Utworzenie, organizacja i zakres działania Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna w Lubaniu.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2009.11.68

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 marca 2024 r.

ZARZĄDZENIE Nr 68
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 30 września 2009 r.
w sprawie utworzenia, organizacji i zakresu działania Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna w Lubaniu 1

Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234 poz. 1997, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i poz. 711 i Nr 170, poz. 1218, z 2007 r. Nr 57, poz. 390 i Nr 82, poz. 558, z 2008 r. Nr 86, poz. 521, Nr 195, poz. 1199, Nr 216, poz. 1367 i Nr 227, poz. 1505 oraz z 2009 r. Nr 22 poz. 120, Nr 98 poz. 817 i Nr 85, poz. 716) zarządza się, co następuje:
§  1.  2
 Tworzy się Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej im. gen. bryg. Wilhelma Orlika - Rückemanna w Lubaniu, zwany dalej " Ośrodkiem".
§  2. 
Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej sprawuje nadzór nad działalnością dydaktyczną Ośrodka.
§  3. 
Zadania Ośrodka, strukturę organizacyjną oraz zakres obowiązków i uprawnień Komendanta Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu, zwanego dalej "Komendantem Ośrodka", określa Statut Ośrodka stanowiący załącznik do zarządzenia.
§  4. 
1. 
Komendant Ośrodka, w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie zarządzenia, ustali w drodze decyzji szczegółowe zakresy zadań komórek organizacyjnych Ośrodka oraz zakresy obowiązków i uprawnień dla zastępców Komendanta Ośrodka, głównego księgowego, komendanta Pododdziałów Szkolnych, kierowników zakładów, naczelników wydziałów, kierownika Obiektu szkoleniowego w Szklarskiej Porębie oraz dla stanowisk samodzielnych.
2. 
Komendant Pododdziałów Szkolnych, kierownicy zakładów, naczelnicy wydziałów, oraz kierownik Obiektu szkoleniowego w Szklarskiej Porębie w terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie decyzji o której mowa w ust. 1, ustalą szczegółowe zakresy obowiązków i uprawnień dla poszczególnych stanowisk występujących w strukturze komórki organizacyjnej.
§  5. 
1. 
Obsługę logistyczno-finansową Ośrodka do dnia 31 grudnia 2009 r. zapewnia Komendant Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej.
2. 
Sposób obsługi, o której mowa w ust. 1, określają odrębne przepisy.
§  6. 
Traci moc zarządzenie Nr 13 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 28 kwietnia 2004 r. w sprawie utworzenia, organizacji i zakresu działania Ośrodka Tresury Psów Służbowych Straży Granicznej w Lubaniu (Dz. Urz. KGSG Nr 4, poz. 14).
§  7. 
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2009 r., z wyjątkiem:
1)
§ 6,
2)
§ 3, § 28 pkt 2, § 29 pkt 2 i § 30 pkt 2 załącznika do zarządzenia, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2010 r.

ZAŁĄCZNIK  3  

STATUT

Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu

Rozdział  1.

PRZEPISY OGÓLNE

§  1. 
Ośrodek działa na podstawie ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą" oraz przepisów wydanych na jej podstawie.
§  2. 
1. 
Ośrodek prowadzi szkolenia dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej na zasadach określonych w przepisach w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.
2. 
Ośrodek prowadzi szkolenia, o których mowa w ust. 1, w oparciu o programy szkolenia opracowane i zatwierdzone zgodnie z przepisami wskazanymi w ust. 1.
3. 
Osoby, o których mowa w ust. 1, stają się słuchaczami z dniem rozpoczęcia szkolenia.
4. 
Zasady organizacji i przebieg szkolenia oraz prawa i obowiązki słuchaczy związane ze szkoleniem określa regulamin nauki wprowadzony przez Komendanta Ośrodka.
5. 
Komendant Ośrodka określa, w drodze decyzji, zasady pobytu słuchaczy w Ośrodku.
§  2a.  4
 Ośrodek prowadzi szkolenia dla:
1)
personelu statutowego stałej służby Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, o którym mowa w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1896 z dnia 13 listopada 2019 r. w sprawie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej oraz uchylenia rozporządzeń (UE) nr 1052/2013 i (UE) 2016/1624 (Dz. U. UE. L 295 z 2019 r. s. 1), na warunkach określonych w umowie wskazanej w art. 55 ust. 3 zdanie drugie rozporządzenia 2019/1896 lub umowie zawieranej na podstawie odrębnych przepisów prawa w szczególności prawa Unii Europejskiej, bądź określonych w programie szkolenia realizowanego na podstawie odrębnych przepisów prawa, w tym prawa Unii Europejskiej;
2)
innych organów i instytucji Unii Europejskiej na odrębnych zasadach.
§  3. 
1. 
Ośrodek może prowadzić szkolenia dla:
1)
służb, organów i instytucji wykonujących zadania na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego;
2)
innych niż wymienione w pkt 1 organów i podmiotów krajowych;
3)
zagranicznych służb, organów i instytucji wykonujących zadania na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego;.
2. 
Szkolenia dla podmiotów, o których mowa w ust. 1:
1)
pkt 2 - prowadzone są za zgodą Dyrektora Biura kadr i Szkolenia Komendy Głównej Straży Granicznej;
2)
pkt 3 - prowadzone są za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej.
3. 
Komendant Ośrodka określa, w drodze decyzji, zasady pobytu w Ośrodku osób uczestniczących w szkoleniach dla podmiotów, o których mowa w ust. 1.
§  4. 
Ośrodek może organizować przedsięwzięcia naukowo-dydaktyczne, w szczególności konferencje, seminaria, sympozja, warsztaty, wykłady i odczyty.
§  5. 
1. 
Ośrodek może współpracować z:
1)
jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej oraz komórkami organizacyjnymi Komendy Głównej Straży Granicznej;
2)
krajowymi uczelniami, instytucjami i organizacjami naukowymi oraz jednostkami organizacyjnymi systemu oświaty;
3)
organami państwowymi i państwowymi jednostkami organizacyjnymi, w tym z organami i jednostkami organizacyjnymi administracji rządowej i samorządowej;
4)
organizacjami pozarządowymi;
5)
zagranicznymi służbami, organami i instytucjami wykonującymi zadania na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego, szkołami wyższymi i innymi instytucjami oraz organizacjami międzynarodowymi.
2. 
Współpraca, o której mowa w ust. 1 pkt 5, odbywa się za zgodą Komendanta Głównego Straży Granicznej.
§  6. 
1. 
Ośrodek współpracuje, w zakresie:
1) 5
 integracji zaplecza logistycznego - z Policją, Państwową Strażą Pożarną i Służbą Ochrony Państwa;
2)
obsługi logistycznej - z jednostkami organizacyjnymi Straży Granicznej.
2. 
Szczegółowy zakres, zasady i sposób współpracy, o której mowa w ust. 1 pkt 1, określają porozumienia i umowy zawarte pomiędzy Komendantem Ośrodka a uprawnionymi przedstawicielami zainteresowanych stron.
3. 
Ośrodek prowadzi działalność związaną z badaniami naukowymi w zakresie wskazanym na podstawie decyzji Komendanta Głównego Straży Granicznej w sprawie powołania Rady Naukowo-Technicznej przy Komendancie Głównym Straży Granicznej.
§  7.  6
1.  7
 (uchylony).
2.  8
 Na zaopatrzeniu logistycznym i finansowym Komendanta Ośrodka pozostają funkcjonariusze, którzy w rozkazie personalnym o przeniesieniu do dyspozycji Komendanta Głównego Straży Granicznej lub Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej mają określone pozostawanie na zaopatrzeniu Komendanta Ośrodka.
3.  9
 (uchylony).

Rozdział  2.

