Wprowadzenie do wykorzystania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych "Zasad ustalania wysokości stawki czynszu za korzystanie z lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe".

Dzienniki resortowe

B.I.LP.2018.6.98

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 sierpnia 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 31
DYREKTORA GENERALNEGO LASÓW PAŃSTWOWYCH
z dnia 27 kwietnia 2018 r.
w sprawie wprowadzenia do wykorzystania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych "Zasad ustalania wysokości stawki czynszu za korzystanie z lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe"

OB.160.1.2018

Na podstawie art. 33 ust. 1 ustawy o lasach 1  oraz w związku z § 6 i 10 Statutu Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe 2 , w wykonaniu zadań wynikających z obowiązków Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, określonych w art. 33 ust. 3 pkt 3 3  ustawy o lasach, zarządza się, co następuje:

§  1. 
Wprowadzam do stosowania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych "Zasady ustalania wysokości stawki czynszu za korzystanie z lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe", stanowiące załącznik nr 1 do niniejszego zarządzenia.
§  2. 
Zastosowanie rozwiązań zawartych w "Zasadach ustalania wysokości stawki czynszu za korzystanie z lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe" w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych należy wprowadzić w życie z dniem 1 lipca 2018 r., sporządzając kalkulację stawki czynszu na podstawie kosztów z roku 2017.
§  3. 
Z dniem 1 lipca 2018 r. traci moc Zarządzenie nr 38 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie dopuszczenia do wykorzystania w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych "Wytycznych w sprawie zasad ustalania stawki czynszu za korzystanie z lokali mieszkalnych Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe".
§  4. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIK Nr  1  4  

ZASADY USTALANIA WYSOKOŚCI STAWKI CZYNSZU

za korzystanie z lokali mieszkalnych, budynków gospodarczych i garaży Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe

§  1. 
Jednostki organizacyjne Lasów Państwowych udostępniają lokale mieszkalne:
1)
bezpłatnie - na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o lasach oraz umowy regulującej korzystanie z bezpłatnego mieszkania, dotyczącej:
a)
lokalu mieszkalnego niestanowiącego odrębnej nieruchomości, z pomieszczeniami przynależnymi lub bez (wzór umowy nr 1),
b)
lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, z pomieszczeniami przynależnymi lub bez (posiadający własną Księgę Wieczystą na wyodrębniony lokal), (wzór umowy nr 2),
c)
budynku mieszkalnego z budynkami gospodarczymi oraz infrastrukturą towarzyszącą lub bez (wzór umowy nr 3),
d)
lokalu mieszkalnego niestanowiącego odrębnej nieruchomości, z pomieszczeniami przynależnymi lub nie - dla nadleśniczego (wzór umowy nr 4),
e)
lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, z pomieszczeniami przynależnymi lub nie (posiadający własną Księgę Wieczystą na wyodrębniony lokal) - dla nadleśniczego (wzór umowy nr 5),
f)
budynku mieszkalnego z budynkami gospodarczymi lub nie oraz infrastrukturą towarzyszącą lub nie - dla nadleśniczego (wzór umowy nr 6);
2)
odpłatnie - na podstawie umowy najmu, dotyczącej:
a)
lokalu mieszkalnego niestanowiącego odrębnej nieruchomości, z pomieszczeniami przynależnymi lub bez (wzór umowy nr 7),
b)
lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, z pomieszczeniami przynależnymi lub bez (posiadający własną Księgę Wieczystą na wyodrębniony lokal), (wzór umowy nr 8),
c)
budynku mieszkalnego z budynkami gospodarczymi oraz infrastrukturą towarzyszącą lub bez (wzór umowy nr 9).
§  2. 
1. 
Wzory umów od 1 do 9, o których mowa w § 1, stanowią integralną część niniejszych zasad. (Wzorów umów nie drukujemy - przyp. red.).
2. 
Wartość nieodpłatnego świadczenia wynikającego z umów, o których mowa w § 1 pkt 1, ustala się na podstawie stawek czynszu określonych w niniejszych wytycznych, z uwzględnieniem przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
3. 
Wysokość czynszu z tytułu umów najmu, o których mowa w § 1 pkt 2, ustala się na podstawie poniższych zapisów.
§  3. 
1. 
Zasady ustalania stawek czynszu, zwane dalej Zasadami, mają zastosowanie do wynajmowanych lokali mieszkalnych, zwanych dalej lokalami oraz do ustalania równowartości nieodpłatnego świadczenia za korzystanie z lokali bezpłatnych, a także pomieszczeń i obiektów przynależnych do tych lokali.
2. 
Do kalkulacji stosuje się dwie odrębne stawki bazowe czynszu, uwzględniając podział mieszkań na mieszkania bezpłatne i mieszkania odpłatne, o których mowa w § 1. Dla budynków gospodarczych i dla garaży stawkę czynszu oblicza się analogicznie z podziałem na dwie stawki bazowe.
3. 
W przypadkach, gdy w zasobach jednostki pozostało 3 lub mniej mieszkań odpłatnych, dopuszcza się stosowanie jednej stawki bazowej dla całego zasobu mieszkaniowego.
4. 
Czynsz za lokal stanowi iloczyn powierzchni użytkowej lokalu i stawki bazowej opisanej w § 5 ust. 1 wraz z zyskiem opisanym w § 5 ust. 2 po uwzględnieniu obniżek i zwyżek stawki oraz opłaty z tytułu podatku od nieruchomości (w przypadku, gdy podatnikiem jest jednostka organizacyjna PGL LP).
5. 
Czynsz za budynki gospodarcze i garaże stanowi iloczyn powierzchni użytkowej budynków gospodarczych i garaży oraz stawki bazowej opisanej w § 5 ust. 1 wraz z zyskiem opisanym w § 5 ust. 2 po uwzględnieniu obniżek.
§  4. 
1. 
Pierwszą kalkulację według niniejszych Zasad i ewentualne wypowiedzenie stawek czynszu należy przeprowadzić, na podstawie kosztów z roku 2017, do dnia 30 września 2018 r., tak aby nowe stawki mogły obowiązywać od dnia 1 stycznia 2019 r.
2. 
Stawki bazowe są kalkulowane raz w roku według stanu lokali na dzień 1 stycznia roku sporządzenia kalkulacji, nie później niż do końca pierwszego kwartału, na podstawie kosztów z roku poprzedniego.
3. 
Kalkulacja, o której mowa w ust. 1, stanowi podstawę zmiany stawki bazowej. Zmiana taka następuje w przypadku, gdy nowo wyliczona stawka bazowa zmienia się o więcej niż 5% w stosunku do stawki dotychczas obowiązującej.
§  5. 
1. 
Do kalkulacji stawki bazowej przyjmuje się następujące koszty:

a) amortyzacji - z roku poprzedzającego rok sporządzenia kalkulacji;

b) remontów lokali, w wysokości 1/10 z okresu pełnych 10 lat poprzedzających rok sporządzenia kalkulacji;

c) utrzymania części wspólnych i funduszy remontowych oraz dla lokali wchodzących w skład spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej koszty naliczanego funduszu eksploatacyjnego, w wysokości 1/5 z okresu pełnych 5 lat poprzedzających rok sporządzenia kalkulacji;

d) należytego utrzymania stanu technicznego obiektów (konserwacje, przeglądy itp.) - w wysokości 1/5 z okresu pełnych 5 lat poprzedzających rok sporządzenia kalkulacji;

e) ubezpieczenia - z roku sporządzenia kalkulacji;

f) administrowania - w wysokości 1% od sumy kosztów określonych w pkt a-e.

