Warunki umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych.

Dzienniki resortowe

NFZ.2019.128

Akt utracił moc
Wersja od: 7 marca 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 128/2019/DSOZ
PREZESA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA
z dnia 30 września 2019 r.
w sprawie warunków umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych

Na podstawie art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373, 1394, 1590, 1694 i 1726), w związku z § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 maja 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 1062) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Postanowienia ogólne

§  1. 
Zarządzenie określa szczegółowe warunki umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, zwanego dalej "PSZ".
§  2. 
1. 
Użyte w zarządzeniu określenia oznaczają:
1)
Fundusz - Narodowy Fundusz Zdrowia;
2)
oddział Funduszu - oddział wojewódzki Funduszu;
3)
ogólne warunki umów - przepisy rozporządzenia ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, wydanego na podstawie art. 137 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, zwanej dalej "ustawą o świadczeniach";
4)
podwykonawca - podmiot, o którym mowa w ogólnych warunkach umów;
5)
rejestr - rejestr podmiotów wykonujących działalność leczniczą, o którym mowa w przepisach ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2190 i 2219 oraz z 2019 r. poz. 492, 730, 959 i 1655);
6)
rodzaj świadczeń - rodzaj, o którym mowa w ogólnych warunkach umów;
7)
rozporządzenie szpitalne - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
8)
rozporządzenie ambulatoryjne - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
9)
rozporządzenie rehabilitacyjne - rozporządzenie ministra właściwego do spraw zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej, wydane na podstawie art. 31d ustawy o świadczeniach;
10)
onkologiczne świadczenia kompleksowe - zakres świadczeń, w ramach którego realizowana, koordynowana i finansowana jest kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem, skoordynowana przez jeden ośrodek, obejmująca przeprowadzenie procesu diagnostycznego, terapeutycznego, rehabilitacyjnego i monitorowania;
11)
umowa PSZ - umowa o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej;
12)
współczynnik korygujący - współczynnik ustalany przez Prezesa Funduszu, o którym mowa w ogólnych warunkach umów;
13)
zakres świadczeń - zakres, o którym mowa w ogólnych warunkach umów;
14)
zarządzenie w rodzaju leczenie szpitalne - zarządzenie Prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne;
15)
zarządzenie w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna - zarządzenie Prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna;
16)
zarządzenie w rodzaju rehabilitacja lecznicza - zarządzenie Prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzajach rehabilitacja lecznicza oraz programy zdrowotne w zakresie świadczeń - leczenie dzieci i dorosłych ze śpiączką.
2. 
Określenia inne niż wymienione w ust. 1, użyte w zarządzeniu, mają znaczenie nadane im w przepisach odrębnych, w szczególności w ustawie o świadczeniach, w rozporządzeniach, o których mowa w ust. 1 pkt 7-9 oraz w ogólnych warunkach umów.

Rozdział  2

Przedmiot umowy PSZ w zakresie onkologiczne świadczenia kompleksowe

§  3. 
1. 
Przedmiotem umowy PSZ w zakresie onkologiczne świadczenia kompleksowe, zwanej dalej "umową" jest realizacja świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom przez świadczeniodawcę w zakresie określonym w załączniku nr 2 do zarządzenia.
2. 
Szczegółowy opis przedmiotu umowy określony jest w załączniku nr 3 do zarządzenia.
3. 
Zgodnie ze Wspólnym Słownikiem Zamówień, określonym w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2195/2002 z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV) - (Dz. Urz. UE L 340 z dnia 16.12.2002, str. 1 i n., z późn. zm.) oraz zgodnie z art. 141 ust. 4 ustawy, przedmiotem umów objęte są następujące nazwy i kody:
1)
85110000-3 Usługi szpitalne i podobne;
2)
85121200-5 Specjalistyczne usługi medyczne;
3)
85143000-3 Usługi ambulatoryjne;
4)
85312500-4 Usługi rehabilitacyjne;
5)
85141210-4 Usługi leczenia medycznego świadczone w warunkach domowych.
§  4. 
1. 
Katalog świadczeń i produktów jednostkowych dedykowanych do rozliczania świadczeń, o których mowa w § 3 ust. 1, stanowi załącznik nr 1on do zarządzenia.
2. 
Świadczenia w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi obejmują:
1)
moduł diagnostyki;
2)
moduł leczenia;
3)
moduł rehabilitacji oraz
4)
moduł monitorowania.
§  5. 
Świadczeniodawca posiadający umowę PSZ, zamierzający realizować świadczenia gwarantowane w zakresie onkologiczne świadczenia kompleksowe, może przystąpić do realizacji tych świadczeń na warunkach określonych w § 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 maja 2019 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. poz. 1062) oraz zgodnie z warunkami umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych określonymi w niniejszym zarządzeniu.
§  6. 
Fundusz zawiera umowy wyłącznie ze świadczeniodawcami posiadającymi oddziały szpitalne i inne komórki opieki szpitalnej, których kody charakteryzujące specjalność komórki organizacyjnej przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, są określone w rejestrze, w części VIII systemu kodu resortowych kodów identyfikacyjnych odpowiadających lub zawierających się w zakresach określonych w załączniku nr 2 do zarządzenia.
§  7. 
1. 
Świadczeniodawca realizujący umowę obowiązany jest spełniać wymagania określone w niniejszym zarządzeniu oraz w przepisach odrębnych, w szczególności w rozporządzeniu szpitalnym, rozporządzeniu ambulatoryjnym oraz rozporządzeniu rehabilitacyjnym.
2. 
Konieczność spełnienia wymagań, o których mowa w ust. 1, dotyczy każdego miejsca udzielania świadczeń, w którym realizowana jest umowa.
3. 
Godziny pracy personelu, określone w przepisach, o których mowa w ust. 1, mogą być tożsame z godzinami pracy personelu udzielającego świadczeń w ramach umów o udzielanie świadczeń w zakresach stanowiących elementy świadczeń z zakresu kompleksowej opieki.
§  8. 
1. 
Świadczenia w poszczególnych zakresach mogą być udzielane przez świadczeniodawcę z udziałem podwykonawców udzielających świadczeń na zlecenie świadczeniodawcy, wymienionych w "Wykazie podwykonawców", którego wzór określony jest w załączniku nr 3 do umowy PSZ.
2. 
Dopuszcza się zlecenie podwykonawcy udzielania jedynie części zakresu świadczeń będących przedmiotem umowy.
3. 
Świadczenia mogą być udzielane wyłącznie przez podwykonawcę spełniającego wymagania, o których mowa w § 7 ust. 1 i 2.
4. 
Umowa zawarta między świadczeniodawcą a podwykonawcą zawiera zastrzeżenie o prawie Funduszu do przeprowadzenia kontroli podwykonawcy w zakresie wynikającym z umowy, na zasadach określonych w ustawie o świadczeniach.
5. 
Fundusz obowiązany jest do poinformowania świadczeniodawcy o rozpoczęciu i zakończeniu kontroli każdego z podmiotów biorących udział w udzielaniu świadczeń (w szczególności podwykonawcy) oraz o jej wynikach.
6. 
Zmiana warunków udzielania świadczeń przez podwykonawców, mająca wpływ na dostępność do świadczeń, zgłaszana jest przez świadczeniodawcę do oddziału Funduszu w terminie umożliwiającym zmianę umowy, nie później niż 14 dni przed wystąpieniem tej zmiany.
§  9. 
Fundusz nie finansuje świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych w związku z prowadzeniem eksperymentu medycznego, w tym badania klinicznego, których finansowanie określają odrębne przepisy.
§  10. 
1. 
Świadczenia objęte przedmiotem umowy, udzielane są osobiście przez osoby posiadające określone kwalifikacje, zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", którego wzór określony jest w załączniku nr 2 do umowy PSZ oraz zgodnie z "Harmonogramem dodatkowym - zasoby", którego wzór określony jest w załączniku nr 6 do umowy PSZ.
2. 
Świadczeniodawca zapewnia dostępność do świadczeń zgodnie z "Harmonogramem - zasoby", stanowiącym załącznik nr 2 do umowy PSZ.

