Utworzenie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach.

Dzienniki resortowe

Dz.Urz.MKul.2005.6.62

Akt obowiązujący
Wersja od: 15 lipca 2015 r.

ZARZĄDZENIE NR 41
MINISTRA KULTURY 1
z dnia 31 października 2005 r.
w sprawie utworzenia Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach 2

Na podstawie art. 8, art. 9, art. 11, art. 13 ust. 1 i art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 13, poz. 123, z późn. zm.) oraz umowy z dnia 15 września 2005 r. o utworzeniu instytucji kultury - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach, zarządza się, co następuje:
§  1.
Z dniem 1 stycznia 2006 r. tworzy się instytucję kultury pod nazwą "Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach", zwaną dalej Orkiestrą.
§  2.
Siedzibą Orkiestry są Katowice.
§  3.
Przedmiotem działalności Orkiestry jest działalność orkiestrowa.
§  4.
1.
Nadzór nad Orkiestrą sprawuje minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz Polskie Radio - Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, zwane dalej Polskim Radiem i Miasto Katowice, zwane dalej Miastem, jako pozostałe Strony umowy z dnia 15 września 2005 r. o utworzeniu instytucji kultury - Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach, zwanej dalej Umową, stanowiącą załącznik nr 1 do zarządzenia - w zakresie określonym w Umowie.
2.
Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego oraz Polskie Radio i Miasto zapewniają środki niezbędne do utrzymania i rozwoju Orkiestry na zasadach i w zakresie określonych w Umowie.
§  5.
(uchylony).
§  6.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 UMOWA

o utworzeniu Instytucji Kultury zawarta w Warszawie w dniu 15 września 2005 roku pomiędzy:
1.
Ministrem Kultury Panem Waldemarem Dąbrowskim, zwanym dalej "Ministrem",

a

2.
Polskim Radiem - Spółką Akcyjną z siedzibą w Warszawie, przy al. Niepodległości 77/85, wpisaną do rejestru przedsiębiorców - Krajowego Rejestru Sądowego pod nr. KRS 0000017753, dla której akta rejestrowe prowadzi Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, XX Wydział Gospodarczy, REGON 010420591, zwaną dalej "Polskim Radiem", o zarządzie w składzie: Andrzej Siezieniewski - Prezes Zarządu, Beata Jaworska, Czesław Jermanowski i Tomasz Siemoniak - członkowie Zarządu, reprezentowaną przez Andrzeja Siezieniewskiego,

a

3.
Miastem Katowice, reprezentowanym przez Piotra Uszoka - Prezydenta Miasta Katowice, z upoważnienia Rady Miasta Katowice (Uchwała nr XLIV/951/05 Rady Miasta Katowice z dnia 30 sierpnia 2005 roku w sprawie utworzenia Instytucji Kultury pn. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach), zwanym dalej "Prezydentem Miasta".

Strony Umowy, działając na podstawie art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. nr 13, poz. 123 z późn. zm.), zwanej dalej "Ustawą", wyrażają wolę wspólnego utworzenia instytucji kultury, w ramach której prowadzona będzie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, znajdująca się dotychczas w strukturze Polskiego Radia, oraz zapewnienia środków finansowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania tej instytucji, przy uwzględnieniu jakości, poziomu artystycznego i jej wkładu w rozwój i promocję kultury polskiej. W związku z powyższym, Strony postanawiają, co następuje:

§  1.
OŚWIADCZENIA STRON
1.
Strony Umowy oświadczają, iż działając na podstawie art. 21 ust. 2 Ustawy zamierzają utworzyć instytucję kultury pod nazwą "Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach" i zobowiązują się do współdziałania przy jej prowadzeniu i finansowaniu.
2.
Minister wpisze nowoutworzoną instytucję kultury do prowadzonego przez siebie rejestru instytucji kultury.
3.
Wzajemna współpraca Stron oparta będzie na poszanowaniu praw i obowiązków z jednoczesną optymalizacją korzyści osiąganych przez instytucję kultury, umożliwiających należyty jej rozwój i funkcjonowanie jako instytucji kultury o charakterze ogólnonarodowym.
§  2.
UTWORZENIE INSTYTUCJI KULTURY
1.
Działając na podstawie art. 21 ust. 2 Ustawy Strony Umowy tworzą z dniem 1 stycznia 2006 roku instytucję kultury, której przedmiotem działania będzie działalność orkiestrowa.
2.
Instytucja kultury występować będzie pod nazwą "Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach".
3.
Podstawę utworzenia instytucji kultury, o której mowa w ust. 1, stanowi działająca dotychczas w strukturze Polskiego Radia Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.
§  3.
MAJĄTEK UTWORZONEJ INSTYTUCJI KULTURY
1.
Polskie Radio oświadcza, że z dniem 1 stycznia 2006 r. wniesie do instytucji kultury w formie darowizny:
1)
składniki majątkowe obecnie użytkowane przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia, o wartości bilansowej na dzień 30 czerwca 2005 r. w wysokości 815.451,25 zł netto,
2)
pozabilansowe składniki majątkowe, będące w ewidencji ilościowej.
2.
Wykazy składników majątkowych, o których mowa w ust. 1, stanowią załącznik nr 1 do Umowy.
§  4.
SPRAWY PERSONALNE
1.
Przejęcie z dniem 1 stycznia 2006 r. dotychczasowych pracowników Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, działającej w strukturze Polskiego Radia przez instytucję kultury nastąpi na podstawie art. 23 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jednolity Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.), zwanej dalej "Kodeksem pracy".
2.
Listę przejętych przez instytucję kultury pracowników stanowi załącznik nr 2 do Umowy.
3.
Na Polskim Radiu spoczywają wszelkie obowiązki wynikające z treści art. 231 Kodeksu pracy oraz innych przepisów prawa pracy odnoszących się do przejęcia pracowników, w trybie o którym jest mowa w ust. 1 niniejszego paragrafu.
§  5.
FINANSOWANIE DZIAŁALNOŚCI INSTYTUCJI KULTURY
1.
Prowadzenie wspólnie utworzonej instytucji kultury polegać będzie na zapewnieniu przez każdą ze Stron Umowy to jest Ministra, Polskie Radio i Prezydenta Miasta, środków finansowych niezbędnych do funkcjonowania instytucji kultury, w tym w szczególności środków na sfinansowanie kosztów administracyjnych, eksploatacyjnych, wynagrodzeń i pochodnych od wynagrodzeń, w wymiarze i na zasadach określonych w niniejszym paragrafie.
2.
Wysokość środków finansowych na każdy rok będzie każdorazowo uzgadniana przez Strony, w terminie umożliwiającym budowanie planu finansowego instytucji kultury na kolejny rok działalności, jak również wywiązanie się przez odpowiednie Strony niniejszej Umowy z obowiązków wynikających z przepisów ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2003 Nr 15, poz. 148 z późn. zm.). Strony niniejszej Umowy zgodnie postanawiają, iż budżet na każdy następny rok działalności, w tym zaangażowanie każdej ze Stron nie będzie mniejsze aniżeli zaangażowanie Stron w roku 2006, określone w ust. 3 niniejszego paragrafu.
3.
Strony Umowy zobowiązują się wzajemnie i gwarantują sobie, iż w 2006 r. przekażą na rzecz instytucji kultury niżej określone kwotę:
1)
Minister - 6.200.000 (słownie: sześć milionów dwieście tysięcy) złotych,
2)
Polskie Radio - 5.800.000 (słownie: pięć milionów osiemset tysięcy) złotych,
3)
Prezydent Miasta - wysokość czynszu umownego za pomieszczenia użytkowane

przez instytucję kultury.

