Utworzenie stałego dyżuru Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.GITD.2018.19

Akt obowiązujący
Wersja od: 24 maja 2018 r.

ZARZĄDZENIE Nr 19/2018
GŁÓWNEGO INSPEKTORA TRANSPORTU DROGOWEGO
z dnia 23 maja 2018 r.
w sprawie utworzenia stałego dyżuru Głównego Inspektora Transportu Drogowego

Na podstawie art. 2 i art. 18 ust. 3 w związku z art. 22 pkt 1 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2017 r. poz. 1430 i 2217 oraz z 2018 r. poz. 138), § 8 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. poz. 2218) w związku z § 2 ust. 1 pkt 2 zarządzenia Nr 14 Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 12 kwietnia 2016 r. w sprawie systemu stałego dyżuru (Dz. Urz. Min. Inf. i Bud. poz. 26) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
Inspektoracie - należy przez to rozumieć Główny Inspektorat Transportu Drogowego;
2)
Głównym Inspektorze - należy przez to rozumieć Głównego Inspektora Transportu Drogowego;
3)
Dyrektorze Generalnym - należy przez to rozumieć Dyrektora Generalnego Inspektoratu;
4)
komórkach organizacyjnych Inspektoratu - należy przez to rozumieć biura, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, Gabinet Głównego Inspektora oraz delegatury terenowe;
5)
kierujących komórkami organizacyjnymi Inspektoratu - należy przez to rozumieć dyrektora komórki organizacyjnej, naczelnika delegatury terenowej lub osoby ich zastępujące;
6)
stałym dyżurze - należy przez to rozumieć stały dyżur Głównego Inspektora;
7)
głównych stanowiskach kierowania - należy przez to rozumieć główne stanowiska kierowania Głównego Inspektora;
8)
Planie operacyjnym - należy przez to rozumieć "Plan operacyjny funkcjonowania Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny";
9)
organie współdziałającym - należy przez to rozumieć organ współdziałający z Inspektoratem w realizacji zadania operacyjnego określonego w planie operacyjnym.
§  2. 
1. 
W stanie stałej gotowości obronnej państwa tworzy się stały dyżur.
2. 
Stały dyżur organizowany jest do realizacji zadań, o których mowa w § 8 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. poz. 2218) i § 4, w siedzibie Głównego Inspektora oraz na głównych stanowiskach kierowania.
3. 
Z chwilą rozwinięcia głównych stanowisk kierowania, stały dyżur staje się ich elementem.
§  3. 
Celem stałego dyżuru jest zapewnienie ciągłości przekazywania decyzji Głównego Inspektora lub pracownika upoważnionego do uruchamiania realizacji zadań określonych w Planie operacyjnym, związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa, w szczególności:
1)
przekazywanie pracownikom Inspektoratu decyzji i zadań od ministra właściwego do spraw transportu oraz poleceń i zadań od Głównego Inspektora;
2)
ewidencjonowanie przyjętych i przekazanych decyzji i zadań, o których mowa w pkt 1;
3)
utrzymywanie łączności ze stałym dyżurem ministra właściwego do spraw transportu oraz organami współdziałającymi;
4)
powiadamianie określonych pracowników Inspektoratu o obowiązku niezwłocznego stawienia się w miejscu pracy. Lista pracowników powiadamianych w trybie alarmowym stanowi załącznik nr 3 do Instrukcji stałego dyżuru Głównego Inspektora.
§  4. 
Do podstawowych zadań realizowanych przez stały dyżur należy:
1)
uruchamianie, w warunkach wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa państwa, procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa w Inspektoracie;
2)
przekazywanie decyzji upoważnionych organów w sprawie uruchomienia określonych zadań, wynikających z wprowadzania wyższych stanów gotowości obronnej państwa;
3)
przekazywanie właściwym organom informacji o stanie sił i środków uruchamianych podczas podwyższania gotowości obronnej państwa;
4)
przekazywanie właściwym organom informacji o stopniu realizacji zadań wynikających z wprowadzania wyższych stanów gotowości obronnej państwa;
5)
współpraca ze stałym dyżurem ministra właściwego do spraw transportu, organami współdziałającymi oraz z Zespołem monitorowania zagrożeń w Inspektoracie.
§  5. 
Zastępca Głównego Inspektora do spraw przewozu drogowego, z upoważnienia Głównego Inspektora, przygotowuje i zapewnia funkcjonowanie stałego dyżuru.
