraz innych form przemocy, zarówno przełożonych, jak i innych pracowników.
3.
Pracodawca nie akceptuje mobbingu ani innych form przemocy psychicznej.
4.
Zobowiązuje się pracowników do niepodejmowania działań noszących cechy mobbingu i przeciwdziałania jego stosowaniu przez inne osoby.
5.
Stwarzanie sytuacji zachęcających do mobbingu lub stosowanie mobbingu, może być uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych w rozumieniu przepisów prawa pracy.
§  4.
W celu przeciwdziałania zjawisku mobbingu Pracodawca podejmuje działania, polegające w szczególności na:
1)
powoływaniu Komisji Antymobbingowej, zwanej dalej "Komisją", w celu przeprowadzenia postępowania antymobbingowego;
2)
okresowym szkoleniu pracowników z zakresu problematyki przeciwdziałania zachowaniom mobbingowym;
3)
przeprowadzaniu okresowych analiz i ocen skuteczności wprowadzonych rozwiązań antymobbingowych oraz w razie potrzeby podejmowanie działań usprawniających.

Rozdział  3

Postępowanie antymobbingowe

§  5.
1.
Pracownik, który uzna, że jest poddawany jakiejkolwiek formie mobbingu, zwany dalej "wnioskodawcą", może ten fakt zgłosić pisemnie w formie wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie mobbingu na formularzu, którego wzór określa załącznik nr 1 do Polityki Antymobbingowej, zwany dalej "wnioskiem".
2.
Wniosek powinien zawierać przedstawienie stanu faktycznego, dowody na poparcie przytoczonych okoliczności i wskazanie z imienia i nazwiska sprawcy. Wnioskodawca powinien własnoręcznie wniosek podpisać i opatrzyć datą.
3.
Z chwilą złożenia wniosku, informacje w nim zawarte mają charakter tajemnicy związanej z wykonywaniem obowiązków służbowych i mogą być ujawniane wyłącznie osobom biorącym udział w postępowaniu.
4.
Wniosek należy zgłosić Pracodawcy, a jeżeli sprawa dotyczy osoby zatrudnionej na stanowisku Dyrektora Oddziału Regionalnego Kasy, wniosek powinien być skierowany do Prezesa Kasy.
5.
Wnioski rejestrowane są w komórce organizacyjnej właściwej do spraw kadr w jednostce organizacyjnej.
6.
Oddział regionalny przekazuje informacje o wnioskach oraz sposobie ich załatwienia do komórki właściwej ds. kadr w Centrali, niezwłocznie po zakończeniu postępowania antymobbingowego. Informacje powinny być przekazywane w sposób zapewniający poufność danych.
§  6.
1.
Postępowanie w sprawie wniosku prowadzi Komisja, która jest powoływana przez Pracodawcę w ciągu 7 dni od dnia wpływu wniosku.
2.
Wzór formularza powołania Komisji określa załącznik nr 2 do Polityki Antymobbingowej.
§  7.
Do składu Komisji Pracodawca powołuje:
1)
kierownika komórki właściwej ds. kadr, pełniącego funkcję przewodniczącego Komisji;
2)
bezpośredniego przełożonego (lub jego przełożonego) wnioskodawcy albo pracownika komórki organizacyjnej, której wniosek dotyczy;
3)
kierownika lub pracownika, wskazanego przez przewodniczącego z komórki organizacyjnej, której sprawa nie dotyczy;
4)
wskazanego przez wnioskodawcę pracownika;
5)
pracownika komórki właściwej ds. kadr lub pracownika z innej komórki organizacyjnej, pełniącego funkcję sekretarza Komisji.
§  8.
Członkiem Komisji nie może być:
1)
wnioskodawca;
2)
sprawca;
3)
osoba będąca małżonkiem, krewnym lub powinowatym - do drugiego stopnia włącznie - żadnego z pracowników, których to postępowanie dotyczy ani nie pozostaje z nimi w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić wątpliwości co do jej bezstronności.
§  9.
1.
W przypadku, gdy wniosek dotyczy komórki lub stanowiska, z którego nie można powołać członka Komisji, o którym mowa w § 7 pkt 1 i 2, Pracodawca powołuje osobę z innej komórki lub jednostki organizacyjnej i wskazuje osobę przewodniczącego Komisji.