4.
Strony Umowy zobowiązują się, iż w każdym następnym po 2006 r., roku kalendarzowym, wysokość środków finansowych dla Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach będzie określona w szczególności na podstawie następujących założeń:
1)
Minister - na podstawie założeń i otrzymywanych środków z budżetu państwa na dany rok budżetowy, opracowanego zgodnie z ustawą z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.),
2)
Polskie Radio - na podstawie planu ekonomiczno-finansowego z kwoty otrzymywanej z opłat abonamentowych przez Polskie Radio, zgodnie z ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. Nr 85, poz. 728), przy zakupie praw do wykorzystania na uzgodnionych polach eksploatacji w danym roku finansowym,
3)
Prezydent Miasta - na podstawie założeń i środków w budżecie opracowanym zgodnie z ustawą z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.), w wysokości niezbędnej na pokrycie czynszu za pomieszczenia użytkowane przez instytucję kultury.
5.
W przypadku braku przyjęcia budżetu lub planu ekonomiczno-finansowego, odnoszącego się do działalności którejkolwiek ze Stron, każda ze Stron Umowy, która nie posiada budżetu lub planu ekonomiczno-finansowego na dany rok budżetowy, zobowiązana jest do czasu przyjęcia jej budżetu lub planu ekonomiczno-finansowego do zapewnienia instytucji kultury, finansowania na poziomie nie niższym, aniżeli otrzymane w poprzedzającym roku budżetowym, z zastrzeżeniem postanowień ust. 4 niniejszego paragrafu.
6.
Poza środkami określonymi w budżecie, wspólnie utworzona instytucja kultury może otrzymywać dodatkowe środki w wysokości określonej szczegółowo w drodze uzgodnień pomiędzy Stronami Umowy, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
§  6.
POSTANOWIENIA DOTYCZĄCE TREŚCI STATUTU ORAZ POWOŁANIA DYREKTORA

Strony Umowy postanawiają, że:

1)
ustalają treść statutu instytucji kultury, w brzmieniu określonym w załączniku nr 3 do Umowy,
2)
zmiana statutu wymaga zgody wszystkich Stron Umowy.
§  7.
ORGAN ZARZĄDZAJĄCY
1.
W instytucji kultury zostaną ustalone następujące stanowiska kierownicze:
1)
dyrektor naczelny,
2)
zastępca dyrektora naczelnego ds. artystycznych, pełniący funkcję stałego dyrygenta,
3)
zastępca dyrektora naczelnego ds. organizacyjno-finansowych.
2.
Dyrektora naczelnego i jego zastępców, o których mowa w ust. 1, powołuje i odwołuje Minister w uzgodnieniu z Polskim Radiem, po zasięgnięciu opinii Prezydenta Miasta, zgodnie z obowiązującymi przepisami Ustawy w tym zakresie.
3.
Dyrektor naczelny i jego zastępcy mogą być również wyłonieni w drodze konkursu. Decyzję o ogłoszeniu takiego konkursu podejmuje Minister w uzgodnieniu z Polskim Radiem, po zasięgnięciu opinii Prezydenta Miasta.
§  8.
ZOBOWIĄZANIA STRON UMOWY
1.
W zamian za współfinansowanie instytucji kultury przez Polskie Radio i Prezydenta Miasta, instytucja kultury zobowiązana będzie do wykonania określonej liczby nagrań lub koncertów symfonicznych, których program, miejsce i czas ustalany będzie przez instytucję kultury wraz z zainteresowanymi Stronami.
2.
Repertuar oraz roczny plan nagrań i koncertów opracowuje dyrektor naczelny instytucji kultury na podstawie propozycji bądź zamówień złożonych przez zainteresowane Strony.
3.
Tryb składania zamówień na nagrania i koncerty, określą odrębne umowy zawarte przez Polskie Radio oraz Prezydenta Miasta.
4.
W zamian za współfinansowanie w 2006 r. ustala się:
1)
520 min. nagrań oraz 20 koncertów antenowych dla Polskiego Radia,
2)
8 koncertów symfonicznych dla Prezydenta Miasta na terenie miasta Katowice.
§  9.
NAGRANIA I PRAWA
1.
Minister i Prezydent Miasta, jako Strony niniejszej Umowy, wyrażają zgodę i nie będą w trakcie trwania niniejszej Umowy wnosili sprzeciwu do tego, aby w związku z realizacją niniejszej Umowy Polskie Radio na podstawie odrębnej umowy zawieranej z instytucją kultury było uprawnione, na własny koszt, do dokonania zamówienia nagrań w instytucji kultury według swojego uznania, w ilości zgodnej z § 8 niniejszej Umowy, jak również przeniesienia na swoją rzecz następujących praw do dokonanych nagrań, a także na zasadzie wyłączności, do nieograniczonego w czasie i przestrzeni korzystania w całości lub części oraz rozporządzania autorskimi prawami majątkowymi i pokrewnymi do nagrań zrealizowanych na jego rzecz lub rzecz pozostałych stron umowy przez instytucję kultury - tak w kraju, jak i za granicą - w nieograniczonej ilości nadań i wielkości nakładów, na następujących polach eksploatacji:
1)
utrwalenie jakąkolwiek techniką, niezależnie od standardu, systemu i formatu,
2)
zwielokrotnienie jakąkolwiek techniką, niezależnie od standardu, systemu i formatu,
3)
wprowadzenie do obrotu (w tym obrotu z innymi organizacjami radiowymi i telewizyjnymi), najem, użyczenie, elektroniczne udostępnianie na zamówienie egzemplarzy sporządzonych zgodnie z postanowieniem pkt 1 i 2,
4)
wielokrotne nadawanie w całości lub we fragmentach za pomocą fonii przewodowej albo bezprzewodowej, przy pomocy jakichkolwiek środków technicznych niezależnie od standardu, systemu i formatu, w tym nadawania za pośrednictwem satelity,
5)
reemisja przewodowa lub bezprzewodowa przy pomocy jakichkolwiek środków, w tym za pośrednictwem satelity, w całości i we fragmentach,
6)
publiczne odtworzenie utrwaleń sporządzonych zgodnie z postanowieniami pkt 1 i 2,
7)
wprowadzenie do pamięci komputera i sporządzenie kopii z takich zapisów dla potrzeb realizacyjnych, rozpowszechnianie w sieci internetowej lub intranetowej,
8)
wykorzystanie w programie radiowym fragmentów utworów dla ich reklamy, promocji,
9)
publiczne udostępnienie w taki sposób, aby każdy miał do nich dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
2.
Płatności za zakupione prawa Polskie Radio będzie dokonywać kwartalnie na podstawie otrzymanych faktur wraz z załączonym wykazem przekazanych praw do nagrań i koncertów.
3.
