Warunki umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych.

Dzienniki resortowe

NFZ.2022.3

Akt obowiązujący
Wersja od: 30 marca 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 3/2022/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 3 stycznia 2022 r.
w sprawie warunków umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa szczegółowe warunki umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwanego dalej "PSZ".
§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
3)
ogólne warunki umów - przepisy rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
4)
podwykonawca - podmiot, o którym mowa w ogólnych warunkach umów;
5)
rejestr - rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz.U. z 2021 r. poz. 711, 1773 i 2120);
6)
rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w ogólnych warunkach umów;
7)
rozporządzenie szpitalne - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
8)
rozporządzenie ambulatoryjne - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
9)
rozporządzenie rehabilitacyjne - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
10) 1
 (uchylony);
11)
onkologiczne świadczenia kompleksowe - zakres świadczeń, w ramach którego realizowana, koordynowana i finansowana jest kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem, skoordynowana przez jeden ośrodek, obejmująca przeprowadzenie procesu diagnostycznego, terapeutycznego, rehabilitacyjnego i monitorowania;
11a) 2
 system KSO - system Krajowej Sieci Onkologicznej, o którym mowa art. 11a ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2022 r. poz. 1555 i 2280 oraz z 2023 r. poz. 650);
12)
umowa PSZ - umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej;
13)
współczynnik korygujący - współczynnik ustalany przez Prezesa Funduszu, o którym mowa w ogólnych warunkach umów;
14)
zakres świadczeń - zakres, o którym mowa w ogólnych warunkach umów;
14a) 3
 skojarzony zakres świadczeń - zakres wyodrębniony w umowie w danym zakresie onkologicznych świadczeń kompleksowych, w ramach którego udzielane są określone świadczenia, wskazany w załączniku nr 2 do zarządzenia.
15)
zarządzenie w rodzaju leczenie szpitalne - zarządzenie Prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne;
16)
zarządzenie w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna - zarządzenie Prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna;
17)
zarządzenie w rodzaju rehabilitacja lecznicza - zarządzenie Prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką.
2.  4
 Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w ustawie o świadczeniach, w rozporządzeniach, o których mowa w ust. 1 pkt 7-9 oraz w ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2

Przedmiot umowy PSZ w zakresie onkologiczne świadczenia kompleksowe

§  3. 
1. 
Przedmiotem umowy PSZ w zakresie onkologiczne świadczenia kompleksowe, zwanej dalej "umową", jest realizacja świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę w zakresach określonych w załączniku nr 2 do zarządzenia.
2. 
Szczegółowy opis przedmiotu umowy określony jest w załączniku nr 3 do zarządzenia.
3. 
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2195/2002 z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) - (Dz. Urz. UE L 340 z dnia 16.12.2002, str. 1 i n., z późn. zm.) oraz zgodnie z art. 141 ust. 4 ustawy o świadczeniach, przedmiotem umów objęte są następujące nazwy i kody:
1)
85110000-3 Usługi szpitalne i podobne;
2)
85121200-5 Specjalistyczne usługi medyczne;
3)
85143000-3 Usługi ambulatoryjne;
4)
85312500-4 Usługi rehabilitacyjne;
5)
85141210-4 Usługi leczenia medycznego świadczone w warunkach domowych.
§  4. 
1. 
Produkty jednostkowe dedykowane do rozliczania świadczeń, o których mowa w § 3 ust. 1, są określone w:
1)
Katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącym załącznik nr 1on do zarządzenia;
2)
Katalogu produktów do sumowania, stanowiącym załącznik nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne;
3)
Katalogu produktów do rozliczenia świadczeń udzielanych w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, stanowiącym załącznik nr 1ts do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne.
2.  5
 Świadczenia w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi obejmują diagnostykę, leczenie, rehabilitację oraz monitorowanie.
3.  6
 Świadczenia w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego obejmują diagnostykę, leczenie oraz monitorowanie.
§  5. 
Świadczeniodawca posiadający umowę PSZ, zamierzający realizować świadczenia gwarantowane w zakresie onkologiczne świadczenia kompleksowe, może przystąpić do realizacji tych świadczeń na warunkach określonych w § 4a ust. 3 i 4 rozporządzenia szpitalnego oraz zgodnie z warunkami umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych określonymi w niniejszym zarządzeniu.
§  6. 
Fundusz zawiera umowy wyłącznie ze świadczeniodawcami posiadającymi oddziały szpitalne i inne komórki opieki szpitalnej, których kody charakteryzujące specjalność komórki organizacyjnej przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego są określone w rejestrze, w części VIII systemu resortowych kodów identyfikacyjnych odpowiadających lub zawierających się w zakresach określonych w załączniku nr 2 do zarządzenia.
§  7. 
1. 
Świadczeniodawca realizujący umowę obowiązany jest spełniać wymagania określone w niniejszym zarządzeniu oraz w przepisach odrębnych, w szczególności:
1)
w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi: w rozporządzeniu szpitalnym, rozporządzeniu ambulatoryjnym oraz rozporządzeniu rehabilitacyjnym;
2)
w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego: w rozporządzeniu szpitalnym i rozporządzeniu ambulatoryjnym.
2. 
Konieczność spełniania wymagań, o których mowa w ust. 1, dotyczy każdego miejsca udzielania świadczeń, w którym realizowana jest umowa.
3. 
Godziny pracy personelu, określone w przepisach, o których mowa w ust. 1, mogą być tożsame z godzinami pracy personelu udzielającego świadczeń w ramach umów o udzielanie świadczeń w zakresach stanowiących elementy świadczeń z zakresu kompleksowej opieki.
§  8. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do umowy PSZ.
2. 
Dopuszcza się zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie części zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
3. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego wymagania, o których mowa w § 7.
4. 
Umowa zawarta między świadczeniodawcą a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach.
5. 
Fundusz obowiązany jest do poinformowania świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli każdego z podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
6. 
Zmiana warunków udzielania świadczeń przez podwykonawców, mająca wpływ na dostępność do świadczeń, zgłaszana jest przez świadczeniodawcę do właściwego oddziału Funduszu w terminie umożliwiającym zmianę umowy, nie później niż 14 dni przed wystąpieniem tej zmiany.
§  9. 
Fundusz nie finansuje świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzeniem eksperymentu medycznego, w tym badania klinicznego, których finansowanie określają odrębne przepisy.
§  10. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", którego wzór określony jest w załączniku nr 2 do umowy PSZ oraz zgodnie z "Harmonogramem dodatkowym - zasoby", którego wzór określony jest w załączniku nr 6 do umowy PSZ.
2. 
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy PSZ.

Rozdział  3

Zasady rozliczania świadczeń

§  11. 
1. 
W celu sfinansowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologiczne świadczenia kompleksowe ustala się w umowie PSZ odrębne kwoty zobowiązania, wraz ze wskazaniem liczby jednostek rozliczeniowych i ich cen.
2. 
Jednostką rozliczeniową służącą do rozliczania produktów, o których mowa w ust. 1, jest punkt.
3. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy PSZ.
4. 
Kwota zobowiązania w odniesieniu do zakresu onkologiczne świadczenia kompleksowe, obejmuje łącznie wszystkie świadczenia, w przypadku:
1)
kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi z zakresu leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz rehabilitacji;
2)
kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego z zakresu leczenia szpitalnego oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
5. 
Kwota, o której mowa ust. 1, nie obejmuje finansowania świadczeń w zakresie chemioterapii i programów lekowych.
6. 
Świadczenia, o których mowa w ust. 5, finansowane są w ramach umowy PSZ w zakresie chemioterapia lub w zakresach dotyczących programów lekowych, lub na podstawie odrębnej umowy w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia i umowy w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe.
7. 
Jeżeli wartość wykonanych świadczeń, o których mowa w ust. 1, przekroczy kwotę zobowiązania dla danego zakresu, na wniosek świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym nastąpiło to przekroczenie, zwiększeniu ulegają liczby jednostek rozliczeniowych i kwota zobowiązania z tytułu realizacji umowy.
8. 
Niedopuszczalne jest rozliczanie świadczeń udzielonych świadczeniobiorcy włączonemu do kompleksowej opieki onkologicznej:
1)
nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi, związanych z przeprowadzeniem procesu diagnostycznego, terapeutycznego, rehabilitacyjnego lub monitorowania,
2)
nad pacjentem z nowotworem jelita grubego, związanych z przeprowadzeniem procesu diagnostycznego, terapeutycznego lub monitorowania

- będących przedmiotem umowy w innych zakresach umowy PSZ lub na podstawie umów zawartych w innych zakresach i rodzajach świadczeń, z wyjątkiem przypadków wskazanych w załączniku nr 3 do zarządzenia.

