Wprowadzenie do stosowania w resorcie spraw wewnętrznych i administracji "Instrukcji opiniowania służbowego żołnierzy zawodowych".

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.1997.9.82

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1997 r.

DECYZJA Nr 285
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 18 września 1997 r.
w sprawie wprowadzenia do stosowania w resorcie spraw wewnętrznych i administracji "Instrukcji opiniowania służbowego żołnierzy zawodowych".

W celu właściwej realizacji w resorcie spraw wewnętrznych i administracji zadań w zakresie opiniowania służbowego żołnierzy zawodowych określonych w art. 25 w związku z art. 108 ust. 1 ustawy z dnia 30 czerwca 1970 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 10, poz. 55) oraz §§ 79-92 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 grudnia 1996 r. w sprawie służby wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 7, poz. 38 i Nr 28, poz. 153) ustalam:
1.
Wprowadza się do stosowania w resorcie spraw wewnętrznych i administracji "Instrukcję opiniowania służbowego żołnierzy zawodowych", stanowiącą załącznik do decyzji.
2.
Decyzja wchodzi w życie z dniem podpisania z mocą od 1 września 1997 r.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA OPINIOWANIA

Rozdział  1

POSTANOWIENIA OGÓLNE

§  1.
Używane w instrukcji określenia oznaczają:
1)
"organ kadrowy" - komórkę organizacyjną (oddział, wydział) lub osobę funkcyjną wyznaczoną przez dowódcę jednostki wojskowej, prowadzącą sprawy kadrowe w tej jednostce;
2)
"rozporządzenie" - rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w sprawie służby wojskowej żołnierzy zawodowych z dnia 19 grudnia 1996 r. (Dz. U. Nr 7, poz. 38, Nr 28, poz. 153);
3)
"opiniujący" - przełożonego, który sporządza opinię, wymienioną w §§ 84, 85, 89 i 90 rozporządzenia;
4)
"opiniowany'' - żołnierza zawodowego, o którym sporządza się opinię służbową.
§  2.
Zasady i tryb opiniowania służbowego żołnierzy zawodowych, zapoznawania ich z opinią, tryb wnoszenia i sposób rozpatrywania odwołań oraz właściwość organów wojskowych w tych sprawach określa rozporządzenie.
§  3.
1.
Opinia po wypełnieniu jest dokumentem przeznaczonym do użytku służbowego.
2.
Żołnierz ma prawo przeczytać opinię i sporządzać z niej notatki podczas zapoznawania go z tym dokumentem, a także w każdym czasie, jeżeli wyrazi takie życzenie.
§  4.
Zasady postępowania z opiniami, a także wykorzystywania wyników opiniowania służbowego określają odrębne przepisy.

Rozdział  2

SPORZĄDZANIE OPINII OKRESOWEJ

§  5.
Opiniowanie okresowe żołnierzy zawodowych przeprowadza się od dnia 1 września do 20 października każdego roku.
§  6.
1.
W opiniowaniu okresowym żołnierzy zawodowych stosuje się formularz opinii o nazwie - "Opinia okresowa żołnierza zawodowego", którego wzór określa załącznik Nr 1 do instrukcji.
2.
Do formularza opinii, o którym mowa w ust. 1, dołącza się w formie załączników:
1)
opinie kierowników instytucji cywilnych o oficerach zajmujących stanowiska kierownicze w jednostkach organizacyjnych poza Ministerstwem Obrony Narodowej;
2)
odwołania żołnierza od opinii;
3)
wnioski komisji i decyzję przełożonego rozpatrującego odwołanie.
§  7.
Przed sporządzeniem opinii okresowej organ kadrowy jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, wypełnia pismem maszynowym część I opinii okresowej żołnierza zawodowego - "Dane personalne" i część II - "Stan i rozwój kwalifikacji" oraz przekazuje go opiniującemu. Sposób wypełniania części I i II opinii określa załącznik Nr 2 do instrukcji.
§  8.
Przed sporządzeniem opinii okresowej opiniujący obowiązany jest sprawdzić kompletność i zgodność ze stanem faktycznym danych ewidencyjnych opiniowanego zawartych w punkcie I i II formularza opinii okresowej. W razie stwierdzenia braków lub nieprawidłowości należy uzupełnić zapisy lub je skorygować na nowym formularzu opinii.
§  9.
1.
Opinię okresową sporządza się w jednym egzemplarzu. Oceny opisowe powinny być zwięzłe i jednoznaczne.
2.
W opinii okresowej należy unikać formułowania ocen wynikających ze zjawisk lub faktów mających charakter jednostkowy (incydentalny).
3.
Część III-IX formularza opinii okresowej wypełnia się pismem odręcznym, czytelnie, niebieskim albo czarnym piórem lub długopisem. Niedozwolone jest poprawianie lub zamazywanie wpisów.
4.
Po sporządzeniu opinii opiniujący zobowiązany jest ją podpisać.
§  10.
1.
Opiniowanemu żołnierzowi zawodowemu umożliwia się wpisanie do formularza opinii okresowej w punkcie VIII "Wnioski (propozycje) opiniowanego dotyczące dalszego przebiegu służby", własnych wniosków i propozycji. Mogą one dotyczyć w szczególności:
1)
dalszego kształcenia i doskonalenia zawodowego,
2)
przeniesienia na inne stanowisko służbowe w macierzystej lub innej jednostce wojskowej,
3)
zmiany korpusu osobowego (specjalności), statusu służbowego żołnierza (przeniesienia w "stan nieczynny", ze służby kontraktowej do służby stałej, zwolnienia z zawodowej służby wojskowej) itp.

