Wprowadzenie do ksiąg rachunkowych jednostek gospodarki uspołecznionej wyników przeprowadzonej w 1983 r. aktualizacji wartości majątku trwałego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MF.1983.13.33

Akt utracił moc
Wersja od: 15 września 1983 r.

ZARZĄDZENIE Nr 61
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 sierpnia 1983 r.
w sprawie wprowadzenia do ksiąg rachunkowych jednostek gospodarki uspołecznionej wyników przeprowadzonej w 1983 r. aktualizacji wartości majątku trwałego.

Na podstawie § 5 ust. 4 uchwały nr 213/81 Rady Ministrów z dnia 14 października 1981 r. w sprawie aktualizacji wartości majątku trwałego zmienionej uchwałą nr 234/82 z dnia 15 listopada 1982 r. zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy jednostek gospodarki uspołecznionej, zobowiązanych do aktualizacji (przeceny, wyceny) wartości majątku trwałego zgodnie z przepisami uchwały nr 213/81 Rady Ministrów z dnia 14 października 1981 r. w sprawie aktualizacji wartości majątku trwałego, zmienionej uchwałą nr 234/82 z dnia 15 listopada 1982 r., zwanych dalej jednostkami.
§  2.
1.
Jednostki wprowadzą do ksiąg rachunkowych pod datą 31 grudnia 1983 r. wyniki aktualizacji wartości początkowej środków trwałych, zaś jednostki zobowiązane do umarzania środków trwałych - także zaktualizowaną wartość ich umorzenia. Do ksiąg wprowadza się dane dotyczące tych środków trwałych, które znajdują się w ewidencji jednostki na dzień 31 grudnia 1983 r. oraz których wartość podległa na dzień 1 stycznia 1983 r. aktualizacji, stosowanie do instrukcji Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia aktualizacji wartości majątku trwałego oraz sprawozdawczości z wyników przeceny, stanowiącej załącznik do zarządzenia Nr 31 Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 3 września 1982 r. w sprawie aktualizacji wartości majątku trwałego oraz obowiązków sprawozdawczych w tym zakresie, zwanej dalej instrukcją GUS. Do ksiąg rachunkowych wprowadza się także dane dotyczące obiektów o zaktualizowanej wartości początkowej niższej od 30.000 zł.
2.
Jednostki zobowiązane do umarzania środków trwałych wprowadzą do ksiąg rachunkowych wartość początkową i umorzenie własnych środków trwałych, o których mowa w ust. 1, w następujący sposób:
1)
wartością początkową środków trwałych figurującą w księgach rachunkowych na dzień 31 grudnia 1983 r. obciążą konto 802 - "Fundusz statutowy w środkach trwałych", a uznają konto 001 - "Środki trwałe",
2)
wartością umorzenia środków trwałych, o których mowa w pkt 1, figurującą w księgach rachunkowych na dzień 31 grudnia 1983 r. obciążą konto 011 - "Umorzenie środków trwałych", a uznają konto 802 - "Fundusz statutowy w środkach trwałych",
3)
wartością początkową środków trwałych, o których mowa w pkt 1, ustaloną w wyniku aktualizacji, obciążą konto 001 - "Środki trwałe", a uznają konto 802 - "Fundusz statutowy w środkach trwałych",
4)
wartością umorzenia środków trwałych, o których mowa w pkt 1, ustaloną w wyniku aktualizacji, a więc bez uwzględnienia umorzenia za rok 1983, obciążą konto 802 - "Fundusz statutowy w środkach trwałych", a uznają konto 011 - "Umorzenie środków trwałych". Jeżeli jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że rzeczywisty okres użytkowania danego środka trwałego będzie równy lub krótszy od normatywnego okresu jego użytkowania, wówczas jednostka może od zaktualizowanej wartości tego środka obliczyć umorzenie za rok 1983 i zaksięgować je pod datą 31 grudnia 1983 r.
3.
Jednostki i zakłady budżetowe oraz inne jednostki nie umarzające środków trwałych wprowadzą do ksiąg rachunkowych wartość początkową własnych środków trwałych, o których mowa w ust. 1, w następujący sposób:
1)
wartością początkową środków trwałych figurującą w księgach rachunkowych na dzień 31 grudnia 1983 r. obciążą konto 803 - "Fundusz w środkach trwałych", a uznają konto 001 - Środki trwałe",
2)
wartością początkową środków trwałych, o których mowa w pkt 1, ustaloną w wyniku aktualizacji, obciążą konto 001 - "Środki trwałe", a uznają konto 803 - "Fundusz w środkach trwałych".