9. 
Jeżeli w przypadku realizacji świadczeń w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej, nastąpi niedotrzymanie terminu realizacji diagnostyki onkologicznej, poziom finansowania odpowiedniego pakietu diagnostyki onkologicznej ulega skorygowaniu do poziomu 70% wartości określonej w załączniku nr 1on do zarządzenia.
§  12. 
1. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do sprawozdawania w raporcie statystycznym:
1)
zakresu świadczeń;
2)
grupy - według zasad określonych przez charakterystykę JGP i algorytm JGP lub produktów jednostkowych z katalogu, stanowiącego załącznik nr 1on do zarządzenia;
3)
produktów jednostkowych określonych w katalogu produktów do sumowania, stanowiącego załącznik nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne lub w katalogu produktów do rozliczenia świadczeń udzielanych w OAiIT, stanowiącego załącznik 1ts do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, o ile miały one zastosowanie.
2. 
Informacje dotyczące algorytmu JGP oraz obowiązującej w danym okresie sprawozdawczym wersji ICD-9 ogłaszane są przez Prezesa Funduszu na stronie podmiotowej Funduszu.
§  13. 
1.  7
 Świadczeniodawca realizujący świadczenia w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej, w przypadku rozliczania świadczeń związanych z żywieniem dojelitowym, żywieniem pozajelitowym oraz hipotermią leczniczą, obowiązany jest do prowadzenia dokumentacji dodatkowej, zgodnie ze wzorami określonymi odpowiednio w załącznikach nr 5a, 5b oraz 6a-6h do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne. Dokumentację związaną z leczeniem żywieniowym lub monitorowaniem pacjenta podczas hipotermii leczniczej należy dołączyć do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
2. 
W przypadku rozliczania produktu: 5.53.01.0001649 - Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, z katalogu produktów do sumowania, określonego w załączniku nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, świadczeniodawca obowiązany jest do dołączenia do historii choroby podpisanego oświadczenia, którego wzór określony jest w załączniku nr 16 do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne.
3. 
W przypadku rozliczania produktów w zakresie teleradioterapii, brachyterapii oraz terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku, z katalogu stanowiącego załącznik nr 1on do zarządzenia, świadczeniodawca zobowiązany jest do sprawozdawania produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie/cyklu leczenia - dawka całkowita. Należy sprawozdać całkowitą liczbę frakcji w całym procesie/cyklu leczenia.
4. 
W przypadku realizacji świadczenia zabiegowego (zabieg diagnostyczny lub leczniczy) z wykorzystaniem endoskopu lub laparoskopu świadczeniodawca obowiązany jest do sprawozdawania w raporcie statystycznym procedury medycznej: 00.94 Zabieg wykonany techniką endoskopową lub laparoskopową.
§  14. 
1. 
W przypadku przystąpienia świadczeniodawcy do realizacji świadczeń w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi, umowa PSZ podlega zmianie poprzez wyłączenie z realizacji umowy:
1)
diagnostycznych pakietów onkologicznych o kodzie i nazwie: 5.32.00.0000020 diagnostyka wstępna - nowotwory piersi, 5.33.00.0000014 diagnostyka pogłębiona - nowotwory piersi;
2) 8
 grup JGP dotyczących zabiegów operacyjnych wykonanych z rozpoznaniem nowotworów piersi i zdefiniowanych przez procedury ICD-9 określone w załączniku nr 1on do zarządzenia;
3)
produktów radioterapii oraz hospitalizacji do radioterapii związanych z nowotworem piersi;
4)
rehabilitacji obrzęku limfatycznego związanego z nowotworem piersi.
2. 
W przypadku przystąpienia świadczeniodawcy do realizacji świadczeń w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego, umowa PSZ ulega zmianie poprzez wyłączenie z realizacji umowy:
1)
diagnostycznych pakietów onkologicznych o kodzie i nazwie: 5.32.00.0000006 diagnostyka wstępna - nowotwory dolnego odcinka układu pokarmowego, 5.33.00.0000004 diagnostyka pogłębiona - nowotwory dolnego odcinka układu pokarmowego;
2) 9
 grup JGP dotyczących zabiegów operacyjnych wykonanych z rozpoznaniem nowotworów jelita grubego i zdefiniowanych przez procedury ICD-9 określone w załączniku nr 1on do zarządzenia;
3)
produktów radioterapii i hospitalizacji do radioterapii związanych z leczeniem nowotworu jelita grubego.
§  15. 
1.  10
 Dla świadczeniodawców udzielających świadczeń w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi, którzy w roku poprzedzającym rok, w którym stosowany jest współczynnik korygujący, zrealizowali świadczenia rozliczone grupą J01G, J01H lub J02 w rozpoznaniu C50 w liczbie co najmniej 250 zabiegów, wartość produktów rozliczeniowych J01G, J01H i J02 w rozpoznaniu C50, określonych w załączniku nr 1on do zarządzenia, korygowana jest z zastosowaniem współczynnika o wartości 1,25.
2. 
W przypadku wykonania jednoczasowo zabiegów operacyjnych obustronnych, wartość odpowiednich produktów rozliczeniowych, określonych w załączniku nr 1on do zarządzenia, korygowana jest z zastosowaniem współczynnika o wartości 1,54.
3.  11
 Dla świadczeniodawców udzielających świadczeń w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad pacjentem z nowotworem jelita grubego, którzy w roku poprzedzającym rok, w którym stosowany jest współczynnik korygujący, zrealizowali świadczenia rozliczone grupą F31 w rozpoznaniach C18 - C20 w liczbie co najmniej 75 zabiegów, wartość produktu rozliczeniowego F31 w rozpoznaniach C18 - C20, określona w załączniku nr 1on do zarządzenia, korygowana jest z zastosowaniem współczynnika o wartości 1,25.
4.  12
 (uchylony).
5. 
Dla świadczeniodawców realizujących w danym okresie rozliczeniowym świadczenia w zakresie chirurgicznego leczenia onkologicznego, radioterapii onkologicznej oraz chemioterapii, w przypadku rozliczania kompleksowych świadczeń onkologicznych udzielonych w oddziale szpitalnym właściwym dla realizacji świadczeń w zakresie chirurgii onkologicznej, wartość JGP o charakterze zabiegowym korygowana jest z zastosowaniem współczynnika o wartości 1,17. Przepisu nie stosuje się do świadczeń rozliczonych poprzez JGP, o których mowa w § 16.
§  16.  13
 Do rozliczania świadczeń finansowanych w ramach grup JGP:
1)
J030 Duże zabiegi w obrębie piersi < 66 r. ż. w rozpoznaniach nowotworów złośliwych*( 14 ),
2)
F320 Duże i endoskopowe zabiegi jelita grubego w rozpoznaniach nowotworów złośliwych*,
3)
F420 Duże zabiegi jamy brzusznej w rozpoznaniach nowotworów złośliwych*

15  - uprawnieni są świadczeniodawcy spełniający kryterium kompleksowości udzielanych świadczeń onkologicznych, realizujący w danym okresie rozliczeniowym świadczenia w zakresie diagnostycznych pakietów onkologicznych, chirurgicznego leczenia onkologicznego, radioterapii onkologicznej oraz chemioterapii lub spełniający warunek minimalnej liczby świadczeń zabiegowych, określony w załączniku nr 18 do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne dla grup J03F lub J030, F32 lub F320, F42 lub F420, zrealizowanych w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym stosuje się rozliczenie świadczeń zabiegowych, wymienionych w pkt 1, 2 i 3.

§  17.  16
 (uchylony).
§  18.  17
 Do rozliczania onkologicznych świadczeń kompleksowych, obejmujących produkty rozliczeniowe wymienione w załączniku nr 1on do zarządzenia stosuje się współczynnik korygujący o wartości 1,15, z wyjątkiem produktów rozliczeniowych:
1)
5.60.01.0000001 Materiał onkologiczny duży;
2)
5.60.01.0000002 Materiał śródoperacyjny;
3)
5.60.01.0000004 biopsja gruboigłowa (oligobiopsja) - badanie materiału z piersi (guz), węzeł chłonny;
4)
5.60.01.0000013 Materiał pooperacyjny.
§  19. 
Wykazywanie przez świadczeniodawcę świadczeń do rozliczenia, odbywa się zgodnie z następującymi zasadami:
1)
w przypadku udzielenia więcej niż jednego świadczenia w czasie pobytu świadczeniobiorcy w szpitalu, do rozliczenia należy wykazywać wyłącznie jedną grupę JGP z katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącego załącznik nr 1on do zarządzenia;
2)
dopuszcza się łączne rozliczanie świadczeń finansowanych grupami z innymi produktami rozliczeniowymi, na zasadach określonych w katalogu, stanowiącym
3) 18
 nie dopuszcza się rozliczania poprzez grupy wskazane w załączniku nr 1on do zarządzenia, hospitalizacji związanych wyłącznie z wykonaniem kosztochłonnego badania diagnostycznego z katalogu produktów do sumowania określonego w załączniku nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne. Hospitalizacja (pobyt diagnostyczny) związana wyłącznie z wykonaniem kosztochłonnego badania diagnostycznego powinna być rozliczona poprzez dedykowany produkt (5.60.01.0000015 Pobyt diagnostyczny) określony w załączniku nr 1on do zarządzenia, łącznie z kosztochłonnym badaniem diagnostycznym określonym w katalogu produktów do sumowania stanowiącym załącznik nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, pod warunkiem, że badanie to zostało uwzględnione w części I pkt 2.3 oraz w części II pkt 2.4 załącznika nr 3 do zarządzenia;
4)
dopuszcza się łączne rozliczanie grup z katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącego załącznik nr 1on do zarządzenia, z produktami katalogowymi dedykowanymi do rozliczania świadczeń w OAiIT, zawartymi w katalogu świadczeń do sumowania, stanowiącym załącznik nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne i katalogu produktów do rozliczenia świadczeń udzielanych w OAiIT, określonym w załączniku nr 1ts do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, z zastrzeżeniem pkt 3;
5)
do rozliczania świadczeń udzielanych w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, wymagane jest prowadzenie karty punktacji stanu pacjenta w skali TISS - 28 albo TISS - 28 dla dzieci, której wzór określony jest w załączniku nr 4b do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne. Świadczeniodawca obowiązany jest dla każdej doby pobytu pacjenta w oddziale sprawozdać w raporcie statystycznym szczegółowe czynności wykonywane w opiece nad pacjentem poprzez produkty statystyczne określone w załączniku nr 4a do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne. Wersję papierową karty dołącza się do historii choroby pacjenta;
6)
ocena stanu zdrowia pacjenta, dla potrzeb określenia punktacji w skali TISS- 28 albo TISS - 28 dla dzieci, przeprowadzana jest codziennie;
7)
dopuszcza się łączne rozliczanie świadczeń finansowanych grupami, określonymi w załączniku nr 1on do zarządzenia, z produktami katalogowymi zawartymi w katalogu produktów do sumowania, określonymi w załączniku nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, w przypadkach w których w katalogu produktów do sumowania dopuszczono taką możliwość;
8)
dzień przyjęcia na leczenie oraz dzień jego zakończenia wykazywany jest do rozliczenia jako jeden osobodzień;
9)
jeżeli okres między udzieleniem świadczeniobiorcy świadczeń przez świadczeniodawcę podczas odrębnych pobytów w szpitalu, z powodu określonego przez rozpoznanie lub procedurę występującą w charakterystyce danej grupy z katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych, określonego w załączniku nr 1on do zarządzenia, nie przekracza 14 dni lub z zasad postępowania medycznego wynika, że problem zdrowotny może być rozwiązany jednoczasowo, świadczenia te wykazywane są do rozliczenia jako jedno świadczenie;
10)
w uzasadnionych medycznie przypadkach, dyrektor właściwego oddziału Funduszu, na umotywowany wniosek świadczeniodawcy, może wyrazić zgodę na rozliczenie określonych świadczeń związanych z ponowną hospitalizacją w okresie krótszym niż 14 dni, w tym rozpoczętą w dniu zakończenia poprzedniej hospitalizacji, na zasadach i w terminie określonych w przepisach zarządzenia Prezesa Funduszu w sprawie wniosków o indywidualne sprawozdanie lub rozliczenie świadczeń;
11)
w przypadkach, o których mowa w pkt 10, świadczeniodawca występuje do dyrektora właściwego oddziału Funduszu z odpowiednim wnioskiem, zgodnie ze wzorem określonym w zarządzeniu Prezesa Funduszu w sprawie wniosków o indywidualne sprawozdanie lub rozliczenie świadczeń, w trakcie hospitalizacji albo w terminie 7 dni roboczych od dnia jej zakończenia, celem uzyskania zgody na sfinansowanie świadczenia stanowiącego przedmiot wniosku;
12)
nie dopuszcza się wyrażania zgody przez dyrektora właściwego oddziału Funduszu na rozliczanie świadczeń, w tym łącznego wykazywania do rozliczenia, w sposób inny niż określony w niniejszym zarządzeniu;
13)
nie dopuszcza się rozliczania poprzez grupy wskazane w części II załącznika nr 1on do zarządzenia, hospitalizacji związanych wyłącznie z wykonaniem kosztochłonnego badania diagnostycznego z katalogu produktów do sumowania określonego w załączniku nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne. Hospitalizacja związana wyłącznie z wykonaniem kosztochłonnego badania diagnostycznego powinna być rozliczona poprzez dedykowany produkt (5.60.01.0000015 Pobyt diagnostyczny) określony w załączniku nr 1on do zarządzenia, łącznie z kosztochłonnym badaniem diagnostycznym określonym w katalogu produktów do sumowania stanowiącym załącznik nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, pod warunkiem, że badanie to zostało uwzględnione w części II pkt 2.4 załącznika nr 3 do zarządzenia. Nie dopuszcza się rozliczania produktu 5.60.01.0000015 Pobyt diagnostyczny łącznie z kosztochłonnym badaniem diagnostycznym, z wyjątkiem przypadków medycznych uzasadniających przeprowadzenie postępowania diagnostycznego w trybie hospitalizacji;
14)
dopuszcza się, w uzasadnionych medycznie przypadkach, jednoczasowe rozliczenie więcej niż jednego kosztochłonnego badania diagnostycznego, wymienionego w katalogu produktów do sumowania określonego w załączniku nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, w sposób, o którym mowa w pkt 13 w zdaniu drugim, poprzez ich łączne rozliczenie;
15)
nie dopuszcza się rozliczania produktu: Z01 Kompleksowa diagnostyka onkologiczna określonego w załączniku nr 1on do zarządzenia, więcej niż raz w roku w stosunku do danego świadczeniobiorcy. W uzasadnionych medycznie przypadkach, dopuszcza się możliwość odstąpienia przez dyrektora właściwego oddziału Funduszu od zasady, o której mowa w zdaniu pierwszym, na pisemny wniosek świadczeniodawcy zawierający uzasadnienie.