2.
Wnioskodawca wskazuje członka, o którym mowa w § 7 pkt 4, do składu Komisji we wniosku lub w ciągu trzech dni roboczych od dnia złożenia przez niego wniosku. Bezskuteczny upływ tego terminu oznacza rezygnację z możliwości zgłoszenia tego członka.
3.
Pracodawca może wyznaczyć inny skład Komisji z uzasadnionych przyczyn.
§  10.
1.
Komisja rozpoczyna postępowanie wyjaśniające niezwłocznie po otrzymaniu wniosku.
2.
W przypadku, gdy wniosek nie zawiera danych, o których mowa w § 5 ust. 2, Komisja wzywa wnioskodawcę do ich uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania.
3.
Nieuzupełnienie braków we wskazanym terminie może spowodować pozostawienie przez Komisję wniosku bez rozpatrzenia. Ostateczną decyzję podejmuje przewodniczący Komisji.
4.
Komisja obraduje na posiedzeniach, zwoływanych przez przewodniczącego stosownie do potrzeb prowadzonego postępowania.
5.
Na pierwszym posiedzeniu członkowie Komisji składają oświadczenie, którego wzór określa załącznik nr 3 do Polityki Antymobbingowej.
6.
Sekretarz Komisji sporządza Protokół z Prac Komisji Antymobbingowej, zwany dalej "Protokołem", który stanowi podsumowanie całego postępowania i jest podpisywany przez wszystkich członków Komisji biorących udział w postępowaniu. Wzór Protokołu określa załącznik nr 4 do Polityki Antymobbingowej.
7.
Obsługę organizacyjną posiedzeń Komisji zapewnia komórka właściwa ds. kadr, która w szczególności gromadzi dokumentację związaną z prowadzonym postępowaniem oraz przechowuje akta sprawy przez okres wymagany przepisami prawa.
§  11.
1.
Postępowanie przed Komisją ma charakter niejawny - członkowie Komisji, a także inne osoby uczestniczące w postępowaniu, mają obowiązek zachowania w tajemnicy wszelkich uzyskanych w jego toku informacji.
2.
Komisja podejmuje uchwały większością głosów, a w przypadku równej liczy głosów decyduje głos przewodniczącego.
3.
Członek Komisji może złożyć zdanie odrębne wraz z uzasadnieniem do Protokołu, w przypadku, gdy nie zgadza się z ostatecznymi wnioskami Komisji.
4.
Pracownik, który bierze udział w pracach Komisji lub został wezwany na jej posiedzenie w charakterze świadka jest w tym czasie zwolniony z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
§  12.
1.
Po wysłuchaniu wnioskodawcy, sprawcy oraz świadków, po rozpatrzeniu zgromadzonych dowodów, Komisja dokonuje oceny zasadności wniosku i podsumowania prac wraz z ewentualnymi rekomendacjami w zakresie niezbędnych działań i przekazuje Pracodawcy Protokół celem zapoznania się z ustaleniami Komisji.
2.
Po zapoznaniu się Pracodawcy z Protokołem, sekretarz Komisji przedstawia Protokół do wiadomości wnioskodawcy oraz sprawcy. Fakt zapoznania dokumentuje się przez umieszczenie czytelnego podpisu i daty na Protokole.
3.
Komisja powinna zakończyć postępowanie w sprawie wniosku w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku.
4.
W uzasadnionych przypadkach Pracodawca, na wniosek przewodniczącego Komisji, może przesunąć termin zakończenia postępowania o kolejne 30 dni. Przewodniczący Komisji powiadamia wnioskodawcę i sprawcę o planowanym terminie zakończenia postępowania oraz przyczynie przesunięcia terminu jego zakończenia.
§  13.
W razie uznania wniosku za zasadny Pracodawca udziela pomocy i wsparcia pracownikowi, wobec którego stosowano mobbing oraz niezwłocznie podejmuje działania zmierzające do wyeliminowania stwierdzonych nieprawidłowości i przeciwdziałania ich powtórzeniu, w szczególności poprzez zastosowanie wobec sprawcy sankcji przewidzianych kodeksem pracy i innymi przepisami prawa.