§  6. 
1. 
W skład stałego dyżuru wchodzą pracownicy wytypowani przez kierujących komórkami organizacyjnymi Inspektoratu, z wyłączeniem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym oraz delegatur terenowych.
2. 
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, muszą posiadać upoważnienie do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli "zastrzeżone" lub poświadczenie bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych o klauzuli "poufne" lub wyższej.
3. 
Do stałego dyżuru nie mogą być wyznaczani pracownicy posiadający przydziały mobilizacyjne, przydziały kryzysowe lub osoby planowane do realizacji zadań operacyjnych w komórkach organizacyjnych Inspektoratu.
§  7. 
1. 
Stały dyżur pełniony jest w sposób ciągły - 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, od momentu uruchomienia.
2. 
Stały dyżur pełniony jest zmianowo. Skład jednej zmiany stanowi dwóch pracowników, w tym kierownik zmiany i dyżurny.
3. 
Dyrektor Generalny zatwierdza harmonogram pracy stałego dyżuru, opracowany przez Dyrektora Gabinetu Głównego Inspektora.
4. 
Wzór harmonogramu pracy stałego dyżuru stanowi załącznik nr 9 do Instrukcji stałego dyżuru Głównego Inspektora.
§  8. 
1. 
Dyrektor Biura Dyrektora Generalnego:
1)
zapewnia dla stałego dyżuru pomieszczenie umożliwiające całodobową pracę, odbiornik radiowy, latarkę akumulatorową, apteczkę do udzielania pierwszej pomocy wraz z wyposażeniem, materiały biurowe, samochód służbowy wraz z kierowcą;
2)
weryfikuje wykaz pracowników zgłoszonych do stałego dyżuru przez kierujących komórkami organizacyjnymi Inspektoratu, o których mowa w § 6 ust. 1, stosownie do posiadanych przez pracowników przydziałów mobilizacyjnych oraz przydziałów kryzysowych, o których § 6 ust. 3;
3)
w sytuacji rozwinięcia głównych stanowisk kierowania zapewnia zapasowe źródło energii elektrycznej.
2. 
Dyrektor Biura Informatyki i Łączności zapewnia dla stałego dyżuru łączność oraz środki łączności, w tym telefon stacjonarny, faks oraz komputer z drukarką.
3. 
Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora:
1)
opracowuje Instrukcję stałego dyżuru, której wzór określa załącznik do zarządzenia;
2)
opracowuje harmonogram pracy stałego dyżuru;
3)
uzgadnia z kierującym komórką organizacyjną właściwą do spraw obronnych w ministerstwie obsługującym ministra właściwego do spraw transportu, Instrukcję stałego dyżuru, o której mowa w pkt 1;
4)
organizuje, nie rzadziej niż jeden raz w roku - w ramach szkolenia obronnego - szkolenie teoretyczne i praktyczne dla pracowników wchodzących w skład stałego dyżuru;
5)
udziela instruktażu pracownikom pełniącym stały dyżur.
4. 
Pełnomocnik do spraw ochrony informacji niejawnych przygotowuje i zapewnia całodobową obsługę stałego dyżuru, w tym ochronę dokumentów niejawnych w czasie trwania całodobowej pracy stałego dyżuru.
§  9. 
1. 
W przypadku wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa, o których mowa w § 4 ust. 1 i § 5 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa, stały dyżur uruchamiany jest obligatoryjnie, w celu realizacji zadań określonych w § 8 ust. 3 tego rozporządzenia.
2. 
Stały dyżur może być uruchomiony w stanie stałej gotowości obronnej państwa, o którym mowa w § 3 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa, na polecenie Głównego Inspektora lub ministra właściwego do spraw transportu, w celu szkolenia i kontroli.
3. 
O uruchomieniu stałego dyżuru Główny Inspektor informuje ministra właściwego do spraw transportu poprzez kierującego komórką organizacyjną właściwą do spraw obronnych w ministerstwie obsługującym ministra właściwego do spraw transportu.
4. 
Decyzję o zakończeniu działania stałego dyżuru wydaje organ, który wydał decyzję o jego uruchomieniu.
§  10. 
Traci moc zarządzenie Nr 41/2015 Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia 4 grudnia 2015 r. w sprawie utworzenia stałego dyżuru Głównego Inspektora Transportu Drogowego (Dz. Urz. GITD poz. 41).
§  11. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