Rozdział  4

Postanowienia końcowe

§  20. 
Umowy o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej zawarte przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia zachowują ważność na czas, na jaki zostały zawarte.
§  21. 
Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia zobowiązani są do wprowadzenia do postanowień umów zawartych ze świadczeniodawcami niezbędnych zmian wynikających z wejścia w życie przepisów niniejszego zarządzenia.
§  22. 
Przepisy zarządzenia stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 stycznia 2022 r.
§  23. 
Traci moc zarządzenie Nr 70/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2021 r. w sprawie warunków umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych.
§  24. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

Uzasadnienie

Zarządzenie Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych stanowi wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego w art. 146 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach".

Przedmiotowa regulacja dotychczas określona była w zarządzeniu Nr 70/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2021 r. w sprawie warunków umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych, która zgodnie z § 22 zarządzenia, z dniem wejścia w życie przepisów niniejszego zarządzenia, utraci moc obowiązującą. Opracowanie zarządzenia ma w szczególności na celu ujednolicenie przepisów oraz zachowanie ich przejrzystości, a tym samym ułatwienie interesariuszom ich stosowania.

Zmiany wprowadzone w niniejszym zarządzeniu obejmują:

1) w celu zachowania spójności przepisów dokonano zmiany brzmienia § 4 ust. 1, polegającej na wskazaniu wszystkich katalogów obejmujących produkty jednostkowe dedykowane do rozliczenia onkologicznych świadczeń kompleksowych w umowie PSZ w zakresie Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś) oraz Kompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentem z nowotworem jelita grubego (KON-JG);

2) w zakresie załącznika nr 1on (Katalog onkologicznych świadczeń kompleksowych), w celu skorelowania przepisów załącznika z przepisami zarządzenia Nr 55/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (z późn. zm.), zarządzenia Nr 182/2019/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 31 grudnia 2019 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (z późn. zm.) oraz zarządzenia Nr 195/2020/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 11 grudnia 2020 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką (z późn. zm.) wprowadzono:

1) produkty rozliczeniowe:

- 5.52.01.0001511 Badanie genetyczne materiału archiwalnego;

- 5.52.01.0001423 Wytworzenie stałego dostępu naczyniowego z wytworzeniem tunelu podskórnego przeznaczonego do użytku długoterminowego z hospitalizacją;

- 5.52.01.0001566 Usunięcie stałego dostępu naczyniowego z wytworzonym tunelem podskórnym przeznaczonego do użytku długoterminowego z hospitalizacją;

- 5.30.00.0000002 W02 Świadczenie receptowe;

- Z100 Świadczenia zabiegowe - grupa 100;

- 5.05.00.0000104 znieczulenie całkowite dożylne;

- 5.05.00.0000105 konsultacja w zakresie kwalifikacji do wykonania znieczulenia do zabiegu diagnostycznego oraz

2) możliwość sumowania produktu 5.11.02.9200001 ROKO Rehabilitacja ogólnoustrojowa w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w warunkach stacjonarnych z produktem 5.53.01.0001649 Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności z załącznika 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne.

Pozostałe zmiany wprowadzone w zarządzeniu mają charakter porządkowy.

Skutek finansowy dla wprowadzanych niniejszym zarządzeniem zmian w chwili obecnej nie jest możliwy do oszacowania.

Powyższe działania zostały podjęte w ramach realizacji celu nr 2 Strategii Narodowego Funduszu Zdrowia na lata 2019-2023 - Poprawa jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.

Projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 320, z późn. zm.) został poddany konsultacjom zewnętrznym na okres 14 dni. W ramach konsultacji projekt przedstawiono do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych) oraz reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust. 1 ustawy o świadczeniach. W wyniku konsultacji uwagi do projektu zgłosiło 10 podmiotów.

Uwagi odnoszące się stricte do przedmiotu zarządzenia zostały uwzględnione w niniejszym zarządzeniu. Niektóre z uwag odnoszą się do kwestii merytorycznych, które wymagają analiz i dalszych prac.

Z dniem wejścia w życie zarządzenia utraci moc obowiązującą dotychczasowe zarządzenie Nr 70/2021/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2021 r. w sprawie warunków umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych.

Przepisy zarządzenia stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 stycznia 2022 r. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1on  19  

Katalog onkologicznych świadczeń kompleksowych

ZAŁĄCZNIK Nr  2  20  

KATALOG ZAKRESÓW ŚWIADCZEŃ - ONKOLOGICZNE ŚWIADCZENIA KOMPLEKSOWE

KATALOG ZAKRESÓW ŚWIADCZEŃ - ONKOLOGICZNE ŚWIADCZENIA KOMPLEKSOWE
Lp.Kod zakresu świadczeńNazwa zakresu świadczeńProdukty rozliczeniowe dedykowane poszczególnym zakresom świadczeń określone w:Skojarzone zakresy świadczeńProdukty rozliczeniowe dedykowane poszczególnym skojarzonym zakresom świadczeń określone w:Warunki realizacji świadczeń zgodnie z właściwymi rozporządzeniami Ministra Zdrowia określone w części normatywnej i w załącznikachKomórki organizacyjne, w których realizowany jest zakres świadczeń*
Katalog onkologicznych świadczeń kompleksowychKatalog produktów do sumowani aKatalog produktów do rozliczenia świadczeń udzielanych w oddziale anestezjologii intensywnej terapiiKod zakresu świadczeńNazwa zakresu świadczeńKatalog onkologicznych świadczeń kompleksowychKatalog produktów do sumowani a
123456789101112
1.03.4240.010.02KOMPLEKSOWA OPIEKA ONKOLOGICZNA NAD ŚWIADCZENIOBIORCĄ Z NOWOTWOREM PIERSI (KON-Pierś)XXX03.4240.110.02KOMPLEKSOWA OPIEKA ONKOLOGICZNA

MONITOROWANI E W NOWOTWORZE PIERSI

X- zał. nr 3a lp.

i lub 2 oraz zał. nr

4 lp. 48 do rozporządzenia szpitalnego;

- zał. nr 5 lp. 4 do rozporządzenia rehabilitacyjnego

- zał. nr 5 lp.