Załącznik Nr  1

WNIOSEK O WSZCZĘCIE POSTĘPOWANIA

(nazwa Pracodawcy)

W SPRAWIE MOBBINGU

Wnioskodawca
Jednostka organizacyjna
Komórka organizacyjna
Stanowisko służbowe
Data zatrudnienia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
Adres do korespondencji
Imię i nazwisko sprawcy oraz jego stanowisko służbowe
Relacje służbowe pomiędzy wnioskodawcą, a sprawcą
Imię i nazwisko oraz stanowisko służbowe pracownika wskazanego przez wnioskodawcę na członka Komisji Antymobbingowej
A.1. Składam wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie mobbingu w związku z zachowaniem lub działaniem sprawcy noszącym cechy mobbingu w stosunku do mojej osoby, polegającym na:
TAKNIE
1) nękaniu
2) zastraszaniu
3) poniżaniu
4) ośmieszaniu
5) inne (proszę opisać krótko jakie?)
A.2. Częstotliwość i okres trwania zachowań mobbingowych
1) Zachowania mobbingowe wobec mojej osoby trwają:krócej niż 6 m-cyok. 6 m-cypowyżej 6 m-cy
2) Zachowania mobbingowe powtarzają się z częstotliwością1-2 razy w m-cuśrednio raz w tygodniuczęściej niż raz w tygodniu
3) Czy tego rodzaju zachowania były zgłaszane wcześniej do Pracodawcy? Jeżeli tak to proszę o wskazanie okoliczności przekazania takiej informacji.TAK/NIE*
B. Uzasadnienie i dowody potwierdzające zachowania mobbingowe w stosunku do wnioskodawcy:

1) oświadczenie wnioskodawcy z opisem konkretnych zachowań mobbingowych w stosunku do jego osoby na potwierdzenie zachowań wym. w części A.1. i A.2.

Opis zachowań mobbingowych zawiera:

a) miejsce zdarzenia

b) czas zdarzenia

c) częstotliwość zdarzenia

d) opis zdarzenia

e) świadkowie/dowody

2) oświadczenia świadków potwierdzające zachowania mobbingowe wymienione w pkt 1 (załączam/nie załączam*)

3) inne posiadane przez wnioskodawcę dowody zachowań mobbingowych wymienionych w pkt 1 (załączam/nie załączam*)

C. Skutki doświadczonych zachowań mobbingowych w ocenie wnioskodawcy:
TAKNIE
1) zaniżenie oceny przydatności zawodowej
2) poniżenie lub ośmieszenie wnioskodawcy
3) izolowanie lub wyeliminowanie wnioskodawcy z zespołu współpracowników
4) pogorszenie stanu zdrowia psychosomatycznego, spowodowane mobbingiem, potwierdzone długotrwałym zwolnieniem lekarskim
5) inne skutki
W przypadku odpowiedzi "tak", należy twierdzenie uzasadnić lub podać przykłady.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w niniejszym wniosku i zgromadzonych w toku postępowania w sprawie mobbingu.

______________________ ________________________

(miejscowość, data) (podpis wnioskodawcy)

Załączniki do wniosku:

1.

2.

3.

4.

5.