Fakt dokonania wpisu opiniowany potwierdza własnoręcznym podpisem w miejscu na to przeznaczonym.

2.
Opiniujący ma obowiązek umożliwić opiniowanemu dokonanie wpisów, o których mowa w ust. 1, oraz sprawdzenie zgodności danych ewidencyjnych, o których mowa w § 7.
§  11.
1.
Sposób wypełnienia przez opiniującego poszczególnych punktów formularza opinii okresowej przedstawia załącznik Nr 3 do instrukcji.
2.
Ocenę kompetencji zawodowych, cech osobowych, szczególnych predyspozycji i uzdolnień oraz postawy etycznej w części III formularza opinii okresowej dokonuje się w formie opisowej. Przy ich ocenie należy wskazać tylko uchwytne przymioty opiniowanego, które się uwydatniły podczas realizacji zadań służbowych, a w szczególności w czasie ćwiczeń. Dokonując oceny zaleca się korzystać z definicji cech osobowości żołnierza zawodowego, zawartych w załączniku Nr 3 (Tabela 1).
§  12.
Jeżeli opinia nie może być sporządzona z przyczyn określonych w § 85 rozporządzenia, w formularzu opinii okresowej, w części VI, należy zamieścić stosowną informację w brzmieniu: "Nie opiniowany z powodów określonych w § 85 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 19 grudnia 1996 r. w sprawie służby wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 1997 r. Nr 7, poz. 38, Nr 28, poz. 153)".

Rozdział  3

SPORZĄDZANIE OPINII SPECJALNEJ

§  13.
1.
Opinię specjalną sporządza się na formularzu, którego wzór określa załącznik Nr 4 do instrukcji.
2.
Opinię specjalną sporządza się pismem maszynowym i w formie opisowej. Treść opinii specjalnej powinna zawierać zwięzłą ocenę działalności żołnierza w przypadkach określonych w § 88 rozporządzenia, ze szczególnym zwróceniem uwagi na osiągnięte wyniki i postawę w służbie.
3.
Na zakończenie opinii formułuje się wniosek końcowy, którego treść wynika z celu, dla którego opinię tę sporządzono. W uzasadnionych okolicznościach wniosek końcowy może zawierać ocenę ogólną wykonywania zadań.
4.
Po sporządzeniu opinii specjalnej opiniujący obowiązany jest ją podpisać.
§  14.
1.
Opinię specjalną, z wyjątkiem przypadków określonych w pkt. 2, sporządza się w jednym egzemplarzu.
2.
Opinię specjalną sporządzaną na potrzeby sądu, prokuratury, Żandarmerii Wojskowej lub Wojskowych Służb Informacyjnych, a także o żołnierzach zwalnianych z zawodowej służby wojskowej, wykonuje się w dwóch egzemplarzach.
§  15.
1.
Opinię specjalną o żołnierzu zwalnianym z zawodowej służby wojskowej sporządza dowódca jednostki wojskowej na podstawie opinii służbowych z całego okresu służby.
2.
W opinii, o której mowa w ust. 1, należy:
1)
ogólnie scharakteryzować przebieg służby żołnierza oraz przedstawić ważniejsze osiągnięcia zawodowe, które mogą mieć znaczenie w ewentualnym podjęciu przez niego pracy po zwolnieniu z zawodowej służby wojskowej;
2)
scharakteryzować posiadane przez żołnierza kwalifikacje zawodowe, uzdolnienia (predyspozycje) i zamiłowania, a także zdobyte przez niego doświadczenie;
3)
ogólnie ocenić stopień wywiązywania się żołnierza z obowiązków służbowych;
4)
podać informacje (gdy fakty takie miały miejsce) dotyczące uczestnictwa w pracach komisji i organizacji międzynarodowych oraz misjach pokojowych;
5)
wymienić najwyższe posiadane ordery i odznaczenia;
6)
podać podstawę prawną zwolnienia z zawodowej służby wojskowej.
3.
W opinii, o której mowa w ust. 1, nie formułuje się wniosku końcowego.