Rozdział  3

Zasady rozliczania świadczeń

§  11. 
1. 
W celu sfinansowania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologiczne świadczenia kompleksowe ustala się w umowie PSZ odrębne kwoty zobowiązania, wraz ze wskazaniem liczby jednostek rozliczeniowych i ich cen.
2. 
Jednostką rozliczeniową służącą do rozliczania produktów, o których mowa w ust. 1, jest punkt.
3. 
Liczba i cena jednostek rozliczeniowych oraz kwota zobowiązania Funduszu są określone w planie rzeczowo - finansowym, którego wzór określony jest w załączniku nr 1 do umowy PSZ.
4. 
Kwota zobowiązania w odniesieniu do zakresu - onkologiczne świadczenia kompleksowe obejmuje łącznie wszystkie świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz rehabilitacji.
5. 
Kwota, o której mowa ust. 1, nie obejmuje finansowania świadczeń w zakresie chemioterapii i programów lekowych.
6. 
Świadczenia, o których mowa w ust. 5, finansowane są w ramach umowy PSZ w zakresie chemioterapia lub w zakresach dotyczących programów lekowych lub na podstawie odrębnej umowy w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie chemioterapia i umowy w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy lekowe.
7. 
Jeżeli wartość wykonanych świadczeń, o których mowa w ust. 1, przekroczy kwotę zobowiązania dla danego zakresu, na wniosek świadczeniodawcy składany po upływie kwartału, w którym nastąpiło to przekroczenie, zwiększeniu ulegają liczby jednostek rozliczeniowych i kwota zobowiązania z tytułu realizacji umowy.
8. 
Niedopuszczalne jest rozliczanie świadczeń udzielonych świadczeniobiorcy włączonemu do kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi, związanych z przeprowadzeniem procesu diagnostycznego, terapeutycznego, rehabilitacyjnego lub monitorowania, będących przedmiotem umowy w innych zakresach umowy PSZ lub na podstawie umów zawartych w innych zakresach i rodzajach świadczeń, chyba że przepisy załącznika nr 3 do zarządzenia stanowią inaczej.
9. 
W odniesieniu do realizacji świadczeń w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi, w przypadku niedotrzymania terminu realizacji diagnostyki onkologicznej, poziom finansowania odpowiedniego pakietu diagnostyki onkologicznej ulega skorygowaniu do poziomu 70% wartości określonej w załączniku nr 1on do zarządzenia.
§  12. 
1. 
Świadczeniodawca obowiązany jest do sprawozdawania w raporcie statystycznym:
1)
zakresu świadczeń, grupy według zasad określonych przez charakterystykę JGP i algorytm JGP lub produktów jednostkowych z katalogu, stanowiącego załącznik nr 1on do niniejszego zarządzenia;
2)
produktów jednostkowych określonych w katalogu produktów do sumowania, stanowiącego załącznik nr 1c i 1ts do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, o ile miały one zastosowanie.
3)
produktów z katalogu produktów odrębnych, stanowiącego załącznik nr 1b do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, w przypadku hospitalizacji do brachyterapii/ radioterapii oraz implantacji/usunięcia portu naczyniowego.
2. 
Informacje dotyczące algorytmu JGP oraz obowiązującej w danym okresie sprawozdawczym wersji ICD-9, ogłaszane są przez Prezesa Funduszu na stronie internetowej Funduszu.
§  13. 
1.  1
 Świadczeniodawca realizujący świadczenia w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem, w sytuacji rozliczania świadczeń związanych z żywieniem dojelitowym, żywieniem pozajelitowym oraz hipotermią leczniczą, obowiązany jest do prowadzenia dokumentacji dodatkowej, zgodnie ze wzorami określonymi odpowiednio w załącznikach nr 5a, 5b oraz 6a-6g do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne. Dokumentację związaną z leczeniem żywieniowym lub monitorowaniem pacjenta podczas hipotermii leczniczej należy dołączyć do dokumentacji medycznej świadczeniobiorcy.
2. 
W przypadku rozliczania produktu: 5.53.01.0001649 - Koszt pobytu przedstawiciela ustawowego albo opiekuna faktycznego przy pacjencie małoletnim lub posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, z katalogu produktów do sumowania, określonego w załączniku nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, świadczeniodawca obowiązany jest do dołączenia do historii choroby podpisanego oświadczenia, którego wzór określony jest w załączniku nr 16 do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne.
3.  2
 W sytuacji rozliczania produktów w zakresie teleradioterapii, brachyterapii oraz terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku, z katalogu stanowiącego załącznik nr 1on do zarządzenia, świadczeniodawca zobowiązany jest do sprawozdawania produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie/cyklu leczenia - dawka całkowita. Należy sprawozdać całkowitą liczbę frakcji w całym procesie/cyklu leczenia.
§  14. 
1. 
W przypadku przystąpienia świadczeniodawcy do realizacji świadczeń w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi, umowa PSZ ulega stosownej modyfikacji poprzez wyłączenie z realizacji umowy:
1)
diagnostycznych pakietów onkologicznych o kodzie i nazwie: 5.32.00.0000020 diagnostyka wstępna - nowotwory piersi, 5.33.00.0000014 diagnostyka pogłębiona - nowotwory piersi;
2)
grup JGP dotyczących zabiegów operacyjnych wykonanych z rozpoznaniem nowotworów piersi;
3)
produktów radioterapii/brachyterapii i hospitalizacji do radioterapii/brachyterapii związanych z nowotworem piersi;
4)
rehabilitacji obrzęku limfatycznego związanego z nowotworem piersi.
§  15. 
1.  3
 Dla świadczeniodawców udzielających świadczeń w zakresie kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi, którzy w roku poprzedzającym rok, w którym stosowany jest współczynnik korygujący, zrealizowali świadczenia rozliczone grupą J01 lub J02 w rozpoznaniu C50 w liczbie co najmniej 250 zabiegów lub świadczenia rozliczone grupą J01 lub J02 z załącznika nr 1on do zarządzenia, wartość produktów rozliczeniowych J01G, J01H i J02 z załącznika nr 1on do zarządzenia korygowana jest z zastosowaniem współczynnika o wartości 1,25.
2. 
W sytuacji wykonania jednoczasowo zabiegów operacyjnych obustronnych, wartość odpowiednich produktów rozliczeniowych z załącznika 1 on korygowana jest z zastosowaniem współczynnika o wartości 1,54.
§  16. 
Wykazywanie przez świadczeniodawcę świadczeń do rozliczenia, odbywa się zgodnie z następującymi zasadami:
1)
w przypadku udzielenia więcej niż jednego świadczenia w czasie pobytu świadczeniobiorcy w szpitalu, do rozliczenia należy wykazywać wyłącznie jedną grupę JGP z katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącego załącznik nr 1on do zarządzenia;
2)
dopuszcza się łączne rozliczanie świadczeń finansowanych grupami z innymi produktami rozliczeniowymi, na zasadach określonych w katalogu, stanowiącym załącznik nr 1on do niniejszego zarządzenia;
3)
w odniesieniu do świadczeniobiorców objętych kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi, rozliczanie świadczeń z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii odbywa się odpowiednio przez produkt: 5.52.01.0001537 Hospitalizacja świadczeniobiorcy onkologicznego świadczenia kompleksowego w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii określony w załączniku 1on do zarządzenia.

Do rozliczenia wykazuje się odrębnie dla każdego dnia pobytu produkty związane z oceną stanu pacjenta w skali TISS - 28 lub TISS - 28 dla dzieci do zarządzenia szpitalnego z katalogu produktów do rozliczenia świadczeń udzielanych w OAiIT, stanowiącego załącznik nr 1ts do zarządzenia szpitalnego;

4)
dopuszcza się łączne rozliczanie grup z katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych, stanowiącego załącznik nr 1on do zarządzenia z produktami katalogowymi dedykowanymi do rozliczania świadczeń w OAiIT, zawartymi w katalogu świadczeń do sumowania, stanowiącym załącznik nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne i katalogu produktów do rozliczenia świadczeń udzielanych w OAiIT, określonym w załączniku nr 1ts do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, z zastrzeżeniem pkt 3;
5)
do rozliczania świadczeń udzielanych w oddziale anestezjologii i intensywnej terapii, zwanym dalej "OAiIT", wymagane jest prowadzenie karty punktacji stanu pacjenta w skali TISS - 28 albo TISS - 28 dla dzieci, której wzór określony jest w załączniku nr 4b do zarządzenia. Świadczeniodawca obowiązany jest dla każdej doby pobytu pacjenta w oddziale, sprawozdać w raporcie statystycznym szczegółowe czynności wykonywane w opiece nad pacjentem, poprzez produkty statystyczne, określone w załączniku nr 4a do zarządzenia. Wersję papierową karty, dołącza się do historii choroby pacjenta.
6)
ocena stanu zdrowia pacjenta, dla potrzeb określenia punktacji w skali TISS- 28 albo TISS - 28 dla dzieci, przeprowadzana jest codziennie;
7)
dopuszcza się łączne rozliczanie świadczeń finansowanych grupami, określonymi w załączniku nr 1on do zarządzenia, z produktami katalogowymi zawartymi w katalogu produktów do sumowania, określonymi w załączniku nr 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne, o ile w katalogu produktów do sumowania dopuszczono taką możliwość;
8)
dzień przyjęcia do leczenia oraz dzień jego zakończenia wykazywany jest do rozliczenia jako jeden osobodzień;
9)
jeżeli okres między udzieleniem świadczeniobiorcy świadczeń przez świadczeniodawcę, podczas odrębnych pobytów w szpitalu, z powodu określonego przez rozpoznanie lub procedurę występującą w charakterystyce danej grupy z katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych, określonego w załączniku nr 1on do zarządzenia, nie przekracza 14 dni, lub z zasad postępowania medycznego wynika, że problem zdrowotny może być rozwiązany jednoczasowo, świadczenia te wykazywane są do rozliczenia jako jedno świadczenie;
10)
w uzasadnionych medycznie przypadkach, dyrektor oddziału Funduszu, na umotywowany wniosek świadczeniodawcy, może wyrazić zgodę na rozliczenie określonych świadczeń związanych z ponowną hospitalizacją w okresie krótszym niż 14 dni, w tym rozpoczętą w dniu zakończenia poprzedniej hospitalizacji;
11)
w przypadkach, o których mowa w pkt 9, świadczeniodawca występuje do dyrektora oddziału Funduszu z odpowiednim wnioskiem, zgodnie ze wzorem określonym w przepisach zarządzenia Prezesa Funduszu w sprawie wniosków o indywidualne rozliczenie świadczeń i Bazy Rozliczeń Indywidualnych, w trakcie hospitalizacji albo w terminie do 7 dni roboczych od dnia jej zakończenia, celem uzyskania zgody na sfinansowanie świadczenia stanowiącego przedmiot wniosku;
12)
zgodę na rozliczenie świadczenia, o którym mowa w pkt 10, wydaje dyrektor oddziału Funduszu, na zasadach i w terminie określonych w przepisach zarządzenia Prezesa Funduszu w sprawie wniosków o indywidualne rozliczenie świadczeń i Bazy Rozliczeń Indywidualnych;
13)
nie dopuszcza się wyrażania zgody przez dyrektora Oddziału Funduszu na rozliczanie świadczeń, w tym łącznego wykazywania do rozliczenia, w sposób inny niż określony w niniejszym zarządzeniu.
§  17. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2019 r.

Uzasadnienie

Zarządzenie w sprawie warunków umów o udzielanie onkologicznych świadczeń kompleksowych, jest wykonaniem upoważnienia ustawowego zawartego w art. 102 ust. 5 pkt 21 i 25 oraz art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1373 z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o świadczeniach".

Na mocy przywołanego przepisu Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia upoważniony jest do określenia szczegółowych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

Niniejsze zarządzenie jest efektem zmian wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 maja 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1062), rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 maja 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1060) oraz rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 maja 2019 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu rehabilitacji leczniczej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1061), które wprowadzają do wykazu świadczeń gwarantowanych nowe świadczenie gwarantowane - diagnostyka i leczenie onkologiczne poszczególnych grup nowotworów, w zakresie leczenia nowotworów piersi.

Nowotwór złośliwy piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w populacji kobiet w Polsce i na świecie oraz jest główną przyczyną zgonów w populacji kobiet z powodu nowotworu złośliwego. W celu zapewnienia należytej jakości i efektywności świadczeń udzielanych świadczeniobiorcom z nowotworami piersi, na podstawie analizy istniejących rozwiązań, we współpracy z ekspertami, opracowano model obejmujący:

1) diagnostykę wstępną i pogłębioną w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;

2) leczenie chirurgiczne, leczenie radioterapią, leczenie brachyterapią, leczenie systemowe oraz chirurgię rekonstrukcyjną i plastyczną, w zakresie leczenia szpitalnego oraz w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej;

3) rehabilitację pooperacyjną, późny okres pooperacyjny i rehabilitację wtórną wyodrębnioną w zakresie rehabilitacji leczniczej;

4) monitorowanie, które uwzględnia ocenę skuteczności i bezpieczeństwa (toksyczności) leczenia zdefiniowanego w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Ma on na celu zapewnienie możliwie najpełniejszej opieki nad pacjentem, poprzez koordynację całego procesu diagnostyczno-leczniczego i rehabilitacyjnego w celu poprawy jakości leczenia, zwiększenia przeżywalności, podniesienia komfortu życia oraz zagwarantowania możliwie szybkiego powrotu do aktywności zawodowej.

W celu umożliwienia funkcjonowania nowego modelu opieki w systemie opieki zdrowotnej, do umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej wprowadzono nowy zakres: kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś). Pozwoli to na sfinansowanie wielokierunkowej, zintegrowanej opieki nad osobami z rakiem piersi, zgodnie ze wskazaniami medycznymi oraz indywidualnymi preferencjami pacjentów.

Świadczenia objęte zarządzeniem są aktualnie finansowane w ramach odrębnych umów w poszczególnych rodzajach świadczeń. Rozwiązanie wprowadzone zarządzeniem wprowadza nowy system ich refundacji.

Projekt niniejszego zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia został przedłożony na okres 14 dni do konsultacji zewnętrznych zgodnie z art. 146 ust. 4 ustawy o świadczeniach oraz zgodnie z § 2 ust. 3 i 4 Ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1146). W ramach konsultacji projekt został przedstawiony do zaopiniowania właściwym w sprawie podmiotom: konsultantom krajowym we właściwej dziedzinie medycyny, samorządom zawodowym (Naczelna Rada Lekarska, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych) oraz reprezentatywnym organizacjom świadczeniodawców, w rozumieniu art. 31sb ust. 1 ustawy o świadczeniach.