ZADANIA OŚRODKA

§  8. 
1. 
Podstawowym zadaniem Ośrodka jest szkolenie i przygotowanie funkcjonariuszy oraz pracowników Straży Granicznej do prawidłowego wykonywania zadań Straży Granicznej.
2. 
Do zadań Ośrodka należy, w szczególności:
1)
prowadzenie szkolenia podstawowego;
2)
prowadzenie szkolenia w zakresie szkoły podoficerskiej;
3)
realizowanie doskonalenia zawodowego dla funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej z uwzględnieniem podziału obszarów szkoleń zatwierdzonego przez Komendanta Głównego Straży Granicznej;
4)
kształtowanie u słuchaczy umiejętności wykorzystania uzyskanej wiedzy podczas wykonywania obowiązków służbowych;
5)
wyrabianie u słuchaczy nawyku samokształcenia poprzez wdrażanie do systematycznego uzupełniania i pogłębiania uzyskanej wiedzy;
6)
kształtowanie u słuchaczy poczucia odpowiedzialności za państwo polskie i poszanowania praw człowieka;
7)
udzielanie pomocy szkoleniowej i innej jednostkom organizacyjnym Straży Granicznej oraz komórkom organizacyjnym Komendy Głównej Straży Granicznej w celu zapewnienia realizacji zadań przez te jednostki i komórki;
8)
wykonywanie zadań wynikających z pełnienia funkcji nieetatowego pododdziału odwodowego centralnego podporządkowania Komendantowi Głównemu Straży Granicznej;
9)
organizowanie i przeprowadzanie postępowań kwalifikacyjnych kandydatów do służby w Straży Granicznej na zasadach określonych w przepisach w sprawie przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Straży Granicznej;
10) 10
 dokonywanie na potrzeby Straży Granicznej centralnego zakupu psów do celów służbowych oraz wyposażenia dla psów, w tym także na rzecz innych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej posiadających psy służbowe.
§  9. 
Zadania dydaktyczno - wychowawcze Ośrodka realizuje kadra dydaktyczna, w skład której wchodzą funkcjonariusze pełniący służbę na stanowiskach dydaktycznych i dowódczych, pracownicy zatrudnieni na stanowiskach dydaktycznych, a także inni funkcjonariusze i pracownicy wyznaczeni do przeprowadzenia zajęć dydaktycznych, posiadający odpowiednie wykształcenie, kwalifikacje zawodowe lub doświadczenie.
§  10. 
1. 
Ośrodek gromadzi, opracowuje i udostępnia zbiory biblioteczne oraz prowadzi działalność wydawniczą.
2. 
Ośrodek, w zakresie, o którym mowa w ust. 1, może prowadzić nieodpłatną wymianę publikacji z krajowymi lub zagranicznymi podmiotami służbami, organami i instytucjami wykonującymi zadania na rzecz porządku i bezpieczeństwa publicznego.
§  11. 
Ośrodek przetwarza dane osobowe w zakresie wynikającym z realizacji zadań, w tym w zbiorach właściwych dla Ośrodka oraz zapewnia ich ochronę.

Rozdział  3.

STRUKTURA ORGANIZACYJNA OŚRODKA

§  12.  11
 Strukturę organizacyjną Ośrodka stanowią:
1)
Kierownictwo, w tym:
a)
Komendant Ośrodka,
b)
Zastępcy Komendanta Ośrodka,
c)
Główny Księgowy,
d)
Zespół Stanowisk Samodzielnych,
e)
Referat Kontroli;
2)
Komórki organizacyjne:
a)
Zakład Kynologii,
b)
Zakład do Spraw Cudzoziemców,
c)
Zakład Zabezpieczenia Działań,
d)
Zakład Ogólnozawodowy,
e)
Zakład Organizacji Dydaktyki,
f)
Pododdziały Szkolne,
g)
Samodzielna Sekcja Organizacji i Promocji,
h)
Wydział Kadr,
i)
Wydział Ochrony Informacji,
j)
Pion Głównego Księgowego,
k)
Wydział Techniki i Zaopatrzenia,
l)
Wydział Łączności i Informatyki,
m)
Obiekt Szkoleniowy w Szklarskiej Porębie,
n)
Służba Zdrowia Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z siedzibą w Lubaniu.
§  13. 
1. 
Komórkami organizacyjnymi Ośrodka kierują:
1) 12
 Główny Księgowy - Pionem Głównego Księgowego;
2) 13
 kierownicy - w zakładach, Samodzielnej Sekcji Organizacji i Promocji, Obiekcie Szkoleniowym w Szklarskiej Porębie i Służbie Zdrowia Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z siedzibą w Lubaniu;
3)
komendant Pododdziałów Szkolnych - Pododdziałami Szkolnymi;
4) 14
 naczelnicy - w wydziałach.
2. 
Osoby, o których mowa w ust. 1, są przełożonymi podległych im funkcjonariuszy i pracowników.
3. 
Realizację zadań Referatu Kontroli koordynuje starszy specjalista-koordynator.
4. 
Komórki organizacyjne przygotowują informacje przeznaczone do umieszczenia w rozkazie dziennym Komendanta Ośrodka, o którym mowa w § 16 ust. 2 pkt 1.

Rozdział  4.