25 do

rozporządzenia ambulatoryjnego

Właściwe komórki organizacyjne wskazane w obowiązujących rozporządzeniach Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej
03.4240.210.02KOMPLEKSOWA OPIEKA ONKOLOGICZNA - REHABILITACJA W NOWOTWORZE

PIERSI

XXopieki specjalistycznej oraz rehabilitacji leczniczej
2.03.4240.011.02KOMPLEKSOWA OPIEKA ONKOLOGICZNA NAD PACJENTEM Z NOWOTWOREM JELITA GRUBEGO (KON-JG)XXX03.4240.111.02KOMPLEKSOWA OPIEKA

ONKOLOGICZNA

MONITOROWANI E W NOWOTWORZE JELITA GRUBEGO

XX- zał. nr 3a lp.

3 oraz zał. nr 4 lp.

57 do rozporządzenia szpitalnego;

- zał. nr 5 lp.

27 do rozporządzenia ambulatoryjnego

Właściwe komórki organizacyjne wskazane w obowiązujących rozporządzeniach Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego oraz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej
Uwagi: dopuszcza się kontraktowanie zakresów wymienionych w kolumnie 3 i 8 w innych komórkach organizacyjnych niż wymienione w kolumnie 12, pod warunkiem, że realizują one świadczenia zgodne z profilem danego zakresu

ZAŁĄCZNIK Nr  3  21  

OPIS PRZEDMIOTU UMOWY

CZĘŚĆ  I.

KOMPLEKSOWA OPIEKA ONKOLOGICZNA NAD ŚWIADCZENIOBIORCĄ Z NOWOTWOREM PIERSI (KON-Pierś)

1.Charakterystyka świadczenia
1.1Nazwa zakresu świadczeńKod zakresu: 03.4240.010.02: Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś)
1.2Zakres i organizacja świadczeniaOpieka onkologiczna i interdyscyplinarna nad świadczeniobiorcą z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu piersi od etapu diagnostycznego, poprzez leczenie, monitorowanie efektów leczenia oraz rehabilitację. Świadczeniodawca realizuje i koordynuje świadczenie Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi, zgodnie z wymaganiami określonymi dla poszczególnych etapów opieki onkologicznej wymienionych w przepisach (wskazanych poniżej) na zasadach określonych w art. 32a ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.) oraz w art. 39 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o Krajowej Sieci Onkologicznej (Dz. U. poz. 650), zwanej dalej "ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej", z wykorzystaniem karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. W ramach koordynacji świadczenia Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi świadczeniodawca zapewnia przeprowadzenie procesu diagnostycznego, terapeutycznego, rehabilitacji i monitorowania opieki, przy uwzględnieniu wszystkich świadczeń wchodzących w skład opieki kompleksowej. Szczegółowy opis kryteriów, jakie powinni spełnić świadczeniodawcy realizujący KON-Pierś w odniesieniu do Centrum kompetencji raka piersi znajduje się w załączniku nr 3a lp. 2 do rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, wydanego na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach, zwanego dalej "rozporządzeniem szpitalnym".

W celu spełnienia wymagań i realizacji świadczenia wysokiej jakości świadczeniodawca zapewnia udokumentowaną koordynację procesu diagnostyczno-terapeutycznego oraz powołuje wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny ustalający plan leczenia onkologicznego.

1.3Określenie świadczeniaKompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi obejmuje świadczenia opieki zdrowotnej określone w lp. 48 załącznika nr 4 do rozporządzenia szpitalnego, lp. 25 załącznika nr 5 do rozporządzenia ambulatoryjnego oraz lp. 4 załącznika nr 5 do rozporządzenia rehabilitacyjnego.
1.4Częstość występowaniaNowotwór złośliwy piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w populacji kobiet na świecie i w Polsce oraz jest główną przyczyną zgonów w populacji kobiet z powodu nowotworu złośliwego.
2.Warunki kwalifikacji do poszczególnych etapów świadczenia
2.1Warunki kwalifikacji do świadczeń w zakresie diagnostyki, leczenia i monitorowania choroby nowotworowejZgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu szpitalnym w załączniku nr 4 lp. 48 w poz. "Warunki kwalifikacji do świadczenia"
2.2Warunki kwalifikacji do świadczenia w ramach rehabilitacjiZgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu rehabilitacyjnym w załączniku nr 5 lp. 4 w poz. "Warunki kwalifikacji do świadczenia".
2.3Specyfikacja procedur medycznych - diagnostyka, leczenie i monitorowanie choroby nowotworowejW zakresie diagnostyki, leczenia i monitorowania choroby nowotworowej:

1) Badania obrazowe:

a) 88.732 USG piersi,

b) 88.790 USG węzłów chłonnych,

c) 87.35 Mammografia z kontrastem lub

87.371 Mammografia jednej piersi, lub

87.372 Mammografia obu piersi,

d) 87.440 RTG klatki piersiowej,

e) 88.761 USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej,

f) 88.764 USG transwaginalne,

g) 88.779 USG innych obszarów układu naczyniowego - doppler,

h) 88.906 RM piersi,

i) 92.143 Scyntygrafia układu kostnego metodą SPECT albo SPECT CT lub

92.141 Scyntygrafia trójfazowa odcinka układu kostnego z zastosowaniem fosfonianów,

lub 92.142 Scyntygrafia jednofazowa odcinka układu kostnego z zastosowaniem fosfonianów,

lub 92.144 Scyntygrafia całego układu kostnego (metoda,,whole body") z zastosowaniem fosfonianów, lub 92.149 Scyntygrafia układu kostnego - inne, j) 88.923 RM klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego lub 88.924 RM klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym,

lub 87.410 TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego,

lub 87.411 TK klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym, lub 87.412 TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym,

lub 88.971 RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego,

lub 88.976 RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze

wzmocnieniem kontrastowym, lub

88.010 TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego, lub

88.011 TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym, lub

88.012 TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym,

k) 88.901 RM głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastowym lub 87.031 TK głowy bez i ze wzmocnieniem kontrastowym,

l) 92.162 Scyntygraficzna ocena położenia węzła wartowniczego, m) poradnictwo i dostęp do badań genetycznych,

n) 88.981 Dwufotonowa absorbcjometria (densytometria z kości udowej lub

kręgosłupa);

2) Badania obrazowe radioizotopowe

a) 92.061 Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET) z zastosowaniem 18FDG we wskazaniach onkologicznych,

b) 92.062 Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET) z zastosowaniem innych radiofarmaceutyków we wskazaniach onkologicznych;

3) Procedury zabiegowe:

a) 40.10 Biopsja węzła chłonnego (węzłów chłonnych),

b) 40.11 Biopsja układu limfatycznego,

c) 85.113 Przezskórna gruboigłowa biopsja piersi,

d) 85.114 Przezskórna gruboigłowa biopsja piersi - celowana,

e) 85.131 Biopsja gruboigłowa piersi wspomagana próżnią pod kontrolą USG,

f) 85.132 Biopsja gruboigłowa piersi wspomagana próżnią stereotaktyczną;

4) Badania laboratoryjne i inne związane z diagnostyką choroby nowotworowej i kwalifikacją do leczenia (przedoperacyjnego i operacyjnego);

5) Badania patomorfologiczne materiału cytologicznego i tkankowego;

6) Konsultacje: 89.00 Porada lekarska, konsultacja, asysta.

Leczenie zabiegowe (operacyjne):

1) 40.12 Wycięcie węzła wartowniczego;

2) 40.23 Wycięcie pachowego węzła chłonnego;

3) 40.31 Poszerzone wycięcie regionalnych węzłów chłonnych;

4) 40.32 Wycięcie regionalnych węzłów chłonnych wraz z drenowanym segmentem skóry, tkanki podskórnej i tłuszczowej;

5) 40.51 Doszczętne wycięcie pachowych węzłów chłonnych;

6) 85.22 Resekcja kwadrantu piersi;

7) 85.26 Wycięcie guza piersi - BCT;

8) 85.411 Mastektomia - inna;

9) 85.412 Mastektomia całkowita;

10) 85.421 Obustronne proste odjęcie piersi;

11) 85.422 Obustronne całkowite odjęcie piersi;

12) 85.431 Poszerzona prosta mastektomia - inna;

13) 85.432 Zmodyfikowana radykalna mastektomia;

14) 85.433 Prosta mastektomia z wycięciem regionalnych węzłów chłonnych;

15) 85.451 Usunięcie piersi, mięśnia piersiowego, regionalnych węzłów chłonnych (pachowych, pod i nadobojczykowych);

16) 85.452 Radykalne odjęcie piersi BNO;

17) 85.46 Obustronne radykalne odjęcie piersi;

18) 85.471 Wycięcie piersi, mięśnia piersiowego, regionalnych węzłów chłonnych (pachowych, nadobojczykowych, piersiowych wewnętrznych, śródpiersiowych);

19) 85.472 Poszerzona radykalna amputacja piersi BNO;

20) 85.48 Obustronne poszerzone radykalne odjęcie piersi;

21) 85.71 Całkowita rekonstrukcja piersi;

22) 85.72 Obustronna całkowita rekonstrukcja piersi.

Zabiegi onkoplastyczne:

1) 85.33 Jednostronna podskórna mammektomia/ wszczep;

2) 85.531 Jednostronne wszczepienie protezy piersiowej;

3) 85.35 Obustronna podskórna mammektomia/wszczep;

4) 85.55 Wymiana ekspandera na endoprotezę piersiową;

5) 85.842 Rekonstrukcja piersi płatem skórno-mięśniowym uszypułowanym;

6) 85.851 Rekonstrukcja piersi płatem skórno-mięśniowym wolnym z połączeniem mikrochirurgicznym;

7) 85.87 Rekonstrukcja lub zabieg naprawczy brodawki sutkowej - inne;

8) 85.88 Rekonstrukcja piersi płatem skórno-mięśniowym wolnym/uszypułowanym z protezą piersiową;

9) 85.94 Usunięcie wszczepu piersi;

10) 85.95 Wprowadzenie ekspandera do piersi;

11) 85.97 Wszczepienie ekspanderoprotezy piersiowej;

12) Symetryzacja strony przeciwnej po resekcji piersi.