Koszty zasobu określone w pkt a-e są wyliczane proporcjonalnie do powierzchni użytkowej danego lokalu.
2. 
Stawkę bazową, wyliczoną na podstawie ust. 1, powiększa się o kwotę nie większą niż kwota opowiadającą stopie oprocentowania kredytów WIBOR udzielanych na okres 1 roku (1Y - oznaczenie WIBOR) z dnia poprzedzającego datę ustalenia stawki czynszu (Sm, Sbg, Sg), nie mniej jednak niż 0,1%.
§  6. 
1. 
Określone w § 5 ust. 1 pkt a-e koszty dotyczące obiektów i urządzeń wspólnych (np. ogrodzenie, chodnik, studnia) należy dodać do kosztów odnoszących się do lokali, proporcjonalnie do ich powierzchni użytkowej.
2. 
Jeżeli obiekty lub urządzenia, o których mowa w ust. 1, służą wyłącznie budynkowi gospodarczemu lub wyłącznie garażowi, koszty dotyczące tych obiektów lub urządzeń należy wliczyć do kosztów związanych z danym budynkiem gospodarczym lub garażem.
§  7. 
Przy ustalaniu wartości czynszu stosuje się następujący katalog obniżek czynszu w lokalach z zastrzeżeniem, że suma obniżek (K, + K2 + K3 + K4 + K5 + K6 + K7) nie może być większa niż 0,7.
1)
Stan techniczny lokalu, ustalony na podstawie aktualnej okresowej kontroli stanu technicznego (przeprowadzonej w oparciu o art. 62 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane), (K1):

Standard budynku (lokalu) - budynek w stanie technicznym dobrym od 0-15 % zużycia.

Lp.Klasyfikacja stanu technicznego lokaluProcentowe zużycie lokalu [%]Wskaźnik obniżki czynszu [K1]
1.Dobry0-150,0
2.Zadowalający16-300,1
3.Średni31-500,2
4.Złypowyżej 500,35
2)
Brak instalacji (K2):

Standard - lokal wyposażony w odpowiadające warunkom technicznym instalacje: elektryczną, centralnego ogrzewania, wodną, kanalizacyjną.

K2 - 0,15 za brak każdej z instalacji oddzielnie.

3)
Wyposażenie lokalu w pomieszczenia (K3):

Standard - lokal wyposażony minimum w kuchnię lub aneks kuchenny, łazienkę, WC.

K3 (suma poniższych):

a)
za brak łazienki w mieszkaniu - 0,2,
b)
za brak WC w mieszkaniu - 0,2,
c)
za brak kuchni lub aneksu kuchennego - 0,2.
4)
Brak podłączenia do sieci kanalizacyjnej ogólnospławnej lub brak przydomowej oczyszczalni ścieków (K4):

Standard - podłączenie do sieci kanalizacyjnej ogólnospławnej lub do oczyszczalni przydomowej.

K4 - za brak ww. rozwiązań - 0,1.

5)
Położenie lokalu - wskaźnik obniżki czynszu (K5):

Standard - lokal w budynku jedno- lub dwurodzinnym, jedno- lub dwupiętrowy.

K5 (suma poniższych):

a)
położenie lokalu w budynku wielokondygnacyjnym powyżej drugiego piętra, w budynkach bez windy - 0,05,
b)
lokal położony w budynku wielorodzinnym - 0,05 (nie dotyczy budynku w zabudowie szeregowej, gdzie każdy segment stanowi osobny budynek (o rodzaju inw. 110).
6)
Położenie budynku (K6):

Standard - lokal w budynku położonym w granicach administracyjnych miasta oraz w odległości od 0 do 5 km od centrum miejscowości będącej siedzibą gminy lub od granic miasta, w których znajdują się budynki użyteczności publicznej, tj.: przedszkole, szkoła podstawowa, punkt opieki zdrowotnej.

K6 - powyżej 5 km do 10 km - 0,05,

K6 - powyżej 10 km - 0,10.