Minister i Prezydent Miasta, jako Strony niniejszej Umowy wyrażają zgodę i nie będą w trakcie trwania niniejszej Umowy wnosili sprzeciwu, iż Polskie Radio w umowie zawartej z instytucją kultury, zgodnie z postanowieniami ust. 1 niniejszego paragrafu, zastrzeże sobie prawo dokonywania kolaudacji nagrań instytucji kultury w trybie i na zasadach określanych w odrębnej umowie.
4.
Strony niniejszej Umowy zgodnie postanawiają, iż instytucji kultury przysługuje prawo do posługiwania się znakiem Polskiego Radia w związku z prowadzoną przez siebie działalnością.
5.
Sposób posługiwania się znakiem Polskiego Radia oraz prawo opatrywania tym znakiem koncertów i imprez organizowanych przez instytucję kultury zostaną określone w odrębnej umowie.
§  10.
SPRAWOZDAWCZOŚĆ
1.
Instytucja kultury składać będzie do Ministra wraz z kopią do pozostałych Stron Umowy, kwartalne i roczne sprawozdania z wykonania zadań w zakresie rzeczowym i finansowym, w terminie odpowiednio do końca miesiąca następnego po upływie kwartału oraz do 31 stycznia po zakończeniu każdego roku kalendarzowego, zgodnie z ustawą o rachunkowości.
2.
Dyrektor instytucji kultury składać będzie materiały dotyczące planowania oraz wykonania planu finansowego do właściwych departamentów Ministerstwa Kultury, zgodnie z obowiązującą w Ministerstwie Kultury procedurą nadzoru oraz do pozostałych Stron Umowy.
3.
Dyrektor będzie składać roczne sprawozdanie finansowe Ministrowi, a kopię zatwierdzonego przez Ministra sprawozdania doręczy pozostałym Stronom.
§  11.
NADZÓR
1.
Nadzór nad funkcjonowaniem instytucji kultury, w tym nadzór finansowy, poza uprawnieniami poszczególnych Stron Umowy, wynikającymi ze statutu instytucji kultury, sprawuje Minister.
2.
Postanowienie ust. 1 nie ogranicza prawa każdej ze Stron Umowy do zwracania się z zapytaniami, co do funkcjonowania współtworzonej instytucji kultury w zakresie niezbędnym dla danej Strony.
§  12.
LIKWIDACJA
1.
Likwidacja instytucji kultury może nastąpić jedynie w przypadku i trybie określonym w Ustawie.
2.
Strony niniejszej Umowy zgodnie postanawiają, iż w przypadku likwidacji beneficjent majątku likwidowanej instytucji zostanie określony w odrębnym porozumieniu.
3.
Z chwilą likwidacji za zobowiązania i wierzytelności instytucji kultury solidarnie odpowiadają Strony Umowy, zgodnie z art. 25 ust. 2 Ustawy.
4.
Strony niniejszej Umowy zgodnie postanawiają, iż w zakresie wzajemnych stosunków Stron Umowy za zobowiązania zlikwidowanej instytucji kultury Strony odpowiadają w stosunku do wierzycieli w proporcji, w jakiej każda ze Stron Umowy uczestniczy w budżecie instytucji kultury na rok poprzedzający jej likwidację.
§  13.
CZAS TRWANIA UMOWY
1.
Umowa zostaje zawarta na czas nieokreślony, z zastrzeżeniem postanowienia ust. 2 niniejszego paragrafu.
2.
Strony niniejszej Umowy zgodnie postanawiają, iż Umowa niniejsza została zawarta pod warunkiem zawieszającym w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zwanej dalej "Kodeksem cywilnym", to jest pod warunkiem uzyskania środków przez Ministra w budżecie na 2006 rok.
3.
Umowa może zostać rozwiązana przez każdą ze Stron po upływie 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia, na koniec roku budżetowego.
4.
Wypowiedzenie Umowy powoduje konieczność przeprowadzenia likwidacji instytucji kultury.
§  14.
PRAWO
1.
Wszelkie spory wynikające z Umowy lub związane z jej realizacją, Strony będą starały się rozwiązywać polubownie.
2.
W przypadku niemożności polubownego rozstrzygnięcia sporu w ciągu 7 dni od dnia wezwania przez jedną Stronę skierowanego do drugiej Strony do rozstrzygnięcia sporu, każdej ze Stron przysługuje prawo do poddania sprawy ostatecznemu rozstrzygnięciu przez sąd miejscowo właściwy dla siedziby organizatora, w którego rejestrze wpisana jest instytucja kultury.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  3 (uchylony)

1 Minister Kultury kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury (Dz. U. Nr 134, poz. 1430).
2 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 15 lipca 2015 r. (Dz.Urz.MKiDN.2015.33) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 2015 r.
3 Załącznik nr 2 uchylony przez § 1 pkt 3 zarządzenia z dnia 15 lipca 2015 r. (Dz.Urz.MKiDN.2015.33) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 15 lipca 2015 r.