Uzupełniające zasady projektowania inwestycji w resorcie zdrowia i opieki społecznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MZiOS.1986.2.4

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1986 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 29 grudnia 1985 r.
w sprawie uzupełniających zasad projektowania inwestycji w resorcie zdrowia i opieki społecznej.

Na podstawie § 1 ust. 4 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 19 listopada 1983 r. w sprawie zasad projektowania inwestycji (Monitor Polski Nr 41, poz. 237) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zarządzenie dotyczy zasad projektowania przedsięwzięć inwestycyjnych podejmowanych przez jednostki organizacyjne resortu zdrowia i opieki społecznej bez względu na źródło finansowania inwestycji.
§  2.
Uzupełniające zasady projektowania inwestycji służby zdrowia i opieki społecznej ustala instrukcja stanowiąca załącznik do zarządzenia.
§  3.
1.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej lub osoba przez niego upoważniona zatwierdza założenia techniczno-ekonomiczne przedsięwzięć inwestycyjnych:
1)
zakwalifikowanych w obowiązującym trybie do inwestycji centralnych,
2)
jednostek budżetowych planu centralnego o koszcie ponad 400 mln zł.
2.
Upoważnia się kierowników jednostek, o których mowa w ust. 1 pkt 2, do zatwierdzania we własnym zakresie założeń techniczno-ekonomicznych przedsięwzięć inwestycyjnych o koszcie do 400 mln zł.
§  4.
1.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej opiniuje przed zatwierdzeniem założenia techniczno-ekonomiczne imiennie zastrzeżonych przedsięwzięć inwestycyjnych:
1)
jednostek badawczo-rozwojowych przewidzianych do finansowania ze środków budżetowych lub z ich udziałem,
2)
przedsiębiorstw przewidzianych do finansowania ze środków budżetowych lub z ich udziałem.
2.
Opinie, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, mają charakter wiążących zaleceń kierunkowych dla zatwierdzającego te założenia.
§  5.
1.
Założenia techniczno-ekonomiczne inwestycji polegających na budowie szpitali, sanatoriów, średnich szkół medycznych oraz rozbudowie i modernizacji szpitali w wyniku której przyrost zdolności użytkowej przekracza 150 łóżek normatywnych przed zatwierdzeniem przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, zwany dalej "wojewodą" podlegają zaopiniowaniu przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
Na wniosek wojewody lub osoby przez niego upoważnionej Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może zaopiniować założenia techniczno-ekonomiczne innych, niż wymienione w ust. 1 inwestycji służby zdrowia i opieki społecznej.
3. 1
(skreślony).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

INSTRUKCJA

w sprawie uzupełniających zasad projektowania inwestycji służby zdrowia i opieki społecznej
1.
Postanowienia ogólne
1.1.
Sporządzenie założeń techniczno-ekonomicznych, zwanych dalej "założeniami" dla inwestycji skomplikowanych pod względem programowym, funkcjonalno-użytkowym, technologicznym, konstrukcyjno-budowlanym, urbanistycznym itp. może być poprzedzone opracowaniami studialnymi i analizami techniczno-ekonomicznymi, przeprowadzonymi w celu dokonania wyboru najkorzystniejszego wariantu rozwiązania.

Wyniki studiów i analiz powinny być przedstawione do oceny i akceptacji organu upoważnionego do zatwierdzenia założeń.

1.2.
Założenia inwestycji akademii medycznych, jednostek badawczo-rozwojowych, przedsiębiorstw uzdrowiskowych itp. dużych jednostek powinny być oparte na uprzednio opracowanych i zatwierdzonych ramowych kierunkowych programach ich rozwoju.
1.3.
W oparciu o kierunkowe programy rozwoju założenia mogą być sporządzane sukcesywnie dla poszczególnych części docelowego zakresu rzeczowego, obejmując kolejne przedsięwzięcia inwestycyjne. W takim przypadku założenia powinny uwzględniać odpowiednie powiązania funkcjonalne i przestrzenne z następnymi przedsięwzięciami, przewidzianymi do realizacji w późniejszych okresach.
1.4.
Założenia dla poszczególnych inwestycji planu terenowego w zakresie stacjonarnej opieki zdrowotnej powinny uwzględniać ustalenia i parametry określone w docelowym planie sieci tych obiektów.
1.5.
Inwestor zalecający sporządzenie założeń obowiązany jest określić przedmiot i zakres założeń oraz dostarczyć zleceniobiorcy stosownie do umowy i charakteru inwestycji dane określone w § 5 ust. 3 i 4 zarządzenia Przewodniczącego Komisji Planowania przy Radzie Ministrów z dnia 19 listopada 1983 r. w sprawie zasad projektowania inwestycji, a ponadto wytyczne do programu użytkowego lub program użytkowy, przewidywaną wielkość i strukturę zatrudnienia oraz odpowiedni wyciąg z opracowań wymienionych w pkt 1.2 i 1.4.