Radioterapia:

1) 92.247 Teleradioterapia 4D bramkowana (4D-IGRT) - fotony;

2) 92.248 Teleradioterapia 4D adaptacyjna bramkowana (4D-AIGRT) - fotony

3) 92.246 Teleradioterapia 3D z modulacją intensywności dawki (3D-IMRT) - fotony;

4) 92.292 Teleradioterapia 3D sterowana obrazem (IGRT) z modulacją intensywności dawki (3D-RotIMRT) - fotony;

5) 92.291 Teleradioterapia 3D sterowana obrazem (IGRT) realizowana w oparciu o implanty wewnętrzne - fotony;

6) 92.242 Teleradioterapia 3D konformalna sterowana obrazem (IGRT) - fotony;

7) 92.31 Śródoperacyjna teleradioterapia konformalna 3D (3D-IORT-ft);

8) 92.32 Śródoperacyjna teleradioterapia konformalna 3D (3D-IORT-x);

9) 92.241 Teleradioterapia radykalna z planowaniem 3D - fotony;

10) 92.251 Teleradioterapia radykalna z planowaniem 3D - elektrony;

11) 92.223 Teleradioterapia paliatywna - promieniowanie X.

Brachyterapia:

1) 92.413 Brachyterapia śródtkankowa - planowanie 3D;

2) 92.414 Brachyterapia śródtkankowa - planowanie 3D pod kontrolą obrazowania;

3) 92.452 Brachyterapia powierzchniowa - planowanie 3D;

4) 92.46 Brachyterapia śródoperacyjna;

Porady w zakresie zachowania płodności.

Porada w zakresie doboru protezy piersi.

Porady psychologiczne lub psychoonkologiczne.

oraz w uzasadnionych klinicznie przypadkach inne procedury ICD-9.

2.4Specyfikacja zasadniczych procedur medycznych wykonywanych w ramach rehabilitacjiRealizacja obejmuje:

1. We wczesnym lub późnym okresie po leczeniu chirurgicznym zabiegi ukierunkowane na:

1) poprawę zakresu ruchu, siły mięśni i zręczności przez zastosowanie kinezyterapii miejscowej: ćwiczeń w odciążeniu ICD-9: 93.1205-15 minut, czynnych wolnych ICD-9: 93.1202-15 minut; samowspomaganych ICD-9: 93.1204-15 minut, sprawności manualnej ICD-9: 93.1903-15 minut lub zespołowych ICD-9: 93.1907-20 minut;

2) wykorzystanie specjalistycznych metod kinezyterapeutycznych i terapii manualnej: metody reedukacji nerwowo-mięśniowej ICD-9: 93.3801-30 minut, metody neurofizjologicznej- metoda PNF ICD-9: 93.3808-30 minut, metody terapii manualnej - Cyriaxa ICD-9: 93.3816-30 minut, metody terapii manualnej Kaltenborda-Evjenta ICD-9: 93.3818-30 minut, metody terapii manualnej Maitlanda ICD-9: 93.3821-30 minut, metody terapii manualnej - inne ICD-9: 93.3827-30 minut, ćwiczenia specjalne ICD-9: 93.3831-30 minut;

3) profilaktykę przeciwobrzękową: nauka automasażu lub masaż klasyczny częściowy ICD-9: 93.3912-20 minut, ćwiczenia oddechowe czynne ICD-9: 93.1812-15 minut, czynne wolne: ICD-9: 93.1202-15 minut, ćwiczenia udrażniające lub ćwiczenia izokinetyczne ICD-9: 93.1305-15 minut;

4) ćwiczenia ogólnokondycyjne, w szczególności bieżnia, cykloergometr, stepper: ćwiczenia jednopłaszczyznowe kilku stawów na przyrządach ICD-9: 93.1401-20 minut, usprawnianie czynne ICD-9: 93.12-20 minut, ogólnousprawniające indywidualne ICD-9: 93.1909-30 minut;

5) profilaktykę wad postawy wynikających z leczenia chirurgicznego (odstająca łopatka, zespół sznurów AWS) oraz leczenie zespołu włóknienia po radioterapii i popromiennego uszkodzenia splotu ramiennego: ICD-9 93.3808, 93.3831, 93.1204, 93.3985, 93.3301, 93.1205, 93.1139;

6) leczenie neuropatii wynikającej z leczenia cytostatykami ICD-9: 93.1903,

93.3981.

2. Terapia w restrykcjach blizn po mastektomii, BCT i rekonstrukcjach piersi: masaż suchy częściowy ICD-9: 93.3912 oraz mobilizacja blizn ICD-9: 93.3827.

3. Redukcja obrzęku limfatycznego: przerywana kompresja pneumatyczna (45-50 min): ICD-9: 93.3916, manualny drenaż limfatyczny (50-60 min) ICD-9: 93.3987, nałożenie bandaży wielowarstwowych lub odzieży kompresyjnej (do 15 min) ICD- 9: 93.3918, ICD-9: 93.3999 zabiegi fizjoterapeutyczne - inne, ćwiczenia kończyny górnej w kompresjoterapii (15 min - 30 min) ICD-9: 93.1304, ICD-9: 93.1139, kąpiel wirowa kończyn górnych, ICD-9: 93.3301.

4. Ćwiczenia relaksacyjne.

5. Psychoterapia - psychoedukacja i relaksacja.

6. Świadczenia uzupełniające (jeżeli uzasadnione stanem klinicznym świadczeniobiorcy): stosowanie taśm kinesiotapingu ICD-9: 93.3812.

7. Wystawienie wniosku na wyroby medyczne celem refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia i dokonanie pomiaru kończyny oraz zamówienie wyrobu medycznego.

2.5Oczekiwane wyniki postępowaniaKompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi ma zapewnić możliwie najpełniejszą opiekę przy uwzględnieniu kompleksowości oraz koordynacji całego procesu diagnostyczno-leczniczego i rehabilitacji, w celu poprawy jakości leczenia, zwiększenia przeżywalności w populacji świadczeniobiorców z nowotworem piersi, podniesienia komfortu życia oraz zagwarantowania możliwie szybkiego powrotu do aktywności zawodowej.
3.Warunki wykonania i finansowania świadczenia
3.1Warunki wykonania świadczeniaZgodnie z warunkami określonymi w lp. 48 załącznika nr 4 do rozporządzenia szpitalnego, w lp. 25 załącznika nr 5 do rozporządzenia ambulatoryjnego oraz w załączniku nr 5 lp. 4 do rozporządzenia rehabilitacyjnego.

W celu zapewnienia dostępu do realizacji świadczenia "Kompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentem z nowotworem piersi" bliżej miejsca zamieszkania lub pobytu pacjenta Centrum kompetencji raka piersi współpracuje z innymi podmiotami leczniczymi realizującymi świadczenia w zakresie diagnostyki, monitorowania, radioterapii, chemioterapii i rehabilitacji leczniczej.

3.2Organizacja udzielania świadczeń w ramach diagnostyki nowotworu piersiOrganizacja procesu diagnostycznego i spełnienie warunków jakościowych, zgodnie z przepisami określonymi w części 2 załącznika nr 3a do rozporządzenia szpitalnego i w lp. 48 załącznika nr 4 do rozporządzenia szpitalnego oraz w załączniku nr 5 w lp. 25 do rozporządzenia ambulatoryjnego.

Centrum kompetencji raka piersi, zapewnia realizację diagnostyki onkologicznej w terminie nie dłuższym niż 7 tygodni od dnia wpisania się świadczenioiorcy na listę oczekujących na udzielenie świadczenia.

3.3Organizacja udzielania świadczenia w ramach leczeniaOrganizacja udzielenia świadczeń zgodnie z przepisami określonymi w części 2 załącznika nr 3a do rozporządzenia szpitalnego i w lp. 48 załącznika nr 4 do rozporządzenia szpitalnego.

Świadczenia obejmują realizację wybranych czynności w zależności od wskazań lub preferencji świadczeniobiorcy:

1) leczenie chirurgiczne;

2) obligatoryjne konsylium lekarskie;

3) radioterapiaę/brachyterapię;

4) leczenie farmakologiczne: chemioterapia, hormonoterapia, programy lekowe;

5) porada w zakresie zachowania płodności (realizacja po postawieniu diagnozy i przed rozpoczęciem leczenia systemowego);

6) porada psychologiczna lub psychoonkologiczna;

7) porada w zakresie doboru protezy piersi w pracowni wykonującej wyroby medyczne niezbędne w procesie leczenia lub rehabilitacji świadczeniobiorcy z rozpoznaniem nowotworu złośliwego piersi.

Centrum jest zobowiązane do podjęcia leczenia w terminie określonym w § 4a ust. 1 a pkt 3 rozporządzenia szpitalnego.

Badania patomorfologiczne z zastosowaniem metod immunohistochemicznych oraz oznaczeniem czynników predykcyjnych (jeżeli zachodzi konieczność ich oznaczenia) wykonuje się w terminie 14 dni od daty dostarczenia materiału (z wyjątkiem badań molekularnych, których wykonanie może trwać do 4 tygodni).

3.4Organizacja udzielania świadczenia w ramach rehabilitacjiOrganizacja udzielania świadczeń oraz warunki czasowe realizacji świadczenia zgodnie z przepisami określonymi w załączniku nr 5 lp. 4 do rozporządzenia rehabilitacyjnego.
3.5Organizacja udzielania świadczeń w ramach monitorowaniaOrganizacja monitorowania zgodnie z przepisami określonymi w części 2 załącznika nr 3a do rozporządzenia szpitalnego i w lp. 48 załącznika nr 4 do rozporządzenia szpitalnego oraz w załączniku nr 5 w lp. 25 do rozporządzenia ambulatoryjnego.

Monitorowanie po zakończonym leczeniu - z uwzględnieniem obowiązujących schematów prowadzenia procesu "follow-up", zgodnie z aktualnymi wytycznymi praktyki klinicznej, w ośrodku prowadzącym dotychczasowe leczenie, a następnie przekazanie pacjenta pod opiekę podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS):

1) wizyty kontrolne:

a) < 2 lat: co 3-6 miesięcy,

b) 2-5 lat: co 6 miesięcy,

c) > 5 lat: co 12 miesięcy;

2) densytometria: co 12-24 miesiące u świadczeniobiorców otrzymujących leczenie obniżające stężenie estrogenów;

3) mammografia: co 12 miesięcy, z wyjątkiem świadczeniobiorców po leczeniu oszczędzającym, gdzie pierwsze badanie należy wykonać po upływie 6 miesięcy, kolejne co 12 miesięcy.