W toku konsultacji wpłynęło 508 uwag. W wyniku merytorycznej oceny zgłoszonych uwag treść zarządzenia uległa stosownym modyfikacjom.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  4  

Lp.Kod zakresu świadczeniaNazwa zakresu świadczeńNazwa modułuKod produktu rozliczeniowegoKod grupyNazwa produktu rozliczeniowegoTaryfa ustalona przez AOTMiTWartość punktowaWartość punktowa hospitalizacjaWartość punktowa hospitalizacja planowaLiczba dni pobytu finansowana grupą - typ umowy hospitalizacjaWartość punktowa hospitalizacji < 3 dni - typ umowy hospitalizacja/ hospitalizacja planowaWartość punktowa osobodnia ponad ryczałt finansowany grupą - typ umowy hospitalizacjaŚwiadczenia wykonywane w trybie hospitalizacjiŚwiadczenia wykonywane w trybie ambulatoryjnymŚwiadczenia wykonywane w trybie domowymUwagi dodatkowe
123456789101112131415161718
1.03.4240.020.02Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś)moduł leczenie5.51.01.0009052J01GRadykalne odjęcie piersi z rekonstrukcją z zastosowaniem tkanki własnej *20 07618 47017353x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne - nie obejmuje profilaktycznej mastektomii
2.5.51.01.0009053J01HRadykalne odjęcie piersi z rekonstrukcją z zastosowaniem protezy/ ekspandera *10 0389 23517353x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne - nie obejmuje profilaktycznej mastektomii
3.5.51.01.0009002J02Kompleksowe zabiegi w obrębie piersi *6 6136 084186 084353x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
4.5.51.01.0009050J03EDuże zabiegi w obrębie piersi > 65 r.ż.*4 5464 1824 182x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
5.5.51.01.0009051J03FDuże zabiegi w obrębie piersi < 66 r.ż.*3 8383 5313 531x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
6.5.51.01.0009054J04GZabiegi rekonstrukcyjne piersi z zastosowaniem tkanki własnej *11 21910 321x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
7.5.51.01.0009055J04HZabiegi rekonstrukcyjne piersi z zastosowaniem protezy/ ekspandera *5 6095 1605 160x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
8.5.51.01.0009005J05Średnia chirurgia piersi *1 4171 3041 304x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
9.5.51.01.0009006J06Mała chirurgia piersi *650598598x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
10.5.51.01.0009008J08Choroby piersi złośliwe2 0671 9018620236x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
11.5.51.01.0009010J10Biopsja mammotomiczna *2 3622 173x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
12.5.51.01.0015018Q18Duże zabiegi na układzie limfatycznym *3 8963 5843 584x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
13.5.51.01.0015019Q19Średnie zabiegi na układzie limfatycznym *2 3622 1732 173x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
14.5.60.01.0000001ndMateriał onkologiczny duży1 321x- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
15.5.60.01.0000002ndMateriał śródoperacyjny431x- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
16.5.60.01.0000003ndKonsylium lekarskie270xx- obejmuje opracowanie indywidualnego planu leczenia przez wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny, zgodnie z § 4a ust. 1 pkt 1 lit.c rozporządzenia szpitalnego oraz koordynację procesu leczenia - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
17.5.07.01.0000011ndTeleradioterapia17 468xx- cały cykl leczenia; - zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. Nr 3a i 3b; - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.247 Teleradioterapia 4D bramkowana (4D-IGRT) - fotony 92.248 Teleradioterapia 4D adaptacyjna bramkowana (4D-AIGRT) - fotony konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym cyklu leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
18.5.07.01.0000012ndTeleradioterapia 3D z modulacją intensywności dawki16 389xx- cały cykl leczenia; - zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. Nr 3a i 3b; - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.246 Teleradioterapia 3D z modulacją intensywności dawki (3D-IMRT) - fotony 92.292 Teleradioterapia 3D sterowana obrazem (IGRT) z modulacją intensywności dawki (3D-RotIMRT) - fotony 92.291 Teleradioterapia 3D sterowana obrazem (IGRT) realizowana w oparciu o implanty wewnętrzne - fotony konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym cyklu leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
19.5.07.01.0000013ndTeleradioterapia 3D - niekoplanarna z monitoringiem tomograficznym (3D-CRT) - BCU lub całego ciała (TBI) lub połowy ciała (HBI) lub skóry całego ciała (TSI)14 899xx- cały cykl leczenia; - monitoring tomograficzny co najmniej dwukrotnie w trakcie napromieniania; - zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. Nr 3a i 3b; - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.242 Teleradioterapia 3D konformalna sterowana obrazem (IGRT) - fotony konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym cyklu leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
20.03.4240.020.02Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś)moduł leczenie5.07.01.0000014ndTeleradioterapia 3D śródoperacyjna (3D-IORT)xx- cały cykl leczenia; - zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. Nr 3a i 3b; - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.31 Śródoperacyjna teleradioterapia konformalna 3D (3D-IORT-ft) 92.32 Śródoperacyjna teleradioterapia konformalna 3D (3D-IORT-x) konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym cyklu leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
21.5.07.01.0000023ndTeleradioterapia radykalna z planowaniem trójwymiarowym (3D)11 560xx- cały cykl leczenia; - zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. Nr 3a i 3b; - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.241 Teleradioterapia radykalna z planowaniem 3D - fotony- 92.251 Teleradioterapia radykalna z planowaniem 3D - elektrony konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym cyklu leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
22.5.07.01.0000021ndTeleradioterapia paliatywna2 812xx- cały cykl leczenia; - warunki określone w zał. Nr 3a - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.223 Teleradioterapia paliatywna - promieniowanie X konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym cyklu leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
23.5.07.01.0000042ndBrachyterapia z planowaniem 3D9 734xx- cały proces leczenia; - zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. Nr 3a i 3b; - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.413 Brachyterapia śródtkankowa - planowanie 3D 92.414 Brachyterapia śródtkankowa - planowanie 3D pod kontrolą obrazowania 92.452 Brachyterapia powierzchniowa - planowanie 3D 92.46 Brachyterapia śródoperacyjna konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym procesie leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
24.5.07.01.0000048ndZakwaterowanie do teleradioterapii / protonoterapii162xx- za osobodzień - obejmuje zapewnienie transportu w przypadku zakwaterowania świadczeniobircy poza podmiotem działalności leczniczej
25.5.52.01.0001440ndHospitalizacja do teleradioterapii / terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku > 17 r.ż.162x- za osobodzień - do rozliczenia wyłącznie w dniach związanych z planowaniem i leczeniem radioterapią - z wyłączeniem przetoczeń i RDTL
26.5.52.01.0001470ndHospitalizacja do brachyterapii i terapii izotopowej - w oddziale radioterapii/ onkologii klinicznej379x- za osobodzień - do rozliczenia wyłącznie w dniach związanych z planowaniem radioterapii lub leczeniem radioterapią lub leczeniem skutków ubocznych radioterapii lub diagnostyką związaną z leczeniem radioterapią - z wyłączeniem przetoczeń i RDTL
27.5.52.01.0001499ndHospitalizacja do teleradioterapii / terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku < 18 r.ż.- w oddziale onkologii i hematologii dziecięcej270x- za osobodzień - do rozliczenia wyłącznie w dniach związanych z planowaniem radioterapii lub leczeniem radioterapią - z wyłączeniem przetoczeń i RDTL
28.5.53.01.0000035ndImplantacja portu naczyniowego2 704x- obejmuje koszt wyrobu medycznego (portu); - nie można sumować z produktem o kodzie 5.52.01.0000035.
29.5.52.01.0000036ndUsunięcie portu naczyniowego z hospitalizacją1 592x
30.5.52.01.0001537ndHospitalizacja świadczeniobiorcy onkologicznego świadczenia kompleksowego w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.0x
31.moduł rehabilitacja5.11.02.9200001ROKORehabilitacja ogólnoustrojowa w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w warunkach stacjonarnych -punkt180x- zgodnie z kryteriami kwalifikacji określonymi w rozporządzeniu rehabilitacyjnym
- czas realizacji swiadczenia ustalany indywidualnie przez lekarza
- realizacja obejmuje cykl 10 dni zabiegowych lub 20 dni zabiegowych (jednorazowo)
32.5.11.02.9200002Rehabilitacja ogólnoustrojowa w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w oddziale dziennympunkt88x- zakres świadczeń obejmuje procedury ICD-9: 93.1139, 93.12, 93.1202, 93.1204, 93.1205, 93.1304, 93.1305, 93.1401, 93.1812, 93.1903, 93.1907, 93.1909, 93.3801, 93.3808, 93.3812, 93.3816, 93.3818, 93.3821, 93.3827, 93.3831, 93.3912, 93.3916, 93.3918, 93.3987, 93.3999
33.5.11.00.0000008Porada lekarska rehabilitacyjna w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w warunkach ambulatoryjnychpunkt30x- świadczenie rozliczane zgodnie z warunkami określonymi w zarządzeniu REH
34.5.11.00.0000009Porada lekarska rehabilitacyjna kompleksowa w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w warunkach ambulatoryjnychpunkt66xobejmuje co najmniej 1 procedurę diagnostyczną obrazową ICD-9: 04.14, 04.19, 87.22-87.29, 87.431, 87.433, 88.11, 88.21-24, 88.26-29, 88.33, 88.37, 88.793-798, 88.981, 88.983,
lub
co najmniej 2 procedury diagnostyczne laboratoryjne ICD-9: A01,A19, C53, C59, G49, I81, L11, L69, M18, M45, O75, O77, O87, O89, O91, S21, S23, S27, S29, S31, 91.831.
35.5.11.00.0000010Wizyta fizjoterapeutyczna w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi w warunkach ambulatoryjnychpunkt15x- świadczenie rozliczane zgodnie z warunkami określonymi w zarządzeniu REH
36.03.4240.020.02Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś)moduł rehabilitacja5.11.00.0000011indywidualna praca z pacjentem (np. Ćwiczenia bierne, czynno-bierne, ćwiczenia według metod neurofizjologicznych, metody redukcji nerwowo-mięśniowej, ćwiczenia specjalne, mobilizacje i manipulacje) - nie mniej niz 30 min. w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi w warunkach ambulatoryjnychpunkt28xkonieczność przekazania w raporcie statystycznym kodów ICD-9 odpowiednich do realizacji świadczeń
37.5.11.00.0000012masaż suchy - częściowy - minimum 20 minut na jednego pacjenta, w tym min. 15 minut czynnego masażu, masaż limfatyczny ręczny, masaż podwodnyw ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi w warunkach ambulatoryjnychpunkt12x- konieczność przekazania w raporcie statystycznym kodów ICD-9 odpowiednich do realizacji świadczeń - realizacja obejmuje 20 min. na jednego pacjenta, w tym 15 min. czynnego masażu - mozliwość rozliczenia krotności produktu (max. 60 min. czynnego masażu na jednego pacjenta)
38.5.11.00.0000013pozostałe zabiegi fizjoteraputyczne w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi w warunkach ambulatoryjnychpunkt7xkonieczność przekazania w raporcie statystycznym kodów ICD-9 odpowiednich do realizacji świadczeń
39.5.11.01.0000077Żywienie dojelitowe w rehabilitacjipunkt108za każdy dzień żywienia
40.5.11.01.0000080Kompletne żywienie pozajelitowe w rehablitacjipunkt216za każdy dzień żywienia
41.moduł diagnostyka nowotworu piersi5.32.00.0000020ndDiagnostyka wstępna - nowotwory piersi369369xświadczenie zdefiniowane zgodnie z zarządzeniem w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
42.5.33.00.0000014ndDiagnostyka pogłębiona - nowotwory piersi417417xświadczenie zdefiniowane zgodnie z zarządzeniem w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
43.5.60.01.0000004ndbiopsja gruboigłowa (oligobiopsja) - badanie materiału z piersi (guz), węzeł chłonny559x- obejmuje ocenę pobranego materiału oraz barwienia HC oraz iHC, - do wykazania z odpowiednim pakietem diagnostyki wstępnej albo pogłębionej
44.5.31.00.0000022Z22Z22 Świadczenia zabiegowe - grupa 221924x- świadczenie zdefiniowane zgodnie z zarządzeniem w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, - do wykazania z odpowiednim pakietem diagnostyki wstępnej albo pogłębionej, albo odrębnie jeżeli jest jedynym celem porady
45.5.60.01.0000005ndopieka psychologiczna - moduł diagnostyka160x- obejmuje pełną opiekę psychologiczną w ramach modułu diagnostycznego, - produkt rozliczany jest tylko raz w stosunku do danego świadczeniobiorcy
46.moduł monitorowanie5.30.00.0000011W11W11 Świadczenie specjalistyczne 1-go typu34xrozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
47.5.30.00.0000012W12W12 Świadczenie specjalistyczne 2-go typu67xrozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
48.5.30.00.0000013W13W13 Świadczenie specjalistyczne 3-go typu125xrozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
49.5.30.00.0000014W14W14 Świadczenie specjalistyczne 4-go typu164xrozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
50.5.30.00.0000015W15W15 Świadczenie specjalistyczne 5-go typu48xrozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
51.5.30.00.0000017W17W17 Świadczenie specjalistyczne 7-go typu96xrozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
52.5.60.01.0000006ndkonsultacja neurologiczna - moduł monitorowanie58x
53.5.60.01.0000007ndkonsultacja kardiologiczna - moduł monitorowanie58x
54.5.60.01.0000008ndkonsultacja pulmonologiczna - moduł monitorowanie58x
55.5.60.01.0000009ndkonsultacja ginekologiczna - moduł monitorowanie58x
56.5.60.01.0000010ndinna konsultacja specjalistyczna - moduł monitorowanie58x
57.5.60.01.0000011ndopieka psychologiczna - moduł monitorowanie60xmożliwość wykazania maksymalnie 5 produktów
58.5.03.00.0000020ndscyntygrafia całego ciała (układ kostny)388x
59.5.03.00.0000013ndlimfoscyntygrafia323x
60.03.4240.020.02Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś)moduł diagnostyka nowowtworu piersi