Program użytkowy dla inwestycji o parametrach niezgodnych z określonymi w wyżej wymienionych opracowaniach lub dla inwestycji nimi nie objętych, wymaga uzyskania wcześniejszej akceptacji organu właściwego do zatwierdzenia założeń. Inwestor zobowiązany jest także załączyć do założeń uzasadnienie potrzeby inwestycji o przykładowej treści ujętej w części A pkt 2.

2.
Założenia techniczno-ekonomiczne (ZTE)
2.1.
Zakres założeń powinien być zróżnicowany i dostosowany do charakteru, stopnia skomplikowania i wielkości inwestycji.
2.2.
Na treść założeń związanych z budową (rozbudową) obiektów służby zdrowia i opieki społecznej składają się:

A - część ogólna

B - plan zagospodarowania terenu inwestycji (plan realizacyjny)

C - uproszczone rozwiązania techniczne

D - część technologiczna

E - część kosztowa

A - Część ogólna powinna zawierać:

1)
krótkie określenie przedmiotu i celu inwestycji ze wskazaniem jakie efekty rzeczowe zamierza się uzyskać w wyniku zrealizowania inwestycji oraz pełnieniu jakich zadań lub funkcji mają służyć,
2)
uzasadnienie potrzeby inwestycji z podaniem (przykładowo):
a)
krótkiej charakterystyki, wielkości, przydatności i stanu technicznego istniejącej bazy, służącej pełnieniu funkcji i zadań będących przedmiotem założeń z określeniem przewidywanych ubytków na skutek konieczności rozbiórki, zmiany przeznaczenia, zmniejszenia zdolności użytkowej (rozgęszczenia) itp.,
b)
wyciągu z opracowań statystycznych i prognostycznych dla zakładanego rejonu obsługi,
c)
rodzaju i zakresu współpracy z innymi jednostkami na odcinku zaspokojenia wspólnych potrzeb,
d)
wielkości efektów użytkowych niezbędnych do uzyskania w drodze inwestycyjnej,
e)
aktualnych i przewidywanych do osiągnięcia (po zrealizowaniu inwestycji) wskaźników zaspokojenia potrzeb, podanych w jednostkach odniesienia określonych w załączniku Nr 2 do instrukcji,
f)
ewentualnych innych niezbędnych danych i wyjaśnień uzupełniających,
3)
charakterystykę terenu inwestycji (położenie, wielkość, ukształtowanie, zadrzewienie, wytrzymałość gruntu, poziom wód gruntowych, powiązania z siecią komunikacyjną), istniejący stan zainwestowania (uzbrojenie naziemne i podziemne, ewentualne rozbiórki obiektów z określeniem ich dotychczasowego przeznaczenia i stanu technicznego, stan prawny, konieczność wywłaszczeń, przekwaterowań itp.),
4)
zestawienie porównawcze założonego i osiągniętego programu użytkowego wraz z wyszczególnieniem, omówieniem i uzasadnieniem powstałych różnic rzeczowych i powierzchniowych,
5)
zestawienie projektowanych budynków z określeniem przeznaczenia, zdolności użytkowej, kubatury, rodzaju konstrukcji, technologii wykonawstwa, projektowanych instalacji itp.,
6)
ustalenia dotyczące zastosowania rozwiązań typowych i indywidualnych kwalifikujących się do powtórzenia (powtarzalnych),
7)
określenie zakresu ewentualnej dalszej rozbudowy,
8)
wynikowe zestawienie zapotrzebowania: energii elektrycznej i cieplnej, pary technologicznej, gazu, gazów medycznych, wody dla celów gospodarczych, przeciwpożarowych itp. wraz ze wskazaniem sposobu i źródeł pokrycia,
9)
informację o inwestycjach towarzyszących,
10)
podział przedsięwzięcia na zadania wraz z uzasadnieniem kolejności realizacji poszczególnych obiektów i robót poza obiektami w ramach zadania i zadań w ramach przedsięwzięcia,
11)
dyrektywny harmonogram oraz wytyczne do realizacji przedsięwzięcia,
12)
kartę inwestycji według załącznika Nr 1 do instrukcji opracowaną dla przedsięwzięcia,
13)
załączniki formalno-prawne oraz wymagane, uzgodnienia określone w § 5 ust. 5 zarządzenia wymienionego w pkt 1.5 instrukcji.

