Wprowadzenie odznaki pamiątkowej Wojskowej Komendy Transportu Kraków.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2012.45

Akt indywidualny
Wersja od: 23 lutego 2012 r.

DECYZJA Nr 31/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 16 lutego 2012 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej Wojskowej Komendy Transportu Kraków

Departament Wychowania i Promocji Obronności

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 327) - po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej - ustala się, co następuje:

1.
Wprowadza się odznakę pamiątkową zwaną dalej "odznaką", Wojskowej Komendy Transportu Kraków.
2.
Zatwierdza się:
1)
wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2)
wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji.
3.
Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
4.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ

WOJSKOWEJ KOMENDY TRANSPORTU KRAKÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ

WOJSKOWEJ KOMENDY TRANSPORTU KRAKÓW

ZAŁĄCZNIK Nr  3

REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ

WOJSKOWEJ KOMENDY TRANSPORTU KRAKÓW

1.
Odznaka pamiątkowa Wojskowej Komendy Transportu Kraków zwana dalej "odznaką", jest znakiem identyfikacyjnym, będącym świadectwem odrębności organizacyjnej i funkcjonalnej oraz symbolem dumy z przynależności duchowej do jednej rodziny komunikacji wojskowej. Jest wyrazem uznania zasług żołnierzy, pracowników wojska oraz osób cywilnych zaangażowanych w działalność lub wspierających Wojskową Komendę Transportu Kraków.
2.
Odznaka ma kształt owalny i otoczona jest wieńcem laurowym. W centralnej części umieszczono oznakę korpusu osobowego służby transportowej nawiązującej do podstawowego rodzaju działań jakim jest zabezpieczenie przemieszczania wojsk. W dolnej prawej części umieszczono herb miasta Krakowa jako symbol identyfikacji z miejscem stacjonowania jednostki. W górnej części tarczy umiejscowiono skrót jednostki - WKTr Kraków.
3.
Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:
1)
Komendantowi Wojskowej Komendy Transportu Kraków z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2)
pozostałym żołnierzom Wojskowej Komendy Transportu Kraków po przesłużeniu w jednostce wojskowej co najmniej jednego roku. W uzasadnionych przypadkach (np. dokonanie czynu bohaterskiego, szczególnych zasług w zakresie umacniania systemu transportu i ruchu wojsk Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej okres ten może być skrócony;
3)
pracownikom wojska po przepracowaniu w jednostce wojskowej co najmniej dwóch lat;
4)
żołnierzom rezerwy po spełnieniu warunków określonych w regulaminie;
5)
wyjątkowo, na wniosek komisji do spraw odznaki pamiątkowej, innym osobom fizycznym i prawnym, które stale współpracują w dziedzinie umacniania obronności, gotowości i patriotycznego wychowania żołnierzy oraz szczególnie się zasłużyły w upowszechnianiu i popularyzacji tradycji komunikacji wojskowej.
4.
Odznakę nadaje się imiennie wraz z legitymacją.
5.
Odznakę nadaje komendant Wojskowej Komendy Transportu Kraków na wniosek komisji do spraw odznaki pamiątkowej, zwanej dalej "komisją", lub zebrania oficerów.
6.
Z tytułu nadania odznaki nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje.
7.
Odznakę wręcza się z okazji świąt państwowych i wojskowych, zgodnie z wymogami ceremoniału wojskowego.
8.
Odznakę nosi się na środku lewej kieszeni munduru wyjściowego (galowego). Szczegółowe zasady noszenia odznaki określają przepisy ubiorcze żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
9.
Prawo do odznaki tracą żołnierze i pracownicy wojska skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek.
10.
W uzasadnionych przypadkach prawo do odznaki tracą żołnierze ukarani dyscyplinarnie za przewinienie dyscyplinarne.
11.
Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Komendant Wojskowej Komendy Transportu Kraków z własnej inicjatywy albo na wniosek komisji. Od decyzji Komendanta przysługuje prawo odwołania na piśmie do dowódcy wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja dowódcy wyższego szczebla jest ostateczna.
12.
Fakt nadania lub pozbawienia prawa do odznaki odnotowuje się w rozkazie dziennym Wojskowej Komendy Transportu Kraków.
13.
Komisję powołuje Komendant Wojskowej Komendy Transportu Kraków na podstawie wniosków zgłoszonych przez zebranie kadry. Komisję tworzy trzech żołnierzy. W tym samym trybie uzupełnia się skład komisji.
14.
Pracą komisji kieruje przewodniczący. W celu usprawnienia pracy komisji spośród jej członków wybierany jest sekretarz.
15.
Do zadań komisji szczególności należy:
1)
opiniowanie wniosków o nadanie bądź pozbawienie prawa do odznaki;
2)
prowadzenie ewidencji nadanych odznak.
16.
Opinie komisji formułowane są na zasadzie jednomyślności. Treść opinii w całości odnotowuje się w protokole posiedzenia i podpisaną przez wszystkich członków komisji przedstawia bezpośrednio na przedłożonym wniosku.
17.
Rozpatrzenie wniosków przez komisję powinno następować wciągu 7 dni. Posiedzenie zwołane dla rozpatrzenia przedłożonych wniosków jest prawomocne w obecności co najmniej 2/3 jej składu.
18.
Koszty wykonania matrycy i kolejnych serii odznaki pamiątkowej nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.