3.6Zakres dziedzin medycyny uprawnionych do wykonania świadczeniaChirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, ginekologia onkologiczna, onkologia kliniczna, radioterapia onkologiczna, radiologia i diagnostyka obrazowa, chirurgia plastyczna, rehabilitacja medyczna, medycyna nuklearna, medycyna paliatywna oraz pozostałe specjalności zgodnie ze wskazaniami.
3.7Finansowanie świadczeń w ramach leczeniaŚwiadczenia rozliczane są zgodnie z katalogiem onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącym załącznik nr 1on do zarządzenia.

Finansowanie poszczególnych etapów kompleksowej opieki onkologicznej, realizowanych zgodnie z potrzebami klinicznymi pacjentów, obejmuje:

1) leczenie chirurgiczne, konsylium lekarskie, radioterapię, porady w zakresie zachowania płodności, porady psychologiczne lub psychoonkologiczne, poradę w zakresie doboru protezy oraz inne świadczenia związane z leczeniem nowotworu piersi - rozliczane poprzez produkty z katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącego załącznik 1on do zarządzenia;

2) świadczenia rozliczane produktami jednostkowymi określonymi w katalogu produktów do sumowania, stanowiącym załącznik nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne lub w katalogu produktów do rozliczenia świadczeń udzielanych w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, stanowiącym załącznik 1ts do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, o ile miały one zastosowanie.

Leczenie należy podjąć w terminie określonym w § 4a ust. 1a pkt 3 rozporządzenia szpitalnego.

3.8Finansowanie świadczeń w ramach rehabilitacjiProdukty jednostkowe do rozliczania świadczeń w ramach rehabilitacji określone są w katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych stanowiącym załącznik nr 1on do zarządzenia.

1) rehabilitacja ogólnoustrojowa w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi w warunkach stacjonarnych - rozliczana w ramach grupy ROKO z katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych;

2) rehabilitacja ogólnoustrojowa w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi w oddziale dziennym - rozliczana osobodniami w ramach produktów z katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych;

3) rehabilitacja w warunkach ambulatoryjnych rozliczana zgodnie z katalogiem onkologicznych świadczeń kompleksowych oraz warunkami określonymi w zarządzeniu w rodzaju rehabilitacja lecznicza.

3.9Finansowanie świadczeń w ramach diagnostyki nowotworu piersiŚwiadczenia rozliczane są zgodnie z katalogiem onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącym załącznik nr 1on do zarządzenia.

Określenia diagnostyki wstępnej i pogłębionej zgodne są z przepisami rozporządzenia ambulatoryjnego oraz zarządzenia w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

W przypadku niedotrzymania terminu realizacji diagnostyki onkologicznej, poziom finansowania odpowiedniego pakietu diagnostyki onkologicznej ulega skorygowaniu do poziomu 70% wartości określonej w załączniku nr 1on do zarządzenia.

W okresie pozostawania świadczeniobiorcy w trakcie realizacji diagnostyki nowotworu piersi, NFZ nie finansuje u danego świadczeniodawcy innych świadczeń AOS zrealizowanych z powodu diagnostyki nowotworów piersi.

3.10Finansowanie świadczeń w ramach monitorowaniaŚwiadczenia rozliczane są zgodnie z katalogiem onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącym załącznik nr 1on do zarządzenia.
4.Dane do sprawozdawczości
Zgodnie z systemem informatycznym udostępnionym przez Fundusz.
5.Istniejące wytyczne postępowania medycznego
Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną dotyczącą postępowania z chorymi na raka piersi.
6.Parametry jakościowe do oceny udzielania świadczeń
Świadczeniodawca przekazuje do systemu KSO, w terminach wynikających z ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, dane o których mowa w art. 26 ust. 3 ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej w celu monitorowania jakości realizowanych świadczeń opieki zdrowotnej w ramach opieki onkologicznej, w tym obliczania wskaźników jakości opieki onkologicznej.

CZĘŚĆ  II.

KOMPLEKSOWA OPIEKA ONKOLOGICZNA NAD PACJENTEM Z NOWOTWOREM JELITA GRUBEGO (KON-JG)

1.Charakterystyka świadczenia
1.1Nazwa zakresu świadczeńKod zakresu: 03.4240.011.02: Kompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentem z nowotworem jelita grubego (KON-JG)
1.2Zakres i organizacja świadczeniaOpieka onkologiczna i interdyscyplinarna nad świadczeniobiorcą z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu jelita grubego od etapu diagnostycznego, poprzez leczenie i monitorowanie efektów leczenia. Świadczeniodawca realizuje i koordynuje świadczenie Kompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentem z nowotworem jelita grubego, zgodnie z wymaganiami określonymi dla poszczególnych etapów opieki onkologicznej wymienionych w przepisach (wskazanych poniżej) na zasadach określonych w art. 32a ustawy o świadczeniach oraz w art. 39 ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej z wykorzystaniem karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. W ramach koordynacji świadczenia Kompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentem z nowotworem jelita grubego świadczeniodawca zapewnia przeprowadzenie procesu diagnostycznego, terapeutycznego i monitorowania opieki, przy uwzględnieniu wszystkich świadczeń wchodzących w skład opieki kompleksowej.

Szczegółowy opis kryteriów, jakie powinni spełnić świadczeniodawcy realizujący KON-JG w odniesieniu do Centrum kompetencji raka jelita grubego znajduje się w załączniku nr 3a w lp. 3 do rozporządzenia szpitalnego.

W celu spełnienia wymagań i realizacji świadczenia wysokiej jakości, świadczeniodawca zapewnia udokumentowaną koordynację procesu diagnostyczno- terapeutycznego oraz powołuje wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny ustalający plan leczenia onkologicznego.

1.3Określenie świadczeniaKompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentem z nowotworem jelita grubego obejmuje świadczenia opieki zdrowotnej określone w lp. 57 załącznika nr 4 do rozporządzenia szpitalnego oraz w załączniku nr 5 w lp. 27 do rozporządzenia ambulatoryjnego.
1.4Częstość występowaniaNowotwór złośliwy jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie i w Polsce oraz jest jedną z głównych przyczyn zgonów z powodu nowotworu złośliwego.
2.Kryteria kwalifikacji do poszczególnych etapów świadczenia
2.1Kryteria kwalifikacji do świadczenia w ramach diagnostyki nowotworu jelita grubegoZgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu szpitalnym, w części 3 załącznika nr 3a i w załączniku nr 4 w lp. 57 w poz. "warunki kwalifikacji do świadczenia" oraz w załączniku nr 5 w lp. 27 do rozporządzenia ambulatoryjnego.
2.2Kryteria kwalifikacji do świadczenia w ramach leczeniaZgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu szpitalnym, w części 3 załącznika nr 3a oraz w załączniku nr 4 w lp. 57 w poz. "warunki kwalifikacji do świadczenia".
2.3Kryteria kwalifikacji do świadczenia w ramach monitorowaniaZgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu szpitalnym, w części 3 załącznika nr 3a i w załączniku nr 4 w lp. 57 w poz. "warunki kwalifikacji do świadczenia" oraz w załączniku nr 5 w lp. 27 do rozporządzenia ambulatoryjnego.
2.4Specyfikacja procedur medycznych wykonywanych w ramach diagnostyki i monitorowania nowotworu jelita grubegoRealizacja wybranych czynności w zależności od stanu klinicznego oraz preferencji świadczeniobiorcy:

1) badania obrazowe:

a) 87.410 TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego,

b) 87.411 TK klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym,

c) 87.412 TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym,

d) 87.413 TK klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym oraz bez lub z doustnym zakontrastowaniem przełyku,

e) 87.440 RTG klatki piersiowej,

f) 87.441 RTG płuc - inne,

g) 88.191 RTG jamy brzusznej przeglądowe,

h) 88.199 RTG jamy brzusznej - inne,

i) 88.010 TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego,

j) 88.011 TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym,

k) 88.012 TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym,

l) 88.305 TK - wirtualna kolonoskopia,

m) 88.389 Inna TK ze wzmocnieniem kontrastowym,

n) 88.741 USG transrektalne,

o) 88.749 USG przewodu pokarmowego - inne,

p) 88.761 USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej,

q) 88.971 RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego,

r) 88.976 RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym,

s) 88.979 Badanie bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym - RM;

2) badania obrazowe radioizotopowe:

a) 92.061 Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET) z zastosowaniem 18 FDG we wskazaniach onkologicznych,

b) 92.062 Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET) z zastosowaniem innych radiofarmaceutyków we wskazaniach onkologicznych;

3) procedury endoskopowe i zabiegowe:

a) 00.94 Zabieg wykonany techniką endoskopową/laparoskopową,

b) 40.10 Biopsja węzła chłonnego (węzłów chłonnych),

c) 45.22 Endoskopia jelita grubego przez przetokę,

d) 45.231 Fiberokolonoskopia,

e) 45.239 Kolonoskopia - inne,

f) 45.24 Fiberosigmoidoskopia,

g) 45.42 Endoskopowe wycięcie polipa jelita grubego;

h) 45.251 Zamknięta biopsja jelita grubego z bliżej nieokreślonego miejsca,

i) 45.252 Pobranie materiału przez wyszczoteczkowanie lub wypłukanie jelita grubego,

j) 45.253 Kolonoskopia z biopsją,

k) 45.439 Endoskopowe zniszczenie innych zmian lub tkanek jelita grubego - inne,

l) 48.22 Wziernikowanie odbytnicy i esicy przez sztuczną przetokę,

m) 48.23 Proktosigmoidoskopia sztywnym wziernikiem,

n) 48.36 Endoskopowe usunięcie polipa odbytnicy,

o) 49.21 Anoskopia,

p) 49.22 Biopsja okołoodbytowa,

q) 49.23 Biopsja odbytu,

r) 49.29 Zabiegi diagnostyczne odbytu lub tkanek okołoodbytniczych - inne,

s) 54.29 Zabiegi diagnostyczne okolicy jamy brzusznej - inne,

t) 54.957 Nakłucie otrzewnej - pobranie materiału do analiz;