B - Plan zagospodarowania terenu inwestycji (plan realizacyjny)

1)
plan zagospodarowania terenu inwestycji powinien być sporządzony według zasad określonych odrębnymi przepisami,
2)
w przypadku gdy projektowane na określonym terenie inwestycje przekraczają ramy jednego przedsięwzięcia, a w zakresie uzbrojenia i urządzenia terenu wymagają kompleksowego rozwiązania, wówczas należy opracować koncepcję zagospodarowania obejmującą wszystkie inwestycje przewidziane docelowo do zlokalizowania na danym terenie, wraz z określeniem i oznaczeniem zakresu rzeczowego uzbrojenia i urządzenia terenu niezbędnego do zrealizowania w pierwszym etapie. Przez pierwszy etap należy rozumieć zakres uzbrojenia i urządzenia terenu zapewniający prawidłowe funkcjonowanie i użytkowanie obiektów wchodzących w skład inwestycji podstawowej.

Koncepcja zagospodarowania terenu powinna być sporządzona z dokładnością wymaganą dla planu zagospodarowania terenu inwestycji (planu realizacyjnego),

3)
koncepcja zagospodarowania terenu podlega wcześniejszemu lub równoczesnemu rozpatrzeniu z założeniami pierwszego przedsięwzięcia inwestycyjnego przez organ upoważniony do ich zatwierdzenia.

C - Uproszczone rozwiązania techniczne

Uproszczone rozwiązania techniczne powinny składać się z syntetycznych opisów, obliczeń oraz rysunków wykonanych w zakresie niezbędnym do:

- dokonania wymaganych uzgodnień i uzyskania opinii,

- stwierdzenia prawidłowości i efektywności proponowanych rozwiązań funkcjonalnych, technicznych i technologicznych,

- określenia szacunkowego kosztu przedsięwzięcia,

- opracowania projektów technicznych.

Uproszczone rozwiązania techniczne powinny w szczególności zawierać:

1)
w zakresie architektury:

- koncepcję architektoniczno-budowlaną w podziałce 1:200 wraz z opisem technicznym,

- określenie zakresu zastosowanych rozwiązań typowych i powtarzanych (indywidualnych kwalifikujących się do powtórzenia),

2)
w zakresie konstrukcji:

- podstawowe schematy konstrukcyjne wraz z niezbędnymi obliczeniami i opisami wyjaśniającymi i uzasadniającymi przyjęte rozwiązania konstrukcyjno-materiałowe i metodę realizacji,

3)
w zakresie instalacji sanitarnych:

- obliczenia i bilanse dotyczące zapotrzebowania wody zimnej, ciepłej, energii cieplnej dla celów ogrzewania, pary technologicznej, gazów medycznych, technicznych itp.

- dane dotyczące sposobu pokrycia zapotrzebowania określonego bilansami oraz dane dotyczące awaryjnego źródła zasilania (jeśli jest wymagane),

- dane dotyczące ilości i rodzajów ścieków z określeniem spodziewanych zanieczyszczeń, potrzeby i sposobu oczyszczania, odkażania, neutralizacji itp. oraz warunków związanych z odprowadzeniem ścieków i wód opadowych,

- koncepcje rozwiązania instalacji i urządzeń w budynkach, obejmują w zależności od potrzeb opisy, obliczenia, bilanse i schematy rysunkowe w zakresie niezbędnym dla określenia orientacyjnej powierzchni pomieszczeń, dokonania doboru i sporządzenia wymaganego wykazu maszyn, urządzeń i aparatury,

- ideogram przebiegu głównych instalacji zewnętrznych, wykonany na podkładzie planu zagospodarowania terenu inwestycji (planu realizacyjnego),

4)
w zakresie instalacji i urządzeń energetycznych i telekomunikacyjnych:

- koncepcję rozwiązania instalacji i urządzeń w budynkach obejmującą obliczenia, bilanse, opisy i schematy rysunkowe w zakresie niezbędnym dla określenia orientacyjnej powierzchni i prawidłowego rozmieszczania pomieszczeń oraz dokonania doboru i sporządzenia wymaganego wykazu maszyn, urządzeń i aparatury,

- ideogram przebiegu głównych tras zewnętrznych sieci elektrycznych i telekomunikacyjnych z oznaczeniem stacji transformatorowych, rozdzielni, agregatorni itp., wykonany na podkładzie planu zagospodarowania terenu inwestycji (plan realizacyjny).

