Utworzenie nieetatowych pododdziałów odwodowych centralnego podporządkowania Komendantowi Głównemu Straży Granicznej.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.KGSG.2007.8.79

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 2007 r.

DECYZJA Nr 181
KOMENDANTA GŁÓWNEGO STRAŻY GRANICZNEJ
z dnia 10 sierpnia 2007 r.
w sprawie utworzenia nieetatowych pododdziałów odwodowych centralnego podporządkowania Komendantowi Głównemu Straży Granicznej

W związku z art. 3 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2005 r. Nr 234, poz. 1997, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711, Nr 170, poz. 1218 oraz z 2007 r. Nr 57, poz. 390 i Nr 82, poz. 558), a także w związku z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 18 kwietnia 2002 r. o stanie klęski żywiołowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 62, poz. 558, Nr 74, poz. 676, z 2006 r. Nr 50, poz. 360 oraz z 2007 r. Nr 191, poz. 1410) ustala się, co następuje:
§  1.
Tworzy się:
1)
nieetatowy pododdział odwodowy centralnego podporządkowania Komendantowi Głównemu Straży Granicznej Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie;
2)
nieetatowy pododdział odwodowy centralnego podporządkowania Komendantowi Głównemu Straży Granicznej Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, zwane dalej "pododdziałami".
§  2.
Do zadań pododdziałów należy:
1)
wspieranie działań Zarządu Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej;
2)
wspieranie działań jednostek organizacyjnych Straży Granicznej w przypadku wystąpienia nadzwyczajnego zagrożenia dla nienaruszalności granicy państwowej;
3)
udział w działaniach związanych z zapobieganiem skutkom klęski żywiołowej, w rozumieniu przepisów dotyczących zarządzania kryzysowego, lub usuwaniu skutków tej klęski.
§  3.
1.
W skład pododdziałów wyznacza się funkcjonariuszy Straży Granicznej skierowanych na szkolenie do:
1)
w przypadku pododdziału, o którym mowa w § 1 pkt 1 - Centralnego Ośrodka szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie;
2)
w przypadku pododdziału, o którym mowa w § 1 pkt 2 - Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie, zwanych dalej "ośrodkami".
2.
W uzasadnionych przypadkach komendant ośrodka w skład pododdziału wyznacza etatowych funkcjonariuszy pełniących służbę w ośrodku.
3.
Do realizacji zadań określonych w § 2 pkt 1 i 2 wyznacza się funkcjonariuszy posiadających ukończone co najmniej szkolenie podstawowe.
§  4.
1.
Decyzję o użyciu pododdziałów, zwaną dalej "decyzją" Komendant Główny Straży Granicznej podejmuje z własnej inicjatywy lub na wniosek:
1)
Dyrektora Zarządu Zabezpieczenia Działań Straży Granicznej;
2)
komendanta oddziału Straży Granicznej.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składany jest Komendantowi Głównemu Straży Granicznej za pośrednictwem Dyrektora Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej.
§  5.
Wniosek, o którym mowa w § 4, powinien zawierać następujące informacje:
1)
liczbę funkcjonariuszy pododdziału;
2)
zadanie pododdziału;
3)
strukturę organizacyjną pododdziału;
4)
czas sformowania pododdziału;
5)
termin rozpoczęcia i zakończenia realizacji zadań pododdziału;
6)
zasady dotyczące podporządkowania pododdziału;
7)
sposób zapewnienia wyżywienia i zakwaterowania funkcjonariuszy wchodzących w skład pododdziału.
§  6.
1.
Decyzja powinna zawierać informacje, o których mowa w § 5.
2.
W przypadku braku możliwości określenia terminu zakończenia realizacji zadania pododdziału lub zaistnienia konieczności jego zmiany, termin ten określa się w odębnej decyzji Komendanta Głównego Straży Granicznej.
§  7.
1.
Dyrektor Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej podejmuje czynności związane z przygotowaniem projektu decyzji na polecenie Komendanta Głównego Straży Granicznej lub po otrzymaniu wniosku, o którym mowa w § 4.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, obejmują:
1)
poinformowanie komendanta ośrodka o konieczności wyznaczenia określonych sił i wydzielenia środków niezbędnych do realizacji zadania pododdziału;
2)
