Wprowadzenie "Instrukcji działania zespołów ochrony lasu".

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2008.8.62

Akt utracił moc
Wersja od: 12 grudnia 2019 r.

ZARZĄDZENIE Nr 54
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 7 lipca 2008 r.
w sprawie wprowadzenia Instrukcji działania zespołów ochrony lasu

ZO-010-1-2/2008

Na podstawie art. 33, ust. 1, pkt 3 ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2005 r., nr 45, poz. 435, z późn. zm.) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, wprowadzonego w życie zarządzeniem nr 50 ministra ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa z 18 maja 1994 r. w sprawie nadania Statutu Państwowemu Gospodarstwu Leśnemu Lasy Państwowe, a także § 39 Regulaminu Organizacyjnego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, stanowiącego załącznik do zarządzenia nr 34 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 5 maja 2008 r. (znak: OR-021-3/2008), zarządzam, co następuje.

§  1. 
Wprowadzam we wszystkich jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych "Instrukcję działania zespołów ochrony lasu", stanowiącą załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Kierowników zespołów ochrony lasu i jednostki organizacyjne Lasów Państwowych sprawujące obsługę administracyjną, biurową i socjalną ZOL zobowiązuję do postępowania zgodnego z zapisami, zawartymi w załączniku nr 1 do zarządzenia.
§  3. 
Traci moc zarządzenie nr 18 dyrektora generalnego Lasów Państwowych z 9 kwietnia 1998 r. w sprawie "Instrukcji działania zespołów ochrony lasu" (znak: ZO-726-17/98).
§  4. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

INSTRUKCJA DZIAŁANIA ZESPOŁÓW OCHRONY LASU

Rozdział  I

Organizacja zespołów ochrony lasu

§  1. 
1. 
Zespoły ochrony lasu, zwane dalej ZOL, są specjalistycznymi zespołami pracowniczymi, których zadaniem jest:

- monitorowanie stanu lasu i zagrożeń ze strony czynników biotycznych, abiotycznych oraz antropogenicznych, a także zalecanie środków zaradczych;

- monitorowanie stanu i zagrożeń chronionych gatunków oraz siedlisk przyrodniczych;

- współpraca z jednostkami naukowo-badawczymi;

- doradztwo (konsultacje, opinie, ekspertyzy, lustracje, udział w komisjach i zespołach zadaniowych) oraz szkolenia (kursy, instruktaże) w zakresie ochrony lasu, środowiska i przyrody dla: nadleśnictw, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP), a także innych jednostek spoza LP na ich prośbę;

- opracowywanie materiałów szkoleniowych i publikacji.

2. 
Zespoły ochrony lasu funkcjonują w strukturze organizacyjnej Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (DGLP).
§  2. 
1.  1
 ZOL tworzy lub likwiduje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych na wniosek Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej.
2. 
ZOL działający na terenie więcej niż jednej RDLP może mieć filie.
3.  2
 Filie tworzy lub likwiduje, na wniosek Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej, Dyrektor Generalny LP.
§  3. 
1.  3
 ZOL kieruje kierownik, zatrudniony na wniosek Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej przez Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
2. 
Szczegółowy zakres czynności kierownika ZOL jest określony w § 4 niniejszej instrukcji.
3. 
W ZOL obowiązuje zasada jednoosobowego kierownictwa, czyli pracownik ZOL podlega tylko kierownikowi, od którego otrzymuje polecenia służbowe i odpowiada przed nim za ich właściwe wykonanie.
4. 
Kierownik ZOL opracowuje zakresy czynności pracowników.
5.  4
 Pracowników ZOL, na wniosek jego kierownika, zatrudnia Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, w uzgodnieniu z Zastępcą Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej.
6.  5
 Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej, po uzyskaniu akceptacji Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, może doraźnie, na czas określony, zwiększyć zakres uprawnień kierownika ZOL. Zwiększenie uprawnień wymaga formy pisemnej.
§  4. 
Do obowiązków i uprawnień kierownika ZOL należy:

* sporządzanie planu kosztów utrzymania ZOL, do ujęcia w corocznych planach finansowo-gospodarczych PGL LP, i kontrola jego realizacji;

* przygotowanie projektów półrocznych planów pracy oraz sprawozdań z ich realizacji;

* współpraca z wydziałami merytorycznymi prowadzącymi sprawy określone w § 1, pkt 1 w regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych;

* kierowanie pracą pracowników ZOL w zakresie określonym w § 1, pkt 1;

* ustalanie zakresów czynności pracownikom ZOL;

* utrzymanie właściwej dyscypliny pracy;

* prowadzenie ewidencji czasu pracy (listy obecności, rejestru delegacji) i urlopów;

* zabezpieczenie majątku pozostającego w dyspozycji ZOL;