KIEROWNICTWO OŚRODKA

§  14. 
1. 
Komendant Ośrodka kieruje Ośrodkiem przy pomocy:
1)
Zastępców Komendanta Ośrodka;
2)
Głównego Księgowego;
3)
Komendanta Pododdziałów Szkolnych;
4)
kierowników zakładów;
5)
naczelników wydziałów;
6) 15
 Kierownika Samodzielnej Sekcji Organizacji i Promocji;
7)
Kierownika Służby Zdrowia Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z siedzibą w Lubaniu;
8)
Kierownika Obiektu Szkoleniowego w Szklarskiej Porębie;
9)
Zespołu Stanowisk Samodzielnych;
10)
starszego specjalisty - koordynatora Referatu Kontroli.
2. 
Komendant Ośrodka może upoważnić funkcjonariuszy lub pracowników Ośrodka do podejmowania w jego imieniu określonych decyzji lub wykonywania czynności w określonych sprawach.
§  15. 
1. 
Komendant Ośrodka jest przełożonym wszystkich funkcjonariuszy, pracowników i słuchaczy Ośrodka oraz reprezentuje Ośrodek na zewnątrz.
2. 
Komendant Ośrodka sprawuje bezpośredni nadzór nad:
1)
zastępcami komendanta Ośrodka;
2)
Głównym Księgowym;
3)
Zespołem Stanowisk Samodzielnych;
4)
Referatem Kontroli;
5) 16
 Samodzielną Sekcją Organizacji i Promocji;
6)
Wydziałem Kadr;
7)
Wydziałem Ochrony Informacji.
§  16. 
1. 
Do zakresu obowiązków Komendanta Ośrodka należy, w szczególności:
1)
kierowanie Ośrodkiem, organizowanie jego pracy i ustalanie kierunków działalności w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Ośrodka;
2)
stwarzanie warunków do stałego doskonalenia systemu szkolenia, działalności dydaktycznej, wychowawczej i wydawniczej oraz rozwoju kwalifikacji zawodowych funkcjonariuszy i pracowników Ośrodka;
3)
kontrolowanie realizacji zadań w Ośrodku;
4)
sprawowanie nadzoru nad systematyczną poprawą warunków techniczno - materiałowego zabezpieczenia procesu szkolenia oraz warunków socjalno - bytowych służby i pracy w Ośrodku;
5)
zarządzanie majątkiem Ośrodka i gospodarką finansową oraz dysponowanie przyznanymi środkami budżetowymi;
6)
wykonywanie obowiązków w zakresie kontroli finansowej, określonych w odrębnych przepisach;
7)
zapewnienie funkcjonowania skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej;
8)
organizowanie zabezpieczenia logistycznego Ośrodka;
9)
zatwierdzanie planów działalności oraz innych dokumentów związanych z działalnością statutową Ośrodka;
10) 17
 współpraca ze związkami zawodowymi działającymi w Ośrodku oraz naczelnikiem Wydziału Zamiejscowego w Krośnie Odrzańskim Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej na zasadach określonych w odrębnych przepisach;
11)
podejmowanie decyzji kadrowych oraz decyzji w sprawach kwalifikacji kandydatów na szkolenia, w ramach uprawnień określonych w odrębnych przepisach;
12) 18
 zatwierdzanie wewnętrznych podziałów zadań komórek organizacyjnych, o których mowa w § 12 pkt 2 lit. a - m;
13)
określanie, w drodze decyzji, szczegółowych zakresów obowiązków i uprawnień dla:
a)
Zastępców Komendanta Ośrodka,
b)
Głównego Księgowego,
c) 19
 funkcjonariuszy i pracowników komórek organizacyjnych, o których mowa w § 12 pkt 1 lit. d - e,
d) 20
 kierowników i naczelników komórek organizacyjnych, o których mowa w § 12 pkt 2 oraz Komendanta Pododdziałów Szkolnych;
14)
powoływanie zespołów lub wyznaczanie osób do przeprowadzania czynności wyjaśniających i postępowań dyscyplinarnych;
15)
zapewnienie ciągłości funkcjonowania systemów łączności i informatyki;
16)
organizowanie i zapewnienie ochrony informacji niejawnych;
17)
zapewnienie obsługi prawnej oraz nadzór nad przestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa higieny służby i pracy oraz ochrony przeciwpożarowej;
18)
organizowanie i zapewnienie fizycznego i technicznego zabezpieczenia obiektów i terenów Ośrodka;
19)
zapewnienie realizacji zadań z zakresu przygotowań obronnych i zarządzania w sytuacjach kryzysowych, określonych w odrębnych przepisach;
20)
podejmowanie innych decyzji wynikających z przepisów prawa;
21)
wydawanie świadectw i zaświadczeń uzyskania określonych kwalifikacji zawodowych według wzorów określonych odrębnymi przepisami, atestów psów służbowych oraz ich duplikatów;
22)
stosowanie środków technicznych i organizacyjnych zapewniających ochronę przetwarzanych danych osobowych.
2. 
Do zakresu uprawnień Komendanta Ośrodka należy, w szczególności:
1)
wydawanie decyzji, regulaminów, wytycznych, poleceń, rozkazów i rozkazu dziennego, niezbędnych do sprawnego funkcjonowania Ośrodka;
2)
powoływanie zespołów o charakterze stałym lub doraźnym, spełniających funkcje doradcze, opiniodawcze oraz opracowujące materiały szkoleniowe lub w celu organizacji przedsięwzięć realizowanych w Ośrodku;
3)
zawieranie porozumień i umów z podmiotami określonymi w § 5 ust. 1 pkt 2-5;
4)
zawieranie umów cywilnoprawnych;
5)
nadawanie w imieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej upoważnień do przetwarzania danych osobowych w Ośrodku;
6)
udostępnianie, w imieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej, danych osobowych ze zbiorów, w których przetwarza te dane w związku z realizacją zadań służbowych, podmiotom uprawnionym do ich otrzymania;
7)
udostępnianie informacji publicznej, wydawanie decyzji o odmowie jej udostępnienia lub o umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji publicznej, na podstawie pisemnego upoważnienia Komendanta Głównego Straży Granicznej;
8)
załatwianie wniosków o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej, na podstawie pisemnego upoważnienia Komendanta Głównego Straży Granicznej;
9)
przyjmowanie, rozpatrywanie i załatwianie, w imieniu Komendanta Głównego Straży Granicznej, skarg i wniosków dotyczących działalności Ośrodka, na podstawie imiennego upoważnienia;
9a) 21
 przyjmowanie, rozpatrywanie i załatwianie, zgodnie z odrębnymi przepisami, petycji pozostających we właściwości Komendanta Ośrodka;
10)
powierzanie, na podstawie odrębnych przepisów, prowadzenia wykładów, ćwiczeń i innych zajęć dydaktycznych osobom pełniącym służbę lub zatrudnionym w podmiotach, o których mowa w § 5 ust. 1, a także innym osobom posiadającym odpowiednie wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe;
11) 22
 pozyskiwanie środków finansowych w zakresie realizacji szkoleń współfinansowanych z funduszy europejskich.
2a.  23
 wyznaczanie funkcjonariuszy pełniących służbę w Ośrodku do wspierania innych komórek organizacyjnych Ośrodka w zakresie realizowanych prze te komórki zadań;
3. 
Rozkaz dzienny, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, jest wydawany w sprawach istotnych dla funkcjonowania Ośrodka, nie podlegających ustaleniu lub podaniu do wiadomości funkcjonariuszom i pracownikom Ośrodka w innej formie, w szczególności dotyczących:
1)
zastępowania Komendanta Ośrodka, Zastępców Komendanta Ośrodka, Głównego Księgowego oraz kierowników komórek organizacyjnych Ośrodka;
2)
pełnienia służby lub przebiegu pracy;
3)
podróży służbowych;
4)
urlopów i zwolnień od zajęć służbowych osób, o których mowa w pkt 1;
5)
spraw szkoleniowych.
§  17. 
Do zakresu obowiązków Zastępcy Komendanta Ośrodka właściwego w sprawach dydaktycznych należy, w szczególności:
1) 24
 sprawowanie nadzoru nad komórkami organizacyjnymi, o których mowa w § 12 pkt 2 lit. a - f;