opracowanie projektu decyzji o użyciu pododdziału;
3.
Przy opracowywaniu projektu decyzji, nie stosuje się przepisów decyzji Nr 1 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 3 stycznia 2005 r. w sprawie opracowywania, uzgadniania i ogłaszania aktów prawnych w Straży Granicznej (Dz. Urz. KGSG Nr 1, poz. 4 i Nr 4, poz. 23), z wyjątkiem przepisów § 8 i 9.
4.
Dyrektor Centrum Koordynacji Działań Straży Granicznej przekazuje decyzję właściwym kierownikom jednostek organizacyjnych Straży Granicznej niezwłocznie po jej podpisaniu przez Komendanta Głównego Straży Granicznej.
§  8.
1.
Komendant ośrodka, na podstawie decyzji, określa w rozkazie dziennym imienny skład pododdziału i wyznacza jego dowódcę. Skład pododdziału powinien być - w miarę możliwości - zgodny ze składem osobowym całej grupy szkoleniowej lub kilku wyznaczonych grup szkoleniowych.
2.
Środki transportu i łączności oraz wyposażenie specjalne niezbędne do realizacji zadania pododdziału przydziela:
1)
komendant Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie - w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1;
2)
komendant Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie - w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 2.
3.
Funkcjonariusze, o których mowa w § 3 ust. 1, wchodzący w skład pododdziału - do czasu skierowania do realizacji zadania pododdziału - biorą udział w zajęciach dydaktycznych przewidzianych programem szkolenia, zgodnie z ustalonym planem zajęć, a po ich zakończeniu przebywają w miejscu zakwaterowania.
§  9.
W przypadku wystąpienia sytuacji, w której może zaistnieć konieczność użycia pododdziału, komendant ośrodka na polecenie Komendanta Głównego Straży Granicznej, w celu utrzymania tego pododdziału w gotowości, wstrzymuje zaplanowane przerwy w procesie dydaktycznym obejmujące w szczególności dni wolne od zajęć, w tym dni ustawowo wolne od pracy.
§  10.
1.
Skierowanie funkcjonariuszy pododdziału do miejsca realizacji zadania pododdziału może nastąpić w drodze delegowania do czasowego pełnienia służby w innej miejscowości lub w ramach podróży służbowej, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
Zadania realizowane przez poszczególnych funkcjonariuszy wchodzących w skład pododdziału powinny odpowiadać posiadanym przez nich zakresom uprawnień, wykształceniu specjalistycznemu i umiejętnościom.
§  11.
1.
Działaniami pododdziału kieruje dowódca pododdziału.
2.
Dowódca pododdziału uprawniony jest do wydawania poleceń funkcjonariuszom wchodzącym w skład pododdziału w zakresie zadania realizowanego przez pododdział.
3.
Do obowiązków dowódcy pododdziału w szczególności należy:
1)
zapoznanie się z sytuacją oraz dokonanie analizy poleceń otrzymanych od Dyrektora Zarządu zabezpieczenia Działań Straży Granicznej lub właściwego komendanta oddziału;
2)
udzielenie instruktażu do służby funkcjonariuszom wchodzących w skład pododdziału, w tym w zakresie bezpieczeństwa, obowiązków, uprawnień i miejsca jej pełnienia.
4.
W przypadku utworzenia grup w strukturze organizacyjnej pododdziału - do kierowania grupą wyznacza się dowódcę grupy.
5.
Dowódca grupy jest uprawniony do wydawania poleceń funkcjonariuszom wchodzącym w skład podległej mu grupy w zakresie zadania realizowanego przez grupę.
§  12.
1.
Komendant ośrodka w uzasadnionych przypadkach może wystąpić do Komendanta Głównego Straży Granicznej z wnioskiem o przedłużenie okresu szkolenia funkcjonariuszy o czas niezbędny do realizacji zadania pododdziału.
2.
Okres realizowania zadań przez pododdział można zaliczyć funkcjonariuszom do okresu praktyk zawodowych, jeżeli takie praktyki przewiduje program szkolenia, a zakres realizowanych zadań nie odbiega od przedmiotu tych praktyk.
§  13.
Traci moc decyzja nr Z-26 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 24 marca 2004 r. w sprawie utworzenia odwodu Komendanta Głównego Straży Granicznej i zasad jego użycia, zmieniona decyzją nr 86 Komendanta Głównego Straży Granicznej z dnia 18 maja 2006 r.
§  14.
Decyzja wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej podpisania.