"ZATWIERDZAM"

GŁÓWNY INSPEKTOR

TRANSPORTU DROGOWEGO

INSTRUKCJA STAŁEGO DYŻURU

UZGODNIŁOPRACOWAŁ

___________________________________________________________________________

MIEJSCOWOŚĆ MIESIĄCROK

SPIS TREŚCI

1.ZASADY OGÓLNE3
1.1.Podstawy prawne funkcjonowania stałego dyżuru3
1.2.Cel organizacji stałego dyżuru3
1.3.Zadania realizowane w ramach stałego dyżuru4
1.4.Skład osobowy i czas pełnienia stałego dyżuru5
1.5.Miejsce pełnienia stałego dyżuru i jego podległość5
1.6.Nadzór nad stałym dyżurem5
2.USTALENIA SZCZEGÓŁOWE6
2.1.Uprawnienia pracowników pełniących stały dyżur6
2.2.Obowiązki i zadania pracowników pełniących stały dyżur6
2.3.Zadania zmiany przyjmującej stały dyżur7
2.4.Zadania zmiany zdającej stały dyżur7
3.INFORMACJE DODATKOWE/ZAŁĄCZNIKI8
4.ARKUSZ ZMIAN AKTUALIZACYJNYCH9

1. ZASADY OGÓLNE

1.1. Podstawy prawne funkcjonowania stałego dyżuru.

Podstawą funkcjonowania stałego dyżuru są: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 r. w sprawie gotowości obronnej państwa (Dz. U. poz. 2218), zarządzenie Nr 14 Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 13 kwietnia 2016 r. w sprawie systemu stałego dyżuru (Dz. Urz. Min. Inf. i Bud. poz. 26) oraz zarządzenie nr 19/2018 z dnia 23 maja 2018 r. Głównego Inspektora Transportu Drogowego w sprawie utworzenia stałego dyżuru Głównego Inspektora Transportu Drogowego (Dz. Urz. GITD poz. 19).

1.2. Cel organizacji stałego dyżuru.

Stały dyżur jest elementem systemu stałego dyżuru ministra właściwego do spraw transportu.

Stały dyżur może być uruchomiony przez osoby określone w załączniku nr 1 do Instrukcji.

Celem stałego dyżuru jest zapewnienie ciągłości przekazywania decyzji Głównego Inspektora Transportu Drogowego lub pracownika upoważnionego do uruchamiania realizacji zadań określonych w "Planie operacyjnym funkcjonowania Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny", związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa, w szczególności:

1) przekazywanie Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego decyzji i zadań, w tym zadań operacyjnych od ministra właściwego do spraw transportu oraz poleceń i zadań od Głównego Inspektora Transportu Drogowego wykonawcom;

2) ewidencjonowanie przyjętych i przekazanych decyzji i zadań, o których mowa w pkt 1, w Dzienniku działania stałego dyżuru, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do Instrukcji;

3) utrzymywanie łączności ze stałym dyżurem ministra właściwego do spraw transportu oraz organami współdziałającymi podczas realizacji zadań;

4) powiadamianie określonych pracowników z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego o obowiązku niezwłocznego stawienia się w miejscu pracy, których lista stanowi załącznik nr 3 do Instrukcji.

1.3. Zadania realizowane w ramach stałego dyżuru.

Do zadań realizowanych w ramach stałego dyżuru należy:

1) przekazywanie Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego decyzji ministra właściwego do spraw transportu w sprawie uruchomienia zadań, w tym zadań operacyjnych określonych w "Planie operacyjnym funkcjonowania działu administracji rządowej transport w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny", wynikających z wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa. Procedura uruchamiania zadań operacyjnych przez stały dyżur stanowi załącznik nr 4 do Instrukcji;

2) uruchamianie, na polecenie Głównego Inspektora Transportu Drogowego w warunkach wystąpienia zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny, zadań operacyjnych określonych w "Planie operacyjnym funkcjonowania Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny" oraz procedur związanych z podwyższaniem gotowości obronnej państwa;