2)
kierowanie całokształtem działalności dydaktyczno - wychowawczej Ośrodka;
3)
organizowanie, koordynowanie i nadzorowanie procesu dydaktycznego;
4)
inicjowanie wprowadzania nowoczesnych metod szkolenia oraz kształtowania postaw słuchaczy;
5)
określanie, organizowanie i nadzorowanie rozwoju i doskonalenia bazy dydaktycznej oraz wytwarzania pomocy i materiałów szkoleniowych;
6)
organizowanie i kierowanie współpracą z podmiotami, o których mowa w § 5 ust. 1 w zakresie działalności dydaktycznej;
7)
organizowanie i koordynowanie działalności zakładów i Pododdziałów Szkolnych z innymi komórkami organizacyjnymi Ośrodka;
8)
dokonywanie analizy efektywności działalności dydaktycznej podległych funkcjonariuszy i pracowników;
9)
kierowanie pracami Rady Pedagogicznej;
10)
zastępowanie Komendanta Ośrodka w czasie jego nieobecności.
§  18. 
Do zakresu obowiązków Zastępcy Komendanta Ośrodka właściwego w sprawach logistycznych należy, w szczególności:
1) 25
 sprawowanie nadzoru nad komórkami organizacyjnymi, o których mowa w § 12 pkt 2 lit. k - n;
2)
kierowanie i koordynowanie wykonywaniem zadań logistycznych Ośrodka oraz sprawowanie nadzoru nad planowaniem finansowym w tym zakresie;
3)
sprawowanie nadzoru nad wydatkowaniem przyznanych środków finansowych, zgodnie z przepisami dotyczącymi finansów publicznych i zamówień publicznych;
4)
sprawowanie nadzoru nad opracowywaniem i realizacją planów zamierzeń logistycznych Ośrodka;
5)
sprawowanie nadzoru nad właściwym zabezpieczeniem materiałowo - technicznym procesu dydaktycznego, w tym właściwych warunków socjalno - bytowych dla słuchaczy;
6)
kierowanie zabezpieczeniem materiałowo - technicznym działań nieetatowego pododdziału odwodowego centralnego podporządkowania Komendantowi Głównemu Straży Granicznej;
7)
inicjowanie i nadzorowanie przedsięwzięć, zmierzających do zapewnienia odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny służby i pracy oraz ochrony przeciwpożarowej;
8)
sprawowanie nadzoru nad organizacją systemów łączności radiowej, przewodowej i informatycznej;
9)
sprawowanie nadzoru nad realizacją wydatków w układzie zadaniowym, w tym monitoring stopnia realizacji wydatków w układzie zadaniowym, w ramach otrzymanych planów i limitów finansowych;
10) 26
 (uchylony);
11)
zastępowanie Komendanta Ośrodka w czasie jego nieobecności.
§  19. 
Do zakresu obowiązków Głównego Księgowego Ośrodka należy, w szczególności:
1) 27
 kierowanie Pionem Głównego Księgowego oraz sprawowanie nadzoru nad całokształtem działalności finansowo-księgowej w Ośrodku;
2)
sprawowanie nadzoru nad opracowywaniem projektu planu oraz planu dochodów i wydatków budżetowych, a także projektu planu oraz planu funduszu celowego w układzie zadaniowym i paragrafowym;
3)
sprawowanie nadzoru nad prowadzoną rachunkowością w Ośrodku;
4)
wykonywanie dyspozycji dotyczących środków pieniężnych;
5)
organizowanie obiegu dokumentów księgowych w sposób zapewniający właściwy przebieg operacji gospodarczych, ochronę mienia, prowadzenie księgowości oraz sporządzanie sprawozdawczości finansowej Ośrodka;
6)
sprawowanie nadzoru nad opracowaniem sprawozdawczości finansowej oraz analiz finansowych Ośrodka;
7)
dokonywanie wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym;
8)
dokonywanie wstępnej kontroli kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących operacji gospodarczych i finansowych;
9)
sprawowanie nadzoru nad organizacją i prowadzeniem postępowań przetargowych realizowanych w Ośrodku;
10)
sporządzanie wniosku o przeprowadzenie inwentaryzacji w mieniu Ośrodka określającego metody inwentaryzacji, terminy rozpoczęcia i zakończenia inwentaryzacji, sprawowanie nadzoru nad jej terminowym rozliczeniem oraz opiniowanie wniosków, co do sposobu rozliczenia różnic inwentaryzacyjnych;
11)
opracowywanie projektów normatywnych aktów prawnych wydawanych przez Komendanta Ośrodka regulujących kwestię prowadzenia rachunkowości, obiegu dokumentów księgowych, wydatkowania środków finansowych oraz realizację przez komórki organizacyjne Ośrodka zadań w zakresie wykonywania budżetu w układzie zadaniowym;
12)
przygotowanie materiałów do komisji orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych;
14)
opiniowanie projektów aktów prawnych, których wprowadzenie powoduje skutki finansowe;
15)
zastępowanie Komendanta Ośrodka w czasie jego nieobecności i nieobecności Zastępców Komendanta Ośrodka.
§  20. 
1. 
W skład Zespołu Stanowisk Samodzielnych wchodzą: kapelan, radca prawny, specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy oraz inspektor do spraw ochrony przeciwpożarowej.
2. 
Do zadań kapelana należy, w szczególności:
1)
zapewnienie obsługi liturgicznej świąt i uroczystości w Ośrodku;
2)
sprawowanie opieki duszpasterskiej nad funkcjonariuszami i pracownikami, członkami ich rodzin oraz słuchaczami;
3)
udział w kształtowaniu właściwych postaw obywatelskich, stosunków międzyludzkich i dyscypliny w Ośrodku.
3. 
Do zadań radcy prawnego należy:
1)
wykonywanie pomocy prawnej, w tym zastępstwo prawne i procesowe Komendanta Ośrodka;
2)
opracowywanie opinii prawnych i opiniowanie pod względem legislacyjnym projektów normatywnych aktów prawnych.
4. 
Specjalista do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy realizuje zadania określone w przepisach regulujących zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy.
5. 
Inspektor do spraw ochrony przeciwpożarowej realizuje zadania określone w przepisach o ochronie przeciwpożarowej.
§  21.  28
 Do zadań Referatu Kontroli należy:
1)
kontrolowanie działalności komórek organizacyjnych Ośrodka oraz wykonywania obowiązków i czynności służbowych przez funkcjonariuszy i pracowników Ośrodka;
2)
realizowanie czynności kontrolnych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami;
3)
organizowanie przyjmowania i koordynowanie rozpatrywania skarg i wniosków pozostających we właściwości Komendanta Ośrodka, a także prowadzenie rejestru i dokumentacji w tym zakresie;
4)
koordynowanie rozpatrywania petycji złożonych do Komendanta Ośrodka, a także sporządzanie dokumentacji w tym zakresie oraz zamieszczanie na stronie internetowej wymaganych przepisami informacji;
5)
sporządzanie rocznych sprawozdań z działalności kontrolnej oraz załatwiania skarg i wniosków oraz petycji, a także przesyłanie ich w określonych terminach do Biura Kontroli Komendy Głównej Straży Granicznej;
6)
koordynowanie i przesyłanie za pośrednictwem Biura Kontroli Komendy Głównej Straży Granicznej informacji skargowych i pozaskargowych, przekazywanych do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgodnie z obowiązującymi przepisami;
7)
monitorowanie realizacji wniosków i zaleceń pokontrolnych sformułowanych w dokumentach pokontrolnych dotyczących działalności Ośrodka;
8)
ewidencjonowanie kontroli i inspekcji przeprowadzonych w Ośrodku przez podmioty spoza Straży Granicznej;
9)
uzupełnianie elektronicznych ewidencji kontroli oraz rejestrów w zakresie właściwości Referatu Kontroli;
10)
informowanie Komendanta Ośrodka o ujawnionych nieprawidłowościach w celu niezwłocznego podjęcia działań zaradczych i usprawniających.

