Utworzenie Zespołu Monitorowania Zagrożeń.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MI.2021.14

Akt obowiązujący
Wersja od: 18 marca 2021 r.

ZARZĄDZENIE Nr 6
MINISTRA INFRASTRUKTURY 1
z dnia 17 marca 2021 r.
w sprawie utworzenia Zespołu Monitorowania Zagrożeń

Na podstawie art. 12 ust. 1 w związku z art. 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 1856 oraz z 2021 r. poz. 159) w związku z art. 4 pkt 1 lit. g ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 692), zarządza się, co następuje:
§  1. 
W Ministerstwie Infrastruktury, zwanym dalej "Ministerstwem", tworzy się Zespół Monitorowania Zagrożeń, zwany dalej "Zespołem", w celu monitorowania i zapewnienia bieżącej wymiany informacji o wystąpieniu zagrożeń, w tym zagrożeń infrastruktury krytycznej oraz zaistnieniu sytuacji kryzysowych w działach administracji rządowej właściwych dla Ministra Infrastruktury, zwanego dalej "Ministrem".
§  2. 
Pracami Zespołu kieruje dyrektor komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej do spraw zarządzania kryzysowego, zwany dalej "Dyrektorem".
§  3. 
Nadzór nad funkcjonowaniem Zespołu sprawuje Dyrektor Generalny Ministerstwa.
§  4. 
1. 
W skład Zespołu wchodzą, wyznaczeni przez Dyrektora, pracownicy komórki organizacyjnej Ministerstwa właściwej do spraw zarządzania kryzysowego.
2. 
Dyrektor, biorąc pod uwagę skalę sytuacji kryzysowej lub zagrożenia wymagającego zwiększenia liczby osób wchodzących w skład Zespołu, każdorazowo może wskazać inne niż wymienione w ust. 1, osoby wchodzące w skład Zespołu, spośród pracowników komórek organizacyjnych Ministerstwa wyznaczonych do współpracy w zakresie zarządzania kryzysowego z komórką organizacyjną Ministerstwa właściwą do spraw zarządzania kryzysowego.
§  5. 
1. 
Do zadań Zespołu należą:
1)
wymiana informacji oraz współpraca w obszarze monitoringu zagrożeń, w tym sporządzanie raportów, wytycznych oraz materiałów analitycznych dotyczących sytuacji kryzysowych zaistniałych w działach administracji rządowej właściwych dla Ministra i przekazywanie ich zgodnie z właściwością komórkom organizacyjnym Ministerstwa, organom i jednostkom podległym Ministrowi lub przez niego nadzorowanym, zwanych dalej "organami i jednostkami", przedsiębiorcom, których przedmiot działalności dotyczy działów administracji rządowej właściwych dla Ministra, zwanych dalej "przedsiębiorcami" oraz innym podmiotom krajowego systemu zarządzania kryzysowego;
2)
informowanie Ministra, Sekretarzy Stanu, Podsekretarzy Stanu oraz Dyrektora Generalnego Ministerstwa o wystąpieniu sytuacji kryzysowych lub zagrożeń;
3)
realizacja zadań stałego dyżuru;
4)
gromadzenie i przetwarzanie informacji dotyczących zagrożeń infrastruktury krytycznej w ramach systemów ochrony infrastruktury krytycznej, za które odpowiedzialny jest Minister;
5)
współpraca z Rzecznikiem Prasowym Ministerstwa oraz przedstawicielami Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych i Państwowej Komisji Badania Wypadków Morskich w zakresie realizacji polityki informacyjnej, w obszarze komunikacji kryzysowej;
6)
przekazywanie informacji w zakresie uruchamiania i realizacji procedur z wykazu przedsięwzięć i procedur systemu zarządzania kryzysowego;
7)
realizacja zadań centralnego punktu kontaktowego wynikających z art. 6 ustawy z dnia 4 września 2008 r. o ochronie żeglugi i portów morskich;
8)
udział w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach z zakresu zarządzania kryzysowego i obronności;
9)
monitorowanie sytuacji w czasie trwania imprez masowych o charakterze ogólnopolskim lub międzynarodowym, których organizacja i przebieg dotyczą działów administracji rządowej właściwych dla Ministra;
10)
dokumentowanie działań podejmowanych przez Zespół.
2. 
Raporty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, sporządzane są zgodnie z zasadami wynikającymi z Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego, o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, na podstawie następujących rodzajów raportów:
1)
raport doraźny - sporządzany niezwłocznie po uzyskaniu informacji o wystąpieniu lub możliwości wystąpienia sytuacji kryzysowej;
2)
raport sytuacyjny - sporządzany cyklicznie zgodnie z zapotrzebowaniem podmiotu wyższego szczebla, zawierający informacje o aktualnej sytuacji i przebiegu działań;
3)
