Wprowadzenie odznaki pamiątkowej i proporczyka na beret Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2012.371

Akt indywidualny
Wersja od: 2 października 2012 r.

DECYZJA Nr 294/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 września 2012 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej i proporczyka na beret Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

Departament Wychowania i Promocji Obronności

Na podstawie § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426), w związku z § 34 pkt 2 i pkt 4 lit. b rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 82, poz. 689) oraz z pkt 3 decyzji Nr 229/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie dziedziczenia i kultywowania tradycji oręża polskiego (Dz. Urz. MON Nr 9, poz. 105 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 327) - po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej - ustala się, co następuje:

1.
Wprowadza się odznakę pamiątkową, zwaną dalej "odznaką", oraz proporczyk na beret, zwany dalej "proporczykiem", Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
2.
Zatwierdza się:
1)
wzór odznaki, stanowiący załącznik Nr 1 do decyzji;
2)
wzór legitymacji odznaki, stanowiący załącznik Nr 2 do decyzji;
3)
wzór proporczyka, stanowiący załącznik Nr 3 do decyzji.
3.
Nadaje się regulamin odznaki, stanowiący załącznik Nr 4 do decyzji.
4.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR GRAFICZNY ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ CENTRUM PRZYGOTOWAŃ DO MISJI ZAGRANICZNYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR GRAFICZNY LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ CENTRUM PRZYGOTOWAŃ DO MISJI ZAGRANICZNYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR GRAFICZNY PROPORCZYKA NA BERET CENTRUM PRZYGOTOWAŃ DO MISJI ZAGRANICZNYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  4

REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ CENTRUM PRZYGOTOWAŃ DO MISJI ZAGRANICZNYCH

1.
Odznaka pamiątkowa Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, zwanym dalej "Centrum", jest symbolem nawiązującym do tradycji udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach zagranicznych. Stanowi zewnętrzny symbol przynależności do Centrum oraz nienagannej pracy i służby. Jest symbolem solidarności i współpracy żołnierskiej. Jej funkcją jest łączenie wszystkich żołnierzy Centrum tak w służbie czynnej jak i rezerwie w jedną rodzinę i zobowiązuje każdego posiadającego odznakę do wzorowej służby i pracy dla dobra Centrum.
2.
Odznaka jest dwuwarstwowa o wymiarach 45 mm x 35 mm. Składa się z granatowej tarczy rycerskiej, z obrysem w kolorze srebrno - szarym, górna część jest wypukła, przeciwległe boki płaskie, środek dolnej krawędzi zakończony w szpic. W środkowej części tarczy znajduje się zarys globu ziemskiego przedstawiający kontynenty, na których żołnierze Wojska Polskiego pełnili lub pełnią misje zagraniczne. W dolnej części odznaki znajduje się skrót nazwy jednostki "CPdMZ" wykonany wypukłymi srebrnymi literami, w którym literę "d" przedstawiono w formie szabli dla podkreślenia wojskowego charakteru tej instytucji. Ten element został także wykorzystany w symbolice odznaki poprzez usytuowanie głowni szabli na konturach globu, aby stanowił jeden z jego południków.
3.
Celem wprowadzenia odznaki jest integrowanie społeczności Centrum oraz popularyzowanie Centrum w środowisku wojskowym i cywilnym a także utrzymywanie więzi emocjonalnych ludzi związanych z Centrum, którzy przeszli do rezerwy. Jest także wyrazem dumy z faktu pełnienia służby i pracy w jej szeregach.
4.
W celu prawidłowego nadzoru nad przestrzeganiem Regulaminu Odznaki pamiątkowej Centrum powołuje się Komisję do Spraw Odznaki Pamiątkowej, zwaną dalej "Komisją", w składzie:

1) przewodniczący - zastępca komendanta Centrum;

2) sekretarz - szef sekcji wychowawczej;