7)
Kierownik jednostki w szczególnie uzasadnionych przypadkach może ustalić dodatkowy wskaźnik indywidualnej obniżki (K7), niewymieniony w pkt 1-6. Obniżka nie może być większa niż 0,1.
§  8. 
Do obniżek czynszu w budynkach gospodarczych i garażach stosuje się odpowiednio § 7 ust. 1.
§  9. 
Przy ustalaniu wartości czynszu stosuje się następujący katalog zwyżek czynszu w lokalach.
1)
podłączenie do sieci gazowej - ZW1 - 0,05 - standard określony w § 7 ust. 2;
2)
bezobsługowe źródło ogrzewania (ogrzewanie elektryczne, kocioł gazowy, kocioł olejowy, sieć zewnętrzna) - ZW2 - 0,05 - standardem jest źródło ogrzewania wymagające obsługi;
3)
ciepła woda z sieci zewnętrznej - ZW3 - 0,05 - standardem jest ciepła woda wytwarzana przez użytkownika;
4)
wbudowana instalacja klimatyzacji - ZW4 - 0,05 - standardem jest brak instalacji klimatyzacji lub klimatyzacja zainstalowana przez użytkownika.
§  10. 
Jeżeli w wyniku wykonanych robót lub na podstawie przeglądu stanu technicznego lokalu, budynku gospodarczego, garażu nastąpi zmiana klasyfikacji stanu technicznego obiektu, należy ten fakt uwzględnić przy najbliższej zmianie czynszu.
§  11. 
Kalkulację stawki z uwzględnieniem zniżek i zwyżek, określonych w § 7 i § 9, przeprowadza się w następujący sposób:

Sm = [(Sb + Sb x KA) + (Sb + Sb x KA) x Z] x (1 - K1 - K2 - K3 - K4 - K5 - K6 - K7 + ZW1, + ZW2 + ZW3 + ZW4),

gdzie: Sm - stawka za budynek/lokal mieszkalny,

K1÷K7-jak w § 7,

ZW1÷ZW4 - jak w § 9,

Sb - stawka bazowa dla budynku/lokalu mieszkalnego obliczona jak w § 5,

KA - 0,01 - koszty administrowania w wysokości 1%,

Z - zysk.

§  12. 
Kalkulację stawki z uwzględnieniem zniżek, o których mowa w § 7 ust. 1, za budynek gospodarczy przeprowadza się w następujący sposób:

Sbg = [(Sbbg + Sbbg x KA) + (Sbbg + Sbbg x KA) x Z] x (1 - K1),

gdzie: Sbg - stawka za budynek gospodarczy,

K1 - jak w § 7 ust. 1,

Sbbg - stawka bazowa dla budynku gospodarczego obliczona jak w § 5,

KA - 0,01 - koszty administrowania w wysokości 1%,

Z - zysk.

§  13. 
Kalkulację stawki z uwzględnieniem zniżek, o których mowa w § 7 ust. 1, za garaż przeprowadza się w następujący sposób:

Sg = [(Sng + Sng x KA) + (Sng + Sng x KA) x Z] x (1 - K1),

gdzie: Sg - stawka czynszu za garaż obliczana jn.,

K1 - jak w § 7,

Sng - stawka bazowa dla garażu obliczona jak w § 5,

KA - 0,01 - koszty administrowania w wysokości 1%,

Z - zysk.

§  14. 
Kierownik jednostki organizacyjnej wprowadza stawki bazowe oraz uzasadnienie wprowadzenia wskaźnika, o którym mowa w § 7 ust. 7, zarządzeniem.
1 Art. 33. ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tj. Dz. U. z 2017 r. poz. 788. z późn. zm.) stanowi, że "Lasami Państwowymi kieruje Dyrektor Generalny przy pomocy dyrektorów regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych".
2 Statut Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe został nadany zarządzeniem nr 50 Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 18 maja 1994 r.; w § 6 Statut Lasów Państwowych stanowi, że w wykonaniu zadań określonych przez ustawę (o lasach) oraz przez przepisy wykonawcze do ustawy, a także innych przepisów prawnych, Dyrektor Generalny wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące w Lasach Państwowych.
3 Przepis art. 33 ust. 3 pkt 1a ustawy o lasach stanowi, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych inicjuje, organizuje oraz koordynuje przedsięwzięcia na rzecz ochrony lasów, racjonalnej gospodarki leśnej i rozwoju leśnictwa.
4 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 59 z dnia 16 sierpnia 2018 r. (B.I.LP.2018.8.139) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 sierpnia 2018 r.