Użyczenie Agencji Mienia Wojskowego przez jednostki organizacyjne podporządkowane Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane nieruchomości oraz przekazywanie na przechowanie rzeczy ruchomych stanowiących ich integralne wyposażenie.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MON.2002.3.21

Akt utracił moc
Wersja od: 6 marca 2002 r.

DECYZJA Nr 33/MON
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 18 lutego 2002 r.
w sprawie użyczania Agencji Mienia Wojskowego przez jednostki organizacyjne podporządkowane Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowane nieruchomości oraz przekazywania na przechowanie rzeczy ruchomych stanowiących ich integralne wyposażenie. 1

Na podstawie § 1 pkt 13 lit. j) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 lipca 1996 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Obrony Narodowej (Dz. U. Nr 94, poz. 426) oraz art. 21 i 22, a także w związku z art. 24 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. Nr 90, poz. 405 i Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 80, poz. 509 i Nr 121, poz. 770, z 2000 r. Nr 48, poz. 550 i Nr 95, poz. 1041 oraz z 2001 r. Nr 154, poz. 1800), ustalam:
1.
Mienie będące w zarządzie lub użytkowaniu jednostek organizacyjnych podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych, zwanych dalej "jednostkami organizacyjnymi", używane w części lub w całości w prowadzonej przez te jednostki działalności gospodarczej, wynajmowane, wydzierżawiane, a także użyczane podlega przekazaniu, z zastrzeżeniem pkt 2, w użyczenie lub na przechowanie Agencji Mienia Wojskowego. W szczególności przekazaniu podlegają:
1)
grunty, obiekty budowlane lub ich części, powierzchnie magazynowe, pojemności w zbiornikach paliw, zakłady, warsztaty usługowe i remontowe, stacje diagnostyczne, urządzenia techniczne itp.;
2)
nieruchomości lub ich części udostępnione osobom trzecim w celu realizacji świadczeń na rzecz wojska, w zakresie: usługowo-handlowym, gastronomicznym (bufety, kantyny), kulturalno-oświatowym, pocztowo-telekomunikacyjnym, rekreacyjno-sportowym, itp.;
3)
pomieszczenia wraz z wyposażeniem izb chorych, ambulatoriów jednostek (instytucji) wojskowych oraz przychodni nie będących samodzielnymi publicznymi zakładami opieki zdrowotnej, udostępnione osobom wykonującym zawody medyczne do prowadzenia prywatnych praktyk lekarskich oraz samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej utworzonym przez Ministra Obrony Narodowej lub osobom współpracującym z tymi podmiotami - świadczącym usługi w zakresie ochrony zdrowia na rzecz pacjentów ubezpieczonych w Branżowej Kasie Chorych dla Służb Mundurowych;
4)
części nieruchomości wraz z umowami, na podstawie których na nieruchomościach tych umieszczone zostały reklamy mało- i wielkogabarytowe. Zawieranie nowych umów w tego rodzaju przypadkach należy dokonywać poprzez Agencję Mienia Wojskowego, po uprzednim zawarciu trójstronnego porozumienia pomiędzy właściwym rejonowym organem infrastruktury lub terenowym organem lotniskowym, jednostką organizacyjną oraz właściwym oddziałem terenowym Biura Agencji Mienia Wojskowego lub filią tego oddziału;
5)
niezbędne wyposażenie użyczonych nieruchomości, stanowiące o możliwościach dalszego ich funkcjonowania.
2.
Przepisu pkt 1 nie stosuje się do:
1)
nieruchomości lub ich części albo pomieszczeń udostępnionych nieodpłatnie na cele statutowe stowarzyszeniom i fundacjom, z którymi Minister Obrony Narodowej zawarł porozumienia o współpracy;
2)
nieruchomości udostępnionych w ramach modernizacji systemów energetycznych w wojsku z udziałem strony trzeciej lub eksploatacji zleconej;
3)
mienia Skarbu Państwa przekazanego w nieodpłatne użytkowanie jednostkom organizacyjnym prowadzącym, na podstawie odrębnych przepisów, samodzielną gospodarkę finansową.
3.