3) przekazywanie organom - ministrowi właściwemu do spraw transportu i Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego informacji o stopniu realizacji zadań, w tym zadań operacyjnych wynikających z wprowadzenia wyższych stanów gotowości obronnej państwa;

4) przekazywanie organom - ministrowi właściwemu do spraw transportu i Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego informacji o stanie sił i środków uruchamianych podczas podwyższania gotowości obronnej państwa;

5) przekazywanie informacji i meldunków o realizacji zadań, w tym zadań operacyjnych do ministra właściwego do spraw transportu poprzez stały dyżur ministra właściwego do spraw transportu;

6) współpraca ze stałym dyżurem ministra właściwego do spraw transportu, organami współdziałającymi oraz z Zespołem monitorowania zagrożeń w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego;

7) prowadzenie nasłuchu radiowego, w szczególności informacji dotyczących wprowadzenia sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych;

8) wykonywanie innych zadań, zleconych przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

1.4. Skład osobowy i czas pełnienia stałego dyżuru.

Stały dyżur przygotowuje i zapewnia jego funkcjonowanie Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego do spraw przewozu drogowego z upoważnienia Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Skład osobowy stałego dyżuru stanowią pracownicy komórek organizacyjnych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, z wyłączeniem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym oraz delegatur terenowych. Skład osobowy stałego dyżuru określa złącznik nr 5 do Instrukcji.

Czas pełnienia stałego dyżuru jest trzyzmianowy i obejmuje 24 godziny:

1) I zmiana od godz. 6:00 do godz. 14:00;

2) II zmiana od godz. 14:00 do godz. 22:00;

3) III zmiana od godz. 22:00 do godz. 6:00.

Zmiana stałego dyżuru składa się z:

1) Kierownika zmiany;

2) Dyżurnego.

1.5. Miejsce pełnienia stałego dyżuru i jego podległość.

Miejscem pełnienia stałego dyżuru jest pomieszczenie Nr 4.20, piętro IV, Al. Jerozolimskie 94, 00-807 Warszawa.

W sytuacji rozwinięcia głównego stanowiska kierowania Głównego Inspektora Transportu Drogowego w zapasowym miejscu pracy, miejscem pełnienia stałego dyżuru będzie również obiekt głównego stanowiska kierowania Głównego Inspektora Transportu Drogowego w zapasowym miejscu pracy.

Stały dyżur podlega bezpośrednio Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego.

1.6. Nadzór nad stałym dyżurem.

Stały dyżur mogą kontrolować:

1) minister właściwy do spraw transportu;

2) osoby upoważnione przez ministra właściwego do spraw transportu;

3) Główny Inspektor Transportu Drogowego;

4) Zastępca Głównego Inspektora Transportu Drogowego do spraw przewozu drogowego;

5) pracownicy upoważnieni przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Bezpośredni nadzór nad funkcjonowaniem stałego dyżuru sprawuje, w imieniu

Głównego Inspektora Transportu Drogowego, Dyrektor Gabinetu Głównego Inspektora.

Do obowiązków sprawującego bezpośredni nadzór nad funkcjonowaniem stałego dyżuru należy:

1) opracowanie i bieżące uaktualnianie Instrukcji wraz z załącznikami;

2) nadzór nad dokumentacją i wyposażeniem stałego dyżuru;

3) udzielanie instruktażu pracownikom pełniącym stały dyżur;

4) organizowanie szkolenia pracowników wyznaczonych do pełnienia stałego dyżuru;

5) kontrola pełnienia stałego dyżuru.

2. USTALENIA SZCZEGÓŁOWE

2.1. Uprawnienia pracowników pełniących stały dyżur.

Pracownicy pełniący stały dyżur uprawnieni są w szczególności do:

1) wydawania poleceń w sprawach należących do kompetencji stałego dyżuru podczas nieobecności Głównego Inspektora Transportu Drogowego;

2) przyjmowania i przekazywania alarmów, sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych;

3) egzekwowania od pracowników Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego informacji w celu uaktualniania dokumentacji stałego dyżuru;

4) wydawania poleceń kierowcom w sprawie wykorzystania przydzielonych środków transportowych.