Rozdział  5.

ZADANIA KOMÓREK ORGANIZACYJNYCH OŚRODKA

§  22. 
1. 
Do zadań realizowanych przez Zakład Kynologii należy:
1)
prowadzenie zajęć dydaktycznych z zakresu kynologii służbowej;
2)
prowadzenie działalności wychowawczej w ramach prowadzonej przez Zakład działalności dydaktycznej;
3)
organizowanie konsultacji dydaktycznych;
4)
opracowywanie i aktualizacja programów szkoleń;
5)
prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie właściwości Zakładu;
6)
realizowanie zadań wynikających z przepisów w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, będących we właściwości Zakładu;
7)
inicjowanie działalności związanej z doskonaleniem bazy dydaktycznej oraz pozyskiwaniem i opracowywaniem pomocy dydaktycznych na potrzeby Zakładu;
8)
prowadzenie działań profilaktyczno - edukacyjnych z udziałem psów służbowych;
9)
prowadzenie zakupów psów do celów służbowych;
10)
wykonywanie czynności dotyczących profilaktyki, diagnostyki, leczenia oraz zabezpieczenia weterynaryjnego psów służbowych;
11)
opiniowanie kandydatów na przewodników psów służbowych w zakresie przydatność i predyspozycji do pracy z psem służbowym;
12)
opiniowanie zdolności użytkowej psów, w zakresie przekwalifikowania i powtórnego przeszkolenia psów służbowych;
13)
opiniowanie i wnioskowanie w zakresie wycofania psów ze służby w Straży Granicznej;
14)
prowadzenie analizy wykorzystania psów w służbie;.
§  23. 
Do zadań realizowanych przez Zakład do Spraw Cudzoziemców należy:
1)
prowadzenie zajęć dydaktycznych, w szczególności z zakresu:
a)
problematyki dotyczącej cudzoziemców, w tym działań dotyczących zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
b)
społeczno - kulturowej identyfikacji cudzoziemców,
c)
udzielania cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d)
pełnienia służby konwojowo - ochronnej oraz obsługi cudzoziemców w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców oraz aresztach dla cudzoziemców,
e)
systemów informatycznych wykorzystywanych w komórkach organizacyjnych właściwych do spraw cudzoziemców;
2)
prowadzenie działalności wychowawczej w ramach prowadzonej przez Zakład działalności dydaktycznej;
3)
organizowanie konsultacji dydaktycznych;
4)
opracowywanie i aktualizacja programów szkoleń;
5)
prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie właściwości Zakładu;
6)
realizowanie zadań wynikających z przepisów w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, będących we właściwości Zakładu;
7)
inicjowanie działalności związanej z doskonaleniem bazy dydaktycznej oraz pozyskiwaniem i opracowywaniem pomocy dydaktycznych na potrzeby Zakładu;
8)
koordynowanie spraw z zakresu równego traktowania w Ośrodku;
9) 29
 koordynowanie działalności Ośrodka w zakresie współpracy z Agencją Frontex.
§  24. 
Do zadań realizowanych przez Zakład Zabezpieczenia Działań należy:
1)
prowadzenie zajęć dydaktycznych, w szczególności z zakresu:
a)
zarządzania kryzysowego i działań obronnych, funkcjonowania systemu służb dyżurnych SG oraz przepisów związanych z realizacją ustawowych zadań Straży Granicznej w tym zakresie, a także wykorzystania systemów informatycznych, baz danych i innych urządzeń służących do realizacji wymienionych zadań,
b)
przygotowania do realizacji działań specjalnych, zabezpieczenia działań, działań pododdziałów zwartych obejmujących w szczególności posługiwanie się środkami przymusu bezpośredniego i bronią palną, środkami techniki specjalnej, a także realizacja przedsięwzięć z zakresu szkoleń przygotowujących funkcjonariuszy do pełnienia służby i działania w różnych warunkach terenowo - taktycznych,
c) 30
 wychowania fizycznego, w tym strzelań z broni palnej oraz zajęć sportowych;
2)
prowadzenie działalności wychowawczej w ramach prowadzonej przez Zakład działalności dydaktycznej;
3)
organizowanie konsultacji dydaktycznych;
4)
opracowywanie i aktualizacja programów szkoleń;
5)
prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie właściwości Zakładu;
6)
realizowanie zadań wynikających z przepisów w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, będących we właściwości Zakładu;
7)
inicjowanie działalności związanej z doskonaleniem bazy dydaktycznej oraz pozyskiwaniem opracowywaniem pomocy dydaktycznych na potrzeby Zakładu;
8) 31
 prowadzenie naboru i koordynowanie udziału funkcjonariuszy Ośrodka w operacjach międzynarodowych realizowanych w oparciu o dwustronne i wielostronne porozumienia;
9) 32
 dokonywanie oceny i analizy efektywności i zaangażowania funkcjonariuszy Ośrodka w działaniach poza granicami kraju w ramach wsparcia bilateralnego.
§  25. 
Do zadań realizowanych przez Zakład Ogólnozawodowy należy:
1)
prowadzenie zajęć dydaktycznych, w szczególności z zakresu:
a)
prawa, w szczególności prawa karnego materialnego i procesowego z elementami kryminalistyki, prawa wykroczeń i prawa administracyjnego oraz przepisów związanych z realizacją ustawowych zadań Straży Granicznej określonych w art. 1 ust. 2 ustawy,
b)
służby granicznej, kontroli ruchu granicznego, bezpieczeństwa w komunikacji,
c)
języków obcych, komunikacji społecznej, elementów psychologii, etyki zawodowej,
d)
technicznego zabezpieczenia służby granicznej, eksploatacji pojazdów, bezpieczeństwa i higieny służby i pracy, teleinformatyki, obserwacji technicznej, udzielania pierwszej pomocy;
2)
prowadzenie działalności wychowawczej w ramach prowadzonej przez Zakład działalności dydaktycznej;
3)
organizowanie konsultacji dydaktycznych;
4)
opracowywanie i aktualizacja programów szkoleń;
5)
prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie właściwości Zakładu;
6)
realizowanie zadań wynikających z przepisów w sprawie zakresu oraz szczegółowych zasad szkolenia funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, będących we właściwości Zakładu;
7)
inicjowanie działalności związanej z doskonaleniem bazy dydaktycznej oraz pozyskiwaniem i opracowywaniem pomocy dydaktycznych na potrzeby Zakładu;
8) 33
 (uchylony).
§  26. 
Do zadań realizowanych przez Zakład Organizacji Dydaktyki należy:
1)
planowanie przedsięwzięć szkoleniowych;
2)
prowadzenie doradztwa oraz zajęć dydaktycznych z zakresu metodyki kształcenia;
3)
monitorowanie potrzeb szkoleniowych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej;
4)
przygotowywanie ofert szkoleniowych w zakresie doskonalenia zawodowego w ramach obszarów kompetencji Ośrodka;
5)
monitorowanie procesu opracowywania i aktualizowania programów szkoleń specjalistycznych i kursów doskonalących;
6)
prowadzenie sprawozdawczości z realizacji przedsięwzięć szkoleniowych Ośrodka;
7)
planowanie i opracowywanie założeń organizacyjnych egzaminów końcowych przeprowadzanych na zakończenie szkoleń;
8)
ewaluacja procesu kształcenia oraz opracowywanie zmian usprawniających jego organizację;
9)
koordynowanie działalności Ośrodka w zakresie współpracy międzynarodowej;
10)
prowadzenie działalności wydawniczej w zakresie właściwości Zakładu;
11)
prowadzenie obsługi ewidencyjnej słuchaczy;
12) 34
 (uchylony);
13) 35
 planowanie i prowadzenie sprawozdawczości (w części dotyczącej mierników) budżetu w układzie zadaniowym, monitorowanie (w tym monitorowanie osiąganych rezultatów), ocena realizacji tego budżetu oraz ewidencja danych będących podstawą obliczenia wartości mierników;
14) 36
 (uchylony);
15)
koordynacja działań podejmowanych w ramach kontroli zarządczej oraz dokonywanie analizy stanu tej kontroli w celu przedstawienia Komendantowi Ośrodka zapewnienia o funkcjonowaniu adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej;
16) 37
 (uchylony);
17) 38
 sporządzanie części opisowej sprawozdania z realizacji planu w układzie zadaniowym.
§  27. 
Do zadań realizowanych przez Pododdziały Szkolne należy:
1)
sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów oraz zasad regulaminowego zachowania się słuchaczy, a także porządku obowiązującego w Ośrodku;
2)
prowadzenie działalności wychowawczej;
3)
prowadzenie dokumentacji związanej z pobytem słuchaczy;
4)
opiniowanie słuchaczy zgodnie z obowiązującymi przepisami;
5) 39
 przedstawianie właściwym komórkom organizacyjnym Ośrodka danych w zakresie zapewnienia wyżywienia dla słuchaczy i psów służbowych przebywających na szkoleniach i kursach w Ośrodku;
6)
organizowanie przedsięwzięć umożliwiających rozwijanie zainteresowań zawodowych słuchaczy;
7)
organizowanie zajęć programowych, doskonalących oraz treningów z zakresu regulaminu musztry i ceremoniału Straży Granicznej;
8)
prowadzenie analizy postępów słuchaczy w nauce;
9)
organizowanie funkcjonowania magazynu broni zgodnie z obowiązującymi przepisami;
10)
współpraca z kadrą komórek organizacyjnych Ośrodka w celu zapewnienia prawidłowego przebiegu procesu dydaktycznego oraz kształtowania postaw funkcjonariusza Straży Granicznej.
§  28.  40
 Do zadań realizowanych przez Samodzielną Sekcję Organizacji i Promocji należy:
1)