moduł monitorowanie

5.60.01.0000012ndRM piersi520x- dotyczy osób z mutacją BRCA1/BRCA2, - w ramach modułu diagnostyki nowotworu piersi: do wykazania z odpowiednim pakietem diagnostyki wstępnej albo pogłębionej, albo odrębnie jeżeli jest jedynym celem porady, - w ramach modułu monitorowania: do wykazania z innymi produktami albo odrębnie jeżeli jest jedynym celem porady
61.5.10.00.0000103ndpozytonowa tomografia emisyjna (PET) z zastosowaniem radiofarmaceutyków z grupy I236,222 795x- z zastosowaniem radiofarmaceutyku 18F-NaF, - w ramach modułu diagnostyki nowotworu piersi: do wykazania z odpowiednim pakietem diagnostyki wstępnej albo pogłębionej, albo odrębnie jeżeli jest jedynym celem porady, - w ramach modułu monitorowania: do wykazania z innymi produktami albo odrębnie jeżeli jest jedynym celem porady
Warunki rozliczenia produktów rozliczeniowych
J Choroby piersi
J01G Radykalne odjęcie piersi z rekonstrukcją z zastosowaniem tkanki własnej*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne(wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
J01H Radykalne odjęcie piersi z rekonstrukcją z zastosowaniem protezy/ ekspandera*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
J02 Kompleksowe zabiegi w obrębie piersi*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
J03E Duże zabiegi w obrębie piersi > 65 r.ż.*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
J03F Duże zabiegi w obrębie piersi < 66 r.ż.*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
J04G Zabiegi rekonstrukcyjne piersi z zastosowaniem tkanki własnej*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
J04H Zabiegi rekonstrukcyjne piersi z zastosowaniem protezy/ ekspandera*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
lub
wymagane wskazanie co najmniej jednej procedury z poniższej listy oraz rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań J08
ICD-9
85.433 Prosta mastektomia z wycięciem regionalnych węzłów chłonnych,
85.51 Jednostronne wstrzyknięcie do piersi/ powiększenie
85.52 Obustronne wstrzyknięcie do piersi/ powiększenie
85.539 Jednostronny wszczep do piersi - inne
85.54 Obustronny wszczep do piersi
85.59 Powiększająca plastyka sutka piersi - inne
85.71 Całkowita rekonstrukcja piersi
85.72 Obustronna całkowita rekonstrukcja piersi
J05 Średnia chirurgia piersi*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
lub
wymagane wskazanie co najmniej jednej procedury z poniższej listy oraz rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań J08
ICD-9
85.6 Mastopeksja
85.314 Jednostronna symetryzacja piersi zdrowej
85.96 Usunięcie ekspandera z piersi
J06 Mała chirurgia piersi*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
lub
wymagane wskazanie co najmniej jednej procedury z poniższej listy oraz rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań J08
ICD-9
85.01 Nacięcie piersi (skóry)
85.02 Nacięcie sutka
85.98 Usunięcie zastawki (portu) ekspanderoprotezy piersiowej
J08 Choroby piersi złośliwe
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne
J10 Biopsja mammotomiczna *
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne
Q18 Duże zabiegi na układzie limfatycznym*
wymagane wskazanie co najmniej jednej procedury z poniższej listy oraz rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań J08
ICD-9
40.31 poszerzonie wycięcie regionalnych węzłów chłonnych,
40.32 wycięcie regionalnych węzłów chłonnych wraz z drenowanym segmentem skóry, tkanki podskórnej i tłuszczowej,
40.51 doszczętne wycięcie pachowych węzłów chłonnych
Q19 Średnie zabiegi na układzie limfatycznym*
wymagane wskazanie procedury 40.12 wycięcie węzła wartowniczego oraz rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań J08
ROKO - Rehabilitacja ogólnoustrojowa w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w warunkach stacjonarnych
wymagane wskazanie:
minimium 3 procedur ICD-9 dziennie z listy dodatkowej ROKOa
minimium 2 procedur ICD-9 dziennie z listy dodatkowej ROKOb oraz ROKOc
rozpoznania zasadniczego z listy dodatkowej ROKOd
lub
minimium 3 procedur ICD-9 dziennie z listy dodatkowej ROKOa
minimium 2 procedur ICD-9 dziennie z listy dodatkowej ROKOb oraz ROKOc
rozpoznania zasadniczego z listy dodatkowej ROKOd
rozpoznania współistniejącego z listy rozpoznań określonej w załączniku nr 3b do zarządzenia REH
Listy dodatkowe
ROKOa
93.1139 Inne ćwiczenia z udziałem fizjoterapeuty
93.1202 Ćwiczenia czynne wolne
93.1204 Ćwiczenia samowspomagane
93.1205 Ćwiczenia czynne w odciążeniu
93.1304 Ćwiczenia izotoniczne
93.1305 Ćwiczenia izokinetyczne
93.1401 Ćwiczenia jednopłaszczyznowe kilku stawów na przyrządach
93.1812 Czynnne ćwiczenia oddechowe
93.1903 Ćwiczenia sprawności manualnej
93.1907 Ćwiczenia zespołowe
93.1909 Ćwiczenia ogólnousprawniające indywidualne
93.3801 Metody reedukacji nerwowo - mięśniowej
93.3808 Metody neurofizjologiczne - metoda PNF
93.3812 Plastrowanie dynamiczne/Kinesiology Taping/
93.3816 Metody terapii manualnej - metoda Cyriaxa
93.3818 Metody terapii manulanej - metoda Kaltenborna - Evjenta
93.3821 Metody terapii manualnej - metoda Maitlanda
93.3827 Metody terapii manuanlej - inne
93.3831 Ćwiczenia specjalne
93.3912 Masaż klasyczny - częściowy
93.3916 Masaż pneumatyczny
93.3918 Masaż inny
93.3987 Drenaż limfatyczny ogólny
93.3999 Zabiegi fizjoterapeutyczne - inne
ROKOb
89.01 Profilaktyka i promocja zdrowia
89.08 Inna konsultacja
ROKOc
94.08 Testy/ocena psychologiczna - inna
94.335 Trening autogenny
94.336 Terapia behawioralno-relaksacyjna - inne formy
94.36 Psychoterapia w formie zabaw
94.37 Psychoterapia integrująca
94.39 Psychoterapia indywidualna - inne
94.44 Terapia grupowa - inne
94.49 Inne poradnictwo
ROKOd
I97.2 Zespół obrzęku chłonnego po usunięciu sutka
I89.0 Obrzęk chłonny niesklasyfikowany gdzie indziej
C50.0 Brodawka i otoczka brodawki sutka
C50.1 Centralna część sutka
C50.2 Ćwiartka górna wewnętrzna sutka
C50.3 Ćwiartka dolna wewnętrzna sutka
C50.4 Ćwiartka górna zewnetrzna sutka
C50.5 Ćwiartka dolna zewnetrzna sutka
C50.6 Część pachowa sutka
C50.8 Zmiana przekraczająca granice sutka
C50.9 Sutek, nieokreslony
C79.8 Wtórny nowotwór złośliwy innych określonych umiejscowień
C80 Nowotwór złośliwy bez określenia jego umiejscowienia
D05.0 Rak zrazikowy in situ
D05.1 Rak wewnątrzprzewodowy in situ
D05.7 Inny rak sutka in situ
D05.9 Rak in situ sutku, nieokreślony
AOS - Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi
Z22 Świadczenia zabiegowe - grupa 22
na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
W11 Świadczenie specjalistyczne 1-go typu
na warunkach obowiązujących w zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
W12 Świadczenie specjalistyczne 2-go typu
na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
W13 Świadczenie specjalistyczne 3-go typu
na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
W14 Świadczenie specjalistyczne 4-go typu
na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
W15 Świadczenie specjalistyczne 5-go typu
na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
W17 Świadczenie specjalistyczne 7-go typu
na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna

ZAŁĄCZNIK Nr  1on  5

Katalog onkologicznych świadczeń kompleksowych
Lp.Kod zakresu świadczeniaNazwa zakresu świadczeńNazwa modułuKod produktu rozliczeniowegoKod grupyNazwa produktu rozliczeniowegoTaryfa ustalona przez AOTMiTWartość punktowaWartość punktowa hospitalizacjaWartość punktowa hospitalizacja planowaLiczba dni pobytu finansowana grupą - typ umowy hospitalizacjaWartość punktowa hospitalizacji < 3 dni - typ umowy hospitalizacja/ hospitalizacja planowaWartość punktowa osobodnia ponad ryczałt finansowany grupą - typ umowy hospitalizacjaŚwiadczenia wykonywane w trybie hospitalizacjiŚwiadczenia wykonywane w trybie ambulatoryjnymŚwiadczenia wykonywane w trybie domowymUwagi dodatkowe
123456789101112131415161718
1.03.4240.020.02Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś)moduł leczenie5.51.01.0009052J01GRadykalne odjęcie piersi z rekonstrukcją z zastosowaniem tkanki własnej *20 07618 47017353x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne - nie obejmuje profilaktycznej mastektomii
2.5.51.01.0009053J01HRadykalne odjęcie piersi z rekonstrukcją z zastosowaniem protezy/ ekspandera *10 0389 23517353x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne - nie obejmuje profilaktycznej mastektomii
3.5.51.01.0009002J02Kompleksowe zabiegi w obrębie piersi *6 6136 084186 084353x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
4.5.51.01.0009050J03EDuże zabiegi w obrębie piersi > 65 r.ż.*4 5464 1824 182x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
5.5.51.01.0009051J03FDuże zabiegi w obrębie piersi < 66 r.ż.*3 8383 5313 531x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
6.5.51.01.0009054J04GZabiegi rekonstrukcyjne piersi z zastosowaniem tkanki własnej *11 21910 321x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
7.5.51.01.0009055J04HZabiegi rekonstrukcyjne piersi z zastosowaniem protezy/ ekspandera *5 6095 1605 160x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
8.5.51.01.0009005J05Średnia chirurgia piersi *1 4171 3041 304x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
9.5.51.01.0009006J06Mała chirurgia piersi *650598598x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
10.5.51.01.0009008J08Choroby piersi złośliwe2 0671 9018620236x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
11.5.51.01.0009010J10Biopsja mammotomiczna *2 3622 173x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
12.5.51.01.0015018Q18Duże zabiegi na układzie limfatycznym *3 8963 5843 584x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
13.5.51.01.0015019Q19Średnie zabiegi na układzie limfatycznym *2 3622 1732 173x- rozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP, - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
14.5.60.01.0000001ndMateriał onkologiczny duży1 321x- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
15.5.60.01.0000002ndMateriał śródoperacyjny431x- można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
16.5.60.01.0000003ndKonsylium lekarskie270xx- obejmuje opracowanie indywidualnego planu leczenia przez wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny, zgodnie z § 4a ust. 1 pkt 1 lit.c rozporządzenia szpitalnego oraz koordynację procesu leczenia - można sumować z produktami z zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne
17.5.07.01.0000011ndTeleradioterapia17 468xx- cały cykl leczenia; - zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. Nr 3a i 3b; - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.247 Teleradioterapia 4D bramkowana (4D-IGRT) - fotony 92.248 Teleradioterapia 4D adaptacyjna bramkowana (4D-AIGRT) - fotony konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym cyklu leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
18.5.07.01.0000012ndTeleradioterapia 3D z modulacją intensywności dawki16 389xx- cały cykl leczenia; - zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. Nr 3a i 3b; - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.246 Teleradioterapia 3D z modulacją intensywności dawki (3D-IMRT) - fotony 92.292 Teleradioterapia 3D sterowana obrazem (IGRT) z modulacją intensywności dawki (3D-RotIMRT) - fotony 92.291 Teleradioterapia 3D sterowana obrazem (IGRT) realizowana w oparciu o implanty wewnętrzne - fotony konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym cyklu leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
19.5.07.01.0000013ndTeleradioterapia 3D - niekoplanarna z monitoringiem tomograficznym (3D-CRT) - BCU lub całego ciała (TBI) lub połowy ciała (HBI) lub skóry całego ciała (TSI)14 899xx- cały cykl leczenia; - monitoring tomograficzny co najmniej dwukrotnie w trakcie napromieniania; - zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. Nr 3a i 3b; - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.242 Teleradioterapia 3D konformalna sterowana obrazem (IGRT) - fotony konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym cyklu leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
20.03.4240.020.02Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś)moduł leczenie5.07.01.0000014ndTeleradioterapia 3D śródoperacyjna (3D-IORT)6 114xx- cały cykl leczenia; - zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. Nr 3a i 3b; - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.31 Śródoperacyjna teleradioterapia konformalna 3D (3D-IORT-ft) 92.32 Śródoperacyjna teleradioterapia konformalna 3D (3D-IORT-x)
21.5.07.01.0000023ndTeleradioterapia radykalna z planowaniem trójwymiarowym (3D)11 560xx- cały cykl leczenia; - zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. Nr 3a i 3b; - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.241 Teleradioterapia radykalna z planowaniem 3D - fotony- 92.251 Teleradioterapia radykalna z planowaniem 3D - elektrony konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym cyklu leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
22.5.07.01.0000021ndTeleradioterapia paliatywna2 812xx- cały cykl leczenia; - warunki określone w zał. Nr 3a - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.223 Teleradioterapia paliatywna - promieniowanie X konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym cyklu leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
23.5.07.01.0000042ndBrachyterapia z planowaniem 3D9 734xx- cały proces leczenia; - zgodnie z wytycznymi określonymi w zał. Nr 3a i 3b; - obejmuje co najmniej jedną procedurę: 92.413 Brachyterapia śródtkankowa - planowanie 3D 92.414 Brachyterapia śródtkankowa - planowanie 3D pod kontrolą obrazowania 92.452 Brachyterapia powierzchniowa - planowanie 3D 92.46 Brachyterapia śródoperacyjna konieczność przekazania informacji o liczbie frakcji w całym procesie leczenia za pomocą produktu statystycznego: 5.07.01.0000057 - Liczba frakcji w procesie / cyklu leczenia - dawka całkowita
24.5.07.01.0000048ndZakwaterowanie do teleradioterapii / protonoterapii162xx- za osobodzień - obejmuje zapewnienie transportu w przypadku zakwaterowania świadczeniobircy poza podmiotem działalności leczniczej
25.5.52.01.0001440ndHospitalizacja do teleradioterapii / terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku > 17 r.ż.162x- za osobodzień - do rozliczenia wyłącznie w dniach związanych z planowaniem i leczeniem radioterapią - z wyłączeniem przetoczeń i RDTL
26.5.52.01.0001470ndHospitalizacja do brachyterapii i terapii izotopowej - w oddziale radioterapii/ onkologii klinicznej379x- za osobodzień - do rozliczenia wyłącznie w dniach związanych z planowaniem radioterapii lub leczeniem radioterapią lub leczeniem skutków ubocznych radioterapii lub diagnostyką związaną z leczeniem radioterapią - z wyłączeniem przetoczeń i RDTL
27.5.52.01.0001499ndHospitalizacja do teleradioterapii / terapii protonowej nowotworów zlokalizowanych poza narządem wzroku < 18 r.ż.- w oddziale onkologii i hematologii dziecięcej270x- za osobodzień - do rozliczenia wyłącznie w dniach związanych z planowaniem radioterapii lub leczeniem radioterapią - z wyłączeniem przetoczeń i RDTL
28.5.53.01.0000035ndImplantacja portu naczyniowego2 704x- obejmuje koszt wyrobu medycznego (portu); - nie można sumować z produktem o kodzie 5.52.01.0000035.
29.5.52.01.0000036ndUsunięcie portu naczyniowego z hospitalizacją1 592x
30.5.52.01.0001537ndHospitalizacja świadczeniobiorcy onkologicznego świadczenia kompleksowego w Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii.0x
31.moduł rehabilitacja5.11.02.9200001ROKORehabilitacja ogólnoustrojowa w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w warunkach stacjonarnych -punkt180x- zgodnie z kryteriami kwalifikacji określonymi w rozporządzeniu rehabilitacyjnym
- czas realizacji swiadczenia ustalany indywidualnie przez lekarza
- realizacja obejmuje cykl 10 dni zabiegowych lub 20 dni zabiegowych (jednorazowo)
32.5.11.02.9200002Rehabilitacja ogólnoustrojowa w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w oddziale dziennympunkt88x- zakres świadczeń obejmuje procedury ICD-9: 93.1139, 93.12, 93.1202, 93.1204, 93.1205, 93.1304, 93.1305, 93.1401, 93.1812, 93.1903, 93.1907, 93.1909, 93.3801, 93.3808, 93.3812, 93.3816, 93.3818, 93.3821, 93.3827, 93.3831, 93.3912, 93.3916, 93.3918, 93.3987, 93.3999
33.5.11.00.0000008Porada lekarska rehabilitacyjna w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w warunkach ambulatoryjnychpunkt30x- świadczenie rozliczane zgodnie z warunkami określonymi w zarządzeniu REH
34.5.11.00.0000009Porada lekarska rehabilitacyjna kompleksowa w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w warunkach ambulatoryjnychpunkt66xobejmuje co najmniej 1 procedurę diagnostyczną obrazową ICD-9: 04.14, 04.19, 87.22-87.29, 87.431, 87.433, 88.11, 88.21-24, 88.26-29, 88.33, 88.37, 88.793-798, 88.981, 88.983,
lub
co najmniej 2 procedury diagnostyczne laboratoryjne ICD-9: A01,A19, C53, C59, G49, I81, L11, L69, M18, M45, O75, O77, O87, O89, O91, S21, S23, S27, S29, S31, 91.831.
35.5.11.00.0000010Wizyta fizjoterapeutyczna w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi w warunkach ambulatoryjnychpunkt15x- świadczenie rozliczane zgodnie z warunkami określonymi w zarządzeniu REH
36.03.4240.020.02Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś)moduł rehabilitacja5.11.00.0000011indywidualna praca z pacjentem (np. Ćwiczenia bierne, czynno-bierne, ćwiczenia według metod neurofizjologicznych, metody redukcji nerwowo-mięśniowej, ćwiczenia specjalne, mobilizacje i manipulacje) - nie mniej niz 30 min. w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi w warunkach ambulatoryjnychpunkt28xkonieczność przekazania w raporcie statystycznym kodów ICD-9 odpowiednich do realizacji świadczeń
37.5.11.00.0000012masaż suchy - częściowy - minimum 20 minut na jednego pacjenta, w tym min. 15 minut czynnego masażu, masaż limfatyczny ręczny, masaż podwodnyw ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi w warunkach ambulatoryjnychpunkt12x- konieczność przekazania w raporcie statystycznym kodów ICD-9 odpowiednich do realizacji świadczeń - realizacja obejmuje 20 min. na jednego pacjenta, w tym 15 min. czynnego masażu - mozliwość rozliczenia krotności produktu (max. 60 min. czynnego masażu na jednego pacjenta)
38.5.11.00.0000013pozostałe zabiegi fizjoteraputyczne w ramach kompleksowej opieki onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi w warunkach ambulatoryjnychpunkt7xkonieczność przekazania w raporcie statystycznym kodów ICD-9 odpowiednich do realizacji świadczeń
39.5.11.01.0000077Żywienie dojelitowe w rehabilitacjipunkt108za każdy dzień żywienia
40.5.11.01.0000080Kompletne żywienie pozajelitowe w rehablitacjipunkt216za każdy dzień żywienia
41.moduł diagnostyka nowotworu piersi5.32.00.0000020ndDiagnostyka wstępna - nowotwory piersi369369xświadczenie zdefiniowane zgodnie z zarządzeniem w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
42.5.33.00.0000014ndDiagnostyka pogłębiona - nowotwory piersi417417xświadczenie zdefiniowane zgodnie z zarządzeniem w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
43.5.60.01.0000004ndbiopsja gruboigłowa (oligobiopsja) - badanie materiału z piersi (guz), węzeł chłonny559x- obejmuje ocenę pobranego materiału oraz barwienia HC oraz iHC, - do wykazania z odpowiednim pakietem diagnostyki wstępnej albo pogłębionej
44.5.31.00.0000022Z22Z22 Świadczenia zabiegowe - grupa 222309x- świadczenie zdefiniowane zgodnie z zarządzeniem w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna, - do wykazania z odpowiednim pakietem diagnostyki wstępnej albo pogłębionej, albo odrębnie jeżeli jest jedynym celem porady
45.5.60.01.0000005ndopieka psychologiczna - moduł diagnostyka160x- obejmuje pełną opiekę psychologiczną w ramach modułu diagnostycznego, - produkt rozliczany jest tylko raz w stosunku do danego świadczeniobiorcy
46.moduł monitorowanie5.30.00.0000011W11W11 Świadczenie specjalistyczne 1-go typu44xrozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
47.5.30.00.0000012W12W12 Świadczenie specjalistyczne 2-go typu75xrozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
48.5.30.00.0000013W13W13 Świadczenie specjalistyczne 3-go typu133xrozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
49.5.30.00.0000014W14W14 Świadczenie specjalistyczne 4-go typu172xrozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
50.5.30.00.0000015W15W15 Świadczenie specjalistyczne 5-go typu56xrozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
51.5.30.00.0000017W17W17 Świadczenie specjalistyczne 7-go typu104xrozliczanie na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
52.5.60.01.0000006ndkonsultacja neurologiczna - moduł monitorowanie68x
53.5.60.01.0000007ndkonsultacja kardiologiczna - moduł monitorowanie68x
54.5.60.01.0000008ndkonsultacja pulmonologiczna - moduł monitorowanie68x
55.5.60.01.0000009ndkonsultacja ginekologiczna - moduł monitorowanie68x
56.5.60.01.0000010ndinna konsultacja specjalistyczna - moduł monitorowanie68x
57.5.60.01.0000011ndopieka psychologiczna - moduł monitorowanie71xmożliwość wykazania maksymalnie 5 produktów
58.5.03.00.0000020ndscyntygrafia całego ciała (układ kostny)388x
59.5.03.00.0000013ndlimfoscyntygrafia323x
60.03.4240.020.02Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś)moduł diagnostyka nowowtworu piersi