Jednostki organizacyjne mogą przekazać w użyczenie Agencji Mienia Wojskowego do zagospodarowania obiekty i urządzenia tych jednostek, np. hale sportowe, sale wykładowe, strzelnice, części poligonów, lotnisk, placów ćwiczeń itp. - w określonych umową godzinach lub dniach tygodnia. Jeżeli w tym czasie nie są one wykorzystywane przez te jednostki do realizacji ich zadań oraz niewielkie powierzchnie z przeznaczeniem na lokalizację takich urządzeń, jak np.: automaty do napoi, aparaty telefoniczne, bankomaty i inne.
4.
Przekazanie mienia, o którym mowa w pkt 1 i 3, następuje w drodze umowy zawartej pomiędzy właściwym rejonowym organem infrastruktury lub terenowym organem lotniskowym, przy udziale jednostki organizacyjnej, oraz właściwym oddziałem terenowym Biura Agencji Mienia Wojskowego lub filią tego oddziału.
5.
Jeżeli mienie podlegające przekazaniu obciążone jest umową najmu, dzierżawy, użyczenia lub umową o wykonanie usług na rzecz osób trzecich, kierownicy jednostek organizacyjnych, jednocześnie z przekazaniem mienia, dokonują cesji tych umów na rzecz właściwego oddziału terenowego Biura Agencji Mienia Wojskowego lub filii tego oddziału.
6.
Sposób zagospodarowania przez Agencję Mienia Wojskowego nieruchomości, o których mowa w pkt 1 i 3, podlega uprzedniemu uzgodnieniu i zaakceptowaniu przez kierowników jednostek organizacyjnych, z uwzględnieniem priorytetu zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
7.
Mając na uwadze szczególny charakter udostępnianych obiektów i urządzeń, o których mowa w pkt 1 ppkt 1, dowódcy jednostek wojskowych zapewnią ich obsługę na koszt Agencji Mienia Wojskowego, stwarzając warunki prowadzenia działalności komercyjnej przez Agencję.
8.
Szczegółowe zasady udostępnienia Agencji Mienia Wojskowego wymienionych w pkt 1 ppkt 1 obiektów, urządzeń i mocy produkcyjno-usługowych oraz sposób rozliczania kosztów ponoszonych przez jednostki organizacyjne, w tym związanych z obsługą i ochroną, określą porozumienia zawarte przez dowódców rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcę Garnizonu Warszawa, Szefa Wojskowych Służb Informacyjnych oraz Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej z Prezesem Agencji Mienia Wojskowego.
9.
Organy wojskowe, o których mowa w pkt 8, na podstawie danych z podległych jednostek organizacyjnych, dotyczących zawartych z Agencją Mienia Wojskowego umów, opracują - w uzgodnieniu z rejonowymi organami infrastruktury lub terenowymi organami lotniskowymi - projekt korekty planu przekazywania mienia Agencji Mienia Wojskowego w 2002 r.
10.
Organy wojskowe, o których mowa w pkt 8, w terminie trzydziestu dni od dnia wejścia w życie niniejszej decyzji, wydadzą dla podległych jednostek organizacyjnych szczegółowe wytyczne do działania w sprawach uregulowanych decyzją.
11.
Dyrektor Departamentu Budżetowego, w porozumieniu z Zastępcą Prezesa Agencji Mienia Wojskowego do Spraw Ekonomiczno-Finansowych, uwzględni w budżecie resortu Obrony Narodowej dodatkowe wpływy na inwestycje Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej przekazywane przez Agencję Mienia Wojskowego, planowane do przekazania przez Agencję Mienia Wojskowego z tytułu realizacji postanowień niniejszej decyzji.
12.
W przypadkach uzasadnionych ważnymi względami społecznymi nieruchomości lub ich części, na wniosek organów wojskowych, o których mowa w pkt 8, mogą być udostępniane przez jednostki organizacyjne na rzecz osób trzecich, na podstawie zgody wydanej przez Dyrektora Departamentu Infrastruktury.
13.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

KOMUNIKAT O SPROSTOWANIU BŁĘDÓW

Prostuje się błędy w załączniku do zarządzenia Nr 4/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 5 lutego 2002 r. w sprawie nadania statutu Agencji Mienia Wojskowego w Dz. U. MON Nr 2, poz. 16:

1)
w § 10 ust. 2 pkt 4 wyraz "wymiennego" powinien brzmieć "wymienionego";
2)
w § 15, "§ 13 i § 14 ust. 2" powinny brzmieć "§ 12 i § 13 ust. 2".
1 Numer pozycji zmieniony przez komunikat Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 kwietnia 2002 r. o sprostowaniu błędu (Dz.Urz.MON.02.5.58).