Wprowadzenie dodatkowej procedury sprzedaży drewna - uzupełniająca sprzedaż ofertowa w Portalu Leśno-Drzewnym z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna.

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2015.5.71

Akt obowiązujący
Wersja od: 27 marca 2015 r.

ZARZĄDZENIE Nr 27
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 27 marca 2015 r.
w sprawie wprowadzenia dodatkowej procedury sprzedaży drewna - uzupełniająca sprzedaż ofertowa w Portalu Leśno-Drzewnym z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna

GM.800.3.2015

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn. 2014 r. Dz. U. poz. 1153) oraz § 6 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe, wprowadzonego Zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r. - w wykonaniu zadania Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonego w § 8 ust. 1 pkt 5 Statutu, zarządzam, co następuje:

§  1.
Wprowadzam w jednostkach Lasów Państwowych następującą procedurę sprzedaży drewna dla przedsiębiorców * :
-
Uzupełniająca sprzedaż ofertowa w Portalu Leśno-Drzewnym z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna.
§  2.
Wprowadzam do stosowania:
-
Regulamin uzupełniającej sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna, stanowiący załącznik nr 1 do zarządzenia.
§  3.
Drewno niesprzedane w ramach uzupełniającej sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna powiększa ofertę sprzedaży na drugie półrocze systemowych aukcji internetowych w aplikacji "e-drewno".
§  4.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

REGULAMIN UZUPEŁNIAJĄCEJ SPRZEDAŻY OFERTOWEJ W PORTALU LEŚNO-DRZEWNYM

z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna na 2015 r.

§  1.
Użyte w niniejszym regulaminie określenia oznaczają:
1.
Aplikacja Portal Leśno-Drzewny (PL-D) - program oraz baza danych służące do obsługi sprzedaży ofertowej drewna prowadzonej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP).
2.
Portal Leśno-Drzewny (strona internetowa PL-D) - strona internetowa www.zilp.lasy.gov.pl/drewno z zamieszczonymi na niej komunikatami, informacjami dotyczącymi sprzedaży drewna przez PGL LP oraz przyciskami logowania do PL-D.
3.
Przedsiębiorca - osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.
4.
Użytkownik - osoba reprezentująca przedsiębiorcę, posiadająca własny login i hasło dostępu do PL-D.
5.
Jednostka organizacyjna Lasów Państwowych (jednostka organizacyjna LP) - regionalna dyrekcja Lasów Państwowych, nadleśnictwo, zakład Lasów Państwowych.
6.
Kierownik jednostki organizacyjnej LP - nadleśniczy lub kierownik zakładu Lasów Państwowych.
7.
Reprezentant - w przypadku grup handlowo-gatunkowych zawierających więcej niż jedną klasę jakości i grubości jest to sortyment drewna, dla którego określana jest cena.
8.
Cena - cena 1 m3 drewna w danej grupie handlowo-gatunkowej lub reprezentanta grupy, za którą przedsiębiorca może nabyć drewno, akceptowana przez jednostkę organizacyjną LP, określana w ofercie sprzedaży.
9.
Minimalna masa zakupu - minimalna ilość drewna w grupie handlowo-gatunkowej, jaką przedsiębiorca jest skłonny odebrać z jednostki organizacyjnej LP. Przedsiębiorca ustala wartość minimalnej masy zakupu w trakcie składania ofert zakupu dla każdej oferty oddzielnie (§ 2 ust. 16). Ma ona wpływ na proces przypisu drewna - jeżeli przedsiębiorcy przypisana została ilość niższa niż określona minimalna masa zakupu (algorytm przypisu drewna opisany w § 2 ust. 17), wtedy następuje całkowita redukcja jego oferty (przypis drewna wynosi 0 m3).
10.
Wielkość zakupów drewna - faktycznie zrealizowane zakupy drewna w m3 w okresie trzech lat, w jednostkach organizacyjnych LP, po przeliczeniu na ilości średnioroczne, stanowiące podstawę do obliczenia maksymalnej ilości drewna, na jaką przedsiębiorca może złożyć ofertę zakupu w procedurze sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna. Podstawą wyliczenia zakupów drewna jest okres od 1.07.2011 r. do 30.06.2014 r. Do wielkości zakupów nie wlicza się sortymentów drewna: drewno opałowe (S4), drobnica opałowa (M2), karpina opałowa (KO), karpina przemysłowa (KP), zrębki opałowe (ZO), zrębki energetyczne (M2ZE) i baloty (M2BE). Oznacza to, że wielkość zakupów drewna służy również do wyliczenia maksymalnej oferty zakupu przedsiębiorcy w procedurze uzupełniającej sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna.
§  2.
1.
Uzupełniająca sprzedaż ofertowa w Portalu Leśno-Drzewnym z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna (dalej sprzedaż uzupełniająca) jest procedurą sprzedaży, prowadzoną na bazie wielkości zakupu drewna przedsiębiorców.
2.
W sprzedaży uzupełniającej mogą wziąć udział przedsiębiorcy, którzy:

a) złożyli i podpisali lub tylko złożyli ofertę zakupu w I bądź II etapie sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna na 2015 r., a których łączny przypis drewna w obu etapach tej procedury wyniósł nie więcej niż 90% możliwej do złożenia oferty zakupu w I etapie procedury (w tym również przedsiębiorcy, którzy zadeklarowali zawarcie umów dwuletnich w tej procedurze na lata 2015-2016);

b) byli uprawnieni do wzięcia udziału w procedurze sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna na 2015 r., a z przyczyn losowych nie wzięli w niej udziału. W takim przypadku mogą oni zostać dopuszczeni do procedury sprzedaży uzupełniającej po złożeniu w jednostce LP, gdzie dokonali rejestracji w PL-D (dalej jednostka macierzysta), pisemnego wniosku i dokumentów poświadczających okoliczności, które uniemożliwiły wzięcie udziału w procedurze sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna na 2015 r.

Ostateczną decyzję o dopuszczeniu przedsiębiorcy do udziału w procedurze sprzedaży uzupełniającej podejmuje kierownik jednostki macierzystej na podstawie złożonych dokumentów, co potwierdza stosownym zapisem na wniosku odbiorcy. Jednocześnie (zgodnie z opublikowanym na stronie PL-D terminarzem) przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć w jednostkach LP, w których dokonywał zakupu drewna, wnioski o uzupełnienie wolumenu maksymalnej oferty zakupu drewna na sprzedaż uzupełniającą w części dotyczącej tej jednostki, co warunkuje skorzystanie z uregulowań określonych w ust. 9.