ZAŁĄCZNIK Nr 1

OPINIA OKRESOWA ŻOŁNIERZA ZAWODOWEGO

dzieńmiesiącrokdzieńmiesiącrokpodległość kadrowa
za okres oddo
I. DANE PERSONALNENR PESEL
Nazwisko i imięImię ojcaAktualny stopień wojskowyData mianowania
Korpus osobowyGrupa osobowaRodzaj służby i data rozpoczęcia
KONTRAKTOWASTAŁA
Nazwa stanowiska służbowegoJednostka wojskowaStopień etatowyGrupa uposażeniaData objęcia stanowiska

II. STAN I ROZWÓJ KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH

WYKSZTAŁCENIE (szkoła-uczelnia, rodzaj studiów, kursy, rok ukończenia, ocena)

WOJSKOWECYWILNE

ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW OBCYCH

Nazwa językaAngielskiNiemieckiFrancuskiRosyjski..........................
Stopień znajomości*)PŚZBDPŚZBDPŚZBDPŚZBDPŚZBDPŚZBD
Data egzaminu
TYTUŁ I STOPIEŃ NAUKOWY (TYTUŁ ZAWODOWY)STOPIEŃ SPECJALIZACJI ZAWODOWEJ (KLASY KWALIFIKACYJNE)

III. OCENA CECH OSOBOWO-ZAWODOWYCH WPŁYWAJĄCYCH NA WYKONANIE ZADAŃ

A. OCENA KOMPETENCJI ZAWODOWYCH I CECH OSOBOWYCH

CECHAOCENA
Znacznie przewyższa wymaganiaPrzewyższa wymaganiaSpełnia wymaganiaPoniżej wymagańZnacznie poniżej wymagańNie spełnia wymagańNie oceniano
1. Umiejętności organizacyjne
2. Umiejętności dowodzenia

(kierowania)

3. Umiejętności pedagogiczne
4. Umiejętności oceniania

podwładnych

5. Dbałość o rozwój

podwładnych

6. Ambicje (aspiracje)

zawodowe

7. Zaangażowanie w służbie -

chęć działania

8. Wytrwałość w osiąganiu

celów, zdecydowanie

w działaniu

9. Umiejętność współpracy

i współdziałania

10. Opanowanie
11. Inicjatywa i pomysłowość

w działaniu

12. Samodzielność w działaniu
13. Poczucie odpowiedzialności
14. Zdolność przystosowania

się do nowych warunków

15. Zdolność pokonywania

stresu

16. Zdolność samodzielnego

przyswajania wiedzy

17. Trafność podejmowanych

decyzji

18. Umiejętność wypowiadania

się

19. Umiejętność wyrażania

myśli na piśmie

20. Poczucie dyscypliny
21. Kultura osobista
22. Dbałość o wygląd

zewnętrzny

23.
24.

*) P - PODSTAWOWY, Ś - ŚREDNIOZAAWANSOWANY, Z- ZAAWANSOWANY, B - BIEGŁY, D - DOSKONAŁY

B. SZCZEGÓLNE PREDYSPOZYCJE I UZDOLNIENIA
C. POSTAWA ETYCZNA
(uczciwość, rzetelność, prawdomówność, koleżeństwo, odwaga, poświęcenie, lojalność itp.)

IV. SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA, KONDYCJA I STAN ZDROWIA

Sprawdzian kwalifikacyjny ze sprawności fizycznejzw
Odporność na trudy i zmęczenie fizyczne
Grupa zdrowia

V. STOPIEŃ WYSZKOLENIA INDYWIDUALNEGO (wymagany na zajmowanym stanowisku)

OgólnowojskowegoSpecjalistycznego

VI. OCENA REALIZACJI WAŻNIEJSZYCH ZADAŃ SŁUŻBOWYCH ZA OKRES OPINIOWANIA

PRZYDATNOŚĆ NA ZAJMOWANYM STANOWISKUPRZYDATNOŚĆ NA STANOWISKU ZGODNIE Z PRZYDZIAŁEM MOBILIZACYJNYM
PrzydatnyNieprzydatnyPrzydatnyNieprzydatnyBez przydziału

VII. OCENA OGÓLNA

wzorowybardzo dobrydobrydostatecznymiernyniedostateczny
Opiniowany za okres opiniowania uzyskał ocenę ogólną:

VIII. WNIOSKI (PROPOZYCJE) OPINIOWANEGO DOTYCZĄCE DALSZEGO PRZEBIEGU SŁUŻBY

(Wypełnia opiniowany przed rozpoczęciem pisania opinii przez przełożonego)
Podpis opiniowanego - data

IX. PROGNOZA DALSZEGO PRZEBIEGU SŁUŻBY

Przydatność i propozycje wyznaczenia na stanowisko służbowePropozycje podwyższenia lub uzupełnienia kwalifikacjiPropozycje do mianowania lub odznaczenia
PODPIS OPINIUJĄCEGOP
PODPIS OPINIOWANEGOPODPIS OPINIUJĄCEGO
W dniu .............. zostałem zapoznany z opinią i poinformowany o przysługującym mi prawie wniesienia odwołania od treści opinii do ....................... w terminie 14 dni od dnia zapoznania.

Podpis - data

...........................

Stanowisko

...........................

Stopień, imię i nazwisko

.........

Podpis

.........

Data

ZAŁĄCZNIK Nr 2

SPOSÓB WYPEŁNIANIA FORMULARZA OPINII OKRESOWEJ PRZEZ ORGAN KADROWY JEDNOSTKI WOJSKOWEJ

1. W wierszu, pod nazwą formularza opinii okresowej, wpisuje się okres, za jaki opinia została sporządzona, zgodnie z wymaganiami zawartymi w § 85 rozporządzenia.

2. Poszczególne rubryki części I "Dane personalne" wypełnia się w sposób następujący:

RubrykaDane do wypełnienia
12
Podległość kadrowaWpisać nazwę okręgu wojskowego, rodzaju sił zbrojnych lub instytucji centralnej Ministerstwa Obrony Narodowej, któremu kadrowo jednostka wojskowa podlega. W dokonywanych wpisach można stosować powszechnie używane skróty, np. WOW.
Numer ewidencyjny PESELWpisu dokonuje się na podstawie dowodu osobistego opiniowanego.
Nazwisko i imię, imię ojcaWpisać dużymi literami nazwisko i pierwsze imię opiniowanego oraz małymi literami - imię jego ojca, poprzedzone skrótem wyrazu syn - "s." lub córka - "c." (w przypadku, gdy opiniowana jest kobieta). Nazwisko dwuczłonowe łączy się myślnikiem, np. "DĄB-KWIATKOWSKI LECH s. Andrzeja".
Aktualny stopień wojskowy, data mianowaniaWpisać we właściwe pole aktualny stopień wojskowy, stosując powszechnie używane skróty, np. kpt., oraz w kolejne pole dzień, miesiąc i rok mianowania, np. 15.08.97.
Konkurs osobowy,

grupa osobowa

Wpisać w odpowiednie pole nazwę korpusu oraz grupy osobowej, zgodnie z rozkazem personalnym o wyznaczeniu opiniowanego na stanowisko służbowe, np.

- korpus osobowy "ogólnowojskowy",

- grupa osobowa "zmechanizowana".

Rodzaj służby

i data rozpoczęcia

W zależności od rodzaju służby pełnionej przez opiniowanego (służba kontraktowa lub stała) wpisać we właściwe pole informacyjne datę rozpoczęcia służby, np. 16.09.76. W przypadku zmiany statusu służby z kontraktowej na stałą - wpisać we właściwe pole informacyjne datę rozpoczęcia służby kontraktowej oraz stałej.
Nazwa stanowiska służbowegoWpisać pełną nazwę zajmowanego przez opiniowanego stanowiska służbowego w momencie opiniowania.
Jednostka wojskowaWpisać pełną nazwę jednostki wojskowej, w której opiniowany pełni służbę.
Stopień etatowyWpisać stopień etatowy zajmowanego stanowiska, zgodnie z etatem jednostki wojskowej. W przypadku etatu oznaczonego dwoma stopniami wojskowymi, podkreślić zaszeregowanie opiniowanego do stopnia etatowego, zgodnie z rozkazem personalnym, np. "mjr - ppłk".
Grupa uposażeniaWpisać we właściwym polu grupę uposażenia, np. U-12.
Data objęcia stanowiskaWpisać we właściwym polu datę objęcia stanowiska, zgodnie z rozkazem dowódcy jednostki wojskowej.