2.2. Obowiązki i zadania pracowników pełniących stały dyżur.

Pracownicy pełniący stały dyżur obowiązani są w szczególności wykazywać się:

1) znajomością Instrukcji wraz z załącznikami;

2) znajomością struktury organizacyjnej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego;

3) znajomością rodzajów alarmów, sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych;

4) umiejętnością posługiwania się technicznymi środkami łączności, urządzeniami biurowymi, znajdującymi się na wyposażeniu stałego dyżuru oraz dbałość o ich stan techniczny;

5) znajomością miejsca przebywania Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Do zadań pracowników pełniących dyżur należy w szczególności:

1) przyjmowanie i przekazywanie Głównemu Inspektorowi Transportu Drogowego otrzymanych decyzji i informacji;

2) utrzymywanie łączności z Głównym Inspektorem Transportu Drogowego, ze stałym dyżurem ministra właściwego do spraw transportu, Zespołem monitorowania zagrożeń w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, Wojewódzkimi Inspektorami Transportu Drogowego, Rządowym Centrum Bezpieczeństwa oraz organami, jednostkami i służbami współdziałającymi. Wykaz danych teleadresowych stanowi załącznik nr 6 do Instrukcji;

3) przygotowywanie informacji i meldunków oraz prowadzenie dokumentacji;

4) przestrzeganie przepisów o ochronie informacji niejawnych;

5) przestrzeganie przepisów przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy;

6) uczestniczenie w szkoleniu stałego dyżuru.

Pracownicy pełniący stały dyżur obowiązani są do noszenia w widocznym miejscu identyfikatorów, których wzór określa załącznik nr 7 do Instrukcji.

2.3. Zadania zmiany przyjmującej stały dyżur.

Do zadań zmiany przyjmującej stały dyżur należy:

1) przyjęcie dokumentacji stałego dyżuru;

2) przyjęcie wyposażenia pomieszczenia stałego dyżuru, zgodnie ze spisem wyposażenia znajdującego się w pomieszczeniu stałego dyżuru;

3) sprawdzenie sprawności technicznych środków łączności oraz urządzeń biurowych, znajdujących się na wyposażeniu stałego dyżuru;

4) sprawdzenie dostępności środka transportowego wraz z kierowcą, wyznaczonym do dyspozycji stałego dyżuru;

5) potwierdzenie faktu przyjęcia stałego dyżuru w Książce meldunków stałego dyżuru, której wzór stanowi załącznik nr 8 do Instrukcji.

2.4. Zadania zmiany zdającej stały dyżur.

Do zadań zmiany zdającej stały dyżur należy:

1) uaktualnienie Dziennika działania stałego dyżuru i przekazanie go zmianie przyjmującej stały dyżur;

2) sporządzenie meldunku z przebiegu dyżuru w Książce meldunków stałego dyżuru;

3) zapoznanie zmiany przyjmującej stały dyżur z aktualną sytuacją w zakresie właściwości Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego;

4) przedstawienie zmianie przyjmującej stały dyżur spraw wynikłych w trakcie dyżuru i sposobu ich realizacji;

5) przedstawienie zmianie przyjmującej stały dyżur spraw, będących w procesie realizacji wraz z ewentualną informacją o sposobie i terminie ich załatwienia;

6) zapoznanie zmiany przyjmującej stały dyżur z miejscem pobytu Głównego Inspektora Transportu Drogowego oraz wydanych przez niego decyzjach dotyczących stałego dyżuru.

3. INFORMACJE DODATKOWE/ZAŁĄCZNIKI

Załączniki:

Nr 1 - Lista osób upoważnionych do uruchomienia systemu stałego dyżuru.

Nr 2 - Dziennik działania stałego dyżuru.

Nr 3 - Lista pracowników powiadamianych w trybie alarmowym w celu niezwłocznego stawienia się w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego.

Nr 4 - Procedura uruchamiania zadań operacyjnych przez stały dyżur.

Nr 5 - Wykaz pracowników wchodzących w skład stałego dyżuru wraz z danymi teleadresowymi.

Nr 6 - Wykaz danych teleadresowych w ministerstwie obsługującym ministra właściwego do spraw transportu, Zespołu monitorowania zagrożeń w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego, organów, jednostek i służb współdziałających.

