Wprowadzenie odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej 21. batalionu dowodzenia im. gen. bryg. Zygmunta Bohusz-Szyszko 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2011.23.347

Akt indywidualny
Wersja od: 7 grudnia 2011 r.

DECYZJA Nr 411/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 3 listopada 2011 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz oznaki rozpoznawczej 21. batalionu dowodzenia im. gen. bryg. Zygmunta Bohusz-Szyszko 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza

Departament Wychowania i Promocji Obronności

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 i pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105) - po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej - ustala się, co następuje:

1.
Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej "odznaką", oraz oznakę rozpoznawczą, zwaną dalej "oznaką", 21. batalionu dowodzenia im. gen. bryg. Zygmunta Bohusz-Szyszko 21. Brygady Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza.
2.
Zatwierdza się:
1)
wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2)
wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3)
wzór oznaki, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
3.
Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 4 do decyzji.
4.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  Nr 1

WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ

21. BATALIONU DOWODZENIA im. gen. bryg. Zygmunta Bohusz-Szyszko

21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 2

WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ

21. BATALIONU DOWODZENIA im. gen. bryg. Zygmunta Bohusz-Szyszko

21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 3

WZÓR GRAFICZNY OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ

21. BATALIONU DOWODZENIA im. gen. bryg. Zygmunta Bohusz-Szyszko

21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza

grafika

ZAŁĄCZNIK  Nr 4

REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ

21. BATALIONU DOWODZENIA im. gen. bryg. Zygmunta Bohusz-Szyszko

21. BRYGADY STRZELCÓW PODHALAŃSKICH im. gen. bryg. Mieczysława Boruty-Spiechowicza

1.
Odznaka pamiątkowa stanowi zewnętrzny symbol przynależności żołnierzy do 21. batalionu dowodzenia. Stanowi o przynależności i nienagannej służbie w szeregach kadry zawodowej, jest zewnętrznym symbolem solidarności i współpracy żołnierskiej. Każdy żołnierz winien traktować nadanie mu odznaki pamiątkowej 21. batalionu dowodzenia, zwanej dalej "odznaką", jako wielki zaszczyt i wyróżnienie. Osoba wyróżniona odznaką zobowiązana jest do bezwzględnego przestrzegania zasad lojalności w stosunku do macierzystej jednostki wojskowej. Powinna z wielkim szacunkiem i czcią odnosić się do jej symboliki: sztandaru, patrona, odznaki pamiątkowej i oznaki rozpoznawczej. Swoją zaangażowaną żołnierską i obywatelską postawą oraz nieskazitelnym pod względem moralnym postępowaniem, powinna pociągać za sobą innych żołnierzy, dając im wzorowy przykład ofiarnej służby dla Ojczyzny.
2.
Odznaka wpisana jest w kwadrat o wymiarach 4 cm na 4 cm, składa się ze skrzyżowanej ciupagi i karabinka kbk AKM na które nałożona jest biała tarcza z żółtymi elementami symbolizującymi pododdziały łączności oraz ochrony i regulacji ruchu. Ciupaga i karabinek są w kolorze brązowym. Tarcza otoczona jest wieńcem wykonanym z zielonych gałązek jedliny, a po bokach umieszczone są dwie szarotki z żółtymi środkami. U góry odznaki widnieje herb Rzeszowa, a w dole napis "21 bdow".
3.
Odznakę nadaje dowódca 21 batalionu dowodzenia, zwanego dalej "21 bdow", na podstawie wniosku przedstawionego mu przez przewodniczącego komisji do spraw odznaki pamiątkowej, zwanej dalej "komisją". Treść wniosku, po zatwierdzeniu go przez dowódcę, ogłasza się w rozkazie dziennym.
4.
W skład komisji wchodzą:

przewodniczący: - zastępca dowódcy 21 bdow,

sekretarz: - szef sekcji wychowawczej,

skarbnik: - podoficer sekcji wychowawczej,

członkowie: - mąż zaufania oficerów zawodowych 21 bdow,

- mąż zaufania podoficerów zawodowych 21 bdow,

- mąż zaufania szeregowych zawodowych,

- pomocnik dowódcy batalionu do spraw podoficerów.

5.
Prawo do odznaki przysługuje:
1)
dowódcy 21 bdow z tytułu objęcia stanowiska służbowego;
2)
żołnierzom zawodowym po co najmniej dwóch latach nienagannej służby w 21 bdow;
3)
żołnierzom rezerwy po spełnieniu warunków określonych w regulaminie odznaki;
4)
wyjątkowo, na wniosek komisji, innym osobom fizycznym i prawnym, które współpracują w dziedzinie umacniania obronności, gotowości i patriotycznego wychowania żołnierzy oraz szczególnie się zasłużyły w upowszechnianiu i popularyzacji tradycji 21 bdow.
6.
Prawo do zgłaszania kandydatur do odznaki przysługuje przełożonym od szczebla dowódcy kompanii lub szefa sekcji w sztabie batalionu.
7.
Dowódca 21 bdow otrzymuje odznakę w dniu objęcia obowiązków służbowych. Wręcza mu ją w trakcie przekazywania obowiązków dowódca przekazujący obowiązki (aktu tego dokonać może również najstarszy stażem służby w 21 bdow oficer) na uroczystej zbiórce batalionu.
8.
Odznakę z legitymacją i wpisanym kolejnym numerem wręcza wyróżnionym dowódca na uroczystej zbiórce, w dniu święta 21 bdow. Odczytuje się wówczas rozkaz w tej sprawie, przestrzegając obowiązującego w tym względzie ceremoniału wojskowego.
9.
Odznakę nosi zgodnie z zasadami określonymi w przepisach ubiorczych żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Posiadacz tej odznaki ma obowiązek występować z nią podczas oficjalnych uroczystości i reprezentowania 21 bdow na forum publicznym.
10.
Prawa do odznaki pozbawia się żołnierzy skazanych prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek albo ukaranych za przewinienia dyscyplinarne. Decyzję w tej sprawie podejmuje dowódca 21 bdow na wniosek przedłożony mu przez przewodniczącego komisji. Na wniosek komisji dowódca 21 bdow może przywrócić prawo do odznaki osobie zrehabilitowanej.
11.
Odznaki zamawia u wytwórcy, przechowuje oraz prowadzi "Rejestr wydawanych odznak", podoficer sekcji wychowawczej. Dba on również o to, aby odznaki wykonywane były zgodnie z ustalonym wzorem.
12.
Koszty wykonania legitymacji i odznaki pamiątkowej 21 bdow nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.