3. Poszczególne rubryki części II "Stan i rozwój kwalifikacji zawodowych" wypełnia się w sposób następujący:

12
Wykształcenie1. W lewej części rubryki (posiadane wykształcenie wojskowe) wpisać:
1) nazwy ukończonych szkół wojskowych (można stosować powszechnie używane skróty ich nazw), uzyskane tytuły zawodowe, rok ich ukończenia oraz uzyskane oceny końcowe, np.:
"WAT - mgr inż. łączności - 1992; 5"
"AON - oficer dypl. lotnictwa - 1996; 4"
"SChŁ - 1994; 5"
"PSZWZ - 1995; 4";
2) nazwy ukończonych studiów podyplomowych, kursów doskonalenia zawodowego (można stosować powszechnie używane skróty ich nazw), rok ich ukończenia oraz uzyskane oceny końcowe nauki, np. "WKDO -1985; 5";
3) odbyte staże zawodowe i naukowe - miejsca, w jakim zakresie oraz rok ich odbycia, np. "Wyższy Instytut Obrony (Francja) - staż nauk. (bezpieczeństwo i rozbrojenie europejskie) - 1995".
2. W prawej części rubryki (posiadane wykształcenie cywilne) wpisać:
1) nazwy ukończonych cywilnych szkół wyższych (można stosować powszechnie używane skróty ich nazw), uzyskane tytuły zawodowe, rok ich ukończenia oraz uzyskane oceny końcowe;
2) nazwy ukończonych studiów podyplomowych, rok ich ukończenia oraz uzyskane oceny końcowe;
3) odbyte ważniejsze staże zawodowe i naukowe - miejsca, w jakim zakresie oraz rok ich odbycia.
Znajomość języków obcychWpisów dokonuje się na podstawie: dyplomu ukończenia studiów wyższych o kierunku filologicznym, dyplomu tłumacza wojskowego lub świadectwa wydanego przez komisję egzaminacyjną resortu Obrony Narodowej.
W kolejnych wierszach tabeli wpisać:
1) w pierwszym wierszu nazwę języka (jeżeli nie został ujęty w tabeli);
2) w drugim wierszu - znak "x" w rubryce odpowiadającej uzyskanemu stopniowi znajomości języka (wpisujemy tylko najwyższy posiadany stopień znajomości języka);
3) w trzecim wierszu - datę egzaminu, np. 15.05.1997.
Tytuł i stopień naukowy, stopień specjalizacji zawodowej, klasy kwalifikacyjneWe właściwe pole wpisać posiadany: najwyższy stopień naukowy, tytuł zawodowy, stopień (I, II, III) specjalizacji zawodowej, klasę kwalifikacyjną i nr specjalisty wojskowego.

ZAŁĄCZNIK Nr 3

SPOSÓB WYPEŁNIANIA FORMULARZA OPINII OKRESOWEJ

PRZEZ OPINIUJĄCEGO

Pole informacyjneSposób wypełnienia
12
Punkt III. OCENA OSOBOWO-ZAWODOWA
A. Ocena kompetencji

zawodowych i cech

osobowych

1. Ocena polega na umieszczeniu znaku "x" we właściwej rubryce kolumny skali ocen, odpowiadającej stopniowi nasilenia danej cechy u opiniowanego. Wystawiona ocena powinna odzwierciedlać stopień spełniania wymagań w zakresie ocenianej cechy, w odniesieniu do wykonywanych obowiązków (zadań) służbowych. Oceniając cechy osobowo-zawodowe należy korzystać z definicji tych cech, zawartych w tabeli 1 niniejszego załącznika.
2. W przypadku, gdy opiniujący nie jest w stanie ocenić danej cechy (np. nie zajmuje stanowiska kierowniczego), wpisać znak "x" we właściwej rubryce kolumny zatytułowanej "Nie oceniano".
3. Oceny najwyższe i najniższe w przyjętej skali powinny być wystawiane rozważnie i tylko w odniesieniu do cech, które rzeczywiście daje się zaobserwować w działaniu i postawie żołnierza zawodowego.
B. Szczególne

predyspozycje

i uzdolnienia

Zamieścić w formie opisowej informacje dotyczące stwierdzonych u opiniowanego predyspozycji i uzdolnień wojskowych (np. dowódcze, sztabowe, organizatorskie), a także w określonych kierunkach wiedzy i twórczości - przydatnych w służbie wojskowej (np. techniczne, lingwistyczne, dydaktyczno-wychowawcze, naukowo-badawcze, racjonalizatorskie, publicystyczne itp.).
C. Postawa etyczna1. Ocenić w formie opisowej postawę etyczną opiniowanego, charakteryzując elementy postawy, którymi opiniowany wyróżnia się w sensie pozytywnym lub negatywnym. Szczególną uwagę należy zwrócić na takie jej elementy, jak: uczciwość, rzetelność, prawdomówność, koleżeństwo, odwaga, poświęcenie, lojalność itp.

