Wprowadzenie i funkcjonowanie karty opisu stanowiska służbowego żołnierza niezawodowego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2020.119

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 lipca 2020 r.

DECYZJA Nr 99/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 28 lipca 2020 r.
w sprawie wprowadzenia i funkcjonowania karty opisu stanowiska służbowego żołnierza niezawodowego

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 196) oraz § 1 pkt 7 lit. a i § 2 pkt 14 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. poz. 426 oraz z 2014 r. poz. 933), ustala się, co następuje:
§  1. 
Decyzja określa:
1)
zasady i tryb opracowywania oraz wydawania kart opisu stanowisk służbowych żołnierzy niezawodowych;
2)
sposób ewidencjonowania kart opisu stanowisk służbowych żołnierzy niezawodowych;
3)
wzór karty opisu stanowiska służbowego żołnierza niezawodowego oraz sposobu jej opracowywania.
§  2. 
Ilekroć w decyzji jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1541, 2020 i 2245 oraz z 2020 r. poz. 374);
2)
stanowiskach służbowych żołnierzy rezerwy - należy przez to rozumieć stanowiska służbowe określone w art. 59a ust. 1 ustawy;
3)
stanowiskach służbowych żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych - należy przez to rozumieć stanowiska służbowe określone w art. 59b ust. 1 ustawy;
4)
stanowiskach służbowych żołnierzy terytorialnej służby wojskowej - należy przez to rozumieć stanowiska służbowe określone w art. 98k ust. 2 ustawy;
5)
jednostce wojskowej czasu "W-P" - należy przez to rozumieć jednostkę wojskową posiadającą etat czasu "W-P";
6)
jednostce wojskowej nowo formowanej - należy przez to rozumieć jednostkę wojskową posiadającą etat czasu "W", nie funkcjonującą w czasie "P";
7)
jednostce wojskowej Wojsk Obrony Terytorialnej - jednostkę wojskową, w której występują stanowiska służbowe żołnierzy terytorialnej służby wojskowej;
8)
jednostce mobilizującej - należy przez to rozumieć jednostkę wojskową odpowiedzialną za przygotowanie i zabezpieczenie mobilizacyjnego rozwinięcia jednostki wojskowej nowo formowanej.
§  3. 
Karta opisu stanowiska służbowego żołnierza niezawodowego, zwana dalej "KOSN", jest dokumentem pomocniczym w działalności uzupełnieniowej, opracowanym na podstawie wymogów stanowiska etatowego.
§  4. 
KOSN opracowuje się dla:
1)
stanowisk służbowych występujących wyłącznie w czasie wojny;
2)
stanowisk służbowych żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych, zwanych dalej "stanowiskami żołnierzy NSR";
3)
stanowisk służbowych żołnierzy terytorialnej służby wojskowej, zwanych dalej "stanowiskami żołnierzy TSW".
§  5. 
W przypadku występowania w etacie stanowisk służbowych o takich samych parametrach oraz tożsamym zakresie obowiązków, dopuszcza się opracowanie jednej zintegrowanej KOSN dla tej grupy stanowisk.
§  6. 
KOSN nie opracowuje się dla stanowisk służbowych:
1)
przeznaczonych dla stanów zmiennych, określonych w decyzji Nr 235/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 sierpnia 2012 r. w sprawie wprowadzenia do użytku "Instrukcji o postępowaniu z dokumentami etatowymi i tabelami należności w resorcie obrony narodowej" (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. poz. 305 oraz z 2013 r. poz. 268);
2)
w strukturach Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego;
3)
w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz w podległych jednostkach organizacyjnych;
4)
w strukturach Żandarmerii Wojskowej;
5)
w korpusie osobowym sprawiedliwości i obsługi prawnej;
6)
w korpusie osobowym duszpasterstwa.
§  7. 
Projekty KOSN dla:
1)
stanowisk służbowych żołnierzy rezerwy w jednostkach wojskowych czasu "W-P",
2)
stanowisk żołnierzy NSR,
3)
stanowisk żołnierzy TSW

- opracowywane są pod nadzorem szefów komórek wewnętrznych (samodzielne stanowiska) właściwych w sprawach kadrowych, przez osoby posiadające upoważnienie dowódcy jednostki wojskowej czasu "W-P".

