Wprowadzenie odznaki pamiątkowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2012.392

Akt indywidualny
Wersja od: 16 października 2012 r.

DECYZJA Nr 319/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 9 października 2012 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie

Departament Wychowania i Promocji Obronności

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz z pkt 3 decyzji 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 327) - po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej - ustala się co następuje:

1.
Wprowadza się odznakę pamiątkową zwaną dalej "odznaką" Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie.
2.
Zatwierdza się :
1)
wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2)
wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
3.
Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W GŁOGOWIE

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W GŁOGOWIE

ZAŁĄCZNIK Nr  3

REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ WOJSKOWEJ KOMENDY UZUPEŁNIEŃ W GŁOGOWIE

1.
Odznaka pamiątkowa Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie, zwana dalej "odznaką" jest symbolem przynależności środowiskowej, wyrazem uznania za nienaganną służbę i pracę, znakiem łączącym żołnierzy i pracowników będących aktualnie w służbie i pracy, a także tych, którzy już odeszli na emeryturę lub zmienili miejsce służby lub pracy. Celem nadania odznaki jest podniesienie i ukazanie rangi instytucji wojskowej.
2.
Odznaka pamiątkowa Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie jest dwuwarstwowa o wymiarach 40mm x 40mm, stworzona na planie kwadratu, w którym umieszczony został krzyż rycerski. Ramiona krzyża są w barwach brunatno-chabrowych, nawiązujących do barw administracji wojskowej okresu II Rzeczypospolitej Polskiej. Na poziomych i górnym ramieniu krzyża widnieją litery: "W", "K", "U", na dolnym ramieniu rok "1945". Napis "WKU" jest skrótem nazwy Wojskowej Komendy Uzupełnień. Rok "1945" jest datą rozpoczęcia działalności administracji wojskowej w Głogowie. W centrum odznaki umieszczono herb miasta Głogowa podkreślający związek Wojskowej Komendy Uzupełnień z regionem. Pomiędzy ramionami krzyża znajduje się wieniec z wawrzynu - symbol chwały, sławy i triumfu występujący również w oznace korpusu administracji wojskowej. Wieniec wawrzynu i obramowanie krzyża rycerskiego są w barwach srebrzystych, a litery i data złote.
3.
Prawo do otrzymania odznaki pamiątkowej przysługuje:

1) Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Głogowie z tytułu objęcia stanowiska służbowego,

2) żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Głogowie co najmniej roku,

3) pracownikom wojska po przepracowaniu co najmniej 2 lat w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Głogowie,

4) byłym żołnierzom zawodowym i byłym pracownikom Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie po przesłużeniu lub przepracowaniu w WKU co najmniej 2 lat,

5) żołnierzom rezerwy będącym na przydziałach mobilizacyjnych przez okres nie krótszy niż 2 lata oraz odbyciu ćwiczeń wojskowych,

6) wyjątkowo - na wniosek Komisji Odznaki Pamiątkowej, zwanej dalej "Komisją", innym osobom fizycznym i prawnym szczególnie zasłużonym dla Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie.

4.
Komisję powołuje Komendant i ogłasza w rozkazie. W razie konieczności skład Komisji jest na bieżąco uzupełniany.
5.
W skład Komisji wchodzi:

1) przewodniczący

2) oraz dwóch członków.

6.
Do zadań Komisji w szczególności należy:

1) opiniowanie wniosków o nadanie bądź pozbawienie prawa do odznaki;

2) prowadzenie ewidencji nadanych odznak;

3) sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem niniejszego regulaminu.

7.
Komisja obraduje nie później niż na 14 dni przed ustalonymi datami wręczenia odznaki lub na polecenie Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Głogowie w innym terminie.
8.
Wniosek o nadanie odznaki rozpatrywany jest na posiedzeniu Komisji, a następnie przedstawiony Wojskowemu Komendantowi Uzupełnień w Głogowie.
9.
Odznakę wraz z legitymacją wręcza Wojskowy Komendant Uzupełnień w Głogowie podczas uroczystej zbiórki w dniach świat państwowych i wojskowych, w dniu zakończenia ćwiczeń wojskowych lub innych ważnych dla służby okolicznościach, zgodnie z przepisami ceremoniału wojskowego.
10.
Odznakę nosi się zgodnie z przepisami ubiorczymi żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
11.
Prawo do odznaki tracą osoby prawomocnie ukarane sądownie lub dyscyplinarnie za przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek.
12.
Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Wojskowy Komendant Uzupełnień w Głogowie z własnej inicjatywy albo na wniosek Komisji. Od decyzji tej przysługuje prawo odwołania na piśmie do przełożonego wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja przełożonego wyższego szczebla jest ostateczna.
13.
W decyzji Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Głogowie o pozbawieniu prawa do odznaki zamieszcza się pouczenie o prawie do odwołania, o którym mowa w pkt. 12.
14.
Fakt nadania lub pozbawienia prawa do odznaki odnotowuje się w rozkazie dziennym i kronice Wojskowej Komendy Uzupełnień w Głogowie.
15.
Z tytułu nadania odznaki nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje.
16.
Posiadaczowi odznaki pamiątkowej nie wolno jej zbywać, użyczać, darować lub wymieniać.
17.
Wizerunek odznaki może być umieszczany i używany na drukach i wydawnictwach wojskowych oraz materiałach popularyzujących WKU.
18.
Jeden egzemplarz odznaki przekazuje się do Muzeum Wojska Polskiego.
19.
Koszty wykonania odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.