4) diagnostyka patomorfologiczna oraz ocena biomarkerów predykcyjnych:

a) ocena histologiczna i cytologiczna (rozmaz + cytobloczek),

b) badania immunohistochemiczne niestabilności mikrosatelitarnej:

- ekspresja białek genów naprawy błędów replikacji DNA: MLH1, MSH2, MLH6, PMS2 (genów mutatorowych, Mismatch Repair Proteins),

- obecna reakcja jądrowa,

- utrata reakcji jądrowej,

c) czynniki predykcyjne:

- ocena biomarkerów predykcyjnych - onkogenów BRAF, RAS i genów naprawy DNA (MMR) oraz innych biomarkerów predykcyjnych zgodnie z postanowieniami aktualnego programu lekowego określonego obwieszczeniem Ministra Zdrowia wydawanym na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych;

5) badania laboratoryjne/biochemiczne:

a) badania laboratoryjne i inne związane z diagnostyką choroby nowotworowej i kwalifikacją do leczenia;

6) badania serca:

a) 89.52 Elektrokardiogram;

7) konsultacje:

a) 89.00 Porada lekarska, konsultacja, asysta oraz w uzasadnionych klinicznie przypadkach inne procedury ICD-9.

2.5Specyfikacja zasadniczych procedur medycznych wykonywanych w ramach leczeniaRealizacja wybranych czynności w zależności od stanu klinicznego oraz preferencji świadczeniobiorcy

1. W zakresie leczenia zabiegowego:

1) 00.94 Zabieg wykonany techniką endoskopową/laparoskopową;

2) 40.12 Wycięcie węzła wartowniczego;

3) 45.42 Endoskopowe wycięcie polipa jelita grubego;

4) 45.431 Endoskopowa ablacja guza jelita grubego;

5) 45.439 Endoskopowe zniszczenie innych zmian lub tkanek jelita grubego - inne;

6) 45.49 Zniszczenie zmiany jelita grubego - inne;

7) 45.52 Wyizolowanie segmentu jelita grubego;

8) 45.711 Mnogie resekcje segmentalne urazowo zmienionego jelita grubego;

9) 45.719 Mnogie resekcje segmentalne jelita grubego - inne;

10) 45.721 Wycięcie kątnicy i końcowego odcinka jelita krętego;

11) 45.729 Wycięcie kątnicy - inne;

12) 45.731 Ileokolektomia;

13) 45.732 Prawostronna radykalna kolektomia;

14) 45.733 Hemikolektomia prawostronna;

15) 45.74 Resekcja poprzecznicy;

16) 45.75 Hemikolektomia lewostronna;

17) 45.76 Sigmoidektomia;

18) 45.799 Częściowe wycięcie jelita grubego - inne;

19) 45.8 Totalna śródbrzuszna kolektomia;

20) 45.93 Zespolenie jelito cienkie-jelito grube - inne;

21) 45.94 Zespolenie jelito grube-jelito grube;

22) 45.951 Zespolenie do odbytu;

23) 45.952 Wytworzenie zbiornika jelitowego (J, H, S) z zespoleniem jelita cienkiego z odbytem;

24) 46.011 Ileostomia pętlowa,

25) 46.032 Kolostomia pętlowa;

26) 46.11 Czasowa kolostomia;

27) 46.13 Stała kolostomia;

28) 46.14 Odłożone otwarcie kolostomii;

29) 46.19 Kolostomia - inna;

30) 46.43 Rewizja przetoki jelita grubego - inna;

31 48.1 Wytworzenie przetoki odbytniczej;

32) 48.31 Radykalna elektrokoagulacja zmiany odbytnicy;

33) 48.32 Elektrokoagulacja zmiany odbytnicy - inne;

34) 48.33 Zniszczenie zmiany odbytnicy laserem;

35) 48.34 Kriochirurgiczne zniszczenie zmiany odbytnicy;

36) 48.35 Miejscowe wycięcie zmiany odbytnicy;

37) 48.36 Endoskopowe usunięcie polipa odbytnicy;

38) 48.491 Brzuszno-kroczowa resekcja odbytnicy pull-through;

39) 48.5 Brzuszno-kroczowa amputacja odbytnicy;

40) 48.61 Przezkrzyżowe wycięcie odbytnicy/ esicy;

41) 48.62 Przednia resekcja odbytnicy z wytworzeniem kolostomii;

42) 48.63 Przednia resekcja odbytnicy - inna;

43) 48.64 Tylna resekcja odbytnicy;

44) 48.691 Częściowe wycięcie odbytnicy;

45) 48.692 Resekcja odbytnicy BNO;

46) 49.03 Wycięcie polipowatej wyrośli odbytu;

47) 49.31 Endoskopowe wycięcie/ zniszczenie zmiany/ tkanki odbytu;

48) 49.39 Miejscowe wycięcie/ zniszczenie zmiany/ tkanki odbytu - inne;

49) 49.6 Wycięcie odbytu;

50) 54.11 Laparotomia zwiadowcza;

51) 54.19 Laparotomia - inna;

52) 54.21 Laparoskopia;

53) 54.956 Nakłucie otrzewnej - punkcja obarczająca;

54) 54.971 Chemioterapia dootrzewnowa w hipertermii (HIPEC).

2. W zakresie teleradioterapii:

1) 92.223 Teleradioterapia paliatywna - promieniowanie X;

2) 92.233 Teleradioterapia paliatywna z zastosowaniem 60Co - promieniowanie gamma;

3) 92.241 Teleradioterapia radykalna z planowaniem 3D - fotony;

4) 92.242 Teleradioterapia 3D konformalna sterowana obrazem (IGRT) - fotony;

5) 92.246 Teleradioterapia 3D z modulacją intensywności dawki (3D-IMRT) - fotony;

6) 92.247 Teleradioterapia 4D bramkowana (4D-IGRT) - fotony;

7) 92.248 Teleradioterapia 4D adaptacyjna bramkowana (4D-AIGRT) - fotony;

8) 92.249 Teleradioterapia szpiku lub układu chłonnego całego ciała (TMI) - fotony;

9) 92.251 Teleradioterapia radykalna z planowaniem 3D - elektrony;

10) 92.252 Teleradioterapia 3D konformalna z monitoringiem tomograficznym (3D-CRT) - elektrony;

11) 92.256 Teleradioterapia 4D bramkowana (4D-IGRT) - elektrony;

12) 92.257 Teleradioterapia 4D adaptacyjna bramkowana (4D-AIGRT) - elektrony;

13) 92.261 Teleradioterapia 3D stereotaktyczna z modulacją intensywności dawki (3D-SIMRT) - fotony;

14) 92.263 Teleradioterapia 3D stereotaktyczna konformalna (3D-SCRT) - fotony;

15) 92.291 Teleradioterapia 3D sterowana obrazem (IGRT) realizowana w oparciu o implanty wewnętrzne - fotony;

16) 92.292 Teleradioterapia 3D sterowana obrazem (IGRT) z modulacją intensywności dawki (3D-RotIMRT) - fotony.

3. W zakresie brachyterapii:

1) 92.410 Wlew koloidalnego radioizotopu do jam ciała;

2) 92.411 Trwałe wszczepienie źródeł radioizotopowych;

3) 92.412 Brachyterapia śródtkankowa - planowanie standardowe;

4) 92.413 Brachyterapia śródtkankowa - planowanie 3D;

5) 92.414 Brachyterapia śródtkankowa - planowanie 3D pod kontrolą obrazowania;

6) 92.421 Brachyterapia wewnątrzprzewodowa - planowanie standardowe;

7) 92.422 Brachyterapia wewnątrzprzewodowa - planowanie 3D;

8) 92.423 Brachyterapia wewnątrzprzewodowa - planowanie 3D pod kontrolą obrazowania;

9) 92.431 Brachyterapia wewnątrzjamowa - planowanie standardowe;

10) 92.432 Brachyterapia wewnątrzjamowa - planowanie 3D;

11) 92.433 Brachyterapia wewnątrzjamowa - planowanie 3D pod kontrolą obrazowania;

12) 92.451 Brachyterapia powierzchniowa - planowanie standardowe;

13) 92.452 Brachyterapia powierzchniowa - planowanie 3D;

14) 92.46 Brachyterapia śródoperacyjna.

4. Leczenie żywieniowe dojelitowe i pozajelitowe, realizowane poprzez procedury ICD-9:

1) 99.152 Częściowe żywienie pozajelitowe;

2) 99.153 Całkowite żywienie pozajelitowe;

3) 99.87 Żywienie dojelitowe.

oraz w uzasadnionych klinicznie przypadkach inne procedury ICD-9.