raport dobowy - sporządzany cyklicznie raz na dobę, zawierający informacje o stanie bezpieczeństwa w działach administracji rządowej właściwych dla Ministra.
3. 
Zadanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 7, Zespół realizuje we współpracy z Departamentem Gospodarki Morskiej.
4. 
Dyrektor, w uzgodnieniu z Departamentem Gospodarki Morskiej, sporządza procedurę odbioru i przekazywania informacji o odbiorze alertu, zagrożenia lub naruszenia ochrony statków, portów, obiektów portowych i wynikających z tego zmian poziomów ochrony oraz wystąpienia sytuacji kryzysowej na statku, w porcie lub obiekcie portowym. Dyrektor Departamentu Gospodarki Morskiej przekazuje, na wniosek Dyrektora, informacje niezbędne do opracowania procedury.
5. 
Minister, na wniosek Dyrektora, zatwierdza procedurę, o której mowa w ust. 4.
§  6. 
1. 
Dyrektorzy komórek organizacyjnych Ministerstwa są obowiązani do niezwłocznego przekazywania Zespołowi informacji, zgodnie z ich właściwością, niezbędnych do wykonywania przez Zespół zadań, o których mowa w § 5.
2. 
Organy i jednostki podległe lub nadzorowane przez Ministra oraz przedsiębiorcy realizujący zadania w zakresie monitorowania zagrożeń, zarządzania kryzysowego oraz komunikacji kryzysowej, są obowiązani do bieżącego przekazywania Zespołowi informacji o zagrożeniach lub sytuacjach kryzysowych, w tym o stratach lub kosztach z nich wynikających, niezbędnych do wykonywania przez Zespół zadań, o których mowa w § 5.
§  7. 
1. 
Zespół funkcjonuje w jednym z trybów pracy:
1)
podstawowym - obowiązującym w warunkach braku zagrożeń wymagających całodobowej wymiany informacji pomiędzy podmiotami krajowego systemu zarządzania kryzysowego;
2)
kryzysowym -wprowadzanym w związku z wystąpieniem zagrożenia wymagającego monitorowania jego przebiegu w trybie ciągłym, koniecznością monitorowania imprez masowych o charakterze ogólnopolskim lub międzynarodowym oraz w przypadku organizowania lub udziału Ministra w ćwiczeniach z zakresu zarządzania kryzysowego i obronności obligujących do całodobowej wymiany informacji.
2. 
W podstawowym trybie pracy:
1)
pracownicy, o których mowa w § 4 ust. 1:
a)
w czasie godzin pracy Ministerstwa pełnią ośmiogodzinny dyżur, z uwzględnieniem lit. b,
b)
poza godzinami pracy Ministerstwa i w dni wolne od pracy pełnią dyżur telefoniczny, zgodnie z harmonogramem zatwierdzanym przez Dyrektora, mając zapewniony dostęp do telefonu służbowego, poczty elektronicznej oraz sieci Internet;
2)
pracownicy, o których mowa w § 4 ust. 2, w czasie godzin pracy Ministerstwa współpracują z Zespołem, w zakresie odpowiadającym właściwości komórki organizacyjnej Ministerstwa.
3. 
W kryzysowym trybie pracy pracownicy, o których mowa w § 4, zapewniają całodobową obsługę Zespołu w miejscu pracy, zgodnie z harmonogramem zatwierdzanym przez Dyrektora.
4. 
Pracownicy, o których mowa w § 4, realizujący zadania na rzecz Zespołu, zgodnie z harmonogramem, o którym mowa w ust. 3, są zwolnieni z wykonywania obowiązków określonych w opisach stanowisk pracy.
5. 
O wprowadzeniu i odwołaniu kryzysowego trybu pracy Zespołu, decyduje Dyrektor Generalny Ministerstwa na wniosek Dyrektora.
§  8. 
1. 
Dyrektor Biura Administracyjno-Finansowego, w uzgodnieniu z Dyrektorem, zapewnia niezbędne wyposażenie pomieszczeń oraz odpowiednie warunki pracy Zespołu.
2. 
Dyrektor:
1)
opracuje instrukcję pracy Zespołu określającą zasady jego funkcjonowania;
2)
wyznaczy pomieszczenia na potrzeby Zespołu, w tym określi zapasowe miejsce jego pracy.
§  9. 
Komórka organizacyjna Ministerstwa właściwa do spraw zarządzania kryzysowego prowadzi obsługę organizacyjno-biurową Zespołu.
§  10. 
Zespół Monitorowania Zagrożeń działający na podstawie zarządzenia nr 4 Ministra Infrastruktury z 26 czerwca 2018 r. w sprawie powołania Zespołu Monitorowania Zagrożeń (Dz. Urz. Min. Inf. poz. 21 oraz z 2020 r. poz. 29) staje się Zespołem Monitorowania Zagrożeń.
§  11. 
Traci moc zarządzenie nr 4 Ministra Infrastruktury z 26 czerwca 2018 r. w sprawie powołania Zespołu Monitorowania Zagrożeń (Dz. Urz. Min. Inf. poz. 21 oraz z 2020 r. poz. 29).
§  12. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Infrastruktury kieruje działami administracji rządowej: transport, żegluga śródlądowa, gospodarka morska i gospodarka wodna, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury (Dz. U. poz. 2257 ora z 2020 r. poz. 1722,1745, 1927 i 2006).