Wprowadzenie odznaki pamiątkowej i oznaki rozpoznawczej Zespołu do Spraw Służby w Międzynarodowych Strukturach Wojskowych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2019.36

Akt indywidualny
Wersja od: 27 lutego 2019 r.

DECYZJA Nr 29/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 lutego 2019 r.
w sprawie wprowadzenia odznaki pamiątkowej i oznaki rozpoznawczej Zespołu do Spraw Służby w Międzynarodowych Strukturach Wojskowych

Na podstawie art. 2 pkt 1 i 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 196) oraz § 1 pkt 7 lit. d i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 z oraz z 2014 r. poz. 993), w związku z § 34 pkt 2 i pkt 4 lit. a rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 maja 2009 r. w sprawie określenia innych znaków używanych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 689 oraz z 2013 r. poz. 1636), po zasięgnięciu opinii Komisji Historycznej do Spraw Symboliki Wojskowej i Tradycji Orężnych, ustala się, co następuje:
§  1. 
Wprowadza się:
1)
odznakę pamiątkową Zespołu do Spraw Służby w Międzynarodowych Strukturach Wojskowych, zwaną dalej "odznaką";
2)
oznakę rozpoznawczą Zespołu do Spraw Służby w Międzynarodowych Strukturach Wojskowych, zwaną dalej "oznaką".
§  2. 
Zatwierdza się:
1)
wzór odznaki, określony w załączniku Nr 1;
2)
wzór legitymacji odznaki, określony w załączniku Nr 2;
3)
wzory oznaki, określone w załącznikach Nr 3 i 4.
§  3. 
Nadaje się regulamin odznaki, określony w załączniku Nr 5.
§  4. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ ZESPOŁU DO SPRAW SŁUŻBY W MIĘDZYNARODOWYCH STRUKTURACH WOJSKOWYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR LEGITYMACJI ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ ZESPOŁU DO SPRAW SŁUŻBY W MIĘDZYNARODOWYCH STRUKTURACH WOJSKOWYCH

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ ZESPOŁU DO SPRAW SŁUŻBY W MIĘDZYNARODOWYCH STRUKTURACH WOJSKOWYCH NA MUNDUR WYJŚCIOWY

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR OZNAKI ROZPOZNAWCZEJ ZESPOŁU DO SPRAW SŁUŻBY W MIĘDZYNARODOWYCH STRUKTURACH WOJSKOWYCH NA MUNDUR POLOWY

ZAŁĄCZNIK Nr  5

REGULAMIN ODZNAKI PAMIĄTKOWEJ ZESPOŁU DO SPRAW SŁUŻBY W MIĘDZYNARODOWYCH STRUKTURACH WOJSKOWYCH

1. Odznaka pamiątkowa, zwana dalej "odznaką", Zespołu d Spraw Służby w Międzynarodowych Strukturach Wojskowych, zwanego dalej "Zespołem", jest zewnętrznym symbolem nienagannej służby, więzi żołnierzy i osób szczególnie zasłużonych dla Zespołu. Posiadanie odznaki jest wyrazem uhonorowania i stanowi widoczny znak przynależności do społeczności wojskowej kultywującej chlubne tradycje oręża polskiego.

2. Odznaka swoim kształtem i symboliką nawiązuje zarówno do Sił Zbrojnych RP jak również do Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) i Unii Europejskiej. Wykonana jest wielowarstwowo. Pierwszą warstwę stanowi krzyż o wymiarach 40x40 mm, który składa się z ramion w błękitnej barwie oraz stalowego obrzeża o wymiarze 1 mm. W krzyż wkomponowana jest róża kompasowa o biało-granatowej barwie ramion, z obrzeżem stalowym. Całości warstwy dopełnia koło o średnicy 38 mm, którego biało-czerwone pola widoczne są pomiędzy ramionami krzyża. Kolejną warstwę stanowi umieszczone w centralnej części odznaki koło w błękitnej barwie o wymiarach 23 mm. Na obrzeżach koła znajduje się dwanaście pięcioramiennych gwiazd barwy białej. Następny element warstwy stanowi graficzne wyobrażenie globu barwy białej. Ostatnią warstwą odznaki jest centralnie umieszczony srebrzysty orzeł Ministerstwa Obrony Narodowej.

