Wprowadzenie odznaki pamiątkowej, oznaki rozpoznawczej oraz proporczyka na beret 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2011.24.386

Akt indywidualny
Wersja od: 30 grudnia 2011 r.

DECYZJA Nr 462/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 8 grudnia 2011 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej, oznaki rozpoznawczej oraz proporczyka na beret 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki

Departament Wychowania i Promocji Obronności

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 i pkt 4 lit. a-b rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105) - po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej - ustala się, co następuje:

1.
Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej "odznaką", oznakę rozpoznawczą, zwaną dalej "oznaką" oraz proporczyk na beret, zwany dalej "proporczykiem", 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki.
2.
Zatwierdza się :
1)
wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2)
wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3)
wzory oznaki, stanowiące załączniki Nr 3 a i Nr 3 b do decyzji;
4)
wzór proporczyka, stanowiący załącznik Nr 4 do decyzji.
3.
Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 5 do decyzji.
4.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 1. BRZESKIEGO PUŁKU SAPERÓW IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 1. BRZESKIEGO PUŁKU SAPERÓW IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

ZAŁĄCZNIK Nr  3a

WZÓR GRAFICZNY OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ 1. BRZESKIEGO PUŁKU SAPERÓW IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI NA MUNDUR WYJŚCIOWY

ZAŁĄCZNIK Nr  3b

WZÓR GRAFICZNY OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ 1. BRZESKIEGO PUŁKU SAPERÓW IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI NA MUNDUR POLOWY

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR GRAFICZNY PROPORCZYKA NA BERET 1. BRZESKIEGO PUŁKU SAPERÓW IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

ZAŁĄCZNIK Nr  5

REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ 1. BRZESKIEGO PUŁKU SAPERÓW IM. TADEUSZA KOŚCIUSZKI

1.
Odznaka pamiątkowa 1. Brzeskiego Pułku Saperów, zwanego dalej "1. Pułkiem Saperów", jest widocznym znakiem nienagannej służby w szeregach tej jednostki wojskowej oraz zewnętrznym symbolem solidarności i żołnierskiej współpracy w służbie wojskowej pełnionej pod wspólnym sztandarem. Jest znakiem dziedzicznej i kultywowanej tradycji saperów polskich przez 1. pułk saperów i przywiązywania do oddziału żołnierzy służby czynnej, w rezerwie i w stanie spoczynku. Celem nadawania odznaki pamiątkowej 1. pułku saperów jest uhonorowanie wzorowej służby, oraz wyrazem dumy z przynależności do niej.
2.
Odznaka pamiątkowa 1. Pułku Saperów ma kształt koła. Obwód koła jest emaliowany, dwubarwny. Górna część koła jest barwy czerwonej, dolna czarnej. Na obwodzie koła - z lewej strony - umieszczony jest srebrny wieniec laurowy, natomiast - z prawej strony - umieszczony jest srebrny wieniec dębowy. Ramiona wieńców oplata wstęga Orderu Wojennego Virtuti Militari. Koło nałożone jest na trójramienną kotwicę (herb Brzegu), który symbolizuje więź żołnierzy pułku z regionem. Obrys kotwicy jest koloru srebrnego. W centrum odznaki znajduje się mina saperska osadzona na złotej jedynce symbolizującej 1. pułk saperów. W centrum miny umieszczono płomienie koloru czerwonego. Pomiędzy ramionami wieńców u podstawy znajdują się trzy kamienie oznaczające trzy dziedziny sztuki saperskiej: minerstwo, przeprawy, fortyfikacje. Powierzchnia rewersu odznaki jest gładka z przytwierdzoną śrubą i nakrętką do mocowania.
3.
Do nadawania lub pozbawiania prawa do odznaki pamiątkowej 1. Pułku Saperów powołuje się komisję do spraw odznaki pamiątkowej 1. Pułku Saperów, zwaną dalej "Komisją". W jej skład wchodzą:
1)
mężowie zaufania poszczególnych korpusów osobowych;
2)
pełnomocnik dowódcy do spraw podoficerów;
3)
oficer do spraw tradycji wyznaczony przez dowódcę pułku.
4.
Przewodniczącym Komisji ustanawia się męża zaufania korpusu oficerów.
5.
Fakt wyboru Komisji ogłasza się w rozkazie dziennym. Uzupełnienia składu Komisji dokonuje się bezpośrednio po ubyciu któregokolwiek z jej członków.
6.
Prawo do odznaki pamiątkowej przysługuje dowódcy 1. Pułku Saperów z tytułu objęcia stanowiska służbowego. Wręcza ją przewodniczący Komisji na zebraniu oficerskim lub zbiórce jednostki w dniu objęcia stanowiska.
7.
Prawo do otrzymania odznaki pamiątkowej 1. Pułku Saperów przysługuje:
1)
żołnierzom zawodowym po przesłużeniu w pułku co najmniej 2 lat;
2)
żołnierzom rezerwy, którzy odbywali służbę wojskową w 1. Pułku Saperów, mają do niego przydział mobilizacyjny i wyróżnili się podczas ćwiczeń wojskowych;
3)
wyjątkowo - na wniosek zebrania oficerskiego - także innym osobom fizycznym i prawnym szczególnie zasłużonym dla 1. Pułku Saperów.
8.
Prawo do odznaki pamiątkowej tracą żołnierze prawomocnie ukarani sądownie za przestępstwo lub dyscyplinarnie za wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne, popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek.
9.
Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki pamiątkowej podejmuje dowódca 1. Pułku Saperów z własnej inicjatywy, albo na wniosek Komisji.
10.
Odznakę pamiątkową wręcza się:
1)
w dniu święta pułku;
2)
z okazji świąt państwowych i wojskowych;
3)
w innych szczególnych okolicznościach, na wniosek Komisji.
11.
Nadanie lub pozbawienie odznaki pamiątkowej odnotowuje się w rozkazie dziennym dowódcy pułku. Nazwiska i zasługi uhonorowanych odznaką pamiątkową odnotowuje się w kronice jednostki wojskowej.
12.
Ewidencję odznaki pamiątkowej prowadzi Komisja.
13.
Posiadaczom odznaki pamiątkowej nie przysługują żadne prawa ani przywileje z tytułu jej posiadania.
14.
Koszty wykonania odznak nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.