D - Część technologiczna

1)
część technologiczna powinna być opracowana zgodnie z wytycznymi stanowiącymi załącznik Nr 3 do instrukcji,
2)
wytyczne należy stosować przy opracowywaniu części technologicznej dla inwestycji związanych z realizacją podstawowych zadań służby zdrowia i opieki społecznej oraz prowadzeniem prac o charakterze naukowo-badawczym i dydaktycznym, a więc przy projektowaniu: szpitali, różnych typów pawilonów przyszpitalnych, sanatoriów, zakładów przyrodoleczniczych, ośrodków rehabilitacji leczniczej, stacji krwiodawstwa, przychodni specjalistycznych, domów pomocy społecznej, jednostek badawczo-rozwojowych itp. obiektów o złożonej funkcji,
3)
dla obiektów o prostej funkcji jak: ośrodki zdrowia, apteki, przychodnie rejonowe itp. zakres części technologicznej powinien być ograniczony do niezbędnego minimum, umożliwiającego prawidłowe określenie kosztów,
4)
we wszystkich przypadkach projektowania zakładów produkcyjnych oraz obiektów techniczno-usługowych jak: kotłownie, warsztaty, bazy kolumn transportu sanitarnego, magazyny itp. należy stosować zasady opracowania części technologicznej, przyjęte przez jednostki wiodące w danej dziedzinie projektowania.

E - Część kosztowa

Część kosztowa powinna zawierać:

1)
zbiorcze zestawienie kosztów określające szacunkowy koszt przedsięwzięcia inwestycyjnego ustalony w obowiązującym poziomie cen,
2)
zestawienie kosztów poszczególnych zadań w przypadku przedsięwzięcia wielozadaniowego.
3.
Projekt techniczny (PT)
3.1.
Projekt techniczny poza wymaganiami określonymi w załączniku Nr 2 do zarządzenia wymienionego w pkt 1.5 instrukcji może obejmować w zależności od potrzeb takie opracowania jak np.:

- projekt wnętrz architektonicznych wraz z kolorystyką,

- projekt wnętrz specjalnych (technologicznych),

- kolorystykę elewacji,

- skorygowaną część technologiczną w zakresie wynikającym z uściśleń rozwiązań na etapie projektu technicznego.

3.2.
W przypadku sukcesywnej dostawy projektu technicznego, jednostka projektowania obowiązana jest stwierdzić, że zakres objęty częścią dostarczonej dokumentacji mieści się w przewidzianym na ten cel składniku zbiorczego zestawienia kosztów (zestawienie kosztów zadania).
4.
Uproszczony tryb przygotowania inwestycji do realizacji
4.1.
Uproszczony tryb przygotowania inwestycji do realizacji polega na sporządzeniu dokumentacji jednostadiowej obejmującej niezbędny zakres elementów projektu technicznego i założeń.
4.2.
W uproszczonym trybie mogą być przygotowane do realizacji inwestycje zaliczane do prostych (o prostym programie i funkcji, oparte na zastosowaniu projektów indywidualnych kwalifikujących się do powtórzenia, oraz polegające na przebudowie i modernizacji obiektów).
4.3.
Dokumentacja uproszczona (jednostadiowa) powinna zawierać w szczególności:

- wskazanie celu, przedmiotu i zakresu inwestycji z uzasadnieniem potrzeby jej podjęcia,

- plan zagospodarowania terenu inwestycji (plan realizacyjny),

- rozwiązanie sieci zewnętrznych i urządzenia terenu,

- wyszczególnienie zastosowanych rozwiązań typowych, a w przypadku dokumentacji indywidualnej (kwalifikującej się do powtórzenia) - podstawowe parametry i krótką charakterystykę rozwiązania nią objętego,

- omówienie i uwidocznienie w formie rysunkowej proponowanych zmian adaptacyjnych,

- kartę inwestycji,

- zbiorcze zestawienie kosztów,

- program i koszty wyposażenia.