3) członkowie:

a) mąż zaufania korpusu oficerów,

b) mąż zaufania korpusu podoficerów,

c) mąż zaufania korpusu szeregowych,

d) pomocnik komendanta ds. podoficerów,

5.
Zadania Komisji:

1) nadzór nad przestrzeganiem zapisów niniejszego regulaminu;

2) opracowywanie, przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o przyznanie odznaki pamiątkowej;

3) przygotowanie odznak i legitymacji;

4) prowadzenie ewidencji wręczonych odznak pamiątkowych;

5) opracowywanie punktów do rozkazu komendanta o przyznaniu odznak pamiątkowych oraz decyzji o ich pozbawieniu;

6) rozpatrywanie spornych spraw związanych z przyznawaniem odznaki pamiątkowej oraz jej pozbawianiem;

7) rozpatrywanie ofert wykonawców odznaki.

6.
Prawo do odznaki pamiątkowej przysługuje:

1) komendantowi Centrum z tytułu objęcia stanowiska służbowego;

2) żołnierzom po przesłużeniu w Centrum, co najmniej dwóch lat;

3) pracownikom wojska po przepracowaniu w Centrum, co najmniej dwóch lat;

4) wyjątkowo, na wniosek Komisji - żołnierzom rezerwy, innym osobom fizycznym i prawnym, szczególnie zasłużonym dla Centrum.

7.
Odznakę przyznaje się rozkazem komendant Centrum na wniosek Komisji do Spraw Odznaki, zwanej dalej "Komisją".
8.
Prawo do zgłaszania kandydatur do odznaki pamiątkowej przysługuje przełożonym dyscyplinarnym od szczebla szefa sekcji w Centrum.
9.
Decyzję o nadaniu odznaki pamiątkowej Komisja podejmuje w głosowaniu jawnym większością głosów członków obecnych na posiedzeniu.
10.
Komendant Centrum otrzymuje odznakę w dniu objęcia obowiązków służbowych. Wręcza mu ją w trakcie przekazywania obowiązków komendant zdający obowiązki (aktu tego dokonuje mąż zaufania oficerów) na uroczystej zbiórce Centrum.
11.
Prawo do odznaki pamiątkowej tracą żołnierze prawomocnie ukarani sądownie lub dyscyplinarnie za przestępstwo, wykroczenie lub przewinienie dyscyplinarne, popełnione z winy umyślnej lub z niskich pobudek.
12.
Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki pamiątkowej podejmuje Komendant Centrum z własnej inicjatywy albo na wniosek Komisji. Od decyzji o pozbawieniu prawa do odznaki pamiątkowej przysługuje prawo odwołania na piśmie do Dowódcy Wojsk Lądowych w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki pamiątkowej. Decyzja Dowódcy Wojsk Lądowych jest ostateczna.
13.
Odznakę pamiątkową wraz z legitymacją i wpisanym kolejnym numerem wręcza, na uroczystym apelu, Komendant Centrum w dniu Święta Wojska Polskiego (15 sierpnia) oraz Święta Centrum.
14.
Posiadaczom odznak nie przysługują jakiekolwiek prawa ani przywileje z tytułu ich posiadania.
15.
Fakt nadania lub pozbawienia prawa do odznaki pamiątkowej odnotowuje się w rozkazie dziennym Komendanta oraz Kronice Centrum.
16.
Odznakę pamiątkową nosi się na mundurze zgodnie z "Przepisami ubiorczymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej".
17.
Odznaki zamawia u wytwórcy, przechowuje oraz prowadzi "Rejestr wydawanych odznak" Starszy Podoficer Sztabowy sekcji wychowawczej Centrum. Dba on również o to, aby odznaki wykonywane były zgodnie z ustalonym wzorem.
18.
Osoba uhonorowana ponosi koszty związane z zakupem odznaki pamiątkowej.
19.
Koszty wykonania matrycy i kolejnych serii odznaki nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.