Warunki otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zleconych zadań wykraczających poza obowiązki służbowe.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSWiA.1997.6.56

Akt utracił moc
Wersja od: 22 września 1999 r.

ZARZĄDZENIE Nr 37
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
z dnia 1 sierpnia 1997 r.
w sprawie warunków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zleconych zadań wykraczających poza obowiązki służbowe.

Na podstawie art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. Nr 78, poz. 462, z 1991 r. Nr 94, poz. 422, z 1992 r. Nr 54, poz. 254, z 1993 r. Nr 12, poz. 52, z 1994 r. Nr 53, poz. 214, z 1995 r. Nr 4, poz. 17, Nr 34, poz. 163 i Nr 104, poz. 115, z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 124, poz. 583 oraz z 1997 r. Nr 28, poz. 153) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Funkcjonariuszowi Straży Granicznej zwanemu dalej "funkcjonariuszem", któremu w ramach zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych zlecono wykonywanie obsługi codziennej powierzonego mu do prowadzenia sprzętu transportowego, przysługuje - za każdy dzień wykonywania tych czynności - dodatkowe wynagrodzenie w następującej wysokości procentowej od stawki najniższego wynagrodzenia za pracę pracowników, określanego przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, zwanego dalej "najniższym wynagrodzeniem":
1)
za obsługę codzienną autobusu, samochodu ciężarowego i samochodu specjalnego lub specjalizowanego na podwoziu samochodu ciężarowego o ładowności powyżej 2,5 tony - do 1,3%,
2)
za obsługę codzienną samochodu nie wymienionego w pkt. 1 oraz łodzi motorowej, ciągnika rolniczego lub ciężkiego sprzętu budowlanego - do 0,9%,
3) 1
za obsługę codzienną motocykla, skutera śnieżnego lub innego sprzętu transportowego nie wymienionego w pkt. 1 i 2 - do 0,4%.
2.
Łączna kwota dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie obsługi codziennej danej jednostki sprzętu transportowego nie może przekroczyć dziennie kwoty ustalonej zgodnie z ust. 1.
§  2.
1.
Funkcjonariuszowi, kierującemu służbowym sprzętem transportowym, któremu zlecono wykonywanie czynności wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych - innych niż określone w § 1 - przysługuje dodatkowe wynagrodzenie na warunkach i w wysokości określonej w załączniku nr 1 do zarządzenia.
2.
Łączna kwota dodatkowego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, nie może przekraczać dziennie 3,5% najniższego wynagrodzenia.
§  3.
1.
Wysokość dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie czynności, o których mowa w § 1 i 2, ustala kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej prowadzącej gospodarkę transportową lub upoważniona przez niego osoba.
2.
Wykonywanie obsługi codziennej danego sprzętu transportowego, zleconej kilku funkcjonariuszom, spoczywa w danym dniu na pierwszym funkcjonariuszu użytkującym ten sprzęt, a fakt jej wykonania należy odnotować w książce kontroli pracy pojazdu samochodowego (łodzi, agregatu) i z tego tytułu przysługuje dodatkowe wynagrodzenie tylko pierwszemu funkcjonariuszowi.
§  4.
Przepisy § 1-3 zarządzenia nie mają zastosowania do funkcjonariuszy kierujących pojazdami służbowymi przekazanymi im do eksploatacji na podstawie umowy użyczenia samochodu osobowego lub motocykla.
§  5.
Funkcjonariuszowi posiadającemu zaświadczenie kwalifikacyjne uprawniające do obsługi agregatów prądotwórczych i elektrowni oświetleniowych, któremu w ramach zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych zlecono wykonywanie czynności konserwacyjnych tego sprzętu, przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w załączniku nr 2 do zarządzenia, z tym że za bieżącą konserwację każdego następnego agregatu prądotwórczego lub elektrowni oświetleniowej przyznaje się dodatkowe wynagrodzenie do wysokości 75% stawki przyjętej dla jednego urządzenia danego typu. Przepis § 3 ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  6.
Dodatkowe wynagrodzenie wypłaca się za każdy miesiąc, na podstawie imiennej listy zatwierdzonej przez przełożonego, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca.

Kwotę tego wynagrodzenia zaokrągla się do dziesięciu groszy w górę.