Załącznik Nr  2

POWOŁANIE KOMISJI ANTYMOBBINGOWEJ

w sprawie złożonego przez _________________ wniosku nr _____________ w dniu _____________
Lp.Nazwisko i imię członka Komisji AntymobbingowejStanowiskoJednostka/komórka organizacyjna
Przewodniczący Komisji:
1.
Członkowie Komisji:
2.
3.
4.
Sekretarz Komisji:
5.

_____________________ ___________________________________

(miejscowość, data) (podpis i pieczęć Pracodawcy lub osoby

działającej w jego imieniu)

Załącznik Nr  3

OŚWIADCZENIE CZŁONKA KOMISJI ANTYMOBBINGOWEJ

(miejscowość, data)

_______________________________

(imię i nazwisko członka Komisji)

_______________________________

(stanowisko)

_______________________________

(jednostka/komórka organizacyjna)

W związku z powołaniem mnie na członka Komisji Antymobbingowej rozpatrującej wniosek o wszczęcie postępowania w sprawie mobbingu złożony przez:

_________________________________

(imię i nazwisko wnioskodawcy)

w dniu

_________________________________

(data złożenia wniosku)

oświadczam, że:

1) nie jestem małżonkiem, krewnym lub powinowatym - do drugiego stopnia włącznie - żadnego z pracowników, których to postępowanie dotyczy, ani nie pozostaje z nimi w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić wątpliwości co do mojej bezstronności;

2) zachowam w tajemnicy wszelkie informacje, uzyskane w związku z prowadzonym postępowaniem.

_________________________________

(podpis członka Komisji)

Załącznik Nr  4

PROTOKÓŁ Z PRAC KOMISJI ANTYMOBBINGOWEJ

sporządzony w ________________ w dniu ___________ w sprawie wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie mobbingu nr ____________ z dnia __________ złożonego przez ____________________

Skład Komisji

Antymobbingowej:

Przewodniczący: __________________________

Członkowie: __________________________

__________________________

__________________________

Sekretarz: __________________________

Data złożenia wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie mobbingu
Data powołania Komisji Antymobbingowej
Data rozpoczęcia postępowania przez Komisję Antymobbingową
Wyjaśnienia wnioskodawcy
Wyjaśnienia sprawcy
Wyjaśnienia świadków
Dowody przedstawione przez uczestników postępowania dołączone do akt sprawy
Opis stanu faktycznego ustalony w trakcie postępowania
Ocena zasadności złożonego wniosku
Zdanie odrębne członka Komisji Antymobbingowej
Rekomendacje w zakresie niezbędnych działań koniecznych do pod jęcia w rozpatrywanej sprawie
Podpisy Członków Komisji AntymobbingowejPotwierdzenie zapoznania się z protokołem przez Pracodawcę, wnioskodawcę oraz sprawcę:
___________________________

(imię i nazwisko)

________________________

(imię i nazwisko)

_____________

(data)

___________________________

(imię i nazwisko)

________________________

(imię i nazwisko)

_____________

(data)

___________________________

(imię i nazwisko)

________________________

(imię i nazwisko)

_____________

(data)

___________________________

(imię i nazwisko)

________________________

(imię i nazwisko)

_____________

(data)

___________________________

(imię i nazwisko)

___________________________

(imię i nazwisko)

___________________________

(imię i nazwisko)

___________________________

(imię i nazwisko)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

OŚWIADCZENIE O ZAPOZNANIU SIĘ

(imię i nazwisko pracownika)

____________________________

(stanowisko)

____________________________

(jednostka/komórka organizacyjna)

Z POLITYKĄ ANTYMOBBINGOWĄ KASY ROLNICZEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO

Oświadczam, że zapoznałam/em się z treścią "Polityki Antymobbingowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego" wprowadzonej Zarządzeniem nr ________ Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia _____________ w sprawie wprowadzania Polityki Antymobbingowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

____________________________

(data i podpis pracownika)