Utworzenie Zespołu doradczego do spraw reformy nadzoru budowlanego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MR.2020.11

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 maja 2020 r.

ZARZĄDZENIE Nr 8
MINISTRA ROZWOJU 1
z dnia 18 maja 2020 r.
w sprawie utworzenia Zespołu doradczego do spraw reformy nadzoru budowlanego

Na podstawie art. 7 ust. 4 pkt 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1171 oraz z 2020 r. poz. 568 i 695) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Przy Ministrze Rozwoju, zwanym dalej "Ministrem", tworzy się Zespół doradczy do spraw reformy nadzoru budowlanego, zwany dalej "Zespołem".
2. 
W skład Zespołu wchodzą:
1)
Przewodniczący Zespołu, zwany dalej "Przewodniczącym" - członek Kierownictwa Ministerstwa Rozwoju, zwanego dalej "Ministerstwem", nadzorujący realizację zadań z zakresu budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa,
2)
Zastępca Przewodniczącego Zespołu, zwany dalej "Zastępcą przewodniczącego" - wyznaczony przez Przewodniczącego,
3)
osoba wyznaczona przez Dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa spośród pracowników tego Departamentu,
4)
zaproszeni przez Przewodniczącego, na prawach członka, przedstawiciele:
a)
Ministra Finansów,
b)
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji,
c)
Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego,
d)
Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów,
e)
Dyrektora Polskiego Centrum Akredytacji,
5)
sekretarz Zespołu - wyznaczony przez Przewodniczącego spośród pracowników Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa - zwani dalej "członkami Zespołu".
3. 
Członków Zespołu powołuje i odwołuje Minister.
4. 
Członkami Zespołu mogą być osoby posiadające wiedzę z zakresu prawa: administracyjnego, budowlanego, wyrobów budowlanych, gospodarki nieruchomościami, geodezji i kartografii, finansów publicznych oraz z zakresu zarządzania publicznego, branżowej certyfikacji systemów zarządzania lub innych dziedzin niezbędnych do przygotowania reformy nadzoru budowlanego.
5. 
Przewodniczący, z własnej inicjatywy lub na polecenie Ministra, zaprasza do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, osoby niebędące członkami Zespołu, których wiedza i doświadczenie mogą być przydatne w pracach Zespołu oraz w przypadku gdy jest to niezbędne do realizacji zadań Zespołu.
6. 
Członkostwo w Zespole wygasa w przypadku:
1)
odwołania członka Zespołu;
2)
pisemnej rezygnacji członka Zespołu;
3)
śmierci członka Zespołu.
7. 
Wygaśnięcie członkostwa, o którym mowa w ust. 6 pkt 2, potwierdza Minister na wniosek Przewodniczącego, a w przypadku Przewodniczącego - na wniosek sekretarza Zespołu.
§  2. 
Do zadań Zespołu należy:
1)
wypracowanie, przygotowanie założeń i rekomendacji dotyczących reformy nadzoru budowlanego, w tym, w szczególności:
a)
analiza kosztów związanych z reformą nadzoru budowlanego, w celu oszacowania oczekiwanych korzyści i możliwych strat oraz zagrożeń związanych z reformą,
b)
analiza koniecznych zmian organizacyjnych podmiotów objętych reformą,
c)
identyfikacja aktów prawnych, których zmiana będzie konieczna do wdrożenia założeń i rekomendacji dotyczących reformy nadzoru budowlanego,
d)
opracowanie nowych projektów aktów prawnych wdrażających reformę nadzoru budowlanego;
2)
przedstawianie stanowiska do uwag zgłaszanych w toku procesu legislacyjnego do projektów aktów prawnych opracowanych przez Zespół.
§  3. 
Pracami zespołu kieruje Przewodniczący, który w szczególności:
1)
planuje i koordynuje pracę Zespołu;
2)
zwołuje posiedzenia Zespołu i im przewodniczy;
3)
przedstawia Zespołowi informacje i dokumenty dotyczące planowanych do rozpatrzenia spraw;
4)
określa porządek obrad posiedzenia Zespołu;
5)
ustala termin i program kolejnych posiedzeń Zespołu, z uwzględnieniem wniosków zgłaszanych przez członków Zespołu;
6)
informuje Ministra o bieżącej działalności Zespołu, nie rzadziej niż raz w miesiącu, przekazując raport z przebiegu prac Zespołu;
7)
koordynuje opracowywanie opinii, ekspertyz, projektów dokumentów i rozstrzygnięć, niezbędnych do realizacji zadań Zespołu;
8)
przedstawia Ministrowi końcowe sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu, o którym mowa w § 7.