2. Nie należy zamieszczać w tej rubryce przymiotów występujących w stopniu przeciętnym (normalnym). Pominięcie ocen niektórych elementów będzie odczytywane jako oceny odpowiadające normie (poziomowi zadowalającemu).

3. W przypadku braku ocen wyróżniających lub negatywnych wpisać "Bez zastrzeżeń".

Punkt IV. SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA, KONDYCJA I STAN ZDROWIA
Sprawdzian kwalifikacyjny ze sprawności fizycznejW pustym polu wpisać ocenę uzyskaną w sprawdzianie kwalifikacyjnym ze sprawności fizycznej. Jeżeli opiniowany był zwolniony ze sprawdzianu, wpisać znak "x" w polu ze skrótem "zw.".
Odporność na trudy i zmęczenie fizyczneWpisać odporność opiniowanego (w tym również zwolnionego ze sprawdzianu) na trudy i zmęczenie fizyczne. Ocenę wystawia się w przymiotnikowej, 4-stopniowej skali: bardzo wysoka, wysoka, przeciętna, poniżej przeciętnej. Definicję ocenianej cechy zawiera tabela 1. Podstawę wpisu stanowią wnioski opiniującego z systematycznej obserwacji działania opiniowanego w różnych sytuacjach służbowych.
Stan zdrowiaWpisać grupę zdrowia opiniowanego (słownie). Podstawę wpisu stanowi wynik badań okresowych żołnierza zawodowego, przeprowadzonych w okresie opiniodawczym.
Punkt V. STOPIEŃ WYSZKOLENIA INDYWIDUALNEGO (wymaganego na zajmowanym stanowisku)
OgólnowojskowegoWpisać średnią ocenę (w skali 1-5) z następujących działów: wyszkolenie strzeleckie, musztra, regulaminy, taktyka i innych mających wpływ na wykonywanie zadań na zajmowanym stanowisku służbowym.
SpecjalistycznegoWpisać ocenę (w skali 1-5) za poziom przygotowania specjalistycznego opiniowanego, wymaganego na zajmowanym stanowisku służbowym.
Punkt VI. OCENA REALIZACJI WAŻNIEJSZYCH ZADAŃ SŁUŻBOWYCH ZA OKRES OPINIOWANIA
~1. Określić - jeżeli nie wynika to z nazwy zajmowanego stanowiska - rodzaj wykonywanych zadań przez opiniowanego (działalności kierowanej komórki organizacyjnej lub zakres spraw).
2. Ocenić osiągnięte wyniki w działalności służbowej opiniowanego i uwzględnić w szczególności:
1) jakość (poziom) wykonywanych zadań;
2) wyniki osiągnięte w czasie przeprowadzonych inspekcji, kontroli, ćwiczeń itp.;
3) najważniejsze zadania służbowe - ocena realizacji;
4) przestrzeganie przepisów o ochronie tajemnicy w SZ RP;
5) ważniejsze osiągnięcia indywidualne opiniowanego, np. osiągnięcie określonego stopnia specjalizacji zawodowej (klasy kwalifikacyjnej specjalisty wojskowego), dorobek naukowy (w tym uzyskanie stopnia lub tytułu naukowego) i dydaktyczny (w tym zwłaszcza nowatorstwo dydaktyczne), dorobek w zakresie wynalazczości, nowatorstwa i racjonalizacji, uzyskanie nagród (wyróżnień resortowych, państwowych i zagranicznych, dorobek publicystyczny itp.).
Za osiągnięcia uznaje się również:
a) zajęcie czołowych miejsc (oddziału, pododdziału, zespołu, indywidualnie) w konkursach zawodowych i olimpiadach na szczeblu OW (RSZ), centralnym lub o charakterze międzynarodowym;
b) uzyskanie nagród rektorskich, czołowych miejsc w konkursach na najlepszą pracę dyplomową lub naukową;
6) obiektywne warunki, które wpływały na poziom realizacji zadań służbowych (ułatwiały lub utrudniały wykonywanie zadań).
Przydatność na zajmowanym stanowiskuWpisać znak "x" we właściwe pole informacyjne.
Przydatność na stanowisku zgodnie z przydziałem mobilizacyjnym1. Wpisać znak "x" we właściwe pole informacyjne odpowiadające ocenie przydatności służbowej opiniowanego zgodnie z przydziałem mobilizacyjnym.