2.6Oczekiwane wyniki postępowaniaKompleksowa opieka onkologiczna nad pacjentem z nowotworem jelita grubego ma zapewnić możliwie najpełniejszą opiekę przy uwzględnieniu kompleksowości oraz koordynacji całego procesu diagnostyczno-leczniczego, w celu poprawy jakości leczenia, zwiększenia przeżywalności w populacji świadczeniobiorców z nowotworem jelita grubego, podniesienia komfortu życia oraz zagwarantowania możliwie szybkiego powrotu do aktywności zawodowej.
3.Warunki wykonania i finansowania świadczenia
3.1Warunki wykonania świadczeniaZgodnie z warunkami określonymi w części 3 załącznika nr 3a i lp. 57 załącznika nr 4 do rozporządzenia szpitalnego oraz w załączniku nr 5 w lp. 27 do rozporządzenia ambulatoryjnego
3.2Organizacja udzielania świadczeń w ramach diagnostyki nowotworu jelita grubegoOrganizacja procesu diagnostycznego i spełnienie warunków jakościowych, zgodnie z przepisami określonymi w części 3 załącznika nr 3a do rozporządzenia szpitalnego i w lp. 57 załącznika nr 4 do rozporządzenia szpitalnego oraz w załączniku nr 5 w lp. 27 do rozporządzenia ambulatoryjnego. W celu zapewnienia dostępu do realizacji świadczenia bliżej miejsca zamieszkania lub pobytu pacjenta, Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego współpracuje z innymi świadczeniodawcami realizującymi świadczenia z zakresu diagnostyki.
3.3Organizacja udzielania świadczenia w ramach leczeniaObejmuje realizację wybranych czynności w zależności od stanu klinicznego oraz preferencji świadczeniobiorcy:

1) leczenie chirurgiczne;

2) leczenie radioterapią/brachyterapią;

3) leczenie farmakologiczne: chemioterapia, immunoterapią oraz terapia lekami ukierunkowanymi molekularnie w ramach programów lekowych;

4) leczenie skojarzone w uzasadnionych klinicznie przypadkach, możliwość zastosowania u pacjenta jednoczasowej chemioterapii i radioterapii (RCHT);

5) leczenie żywieniowe dojelitowe i pozajelitowe;

6) porada psychologa lub psychoonkologa;

7) porada stomijna;

8) porada żywieniowa.

Centrum obowiązane jest do podjęcia leczenia w terminie określonym w § 4a ust. 1a pkt 3 rozporządzenia szpitalnego.

3.4Organizacja udzielania świadczeń w ramach monitorowania nowotworu jelita grubegoOrganizacja procesu monitorowania i spełnienie warunków jakościowych, zgodnie z przepisami określonymi w części 3 załącznika nr 3a do rozporządzenia szpitalnego i w lp. 57 załącznika nr 4 do rozporządzenia szpitalnego oraz w załączniku nr 5 w lp. 27 do rozporządzenia ambulatoryjnego. W celu zapewnienia dostępu do realizacji świadczenia bliżej miejsca zamieszkania lub pobytu pacjenta, Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego współpracuje z innymi świadczeniodawcami realizującymi świadczenia z zakresu monitorowania leczenia.
3.5Zakres dziedzin medycyny uprawnionych do wykonania świadczeniaChirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, gastroenterologia, onkologia kliniczna, radioterapia onkologiczna, radiologia i diagnostyka obrazowa, medycyna nuklearna, medycyna paliatywna oraz pozostałe specjalności zgodnie ze wskazaniami.
3.6Finansowanie świadczeń w ramach diagnostyki nowotworu jelita grubegoŚwiadczenia rozliczane są zgodnie z katalogiem onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącym załącznik nr 1on do zarządzenia.

Określenia diagnostyki wstępnej i pogłębionej są zgodne z przepisami rozporządzenia ambulatoryjnego oraz zarządzenia w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

W okresie pozostawania świadczeniobiorcy w trakcie realizacji diagnostyki nowotworu jelita grubego, NFZ nie finansuje u danego świadczeniodawcy innych świadczeń AOS zrealizowanych z powodu diagnostyki nowotworów jelita grubego.

Centrum zapewnia realizację diagnostyki onkologicznej w terminie nie dłuższym niż 7 tygodni od dnia wpisania się świadczeniobiorcy na listę oczekujących na udzielenie świadczenia.

3.7Finansowanie świadczeń w ramach monitorowania nowotworu jelita grubegoŚwiadczenia rozliczane są zgodnie z katalogiem onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącym załącznik nr 1on do zarządzenia.

Monitorowanie po zakończonym leczeniu - przez okres do 5 lat z uwzględnieniem obowiązujących schematów prowadzenia procesu "follow-up", zgodnie z aktualnymi wytycznymi praktyki klinicznej

3.8Finansowanie świadczeń w ramach leczenia nowotworu jelita grubegoŚwiadczenia rozliczane są zgodnie z katalogiem onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącym załącznik nr 1on do zarządzenia.

Finansowanie poszczególnych etapów leczenia, realizowanych zgodnie ze wskazaniami medycznymi oraz preferencjami pacjenta obejmuje:

1) konsylium lekarskie, leczenie chirurgiczne, radioterapię, konsultację psychologiczną lub psychoonkologiczną, inne świadczenia związane z leczeniem nowotworu jelita grubego - rozliczane poprzez produkty z katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącego załącznik 1on do zarządzenia;

2) świadczenia rozliczane produktami jednostkowymi określonymi w katalogu produktów do sumowania, stanowiącym załącznik nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne lub w katalogu produktów do rozliczenia świadczeń udzielanych w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, stanowiącym załącznik 1ts do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, o ile miały one zastosowanie.

Leczenie należy podjąć w terminie określonym w § 4a ust. 1a pkt 3 rozporządzenia szpitalnego.

4.Dane do sprawozdawczości
Zgodnie z systemem informatycznym udostępnionym przez Fundusz.
5.Istniejące wytyczne postępowania medycznego
Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną dotyczącą postępowania z chorymi z nowotworem jelita grubego.
6.Parametry jakościowe do oceny udzielania świadczeń
Świadczeniodawca przekazuje do systemu KSO, w terminach wynikających z ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, dane o których mowa w art. 26 ust. 3 ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej w celu monitorowania jakości realizowanych świadczeń opieki zdrowotnej w ramach opieki onkologicznej, w tym obliczania wskaźników jakości opieki onkologicznej.
1 § 2 ust. 1 pkt 10 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 28/2022/DSOZ z dnia 10 marca 2022 r. (NFZ.2022.28) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 marca 2022 r.
2 § 2 ust. 1 pkt 11a dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 92/2023/DSOZ z dnia 15 czerwca 2023 r. (NFZ.2023.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 czerwca 2023 r.
3 § 2 ust. 1 pkt 14a dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 58/2022/DSOZ z dnia 29 kwietnia 2022 r. (NFZ.2022.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 kwietnia 2022 r.
4 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 28/2022/DSOZ z dnia 10 marca 2022 r. (NFZ.2022.28) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 marca 2022 r.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 157/2023/DSOZ z dnia 3 listopada 2023 r. (NFZ.2023.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 listopada 2023 r.
6 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 157/2023/DSOZ z dnia 3 listopada 2023 r. (NFZ.2023.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 listopada 2023 r.
7 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 39/2024/DSOZ z dnia 29 marca 2024 r. (NFZ.2024.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 marca 2024 r., z tym, że stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 kwietnia 2024 r., zgodnie z § 3 powołanego zarządzenia.
8 § 14 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a zarządzenia nr 157/2023/DSOZ z dnia 3 listopada 2023 r. (NFZ.2023.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 listopada 2023 r.
9 § 14 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 157/2023/DSOZ z dnia 3 listopada 2023 r. (NFZ.2023.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 listopada 2023 r.
10 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a zarządzenia nr 11/2023/DSOZ z dnia 17 stycznia 2023 r. (NFZ.2023.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 2023 r.
11 § 15 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b zarządzenia nr 11/2023/DSOZ z dnia 17 stycznia 2023 r. (NFZ.2023.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 2023 r.
12 § 15 ust. 4 uchylony przez § 1 pkt 1 lit. c zarządzenia nr 11/2023/DSOZ z dnia 17 stycznia 2023 r. (NFZ.2023.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 2023 r.
13 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 11/2023/DSOZ z dnia 17 stycznia 2023 r. (NFZ.2023.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 2023 r.
14 *oznaczenie grup o charakterze zabiegowym
15 § 16 część wspólna zmieniona przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 39/2024/DSOZ z dnia 29 marca 2024 r. (NFZ.2024.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 marca 2024 r., z tym, że stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 kwietnia 2024 r., zgodnie z § 3 powołanego zarządzenia.
16 § 17 uchylony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 28/2022/DSOZ z dnia 10 marca 2022 r. (NFZ.2022.28) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 marca 2022 r.
17 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 92/2023/DSOZ z dnia 15 czerwca 2023 r. (NFZ.2023.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 czerwca 2023 r.
18 § 19 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 157/2023/DSOZ z dnia 3 listopada 2023 r. (NFZ.2023.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 listopada 2023 r.
19 Załącznik nr 1on:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 28/2022/DSOZ z dnia 10 marca 2022 r. (NFZ.2022.28) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 11 marca 2022 r., z tym, że stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 lutego 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 58/2022/DSOZ z dnia 29 kwietnia 2022 r. (NFZ.2022.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 95/2022/DSOZ z dnia 27 lipca 2022 r. (NFZ.22.95) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 28 lipca 2022 r., zob. § 2 zarządzenia zmieniającego.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 11/2023/DSOZ z dnia 17 stycznia 2023 r. (NFZ.2023.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 stycznia 2023 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 37/2023/DSOZ z dnia 17 lutego 2023 r. (NFZ.2023.37) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 18 lutego 2023 r., z tym, że stosuje się do świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od 1 lutego 2023 r., z wyjątkiem lp. 65-67, lp. 87-88, lp. 147-149 oraz lp. 159-161 załącznika, które stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 4 stycznia 2023 r., zgodnie z § 3 powołanego zarządzenia.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 157/2023/DSOZ z dnia 3 listopada 2023 r. (NFZ.2023.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 listopada 2023 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 39/2024/DSOZ z dnia 29 marca 2024 r. (NFZ.2024.39) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 marca 2024 r., z tym, że stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 kwietnia 2024 r., zgodnie z § 3 powołanego zarządzenia.

20 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 58/2022/DSOZ z dnia 29 kwietnia 2022 r. (NFZ.2022.58) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 30 kwietnia 2022 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 157/2023/DSOZ z dnia 3 listopada 2023 r. (NFZ.2023.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 listopada 2023 r.

21 Załącznik nr 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 92/2023/DSOZ z dnia 15 czerwca 2023 r. (NFZ.2023.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 16 czerwca 2023 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia nr 157/2023/DSOZ z dnia 3 listopada 2023 r. (NFZ.2023.157) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 4 listopada 2023 r.