2. 
W przypadku nieobecności Przewodniczącego, pracami Zespołu kieruje Zastępca Przewodniczącego, któremu przysługują prawa i obowiązki Przewodniczącego.
3. 
Członkowie Zespołu uczestniczą w pracach Zespołu, w zakresie określonym przez Przewodniczącego.
4. 
Do zadań sekretarza Zespołu należy:
1)
organizowanie posiedzeń Zespołu, w tym powiadamianie członków Zespołu o terminach posiedzeń Zespołu;
2)
sporządzanie protokołów z posiedzeń Zespołu;
3)
zapewnianie wymiany projektów dokumentów, opinii, ekspertyz, informacji lub innych rozstrzygnięć pomiędzy członkami Zespołu, także w drodze korespondencyjnego uzgodnienia stanowisk, w tym w trybie obiegowym, za pośrednictwem poczty elektronicznej.
§  4. 
1. 
Zespół obraduje na posiedzeniach.
2. 
Na pierwszym posiedzeniu Zespół ustala szczegółowy zakres i harmonogram realizacji zadań, o których mowa w § 2.
3. 
Posiedzenia Zespołu zwołuje Przewodniczący z inicjatywy własnej lub na polecenie Ministra.
4. 
Przewodniczący zawiadamia w formie pisemnej członków Zespołu oraz Ministra o planowanym terminie posiedzenia Zespołu co najmniej 5 dni przed posiedzeniem. Zawiadomienia mogą być dokonywane pisemnie lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
5. 
Posiedzenia Zespołu odbywają się w siedzibie urzędu obsługującego Ministra, z zastrzeżeniem ust. 9.
6. 
W uzasadnionych przypadkach członka Zespołu może zastępować na posiedzeniu Zespołu inna osoba, której przysługują prawa i obowiązki członka Zespołu, wskazana przez organ, którego zastępowany członek Zespołu jest przedstawicielem.
7. 
Zespół podejmuje uchwały jednomyślnie, a w przypadku braku jednomyślności Przewodniczący zarządza głosowanie. Do ważności uchwał niezbędna jest obecność co najmniej 4 członków Zespołu.
8. 
Rozstrzygnięcia, w drodze głosowania, zapadają zwykłą większością głosów obecnych na posiedzeniu członków Zespołu. W przypadku równej liczby głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
9. 
W uzasadnionych przypadkach Zespół może podejmować uchwały w formie wideokonferencji albo w drodze korespondencyjnego uzgadniania stanowisk, przy użyciu poczty elektronicznej, przy czym termin do zajęcia stanowiska nie może być krótszy niż 3 dni. Przepis ust. 7 zdanie 2 stosuje się odpowiednio.
10. 
Wyniki rozstrzygnięć, o których mowa w ust. 9, Przewodniczący przedstawia na najbliższym posiedzeniu Zespołu.
11. 
Z posiedzenia Zespołu sporządza się protokół, który podpisuje Przewodniczący.
12. 
Sekretarz Zespołu przekazuje protokół członkom Zespołu do zapoznania się.
13. 
Podjętą uchwałę wraz z protokołem Przewodniczący przekazuje niezwłocznie Ministrowi.
14. 
W przypadku nieobecności Przewodniczącego Minister może w każdym czasie zwołać posiedzenie Zespołu, wyznaczając osobę spośród składu Zespołu, która będzie przewodniczyć posiedzeniu.
§  5. 
1. 
Na potrzeby realizacji zadań Zespołu mogą być tworzone podzespoły.
2. 
Podzespoły tworzy i znosi Przewodniczący.
3. 
Tworząc podzespół Przewodniczący określa jego skład osobowy i wskazuje, spośród członków Zespołu, koordynatora prac tego podzespołu oraz zakres realizowanych przez ten podzespół zadań.
4. 