§  8. 
Projekty KOSN, o których mowa w § 7, nadają i zatwierdzają dowódcy jednostek wojskowych czasu "W-P" rozkazem, którego KOSN stanowią załączniki.
§  9. 
1. 
Projekty KOSN dla stanowisk służbowych żołnierzy rezerwy w jednostkach wojskowych nowo formowanych, opracowywane są w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej, będących organem nadrzędnym zgodnie z podległością czasu "W", pod nadzorem szefów komórek wewnętrznych (samodzielne stanowiska) właściwych w sprawach kadrowych.
2. 
Projekty KOSN, o których mowa w ust. 1, opracowywane są przez osoby upoważnione przez kierownika jednostki organizacyjnej resortu obrony narodowej, w uzgodnieniu z dowódcą jednostki wojskowej nowo formowanej.
§  10. 
KOSN, o których mowa w § 9, nadają i zatwierdzają kierownicy jednostek organizacyjnych organu nadrzędnego zgodnie z podległością czasu "W", którego KOSN stanowią załączniki.
§  11. 
KOSN, o których mowa w § 10, udostępnia się właściwym jednostkom mobilizującym.
§  12. 
Osoby właściwe do opracowywania modeli przebiegu służby wojskowej w poszczególnych korpusach osobowych (grupach osobowych), określone w odrębnych przepisach, mogą zastrzec prawo do uzgodnienia KOSN, w zakresie danego korpusu osobowego (grupy osobowej).
§  13. 
Czynność, o której mowa w § 12, realizowana jest w odrębnym trybie, przez osoby właściwe do opracowywania modeli przebiegu służby wojskowej w poszczególnych korpusach osobowych (grupach osobowych), poprzez przekazanie stosownej informacji dowódcom, o których mowa w § 8 oraz § 10, lub ich przełożonym.
§  14. 
KOSN przechowywane są na zasadach określonych w decyzji Nr 21O/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 24 grudnia 2019 r. w sprawie wprowadzenia do stosowania "Instrukcji kancelaryjnej w Ministerstwie Obrony Narodowej" oraz "Jednolitego rzeczowego wykazu akt w Ministerstwie Obrony Narodowej" (Dz. Urz. Min. Obr. Nar. z 2020 r. poz. 1).
§  15. 
KOSN, o których mowa w § 4 pkt 2 i 3, zamieszcza się dodatkowo w systemie informatycznym właściwym do ewidencji żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.
§  16. 
KOSN mogą być przechowywane i udostępniane w formie plików elektronicznych.
§  17. 
KOSN, w ramach realizacji uzupełniania jednostek wojskowych żołnierzami niezawodowymi, udostępnia się terenowym organom administracji wojskowej biorącym udział w wymienionym procesie.
§  18. 
Na uzasadniony wniosek dopuszcza się udostępnienie KOSN innym podmiotom w celu realizacji przez nie zadań służbowych.
§  19. 
Zasady i tryb doboru żołnierza niezawodowego na stanowiska, o których mowa w § 4, określają odrębne przepisy. Kryteria określone w KOSN należy traktować jako dodatkowe.
§  20. 
Wzór KOSN określa załącznik Nr 1 do decyzji.
§  21. 
Sposób opracowywania KOSN określa załącznik Nr 2 do decyzji.
§  22. 
Opracowanie KOSN, z zastrzeżeniem § 23, następuje niezwłocznie po utworzeniu nowego stanowiska lub istotnej zmianie jego parametrów mających wpływ na zapisy KOSN.
§  23. 
Opracowanie KOSN według zasad określonych w decyzji następuje w terminie do 18 miesięcy od dnia wejścia w życie decyzji.
§  24. 
Decyzja wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

KARTA OPISU STANOWISKA SŁUŻBOWEGO ŻOŁNIERZA NIEZAWODOWEGO

CZĘŚĆ I - CHARAKTERYSTYKA STANOWISKA
Numer identyfikacyjny stanowiska:Stopień szkodliwości (uciążliwości) dla zdrowia:
Nazwa stanowiska:
Stopień etatowy:
Korpus osobowy, grupa osobowa, specjalność wojsk.:
Zależność służbowa:

- nazwa stanowiska bezpośredniego przełożonego:

- nazwa stanowisk bezpośrednio podległych:

CZĘŚĆ II - SZCZEGÓLNE WYMAGANIA ZDROWOTNE
CZĘŚĆ III - KWALIFIKACJE
Wykształcenie - inne kwalifikacje:

Preferowane doświadczenie zawodowe:

Umiejętności dodatkowe:

CZĘŚĆ IV - WYMAGANIA BEZPIECZEŃSTWA
Poświadczenie bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji niejawnychUpoważnienie kierownika jednostki organizacyjnej w zakresie dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "ZASTRZEŻONE"
CZĘŚĆ V - PODSTAWOWE OBOWIĄZKI SŁUŻBOWE
Podstawowe obowiązki na stanowisku służbowym:

1...

2...

OPRACOWAŁ

............................................................

ZATWIERDZI!