Nie traktuje się jednorazowego, szacunkowego określenia stopnia zużycia środków trwałych na dzień aktualizacji ich wartości, o którym mowa w instrukcji GUS, jako obowiązku ustalania umorzenia środków trwałych.

4.
Wartość początkową otrzymanych w nieodpłatny zarząd i użytkowanie środków trwałych, o których mowa w ust. 1, ujmuje się w księgach rachunkowych w następujący sposób:
1)
wartością początkową środków trwałych na dzień 31 grudnia 1983 r. uznaje się konto pozabilansowe 093 - "Środki trwałe obce otrzymane w nieodpłatny zarząd i użytkowanie",
2)
wartością początkową środków trwałych, o których mowa w pkt 1, ustaloną w wyniku aktualizacji, obciąża się konto pozabilansowe 093 - "Środki trwałe obce otrzymane w nieodpłatny zarząd i użytkowanie".
5.
Podane w ust. 2 i 4 symbole oraz nazwy kont, oparte o typowy plan kont dla państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, stosuje się odpowiednio do symboli i nazw kont przewidzianych w obowiązującym daną jednostkę planie kont, z tym że w spółdzielniach zamiast konta 802 - "Fundusz statutowy w środkach trwałych" stosuje się konto 812 - "Fundusz zasobowy".
§  3.
1.
Jeżeli w ciągu roku 1983 nastąpiła częściowa likwidacja środka trwałego, lub w drodze inwestycji przeprowadzono jego modernizację, wówczas pod datą 31 grudnia 1983 r. koryguje się zaktualizowaną wartość początkową i umorzenie środka trwałego, wprowadzone do ksiąg w sposób określony w § 2.
2.
Korekty, o których mowa w ust. 1, dokonuje się w razie:
1)
częściowej likwidacji środka trwałego - ustalając wartość początkową zlikwidowanej części środka trwałego w wysokości cen przyjętych do aktualizacji środka trwałego, zaś umorzenie w wysokości równej wartości początkowej zlikwidowanej części środka trwałego, nie wyższej jednak od zaktualizowanej wartości umorzenia całego środka trwałego,
2)
modernizacji środka trwałego - w wysokości rzeczywiście poniesionych kosztów tego rodzaju inwestycji, o które według ogólnie obowiązujących zasad zmniejsza się zaktualizowaną wartość umorzenia lub zwiększa zaktualizowaną wartość początkową zmodernizowanego środka trwałego.
§  4.
1.
Aktualizacji (przecenie) podlega również wartość początkowa i umorzenie środków trwałych znajdujących się w ewidencji jednostki w dniu 31 grudnia 1983 r., przyjętych do użytkowania w ciągu 1983 r. w wyniku realizacji inwestycji rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1983 r. Różnice między zaktualizowaną stosownie do zasad określonych w instrukcji GUS wartością początkową i umorzeniem, a dotychczasową wartością początkową i umorzeniem środków trwałych, księguje się pod datą 31 grudnia 1983 r. w sposób określony w § 2 ust. 2 pkt 3 i 4 lub ust. 3 pkt 2. Nie aktualizuje się wartości maszyn, urządzeń i innych składników majątku trwałego, których wartość początkowa została uprzednio przeceniona oraz środków trwałych nie objętych zgodnie z instrukcją GUS obowiązkiem aktualizacji.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie również do aktualizacji:
1)
wartości początkowej środków trwałych nabytych lub wytworzonych przed dniem 1 stycznia 1983 r. w wyniku realizacji inwestycji, przyjętych do użytkowania po dniu 31 grudnia 1983 r. Wyniki aktualizacji wartości początkowej tych środków trwałych wprowadza się do ksiąg rachunkowych pod datą ich przyjęcia do użytkowania;
2)
wartości początkowej i umorzenia używanych środków trwałych otrzymanych nieodpłatnie w ciągu roku 1983 a objętych obowiązkiem aktualizacji i znajdujących się w ewidencji jednostki w dniu 31 grudnia 1983 r., jeżeli wprowadzono je do ksiąg rachunkowych według cen obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1983 r.; aktualną wartość początkową i umorzenie tych środków ustala się na podstawie informacji otrzymanych od jednostki przekazującej środki trwałe, w razie zaś braku tych danych - we własnym zakresie stosując postanowienia instrukcji GUS;
3)
wartości początkowej i umorzenia innych przychodów środków trwałych (np. ujawnionych nadwyżek środków trwałych) dokonanych w ciągu 1983 r. jeżeli ich przychód nastąpił według cen obowiązujących przed dniem 1 stycznia 1983 r.
§  5.
1.