2. W przypadku, gdy opiniowany nie posiada przydziału mobilizacyjnego - wpisać znak "x" w odpowiednie pole informacyjne.

Punkt VIII. OCENA OGÓLNA
1. Wpisać znak "x" we właściwej rubryce odpowiadającej ocenie opiniowanego.
2. Oceniając opiniowanego bierze się pod uwagę następujące oceny w sporządzonej opinii okresowej:
1) kompetencji zawodowych i cech osobowych (cz. III pkt A);
2) postawy etycznej opiniowanego (cz. III pkt C);
3) stopnia wyszkolenia indywidualnego (cz. V opinii);
4) oceny realizacji zadań służbowych (cz. VI opinii).
Punkt IX. PROGNOZA DALSZEGO PRZEBIEGU SŁUŻBY
Prognozę dalszego przebiegu służby opiniowanego określa się na podstawie jego kwalifikacji oraz poszczególnych ocen cząstkowych opinii. Powinna ona wskazywać potencjalne możliwości służbowe (przydatność opiniowanego do zajmowania określonych stanowisk na poszczególnych szczeblach organizacyjnych sił zbrojnych oraz czy istnieje konieczność podwyższenia lub uzupełnienia przez niego posiadanych kwalifikacji.
Przydatność i propozycje wyznaczenia na stanowisko służbowe1. Wskazać przydatność opiniowanego do służby w określonym pionie (dowódczym, sztabowym itp.) i szczeblu organizacyjnym sił zbrojnych.

2. Dokonując wpisu bierze się pod uwagę:

1) kwalifikacje i doświadczenie zawodowe opiniowanego;
2) uzdolnienia, zamiłowania i predyspozycje opiniowanego do zajmowania określonych stanowisk służbowych.
3. Sformułować prognozę przebiegu służby żołnierza, wpisując słownie jedną z poniżej wymienionych propozycji:
1) wyznaczyć na wyższe stanowisko służbowe;
2) wyznaczyć na inne równorzędne stanowisko służbowe;
3) pozostawić na zajmowanym stanowisku służbowym;
4) wyznaczyć na niższe stanowisko służbowe;
5) wyznaczyć do służby za granicą;
6) zwolnić z zawodowej służby wojskowej.
W przypadku, gdy opiniowanego proponuje się zwolnić z zawodowej służby wojskowej, wpisać dodatkowo podstawę prawną zwolnienia.
Propozycje podwyższenia lub uzupełnienia kwalifikacji1. Wpisać propozycje dotyczące podwyższenia lub uzupełnienia kwalifikacji, podając nazwę uczelni i kierunek studiów, nazwę studium podyplomowego, kursu, praktyki lub stażu. Zaleca się wpisać rok realizacji propozycji.
2. Ustalona forma podwyższenia lub uzupełnienia kwalifikacji powinna być ściśle związana z wymogami stawianymi na zajmowanym lub prognozowanym stanowisku służbowym.
Propozycje do mianowania lub odznaczeniaWpisać propozycje mianowania żołnierza na kolejny stopień wojskowy lub/i nadania odznaczenia.

Tabela 1

DEFINICJE OCENIANYCH CECH OSOBOWO-ZAWODOWYCH ŻOŁNIERZA ZAWODOWEGO

Umiejętności organizacyjneZdolność do dostrzegania, podejmowania i rozwiązywania problemów w sposób metodyczny i racjonalny, właściwego koordynowania sił i środków zgodnie z założonym celem.
Umiejętności dowodzenia

(kierowania)

Zdolność stawiania (formułowania) celów (zadań) oraz skutecznego ich realizowania, przy jednoczesnym racjonalnym gospodarowaniu posiadanymi siłami i środkami. Zdolność oceny skutków podejmowanych decyzji.
Umiejętności pedagogiczneZdolność poprawnie metodycznego i skutecznego przekazywania określonego zasobu wiedzy (wiadomości) oraz kształtowania niezbędnych umiejętności, nawyków i postaw.
Umiejętności oceniania

podwładnych

Rzetelność, obiektywność i sprawiedliwość w ocenie wartości i możliwości służbowych podwładnych. Trafność prognozowania ich rozwoju i przebiegu służby.
Dbałość o rozwój podwładnychOdpowiednia troska o podwładnych, dbałość o ich rozwój specjalistyczny i ogólny. Występowanie w uzasadnionych sprawach podwładnych.
Ambicje (aspiracje) zawodoweDążenie do osiągania coraz lepszych rezultatów w działalności służbowej (nauce), mistrzostwa w zawodzie.

Perspektywiczne samookreślenie się w kierunku systematycznego dążenia do osiągania satysfakcji służbowej na drodze kolejnych awansów.

Zaangażowanie w służbie - chęć działaniaZamiłowanie do przetwarzania zasad, teorii lub decyzji w konkretną rzeczywistość; utożsamianie się z wykonywaną funkcją.