3. Prawo do otrzymania odznaki przysługuje:

1) Szefowi Zespołu, z tytułu objęcia stanowiska służbowego;

2) żołnierzom, po co najmniej dwuletniej, nienagannej służbie w Zespole;

3) żołnierzom przygotowywanym do służby poza granicami państwa pełniącym służbę w Zespole przez co najmniej dwa lata;

4) innym żołnierzom i osobom, szczególnie zasłużonym dla kształtowania pozytywnego wizerunku Zespołu w społeczeństwie.

4. Odznakę nadaje Szef Zespołu na podstawie opinii Komisji, o której mowa w pkt 7, a fakt nadania odznaki potwierdza się w rozkazie dziennym Szefa Zespołu.

5. Odznakę nadaje się imiennie wraz z legitymacją i niedopuszczalne jest jej przekazywanie, darowanie, sprzedawanie lub użyczanie. Odznaka jest numerowana.

6. Z tytułu nadania odznaki nie przysługują żadne dodatkowe prawa ani przywileje.

7. Szef Zespołu powołuje 5-osobową Komisję w składzie:

1) przewodniczący: przedstawiciel kierownictwa Zespołu;

2) dwóch przedstawicieli korpusu oficerów;

3) dwóch przedstawicieli korpusu podoficerów.

8. Imienny skład oraz wszelkie zmiany w składzie ogłasza się w rozkazie Szefa Zespołu.

9. Do zadań Komisji należy:

1) opiniowanie wniosków o nadanie odznaki lub pozbawienie prawa do jej posiadania;

2) przygotowanie odznak i legitymacji oraz prowadzenie jej ewidencji;

3) wnioskowanie o pozbawienie prawa do posiadania odznaki.

10. Wnioski o nadanie odznaki wraz z uzasadnieniem, w przypadkach określonych w pkt 3 ppkt 2 i 3, składają drogą służbową, zastępca Szefa Zespołu oraz główni specjaliści Zespołu.

11. W przypadku określonym w pkt 3 ppkt 4 inicjatywa wnioskowania o przyznanie odznaki przysługuje Szefowi Zespołu lub Komisji.

12. Dla ważności posiedzeń Komisji wymagana jest obecność 4/5 jej członków.

13. Opinie Komisji o nadaniu lub wnioski o pozbawieniu prawa do odznaki zapadają zwykłą większością głosów. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego. Treść opinii lub wniosków w całości odnotowuje się w protokole posiedzenia, podpisanym przez wszystkich obecnych członków Komisji, który przedstawia się Szefowi Zespołu.

14. Odznakę wraz z legitymacją wręcza się podczas uroczystości z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz w innych, szczególnie ważnych dla służby i pracy okolicznościach, zgodnie z zasadami ceremoniału wojskowego. Odznakę nadaną Szefowi Zespołu wręcza przewodniczący Komisji.

15. Zasady noszenia odznaki określają przepisy ubiorcze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

16. Na ubiorze cywilnym dopuszcza się noszenie miniaturki odznaki.

17. Prawo do posiadania odznaki tracą osoby skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo popełnione z winy umyślnej lub niskich pobudek. W uzasadnionych przypadkach, prawa do odznaki mogą być pozbawieni żołnierze ukarani za przewinienie dyscyplinarne.

18. Decyzję o pozbawieniu prawa do odznaki podejmuje Szef Zespołu z własnej inicjatywy lub na wniosek Komisji. Od decyzji Szefa Zespołu przysługuje prawo odwołania na piśmie do przełożonego wyższego szczebla w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o pozbawieniu prawa do odznaki. Decyzja przełożonego wyższego szczebla jest ostateczna.

19. Fakt pozbawienia prawa do odznaki odnotowuje się w rozkazie dziennym Szefa Zespołu. Osobie, której odebrano prawo posiadania odznaki, przekazuje się pisemną decyzję Komisji.

20. Wizerunek odznaki może być umieszczany na drukach i wydawnictwach wojskowych oraz materiałach popularyzujących Zespołu.

21. Jeden egzemplarz odznaki przekazuje się do Muzeum Wojska Polskiego, a jego zakupu dokonuje się z wydatków bieżących właściwej wojskowej jednostki budżetowej.

22. Koszty wykonania matrycy i kolejnych odznak nie obciążają budżetu resortu obrony narodowej.