W skład podzespołu mogą wchodzić również osoby zaproszone przez Przewodniczącego lub Ministra niebędące członkami Zespołu, jeżeli jest to niezbędne do realizacji zadań Zespołu.
5. 
Posiedzenie podzespołu zwołuje jego koordynator.
6. 
Koordynator przedstawia Zespołowi wyniki prac podzespołu.
§  6. 
1. 
Członkostwo w Zespole oraz udział w jego pracach są nieodpłatne.
2. 
Członkom Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 1 ust. 5 i § 5 ust. 4, przysługuje zwrot kosztów podróży w związku z udziałem w posiedzeniach Zespołu lub podzespołów odbywanej środkiem komunikacji zbiorowej, w tym, w uzasadnionych przypadkach, odbywanej samolotem, na podstawie dołączonych do rozliczeń biletów. Zwrot kosztów podróży odbywanej transportem kolejowym przysługuje w wysokości ceny biletu 2 klasy, a w przypadku podróży odbywanej samolotem - w wysokości ceny biletu klasy ekonomicznej.
3. 
W przypadku odbycia podroży samochodem zwrot następuje na podstawie oświadczenia akceptowanego przez Dyrektora Departamentu Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa, w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140).
4. 
W uzasadnionych przypadkach członkom Zespołu oraz osobom, o których mowa w § 1 ust. 5 i § 5 ust. 4, przysługuje zwrot kosztów noclegu w obiekcie świadczącym usługi hotelarskie.
5. 
Zwrot kosztów noclegu następuje na podstawie imiennego rachunku, w wysokości nie wyższej niż 600 zł za jedną dobę hotelową.
6. 
Zwrot kosztów podróży lub kosztów noclegu następuje w przypadku, gdy miejsce zamieszkania członka Zespołu lub osób, o których mowa w § 1 ust. 5 i § 5 ust. 4, znajduje się poza miejscowością, w której odbywają się posiedzenia Zespołu.
7. 
Członek Zespołu lub osoba, o której mowa w § 1 ust. 5 i § 5 ust. 4, dokonuje rozliczenia kosztów podróży lub noclegu nie później niż w terminie 14 dni od dnia zakończenia tej podróży.
8. 
Zwrot kosztów podróży lub kosztów noclegu jest rozliczany w ramach środków ujętych w planie finansowym komórki organizacyjnej obsługującej Zespół.
§  7. 
1. 
Przewodniczący przedstawi Ministrowi końcowe sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu, o których mowa w § 2, w terminie 30 dni od zakończenia prac Zespołu.
2. 
Sprawozdanie z realizacji zadań Zespołu zawiera:
1)
dane identyfikacyjne (osoba sporządzająca i zatwierdzająca dokument, podstawa prawna utworzenia Zespołu, okres objęty sprawozdaniem);
2)
określenie liczby i dat posiedzeń w okresie sprawozdawczym;
3)
opis przebiegu prac Zespołu w odniesieniu do nałożonych zadań;
4)
wnioski płynące z prac Zespołu;
5)
rekomendacje dla Ministra w zakresie opracowania reformy nadzoru budowlanego;
6)
identyfikacja aktów prawnych, których zmiana będzie konieczna do wdrożenia założeń i rekomendacji dotyczących reformy nadzoru budowlanego;
7)
projekty nowych aktów prawnych wdrażających reformę nadzoru budowlanego - w przypadku gdy zostaną opracowane;
8)
inne niezbędne informacje o funkcjonowaniu Zespołu.
3. 
Do sprawozdania z realizacji zadań Zespołu dołącza się kopie podjętych uchwał, protokołów z posiedzeń lub innych istotnych wypracowanych przez Zespół dokumentów.
§  8. 
1. 
Zespół tworzy się na okres wykonywania zadań, o których mowa w § 2.
2. 
Zespół rozwiązuje się z dniem przyjęcia przez Ministra sprawozdania, o którym mowa w § 7.
§  9. 
1. 
Obsługę organizacyjną oraz administracyjno-kancelaryjną Zespołu zapewnia Departament Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa.
2. 
Wydatki związane z działalnością Zespołu doradczego do spraw reformy nadzoru budowlanego, a także powołanych podzespołów i doradców, są pokrywane przez Ministerstwo Rozwoju w ramach części 18.
§  10. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju (Dz. U. poz. 2261).