moduł monitorowanie

5.60.01.0000012ndRM piersi520x- dotyczy osób z mutacją BRCA1/BRCA2, - w ramach modułu diagnostyki nowotworu piersi: do wykazania z odpowiednim pakietem diagnostyki wstępnej albo pogłębionej, albo odrębnie jeżeli jest jedynym celem porady, - w ramach modułu monitorowania: do wykazania z innymi produktami albo odrębnie jeżeli jest jedynym celem porady
61.5.10.00.0000103ndpozytonowa tomografia emisyjna (PET) z zastosowaniem radiofarmaceutyków z grupy I236,222 795x- z zastosowaniem radiofarmaceutyku 18F-NaF, - w ramach modułu diagnostyki nowotworu piersi: do wykazania z odpowiednim pakietem diagnostyki wstępnej albo pogłębionej, albo odrębnie jeżeli jest jedynym celem porady, - w ramach modułu monitorowania: do wykazania z innymi produktami albo odrębnie jeżeli jest jedynym celem porady
Warunki rozliczenia produktów rozliczeniowych
J Choroby piersi
J01G Radykalne odjęcie piersi z rekonstrukcją z zastosowaniem tkanki własnej*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne(wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
J01H Radykalne odjęcie piersi z rekonstrukcją z zastosowaniem protezy/ ekspandera*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
J02 Kompleksowe zabiegi w obrębie piersi*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
J03E Duże zabiegi w obrębie piersi > 65 r.ż.*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
J03F Duże zabiegi w obrębie piersi < 66 r.ż.*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
J04G Zabiegi rekonstrukcyjne piersi z zastosowaniem tkanki własnej*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
J04H Zabiegi rekonstrukcyjne piersi z zastosowaniem protezy/ ekspandera*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
lub
wymagane wskazanie co najmniej jednej procedury z poniższej listy oraz rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań J08
ICD-9
85.433 Prosta mastektomia z wycięciem regionalnych węzłów chłonnych,
85.51 Jednostronne wstrzyknięcie do piersi/ powiększenie
85.52 Obustronne wstrzyknięcie do piersi/ powiększenie
85.539 Jednostronny wszczep do piersi - inne
85.54 Obustronny wszczep do piersi
85.59 Powiększająca plastyka sutka piersi - inne
85.71 Całkowita rekonstrukcja piersi
85.72 Obustronna całkowita rekonstrukcja piersi
J05 Średnia chirurgia piersi*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
lub
wymagane wskazanie co najmniej jednej procedury z poniższej listy oraz rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań J08
ICD-9
85.6 Mastopeksja
85.314 Jednostronna symetryzacja piersi zdrowej
85.96 Usunięcie ekspandera z piersi
J06 Mała chirurgia piersi*
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne (wyłącznie z rozpoznaniem zasadniczym z listy rozpoznań J08)
lub
wymagane wskazanie co najmniej jednej procedury z poniższej listy oraz rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań J08
ICD-9
85.01 Nacięcie piersi (skóry)
85.02 Nacięcie sutka
85.98 Usunięcie zastawki (portu) ekspanderoprotezy piersiowej
J08 Choroby piersi złośliwe
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne
J10 Biopsja mammotomiczna *
na warunkach obowiązującej charakterystyki JGP określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne - świadczenia wysokospecjalistyczne
Q18 Duże zabiegi na układzie limfatycznym*
wymagane wskazanie co najmniej jednej procedury z poniższej listy oraz rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań J08
ICD-9
40.31 poszerzonie wycięcie regionalnych węzłów chłonnych,
40.32 wycięcie regionalnych węzłów chłonnych wraz z drenowanym segmentem skóry, tkanki podskórnej i tłuszczowej,
40.51 doszczętne wycięcie pachowych węzłów chłonnych
Q19 Średnie zabiegi na układzie limfatycznym*
wymagane wskazanie procedury 40.12 wycięcie węzła wartowniczego oraz rozpoznania zasadniczego z listy rozpoznań J08
ROKO - Rehabilitacja ogólnoustrojowa w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w warunkach stacjonarnych
wymagane wskazanie:
minimium 3 procedur ICD-9 dziennie z listy dodatkowej ROKOa
minimium 2 procedur ICD-9 dziennie z listy dodatkowej ROKOb oraz ROKOc
rozpoznania zasadniczego z listy dodatkowej ROKOd
lub
minimium 3 procedur ICD-9 dziennie z listy dodatkowej ROKOa
minimium 2 procedur ICD-9 dziennie z listy dodatkowej ROKOb oraz ROKOc
rozpoznania zasadniczego z listy dodatkowej ROKOd
rozpoznania współistniejącego z listy rozpoznań określonej w załączniku nr 3b do zarządzenia REH
Listy dodatkowe
ROKOa
93.1139 Inne ćwiczenia z udziałem fizjoterapeuty
93.1202 Ćwiczenia czynne wolne
93.1204 Ćwiczenia samowspomagane
93.1205 Ćwiczenia czynne w odciążeniu
93.1304 Ćwiczenia izotoniczne
93.1305 Ćwiczenia izokinetyczne
93.1401 Ćwiczenia jednopłaszczyznowe kilku stawów na przyrządach
93.1812 Czynnne ćwiczenia oddechowe
93.1903 Ćwiczenia sprawności manualnej
93.1907 Ćwiczenia zespołowe
93.1909 Ćwiczenia ogólnousprawniające indywidualne
93.3801 Metody reedukacji nerwowo - mięśniowej
93.3808 Metody neurofizjologiczne - metoda PNF
93.3812 Plastrowanie dynamiczne/Kinesiology Taping/
93.3816 Metody terapii manualnej - metoda Cyriaxa
93.3818 Metody terapii manulanej - metoda Kaltenborna - Evjenta
93.3821 Metody terapii manualnej - metoda Maitlanda
93.3827 Metody terapii manuanlej - inne
93.3831 Ćwiczenia specjalne
93.3912 Masaż klasyczny - częściowy
93.3916 Masaż pneumatyczny
93.3918 Masaż inny
93.3987 Drenaż limfatyczny ogólny
93.3999 Zabiegi fizjoterapeutyczne - inne
ROKOb
89.01 Profilaktyka i promocja zdrowia
89.08 Inna konsultacja
ROKOc
94.08 Testy/ocena psychologiczna - inna
94.335 Trening autogenny
94.336 Terapia behawioralno-relaksacyjna - inne formy
94.36 Psychoterapia w formie zabaw
94.37 Psychoterapia integrująca
94.39 Psychoterapia indywidualna - inne
94.44 Terapia grupowa - inne
94.49 Inne poradnictwo
ROKOd
I97.2 Zespół obrzęku chłonnego po usunięciu sutka
I89.0 Obrzęk chłonny niesklasyfikowany gdzie indziej
C50.0 Brodawka i otoczka brodawki sutka
C50.1 Centralna część sutka
C50.2 Ćwiartka górna wewnętrzna sutka
C50.3 Ćwiartka dolna wewnętrzna sutka
C50.4 Ćwiartka górna zewnetrzna sutka
C50.5 Ćwiartka dolna zewnetrzna sutka
C50.6 Część pachowa sutka
C50.8 Zmiana przekraczająca granice sutka
C50.9 Sutek, nieokreslony
C79.8 Wtórny nowotwór złośliwy innych określonych umiejscowień
C80 Nowotwór złośliwy bez określenia jego umiejscowienia
D05.0 Rak zrazikowy in situ
D05.1 Rak wewnątrzprzewodowy in situ
D05.7 Inny rak sutka in situ
D05.9 Rak in situ sutku, nieokreślony
AOS - Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi
Z22 Świadczenia zabiegowe - grupa 22
na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
W11 Świadczenie specjalistyczne 1-go typu
na warunkach obowiązujących w zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
W12 Świadczenie specjalistyczne 2-go typu
na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
W13 Świadczenie specjalistyczne 3-go typu
na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
W14 Świadczenie specjalistyczne 4-go typu
na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
W15 Świadczenie specjalistyczne 5-go typu
na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna
W17 Świadczenie specjalistyczne 7-go typu
na warunkach obowiązującej charakterystyki grup ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych określonej w obowiązującym zarządzeniu Prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Katalog zakresów - onkologiczne świadczenia kompleksowe

ZAŁĄCZNIK Nr  3

OPIS PRZEDMIOTU UMOWY

CZĘŚĆ  I.

KOMPLEKSOWA OPIEKA ONKOLOGICZNA NAD ŚWIADCZENIOBIORCĄ

Z NOWOTWOREM PIERSI (KON-Pierś)
1.Charakterystyka świadczenia
1.1Nazwa zakresu świadczeńKod zakresu: 03.4240.020.02: Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi (KON-Pierś)
1.2Zakres i organizacja świadczeniaOpieka onkologiczna i interdyscyplinarna nad świadczeniobiorcą

z podejrzeniem lub rozpoznaniem nowotworu piersi od etapu diagnostycznego, poprzez leczenie, monitorowanie efektów leczenia oraz rehabilitację. Świadczeniodawca realizuje i koordynuje świadczenie Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi, zgodnie z wymaganiami określonymi dla poszczególnych modułów wymienionych w poniższych przepisach na zasadach art. 32a ustawy o świadczeniach z wykorzystaniem karty diagnostyki i leczenia onkologicznego. W ramach koordynacji świadczenia Kompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi świadczeniodawca zapewnia przeprowadzenie procesu diagnostycznego, terapeutycznego, rehabilitacyjnego i monitorowania opieki, przy uwzględnieniu wszystkich świadczeń wchodzących w skład opieki kompleksowej.

Szczegółowy opis kryteriów, jakie powinni spełnić świadczeniodawcy realizujący KON-Pierś w odniesieniu do Ośrodka raka piersi oraz dla Centrum kompetencji raka piersi znajduje się w załączniku nr 3a lp. 1 i 2 do rozporządzenia szpitalnego, w odniesieniu do realizacji modułu diagnostycznego i monitorującego znajduje się w załączniku nr 5 lp. 25 i 26 do rozporządzenia ambulatoryjnego, a w odniesieniu do rehabilitacji w załączniku nr 5 lp. 4 do rozporządzenia rehabilitacyjnego. W celu spełnienia wymagań i realizacji świadczenia wysokiej jakości świadczeniodawca powołuje wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny.