Podstawą zapisów, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1 i 2, ust. 3 pkt 1 i ust. 4 pkt 1, są polecenia księgowania obejmujące łączne sumy wartości początkowej i umorzeń przed przeceną (wyceną) środków trwałych objętych aktualizacją zawarte w "Zestawieniu przeceny (wyceny) środków trwałych" na dzień 1 stycznia 1983 r., sporządzonym stosownie do § 6 i 8 instrukcji GUS, skorygowane o:
1)
wartość początkową i umorzenia środków trwałych rozchodowanych (sprzedanych, zlikwidowanych itp.) w roku 1983,
2)
zmiany wartości początkowej i umorzeń środków trwałych spowodowane ich częściową likwidacją lub modernizacją przeprowadzoną w roku 1983,
3)
umorzenie za rok 1983 naliczone od nie zaktualizowanej wartości środków trwałych objętych przeceną (wyceną).
2.
Podstawą wprowadzenia do ksiąg rachunkowych:
1)
zaktualizowanej wartości początkowej i umorzenia środków trwałych, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 3 i 4, ust. 3 pkt 2 i ust. 4 pkt 2, są polecenia księgowania obejmujące łączne sumy zaktualizowanej wartości początkowej i umorzeń środków trwałych zawarte w "Zestawieniu przeceny (wyceny) środków trwałych", opracowanym stosownie do instrukcji GUS, skorygowane o wartość początkową i umorzenia środków trwałych rozchodowanych w roku 1983,
2)
korekt wartości początkowej i umorzenia środków trwałych, o których mowa w § 3, jest zestawienie środków poddanych częściowej likwidacji lub modernizacji w roku 1983; w zestawieniu tym należy ująć zmiany zaktualizowanej wartości początkowej i umorzenia środków trwałych na skutek ich częściowej likwidacji lub modernizacji,
3)
różnicy między zaktualizowaną wartością początkową i umorzeniem a dotychczasową wartością i umorzeniem środków trwałych, o których mowa w § 4 ust. 1 i 2 pkt 2 i 3, jest zestawienie ujmujące dotychczasową i zaktualizowaną wartość początkową oraz umorzenie środków trwałych, których przychód nastąpił w roku 1983,
4)
różnic między zaktualizowaną, a wynikającą z ksiąg rachunkowych wartością początkową środków trwałych, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1, są odpowiednio uzupełnione dokumenty przyjęcia środka trwałego do użytkowania.
3.
Jednostki i zakłady budżetowe oraz inne jednostki nie umarzające środków trwałych nie ujmują, w dokumentach wymienionych w ust. 1 i 2, wartości umorzeń.
§  6.
1.
Dla środków trwałych, o których mowa w § 2 ust. 2 - 4 oraz w § 4 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 i 3, jednostki założą szczegółową ewidencję środków trwałych nie później niż na dzień 1 stycznia 1984 r., a jednostki, w których obowiązuje rok gospodarczy - niż na dzień 1 lipca 1984 r. Do ewidencji tej wprowadza się obok nazwy i charakterystyki środka trwałego, jego numeru inwentarzowego i innych cech, zaktualizowaną wartość początkową oraz - w jednostkach zobowiązanych do umarzania środków trwałych - również zaktualizowaną wartość umorzenia, skorygowane o skutki częściowej likwidacji lub modernizacji środka trwałego dokonanej w roku 1983.
2.
Jednostka może nie zakładać nowej szczegółowej ewidencji środków trwałych, jeżeli zmiana wartości początkowej, umorzenia oraz innych zmienionych wielkości (np. rocznej kwoty amortyzacji) dotyczących środka trwałego może nastąpić w dotychczas stosowanej szczegółowej ewidencji środków trwałych w sposób ustalony dla zapisów księgowych.
§  7.
W jednostkach, w których obowiązuje rok gospodarczy przez użyte w § 2-6 określenie data lub dzień 31 grudnia 1983 r. rozumie się datę lub dzień 30 czerwca 1984 r., zaś przez określenie rok 1983 - okres od dnia 1 stycznia 1983 r. do dnia 30 czerwca 1984 r.
§  8.
Prawidłowość aktualizacji wartości majątku trwałego oraz wprowadzenia jej wyników do ksiąg rachunkowych podlega sprawdzeniu:
1)
w jednostkach państwowych, których bilanse roczne poddane są obowiązkowi weryfikacji - w toku badania tych bilansów za rok 1983 (rok gospodarczy 1983/1984),
2)
w spółdzielniach i organizacjach społecznych - w toku przewidzianej statutem kontroli poprzedzającej zatwierdzenie sprawozdań finansowych za rok 1983,
3)
w pozostałych jednostkach - w toku odbioru sprawozdań finansowych za rok 1983 lub kontroli przeprowadzonej w ciągu roku 1984 i 1985 przez jednostki sprawujące nadzór.
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.