§  7.
Uprawnienia funkcjonariuszy do dodatkowego wynagrodzenia za wykonanie zleconych czynności wykraczających poza obowiązki służbowe w okresie poprzedzającym wejście w życie zarządzenia przysługują na podstawie przepisów dotychczasowych.
§  8.
Traci moc w zakresie dotyczącym funkcjonariuszy Straży Granicznej:
1)
zarządzenie nr 10 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 17 stycznia 1991 r. w sprawie dodatkowego wynagradzania funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych kierujących służbowym sprzętem transportowym resortu spraw wewnętrznych (Dz. Urz. MSW Nr 1, poz. 8, z 1993 r. Nr 4, poz. 69, z 1994 r. Nr 1, poz. 15 i Nr 4, poz. 49),
2)
zarządzenie nr 104 Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 listopada 1991 r. w sprawie warunków dodatkowego wynagradzania funkcjonariuszy: Policji, Urzędu Ochrony Państwa i Straży Granicznej za czynności konserwacji agregatów prądotwórczych i elektrowni oświetleniowych, wykraczających poza obowiązki służbowe tych funkcjonariuszy (Dz. Urz. MSW Nr 3, poz. 93).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1997 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

TABELA STAWEK

dodatkowego wynagrodzenia funkcjonariuszy Straży Granicznej kierujących służbowym sprzętem transportowym za wykonanie czynności wykraczających poza obowiązki służbowe (bez OC)
Lp.Rodzaj dodatkowych czynnościZakres wykonywania dodatkowych czynnościProcentowa stawka

najniższego

wynagrodzenia

za każdy dzień

wykonywania

czynności

1.Czynności za- i wyładunkowestały udziałdo 1,5
2.Czynności ładowaczazaładunek i wyładunekdo 2,0
3.Czynności spedycyjne wykonywane

w ograniczonym zakresie (łącznie

z przejęciem odpowiedzialności za

konwojowanie przewożonych ładunków)

odbiór i zdanie ładunku, załatwianie formalności dokumentacyjnych, nadzór nad ładunkiemdo 1,7
4.Przyjęcie odpowiedzialności i obsługa samochodu dodatkowego (z wyłączeniem samochodów osobowych i pochodnych)nadzór nad dodatkowym samochodemdo 0,9
5.Czynności spedycyjne wykonywane w pełnym zakresieodbiór i zdanie ładunku,

za- i wyładunek, formalności dokumentacyjne, rozliczenia, odpowiedzialność materialna, itp.

do 2,6
6.Obsługa wszelkiego rodzaju agregatów zamontowanych na pojeździe (chłodniczych, prądotwórczych, sprężarkowych, itp.) nie stanowiących jego integralnej częściuruchamianie agregatów, nadzór nad ich pracą, wyłączanie agregatów, obsługa codzienna agregatówdo 2,0
7.Obsługa urządzeń pojazdów specjalnych nie związana z prowadzeniem i obsługą tych pojazdów (laboratoria, warsztaty

naprawcze, pogotowie techniczne)

przygotowanie urządzeń do pracy, ich uruchomienie, nadzór nad ich pracą, wyłączaniedo 2,0
8.Wykonywanie czynności operatora na dźwigach, koparkach, pługach i innych urządzeniach zamontowanych

na pojeździe

wykonywanie pełnego zakresu czynności operatorado 3,0
9.Czynności noszowego w samochodzie

sanitarnym

przenoszenie chorych z i do samochodu, transport krwido 2,0

ZAŁĄCZNIK Nr 2

TABELA STAWEK

dodatkowego wynagrodzenia funkcjonariuszy Straży Granicznej za wykonywanie czynności konserwacyjnych agregatów prądotwórczych i elektrowni oświetleniowych
Lp.Rodzaj i zakres dodatkowych czynnościZakres czasowy wykonywanych czynnościProcentowa stawka

najniższego

wynagrodzenia

1.Bieżąca konserwacja:
1) agregatu prądotwórczego o mocy:
a) do 4 KVA (3,2 kW)miesięczniedo 4,6
b) od 5 do 10 KVA (od 4 do 8 kW)"do 6,1
c) od 11 do 63 KVA (od 9 do 50 kW)"do 7,6
d) powyżej 63 KVA (50 kW)"do 10,7
2) podwozia, na którym zamontowany jest agregat prądotwórczy"do 1,5
3) osprzętu elektrowni oświetleniowej o mocy:
a) do 4 KVA"do 3,0
b) powyżej 4 KVA"do 4,6
4) urządzenia do samoczynnego rozruchu

agregatów

"do 4,6
2.Przygotowanie do uruchomienia, uruchomienie na czas 20 min., a następnie zakonserwowanie agregatu prądotwórczego lub elektrowni oświetleniowej o mocy:
1) do 4 KVA (3,2 kW)jednorazowodo 6,1
2) od 5 do 10 KVA (od 4 do 8 kW)"do 7,6
3) powyżej 10 KVA (8 kW)"do 12,2
1 § 1 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez obwieszczenie z dnia 16 września 1999 r. o sprostowaniu błędu (Dz.Urz.MSWiA.99.5.55).