Nr 7 - Wzory identyfikatorów pracowników wchodzących w skład stałego dyżuru.

Nr 8 - Książka meldunków stałego dyżuru.

Nr 9 - Harmonogram pracy stałego dyżuru Głównego Inspektora Transportu Drogowego.

Informacja dodatkowa:

Do egzemplarza Instrukcji znajdującego się w pomieszczeniu stałego dyżuru dołącza się ponadto:

1) aktualny regulamin organizacyjny Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego;

2) wydruk załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz. U. poz. 96) określającego rodzaje alarmów, sygnały alarmowe oraz komunikaty ostrzegawcze.

4. ARKUSZ ZMIAN AKTUALIZACYJNYCH

Lp.Treść zmiany aktualizacyjnejStrona aktualizacji/ nr załącznikaPodstawa prawna wprowadzenia zmianyData, podpis pracownika wprowadzającego zmianę

Załącznik Nr  1

Lista osób upoważnionych do uruchomienia stałego dyżuru

Lp.NazwiskoImięStanowiskoNumer telefonu służbowegoNumer telefonu prywatnegoUwagi

Załącznik Nr  2 

DZIENNIK DZIAŁANIA STAŁEGO DYŻURU

 Rozpoczęto dnia .......................... 20.... r.

 Zakończono dnia .......................... 20.... r.

Lp.Data/ godzinaŹródło informacjiCzego dotyczyPodjęte działaniaPrzyjął/

wysłał

Uwagi
1234567

Załącznik Nr  3

Lista Pracowników powiadamianych w trybie alarmowym w celu niezwłocznego stawienia się w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego

Lp.NazwiskoImięStanowiskoKomórka organizacyjnaAdres zamieszkaniaNumer telefonu służbowegoNumer telefonu prywatnegoUwagi

Załącznik Nr  4

Procedura uruchamiania zadań operacyjnych przez stały dyżur

1. Zadania operacyjne do realizacji przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego (Głównego Inspektora) mogą być przekazywane przez stały dyżur ministra właściwego do spraw transportu poprzez stały dyżur Głównego Inspektora (stały dyżur): telefonicznie, faksem, pocztą elektroniczną lub kurierem w formie zaszyfrowanej, np. "Wykonać ZENOBIA ZENOBIA ANNA 12" (ZZA 12).

2. Po otrzymaniu zadania operacyjnego, stały dyżur jest obowiązany uzyskać potwierdzenie telefoniczne w stałym dyżurze ministra właściwego do spraw transportu o przesłaniu zadania operacyjnego do wykonania.

3. Po potwierdzeniu otrzymanego zadania operacyjnego, Kierownik zmiany stałego dyżuru informuje pracowników komórki właściwej do spraw obronnych o otrzymaniu zadania operacyjnego.

4. Pracownicy komórki właściwej do spraw obronnych dokonują rozszyfrowania treści zadania operacyjnego w oparciu o "Tablicę realizacji zadań operacyjnych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego" (dokument niejawny znajdujący się w Kancelarii Niejawnej) stanowiącą załącznik do "Planu operacyjnego funkcjonowania Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w warunkach zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny".

5. Pracownik komórki właściwej do spraw obronnych przedstawia Głównemu Inspektorowi lub Zastępcy Głównego Inspektora do spraw przewozu drogowego (Zastępca Głównego Inspektora) rozszyfrowane zadania operacyjne otrzymane przez stały dyżur od stałego dyżuru ministra właściwego do spraw transportu, z prośbą o dokonanie adnotacji.

6. Pracownik komórki właściwej do spraw obronnych informuje Kierownika zmiany stałego dyżuru o decyzji Głównego Inspektora lub Zastępcy Głównego Inspektora dotyczącej realizacji zadania operacyjnego.

7. Po otrzymaniu informacji dotyczącej realizacji zadania operacyjnego, Kierownik zmiany stałego dyżuru pobiera od pracowników komórki właściwej do spraw obronnych, dokument Wypis z Tablicy Realizacji Zadań Operacyjnych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (dokument jawny).