zapewnienie obsługi administracyjno - biurowej i recepcyjnej Komendanta Ośrodka;
2)
przygotowanie i zapewnienie obsługi narad, odpraw, spotkań i konferencji organizowanych przez Komendanta Ośrodka oraz ich dokumentowanie;
3)
przygotowywanie i obsługa uroczystości organizowanych w Ośrodku oraz ich dokumentowanie;
4)
utrzymywanie kontaktów z przedstawicielami organów państwowych, w tym administracji rządowej, samorządu terytorialnego i organizacjami społecznymi oraz z przedstawicielami środków masowego przekazu;
5)
opracowanie i aktualizacja strony internetowej i intranetowej Ośrodka oraz informacji publicznych udostępnianych na stronie Biuletynu Informacji Publicznej SG Ośrodka;
6) 41
 prowadzenie współpracy z Gabinetem Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz Biurem Spraw Międzynarodowych Komendy Głównej Straży Granicznej;
7)
opracowywanie materiałów informacyjnych na potrzeby Komendanta Ośrodka;
8)
aktualizacja zbioru aktów prawnych i innych przepisów;
9)
koordynowanie i organizowanie wizyt zagranicznych oraz zapewnienie obsługi delegacji zagranicznych w Ośrodku;
10)
nadzór nad właściwym funkcjonowaniem i zabezpieczeniem zasobów historycznych Ośrodka;
11)
utrzymywanie bieżących kontaktów z przedstawicielami ośrodków masowego przekazu i inspirowanie dziennikarzy do podejmowania tematyki z zakresu zadań realizowanych przez Ośrodek;
12)
podejmowanie działań zmierzających do należytego wykorzystania publikacji prasowych w służbowej działalności Ośrodka oraz zapewnienie udzielania odpowiedzi na krytykę i interwencję prasową przez Ośrodek.
13)
sporządzanie rozkazu dziennego Komendanta Ośrodka.
§  29. 
Do zadań realizowanych przez Wydział Kadr należy:
1)
opracowywanie kierunków i zasad prowadzenia polityki kadrowej zgodnie z obowiązującymi przepisami w ramach przydzielanych środków finansowych oraz przyznanych etatów i limitów;
2)
prowadzenie spraw osobowych funkcjonariuszy, wynikających ze stosunku służbowego oraz trybu postępowania w tych sprawach, a także spraw osobowych pracowników wynikających ze stosunku pracy;
3)
prowadzenie naboru kandydatów do służb i pracy, w tym występowanie z wnioskami o przeprowadzenie postępowań sprawdzających w zakresie dostępu do informacji niejawnych;
4)
prowadzenie, przechowywanie i udostępnianie, zgodnie z przepisami, dokumentacji kadrowej dotyczącej przebiegu służby funkcjonariuszy i pracy pracowników;
5) 42
 występowanie do Wydziału Zamiejscowego w Krośnie Odrzańskim Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej z wnioskiem o wyrażenie stanowiska w sprawach funkcjonariuszy i pracowników Ośrodka, w przypadkach w których, na podstawie odrębnych przepisów, Biuro Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej jest zobowiązane lub uprawnione do wyrażania stanowiska;
6)
przygotowywanie projektów rozkazów, decyzji, postanowień oraz pisemnych zawiadomień w sprawach osobowych i przedkładanie ich Komendantowi Ośrodka;
7)
prowadzenie ewidencji, sprawozdawczości i dokonywanie analiz z zakresu spraw kadrowych oraz organizacyjno - etatowych;
8)
ewidencjonowanie i nadzorowanie czynności wyjaśniających i postępowań dyscyplinarnych podjętych w stosunku do funkcjonariuszy i słuchaczy oraz przechowywanie i archiwizowanie dokumentacji w tym zakresie;
9)
sprawowanie nadzoru nad planowaniem i realizacją planów urlopów oraz rozkładem czasu służby i pracy, a także ewidencjonowanie obecności funkcjonariuszy i pracowników w służbie i pracy;
10)
sprawowanie nadzoru nad okresowym opiniowaniem funkcjonariuszy Ośrodka;
11)
aktualizacja danych kadrowych gromadzonych w programach i systemach teleinformatycznych;
12)
przygotowywanie dokumentów stanowiących podstawę do wydania decyzji emerytalno - rentowych;
13)
realizowanie zadań związanych z uzupełnieniem rezerw mobilizacyjnych.
§  30.  43
 Do szczegółowego zakresu zadań Wydział Ochrony Informacji należy:
1)
realizacja zadań wynikających z ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 756, 1030 i 153
2)
oraz z innych przepisów wydanych na jej podstawie, w tym polegających na:
a)
zapewnieniu ochrony systemów teleinformatycznych, w których są przetwarzane informacje niejawne, poprzez:
koordynowanie i podejmowanie działań mających na celu uzyskanie lub utrzymanie akredytacji bezpieczeństwa teleinformatycznego dla systemów teleinformatycznych,
opiniowanie i opracowywanie dokumentacji bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych na etapie ich planowania, projektowania i wdrażania oraz udzielanie w tym zakresie niezbędnej pomocy,
nadzór nad wyznaczaniem i odwoływaniem inspektorów bezpieczeństwa teleinformatycznego i administratorów niejawnych systemów teleinformatycznych,
b)
określaniu wymagań w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego i kontroli realizacji tych wymagań,
c)
opracowywaniu i aktualizowaniu planu ochrony informacji niejawnych w Ośrodku, w tym w razie wprowadzenia stanu nadzwyczajnego i nadzorowaniu jego realizacji,
d)
prowadzeniu zwykłych i poszerzonych postępowań sprawdzających oraz kontrolnych postępowań sprawdzających, z wyłączeniem postępowań prowadzonych w stosunku do Komendanta Ośrodka i jego zastępców, Pełnomocnika Komendanta Ośrodka ds. Ochrony Informacji Niejawnych i jego zastępcy,
e)
występowaniu, w uzasadnionych przypadkach, w toku prowadzonych postępowań sprawdzających, o których mowa w lit. d, do właściwego miejscowo Wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, Zarządu Operacyjno-Śledczego Komendy Głównej Straży Granicznej, Pionu Głównego Księgowego oraz Wydziału Kadr z wnioskiem o udostępnienie informacji niezbędnych do stwierdzenia, czy osoba sprawdzana daje rękojmię zachowania tajemnicy,
f)
realizacji spraw związanych z przesyłaniem do Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wniosków i ankiet bezpieczeństwa osobowego funkcjonariuszy pełniących służbę i pracowników zatrudnionych w Ośrodku ubiegających się o dopuszczenie do informacji niejawnych UE, NATO,
g)
opiniowaniu spraw dotyczących udostępnienia informacji niejawnych oraz zwalniania od obowiązku zachowania w tajemnicy określonych informacji niejawnych,
h)
opracowaniu dokumentacji określającej poziom zagrożeń związanych z nieuprawnionym dostępem do informacji niejawnych lub ich utratą w Ośrodku;
2)
realizacja czynności kancelaryjnych związanych z obiegiem informacji jawnych;
3)
koordynowanie w zakresie formalnym realizacji zadań związanych z obiegiem informacji jawnych w Ośrodku;
4)
nadzór nad treścią strony internetowej i intranetowej Ośrodka, pod względem jej zgodności z obowiązującymi przepisami w zakresie ochrony informacji niejawnych oraz ochrony danych osobowych;
5)
koordynowanie spraw dotyczących udostępniania informacji publicznej;
6)
dokonywanie analizy oświadczeń o stanie majątkowym funkcjonariuszy pełniących służbę i pracowników zatrudnionych w Ośrodku, składanych Komendantowi Ośrodka;
7)
realizacja zadań z zakresu przygotowań obronnych i zarządzania kryzysowego Straży Granicznej, pozostających we właściwości Wydziału;
8)
monitorowanie przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych przetwarzanych w Ośrodku;
9)
szkolenie funkcjonariuszy i pracowników Ośrodka w zakresie ochrony informacji niejawnych, obiegu i archiwizowania materiałów jawnych i niejawnych, klasyfikowania informacji niejawnych oraz stosowania właściwych klauzul tajności, a także procedur ich zmiany i znoszenia, w tym również w zakresie dokumentów klasyfikowanych UE i NATO, a także ochrony danych osobowych oraz przygotowań obronnych i kryzysowych;
10)
realizacja zadań Inspektora Ochrony Danych Osobowych Ośrodka;
11)
współudział w przygotowaniu i zapewnieniu szczególnej ochrony obiektów Ośrodka, jako obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej oraz realizacja zadań wynikających z planu szczególnej ochrony Ośrodka;
12)
realizacja zadań poczty specjalnej w zakresie ochrony przesyłek oraz obsługi pocztowej;
13)
realizacja w Ośrodku czynności zapewniających prawidłowe:
a)
funkcjonowanie elektronicznej skrzynki podawczej (ESP) w ramach elektronicznej platformy usług administracji publicznej (ePUAP),
b)
zarządzanie skrzynką doręczeń w ramach publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego i publicznej usługi hybrydowej (e-Doręczenia);
14)
prowadzenie i realizacja zadań archiwum zakładowego Ośrodka;
15)
zapewnienie fizycznej ochrony obiektów Ośrodka;
16)
udział służby ochrony w systemie służb dyżurnych operacyjnych;
17)
współpraca z Biurem Ochrony Informacji Komendy Głównej Straży Granicznej w zakresie będącym we właściwości Wydziału;
18)
wydawanie pojazdów służbowych po ustalonych godzinach pracy/służby oraz w dni wolne;
19)
opracowywanie i aktualizacja dokumentacji dotyczącej ochrony danych osobowych w Ośrodku;
20)
nadzór merytoryczny nad elektronicznym obiegiem dokumentów w Ośrodku, przy wykorzystaniu systemu do elektronicznego zarządzania dokumentacją.