* wnioskowanie do jednostki LP, będącej właścicielem samochodu służbowego, o wydanie upoważnień do jego prowadzenia;

* wystawianie i podpisywanie delegacji służbowych - kierownikowi ZOL delegacje podpisuje oraz sprawdza pod względem merytorycznym, w tym dokumenty finansowe - upoważniony przez dyrektora generalnego LP pracownik ZOL;

* planowanie i udzielanie urlopów wypoczynkowych, szkoleniowych oraz okolicznościowych;

* wnioskowanie w sprawach kadrowych, dotyczących pracowników ZOL;

* zatwierdzanie sprawozdań z lustracji nadleśnictw i innych jednostek organizacyjnych;

* występowanie do jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych o dostarczanie materiałów, informacji i opinii wykorzystywanych do oceny stanu lasu;

* współpraca z jednostkami i instytucjami zewnętrznymi, w zakresie zawartym w § 1, pkt 1;

* kontrola merytoryczna dokumentów finansowych dotyczących czynności gospodarczych i administracyjnych, zrealizowanych na zamówienie ZOL.

§  5. 
1. 
Pracownicy zespołu ochrony lasu podlegają regulaminowi pracy Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
2. 
Godziny oraz dni wolne od pracy kierownik ZOL uzgadnia z dyrektorem RDLP lub kierownikiem innej jednostki organizacyjnej LP, na terenie której mieści się biuro (siedziba) ZOL.

Rozdział  II

Cele i zasady działalności zespołów ochrony lasu - szczegółowy zakres działania

§  6. 
Zasady działania i rozliczania wyników pracy oraz szczegółowy zakres zadań ZOL ustala naczelnik Wydziału Ochrony Lasu DGLP.
§  7. 
Zakres podstawowych zadań i obowiązków ZOL określa "Instrukcja ochrony lasu". Ponadto do obowiązków ZOL należy:
1.
Realizacja zadań związanych z funkcjonowaniem terenowych stacji ochrony lasu przy ograniczaniu czynników szkodotwórczych w lasach.
2.
Prowadzenie problemowych przeglądów obiektów wymienionych w § 8, pkt 2, zgodnie z opracowanymi planami pracy oraz oceny stanu zdrowotnego i sanitarnego drzewostanów.
3.
Prowadzenie banku danych o występowaniu szkodników, chorób i szkód w środowisku leśnym na obszarze działania.
4.
Posiadanie banku danych o istniejących formach ochrony przyrody oraz występowaniu chronionych gatunków i siedlisk przyrodniczych.
5.
Prowadzenie instruktażu dla nadleśnictw i współudział w szkoleniach z zakresu ochrony lasu dla nadleśnictw.
6.
Uczestnictwo w komisjach techniczno-gospodarczych i naradach organizowanych przez DGLP i RDLP, dotyczących zagadnień określonych w § 1, pkt 1.
7.
Przedkładanie naczelnikowi Wydziału Ochrony Lasu DGLP syntetycznych informacji, dotyczących aktualnego stanu lasu, zagrożeń ze strony czynników szkodotwórczych w lasach i podejmowanych działań zmierzających do ich ograniczania.
8.
Współpraca z jednostkami naukowo-badawczymi przy opracowywaniu prognozy występowania szkodników owadzich i chorób lasu, realizacji prac wdrożeniowych, badań oraz obserwacji z zakresu ochrony lasu; utrzymywanie, w miarę potrzeb, kontaktów z lokalnymi ośrodkami naukowymi w celu konsultacji, a także dostępu do literatury specjalistycznej.
9.
Ocena stanu zdrowotnego drzewostanów oraz występujących zagrożeń w parkach narodowych i lasach innych własności (na prośbę dyrekcji parków narodowych oraz innych instytucji).
10.
Podnoszenie kwalifikacji pracowników, udział w szkoleniach i konferencjach, bieżące śledzenie literatury przedmiotu, a także innych materiałów źródłowych, w celu wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.
11.
Prowadzenie doradztwa w zakresie rozpoznawania i ograniczania rozmiarów szkód powodowanych przez różne czynniki szkodotwórcze.
§  8. 
1. 
Przed przystąpieniem do przeglądu terenowego kierownik ZOL lub upoważniony przez niego pracownik ma obowiązek poinformować zarządcę lub właściciela danego terenu o zamiarze podjęcia czynności, które powinny być przeprowadzone w jego obecności.
2. 
Na wniosek RDLP lub nadleśnictwa oraz z własnej inicjatywy ZOL przeprowadza doradztwo na terenach pozostających w zarządzie lub nadzorze Lasów Państwowych; lustracja na obszarach leśnych lub gruntach przewidzianych do zalesienia innych własności następuje na wniosek nadleśniczego, sprawującego nadzór nad lasami prywatnymi lub dyrektora RDLP, sprawującego nadzór nad obszarami Natura 2000.
3. 
Z lustracji terenowej ZOL sporządza notatkę służbową wg załączonego wzoru (bez publikacji - przyp. red.), którą przesyła w terminie 14 dni do nadleśnictwa i RDLP oraz w wersji elektronicznej do DGLP.
4. 
Wnioski i zalecenia polustracyjne wydane przez ZOL nie są obligatoryjne dla kierownika lustrowanej jednostki.
§  9. 
1. 
Bezpośredni nadzór nad działalnością ZOL sprawuje naczelnik Wydziału Ochrony Lasu DGLP, w zakresie:

- planu kosztów zgłoszonych do ujęcia w corocznych planach finansowo-gospodarczych PGL LP,

- zatwierdzania półrocznych planów pracy i rozliczania ich realizacji,

- kontroli działalności i dyscypliny pracy,

- udzielania urlopu kierownikowi ZOL,

- ustalania zadań dodatkowych dla kierowników ZOL,

- przygotowywania wniosków awansowych o przyznanie nagród i odznaczeń dla pracowników ZOL,

- wydatkowania przyznanych środków finansowych.

2. 
Prowadzenie akt personalnych, wydawanie legitymacji służbowych i ubezpieczeniowych dla pracowników ZOL pozostaje w gestii komórki organizacyjnej właściwej ds. kadr w DGLP.

Rozdział  III

Rozliczanie wydatków na działalność zespołów ochrony lasu między RDLP i DGLP

§  10. 
1. 
Regionalna dyrekcja Lasów Państwowych (nadleśnictwo), na terenie której ZOL ma swoją siedzibę, jest w obowiązku zapewnić, jak dla własnych pracowników:

- obsługę administracyjną, biurową oraz socjalną, realizowaną, między innymi, poprzez zapewnienie niezbędnych pracowni, a także pomieszczeń biurowych i pomocniczych, przystosowanych do działalności ZOL, a w miarę możliwości również mieszkań;

- obsługę finansowo-księgową, w tym m.in.:

* sporządzanie list płac i wypłat wynagrodzeń,

* rozliczanie zasiłków chorobowych, rodzinnych, opiekuńczych i innych świadczeń dla pracowników ZOL,

* załatwianie ubezpieczeń pracowniczych i ich rodzin,

* formalno-rachunkowe sprawdzanie przedkładanych dokumentów finansowych,

* udzielanie zaliczek i ich rozliczanie,

* prowadzenie ewidencji środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych,

* naliczanie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS), a także zapewnienie pracownikom ZOL oraz jego emerytowanym pracownikom możliwości korzystania ze środków tego funduszu, na zasadach przyjętych w regulaminie jednostki prowadzącej obsługę ZOL,

* wypłatę i rozliczanie pożyczek udzielonych pracownikom ZOL przez dyrektora generalnego LP na zakup samochodu używanego do celów służbowych, o terminach spłaty przyjętych w jednostkach prowadzących obsługę ZOL,

- obsługę techniczną sprzętu, w tym m.in.: komputerowego, drukarek, telefonów, faksów i innych urządzeń;

- administrowanie komputerami wykorzystywanymi przez pracowników ZOL;

- zaopatrzenie w umundurowanie w sposób przyjęty w jednostkach prowadzących obsługę ZOL oraz przysługujące świadczenia BHP, określone i unormowane Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla Pracowników Lasów Państwowych.

2. 
Dyrektor RDLP może prowadzenie spraw wymienionych w ust. 1 zlecić kierownikowi jednostki organizacyjnej LP, mającej siedzibę w miejscowości, w której mieści się biuro ZOL.
3. 
Procedury związane z zakupami środków trwałych, wyposażenia i materiałów biurowych dla ZOL prowadzi komórka merytoryczna jednostki obsługującej ZOL lub DGLP.
1 Załącznik nr 1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 78 z dnia 12 grudnia 2019 r. (B.I.LP.2020.1.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 grudnia 2019 r.
2 Załącznik nr 1 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 78 z dnia 12 grudnia 2019 r. (B.I.LP.2020.1.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 grudnia 2019 r.
3 Załącznik nr 1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a zarządzenia nr 78 z dnia 12 grudnia 2019 r. (B.I.LP.2020.1.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 grudnia 2019 r.
4 Załącznik nr 1 § 3 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 78 z dnia 12 grudnia 2019 r. (B.I.LP.2020.1.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 grudnia 2019 r.
5 Załącznik nr 1 § 3 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 78 z dnia 12 grudnia 2019 r. (B.I.LP.2020.1.6) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 grudnia 2019 r.