1.3Określenie świadczeniaKompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi obejmuje świadczenia opieki zdrowotnej określone w lp. 48 załącznika nr 4 do rozporządzenia szpitalnego, lp. 25 i 26 załącznika nr 5 do rozporządzenia ambulatoryjnego oraz lp. 4 załącznika nr 5 do rozporządzenia rehabilitacyjnego.
1.4Częstość występowaniaNowotwór złośliwy piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w populacji kobiet na świecie i w Polsce oraz jest główną przyczyną zgonów w populacji kobiet z powodu nowotworu złośliwego.
2.Kryteria kwalifikacji do poszczególnych etapów świadczenia
2.1Kryteria kwalifikacji do świadczenia w ramach modułu diagnostyka nowotworu piersiZgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu ambulatoryjnym, załącznik nr 5 lp. 25, w poz. "warunki kwalifikacji do świadczenia".
2.2Kryteria kwalifikacji do świadczenia w ramach modułu leczenieZgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu szpitalnym załącznik 4 lp. 48, w poz. "warunki kwalifikacji do świadczenia".
2.3Kryteria kwalifikacji do świadczenia w ramach modułu

rehabilitacja

Zgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu rehabilitacyjnym załącznik nr 5 lp. 4, w poz. "warunki kwalifikacji do świadczenia".
2.4Kryteria kwalifikacji do świadczenia w ramach modułu monitorowanieZgodnie z warunkami określonymi w rozporządzeniu ambulatoryjnym, załącznik nr 5 lp. 26, w poz. "warunki kwalifikacji do świadczenia".
2.5Specyfikacja procedur medycznych wykonywanych w ramach modułu diagnostyka nowotworu piersiRealizacja co najmniej jednej z następujących procedur:

88.732 USG piersi;

88.790 USG węzłów chłonnych;

87.35 Mammografia z kontrastem;

87.372 Mammografia obu piersi;

87.371 Mammografia jednej piersi;

87.440 Rtg klatki piersiowej;

88.761 USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej;

88.906 RM piersi;

92.141 scyntygrafia trójfazowa odcinka układu kostnego z zastosowaniem fosfonianów;

92.142 scyntygrafia jednofazowa odcinka układu kostnego z zastosowaniem fosfonianów;

92.144 scyntygrafia całego układu kostnego (metoda "whole body") z zastosowaniem fosfonianów;

92.149 scyntygrafia układu kostnego - inne;

92.169 scyntygrafia układu limfatycznego - inne;

87.410 TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego;

87.411 TK klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym;

87.412 TK klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym;

88.010 TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego;

88.011 TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym;

88.012 TK jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego i co najmniej dwie fazy ze wzmocnieniem kontrastowym;

88.923 RM klatki piersiowej bez wzmocnienia kontrastowego;

88.924 RM klatki piersiowej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym;

88.971 RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez wzmocnienia kontrastowego;

88.976 RM jamy brzusznej lub miednicy małej bez i ze wzmocnieniem kontrastowym;

92.062 Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET) z zastosowaniem innych radiofarmaceutyków we wskazaniach onkologicznych;

85.113 przezskórna gruboigłowa biopsja piersi;

85.114 przezskórna gruboigłowa biopsja piersi - celowana;

85.131 Biopsja gruboigłowa piersi wspomagana próżnią pod kontrolą USG;

85.132 Biopsja gruboigłowa piersi wspomagana próżnią stereotaktyczna;

40.10 Biopsja węzła chłonnego (węzłów chłonnych);

Y90 Badanie histopatologiczne

oraz w uzasadnionych klinicznie przypadkach inne procedury ICD-9.

2.6Specyfikacja zasadniczych procedur medycznych wykonywanych w ramach modułu leczenieRealizacja co najmniej jednej z następujących czynności w zależności od wskazań oraz preferencji świadczeniobiorcy:

1. Leczenie chirurgiczne obejmujące co najmniej jedną z poniższych procedur ICD-9:

40.12 Wycięcie węzła wartowniczego;

40.31 Poszerzone wycięcie regionalnych węzłów chłonnych;

40.32 Wycięcie regionalnych węzłów chłonnych wraz z drenowanym segmentem skóry, tkanki podskórnej i tłuszczowej;

40.51 Doszczętne wycięcie pachowych węzłów chłonnych;

85.0 Mastotomia;

85.1 Zabiegi diagnostyczne w zakresie piersi;

85.2 Wycięcie lub zniszczenie tkanki piersi;

85.22 Resekcja kwadrantu piersi;

85.26 Wycięcie guza piersi - BCT;

85.261 Leczenie oszczędzające chirurgiczne z zastosowaniem technik onkoplastycznych bez centralizacji kompleksu brodawka-otoczka piersiowa lub z centralizacją;

85.3 Pomniejszająca plastyka sutka z podskórną mammektomią;

85.411 Mastektomia - inna;

85.412 Mastektomia całkowita;

85.421 Obustronne proste odjęcie piersi;

85.422 Obustronne całkowite odjęcie piersi;

85.431 Poszerzona prosta mastektomia - inna;

85.432 Zmodyfikowana radykalna mastektomia;

85.433 Prosta mastektomia z wycięciem regionalnych węzłów chłonnych;

85.451 Usunięcie piersi, mięśnia piersiowego, regionalnych węzłów chłonnych (pachowych, pod- i nadobojczykowych);

85.452 Radykalne odjęcie piersi BNO;

85.471 Wycięcie piersi, mięśnia piersiowego, regionalnych węzłów chłonnych (pachowych, nadobojczykowych, piersiowych wewnętrznych, śródpiersiowych);

85.472 Poszerzona radykalna amputacja piersi BNO;

Leczenie chirurgii plastycznej 85.33 jednostronna podskórna mammektomia/wszczep;

85.5 Powiększająca plastyka piersi;

85.531 Jednostronne wszczepienie protezy piersiowej;

85.54 Obustronny wszczep do piersi;

85.55 Wymiana ekspandera na endoprotezę piersiową;

85.6 Mastopeksja;

85.7 Całkowita rekonstrukcja piersi;

85.842 Rekonstrukcja piersi płatem skórno-mięśniowym uszypułowanym;

85.851 Rekonstrukcja piersi płatem skórno-mięśniowym wolnym z połączeniem mikrochirurgicznym;

85.87 Rekonstrukcja lub zabieg naprawczy brodawki sutkowej - inne;

85.88 Rekonstrukcja piersi płatem skórno-mięśniowym wolnym/uszypułowanym z protezą piersiową;

85.9 Inne operacje w zakresie piersi;

85.95 Wprowadzenie ekspandera do piersi;

85.97 Wszczepienie ekspanderoprotezy piersiowej;

85.261 Tatuowanie kompleksu brodawka-otoczka piersiowa w celu ich odtworzenia optycznego;

85.314 Symetryzacja piersi zdrowej.

2. Leczenie radioterapią/brachyterapią obejmujące co najmniej jedną z poniższych procedur ICD-9:

92.247 Teleradioterapia 4D bramkowana (4D-IGRT) - fotony;

92.248 Teleradioterapia 4D adaptacyjna bramkowana (4D-AIGRT) - fotony;

92.246 Teleradioterapia 3D z modulacją intensywności dawki (3D-IMRT) - fotony;

92.292 Teleradioterapia 3D sterowana obrazem (IGRT) z modulacją intensywności dawki (3D-RotIMRT) - fotony;

92.291 Teleradioterapia 3D sterowana obrazem (IGRT) realizowana w oparciu o implanty wewnętrzne - fotony;

92.242 Teleradioterapia 3D konformalna sterowana obrazem (IGRT) - fotony;

92.31 Śródoperacyjna teleradioterapia konformalna 3D (3D-IORT-ft);

92.32 Śródoperacyjna teleradioterapia konformalna 3D (3D-IORT-x);

92.241 Teleradioterapia radykalna z planowaniem 3D - fotony;

92.251 Teleradioterapia radykalna z planowaniem 3D - elektrony;

92.223 Teleradioterapia paliatywna - promieniowanie X;

Leczenie brachyterapią 92.413 - Brachyterapia śródtkankowa - planowanie 3D;

92.41 4Brachyterapia śródtkankowa - planowanie 3D pod kontrolą obrazowania;

92.452 Brachyterapia powierzchniowa - planowanie 3D;

92.46 Brachyterapia śródoperacyjna

oraz w uzasadnionych klinicznie przypadkach inne procedury ICD-9.

2.7Specyfikacja zasadniczych procedur medycznych wykonywanych w ramach modułu rehabilitacjaRealizacja obejmuje:

1. We wczesnym lub późnym okresie po leczeniu chirurgicznym zabiegi ukierunkowane na:

1) poprawę zakresu ruchu, siły mięśni i zręczności przez zastosowanie kinezyterapii miejscowej: ćwiczeń w odciążeniu ICD-9: 93.1205, czynnych wolnych ICD-9: 93.1202; samowspomaganych ICD-9: 93.1204, sprawności manualnej ICD-9: 93.1903 lub zespołowej ICD-9: 93.1907;

2) wykorzystanie specjalistycznych metod kinezyterapeutycznych i terapii manualnej: ICD-9: 93.3801, ICD-9: 93.3808, ICD-9: 93.3816, ICD-9: 93.3818, ICD-9: 93.3821, ICD-9: 93.3827, ICD-9: 93.3831;

3) profilaktykę przeciwobrzękową: nauka automasażu ICD-9: 93.3912, ćwiczenia oddechowe ICD-9: 93.1812, czynne wolne: ICD-9: 92.1202, ćwiczenia udrażniające ICD-9: 93.1305;

4) ćwiczenia ogólnokondycyjne, w szczególności bieżnia, cykloergometr, stepper: ICD-9: 93.1401, ICD-9: 93.12, ICD-9: 93.1909.

2. Terapia w restrykcjach blizn po mastektomii, BCT i rekonstrukcjach piersi: masaż suchy częściowy ICD-9: 93.3912 oraz mobilizacja blizn ICD-9: 93.3827.

3. Redukcja obrzęku limfatycznego: przerywana kompresja pneumatyczna (45-50 min): ICD-9: 93.3916, manualny drenaż limfatyczny (50-60 min) ICD-9: 93.3987, nałożenie bandaży wielowarstwowych lub odzieży kompresyjnej (do 15 min) ICD-9: 93.3918, ICD-9: 93.3999 zabiegi fizjoterapeutyczne - inne, ćwiczenia kończyny górnej w kompresjoterapii (15 min) ICD-9: 93.1304, ICD-9: 93.1139.

4. Ćwiczenia relaksacyjne.

5. Psychoterapia - psychoedukacja i relaksacja.

6. Świadczenia uzupełniające (jeżeli uzasadnione stanem klinicznym świadczeniobiorcy): stosowanie taśm kinesiotapingu ICD-9: 93.3812.

7. Wystawienie wniosku na wyroby medyczne celem refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia i dokonanie pomiaru kończyny oraz zamówienie wyrobu medycznego.

2.8Specyfikacja procedur medycznych wykonywanych w ramach modułu monitorowanieRealizacja co najmniej jednej z następujących procedur:

88.981 Dwufotonowa absorpcjometria (densytometria z kości udowej lub kręgosłupa);

87.35 Mammografia z kontrastem;

87.372 Mammografia obu piersi;

87.371 Mammografia jednej piersi;

88.732 USG piersi;

88.764 USG transwaginalne;

88.779 USG innych obszarów układu naczyniowego - doppler;

88.906 RM piersi;

92.141 scyntygrafia trójfazowa odcinka układu kostnego z zastosowaniem fosfonianów;

92.142 scyntygrafia jednofazowa odcinka układu kostnego z zastosowaniem fosfonianów;

92.144 scyntygrafia całego układu kostnego (metoda "whole body") z zastosowaniem fosfonianów;

92.149 scyntygrafia układu kostnego - inne;

92.169 scyntygrafia układu limfatycznego - inne;

92.062 Pozytonowa Tomografia Emisyjna (PET) z zastosowaniem

innych radiofarmaceutyków we wskazaniach onkologicznych

oraz w uzasadnionych klinicznie przypadkach inne procedury ICD-9.