.......................................................

stanowisko służbowe

..............................................................

stanowisko służbowe

......................................................

stopień wojskowy, imię i nazwiskostopień wojskowy, imię i nazwisko

.......................................................

numer i data rozkazu dziennego

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SPOSÓB OPRACOWANIA KARTY OPISU STANOWISKA SŁUŻBOWEGO ŻOŁNIERZA NIEZAWODOWEGO

Część I - CHARAKTERYSTYKA STANOWISKA
Opis pola informacyjnegoKomentarz
Numer identyfikacyjny stanowiska- wpisać oznaczenie literowo-cyfrowe zgodne z dokumentem etatowym,

- w przypadku zintegrowanej karty opracowywanej dla co najmniej pięciu stanowisk służbowych w rubryce tej podaje się wszystkie numery identyfikacji stanowiska, a w razie większej liczby stanowisk zamieszcza się informację, że wykaz numerów identyfikacji stanowisk zawarto na dodatkowej stronie karty, dołączając jednocześnie tę stronę, jako jej integralną część,

Nazwa stanowiska- wpisać pełną nazwę stanowiska służbowego zgodną z dokumentem etatowym jednostki,

- wpisać nazwę komórki wewnętrznej oraz nazwę jednostki wojskowej,

Stopień etatowy- wpisać skróconą nazwę stopnia wojskowego określonego w dokumencie etatowym jednostki dla danego stanowiska,

- w przypadku stanowisk etatowych, do których zaszeregowano kilka stopni wojskowych, nazwę stanowiska etatowego np. podoficer młodszy, a w przypadku stanowisk etatowych oficerów młodszych zaszeregowanych do dwóch stopni wojskowych, poprzez wskazanie w skrócie tych stopni np. ppor./por. lub por./kpt"

Korpus osobowy, grupa osobowa, specjalność wojskowa- wpisać oznaczenie wg obowiązujących symboli, w przypadku wystąpienia podwójnej SW należy ją wpisać w jednej linii rozgraniczając ukośnikiem np. 20A01/99Z99,
Zależność służbowa:
- nazwa stanowiska bezpośredniego przełożonego:- wpisać nazwę stanowiska bezpośredniego przełożonego,
- nazwy stanowisk bezpośrednio podległych:- wpisać BRAK lub nazwę/y stanowisk bezpośrednio podległych,
Stopień szkodliwości (uciążliwości) dla zdrowia- wpisać BRAK lub odpowiednie oznaczenie, wg danych służby BHP, zgodne z obowiązującą klasyfikacją stopni szkodliwości lub uciążliwości dla zdrowia,

- w przypadku zakwalifikowania stanowiska przez służbę BHP do grupy stanowisk, na których zakres obowiązków wiąże się z ograniczeniami wykonywania określonych czynności przez żołnierzy-kobiety w ciąży lub karmiące piersią dodatkowo należy wpisać:

ZAKRES OBOWIĄZKÓW NA STANOWISKU WYMAGA WYKONYWANIA CZYNNOŚCI SZKODLIWYCH, BĄDŹ UCIĄŻLIWYCH DLA KOBIET W CIĄŻY LUB KARMIĄCYCH PIERSIĄ,

Część II - SZCZEGÓLNE WYMAGANIA ZDROWOTNE

Komentarz
wpisać BRAK lub określić szczególne wymagania zdrowotne zgodnie z rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej wydanym na podstawie art. 30a ust. 4 ustawy

Część III - KWALIFIKACJE

Opis pola informacyjnegoKomentarz
Wykształcenie i inne kwalifikacje- wpisać wykształcenie, niezbędne do mianowania do stopnia wojskowego,

- wpisać wykształcenie niezbędne do wykonywania zadań na stanowisku o określonej SW (w razie potrzeby np. w przypadku KO medycznego),

- wpisać kursy realizowane w systemie szkolnictwa wojskowego oraz cywilnego pożądane na stanowisku służbowym,

Preferowane doświadczenie zawodowe- wpisać preferowane kwalifikacje cywilne, przydatne do realizacji zadań na stanowisku służbowym, zgodnie z zapisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania,
Umiejętności dodatkowe- wpisać umiejętności, jakie powinien posiadać żołnierz wyznaczany na opisywane stanowisko służbowe, w szczególności związane z wykonywaniem szczególnych zadań służbowych, dowodzeniem, pracą sztabową, dydaktyczną, bądź obsługą określonego sprzętu,

- wpisać należy również wymagania określone w odrębnych przepisach,

Część IV - WYMAGANIA BEZPIECZEŃSTWA

Opis pola informacyjnegoKomentarz
Poświadczenie bezpieczeństwa w zakresie dostępu do informacji niejawnych- wpisać odpowiednio: WYMAGANE albo NIEWYMAGANE,
Upoważnienie kierownika jednostki organizacyjnej w zakresie dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "ZASTRZEŻONE"- wpisać odpowiednio: WYMAGANE albo NIEWYMAGANE,

Część V - PODSTAWOWE OBOWIĄZKI SŁUŻBOWE

Opis pola informacyjnegoKomentarz
Podstawowe obowiązki na stanowisku służbowymObowiązki powinny być wyszczególnione z uwzględnieniem hierarchii ich ważności (rozpoczynając od zadań najważniejszych, najczęściej wykonywanych). Powinny rozpoczynać się od sformułowań typu: odpowiada za:

- dowodzenie...,

- szkolenie...,

- opracowywanie planu....