Utworzenie w Narodowym Banku Polskim Centralnego Rejestru Bonów Skarbowych i zasady jego funkcjonowania.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.NBP.1995.15.33

Akt utracił moc
Wersja od: 20 czerwca 1995 r.

ZARZĄDZENIE NR A/1/95
PREZESA NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO
z dnia 14 czerwca 1995 r.
w sprawie utworzenia w Narodowym Banku Polskim Centralnego Rejestru Bonów Skarbowych i zasad jego funkcjonowania.

Na podstawie art. 53 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o Narodowym Banku Polskim (Dz. U. z 1992 r. Nr 72, poz. 360, z 1993 r. Nr 6, poz. 29 oraz z 1994 r. Nr 1, poz. 2, Nr 80, poz. 369, Nr 121, poz. 591 i Nr 136, poz. 703) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się w Narodowym Banku Polskim Centralny Rejestr Bonów Skarbowych, zwany dalej "CRBS".
2.
CRBS prowadzony jest w Departamencie Polityki Pieniężno-Kredytowej Narodowego Banku Polskiego.
§  2.
1.
CRBS stanowi system rejestracji w Narodowym Banku Polskim stanu i zmian stanu posiadania bonów skarbowych emitowanych przez Ministra Finansów.
2.
Do zadań CRBS należy w szczególności:
1)
rejestrowanie i sprawdzanie zgodności wielkości emisji bonów skarbowych z liczbą i wartością nominalną bonów skarbowych w obiegu, z uwzględnieniem odkupu bonów dokonanego przez emitenta,
2)
prowadzenie kont depozytowych, na których rejestruje się prawa z bonów skarbowych podmiotów uprawnionych do posiadania tych kont i ich klientów,
3)
rejestrowanie zmian stanu posiadania bonów na kontach depozytowych,
4)
realizowanie zleceń dotyczących dokonywania i znoszenia blokady bonów zarejestrowanych na kontach depozytowych,
5)
obsługa kont depozytowych wynikająca z realizacji zobowiązań emitenta bonów skarbowych wobec ich posiadaczy.
§  3.
1.
Konta depozytowe w CRBS mogą posiadać następujące podmioty:
1)
Narodowy Bank Polski, zwany dalej "NBP",
2)
uczestnicy przetargu, to jest podmioty spełniające warunki określone w § 9, 10 i 11 zarządzenia nr 23 Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 1995 r. w sprawie emitowania bonów skarbowych (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 8, poz. 25),
3)
banki krajowe, z wyjątkiem banków spółdzielczych nie posiadających statusu uczestnika przetargu,
4)
oddziały banków zagranicznych, działające w Polsce,
5)
Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych SA.
2.
Poza kontami depozytowymi, w CRBS prowadzone jest także - dla emitenta bonów skarbowych - konto emisyjne, odzwierciedlające aktualny stan emisji bonów skarbowych.
3.
Podmioty, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5, mogą zostać uczestnikami CRBS pod warunkiem zawarcia z NBP umowy o prowadzenie konta depozytowego w CRBS oraz przedłożenia dokumentów, niezbędnych dla otwarcia takiego konta i spełnienia innych wymogów określonych w odrębnych przepisach.
§  4.
Rejestracja bonów skarbowych jest prowadzona w CEBS w ujęciu liczbowym i wartościowym, według dat zapadalności bonów, w podziale na rodzaju bonów uwzględniającym okresy ich wykupu.
§  5.
1.
Rejestracja bonów skarbowych prowadzona jest w CRBS zgodnie z następującymi zasadami:
1)
podwójnego zapisu,
2)
zupełności,
3)
rzetelności,
4)
przejrzystości.
2.
Zasada podwójnego zapisu, o której mowa w ust. 1 pkt 1, oznacza, że każda operacja dotycząca praw z bonów skarbowych powinna być zarejestrowana w CBRS na przynajmniej dwóch kontach, przy czym zapisowi lub sumie zapisów po jednej stronie konta musi towarzyszyć równy co do wielkości zapis po przeciwnej stronie innego konta. Zasada powyższa nie ma zastosowania do operacji, których wynikiem jest dokonanie lub zniesienie blokady bonów skarbowych.
3.
Zasada zupełności, o której mowa w ust. 1 pkt 2, oznacza, że rejestracji powinny podlegać wszystkie operacje dotyczące bonów skarbowych, powodujące konieczność zmiany stanu bonów skarbowych w portfelach uczestników CRBS.
4.
Zasada rzetelności, o której mowa w ust. 1 pkt 3, oznacza, że rejestracja praw z bonów skarbowych powinna następować w sposób pełny i zgodny ze stanem faktycznym.
5.
Zasada przejrzystości, o której mowa w ust. 1 pkt 4, oznacza, że CRBS powinien w sposób jednoznaczny i nie pozostawiający wątpliwości obrazować stan posiadania bonów skarbowych przez uczestników CRBS i ich klientów.
§  6.
1.
W przypadku:
1)
transakcji kupna/sprzedaży bonów na rynku pierwotnym,
2)
wykupu i odkupu bonów przez emitenta,
3)
transakcji kupna/sprzedaży bonów na rynku wtórnym do i z portfeli własnych uczestników CRBS posiadających rachunki bieżące w Departamencie Rachunków Banków NBP,

rejestracja zmian stanów posiadania bonów na kontach depozytowych oraz mian stanów bonów na koncie emisyjnym emitenta odbywa się po spełnieniu świadczenia pieniężnego odpowiednio przez nabywcę bonów bądź emitenta.

2.
W przypadku pozostałych - poza wymienionymi w ust. 1 pkt 3 - transakcji kupna/sprzedaży bonów na rynku wtórnym oraz przemieszczeń bonów z innych tytułów pomiędzy portfelami poszczególnych uczestników CRBS bądź portfelami ich klientów - rejestracja w CRBS takich operacji następuje na podstawie zgodnych dyspozycji przekazanych NBP przez zainteresowane podmioty.
§  7.
Informacje o stanie kont depozytowych i o zmianach na tych kontach są objęte tajemnicą bankową i mogą być udostępniane wyłącznie ich posiadaczom oraz podmiotom uprawnionym na podstawie odrębnych przepisów.
§  8.
Szczegółowe zasady prowadzenia przez NBP kont depozytowych bonów skarbowych zawiera zarządzenie nr A/2/95 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 14 czerwca 1995 r. w sprawie wprowadzenia "Regulaminu prowadzenia przez Narodowy Bank Polski kont depozytowych bonów skarbowych" (Dz. Urz. NBP Nr 15, poz. 34).
§  9.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1995 r.