3.
Oferta sprzedaży drewna, na podstawie której następuje sprzedaż ofertowa, przygotowana jest zgodnie z Wykazem grup handlowo-gatunkowych ogłaszanym na stronie internetowej PL-D.
4.
Oferta sprzedaży drewna sporządzana jest przez poszczególne nadleśnictwa i zakłady Lasów Państwowych. Zawiera ilość drewna danej grupy handlowo-gatunkowej wyrażoną w metrach sześciennych (bez kory) oraz cenę.
5.
Minimalna oferta sprzedaży każdej grupy handlowo-gatunkowej wynosi 50 m3.
6.
Ceny drewna w procedurze sprzedaży uzupełniającej są takie same, jak w procedurze sprzedaży ofertowej w Portalu Leśno-Drzewnym z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna na 2015 r.
7.
Na daną grupę handlowo-gatunkową obowiązują jednolite normy/ warunki techniczne - wykaz aktualnie obowiązujących norm i warunków technicznych znajduje się na stronie internetowej PL-D. Przedsiębiorca może wnioskować o podwyższenie lub obniżenie jakości lub wymiarów w stosunku do norm/ warunków technicznych (drewno z wyborem). Dopuszcza się niewielkie korekty parametrów jakościowych i wymiarowych, które nie zmieniają w sposób zasadniczy cech technicznych i użytkowych danej grupy handlowej. Warunkiem akceptacji takiego wniosku przez kierownika jednostki organizacyjnej LP jest zmiana cen drewna w wyniku negocjacji cenowej, przeprowadzonej pomiędzy stronami. Zgoda kierownika jednostki organizacyjnej LP na przystąpienie do negocjacji jest dobrowolna. Wynik negocjacji zatwierdza dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Odmowa przystąpienia do negocjacji przez sprzedającego nie zwalnia przedsiębiorcy od obowiązku spisania umowy.
8.
Procedura sprzedaży uzupełniającej odbywa się w dwóch etapach.
9.
W terminie 5 dni roboczych od momentu uruchomienia procedur sprzedaży uzupełniającej (zgodnie z opublikowanym na stronie PL-D terminarzem) przedsiębiorca zgłasza w każdej jednostce PGL LP, w której złożył wniosek zgodnie z zapisem w ust. 2 pkt. b, stwierdzone niezgodności co do wolumenu maksymalnej oferty zakupu drewna na sprzedaż uzupełniającą w części dotyczącej tej jednostki (wg informacji dostępnej w module klienta PL-D).
10.
Alokacje wielkości zakupów w ramach grupy kapitałowej oraz przeniesienia wielkości zakupu na innego przedsiębiorcę wykonane w trakcie procedury sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna przeprowadzone na podstawie § 2 ust. 9 i 10 regulaminu tej procedury na 2015 r. są automatycznie uwzględniane w procedurze sprzedaży uzupełniającej.
11.
W obu etapach sprzedaży uzupełniającej przy składaniu ofert zakupu nie stosuje się podziału ofert na grupy drewna.
12.
W I etapie sprzedaży uzupełniającej maksymalna ilość drewna, na jaką przedsiębiorca może złożyć ofertę zakupu, jest wynikiem różnicy pomiędzy wartością 90% maksymalnej wielkości ofert zakupu na I etap sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna na 2015 r. a ilością przypisanego drewna w obydwu etapach tej procedury, tj.:

max. Of. Zak. = (Wielk. Zak. /3 *0, 7) *0, 9 - (Przypis 1EtWZ + + Przypis 2EtWZ),

gdzie:

max. Of. Zak. - maksymalna oferta zakupu na sprzedaż uzupełniającą,

Wielk. Zak. - wielkość zakupu przedsiębiorcy,

Przypis 1EtWZ - przypis drewna w I etapie sprzedaży ofertowej z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna na 2015 r.,

Przypis 2EtWZ - przypis drewna w II etapie sprzedaży ofertowej z uwzględnieniem wielkości zakupów drewna na 2015 r.

13.
W etapie drugim sprzedaży uzupełniającej przedsiębiorca może złożyć oferty zakupu na drewno w ilości stanowiącej różnicę pomiędzy ilością drewna określoną w ust. 12 a ilością przypisu w etapie pierwszym.
14.
W sprzedaży uzupełniającej nie mogą brać udziału przedsiębiorcy, w stosunku do których występują należności przeterminowane nieobjęte kwotą zabezpieczenia, o którym mowa w § 6 ust. 1 i 3. Powstanie takich należności skutkuje założeniem blokady składania ofert zakupu przez przedsiębiorcę. Blokada usuwana jest po uregulowaniu tych należności.
15.
W pierwszym i drugim etapie sprzedaży uzupełniającej stosuje się takie same ceny i kryteria przyjęcia lub redukcji ofert.
16.
W każdym z dwóch etapów przedsiębiorca może złożyć jedną ofertę zakupu na daną grupę handlowo-gatunkową w nadleśnictwie lub zakładzie Lasów Państwowych. W ofercie musi zostać podana minimalna masa zakupu. Domyślnie minimalna masa zakupu w aplikacji PL-D wynosi 1m3, przedsiębiorca może dokonać jej korekty, jednak jej wielkość nie może być większa niż 100 m3.
17.
Przypis drewna przebiega dla każdej oferty sprzedaży oddzielnie wg następującego algorytmu:

a) dla ofert sprzedaży, w których suma złożonych ofert zakupu jest mniejsza lub równa ofercie sprzedaży, dokonuje się pełnego przypisu drewna do ofert przedsiębiorców;

b) dla ofert sprzedaży, w których suma złożonych ofert zakupu jest większa niż oferta sprzedaży, dokonuje się proporcjonalnej redukcji każdej złożonej oferty zakupu;

c) przy redukcji przypisu drewna uwzględnia się parametr minimalnej masy zakupu - pozostała ilość drewna pochodząca z odrzuconych ofert zakupu, gdzie dokonano przypisu poniżej masy minimalnej, zostaje rozpisana do pozostałych ofert z zachowaniem zasady proporcjonalności;

d) odrzucenie ofert, o których mowa powyżej, odbywa się sukcesywnie od pozycji o największej różnicy między określoną masą minimalną przez przedsiębiorcę a tym, co zostało mu przypisane.

18.
Przedsiębiorca zakupuje drewno wg ceny określonej w ofercie sprzedaży, a w przypadku grup handlowo-gatunkowych z reprezentantem na podstawie przeliczników, o których mowa w § 3 ust. 11 Zarządzenia nr 59 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 13.10.2014 r. w sprawie sprzedaży drewna przez PGL LP. Ceny zaokrąglane są z dokładnością do jednego grosza.
19.
W przypadku, gdy w wyniku sprzedaży uzupełniającej w PL-D w nadleśnictwie lub zakładzie Lasów Państwowych przedsiębiorcy zostanie przypisana ilość drewna określonej grupy handlowo-gatunkowej mniejsza od masy transportowej, ale równa lub większa od minimalnej masy zakupu, przedsiębiorca zobligowany jest do podpisania umowy na przyznaną ilość drewna (bez możliwości jej zwiększania do wielkości masy transportowej).
§  3.
1.
Uczestnictwo w procedurze sprzedaży uzupełniającej możliwe jest po zidentyfikowaniu użytkownika na podstawie unikatowego loginu i hasła.
2.
Użytkownik korzysta z PL-D, logując się na swoje konto przy użyciu przycisku "Moduł Klient LP" na stronie internetowej PL-D.
3.
Oferta zakupu zgłoszona z danego konta jest wiążąca dla przedsiębiorcy, którego reprezentuje zarejestrowany użytkownik, legitymujący się tym kontem.
4.
Oferty zakupu, aby mogły podlegać rozpatrzeniu, muszą zostać podpisane w PL-D przez uprawnionego użytkownika (użytkowników).
5.
"Zasady rejestracji oraz bezpieczeństwo w pracy z aplikacją PL-D" zamieszczone są na stronie PL-D.
6.
Wszelkie dane dotyczące wyników sprzedaży uzupełniającej poszczególnych przedsiębiorców traktuje się jako informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa - zgodnie z art. 4 pkt 17 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się tajemnicę zdefiniowaną w art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 153, poz. 1503 z późn. zm.).
§  4.
1.
Umowę sprzedaży uznaje się za zawartą w chwili ogłoszenia wyników drugiego etapu sprzedaży uzupełniającej. Przedsiębiorca uczestniczący w sprzedaży uzupełniającej jest zobowiązany do spisania umowy sprzedaży z kierownikiem jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych, w której otrzymał przypis drewna, lub jego pełnomocnikiem ustanowionym zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, w terminie do 30 dni od daty ogłoszenia wyników. Czynność spisania umowy jest potwierdzeniem zawarcia umowy.
2.
W przypadku uzgodnionego z kierownikiem jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych sposobu spisania umowy w drodze korespondencyjnej przedsiębiorca zobowiązany jest do skutecznego dostarczenia podpisanej przez siebie umowy w terminie maksymalnie 30 dni od daty ogłoszenia wyników. Niedotrzymanie przez przedsiębiorcę powyższego terminu oznacza, że umowa nie została spisana.
3.
Niespisanie umowy w terminie, o którym mowa w ust. 1, uprawnia jednostki organizacyjne LP do odstąpienia od umowy oraz skutkuje blokadą zakładaną na okres 180 dni na: udział w sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna, sprzedaży ofertowej w PL-D dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje, zawieranie umów wieloletnich za pośrednictwem PL-D, udział w systemowych aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno" i aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno".
§  5.
Blokady założone z powodu niespisania umów w terminie w procedurach: sprzedaży ofertowej w PL-D z uwzględnieniem wielkości zakupu drewna, sprzedaży ofertowej w PL-D dla przedsiębiorców realizujących nowe inwestycje, systemowych aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno" i aukcjach internetowych w aplikacji "e-drewno" - obowiązują w sprzedaży uzupełniającej i skutkują brakiem możliwości składania ofert zakupu przez przedsiębiorcę w tej procedurze.
§  6.
1.
Przedsiębiorca przyjmuje do wiadomości, że zabezpieczeniem należności z tytułu zakupu drewna w procedurze sprzedaży uzupełniającej są odpowiednio:

a) gwarancja bankowa,

b) ubezpieczenie na koszt kupującego,

c) factoring pełny (koszt factoringu obciąża kupującego),

d) cesja praw z lokaty,

e) kaucja pieniężna,

f) inne "produkty" zabezpieczenia płatności zaproponowane przez bank, dające gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.

2.
Zabezpieczenia wymienione w ust. 1 nie obowiązują w przypadku zastosowania przedpłaty.
3.
Dopuszcza się ustalenie przez strony innej formy zabezpieczenia należności z tytułu sprzedaży drewna niż wymienione w ust. 1, dającej gwarancje zabezpieczenia interesu Skarbu Państwa.
§  7.
PGL LP nie odpowiada za skutki złożenia omyłkowej oferty zakupu drewna.
§  8.
1.
W przypadku wystąpienia błędów techniczno-informatycznych po stronie PGL LP lub proceduralnych, polegających na naruszeniu postanowień niniejszego regulaminu, przedsiębiorcy służy prawo złożenia odwołania do nadleśnictwa lub zakładu Lasów Państwowych, w którym nastąpił błąd, za pośrednictwem formularza znajdującego się w PL-D w terminie 7 dni od ogłoszenia wyników w procedurze sprzedaży uzupełniającej.
2.
W przypadkach spornych ostateczną decyzję co do zasadności reklamacji podejmuje kierownik jednostki organizacyjnej Lasów Państwowych w porozumieniu z dyrektorem właściwej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, który działa w porozumieniu z Zakładem Informatyki Lasów Państwowych.
3.
Termin podjęcia ostatecznej decyzji upływa w ciągu 14 dni od daty złożenia odwołania.
§  9.
1.
Akceptacja niniejszego regulaminu przez użytkownika zarejestrowanego w PL-D jest warunkiem uprawniającym tego użytkownika do złożenia oferty zakupu oraz uczestniczenia w procedurze sprzedaży uzupełniającej.
2.
Akceptacji regulaminu dokonuje się poprzez zatwierdzenie go przy użyciu odpowiedniego przycisku podczas logowania użytkownika do PL-D.
3.
Brak akceptacji regulaminu uniemożliwia złożenie oferty zakupu w procedurze sprzedaży ofertowej.
Powyższy regulamin akceptuję

...................................................................

(data i podpis Klienta)

Zatwierdzam do stosowania

* przedsiębiorca - osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, wykonujące działalność gospodarczą w rozumieniu art. 2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.