4.4.
W odniesieniu do inwestycji polegających na przebudowie i modernizacji istniejących obiektów, proponowane zmiany powinny być uwidocznione na podkładach inwentaryzacyjnych, a opracowania technologiczne i wykazy wyposażenia ograniczone do pomieszczeń tego wymagających.

Załącznik Nr 1

KARTA INWESTYCJI

1. Nazwa inwestycji ........................................

2. Adres inwestycji ........................................

3. Inwestor ................................................

Lp.Nazwa danychJednostka obliczeniowaZałożenia techniczno-ekonomiczneProjekt technicznyWyniki z realizacji inwestycji
123456
1.Jednostka odniesienia (J.O.)
2.Powierzchnia terenu (P.T.)ha
3.Powierzchnia zabudowy (P.Z.)m2
4.Powierzchnia pomieszczeń budynku bez powierzchni komunikacyjnych (Ppb)m2
5.Kubatura (V)m3
6.Koszt inwestycji (KI)tys. zł
7.W tym zakup wyposażenia (KIW)
8.Koszty robót bud.-montaż. (KRBM)tys. zł
Wskaźniki
9.P.T. : J.O.m2
10.P.Z. : P.T.%
11.Ppb : J.O.m2
12.V : J.O.m3
13.V : Ppb-
14.KI :J.O.tys. zł
15.KI : Ppbzł/m2
16.KI : Vzł/J.O.
17.KRBM : Vzł/m3
18.KIW : J.O.zł/J.O.

Załącznik Nr 2

JEDNOSTKI ODNIESIENIA (J.O.)

1) Szpitale, pawilony szpitalne, sanatoria uzdrowiskowe, ośrodki rehabilitacyjne

1 łóżko

2) Przychodnie, ośrodki zdrowia 1 gabinet lekarski jako

stanowisko pracy

3) Zakłady opieki społecznej, domy rencistów 1 miejsce

4) Stacje pogotowia ratunkowego 1 dobokaretka

5) Stacje krwiodawstwa liczba litrów krwi

pobranej w ciągu roku

od dawców

6) Stacje sanitarno-epidemiologiczne 1 mieszkaniec

7) Apteki otwarte 1 stanowisko

farmaceutyczne

8) Żłobki 1 miejsce

9) Licea i szkoły medyczne 1 uczeń (słuchacz)

10) Zakłady przyrodolecznicze 1 zabieg

11) Zakłady teoretyczne akademii medycznych 1 student

12) Zakłady anatomii patologicznej, medycyny sądowej, prosektury 1 stół sekcyjny

13) Audytoria 1 miejsce dla słuchacza

Załącznik Nr 3

WYTYCZNE

w sprawie opracowania części technologicznej dokumentacji projektowej
1.
Przy opracowaniu części technologicznej powinny być w szerokim zakresie wykorzystane: wzorcowe elementy funkcjonalne, rozwiązania zawarte w projektach sprawdzonych w realizacji, normy oraz wytyczne projektowania i inne opracowania o charakterze pomocniczych materiałów do projektowania.

Materiały te powinny być także szeroko wykorzystywane przy ustalaniu programów użytkowych.

2.
Na część technologiczną w założeniach techniczno-ekonomicznych składają się:

- opisy i obliczenia,

- opracowania rysunkowe,

- wykazy wyposażenia.

1)
Opisy i obliczenia powinny zawierać:
a)
opisy i schematy powiązań funkcjonalnych poszczególnych części projektowanego zakładu z określeniem dróg ruchu, ciągów technologicznych, zasad izolacji,
b)
obliczenia dotyczące efektów użytkowych w poszczególnych działach projektowanego zakładu (lecznictwo ambulatoryjne, hospitalizacja, diagnostyka, zabiegi, rehabilitacja, żywienie, usługi pralnicze itp.),
c)
ustalenia dotyczące liczby personelu podstawowego i pomocniczego, liczby miejsc (stanowisk pracy) w poszczególnych komórkach organizacyjnych i łącznie, wyliczone w oparciu o normy zatrudnienia, normatywy lub wytyczne dostarczone przez inwestora,
d)
obliczenia dotyczące ustalenia wynikowej powierzchni takich pomieszczeń jak szatni, poczekalni, rejestracji, jadalni, sal seminaryjnych, wykładowych, pomieszczeń działów leczniczych (diagnostyki, zabiegów rehabilitacji itd.), gospodarczych (kuchni, pralni, warsztatów, magazynów itp.) oraz innych, których wielkość uzależniona jest od liczby użytkujących, liczby wykonywanych badań, zabiegów, zakresu świadczonych usług, niezbędnych zapasów materiałowych, produktów itp.
e)
ustalenia dotyczące zagrożeń specjalnych z podaniem wytycznych i sposobów zabezpieczenia od zagrożenia pożarowego, wybuchu, promieniowania jonizującego, porażeń prądem itp.
2)
Opracowania rysunkowe
a)
opracowania rysunkowe części technologicznej powinny być wykonane na podstawie uproszczonych rozwiązań technicznych w zależności od potrzeb w skali 1:100 lub 1:50 i obejmować działy, pracownie, zespoły pomieszczeń i pomieszczenia wymagające określenia technologicznego.