Gotowość do podejmowania zadań, zwłaszcza trudnych i bardziej odpowiedzialnych.

Wytrwałość w osiągania celów, zdecydowanie w działaniuUporczywość, determinacja w dążeniu do wytyczonego celu: stałość poziomu wymagań, zdecydowanie w podejmowaniu decyzji.
Umiejętność współpracy i współdziałaniaZdolność do działania w zespole.

Przejawianie postawy sprzyjającej kształtowaniu dobrej atmosfery pracy.

OpanowanieZdolność świadomego kontrolowania reakcji emocjonalnych oraz odruchów (fizycznych, intelektualnych) we wszystkich warunkach, łącznie z niebezpiecznymi lub krytycznymi.
Inicjatywa i pomysłowość w działaniuAktywność w poszukiwaniu rozwiązań nowatorskich, oryginalnych - nierutynowych i nieschematycznych.

Wykazywana chęć wprowadzenia pomysłów (propozycji) lub zmiany (ulepszeń, poprawy) istniejącego stanu rzeczy; samorzutne wysuwanie zamierzeń.

Samodzielność w działaniuZdolność wykonywania zadań (rozwiązywania konkretnych problemów), formułowania celów (zadań) osobiście lub przy minimalnej pomocy - kontroli.
Poczucie odpowiedzialności (odpowiedzialność)Świadomość wagi zadań i obowiązków związanych z wykonywanym zawodem oraz funkcją, wola wywiązywania się z nich.
Zdolność przystosowania się do nowych warunkówUmiejętność szybkiej adaptacji do nowego otoczenia socjalnego i zawodowego oraz znalezienia swego miejsca w nowym środowisku.

Umiejętność skutecznego wywiązywania się z nowych funkcji i zadań.

Zdolność pokonywania stresuOkazywanie zrównoważenia, umiaru pod wpływem presji, akceptacja niepowodzeń i konstruktywne wychodzenie z kryzysu, samokontrola i powstrzymywanie się od emocjonalnych wybuchów.
Zdolność samodzielnego przyswajania wiedzyUmiejętność samokształcenia, przyswajania sobie nowych wiadomości, odpowiednio do postępu nauki i techniki oraz luk ujawniających się przy wykonywaniu zadań (funkcji); wyrobienie nawyku w tym zakresie.
Trafność podejmowanych decyzjiUmiejętność dokonywania szybkiej i przemyślanej oceny sytuacji; trafność wyboru jak najlepszego sposobu rozwiązania problemu (wykonania zadań).
Umiejętność wypowiadania sięZdolność swobodnego i jasnego przekazywania swoich myśli, przekonującego uzasadniania swoich racji i rozwiązań.

Dbałość o posługiwanie się poprawną polszczyzną.

Umiejętność wyrażania myśli na piśmieZdolność jasnego, zwięzłego i logicznego wyrażania swoich myśli na piśmie; poprawna polszczyzna i styl.
Poczucie dyscyplinyŚwiadomość potrzeby podporządkowania się rozkazom i regulaminom.
Kultura osobistaPoczucie taktu, szacunek dla ludzi niezależnie od ich poglądów, pozycji służbowej i społecznej.

Zachowanie właściwych form towarzyskich.

Dbałość o wygląd zewnętrznyDbałość o regulaminowe noszenie umundurowania i gustowność garderoby cywilnej, schludny i estetyczny wygląd oraz zachowanie sylwetki (waga ciała proporcjonalna do wzrostu).
Odporność na trudy i zmęczenie fizyczneZdolność do zachowania posiadanych dyspozycji intelektualnych i fizycznych w trudnych (uciążliwych, szkodliwych) warunkach służby (pracy) lub warunkach zmęczenia (sytuacjach stresowych).

ZAŁĄCZNIK Nr 4

............................

(nazwa jednostki wojskowej)

OPINIA SPECJALNA ŻOŁNIERZA ZAWODOWEGO

obejmująca okres od ............. do .............

1. Okoliczność sporządzenia opinii:

2. Stopień, nazwisko, imię i imię ojca opiniowanego:

3. Zajmowane stanowisko służbowe:

4. Dodatkowo wykonywane funkcje (zadania) w okresie opiniodawczym:

5. Treść opinii:

PODPIS OPINIOWANEGOPODPIS OPINIUJĄCEGO
W dniu .............. zostałem zapoznany z opinią i poinformowany o przysługującym mi prawie wniesienia odwołania od treści opinii do wyższego przełożonego opiniującego w terminie 14 dni od dnia zapoznania.

Podpis - data

...........................

Stanowisko

...........................

Stopień, imię i nazwisko

.........

Podpis

.........

Data