2.9Oczekiwane wyniki postępowaniaKompleksowa opieka onkologiczna nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi ma zapewnić możliwie najpełniejszą opiekę przy uwzględnieniu kompleksowości oraz koordynacji całego procesu diagnostyczno-leczniczego i rehabilitacyjnego, w celu poprawy jakości leczenia, zwiększenia przeżywalności w populacji świadczeniobiorców z nowotworem piersi, podniesienia komfortu życia oraz zagwarantowania możliwie szybkiego powrotu do aktywności zawodowej.
3.Warunki wykonania i finansowania świadczenia
3.1Warunki wykonania świadczeniaZgodnie z warunkami określonymi w lp. 48 załącznika nr 4 do rozporządzenia szpitalnego, lp. 25 i 26 załącznika nr 5 do rozporządzenia ambulatoryjnego oraz załączniku nr 5 lp. 4 do rozporządzenia rehabilitacyjnego.
3.2Organizacja udzielania świadczeń w ramach modułu diagnostyka nowotworu piersiStała współpraca realizatora z ośrodkiem raka piersi lub centrum kompetencji raka piersi, oraz organizacja procesu diagnostycznego i spełnienie warunków jakościowych, zgodnie z przepisami określonymi w zał. nr 5 lp. 25 do rozporządzenia ambulatoryjnego.
3.3Organizacja udzielania świadczenia w ramach modułu leczenieObejmuje realizację co najmniej jednej z następujących czynności w zależności od wskazań lub preferencji świadczeniobiorcy:

a) leczenie chirurgiczne;

b) obligatoryjne konsylium lekarskie (konsylium I i II);

c) leczenie radioterapią/brachyterapią;

d) leczenie farmakologiczne: chemioterapia, hormonoterapia, programy lekowe;

e) w przypadku indywidualnych wskazań klinicznych zwołuje się posiedzenie wielodyscyplinarnego zespołu terapeutycznego, o którym mowa w § 4a ust. 1 pkt 1 lit. c (konsylium III);

f) konsultacja w zakresie zachowania płodności (realizacja po postawieniu diagnozy i przed rozpoczęciem leczenia);

g) konsultacja psychologiczna lub psychoonkologiczna;

h) konsultacja w zakresie doboru protezy piersi w pracowni wykonującej wyroby medyczne niezbędne w procesie leczenia lub rehabilitacji świadczeniobiorcy z diagnozą nowotworu piersi.

Świadczenia należy udzielić w okresie do 6 tygodni od dnia zgłoszenia świadczeniobiorcy do podmiotu świadczeniodawcy, po potwierdzeniu rozpoznania zasadniczego.

3.4Organizacja udzielania świadczenia w ramach modułu rehabilitacjaRehabilitacja dla określonej grupy świadczeniobiorców wymaga przedstawienia następujących informacji świadczeniodawcy:

1) wskazania medycznego według klasyfikacji ICD-10 kwalifikującego do rehabilitacji;

2) zakresu, rodzaju, częstotliwości planowanych do realizacji świadczeń rehabilitacyjnych;

czasu trwania rehabilitacji;

4) kryteriów oceny zakończenia rehabilitacji;

5) metody oceny skuteczności rehabilitacji.

1. Stała współpraca z ośrodkiem diagnostyki i leczenia nowotworu piersi. 3. Świadczeniodawca wyznacza osobę odpowiedzialną w podmiocie świadczeniodawcy za kontakt z koordynatorem merytorycznym i z koordynatorem organizacyjnym w ośrodku diagnostyki i leczenia nowotworu piersi.

4. W przypadku gdy pacjent zgłasza się z załączonymi badaniami, nie są wykonywane powtórne badania diagnostyczne, o ile lekarz lub fizjoterapeuta, w zakresie swoich kompetencji prowadzący rehabilitację nie zdecyduje inaczej.

5. Świadczeniodawca w sposób skuteczny, przystępny i zrozumiały dla świadczeniobiorcy informuje o planowanym postępowaniu fizjoterapeutycznym, proponowanych procedurach, dostępnych opcjach fizjoterapeutycznych, ryzyku związanym z przyjętym planem postępowania, możliwych powikłaniach oraz inne informacje mające znaczenie w procesie fizjoterapeutycznym.

6. Świadczeniodawca w oparciu o powszechnie obowiązujące klasyfikacje i standardy oceny monitoruje i ewaluuje jakość i efektywność realizowanych świadczeń oraz zgodność z warunkami realizacji świadczenia, w tym warunkami czasowymi realizacji świadczenia.

7. Rozpoczęcie realizacji świadczenia następuje:

1) bezpośrednio po wypisie lub w ciągu 21 dni od wypisu po leczeniu w celu niedopuszczenia do rozwoju obrzęku oraz przywrócenia sprawności kończyny górnej, statyki ciała (klatki piersiowej i tułowia);

w okresie innym niż określony w pkt 1 w celu redukcji obrzęku limfatycznego oraz zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz przywrócenia sprawności kończyny górnej, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od dnia wystawienia skierowania na rehabilitację.

3.5Organizacja udzielania świadczeń w ramach modułu monitorowanieStała współpraca realizatora z ośrodkiem raka piersi lub centrum kompetencji raka piersi, oraz organizacja procesu monitorowania i spełnienie warunków jakościowych, zgodnie z przepisami określonymi w zał. nr 5 lp. 26 do rozporządzenia ambulatoryjnego.
3.6Zakres dziedzin medycyny uprawnionych do wykonania świadczeniaChirurgia ogólna, chirurgia onkologiczna, ginekologia onkologiczna, chemioterapia, radioterapia, radioterapia onkologiczna, radiologia, chirurgia rekonstrukcyjna, chirurgia plastyczna, rehabilitacja, medycyna nuklearna, medycyna paliatywna i hospicyjna oraz pozostałe specjalności zgodnie ze wskazaniami.
3.7Finansowanie świadczeń w ramach modułu leczenieŚwiadczenia rozliczane są zgodnie z katalogiem produktów rozliczeniowych, stanowiącym załącznik nr 1on do zarządzenia.

Finansowanie poszczególnych etapów kompleksowej opieki onkologicznej, w module leczenie realizowanych zgodnie z potrzebami klinicznymi pacjentów, obejmuje:

a) leczenie chirurgiczne, konsylium lekarskie (konsylium I i II), leczenie radioterapią/brachyterapią, konsylium lekarskie (konsylium III), konsultacja w zakresie zachowania płodności (realizacja po postawieniu diagnozy i przed rozpoczęciem leczenia), konsultacja psychologiczna lub psychoonkologiczna - rozliczane w ramach JGP z katalogu onkologicznych świadczeń kompleksowych,

b) dodatkowe świadczenia rozliczane produktami jednostkowymi ujętymi w katalogu produktów do sumowania (zał. 1c do zarządzenia w rodzaju leczenie szpitalne) - możliwe do sumowania z właściwą JGP z katalogu świadczeń kompleksowych.

Świadczenia należy udzielić w okresie do 6 tygodni od dnia zgłoszenia świadczeniobiorcy do podmiotu świadczeniodawcy, po potwierdzeniu rozpoznania zasadniczego. Wskaźnik realizacji świadczenia w okresie 6 tygodni dotyczy co najmniej 90% realizacji tego świadczenia przez świadczeniodawcę w roku kalendarzowym. Maksymalny czas realizacji świadczenia wynosi 9 tygodni od dnia zgłoszenia świadczeniobiorcy do podmiotu świadczeniodawcy. Wskaźnik realizacji świadczenia w okresie od 6 tygodni do 9 tygodni dotyczy co najwyżej 10% realizacji tego świadczenia przez świadczeniodawcę w roku kalendarzowym.

3.8Finansowanie świadczeń w ramach modułu rehabilitacjaProdukty jednostkowe do rozliczania świadczeń w ramach tego modułu określone są w katalogu produktów rozliczeniowych do rozliczania świadczeń kompleksowych w opiece onkologicznej nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi stanowiącym załącznik nr 1on.

a) rehabilitacja ogólnoustrojowa w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w warunkach stacjonarnych - rozliczana w ramach grupy ROKO z katalogu świadczeń kompleksowych,

b) rehabilitacja ogólnoustrojowa w ramach kompleksowej opieki nad świadczeniobiorca z nowotworem piersi w oddziale dziennym - rozliczana osobodniami w ramach produktów z katalogu świadczeń kompleksowych,

c) rehabilitacja w warunkach ambulatoryjnych rozliczana zgodnie z katalogiem produktów rozliczeniowych do rozliczania świadczeń kompleksowych oraz warunkami określonymi w zarządzeniu rehabilitacyjnym.

3.9Finansowanie świadczeń w ramach modułu diagnostyka nowotworu piersiŚwiadczenia rozliczane są zgodnie z katalogiem produktów rozliczeniowych, stanowiącym załącznik nr 1on do zarządzenia.

Określenia diagnostyki wstępnej i pogłębionej zgodne są z przepisami rozporządzenia ambulatoryjnego oraz zarządzenia w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna.

W przypadku nie dotrzymania terminu realizacji diagnostyki onkologicznej, poziom finansowania odpowiedniego pakietu diagnostyki onkologicznej ulega skorygowaniu do poziomu 70% wartości określonej w załączniku nr 1on do zarządzenia.

W okresie pozostawania świadczeniobiorcy w trakcie realizacji modułu diagnostyka nowotworu piersi, NFZ nie finansuje u danego świadczeniodawcy innych świadczeń AOS zrealizowanych z powodu diagnostyki nowotworów piersi.

3.10Finansowanie świadczeń w ramach modułu monitorowanieŚwiadczenia rozliczane są zgodnie z katalogiem produktów rozliczeniowych, stanowiącym zał. nr 1on do zarządzenia.
4.Dane do sprawozdawczości
Zgodnie z systemem informatycznym udostępnionym przez Fundusz.
5.Istniejące wytyczne postępowania medycznego
Zgodnie z aktualną wiedzą medyczną dotyczącą postępowania z chorymi na raka piersi.
6.Parametry jakościowe do oceny udzielania świadczeń
Świadczeniodawca oblicza wskaźniki efektywności diagnostyki onkologicznej i leczenia onkologicznego zgodnie z art. 32c ustawy i spełnia

lub dąży do spełnienia wyznaczonych wartości progowych wskaźników, jeśli zostały określone.

Stosowanie ustandaryzowanego pisemnego protokołu dotyczącego diagnostyki i postępowania terapeutycznego we wszystkich stadiach zaawansowania.

1 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 187/2019/DSOZ z dnia 31 grudnia 2019 r. (NFZ.19.187) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 stycznia 2020 r.
2 § 13 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 158/2020/DSOZ z dnia 9 października 2020 r. (NFZ.2020.158) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 listopada 2020 r., z tym że stosuje się do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 1 października 2020 r. zgodnie z § 3 powołanego zarządzenia.
3 § 15 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 98/2020/DSOZ z dnia 2 lipca 2020 r. (NFZ.20.98) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 lipca 2020 r.
4 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 187/2019/DSOZ z dnia 31 grudnia 2019 r. (NFZ.19.187) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 31 stycznia 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 98/2020/DSOZ z dnia 2 lipca 2020 r. (NFZ.20.98) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 lipca 2020 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 158/2020/DSOZ z dnia 9 października 2020 r. (NFZ.2020.158) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 listopada 2020 r., z tym że stosuje się do rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej udzielanych od dnia 1 października 2020 r. zgodnie z § 3 powołanego zarządzenia.

5 Załącznik nr 1on dodany przez § 1 zarządzenia nr 26/2021/DSOZ z dnia 4 lutego 2021 r. (NFZ.21.26) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 marca 2021 r., z tym że stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od dnia 1 stycznia 2021 r. zgodnie z § 3 powołanego zarządzenia.