§  31.  44
 Do zadań realizowanych przez Pion Głównego Księgowego należy:
1)
prowadzenie rachunkowości na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów;
2)
opracowanie zasad (polityki) rachunkowości;
3)
planowanie dochodów i wydatków budżetowych oraz funduszy celowych w układzie paragrafowym i zadaniowym oraz funduszy specjalnego przeznaczenia w zakresie określonym odrębnymi przepisami;
4)
organizowanie i prowadzenie wstępnej kontroli zgodności operacji gospodarczych i finansowych z planem finansowym oraz kompletności i rzetelności dokumentów dotyczących tej operacji;
5) 45
 zapewnienie prawidłowego wydatkowania środków budżetowych oraz działalności pozabudżetowej, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki funduszem płac oraz pozostałych wydatków grupy "0" - finanse;
6)
prowadzenie rachunków bankowych oraz ewidencjonowanie i rozliczanie służbowych kart płatniczych zgodnie z obowiązującymi przepisami;
7)
prowadzenie obsługi kasowej;
8)
windykacja należności;
9) 46
 regulowanie zobowiązań, terminowe rozliczanie sum depozytowych i pozostałych rozrachunków, środków pochodzących z funduszy celowych oraz środków europejskich, a w szczególności wierzytelności osób trzecich, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędów skarbowych i banków;
10)
współdziałanie z komórkami organizacyjnymi ośrodka w celu prawidłowej realizacji planu finansowego;
11)
naliczanie uposażeń, wynagrodzeń i sporządzanie list płac oraz naliczanie i wypłata innych świadczeń pieniężnych, dokonywanie potrąceń oraz naliczanie i przekazywanie składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne oraz zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych;
12) 47
 przygotowanie i prowadzenie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego w sposób i w zakresie uregulowanym w wewnętrznych przepisach, w tym w przepisach dotyczących organizacji tych postępowań w Ośrodku;
13) 48
 ewidencjonowanie i archiwizowanie dokumentacji Pionu Głównego Księgowego zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym związanej z prowadzonymi postępowaniami o udzielenie zamówienia publicznego;
14)
sporządzanie analiz ekonomicznych z wykonania budżetu;
15)
sporządzanie sprawozdawczości budżetowej i finansowej, z wykonania planu finansowego w układzie paragrafowym i zadaniowym oraz sprawozdań dotyczących realizacji planu zamówień publicznych w terminach i w sposób określony w obowiązujących przepisach;
16)
obsługa systemu TREZOR w zakresie planowania wydatków oraz sprawozdawczości finansowej;
17) 49
 ewidencjonowanie i rozliczanie druków ścisłego zarachowania pozostających we właściwości Pionu Głównego Księgowego.
§  32. 
Do zadań realizowanych przez Wydział Techniki i Zaopatrzenia należy:
1)
zabezpieczanie logistyczne procesu szkolenia zgodnie z właściwością Wydziału;
2) 50
 prowadzenie gospodarki rzeczowymi składnikami majątku w zakresie gospodarki transportowej, mundurowej, żywnościowej i paliwowo-energetycznej, uzbrojeniem, materiałami i sprzętem techniki specjalnej, mieszkaniowej i nieruchomościami, sprzętem kwaterunkowym, przeciwpożarowym, gospodarczym, narzędziowym i pozostałym sprzętem inżynieryjno-technicznym oraz gospodarki materiałami jednorazowego użytku;
3)
zaopatrywanie komórek organizacyjnych Ośrodka w środki materiałowo - techniczne;
4)
prowadzenie gospodarki magazynowej pozostającej we właściwości Wydziału;
5)
planowanie, organizowanie, realizowanie oraz rozliczanie działalności pokoi gościnnych i internatowych;
6)
zarządzanie i administrowanie nieruchomościami Ośrodka;
7)
planowanie i realizowanie zamierzeń inwestycyjno - remontowych;
8)
prowadzenie bieżącej konserwacji mienia będącego we właściwości Wydziału;
9)
planowanie i realizowanie czynności wymaganych przepisami o dozorze technicznym;
10)
uczestniczenie w pracach mobilizacyjnych oraz zabezpieczenie odpowiednich warunków w tym zakresie na zasadach określonych odrębnymi przepisami;
11)
planowanie, wydatkowanie i rozliczanie przyznanych środków finansowych, zgodnie z przepisami dotyczącymi finansów publicznych i zamówień publicznych;
12)
organizowanie gospodarki odpadami wytwarzanymi przez Ośrodek;
13)
podejmowanie działań mających na celu zapobieganie powstawaniu szkód w mieniu Ośrodka oraz ich terminowa likwidacja;
14)
organizowanie, nadzorowanie i prowadzenie organizacji wyżywienia i działalności socjalno - bytowej w Ośrodku zgodnie z obowiązującymi przepisami;
15)
organizowanie i nadzorowanie realizacji przedsięwzięć mających na celu przestrzeganie przepisów ubiorczych oraz odpowiedniego wyglądu przez funkcjonariuszy oraz słuchaczy Ośrodka;
16)
zapewnienie zgodnego z normami wyposażenia odwodu centralnego podporządkowania Komendantowi Głównemu Straży Granicznej oraz pełne zabezpieczenie jego potrzeb transportowych i organizacji wyżywienia;
17)
pozyskiwanie i opracowywanie pomocy dydaktycznych;
18)
koordynowanie działalności wydawniczej Ośrodka;
19)
prowadzenie działań zmierzających do zapewnienia warunków ochrony przeciwpożarowej oraz bezpieczeństwa i higieny służby i pracy;
20)
realizacja i współdziałanie w zakresie zadań obronnych i zarządzania kryzysowego w ramach właściwości Wydziału;
21)
planowanie, realizacja zgodnie z planem finansowym i ocena realizacji wydatków budżetowych w układzie paragrafowym i zadaniowym;
22) 51
 realizacja prawa do lokalu mieszkalnego oraz świadczeń finansowych wynikających z tego prawa, a w szczególności rozpatrywanie spraw w zakresie przyznawania pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego, równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego, równoważnika za brak lokalu mieszkalnego oraz zwrotu kosztów dojazdu do miejsca pełnienia służby funkcjonariuszom pełniącym służbę w Ośrodku.
§  33. 
Do zadań realizowanych przez Wydział Łączności i Informatyki należy:
1)
zabezpieczenie procesu szkolenia zgodnie z właściwością Wydziału;
2)
zarządzanie dostępem do zasobów teleinformatycznych Straży Granicznej, a także dostępem do zasobów zewnętrznych w zakresie właściwości Wydziału;
3)
administrowanie siecią LAN oraz konfiguracja urządzeń sieciowych, modernizowanie i serwisowanie sieci kampusowej w Ośrodku;
4)
zapewnienie kryptograficznej ochrony informacji oraz danych przekazywanych za pośrednictwem technicznych środków łączności i informatyki, w tym administrowanie materiałami kryptograficznymi;
5)
obsługa użytkowników końcowych, realizacja procesu podłączania do systemów teleinformatycznych, nadawanie, ograniczanie oraz wyłączanie uprawnień w zakresie dostępu do zasobów i usług systemów teleinformatycznych;
6)
prowadzenie serwisu technicznego sprzętu łączności, informatyki, obserwacji technicznej oraz zasilania awaryjnego, będącego na wyposażeniu Ośrodka;
7)
realizowanie zaopatrzenia komórek organizacyjnych Ośrodka w sprzęt i materiały łączności, informatyki, obserwacji technicznej, radiotechniki oraz zasilania awaryjnego;
8)
prowadzenie ewidencji mienia łączności, informatyki, obserwacji technicznej, radiotechniki i zasilania awaryjnego będącego w zakresie właściwości Wydziału;
9)
planowanie, realizacja zgodnie z planem finansowym i ocena realizacji wydatków budżetowych w układzie paragrafowym i zadaniowym;
10)
współpraca z komórkami organizacyjnymi Ośrodka przy realizacji zadań dotyczących przygotowań obronnych i zarządzania kryzysowego w zakresie właściwości Wydziału:
11)
przetwarzanie danych osobowych wynikających z realizacji zadań oraz zapewnienie im ochrony.
§  34. 
Do zadań realizowanych przez Obiekt Szkoleniowy w Szklarskiej Porębie należy:
1)
zapewnienie zabezpieczenia logistycznego bieżących szkoleń, narad, odpraw, spotkań, warsztatów i konferencji organizowanych w Obiekcie;
2) 52
 zabezpieczenie logistyczne kursów doskonalących, obozów kondycyjnych, turnusów antystresowych oraz innych przedsięwzięć służbowych organizowanych w Obiekcie w celu poprawy kondycji psychofizycznej funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej, służb resortu spraw wewnętrznych oraz innych osób;
3)
udostępnianie w celach wypoczynkowych funkcjonariuszom i pracownikom Straży Granicznej, służb resortu spraw wewnętrznych oraz innym osobom pomieszczeń Obiektu niewykorzystanych w danym okresie do celów służbowych.
§  35. 
1. 
Zakres zadań Służby Zdrowia Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z siedzibą w Lubaniu określają przepisy odrębne.
2. 
Służba Zdrowia Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej z siedzibą w Lubaniu realizuje czynności związane z realizacją budżetu zadaniowego poprzez:
1)
planowanie i realizację wydatków budżetowych w układzie zadaniowym;
2)
dokonywanie wydatków budżetowych zgodnie z planem finansowym w układzie paragrafowym i zadaniowym;
3)
ocenę realizacji wydatków budżetowych zgodnie z planem finansowym w układzie zadaniowym.