8. Kierownik zmiany stałego dyżuru przekazuje zadania operacyjne do wykonania do kierujących komórkami organizacyjnymi Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (GITD), w tym do pracownika wyznaczonego do koordynacji i nadzoru delegatur terenowych GITD w oparciu o "Wypis z tablicy realizacji zadań operacyjnych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego" oraz informuje o obowiązku realizacji zadania operacyjnego i składania meldunku do stałego dyżuru o jego wykonaniu. Przekazanie informacji odbywa się, stosowanie do możliwości, osobiście lub za pośrednictwem poczty elektronicznej, np. "Zgodnie z decyzją Głównego Inspektora/Zastępcy Głównego Inspektora, proszę "Wykonać ZENOBIA ZENOBIA ANNA 12" (ZZA 12)".

9. Kierownik zmiany stałego dyżuru odnotowuje informacje otrzymane od wykonawców zadań operacyjnych i informuje o tym Głównego Inspektora lub Zastępcę Głównego Inspektora.

10. Po poinformowaniu Głównego Inspektora lub Zastępcy Głównego Inspektora o wykonaniu zadania operacyjnego przez wykonawców, Kierownik zmiany stałego dyżuru przygotowuje meldunek do stałego dyżuru ministra właściwego do spraw transportu o zrealizowaniu zadania.

11. Kierownik zmiany stałego dyżuru przedstawia Głównemu Inspektorowi lub Zastępcy Głównego Inspektora meldunek o wykonaniu zadania operacyjnego do akceptacji.

12. Podpisany meldunek stały dyżur przesyła do stałego dyżuru ministra właściwego do spraw transportu (według ustaleń: faksem, pocztą elektroniczną lub kurierem).

UWAGA: wszystkie podejmowane działania stałego dyżuru należy odnotowywać w Dzienniku działania stałego dyżuru.

Załącznik Nr  5

WYKAZ PRACOWNIKÓW WCHODZĄCYCH W SKŁAD STAŁEGO DYŻURU WRAZ Z DANYMI TELEADRESOWYMI

/*cykl zmian powtarza się co trzy doby i zmiany są przemienne/
Lp.Stanowisko w stałym dyżurze, imię i nazwiskoNumer zmianyAdres zamieszkaniaKomórka organizacyjnaTelefon
Doba funkcjonowania stałego dyżurusłużbowyprywatny
1.Kierownik

zmiany stałego dyżuru

1
Pierwsza doba*
2.Dyżurny stałego dyżuru1
Pierwsza doba*
3.Kierownik

zmiany stałego dyżuru

2
Pierwsza doba*
4.Dyżurny stałego dyżuru2
Pierwsza doba*
5.Kierownik

zmiany stałego dyżuru

3
Pierwsza doba*
6.Dyżurny stałego dyżuru3
Pierwsza doba*
7.Kierownik

zmiany stałego dyżuru

1
Druga doba*
8.Dyżurny stałego dyżuru1
Druga doba*
9.Kierownik

zmiany stałego dyżuru

2
Druga doba*
10.Dyżurny stałego dyżuru2
Druga doba*
11.Kierownik

zmiany stałego dyżuru

3
Druga doba*
12.Dyżurny stałego dyżuru3
Druga doba*
13.Kierownik

zmiany stałego dyżuru

1
Trzecia doba*
14.Dyżurny stałego dyżuru1
Trzecia doba*
15.Kierownik

zmiany stałego dyżuru

2
Trzecia doba*
16.Dyżurny stałego dyżuru2
Trzecia doba*
17.Kierownik

zmiany stałego dyżuru

3
Trzecia doba*
18.Dyżurny stałego dyżuru3
Trzecia doba*

Załącznik Nr  6

WYKAZ DANYCH TELEADRESOWYCH W MINISTERSTWIE OBSŁUGUJĄCYM MINISTRA WŁAŚCIWEGO DO SPRAW TRANSPORTU, ZESPOŁU MONITOROWANIA ZAGROŻEŃ W GŁÓWNYM INSPEKTORACIE TRANSPORTU DROGOWEGO, RZĄDOWEGO CENTRUM BEZPIECZEŃSTWA, WOJEWÓDZKICH INSPEKTORATÓW TRANSPORTU DROGOWEGO, ORGANÓW, JEDNOSTEK I SŁUŻB WSPÓŁDZIAŁAJĄCYCH

