Utworzenie w stanie stałej gotowości obronnej państwa systemu stałych dyżurów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Zagranicznych lub przez niego nadzorowanych.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MSZ.2014.17

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 czerwca 2014 r.

ZARZĄDZENIE Nr 16
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 11 czerwca 2014 r.
w sprawie utworzenia w stanie stałej gotowości obronnej państwa systemu stałych dyżurów w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Zagranicznych lub przez niego nadzorowanych

Na podstawie § 8 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. Nr 219, poz. 2218) zarządza się, co następuje:
§  1.
W celu zapewnienia ciągłości przekazywania decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań ujętych w Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej tworzy się, w stanie stałej gotowości obronnej państwa, system stałych dyżurów na potrzeby przekazywania decyzji Ministra Spraw Zagranicznych kierownikom podległych lub nadzorowanych jednostek organizacyjnych.
§  2.
W skład systemu stałych dyżurów wchodzą:
1)
stały dyżur Ministra Spraw Zagranicznych;
2)
stałe dyżury kierowników jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Zagranicznych lub przez niego nadzorowanych, z wyłączeniem urzędów konsularnych kierowanych przez konsulów honorowych.
§  3.
Zadania wykonywane w ramach systemu stałych dyżurów obejmują:
1)
uruchamianie, w warunkach wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa, procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa;
2)
przekazywanie decyzji organów uprawnionych do uruchamiania realizacji zadań ujętych w Planie Reagowania Obronnego Rzeczypospolitej Polskiej, wynikających z wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa oraz przekazywanie właściwym organom informacji o stanie sił uruchamianych podczas podwyższania gotowości obronnej państwa.
§  4.
1.
Stałe dyżury, o których mowa w § 2, organizuje się:
1)
w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych; dyżur pełnią wyznaczeni pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych;
2)
w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Zagranicznych lub przez niego nadzorowanych - w miejscu wskazanym przez kierowników tych jednostek; dyżur pełnią wyznaczeni pracownicy tych jednostek.
2.
Osoby wyznaczone do pełnienia dyżurów powinny posiadać poświadczenie bezpieczeństwa, upoważniające do dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą co najmniej "poufne".
§  5.
1.
Za organizację i przygotowanie stałych dyżurów odpowiadają:
1)
w Ministerstwie Spraw Zagranicznych kierownicy komórek organizacyjnych, do których właściwości należy:
a)
zapewnienie całodobowego obiegu informacji krytycznej - w zakresie organizacji miejsca pełnienia stałego dyżuru oraz wyposażenia w sprzęt teleinformatyczny i przygotowanie systemu łączności,
b)
realizacja zadań dotyczących obronności i bezpieczeństwa - w zakresie szkolenia obsady stałego dyżuru oraz wyposażenia w dokumentację stałego dyżuru określoną w § 6;
2)
w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Zagranicznych lub przez niego nadzorowanych - kierownicy tych jednostek.
2.
Przygotowanie stałego dyżuru obejmuje w szczególności:
1)
określenie:
a)
składu stałego dyżuru,
b)
miejsca pełnienia stałego dyżuru,
c)
zadań osób pełniących stały dyżur,
d)
zasad pełnienia stałego dyżuru;
2)
ustalenie zasad i trybu obiegu informacji i decyzji oraz zorganizowanie systemu powiadamiania i alarmowania w ramach stałego dyżuru;
3)
opracowanie dokumentacji związanej z funkcjonowaniem stałego dyżuru;
4)
wyposażenie wyznaczonych pomieszczeń w niezbędny sprzęt teleinformatyczny i materiały biurowe oraz przygotowanie systemów łączności;
5)
utrzymanie niezbędnych sił i środków do ochrony oraz ciągłości funkcjonowania stałego dyżuru;
6)
szkolenie teoretyczne i praktyczne osób pełniących stały dyżur w ramach szkolenia obronnego, organizowane przynajmniej raz w roku;
7)
sprawdzanie i kontrolowanie gotowości stałego dyżuru do działania w ramach kontroli realizacji zadań obronnych.
§  6.
Dokumentację stałego dyżuru stanowią:
1)
instrukcja pełnienia stałego dyżuru;
2)
wykaz osób wyznaczonych do pełnienia stałego dyżuru;
3)
dziennik ewidencji przyjętych i nadanych informacji i sygnałów;
4)
książka meldunków stałego dyżuru;
5)
inne dokumenty, w zależności od potrzeb.
§  7.
1.
Stały dyżur uruchamia się w przypadku wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa zgodnie z harmonogramem przedsięwzięć realizowanych w czasie osiągania poszczególnych stanów gotowości obronnej.
2.
W stanie stałej gotowości obronnej państwa stały dyżur może być uruchamiany i odwoływany:
1)
w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - na polecenie Prezesa Rady Ministrów przez Ministra Spraw Zagranicznych;
2)
w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Spraw Zagranicznych lub przez niego nadzorowanych - na polecenie Ministra Spraw Zagranicznych przez kierowników tych jednostek organizacyjnych.
3.
O uruchomieniu i odwołaniu stałego dyżuru informuje się właściwy organ nadrzędny, podając uzasadnienie podjętej decyzji.
§  8.
Sygnały w sprawie uruchomienia lub odwołania stałych dyżurów mogą być przekazane:
1)
w formie ustnej;
2)
w formie pisemnej - przez doręczenie odpowiedniego dokumentu;
3)
za pomocą technicznych środków łączności - w tym przypadku sygnał o uruchomieniu stałego dyżuru należy niezwłocznie sprawdzić, a następnie potwierdzić jego realizację przez techniczne środki łączności.
§  9.
1.
Stały dyżur jest pełniony w systemie zmianowym.
2.
Stały dyżur, w zależności od potrzeb, pełni jedna lub dwie osoby.
3.
W uzasadnionych przypadkach stały dyżur może być pełniony w formie dyżuru telefonicznego.
§  10.
System stałych dyżurów należy zorganizować i przygotować w okresie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia.
§  11.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.