Rozdział  6.

ORGANY OPINIODAWCZO - DORADCZE KOMENDANTA OŚRODKA

§  36. 
Organami opiniodawczo - doradczymi Komendanta Ośrodka są:
1)
Kolegium Komendanta;
2)
Rada Pedagogiczna.
§  37. 
1. 
Kolegium Komendanta jest organem doradczym Komendanta w sprawach związanych z organizacją i kierowaniem Ośrodkiem.
2. 
Komendant Ośrodka określa, w drodze decyzji, szczegółowe zadania, skład oraz zasady i formy działania Kolegium Komendanta.
§  38. 
1. 
Rada Pedagogiczna jest kolegialnym organem opiniodawczo - doradczym Komendanta Ośrodka w sprawach związanych z organizacją i przebiegiem procesu szkolenia oraz warunkami jego realizacji.
2. 
Szczegółowe zadania, skład oraz zasady i formy działania Rady Pedagogicznej określa jej regulamin, który nadaje Komendant Ośrodka.

Rozdział  7.

ZWYCZAJE OŚRODKA

§  39. 
1. 
Komendant Ośrodka, na wniosek Kapituły Odznaki Pamiątkowej Ośrodka, może wyróżniać funkcjonariuszy, pracowników i absolwentów Ośrodka za zaangażowanie w służbie i pracy oraz wysokie wyniki w szkoleniu, a także inne osoby, które wniosły szczególny wkład w utrzymanie wysokiego poziomu kształcenia w Ośrodku, poprzez nadanie odznaki pamiątkowej.
2. 
Wzór odznaki, o której mowa w ust. 1, zasady jej nadawania oraz skład Kapituły określa Komendant Ośrodka w drodze decyzji.
§  40. 
Ośrodek organizuje uroczystości na zasadach i w trybie określonym przez Komendanta Ośrodka z uwzględnieniem ceremoniału Straży Granicznej określonego w odrębnych przepisach.
§  41. 
1. 
Absolwenci Ośrodka mogą nosić odznakę absolwenta szkolenia w zakresie szkoły podoficerskiej.
2. 
Wzór odznaki, o której mowa w ust. 1 określa załącznik do Statutu.

Załącznik

WZÓR ODZNAKI ABSOLWENTA

W ZAKRESIE SZKOŁY PODOFICERSKIEJ

grafika

Odznakę stanowi stylizowany, w kolorze srebra, miecz, którego głownią jest słup graniczny opleciony gałązką dębową. Cztery listki w lewo od słupa oraz dwa w prawo. Na słupie w centrum nałożony jest orzeł w koronie. Podstawę odznaki stanowi rękojeść miecza, na którą nałożono wstęgę w kształcie półkola z napisem "SZKOŁA PODOFICERSKA". Wysokość napisu 4 mm. Na jelcu miecza znajduje się monogram "OSS SG" wysokość 4 mm.

Wymiary odznaki:

Wysokość 40 mm

Szerokość 35 mm

Wysokość napisu "SZKOŁA PODOFICERSKA" - 4 mm

Wysokość monogramu "OSS SG" - 4 mm

1 Tytuł zmieniony przez § 2 pkt 1 zarządzenia nr 13 z dnia 9 marca 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 marca 2020 r.
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 27 z dnia 15 lutego 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 2018 r.
3 Załącznik:

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 84 z dnia 15 listopada 2013 r. (Dz.Urz.KGSG.2013.86) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 listopada 2013 r.

- zmieniony przez § 1 zarządzenia nr 71 z dnia 30 czerwca 2014 r. (Dz.Urz.KGSG.2014.92) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2014 r.

4 Załącznik § 2a dodany przez § 2 pkt 2 zarządzenia nr 13 z dnia 9 marca 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.13) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 25 marca 2020 r.
5 Załącznik § 6 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 30 z dnia 8 czerwca 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 czerwca 2020 r.
6 Załącznik § 7 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 122 z dnia 2 grudnia 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.111) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 stycznia 2017 r.
7 Załącznik § 7 ust. 1 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia nr 10 z dnia 14 lutego 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 2020 r.
8 Załącznik § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a zarządzenia nr 27 z dnia 15 lutego 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 2018 r.
9 Załącznik § 7 ust. 3 uchylony przez § 2 pkt 1 zarządzenia nr 10 z dnia 14 lutego 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 2020 r.
10 Załącznik § 8 ust. 2 pkt 10 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia nr 8 z dnia 2 lutego 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.4) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lutego 2016 r.
11 Załącznik § 12 zmieniony przez § 2 pkt 1 zarządzenia nr 26 z dnia 29 maja 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2023 r.
12 Załącznik § 13 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.
13 Załącznik § 13 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 2 pkt 2 zarządzenia nr 26 z dnia 29 maja 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2023 r.
14 Załącznik § 13 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.
15 Załącznik § 14 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 2 pkt 3 zarządzenia nr 26 z dnia 29 maja 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2023 r.
16 Załącznik § 15 ust. 2 pkt 5 zmieniony przez § 2 pkt 4 zarządzenia nr 26 z dnia 29 maja 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2023 r.
17 Załącznik § 16 ust. 1 pkt 10 zmieniony przez § 2 pkt 2 zarządzenia nr 10 z dnia 14 lutego 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 2020 r.
18 Załącznik § 16 ust. 1 pkt 12:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.

- zmieniony przez § 2 pkt 5 lit. a zarządzenia nr 26 z dnia 29 maja 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2023 r.

19 Załącznik § 16 ust. 1 pkt 13 lit. c zmieniona przez § 2 pkt 5 lit. b zarządzenia nr 26 z dnia 29 maja 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2023 r.
20 Załącznik § 16 ust. 1 pkt 13 lit. d zmieniona przez § 2 pkt 5 lit. b zarządzenia nr 26 z dnia 29 maja 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2023 r.
21 Załącznik § 16 ust. 2 pkt 9a dodany przez § 2 pkt 1 zarządzenia nr 68 z dnia 4 września 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.59) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 6 września 2015 r.
22 Załącznik § 16 ust. 2 pkt 11 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 27 z dnia 15 lutego 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 2018 r.
23 Załącznik § 16 ust. 2a zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.
24 Załącznik § 17 pkt 1 zmieniony przez § 2 pkt 6 zarządzenia nr 26 z dnia 29 maja 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2023 r.
25 Załącznik § 18 pkt 1 zmieniony przez § 2 pkt 7 zarządzenia nr 26 z dnia 29 maja 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2023 r.
26 Załącznik § 18 pkt 10 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. c zarządzenia nr 27 z dnia 15 lutego 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 2018 r.
27 Załącznik § 19 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.
28 Załącznik § 21 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 62 z dnia 29 czerwca 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.59) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2016 r.
29 Załącznik § 23 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 2 zarządzenia nr 8 z dnia 2 lutego 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.4) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lutego 2016 r.
30 Załącznik § 24 pkt 1 lit. c zmieniona przez § 1 pkt 2 lit. a zarządzenia nr 30 z dnia 8 czerwca 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 czerwca 2020 r.
31 Załącznik § 24 pkt 8 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 30 z dnia 8 czerwca 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 czerwca 2020 r.
32 Załącznik § 24 pkt 9 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b zarządzenia nr 30 z dnia 8 czerwca 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 czerwca 2020 r.
33 Załącznik § 25 pkt 8 uchylony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 8 z dnia 2 lutego 2016 r. (Dz.Urz.KGSG.2016.4) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 lutego 2016 r.
34 Załącznik § 26 pkt 12 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. d tiret pierwsze zarządzenia nr 27 z dnia 15 lutego 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 2018 r.
35 Załącznik § 26 pkt 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. d tiret drugie zarządzenia nr 27 z dnia 15 lutego 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 2018 r.
36 Załącznik § 26 pkt 14 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. d tiret trzecie zarządzenia nr 27 z dnia 15 lutego 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 2018 r.
37 Załącznik § 26 pkt 16 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. d tiret czwarte zarządzenia nr 27 z dnia 15 lutego 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 2018 r.
38 Załącznik § 26 pkt 17 dodany przez § 1 pkt 5 zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.
39 Załącznik § 27 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 zarządzenia nr 30 z dnia 8 czerwca 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 czerwca 2020 r.
40 Załącznik § 28 zdanie wstępne zmienione przez § 2 pkt 8 lit. a zarządzenia nr 26 z dnia 29 maja 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2023 r.
41 Załącznik § 28 pkt 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. e zarządzenia nr 27 z dnia 15 lutego 2018 r. (Dz.Urz.KGSG.2018.32) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lutego 2018 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia nr 30 z dnia 8 czerwca 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.27) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 9 czerwca 2020 r.

- zmieniony przez § 2 pkt 8 lit. b zarządzenia nr 26 z dnia 29 maja 2023 r. (Dz.Urz.KGSG.2023.18) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lipca 2023 r.

42 Załącznik § 29 pkt 5 zmieniony przez § 2 pkt 3 zarządzenia nr 10 z dnia 14 lutego 2020 r. (Dz.Urz.KGSG.2020.10) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 lutego 2020 r.
43 Załącznik § 30 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 12 z dnia 11 marca 2024 r. (Dz.Urz.KGSG.2024.9) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 12 marca 2024 r.
44 Załącznik § 31 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 6 lit. a zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.
45 Załącznik § 31 pkt 5 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. b zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.
46 Załącznik § 31 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.
47 Załącznik § 31 pkt 12 zmieniony przez § 2 zarządzenia nr 10 z dnia 3 lutego 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.11) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 3 lutego 2015 r.
48 Załącznik § 31 pkt 13 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. d zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.
49 Załącznik § 31 pkt 17 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. e zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.
50 Załącznik § 32 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.
51 Załącznik § 32 pkt 22 dodany przez § 1 pkt 7 lit. b zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.
52 Załącznik § 34 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 zarządzenia nr 34 z dnia 7 maja 2015 r. (Dz.Urz.KGSG.2015.30) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 7 maja 2015 r.