1. Wykaz danych teleadresowych w ministerstwie obsługującym ministra właściwego do spraw transportu
Lp.NazwiskoImięStanowiskoKomórka organizacyjnaNumer telefonu służbowegoNumer faksuAdres poczty elektronicznejUwagi

2. Wykaz danych teleadresowych Zespołu monitorowania zagrożeń w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego

Lp.NazwiskoImięStanowiskoNumer telefonu służbowegoNumer telefonu służbowego komórkowegoNumer faksuAdres poczty elektronicznejUwagi

3. Wykaz danych teleadresowych w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa

Lp.NazwiskoImięStanowiskoKomórka organizacyjnaNumer telefonu służbowegoNumer faksuAdres poczty elektronicznejUwagi

4. Wykaz danych teleadresowych Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego

Lp.WojewództwoNazwisko i Imię Wojewódzkiego Inspektora Transportu DrogowegoNumer telefonu służbowego komórkowego Wojewódzkiego Inspektora Transportu DrogowegoStały dyżur w WITD
Numer telefonu do sekretariatu WITDNumer faksu do sekretariatu WITDAdres poczty elektronicznej do sekretariatu WITDNazwisko i Imię pracownika stałego dyżuruNumer telefonu komórkowego pracownika stałego dyżuruAdres poczty elektronicznej do pracownika stałego dyżuru

5. Wykaz danych teleadresowych organów, jednostek i służb współdziałających

Lp.NazwiskoImięStanowiskoUrząd/komórka organizacyjnaNumer telefonu służbowegoNumer faksuAdres poczty elektronicznejUwagi

Załącznik Nr  7

Wzory identyfikatorów pracowników wchodzących w skład stałego dyżuru

1. Wzór identyfikatora Kierownika zmiany

grafika

2. Wzór identyfikatora Dyżurnego

grafika

Załącznik Nr  8

KSIĄŻKA MELDUNKÓW STAŁEGO DYŻURU

 Rozpoczęto dnia .......................... 20.... r.

 Zakończono dnia .......................... 20.... r.

MELDUNEK Nr .....

1. Stały dyżur w składzie:

Kierownik zmiany - ..................................................................................................... .

Dyżurny - ..................................................................................................................... .

2. Przyjąłem/am w dniu 20 .............. r. o godzinie od:

Kierownik zmiany - .......................................................................................................

Dyżurny - ......................................................................................................................

3. Uwagi dotyczące przejęcia wyposażenia pomieszczenia stałego dyżuru ..............

......................................................................................................................................

......................................................................................................................................

......................................................................................................................................

......................................................................................................................................

4. Uwagi dotyczące przejęcia dokumentacji stałego dyżuru

......................................................................................................................................

......................................................................................................................................

......................................................................................................................................

......................................................................................................................................

5. Podczas pełnienia stałego dyżuru przyjęto .................... informacji i zadań, z których załatwionych zostało ................. informacji i zadań.

6. Z otrzymanych poleceń od przełożonych kontynuacji wymagają następujące sprawy:

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

7. Inne uwagi dotyczące przebiegu pełnienia stałego dyżuru:

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

- ....................................................................................................................................

...................................................................................................................................

8. Służbę stałego dyżuru zdałem/am w dniu ......... 20 .... r. o godzinie ............... Panu/Pani ................................................................................................................... .

.................................................................................................................

(Podpis Kierownika zmiany(Podpis Kierownika zmiany

przyjmującego stały dyżur)zdającego stały dyżur)

Z treścią meldunku zapoznałem/am się

...........................................................

/data i podpis osoby uprawnionej/

Załącznik Nr  9

Harmonogram pracy stałego dyżuru Głównego Inspektora Transportu Drogowego

........................................................................

Dyrektor Generalny

Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego

Lp.Data pełnienia stałego dyżuruGodziny pełnienia dyżuruImię i nazwisko dyżurnegoFunkcja w stałym dyżurzeKomórka organizacyjna GITDUwagi
Kierownik zmiany
Dyżurny
Kierownik zmiany
Dyżurny
Kierownik zmiany
Dyżurny
Kierownik zmiany
Dyżurny
Kierownik zmiany
Dyżurny

 ....................................................

 Dyrektor

 Gabinetu Głównego Inspektora