Przykładowo określenia technologicznego wymagają: oddział lub odcinek hospitalizacji, dział przyjęć i doraźnej pomocy, zespół operacyjny, porodowy, pracownia rentgeno-diagnostyczna, laboratorium, apteka, centralna sterylizacja, pralnia, dział żywienia itd.

b)
opracowania rysunkowe części technologicznej powinny obejmować:

– rozmieszczenie mebli, aparatury, maszyn, urządzeń itp.,

– dane o technologicznym wyposażeniu instalacyjnym z uwzględnieniem miejsc doprowadzenia poszczególnych instalacji, rozmieszczenia przyborów sanitarnych, osprzętu elektrycznego itp.,

– wymagania dotyczące wykończenia pomieszczeń,

– legendę symboli i oznaczeń.

3)
Wykazy wyposażenia
a)
wykazy sporządza się:

– w podziale na poszczególne jednostki i komórki organizacyjne

– jako zestawienie w układzie asortymentowym dla całego zakładu

b)
w wykazach należy podać: nazwę przedmiotu wyposażenia, jego symbol (typ, rodzaj lub inne jednoznaczne określenie), cenę jednostkową, ilość, koszt,
c)
w wykazie w układzie asortymentowym na końcu należy ujmować przedmioty wyposażenia nie związane z poszczególnymi jednostkami i komórkami organizacyjnymi a służące całemu zakładowi (np. sprzęt służący do pielęgnacji zieleni, utrzymania terenu itp.)
d)
wykazy powinny obejmować pełne wyposażenie w meble, maszyny i urządzenia wymagające montażu, aparaturę, urządzenia i instrumenty medyczne, bieliznę, odzież roboczą i ochronną, sprzęt administracyjno-gospodarczy itp.
e)
przedmioty wyposażenia przewidziane do zakupu z importu należy oznaczyć symbolem IKK lub IKS (import z krajów kapitalistycznych lub import z krajów socjalistycznych), a na końcu wykazu wyposażenia podać globalny koszt wyposażenia z wyodrębnieniem niezbędnej kwoty na zakupy z importu, w tym z KK i KS.

Zakupem z importu należy obejmować tylko te przedmioty wyposażenia, na które inwestorzy będą składać zapotrzebowanie na dewizy; nie należy zatem ujmować w grupie zakupów z importu tych przedmiotów importowanych, które dostępne są na rynku krajowym za zł obiegowe,

f)
do kosztów zakupów wyposażenia powinny być doliczone koszty z tytułu transportu, składowania, itp.
3.
Zakres opracowania części technologicznej w projekcie technicznym inwestycji.
1)
Część technologiczna w stadium projektu technicznego stanowi opracowanie wyodrębnione w formie aneksu do tego projektu i dotyczy pomieszczeń w których technologia uległa zmianie wskutek uściśleń rozwiązań na etapie projektu technicznego, podaży rynkowej przyjętego uprzednio wyposażenia, zmiany gabarytów, parametrów itp.
2)
W przypadku przewidywania opracowania wnętrz specjalnych pomieszczeń, w których technologia uległa zmianie w stosunku do opracowanej na etapie ZTE, zmiany te mogą być uwzględnione w projektach tych wnętrz.
3)
Wszelkie zmiany w wyposażeniu przewidzianym w zatwierdzonych założeniach wymagają uzgodnienia z inwestorem.
1 § 5 ust. 3 skreślony przez § 1 zarządzenia z dnia 3 czerwca 1986 r. (Dz.Urz.MZ.86.7.28) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 21 lipca 1986 r.